Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  SHQIPTAR Maska e GrimReaper
  Anėtarėsuar
  09-06-2010
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Matematika , Fizika dhe Kimia si shkenca matematiko-natyrore

  Pershendetje .Ata qė marin vesh nga shkencat matematiko natyrore le te bisedojne ketu . Gjithashtu edhe mund te kerkoni ndihme per detyra ose pyetje te tjera te ndryshme . Jeni te mirseardhur.

  Kush mund ta zgjidh kete :

  Nese trupi bie per 4 sekonda ne toke ( t = 4 s ) sa eshte lartesia nga e cila ka rene ?
  ( g = 9,81 N/kg )

 2. #2
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  1 kg. lesh nuk bie njejt si nje kg. hekur

  Trego masen dhe perberjen.

 3. #3
  SHQIPTAR Maska e GrimReaper
  Anėtarėsuar
  09-06-2010
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
  1 kg. lesh nuk bie njejt si nje kg. hekur

  Trego masen dhe perberjen.
  Nuk te nevojitet fare masa .... ja si zgjedhet detyra :
  formula eshte l=1/2 a t²

  (nxitimi)a=g=9.81 m/s²
  (koha) t= 4 s
  - (njesite s² thjeshtohen)
  l=1/2 a t² = 1/2 · 9.81 m/s²· ( 4s )² = 1/2 · 9.81 m/s² · 16 s² =1/2 156.96 m = 78.48m

  Pra trupi ka rene nga 78.48 metra.

 4. #4
  SHQIPTAR Maska e GrimReaper
  Anėtarėsuar
  09-06-2010
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nje detyre tjeter nga kimia :

  Sa molekula uje(H2O) gjenden ne 1 kg uje ?

 5. #5
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga GrimReaper Lexo Postimin
  Nuk te nevojitet fare masa .... ja si zgjedhet detyra :
  formula eshte l=1/2 a t²

  (nxitimi)a=g=9.81 m/s²
  (koha) t= 4 s
  - (njesite s² thjeshtohen)
  l=1/2 a t² = 1/2 · 9.81 m/s²· ( 4s )² = 1/2 · 9.81 m/s² · 16 s² =1/2 156.96 m = 78.48m

  Pra trupi ka rene nga 78.48 metra.

  Po ne vakum keshtu eshte...

 6. #6
  SHQIPTAR Maska e GrimReaper
  Anėtarėsuar
  09-06-2010
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
  Po ne vakum keshtu eshte...
  Rėnia e lire e trupave ėshtė lėvizja e atyre trupave qe kryhet vetėm nen veprimin e forcės tėrheqėse te Tokės (Forca e rėndesės). Pėr te studiuar kėtė rėnie te trupave, ne vitin 1589 shkencėtari italian Galileo Galilei lėshoi nga kulla e larte e Pizės, njėkohėsisht dy sfera te njėjta, por me masa te ndryshme. Shpejtėsia fillestare e tyre ishte 0 m/s. Ai vuri re se sferat binin ne te njėjtėn kohe ne toke, pavarėsisht nga masa e tyre. Si pėrfundim ai tha se, gjate rėnies se lire, te gjithė trupat lėvizin me te njėjtin nxitim, atė te rėnies se lire qe shėnohet me marrėvesh(je) international me shkronjėn g. Pra rėnia e lire ėshtė njė lėvizje njėtrajtėsisht e ndryshuar(e nxituar ose e pėrshpejtuar) ku nxitimi ėshtė gjithmonė 9,80 m/s².

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •