E’udhu bil-lahi minesh-shejtanir-raxhim! Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim.


Pėrmbajtja
Hyrja ........................
Kushtet e lutjeve ..........
Dobite e lutjeve .............
Fillimi
Lutja Kur zgjohemi nga gjumi ...
Lutja e mėngjezit ...........
Lutjet Ku-ranore
Lutja e Hz.Ademit a.s. .....
Lutja e Hz.Nuhit a.s. .....
Lutje e Hz.Ibrahimit a.s. ....
Lutja e Hz.Ejubit a.s .......
Lutja e Hz.Lutit a.s. .......
Lutja e Hz.Shuajbit a.s. ....
Lutja e Hz.Jusufit a.s. .....
Lutja e Hz.Junusit a.s. .....
Lutja e Hz.Zekerijahut a.s...
Lutja e Hz.Sylejmanit a.s....
Lutja e HZ. Musait a.s. ..............
Lutja e Hz.Isa a.s. ........
Lutja e Hz.Muhammedit.s.a.v.s.
Lutja e Sahabėve..............
Lutja kunėr cytjeve te djajėve
Lutja e besimtarėve tė sinqertė
El-Fatiha .....................................
Suretul-Ihlas ..................................
Suretul-Felek .................................
Suretun-Nas ..................................
EL Bekare .....................................
AJETUL-KURSI ................................
El-Mu’minun ...................
EL Bekare .....................................
Lutja e Teubes ................
Lutjet nga Suneti
Lutja gjatė Haxhit ...........
Lutje pė falje ...............
Lutje te ndryshme ..........
Lutja e Istigfarit ............
Emri(EL-ISMUL-A’DHAM) …………………..
L.nese te godit ndonje telashe.
Lutja kunder shirkut ..........
Lutja kunder pagjumėmėsisė ……..
Lutja e udhtimit .............
Lutje te ndryshme ..........
Lutja Kur zgjohemi nga gjumi ..
Lutje te ndryshme ..........
Lutjet e preferuara ........
Lutja e mbrėmjes .............
Dhikrer ………………………………………………………… Pėrfundimi...................
LUTJE
Tė zgjedhura nga Kurani dhe Hadithi
Lutja ėshtė prej ilaēeve mė tė dobishme.Ajo parandalon fatkeqėsitė,
i mėnjanon dhe i lehtėson nė rast se ato ndodhin.Lutja ėshtė arma e muslimanit.
Nė rastet fatkeqėsive,lutja kalon nė tri situata:
E para: Kur tregohet mė e fortė se fatkeqėsia dhe e largon atė.
E dyta: Kur tregohet mė e dobėt se fatkeqėsia,lutja arrin ta dobėsojė fatkeqėsin.
E treta;Kur Lutja i bėn ballė fatkeqėsisė dhe anasjelltas.Si rrjedhojė,tėdyja luftojė njėra-tjetrėn.
Nga Aishja (r.a) transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Paralajmėrimi nuk i bėn dobi paracaktimit(kaderi) tė Allahut Madherishėm,por lutja bėn dobi pėr atė qė ka ndodhur apo qė nuk ka ndodhur.Nė tė vėrtetė,kur fatkeqėsia zbret,atė e pengon Lutja,e keshtu ato luftojnė njėra tjetrėn deri ditėn e gjykimit.


-HYRJE-
Madhėruar dhe Falėnderuar i qoftė Allahut (subhanehu ue teala), Lavdiploti,Mėshiruesi,Bamirėsi dhe Bujari,i cili robit tė tij ja shpalli Kur’anin qė tė jetė vėrejtje pėr tėrė botėrat,dergojm Salavat mbi Pejgamberin tonė tė dashur Muhammedit[sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ,familjes sė tij,shokėve tė tij dhe ithtareve tė tij, kėnaqėsia e Allahut qoftė mbi tė gjith ata.
Lutje do tė thotė kėrkesė ėshtė njė gjė tejet e rėndėsishme nė jetėn e njeriut,ku sipas shkėnces islame , lutja i drejtohet vetėm Allahut Madhėruar,Krijuesit tė botėve.
Prandaj ,lutja ėshtė bisedė me zė tė ulur me Krijuesin tėnd,rrugė sekrete pėrmes cilės fitohet fuqia shpirtėrore nga burimi kryesor.Lutja ringjallė shpirtin e njeriut dhe e orienton atė nė rrugė tė drejtė.
*Kushtet qė duhet plotėsuar gjat lutjes ,dhe rregullat e mirėsjelljes me rastin e lutjes.

1) Qė lutja tė fillojė me falėnderim ndaj All-llahut tė Madhėrishėm,pastaj mė lavdėrimin e emrave dhe cilesive tė Tij,dhe kėrkimin e bekimit pėr Pejgamberin e Tij [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem],e pastaj tė lutet pėr ēka tė dojė!pėrseri nė fund falėnderojm All-llahun e Madhėrishėm dhe dėrgojm selavat mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
2) Tė jetė i vendosur, i sinqert, mė vemendje dhe pėrkushtim dhe konzentrim kur lutet duke zbatuar rregullat e pėrgjithshme tė lutjes e plotėsisht mė bindje i sigurtė nė plotėsimin e lutjes.
Pejgamberi i Allahut[sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]ka thėnė:”Kur luteni,asnjėri prej jush tė mos deklarojnė:
O Allah mė fal,nėse do,ose o Zot,mė mėshiro,nėse do,por tė bejė vendosmėrisht,ngase Allahu nuk mund tė udhėrohet,”kur I lutemi Allahut,jeni tė sigurt se do t’u pėrgjigjet me dijeni se Allahu nuk pranon dua nga njė zemėr indiferente dhe neglizhente!”.
3) Devotshmėri dhe qėndrushmėriua,mbėshtetje nė Allahun [subhanehu ue teala]
4) Kujdes pėr ushqim, tė jetė hallall dhe veshmbathja tė jetė e (paster nė trup),me abdes,nė vėnde ku nuk ka fotografi dhe qen,sepse ato pengojnė hyrjen e melekėve.
5) Lutja bėhet nė ditė me vlerė tė veēantė dhe kohėrat ku Allahu Madhėrishėm pranon lutjet p.sh:
nė sexhde, nė mes tė Ezanit e Ikametit,mbas Farzit,nė pjesen e fund tė Natės,nė Arafat etj.
6) Qė tė lutet vazhdimisht dhe lutjen ta pėrsėritet tri hėrė dhe kur kėrkon ,kėrkohet tri here.
7) Qė gjatė duasė me duar tė ngritura tė drejtohemi nga Kibla
8)Emri mė i madh i Zotit ėshtė Ismul-A’dham,pėr tė cilin thuhet se All-llahu i Madhėrishem mė siguri do t’ia pranojė lutjen atij qė i lutet mė atė emėr.
Disa nga dobitė e lutjes.
Dobitė e lutjes janė:
* Tė afron pran Allahut Madhėrishėm.
* ėshtė prej mjekimit mė tė dobishėm pėr sėmundjet bashkohore si brenga,pikėllimi dhe shqetėsimi.
* mė anė tė lutjes mund tė ndihmon vėllan dhe zbaton hadithin”kush prej jush ka mundėsi ti sjell vėllait ndonjė dobi,le ta bėjė atė!”
* Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
-“All-llahu zemėrohet mė ate qė nuk kėrkon (asgjė) prej tij”
-“All-llahu ėshtė i turpshėm dhe bujar.i vjen turp-kur njeriu i ēon duart(dhe i lutet)-t’i kthejė bosh dhe tė pikėlluar.
-“Dora e All-llahut ėshtė (gjithnjė) plot“.
Lutjet mė tė mira e mė tė bukura janė nga Kur’ani famelartė prandaj fillojm mė lutje nga Kur’ani ku kėto lutje kan pėrparėsi ndaj lutjeve tė tjera,ku Lavdėrimi i Lavdiplotit ėshtė dua,sepse Ai e din nevojat tona dhe pikėrisht nisemi nga lutjet e mė tė dashurve tė Allahut Madhėrishėm, Pejgamberėve:

Bismil-lah,ves-salatu ves-selamu ala resulil-lah
[Mė emrin e All-llahut,pėrshėndetja dhe shpėtimi qofshin mbi tė Dėrguarin e All-llahut].
Kur zgjohemi nga gjumi,deklarojm:
EL-HAMDU LIL-LAHIL-LEDHI EMATENI THUMNME AHJANI VE ILEJHINUSHUR.
Falėnderimi i qoftė Allahut i cili mė bėri tė vdes,e pastaj mė ringjalli dhe tė Ai do tė kthehemi.
Lutja e mėngjezit
ALL-LLAHUMME ASBAHNA VE ASBEHAL MULKU LIL-LAHI VEL-HAMDU LIL-LAHI LA ILAHE IL-LELL-LLAHU VAHDEHU LA SHERIKE LEHU LEHUL-MULKU VE LEHUL-HAMDU VE HUVE ALA KULI SHEJ’IN KADIR.RABBI ES’ELUKE HAJRE MA FI HADHEL-JEVMI VE HAJRE MA BA’DEHU.RABBI EUDHU BIKE MINEL-KESELI VE SUIL-KIBER.RABBI EUDHU BIKE MIN ADHABIN FIN-NARI VE ADHABIN FIL-KABR.
*Kemi aguar,ndersa njekohėsisht ka aguar edhe mbretėria dhe pushteti i Zotit.Falėnderojmė Allahun!Nuk ka Zot tjetėr pos Allahut Njė.Atij i pėrket mbretėria dhe pushteti,Atij i pėrket mirėnjohja dhe ai mundet ēdo gjė.
O Zot,tė lutem t’ma ofrosh mirėsinė e ditės sė sotme dhe tė mirėn e saj.Nga Ti kėrkoj mbrojtje nga e keqja e ditės sė sotme dhe e keqja pas saj.O Zoti ynė.prej Teje kėrkoj mbrojtje nga pėrtacia dhe pleqėria e shėmtuar.O Zot,prej Teje kėrkoj mbrojtje nga dėnimi nė zjarr dhe dėnimi nė varr!
EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT-TAMATI MIN SHERRI MA HALEK
*Kėrkoj mbrojtje nė fjalėn e pėrsosur tė Allahut nga e keqja e ēdo gjėje qė e ka krijuar.
BISMIL-LAHIL-LEDHI LA JEDURRU MEASMIHI SHEJ’UN FIL-ERDI VE LA FIS-SEMAI VE HUVES-SEMIUL-ALIM
*Po filloj me emrin e Allahut,me emrin e cilit nuk mund tė dėmtoj asgjė nė tokė as nė qiell,kurse Ai dėgjon ēdo gjė dhe din ēdo gjė.

(Koha e lutjes ėshtė prej agimit deri nė lindjen e diellit,preferohėt nga tri herė tė thuhet)
Lutja e Ademit a.s.ata tė dy thanė:
RABBENA DHALEMNA ENFUSENA VE IN LEM TAGFIR LENA VE TERHAMNA LENEKUNENNE MINE’L-HASIRIN.
Zoti ynė,nė i bėmė tė padrejtė vetvetes,nė qoftė se nuk na falė dhe nuk na mėshiron nė mė siguri do tė jemi prej tė shkatėrruarve!
(El-A’raf,23)


Lutja e Hz. Nuhit a.s.Ai tha:
RABBINSURNI BIMA KEDHDHEBUN
Zoti im,mė ndihmo pėr atė qė mė
pėrgėnjeshtrojnė.
(El-Mu’minun,26)

INNI MAGLUBUN FENTASIR.
Unė jam i mundur,prandaj mė ndihmo!
(El-Kamer,10)
RABBIGFIR LI VE LIVALIDEJJE VE LIMEN DEHALE BEJTI MU’MINEN VE LI’L MU’MININE VE’L MU’MINATI VE LA TEZIDIDH-DHALIMINE IL-LA TEBARA.
Zoti im,mė falė mua dhe prindėrit e mi,dhe ata qė hynė nė shtėpinė time,duke qenė besimtar,edhe besimtarėt,ndėrsa jobesimtarėve mos u shto tjetėr,vetėm dėshpėrim.
(Nuh,28)
Lutje a Hz Ibrahimit a.s.dhe Ismailit a.s.
RABBENA TEKABEL MINNA INNEKE ENTES-SEMIUL-ALIM.
Zoti ynė,pranoje prej nesh,se me tė vėrtetė Ti je qė dėgjon dhe di!
(El-Bekare,127)
RABBI HEB LI HUKMEN VE ELHIKNI BISALIHIN.VEXH’AL LI LISANE SIDKIN FIL AHIRIN.VEXH’ALNI MIN VERESETI XHENNE-TIN-NAIM.VE LA LA TUHDHINI JEVME JUB’SAUN.JEVME LA JENFEU MALUN VE LA BENUN.IL-LA MEN ETAL-LAHE BI KALBIN SELIM.
Zoti im,mė dhuro mua urtėsi dhe mė bashko me tė mirėt!Mė bėn pėrkujtim tė mirė ndėr ata qė vijnė pas.Mė bėn prej trashėguesve tė Xhenetit tė begatshėm,e mos mė turpėro nė ditėn kur do tė ringjallem.Ditėn kur nuk bėn dobi as malli,as fėmijėt,(nuk bėn dobi) vetėm kush i paraqitet Zotit me zemėr tė shėndoshė.
(Esh Shu’ara,83-85 dhe 87-89)
Lutja e Hz. Ejubit a.s.
INNI MESSENIJE’D-DURRU VE ENTE ERHAMU’R-RAHIMIN.
Mė gjeti belaja,e Ti je mė Mėshiruesi ndėr Mėshiruesit!
El-Enbija,83)
Lutja e Hz. Lutit a.s.
RABBI NEXHXHINI VE EHLI MIMMA JA’MELUN.
Zoti im,mė shpėto mua dhe familjen time nga ajo qė bėjnė ata!
(Esh-Shuara,169)
RABINSURNI’ALE’L-KAVMI’L-MUFSIDIN.
O Zoti im,mė ndihmo kundėr popullit tė prishur!
(El-Ankebut,30)

Lutja e Hz Shuajbit a.s.
ALALLAHI TEVEKELNA.RABBENEFTAH BEJNENA VE BEJNE KAVMINA BI’L-HAKKI VE ENTE HAJRU’L-FATIHIN.
Ne ju kemi mbėshtetur All-llahut.Zoti ynė,vendos mes nesh dhe mes popullit tonė gjykimin tėnd tė drejtė,se Ti je mė i miri gjykatės
(El-Ar’af,89)

Lutja e Hz. Jusufit a.s.
FATIR-SEMAVATI VEL-ERDI ENTE VELIJJI FID DUNJA VEL-AHIRETI TEVEFFENI MUSLIMEN VE ELHIKNI BIS-SALIHIN.
Zoti im,Ti mė ke dhėnė mua pushtet,mė mėsove mua komentin e ėndėrrave,o Krijues i qiejve e i tokės,Ti je kujdestar imi nė dynja e nė Ahiret,mė bėn tė vdes mysliman dhe mė bashko me tė mirėt!
(Jusuf,101)
RABBI’S-SIXHNU EHABBU ILEJJE MIMMA JED’UNENI ILEJHI VE IL-LA TASRIF’ANNI KEJDEHUNNE ASBU ILEJHINNE VE EKUN MINE’L-XHAHILIN.
O Zoti im,burgu ėshtė mė i dėshiruar pėr mua,se sa atė qė mė ofrojnė ato mua dhe nėse Ti nuk mė largon prej meje dredhinė e tyre,unė mund tė anoj tė ata dhe tė bėhem injorant.
(Jusuf,33)

Lutja e Hz. Junusit a.s.
LA ILAHE IL-LA ENTE SUBHANEKE INNI KUNTU MIN EDH-DHALIMIN.
Nuk ka Zot pos Teje.Ti je i pastėr,nuk ke tė meta.Unė i bėra padrejt vetes!
(El-Enbija,87)

(ėshtė kjo duaja e Junusit a.s. nė barkun e peshkut.Pėr tė ai ka shpėtuar nga vuajtja,ndėrsa Kurani thotė“Ndėrsa nė mėnyre tė njejtė i shpėtojm edhe besimtarėt tjerė).
(Muslimani nuk lutet me kėtė lutje pėr ndonjė gjė,e tė mos i pranohet lutja)

Lutja e Hz. Zekerijahut a.s.
RABBI LA TEZERNI FERDEN VE ENTE HAJRU’L-VARITHIN.
Zoti im,mė le tė vetmuar se Ti je mė i miri trashėgues(pas ēdo kujt)
(El-Enbija,89)

(Ky ajet recitohet pėr ēifta qė nuk kan fėmijė)
Lutja e Hz.Sylejmanit a.s.
RABBI EVZI’NI EN ESHKURE NI’METEKEL-LETI EN’AMTE ALEJJE VE ALA VALIDEJJE VE EN A’MELE SALIHAN TERDAHU VE ED-HILNI BI RAHMETIKE FI IBADIKES-SALIHIN.
Zoti im,mė mundėso qė tė falėnderoj pėr tė mirat Tuaja qė m’i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti pėlqen,e me mėshirėn tėnde mė shtie nė mesin e robėve Tuaj tė mirė!
(En-Neml,19)
Lutja e Hz. Musait a.s.
ENTE VELIJJUNA FAGFIR LENA VERHAMNA VE ENTE HAJRU’L-GAFIRIN.VEKTUB LENA FI HADHIHID-DUNJA HASENETEN VE FI’L-AHIRETIN INNA HUDNA ILEJK.
Ti mbrojtėsi ynė,pra falna e mėshirona,se Ti je mė i miri qė falė(gabimet).Dhe cakto pėr ne(jetė) tė mirė nė dynja dhe tė mirė nė botėn tjetėr,pse vėrtet jemi kthyer kah Ti.
(El-Ar’af,155-156)
SUBHANEKE TUBTU ILEJKE VE ENE EVVELU’L-MU’MININ.
E lartė ėshtė madhėria Jote,pendohem tė Ti(pėr atė qė kėrkova),dhe unė jam i pari i besimtarėve.
(El-A’raf,143)

Lutja Hz.Isa a.s.
ALLAHUMME RABBENA ENZIL ALEJNA MAIDETEN MINE’S-SEMAI TEKUNU LENA IDEN LIEVVELINA VE AHIRINA VE AJETEN MINKE VERZUKNA VE NETE HAJRU’R-RAZIKIN.
O All-llah,Zot ynė,zbritna nga qilli njė tryezė,tė na jetė festė(gėzim) pėr ne dhe pėr ata(qė vijnė)pas nesh,tė jetė argument prej Teje,dhe dhurona se Ti je furnizuesi mė i mirė!
(El-Maide,114)

Njė Lutje e Hz.Muhammedit s.a.v.s.
KULIL-LAHUMME MALIKE-MULKI TU’TIL-MULKE MEN TESHAU VE TENZIUL-MULKE MIMMEN-TESHAU VE TUIDHDHU MEN TESHAU VE TUDHIL-LU MEN TESHAU BI JEDIKEL-HAJR,INNEKE ALA KUL-LI SHEJ’IN KADIR.TULIXHUL-LEJLE FIN NEHARI VE TULIXHUN-NEHARE FIL-LEJLI VE TUHRIXHUL-HAJJE MINEL-MEJJITI VE TUHRIXHUL-MEJJITE MINEL-HAJJ,VE TERZUKU MEN TESHAU BI GAJRI HISAB.
Thuaj:O Allah,Sundues i ēdo sendi,Ti ia jep pushtetin atij qė do,Ti ia heq prej dore pushtetin atij qė do dhe e pėrul atė qė do,e larteson atė qė do.Ēdo e mirė ėshtė nė dorėn Tėnde,vėrtet,Ti ke mundėsi pėr ēdo gjė.Ti e fute natėn nė ditė dhe Ti e fute ditėn nė natė,Ti nxjerr nga i vdekuri tė gjallin dhe nga i gjallitė vdekurin dhe Ti e begaton pa masė atė qė do!
(Ali Imran,26-27)
____________________________________________

Lutja e Sahabėve tė Pejgamberit s.a.v.s.
RABBENAAMENNABIMAENZELTEVETTEBANER-RESULE FAKTUBNA MEASH-SHAHIDIN.
Zoti ynė,ne e besuam atė qė e zbrite(shpalljen), e pasuam tė dėrguarin(Isain),pra shėnona bashkė me ata qė dėshmojnė(besimin e drejtė)!
(Ali Imran,53)
Lutja kundėr cytjes sė djajėve
RABBI INNI EUDHU BIKE MIN HEMEZATISH-SHEJATINI VE EUDHU BIKE RABBI EN JAHDURUN.
O Zoti im,unė mbrohem me Ty prej cytjeve tė djajve!Dhe mbėshtetem tė Ti qė ata tė mos mė afrohen!
(El-Mu’minun,97-98)
______________________________________________
Lutja e besimtarėve tė sinqertė
SEMI’NA VE ETA’NA GUFRANEKE RABBENA VE ILEJKEL-MASIR.RABBENA LA TUAHIDHNA IN NESINA EV AHTA’NA RABBENA VE LA TAHMIL ALEJNA ISREN KE MA HAMELTEHU ALEL-LEDHINE MIN KABLINA,VE LA TUHAMMILNA MA LA TAKATE LENA BIHI VA’FU AN-NA VAGFIR LENA VERHAMNA,ENTE MEVLANA,FEN-SURNA ALEL-KAVMIL-KAFIRIN.
Dėgjuam dhe respektuam.Kėrkojm faljen tėnde o Zot ynė,tė Ti ėshtė ardhmėria(jonė).
Zoti ynė,mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė!Zoti ynė,mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh!Dhe Zoti ynė,mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi!Dhe na i mbulo tė kėqiat,na fal dhe na mėshiro.Ti je Mbrojtėsi ynė,pra na ndihmo kundėr popullit pabesimtar.
(El-Bekare,285-286)
El-Fatiha
1.Bismil-lahir Rahmanir Rahim
2.EL-HAMDULILAHI RABBIL’ALEMIN
3.ERRAHMANI RRAHIM
4.MALIKI JEUMIDDIN
5.IJAKE NA’BUDU VE IJAKE NESTE’IN
6.IHDINA SSIRATAL MUSTEKIM
7.SIRATAL-LEDHINE EN’AMTE ‘ALEJHIM
8.GAJRIL MAGDUBI ‘ALEJHIM VELE DDALIN
1.“Me emrin Allahut,Mėrshiruesit,Mėshirėbėrėsit,
2.Falėnderimi i takon Allahut,Zotit tė botrave!
(Kur nė shqiptojmė Allahu subhanehu ve te’ala thotė:Robi im mė Lavdrojė)
3.Mėshiruesit,Mėshirėbėrėsit!
(Kur nė shqiptojmė Allahu subhanehu ve te’ala thotė:Robi im mė ngriti lartė)
4.Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit
(Kur nė shqiptojmė Allahu subhanehu ve te’ala thotė:Robi mė ka bėr tė famshėm)
5.Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje kėrkojm ndihmė!
(Kur nė shqiptojmė Allahu subhanehu ve te’ala thotė: Robit tim i takon ēdo gjė qė lutet)
6.Udhezona (pėrforcona nė rrugėn e drejtė!
7.Nė rrugėn e atyre,tė cilėt i begatove mė tė mira,
8.jo nė tė atyre qė kunder veti tėroqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!”
Suretul-Ihlas
Bismil-lahir Rahmanir Rahim
Kul huvAll-llahu ehad,
Allahus-samed,
lem,jelid ve lem juled,
ve lem jekun lehu kufuven ehad.
„Thuaj:Ai,Allahu ėshtė Njė!Allahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet(i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.As s’ka lindur kė,as nuk ėshtė i lindur Dhe askush nuk ėshtė i barabarte me Atė!“
(El-Ihlas,1-4)
Suretul-Felek
Bismil-lahir Rahmanir Rahim
Kul e’udhu bi Rabbil felek,
min sherri ma halek,
ve min sherri gasikin idha vekab,
ve min sherrin-nef-fathati fil ukad,
ve min sherr-rri hasidin idha hased.
“Thuaj mbėshtetem Zotit tė agimit,prej demit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi,dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht,dhe prej demit tė atyre qė lidhin dhe fryjnė nyja,edhe prej demit tė smirėziut kur vepron me smirė”
(El-Felek,1-5)
Suretun-Nas
Bismil-lahir Rahmanir Rahim
Kul e’udhu bi Rabbin nas,
maliki-nas,
ilahin-nas,
minsherri-rril vesvasil-han-nas,
eledhi juvesvisu fi sudurin-nas,
minel-xhineti ven-nas.
“Thuaj :”Mbėshtetem(mbrohem) tė Zoti i njerėzve!Sunduesi i njerėzve,tė Adhuruarin e njerėzve,prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet,i cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve,qoftė ai (cytėsi)prej xhinėve apo njerėzve”
(En-Nas,1-6)
EL Bekare(1-4)
BISMIL-LAHIR-RAHMANIR-RAHIM
ELIF LAM-MIM!(1)DHALIKEL-KITABU LA REJBE FIH.HUDEN LIL-MUTTEKIN,(2)EL-LEDHINE JU’MINUNE BIL-GAJBI VE JUKIMUNE S-SALATE VE MIMMA REZAKNAHUM JUNFIKUN,(3)VEL-LEDHINE JU’MINUNE BIMA UNZILE ILEJKE VE MA UNZILE MIN KABLIK,VE BIL-AHIRETI HUM JUKINUN,(4)ULA-IKE ‘ALA HUDEN MIR-RABBIHIM VE ULA-IKE HUMUL-MUFLIHUN.
“Elif,Lam,Mim.Ky ėshtė libri qė nuk ka dyshim nė tė (sepse ėshtė prej All-llahut)ėshtė udhėzues pėr tė ata qė janė tė devotshėm.
Tė cilet e besojnė tė fshehtėn,e kryejnė faljen(Namazin)dhe prej asaj qė Nė u kemi dhėnė ,ata japin (zekatin,sadaka etj.)Dhe ata ,tė cilet besojne nė atė qė t’u shpall ty dhe nė atė qė ėshtė shpallur para teje dhe,qe janė tė bindur plotėsisht pėr (jeten e ardhshme nė)botėn tjetėr(Ahiretin).Tė tillėt janė tė udhėzuar nga Zoti i tyre dhe vetėm ata janė tė shpėtuarit.

EL Bekare( 255-257) -AJETUL-KURSI
BISMIL-LAHIR-RAHMANIR-RAHIM.
ALL-LLAHU LA ILAHE IL-LA HUVEL HAJJUL KAJJUMU LA TE’HUDHUHU SINETUN VE LA NEUM,LEHU MA FIS SEMAVATI VE MA FIL ERDI MEN DHEL-LEDHI JESHFE’U ‚INDEHU IL-LA BI IDHNIHI,JE’LEMU MA BEJNE EJDIHIM VE MA HALFEHUM VE LA JUHITUNE BI SHEJ’IN MIN ‚ILMIHI IL-LA BI MA SHAE VESI’A KURSIJJUHUS SEMAVATI VEL ERDA,VE LA JE’UDUHU HIFDHUHUMA VE HUVEL’ALIJJUL’ADHIM(255)LA IKRAHE FID DIN,KAD TEBEJJENER RUSHDU MINEL GAJJ,FE MEN JEKFUR BIT TAGUTI VE JU’MIN BIL-LAHI FE KAD ISTEMSEKE BIL ‚URVETIL VUTHKA LAN FISAME LEHA,VALL-LLAHU SEMI’UN ‚ALIM(256)ALL-LLAHU VELIJJUL-LEDHINE AMENU JUHRIXHUHUM MINEDH DHULUMATI ILEN NUR,VEL-LEDHINE KEFERU EVLIJAHUMUTTAGUTU JUHRIXHUNEHUM MIN EN NURI ILEDH DHULUMAT,ULAAIKE ES’HABUN NARI HUM FIHA HALIDUN(257)
„Allahu ėshtė njė,nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij,Ai ėshtė Mbikėqyres i Pėrhershem dhe i Pėrjetshem.Atė nuk e kap as dremitja as gjumi,gjithēka ka nė qiej dhe nė Tokė ėshtė vėtem e Tij.Kush mund tė ndėrmjetesoje tek Ai,pos mė lejen e tij,e di tė tashmen qė ėshtė prane tyrė dhe tė ardhem,nga ajo qė Ai di tė tjeret dinė vetem aq sa Ai ka dėshiruar,Kursi-u i Tij[dija sundimi]perfshin qiejt dhe Token.Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave,nuk i vjen rėndė,Ai ėshtė mė i larti,mė i madhi.
Nė fe nuk ka dhunė.ėshtė sqaruar e vertėta nga e kota.E kush nuk i beson tė pavėrtėtat e i beson Allahut,ai ėshtė kapur pėr lidhjen me tė forte,e cila nuk ka keputje,Allahu ėshtė Dėgjues i dijshėm.Allahu ėshtė Mbikėqyres i atyre qe besuan,i nxjerr ata errėsirave nė dritė.E kujdestare tė atyre qė nuk besuan janė djajte qė i nxjerrin ata prej drite e i hedhin nė errėsira.Ata janė banorė tė Zjarrit,ku do tė qėndrojnė pėrgjithmon.“
(El-Bekare,255-257}

El-Mu’minun
BISMIL-LAHIR-RAHMANIR-RAHIM.
AMENER-RESULU BIMA UNZILE ILEJHI MIN RABBIHI VEL-MU’MINUNE,KUL-LUN AMENE BIL-LAHI VE MELAIKETIHI VE KUTUBIHI VE RUSULIHI,LA NUFERRIKU BEJNE EHADIN MIN RESULIHI VE KALU SEMI’NA VE ETA’NA GUFRANEKE RABBENA VE ILEJKEL-MESIR.LA JUKELIFULLAHU NEFSE IL-LA VUSA’HA MA KESEBET VE A’LEJJHA MEKTESEBET.RABBENA LA TUA’HIDHNA INNESINA EUAHTA’NA.RABBENA VE LA TAHMIL A’LEJNA ISTEN KEMA HAMELTEHU A’LEL-LEDHINE MIN KABLINA.RAB-BENA VE LA TUHAMMILNA MA LA TAKATE LENA BIHI VA’FU A’NA,VAGFIR LENA,VERHAMMA,ENTE MEULANA,FENSURNA A’LELKAUMIL-KAFIRIN.
I dėrguari i besoj asaj qe ju shpall prej Zotit tė Tij,e ashtu edhe besimtarėt.secili i bėsoj Allahut,engjėjve tė Tij,shpalljeve tė Tij,tė dėrguarve tė Tij.Ne nuk bėjm dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij dhe thane:
iu pėrgjegjėm (thirrjes) dhe respektuam(urdhėrin).Kėrkojme falje tėnde o Zoti ynė!Vetem tė Ti ėshtė ardhmėria jonė.Allahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij,atij (njeriut)i takon ajo qė e fiton dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e mėriton.
Zoti yne,mos na dėno nese harrojmė ose gabojmė!
Zoti ynė,mos na ngarko mė atė pėr tė cilen nė nuk kemi fuqi!Na i shlyėj mėkatet,na i mbulo tė kėqijat,na mėshiro.Ti je mbrojtesi ynė,na ndihmo kunder popullit pabėsimtar!.

(Kush e reciton kete sure dhe te Ajetul Kursi,kur te agoj ,do tė jete i mbrojtur deri nė oret e nates,ndersa kush e reciton nė mbramje,jan nė mbrojtje deri ne agim)

EL Bekare(284-286)
BISMIL-LAHIR-RAHMANIR-RAHIM
LIL-LAHI MA FIS SEMAVATI VE MA FIL ERDI,VE IN TUBDU MA FI ENFUSIKUM EV TUHFUHU JUHASIBKUM BIHIL-LAHU,FE JEGFIRU LIMEN JESHAU VE JU’ADHDHIBU MEN JESHAU,VALL-LLAHU ALA KULI-LI SHEJ IN KADIR(284) AMENER RESULU BIMA UNZILE ILEJHI MIN RABBIHI VEL MU’MINUN, KUL-LUN AMENE BIL-LAHI VE MELAIKETIHI VE KUTUBIHI VE RUSULIHI,LA NUFERRRIKU BEJNE EHADIN MIN RUSULIHI VE KALU SEMI’NA VE ETA’NA GUFRANEKE REBBENA VE ILEJKEL MESIR(285)LA JUKEL-LIFULLAHU NEFSEN IL-LA VUS’AHA,LEHA MA KESEBET VE ‚ALEJHA MAK TESEBET,RABBENA LA TU’AHIDHINA IN NESINA EV EHTA’NA,RABBENA VE LA TEHMIL ALEJNA ISREN KEMA HAMELTEHU ALEL-LEDHINE MIN KABLIKA,REBBENA VE LA TUHAMMILNA MA LA TAKATE LENA BIHI,VE’FU ANNA VEGFIR LENA VER HAMNA ENTE MEULANA FEN SURNA ALEL KAUMIL KAFIRIN(286)
„Vetėm tė Allahut janė gjithēka ka nė qiej dhe ē’ka nė Tokė, e pėr atė qė e keni nė shpirtin tuaj,e shfaqėt haptazi ose e mbajtėt fshehtė, Allahu do t’ju marrė nė pėrgjegjėsi,e Ai ia fal atij qė do dhe e dėnon atė qė do,Allahu ka mundėsi pėr ēdo send.I Dėrguari i besoi asaj qė i shpall prej Zotit tė tij, e ashtu edhe besimtaret.Secili i besoi Allahut,engjėjve tė Tij,shpalljeve tė Tij,tė dėrguarve tė Tij.Nė nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij,dhe thanė:“Iu pėrgjigjėm thirrjes dhe respektuam urdhin.Kėrojme faljen tėnde o Zoti ynė!Vetėm tė Ti ėshtė ardhmėria jon.“Allahu nuk e obligon asnjė njėri pėrtej mundėsise se tij,atij(njeriut)i takon ajo qė e fiton dhe atij i bie ajo(e keqė)qė e meritoi.Zoti ynė,mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė,mos na ngarko neve barrė te rėndė siē i ngarkove ata qe ishin para nesh!Zoti yne,mos na ngarko mė atė pėr tė cilen nė nuk kemi fuqi!Na i shlyej mėkatet,na i mbulo tė kėqijat,na mėshiro!Ti je Mbrojtėsi ynė,na ndihmo kundėr atyre qė nuk besojnė!
(El-Bekare,284-286)
_____________________________________________
Lutja e Teubes
FE AMENNA RABBENA FAGFIR LENA DHUNUBENA KEFFIR’ANNA SEJJIATINA VE TEVEFFENA ME’AL-EBRAR.
Zoti ynė,ne dėgjuam njė thirrės qė ftonte pėr besim(e qė thoshte)Tė besoni Zotin tuaj!E ne besuam!Zoti ynė,na i falė mėkatet tona,na i mbulo tė metat dhe pas vdekjes na bashko me tė mirėt!
(Ali Imran,193)
Lutja e besimtarėve gjatė kohės sė Haxhit
*Allahumme Rabbena atina fid-dunja haseneten ve fil-ahireti haseneten ve kina adhaben-nar.
[O Allah,Zot ynė ,na dhuro tė mira nė kėtė botė dhe tė mira nė botėn tjetėr dhe na ruaj nga vuajtja nė zjarr.
Lutja pė tė kėrkuar falje
*Estagfirullahe ve etubu ilejhi
[kėrkoj faljen e Allahut dhe tek Ai pendohem]

*La ilahe il-Allahu vahdehu la sherike leh,lehul-Mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir
[s’ka tė adhuruar pėrveē Allahut,Njė dhe i pashoq,Atij i takon sundimi dhe lavdėrimi.
Ai ėshtė i plotfuqishėm mbi ēdo sendi]
EL-HAMDU LIL-LAHIL-LEDHI KADA ANNA NUSUKENA.ALLAHUMME ZIDNA IMANEM VE JEKINEN VE TEFVIKAN VE AVNA VAGFIR LENA VE LI ABAINA VE UMMEHATINA VEL-MUSLIMINE EXHMEIN.
Falėnderoj Allahun.xh.h. Cili na mundėsoj t’i kryjejmė ibadetet tona.Allahu im,shtoje imanin tonė,bindjen tonė,na forco dhe na ndihmo.Na fal ne,baballarėve tanė dhe nėnave tona dhe gjithė besimtarėve.

*Ja Hajju ja Kajjumu bi rahmetike estegithuaslih li she’ni kul-lehu ve la tekilni ila nefsi.
[O i Gjallė pėrgjithmonė , o Mbikėqyrės i ēdo gjėje,me mėshirėn Tėnde kėrkoj ndihmė,ma pėrmirėso tėrė gjendjen time dhe mos me lė tė mbėshtetetem ne veten time ,as sa njė lėvizje e syrit]

Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen,ve bi Muhammedin alehi selam nebijjen.
Jam i kėnaqur qė Zoti im ėshtė All-llahu,feja ime ėshtė Islami dhe Pejgamberi im ėshtė Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]

*All-llahume afini fi bedeni,All-llahume afini fi semi,All-llahume afini fi besari,la ilahe il-la ente,All-llahume inni eudhu bike minel-kufri vel-fakri,ve eudhu bike min adhabil-kabr,la ilahe il-la ente.
O Zoti im,mė jep shėndet nė trupin tim,
O Zoti im,mė jep shėndet nė tė dėgjuarit tim,
O Zoti im,mė jep shėndet nė tė pamurit
O Zot im,kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga kufri(mosbesimi) e varfėria dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga dėnimi i varrit.
S’ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje.

JA RABB ,MARUFEN MIN MARUFIKE TUGNINI BIHI AN MARUFI MEN SIVAKE JA MARUFE BIL-MARUF.
O Zot mė dhuro tė mira nga mirėsia Jote e cila do t’mė bėjė tė pavarur nga mirėsia e krijesave Tua,o Ti qė je i njohur pėr mirėsi.

______________________________________________
ALLAHUMME FEASHABNIL-AFIJETE FI BEDENI VEL-ISMETE FI DINI VE AHSIN MUNKALEBI
Allahu im,mė jep shėndet nė trupin tim dhe bėn qė t’i pėrmbahem fesė nė menyrė tė pėrkryer.
ALLAHUMMASAMNA BI DINIKE VE TAVAIJETIKE VE TAVAIJETI RESULIKE SAL-LALLAHU ALEJHI VE SEL-LEME VE XHENNIBNA HUDUDEKE.ALLAHUMMEXHALNA NUHIBBUKE VE NUHIBBU MELAIKETEKE VE ENBIJAEKE VE RUSULEKE VE NUHIBBU IBADEKES-SALIHIN.ALLAHUMME HABBIBNA ILEJKE VE ILA MELAIKETIKE VE ENBIJAIKE VE RUSULIKE VE ILA IBADIKES-SALIHIN.ALLAHUMME JESSIRNA LIL-JUSRA VE XHEN-NIBNEL-USRA VAGFIR LENA FIL-AHIRETI VEL-ULA VEXHALNA MIN EIMMETIL-MUTTEKIN.
Allahu im,mė mbroj me fenė Tėnde dhe bindjen ndaj Tėje dhe mė bindjen ndaj Pejgamberit Tėnd s.a.v.s.
Allahu im,na banė nga ata tė cilėt tė duan dhe tė cilėt i duan melekėt Tu,tė dėrguarit,pejgamberėt dhe robėrit e mirė.
Allahu im,na bėn tė dashur pėr melekėtė Tu,tė dėrguarit,pejgamberėt dhe robėrit e mirė.
Allahu im,na lehtėso hyrjen nė Xhenet dhe na mbroj nga Xhehnemi dhe na fal edhe nė kėtė
edhe nė botėn tjetėr dhe na bėn model tė devotshmėrisė.

Lutja e Istigfarit
ALL-LLAHUMME ENTE RABBI,LA ILAHE IL-LA ENTE,HALEKTENI VE ENE’ABDUKE VE ENE ‘ALA’AHDIKE VE VADIKE MESTETA’TU.EUDHU BIKE MIN SHERRI MA SANA’TU,EBUU ILEJKE BI NI’METIKE ALEJJE VE EBUU BI DHENBI FAGFIRLI FE INNEHU LA JAGFIRUDH-DHUNUBE IL-LA ENTE.
O All-llah,Ti je Zoti im.s’ka tė adhuruar pėrveē Teje.Ti mė ke krijuar dhe unė jam robi yt.I jam besnik marrėveshjes dhe premtimit(qė ta kam dhėnė)aq sa kam mundėsi.
Kėrkoj mbėshtetje tė Ti qė tė mė mbrosh prej tė keqės qė e kam bėrė.Unė jam mirėnjohės ndaj dhuntive Tua dhe pranoj mėkatet e mia.
Mė fal,ngase mėkatet nuk i falė askush pėrveē Teje.

Emri mė I madh I Allahut(EL-ISMUL-A’DHAM)
ALL-LLAHUMME INNI ES’ELUKE BI ENNE LEKEL-HAMDE LA ILAHE IL-LA ENTEL-MEN-NANU BEDIUS-SEMAVATI VEL-ERDI DHUL-XHELALI VEL-IKRAMI,JA HAJJU JA KAJJUM.
O Zot,unė tė lutem ngase Ty tė pėrket ēdo mirėnjohje.Nuk ka Zot pos Teje,qė ofron tė mira,qė prej asgjėje krijove qiejt dhe token,cilit i pėrket madhėshtia dhe nderi,o i Gjalli,qė mirėmban ēdo gjė!

Duaja nese te godit ndonje telashe
INNA LIL-LAHI VE INNA ILEJHI
Vėrtet,na i pėrkasim Allahut dhe te Ai do tė kthehemi.

Menjanimi i shirkut tė madh dhe tė vogel
ALLAHUMME INNI E’UDHUBIKE EN USHRIKE BIKE VE ENE E’ALEMU,VE ESTAGFIRUKELIMA LA E’ALEMU
O Zot,mė mbroj nga tė pėrshkruarit shok Ty nė atė qė e di,dhe tė lutem pėr faljen e mėkateve pėr ate qė nuk di

Preferohet nė rast tė pagjumėmėsisė
ALL-LLAHUMME LEKE ESLEMTU VE BIKE AMENTU VE ALEJKE TEVEKKELTU VE ILEJKE ENEBTU VE BIKE HASAMTU VE ILEJKE HAKEMTU VE ENTE RABBUNA VE ILEJKEL-MASIR.FAGFIR LI MA KADDEMTU VE MA EHHARTU VE MA ESRERTU VE MA A’LENTU VE MA ENTE A’LEMU BIHI MINNI,ENTEL MUKADDIMU VE ENTEL-MUEHHIDU LA ILAHE IL-LA ENTE VE LA HAVLE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH.
O Zot,Ty tė dorėzohem,nė Ty besoj,tė Ti mbėshtetem,Ty tė drejtohem,me Ty shkoj kundėr armiqve tė mi,tė Ti ankohem,Ti je Zoti ynė dhe kthimi ėshtė vetėm tė Ti.Mė fal atė qė kam bėrė mė herėt,atė qė do ta bėj mė vonė,atė qė e kam fshehur,atė qė e kam bėrė haptas dhe atė qė Ti e din mė mire se unė,ti je ai qė pėrparon dhe lė anash.Nuk ka Zot pos Teje.
Pa Allahun nuk mund tė ketė asnjė fuqi as ndryshim!

Lutja e udhėtarit kur niset pėr udhėtim
ALL-LLAHU EKBER,ALL-LLAHU EKBER,ALL-LLAHU EKBER!
SUBHANEL-LEDHI SEHARE LENA HADHA VE MA KUNNA LEHU MUKRININ VE INNA ILA RABBINA LE MUNKALIBUN.ALL-LLAHUMME INNA NES’ELUKE FI SEFERINA HADHA ELBIRRE VET-TAKVA VE MINEL’AMELI MA TERDA .ALL-LLAHUME HEVVIN ‚ALEJNA SEFERENA HADHA VETVI’ANNA BU’DEH,ALL-LLAHUME ENTES-SAHIBU FIS-SEFER VEL HALIFETU FIL-EHL,ALL-LLAHUMME INNE E’UDHU BIKE MIN VA’ETHAIS-SEFER VE KEABETIL-MENDHAR VE SU’ILMUNKABLEBI FIL-MALI VEL-EHL.
Allahu ėshtė mė i madhi,Allahu ėshtė mė i madhi,Allahu ėshtė mė i madhi.
I Lartmadhėrishėm qoftė Ai qė i nėnshtroi kėto pėr na,sepse nė nuk do tė kishim pasur mundėsi ta bėnim kėtė.Ne me tė vėrtėt tek Zoti ynė do tė kthehemi.O Zoti ynė,tė lutem qė nė udhėtimin tonė tė na mundėsosh tė bėjm mirėsi dhe tė jemi tė devotshėm,tė bėjmė mirėsi dhe tė jemi tė devotshėm,tė bėjmė vepra e tė cilat Ti je i kėnaqur.O Zoti ynė,na lehtėso neve udhėtimin tonė dhe na e bėj tė rahatshėm rrugėn.O Zoti ynė,Ti je shoqėrues nė udhėtim dhe mbrojtės i familjes tonė.O Zoti im,kėrkoj qė tė mė mbrosh nga vėshtiresitė e udhėtimit dhe nga kėnaqesitė e tij,nga shikimet qėllimkėqija dhe nga telashet mė pasuri dhe familje.

ALLAHUMME IJJAKE ERXHU VE LEKE ED’U FEBELIGNI SALIHA EMELI VAGFIRLI DHUNUBI VEMNUN ALEJJE BIMA MENEMENENTE BIHI ALA EHLI TA’ATIKE INNEKE ALA KUL-LI SHEJ’IN KADIR.
Allahu im,nė mėshirėn Tėnde shpresoj dhe Ty tė lutem,andaj mė plotėso shpresat e mia tė mira dhe mė fal mėkatet dhe mė dhuro tė mira ēfarė u ke dhuruare atyre qė tė janė bindur.
Ti vėrtet je i gjithėpushtetshėm
ALLAHUMME JA MUKALIBEL-KULUBI THEBBIT KALBI ALA DINIK.ALLAHUMME INNI ES’ELUKE MUXHIBATI RAHMETIKE VE ADHAIME MAGFIRETIKE VES-SELAMETE MIN KUL-LI ISMIN VEL-FEVZE BIL-XHENNETI VENEXHATE MINEN-NAR.ALLAHUMME INNI ES’ELUKEL-HUDA VER-RUKA VEL-AFAFE VEL GINA.ALLAHUMME EINNI ALA DHIKRIKE VE SHUKRIKE VE HUSNI IBADETIK.ALLAHUMME INNI ES’ELUKE MINEL-HAJRI KUL-LIHI MA ALIMTU MINHU VE MA LEM EALEMU,VE EUDHU BIKE MINESH-SHERRI KUL-LIHI MA ALIMTU MINHU VE MA LEM EALEM,VE ES’ELUKEL-XHENNETE VE MA KARREBE ILEJHA MIN KAVLIN EV AMELIN,VE EUDHU BIKE MINEN-NARI VE MA KARREBE ILEJHA MIN KAVLIN EV AMEL.
Allahu im,o Ti Cili rrotullon zemrat,mė forco zemrėn time nė fė.Allahu im,tė lutem pėr atė qė do tė jetė shkak qė t’mė mėshirosh dhe t’mė falesh dhe qė do t’mė ruaj nga ēdo mėkat.
Ma dhuro atė qė do tė jetė shkak i hyrjes time nė Xhenet dhe shpėtim nga Zjarri.Allahu im,tė lutem pėr udhėzim,ndershmėri dhe pavarėsi.Allahu im,mė ndihmo tė kujtoj.Allahu im,tė lutem pėr ēdo tė mirė qė i njeh,ndėrsa unė nuk i njoh,ndėrsa kėrkoj shpėtim nga ēdo e keqe qė e njoh dhe nuk e njoh.Tė lutem pėr Xhenet dhe pėr ēdo fjalė e vepėr qė do t’me afrojnė per ne Xheneti,ndėrsa kėrkoj shpėtim nga Zjarri dhe nga ēdo fjalė e vepėr qė do t’mė shpjerė nė Zjarr.

LA HAVLE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH
S’ka lėvizje e as force pėrveē se mė dėshirėn e Allahut.

(Kjo lutje ėshtė ilaē pėr nėntėdhjetė e nėntė sėmundje,mė e lehta e tė cilėve ėshtė brenga.)
Lutja me rastin e frikės nė gjumė
EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT-TAMMATI,MIN GADABIHI VE IKABIHI VE SHERRI IBADIHI VE MIN HEMEZATISH-SHEJATIN VE EN JAHDURUN.
Kėrkoj mbrojtjen me fjalėt e pėrsosura tė Allahut nga hidhėrimi i Tij,nga dėmi i robėrve tė Tij dhe nga vesveset e shejtanėve dhe nga afrimi i tyre-shejtanėve.

ALLAHUMME INNI EUDHU BIKE MIN MUNKERATIL AHLAKI VEL-MALI VE EHVAI VEL-EDVA.
O Zot,kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga cilėsitė e papėlqyeshme,punėt e papėlqyeshme dėshirat e shėmtuara dhe sėmundjet e shėmtuara!


ALL-LLAHUMMEKFINI BI HALALIKE AN HARAMIKE VE AGNINI BI FADLIKE A MEN SIVAK.
O Zot,mė kėnaq me hallallin Tėnd,qė tė mos i qasem haramit dhe mė bėn mirėsinė Tėnde qė tė mos jem i nevojshėm pėr askėnd tjetėr pos pėr Ty!

ALLAHUMME INNI ES’ELUKE RIZKAN TAJ-JIBEN VE ILMEN NAFIAN VE AMELEN MUTEKABBELA.
O Zot,unė nga Ti kėrkoj tė mė japėsh nafakė tė bukur,dituri tė dobishme dhe punė e vepėr tė pranuar!

ALLAHUMME INNI ES’ELUKEL-AFVE VEL-AFIJETE FID-DUNJA VEL-AHIREH,ALL-LLAHUMME INNI ES’ELUKEL-AFVE VEL-AFIJETE FI DINI VE DUNJAJE VE EHLI VE MALI.ALL-LLAHUMMES-TUR AVRATI VE AMIN REVATI.ALLAHUMME HFEDHNI MIN BEJNI JEDEJJE VE MIN HALFI VE AN JEMINI VE AN SHI-MALI VE MIN FEVKI VE EUDHU BIKE EN UGTALE MIN TAHTI.
O Zot im,kėrkoj nga Ti falje dhe shpėtim nė kėtė botė dhe nė Ahiret.Zoti im,kėrkoj qė tė mė falėsh dhe tė mė mbrosh nė fenė time dhe nė jetėn time.
O Zoti im,m’i mbulo tė metat e mia dhe mė qėtso nė momentet trishtuese.
O Zot,mė ruaj nga para dhe prapa, nė tė djathtė,nė tė majtė dhe nga lartė,kėrkoj nga ti qė tė mė mbrosh tė mos mė lėshojė toka.

Lutja pėr mirėsitė e Allahut
ALLAHUMME LEKEL-HAMDU MIL’ES –SEMAVATI VE MIL’EL-ERDI VE MIL’E MA BEJNEHUMA VE MIL’A MA SHI’TE MIN SHEJ’IN BA’DU,EHLUS-SENAI VEL-KIBRIJAI VEL MEXHID.EHAKKU MA KALEL-ABDU VE KUL-LUNA LEKE ABD.LA MANIA LI MA A’TAJTE VE LA MU’TIJE LI MA MENA’TE VE LA JENFEU DHEL-XHEDDI MINKEL-XHEDD.
O Zoti im,tė falėnderoj aq sa mund tė mbushen qijet,aq sa mund tė mbudhet toka,aq sa mund tė mbushet hapėsira midis tyre dhe aq sa dėshiron Ti pas kėsaj.
Ti meriton ēdo lavdatė,madhėrimi dhe respekt.
Kjo ėshtė ma reale dhe mė meritore qė robi mund ta deklarojė,ndėrkaq qė tė gjith nė jemi robėrit Tu.Atė qė e jep Ti,atė nuk mund ta ndalojė asnjėri,ndėrsa atė qė e ndalon Ti,atė nuk mund ta jap askush.
Askujt nuk mund t’i sjell dobi pasuria pa Ty.
______________________________________________
ALL-LLAHUMMAG-FIR LI,VER-HAMNI,VER-DINI,VE AFINI,VER-ZUKNI.
(O Zoti im,mė fal mua,mė mėshiro,mė udhėzo,mė jep shėndet dhe mė furnizo).

Lutja pėr kėrkuar mbrojtje pėr femijėt
U’IDHUKUMA BI KELIMATIL-LAHIT-TAMMEH,MIN KUL-LI SHEJTANIN VE HAMMEH,VE MIN KUL-LI AJNIN VE LAMEH.
Lus Allahun qė t’ju mbrojė me fjalėt e tija tė plota nga ēdo shejtan,ēdo dyshim(e keqe)i tij dhe prej ēdo syri tė keq.

ALLAHUMME INNI EUDHU BIKE MINEL AXHZI VEL KESELI,VEL XHUBNI VEL HEREMI VEL BUHLI,VE EUDHU BIKE MIN ADHABIL KABRI,VE MIN FITNETIL MAHJA VEL MEMAT.
(O Allah,kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga paaftėsia dhe dembelia,nga ligėshtia,pleqėria dhe koprracia,tek Ti kėrkoj strehim nga ndėshkimi i varrit dhe nga sprovat e jetės dhe tė vdekjes).

ALLAHUMME ASLIH LI DINI ELEDHI HUVE ISMETU EMRI,VE ASLIH LI DUNJAJE EL-LETI FIHA MEASHI,VE ASLIH LI AHIRETI EL-LETI FIHA MEADI,VE IXHAL EL-HAJATE ZIJADETEN LI FI KU-LI HAJR,VE IXHAL EL-MEVTE RAHATEN LI MIN KUL-LI SHERR
(O Allah,ma pėrmirėso fenė time,qė ėshtė mbrojtje e ēėshtjes sime,ma pėrmirėrso dynjanė nė tė cilėn ėshtė jeta ime,ma pėrmirėso Ahiretin tim,tek i cili ėshtė kthimi im,ma bėj jetėn shtesė tė ēdo pune tė mirė dhe vdekjen ma bėj pushim nga ēdo e keqe).
ALLAHUMME INNA NESELUKE MIN HAJRI MA SELEKE MINHU NEBIJUK MUHAMMEDIN SAL-LALLAHU-ALEJHI VE SEL-LEM,VE NEUDHU BIKE MIN SHERRI MESTEADHE MINHU NEBIJJUKE MUHAMMEDIN SAL-LALLAHU ALEJHI VE SRL-LEM VE ENTEL MUSTEANU VE ALEJKEL BELAGU VE LA HAVLE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH.
(O Allah,ne tė lutemi nga mirėsia e asaj pėr tė cilėn Tė ėshtė lutur i Dėrguari Yt, Muhammedi(sal-lallahu alejhi ve sel-lem),dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga e keqja,pėr tė cilėn e ka kėrkuar mbrojtjen i Derguari Yt,Muhammedi[sal-lallahu alejhi ve selam]
Ti je Ndihmtari mė i mirė.
Ty tė takon komunikimi,dhe s’ka lėvizje e as fuqi pėrveē me ndihmėn e Allahut).

ALLAHUMME INNI ESELUKE EL-HUDA VETUKA VEL IFAFE VEL-GINA
(O Allah,nga Ti kėrkoj udhėzim,Devotshmėri,Ndershmėri dhe Pasuri).

ALLAHUMA INNI EUDHU BIKE MIN SHERI MA AMILTU VE MIN SHERRI MA LEM AEMELU.
(O Allah,kėrkoj tė mė mbrosh nga dėmi i asaj qė kam punuar dhe i asaj qė nuk kam punuar).

LA ILAHE IL-LALLAHU EL-ADHIMU EL-HALIM,
LA ILAHE IL-LALLAHU RABBUL-ARSHIL ADHIM,
LA ILAHE IL-LALLAHU RABBUS-SEMAVATI VE RABBUL-ERDI VE RABBUL-ARSHIL KERIM.
(Ska tė adhuruar me tė drejtė pėrveē Allahut tė Madhėrishėm dhe te Urtė.
S’ka tė adhuruar me tė drejt pėrveē Allahut Zotit tė Arshit te Madhėrishėm.
S’ka tė adhuruar mė tė drejtė perveē Allahut,Zotit tė Qiejeve dhe te Tokės,dhe Zotit tė Arshit Fisnik).

ALLAHUMMA RAHMETIKE ERXHU FE LA TEKILNI ILA NEFSI TARFETE AJNIN,VE ASLIH LI SHEENI KULEHU LA ILAHE IL-LA ENTE.
(O Allah,kėrkoj mėshirėn Tėnde,dhe mos mė lėr tė mbėshtetem nė veten time as sa njė e rrahur syri,dhe ma pėrmirėso tėrė gjendjen time.
S’ka tė adhuruar me tė drejtė pėrveē Teje.

ALLAHUMME MUSARRIFEL KULUBI SARRIF KULUBENA ALA TA’ATIKE, EN TEXH’ALIL-KUR’ANE REBIA KALBI VE NURE SADRI VE XHELAE HUZNI VE DHEHABE HEMMI.
(O Allah,Ti qė i dryshon zemrat,na i ndysho zemrat tona nė Pėrkushtimin Tėnd, bėjė Kuranin pranverė tė zemrės sime dhe dritė tė gjoksit tim,shėndritje pėrpikėllimin dhe largim pėr dėshpėrimin).

ALLAHUMME ATI NEFSI TAKVAHA,ZEKKIHA ENTE HAJRUN MEN ZEKKAHA,ENTE VELIJJUHA VE MEVLAHA.
O Allah,dhuroji shpirtit tim devotshmėri,lavdėroje atė,sepse Ti je Ai qė mė sė miri e lavdėron,Ti je i Dashuri dhe Poseduesi i saj.

ALLAHUMME INNI EUDHU BIKE MIN ILMIN LA JENFEU,VE MIN KALBIN LA JAHSHAU,VE MIN NEFSIN LA TESHBEU,VE MIN DA’VETIN LA JUSTEXHABU LEHU.
(O A llah,unė kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga Dituria e padobishme,nga zemra e cila s’ta ka frikėn,dhe nga njė shpirt i cili nuk ngopet,si dhe nga duaja e cila ėshtė e papranuar).

ALLAHUMMA AHSIN AKIBETINA FIL-UMURI KUL-LIHA,VE EXHIRNA MIN HIZJID-DUNJA VE ADHABIL AHIRET.
O Allah,na bėj pėrfundim tė mirė nė tė gjitha punėt tona,dhe na shpėto nga poshtėrsitė e kesaj bote e nga ndėshkimi i Ahiretit.
ALLAHUMME ELHIMNI RUSHDI,VE EIDHNI MIN SHERRI NEFSI.
O Allah,mė dhuro udhėzim dhe mė mbro nga e keqja e vetes sime.

ALLAHUMME INNI ESELUKE ILMEN NAFIAN VE EUDHU BIKE MIN ILMIN LAM JENFEU
O Allah,nga Ti kėrkoj tė mė dhurosh dije tė dobishme dhe tė mė mbrosh nga dija e padobishme.

ALLAHUMME INNI EUDHU BIKE MINEL BERESI,VEL-XHUNUNI,VEL-XHEDHAMI,VE MIN SEJI’IL-ESKAMI
O Allah,kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga leproza,nga ēmenduria,gjymtimi,dhe nga sėmundjet e kėqija.

ALLAHUMME INNI ESELUKE FIELEL-HAJRAT VE TERKIL MUNKERAT,VE HUBBIL-MESAKIN,VE EN TAGFIR LI VE TERHAMNI,VE IDHA EREDTE FITNETE KAVMIN FETVEFFENI GAJRE MEFTUN,VE ESLUKE HUBEK,VE HUBBE MEN JUHIBBUKE,VE HUBBE AMELIN JUKARRIBUNI ILA HUBBIKE.
O Allah,Tė lutem,mė ndihmo tė bėj punė tė mira,dhe tė largohem nga punėt e kėqija,dhe t’i dua nevojtarėt e tė ngratet,kėrkoj tė mė falėsh dhe tė me mėshirosh,dhe nėse dėshiron ta sprovosh njė popull,mė bėj tė vdes i pasprovuar,kėrkoj tė mė dhurosh dashurinė Tėnde,dhe dashurinė e atyre qė tė duan Ty,si dhe dashurinė e punėve tė cilat mė afrojnė tek Ti.

ALLAHUMME BI ILMIKEL-GAJBI VE KUDRETIKE ALEL-HALKI AHJINI MA ALIMTEL-HAJATE HAJREN LI,VE TEVEFENI IDHA ALIMTEL-VEFATE HAJREN LI,ALLAHUMME INNI ESELUKE HASHJETEKE FIL-GAJBI VESH-SHEHADETI,VE ESELUKE KELIMTEL HAKKI FIR-RIDA VELGADAB VE ESELUKEL-KASDE FIL-GINA VEL-FAKRI,VE ESELUKE NEIMEN LA JENFEDH,VE ESELUKE KURRETE AJNIN LA TENKATIU,VE ESELUKE ER-RIDA BA’DEL-KADA,VE ESELUKE BERDEL-AJSHI BA’DEL-MEVTI,VE ESELUK LEDHDHETEN-NEDHARI ILA VEXHHIKE,VESH-SHEVKA ILA LIKAIKE,FI GAJRI DARRAE MUDIRRETIN VE LA FITNETIN MUDIL-LETIN ALLAHUMME ZEJJINNA BI ZINETIL-IMAN,VEXHALNA HUDATEN MUHTEDIN.
O Allah,mė dijen Tėnde pėr fshehtėsitė,dhe me fuqine Tėnde mbi krijesat,Tė lutem tė ma zgjasėsh jetėn,nėse jeta ėshtė mė e mirė pėr mua,dhe tė lutem tė mė bėsh tė vdekur,nėse vdekja ėshtė mė e mirė pėr mua.
O Zoti im,mė bėj tė frikėsohen nė vetmi dhe haptazi,mė bėj ta flas tė vėrtetėn kur jam i gėzuar dhe kur jam i hidhėruar,kėrkoj tė jem i matur nė pasuri dhe nė varfėri.
Tė lutem,mė jep begati tė pashtershme,Tė lutem,tė mė bėsh tė kėnaqur me atė qė me ke caktuar,mė jep jetė tė qetė pas vdekjes,dhe kėrkoj qė tė mė dhurosh shikim tė kėndshėm nė Fytyren Tėnde,dhe dėshirė(mallėngjim) pėr takimin mė Ty,pa vėshtirėsi dhe sprovim.
O Zoti im,na hijesho ne me hijeshinė e besimit,dhe na bėj udhėzues dhe udhėrrėfyes pėr tė tjerėt.

ALLAHUMME IKSIM LENA MIN HASHJETIKE MA TEHULU BIHI BEJNENA VE BEJNE MEASIKE,VE MIN TAATIKE MA TUBELIGUNA BIHI XHENNETEK,VE MINEL JEKINI MA TUHEVVINU BIHI ALEJNA MESAIBED DUNJA.
O Allah,na dhuro frigė ndaj Teje aq sa na mjafton tė jetė mburojė mes nesh dhe mėkateve tona,na dhuro-frikėrespekt ndaj Teje aq sa na mundėson tė arrijmė xhenetin Tėnd,na dhuro bindje nė besim aq sa na i lehtėson fatkeqėsitė e kėsaj bote.

ALLAHUMME EINNA ALA DHIKRIKE VE SHUKRIKE VE HUSNI IBADETIKE
O Allah,na ndihmo qė tė Tė kujtojmė,tė Tė falėnderojmė dhe tė Tė adhurojmė sa mė mirė.

ALLAHUMME INFAENI BIMA AL-LEMTENI VE AL-LIMNI MA JENFEUNI,VE ZIDNI ILMEN
O Allah,mė bėj dobi me atė qė mė ke mėsuar,dhe mė mėso atė qė mė bėn dobi mua,dhe ma shto diturinė.

ALLAHUMME INNI ESELUKE MINEL HAJRI KUL-LIHI AXHILIHI VE AXHILIHI,MA ALIMTU MINHU VE MA LEM AELEMU,VE EUDHU BIKE MINESH-SHERRI KUL-LIHI AXHILIHI VE’AXHILIHI MA ALIMTU MINHU VE MA LEM AELEMU,ALLAHUMME INNI ESELUKE MIN HAJRI MA SELSSEKE ABDUKE VE NEBIJJUKE VE EUDHU BIKE MIN SHERRI MESTEADHE MINHU ABDUKE VE NEBIJJUKE ALLAHUMME INNI ESELUKE XHENETE VE MA KARREBE ILEJHA MIN KAVLIN EV AMEL,VE EUDHU BIKE MINEN-NARI VE MA KARREBE ILEJHA MIN KAVLIN EV AMEL,VE ESELUKE EN TEXHAL KUL-LE KADAIN KADAJTEHU LI HAJREN
O Allah,unė Tė lutem tė mė dhurosh tė gjitha mirėsitė,tė hershme dhe tė vonshme,ato qė i di dhe ato qė nuk i di,dhe kėrkoj mbrojtjen tėnde nga ēdo e keqe,e hershme apo e vonshme,ato qė i di dhe ato qė nuk i di.O Allah,Tė lutem tė mė dhurosh mirėsitė pėr tė cilat Tė ėshtė lutur robi dhe Profeti Yt,dhe kėrkoj tė mė mbrosh nga e keqja prej sė cilės ka kėrkuar mbrojtje robi dhe Profeti Yt.O Allah,unė kėrkoj tė ma dhurosh Xhennetin dhe ma mundėso
t’i bėj ato punė dhe fjalė qė me afrojnė tek ai,dhe mė mbro nga zjarri e mė largo nga punėt dhe fjalėt qė afrojnė tek ai,dhe Tė lutem qė paracaktimi qė ke bėrė pėr mau,tė jetė i mirė.

ALLAHUMME EUDHU BIKE MIN SHERRI KU-LI SHEJ’IN ENTE AHIDHUN BI NASIJETIHI
O Allah,kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga sherri i ēdo sendi,balli i tė cilit ėshtė nė dorėn Tėnde.

ALLAHUMME EL-LIF BEJNE KULUBINA,VE ASLIH DHATE BEJNINA,VE IHDINA SUBULESELAMI VE NEXHXHINA MINEDHULUMATI ILAN-NUR,VE XHENIBNA EL-FEVAHISHE MA DHAHER MINHA VE MA BATAN,VE BARIK LENA FI ESMA’INA,VE EBSARINA,VE KULUBINA,VE EZVAXHINA,VE DHURRIJATINA,VE TUB ALEJNA,INNEKE ENTE ETTEVVABURR-RRAHIM,VEXH’ALNA SHAKIRINE LI NIAMIKE,MUTHNINE BIHA ALEJKE,KABILINE LEHA,VE ETMIMHA ALEJNA
O Allah,na bashko zemrat tona dhe na pėrmirėso gjendjen tonė,na udhėzo nė rrugėn e drejtė dhe na shpėto prej territ nė dritė,na largo prej punėve tė ndyra tė hapura e prej atyre tė fshehta,na begato ne degjimin tone,na begato nė zemrat tonė,e tė parėt tonė dhe nė zemrat tona,dhe nė bashkėshortet tona si dhe nė pasardhėsit tanė,na prano pendimin tonė,sė mė tė vėrtetė Ti je pranues i pendimit dhe Mėshirues.Na bė tė jemi falėnderues ndaj begative tė Tua,na bė qė me begative tė Tua,na bė qė me begatitė e Tua tė Tė falėnderojmė dhe qė ato t’i realizojmė,dhe na i plotėso ato begati.

ALLAHUMME HASIBNI HISABEN JESIRA
O Allah mė mundėso njė llogari tė lehtė

ALLAHUMME INNI EUDHU BIKE MIN JEVMIS-SU’I,VE MIN LEJLETIS-SU’I,VE MIN SA’ATIS-SU’I,VE MIN SAHIBIS-SU’I,VE MIN XHARIS-SU’I FI DARIL-MUKAMETI
O Allah,kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga dita e keqe dhe nga nata e keqe,nga momenti i keq dhe nga shoku i keq,si dhe nga fqinji i keq nė vendbanim tė pėrhershėm.

ALLAHUMME INNI ESELUKE EL XHENNETE VE ESTEXHIRU BIKE MINEN-NAR.
O Allah,kėrkoj tė ma dhurosh Xhenetin dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga zjarri i Xhehenemit.(3 herė)

ALLAHUMME FEKKIHINI FID-DIN
O Allah,mė mundėso ta kuptoj fenė.

ALLAHUMME IGFIRLI HATIETITI,VE XHEHLI,VE ISRAFI FI EMRI,VE MA ENTE AELEMU BIHI MINNI,ALLAHUMME IGFIRLI HEZLI VE XHEDDI,VE HATAI VE AMDI,VE KUL-LU DHALIKE INDI
O Allah,mė fal gabimet e mia,injorancėn time,si dhe kapėrcimin e kufijve nga unė,dhe mė fal atė qė Ti e di mė se mirė se unė.
O Allah,m’i fal gabimet qė kam bėrė pėr mahi dhe me vetėdije,m’i fal gabimet e paqėllimshme dhe ato tė qėllimshme,dhe tėrė kjo ėshtė tek unė.

ALLAHUMME INNI DHALEMTU NEFSI DHULMEN KETHIREN VE LA JAGFIRUDH-DHUNUBE IL-LA ENTE,FAGFIRLI MAGFIRETEN MIN INDIKE VERHAMNI,INNEKE ENTEL-GAFURUR-RAHIM
O Allah,unė me tė vėrtetė i kam bėrė vetes shumė padrejtėsi,dhe perveē Teje askush nuk fal mėkate,prandaj mė fal mua dhe mė mėshiro,se me tė vėrtetė Ti je Falės dhe i Mėshirshėm.

ALLAHUMME IGFIR LI VE IRHAMNI,VEHDINI,VE AFINI,VERZUKNI,VEXHBURNI,VERFA’NI
O Allah,mė fal mua,mė mėshiro,mė udhėzo,mė jep shėndet dhe mė furnizo,mė detyro dhe mė ngri lart mua.

ALLAHUME ZIDNA VE LA TENKUSNA,VE EKRIMNA VE LA TUHINNA,VE AETINA VE LA TAHRIMNA,VE ATHIRNA VE LA TU’THIR ALEJNA,VE ERDINA VE ERDI ANNA.
O Allah na shto tė mirat e Tua e mos na i pakėso,na ndero e mos na nėnēmo,na dhuro tė mira e mos na ndalo,na bėnė ngadhnjmtarė,e jo tė mposhtur,na bėnė tė jemi tė kėnaqur me Ty dhe Ti tė jesh i kėnaqur me ne.ALLAHUMME AHSENTE HALKI FE AHSIN HULUKI
O Allah,ke pėrsosur krijimtarinė time pėrsose edhe moralin tim.

ALLAHUMME ATINI ELHIKMETE EL-LETI MEN UTIJEHA FEKAD UTIJE HAJREN KETHIREN
O Allah,mė dhuro urtėsinė, e cila kujt do i ėshtė dhėnė,i ėshtė dhėnė njė mirėsi e madhe.

ALLAHUMME INNI ESELUKE ILMEN NAFIAN,VE RIZKAN TAJJIBEN VE AMELEN MUTEKABBILEN
O Allah,unė kėrkoj tė mė dhurosh dituri tė dobishme,furnizim tė mirė dhe vepra tė pranuara.

RABBIG-FIRLI VE TUB ALEJJE INNEKE ENTET-TEVVABUR-RAHIM
O Allahu im,mė fal mua dhe prano pendimin tim,se vėrtet Ti je pranues i pendimit dhe mėshirues.

ALLAHUMME INNI ESELUKE HAJREL-MES’ELEH,VE HAJRED-DUA,VE HAJREN-NEXHAH,VE HAJRELAMEL,VE HAJRETH-THEVAB,ve hajrel-hajat,ve thebbitni,VE THEKKIL MEVAZINI,VE HAKKIK IMANI,VERF’A DEREXHATI,VE TEKABBEL SALATI,VEGFIL HATIETI,VE ESELUKE ED-DEREXHATUL-ULA MINEL-XHENNEH,(amin)
O Allah,nga Ti kėrkoj tė mė dhurosh gjėnė mė tė mirė,lutjen mė tė mirė,shpėtimin mė tė mirė,punėn mė tė mirė,shpėrblimin mė tė mirė,jetėn mė tė mirė,mė pėrforco dhe ma rėndo peshojėn time,ma plotėso besimin dhe m’i ngri shkallėt e mia nė Xhennet,ma prano namazin dhe m’i fal mėkatet e mia,dhe kėrkoj tė mė dhurosh shkallė tė larta nė Xhennet(amin).

ALLAHUMME INNI ESELIKE HAJRE MA ATIJ,VE HAJRE MA EFAL,VE HAJRE MA AEMEL,VE HAJRE MA BETAN,VE HAJRE MA DHAHER,VE ESELUKE ED-DEREXHATUL-ULA MINEL-XHENNEH(amin),
O Allah,Tė lutem,mė jep mirėsinė e asaj qė do tė bėj dhe tė asaj qė do tė punoj,mė jep mirėsinė e asaj qė e fsheh dhe tė asaj qė e bėj haptazi,dhe kėrkoj tė mė dhurosh shkallė tė larta nė Xhennet(Amin).
ALLAHUMME INNI ESELUKE EN TERFEA DHIKRI,VE TEDA’A VIZRI,VE TUSLIH EMRI,VE TUTAHHIR KALBI,VE TUHASSIN FERXHI,VE TUNEVVIR KALBI,VE TAGFIL LI DHENBI,VE ESELUKE ED-DERAXHATUL-ULA MINEL XHENNEH(amin)
O Allah,nga Ti kėrkoj tė lartėsosh kujtimin tim,tė largosh nga unė atė qė s’mund ta mbaj,tė permiresosh gjendjen time dhe ta pastrosh zemren time,mbroje organin tim,ndiēoje zemren time ,dhe falmi mėkatet e mia,-dhe kėrkoj tė mė dhurosh shkalle tė larta nė Xhennet(Amin).
ALLAHUMME INNI ESELUKE EN TUBARIKE FI NEFSI,VE FI SEM’I,VE FI BESARI,VE FI RUHI,VE FI HALKI VE FI HULUKI,VE FI EHLI,VE FI MAHJAJE,VE FI MEMATI,VE FI AMELI,FETEKABBEL HASENATI,VE ESELUKE ED-DEREXHATUL-ULA MINEL-XHENNEH,9amin).
O Allah, mė beko veten time,dėgjimin tim,shikimin tim,nė shpirtin tim,nė krijesėn time dhe nė moralin tim,si dhe mė beko ne familjen time,me beko nė jetėn dhe vdekjen time,si dhe ne punėn time,prano nga unė veprat e mia tė mira,dhe kėrkoj tė mė dhurosh shkallė tė larta ne Xhennet(amin).

Lutja e mbrėmjes
EMSEJNA VE EMSEL-MULKU LIL-LAH VEL-HAMDULIL-LAH.LA ILAHE IL-LALL-LLAHU VAHDEHU LA SHERIKE LEHU,LEHUL-MULKU VE LEHUL-HAMDU VE HUVE ALA KULI SHEJIN KADIR.RABBI ESELUKE HAJRE MA FI HADHIHIL-LEJLETI VE HAJRE MA BADEHA VE EUDHU BIKE MIN SHERRI HADHIHI-LEJLETI VE SHERRI MA BADEHA.RABBI EUDHU BIKE MINEL-KESELI VE SUI-L-KIBERI.RABBI EUDHU BIKE MIN ADHABI-N-NARI VE ADHABI-L-KABRI.
*Ngrysėm kurse sundimi i takon All-llahut.Falėnderimi i takon All-llahut,nuk meriton tė adhurohet askush tjetėr pos All-llahut,i Cili ėshtė Njė pa rival.Atij i takon sundimi dhe falėnderimi.Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm mbi ēdo send.O Zot! Prej Teje kėrkoj hajrin e kėsaj nate dhe hajrin e netėve tjera pas saj,dhe prej Teje kėrkoj qė tė mbrosh nga sherri i kėsaj nate dhe sherri i netėve tjera pas saj.O Zot!Prej Teje kėrkoj mbėshtetje nga dėnimi i zjarrit dhe dėnimi i varrit.

EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT-TAMATI MIN SHERRI MA HALEK
*Kėrkoj mbrojtje nė fjalėn e pėrsosur tė Allahut nga e keqja e ēdo gjėje qė e ka krijuar.
BISMIL-LAHIL-LEDHI LA JEDURRU MEASMIHI SHEJ’UN FIL-ERDI VE LA FIS-SEMAI VE HUVES-SEMIUL-ALIM
*Po filloj me emrin e Allahut,me emrin e cilit nuk mund tė dėmtoj asgjė nė tokė as nė qiell,kurse Ai dėgjon ēdo gjė dhe din ēdo gjė.

(Koha e lutjes ėshtė prej ikendisė deri nė perėndimin e diellit,preferohet nga tri herė tė thuhet)
SUBHANALL-LLAH,VELHAMDULIL-LAH,VE LA ILAHE IL-LA ALL-LLAH,VALL-LLAHU EKBER,VE LA HAVLE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH
I Larteėsuar qoftė Allahu,Falėnderimi i takon Allahut.S’ka tė adhuruar pėrveē Allahut ,Allahu ėshtė mė i Madhi she s’ka ndryshim e as forcė pėrvec me ndihmėn e Allahut.
Pėrfundimi
O Allahu im Fisnik! Na falė dhe pėrgjigju lutjeve tona,me mėshiren Tėnde tė pakufizuar,sepse Ti je mė Mėshiruesi prej Mėshiruesve!. O Allahu im,mė ndihmo tė pėrmend e tė falimenderoj dhe mė mundėso qė tė adhuroj sa mė mirė,O Allahu im,bėma Kur’ani tė na bėhet shok nė kėtė botė,ndėrmjetsues nė diten e Kijametit,dritė nė rrugė dhe udhėrrėfyes dhe prijės nė veprat e mira.
O Zot,bėne qė Pejgamberi ynė nė botėn tjetėr tė jetė udhėheqės,ndersa burimi i tij vend nė tė cilin do tė arrijmė.O Zot,na ringjall sėrish nė grupin e tij,na ndihmo tė veprojmė sipas synetit tė tij,bėn qė tė vdesim nė fenė e tij dhe na bėn nga grupi i tij! O Zot,na bashko me te,siē i kemin besuar atij,ndėrsa nuk e kemi parė kurrė!
O Zot,mos na ndaj prej tij gjersa nuk bėn qė tė hyjmė aty ku do tė hyjė edhe ai,bėn qė tė jemi nė shoqėri tė tij me pejgamberėt,besimtarėt e sinqertė,shehidėt dhe njerėzit e mirė.e ata jan shoqėri e mirė!
O Zot,dėrgoji selame prej nesh Pejgamberit tonė,sa hėre qė kujtimi i tij tė kalojė!Paqa dhe selami,mėshira dhe bekimi i Allahut qofshin mbi Pejgamberin tonė!
Zoti e shpėrbleftė,nė emrin tonė,Muhammedin a.s. ashtu siē e ka merituar dhe pėr ēka ėshtė i denjė!Lavdruar qoftė Zoti ynė,Zoti i fuqise dhe madhėshtisė,cili ėshtė i pastėr nga ēdo gjė ia pėrshkruajnė!Paqa qoftė me tė dėrguarit tjerė dhe lavdruar qoftė Allahu,Zoti i botėve!
Lus Allahun Madhėrishėm,qė kėtė veper t’ma pranojė, qė t’me gjindet nė diten e gjykimit, tė jetė mburojė, mur, kunder dėnimit zjarrit xhehnemit.
O Allah,ma dhuro atė qė do tė jetė shkak i hyrjes time nė Xhenet dhe shpėtim nga Zjarri.
O Allah,ma dhuro atė qė do tė jetė shkak i hyrjes time nė Xhenet dhe shpėtim nga Zjarri.
O Allah,ma dhuro atė qė do tė jetė shkak i hyrjes time nė Xhenet dhe shpėtim nga Zjarri.Amin

Es-selamu alejkum ve rahmetull-llah.