Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 110
  1. #1
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Tetova, qyteti im

    pershendetje miqte e mi.
    Vendosa qe te hapi kete teme duke dashure qe ketu te postoj ca te dhena mbi qytetin time dhe ca foto,te cilat i kam mare te gatshme
    ndoshta mund te kete nje tem te tille,por sidoqoft...
    ju miqe nga e imja Tetovė,po patet naj foto me te re,nga Tetova e diteve te sodit m'u bashkangjiteni,sepse Tetova sote vertet ka ndryshuar...

    urroj te kaloni mire...


    Tetova gjendet nė pjesėn veriperėndimore tė Maqedonisė. Ajo nga veriu kufizohet me Kosovėn, nė lindje me Shkupin, dhe nė jugperėndim dhe perėndim me Gostivarin. Tetova me sipėrfaqe prej 1080 km2 shtrihet nė pjesėn e poshtme tė fushės sė Pollogut dhe ėshtė e rrethuar me Malin Sharr dhe Malin e Thatė, me njė lartėsi mbidetare prej 460-500 m. Klima mesatare kontinentale me temperaturė mesatare vjetore reth 11.6O°.


    Nė Tetovė jetojnė afėr 200.000 banorė, nga tė cilėt rreth 80,3% shqiptarė, 14,7% sllavo-maqedonė dhe 5% tė tjerė, tė vendosur nė 92 vendbanime. Tetova ishte qendėr ekonomike, kulturore dhe administrative qė nė kohrat antike ku pėrmendet me emrin Enea. Nė vitin 2005 nga komunae Tetovės janė ndarė edhe nėntė komuna tjera, tė cilat si qendėr e zhvillimit marrin Tetovėn.
    Demografia
    Shiquar nga aspekti demografik nė Tetovė jetojnė afėr 200.000 banorė, nga tė cilėt rreth 80,3% shqiptarė, 14,7% sllavo-maqedonė dhe 5% tė tjerė, tė vendosur nė 92 vendbanime. Ndėrsa nė bazė tė pėrkatėsisė fetare mbi 85% i pėrkasin fesė islame kurse tė tjerėt asaj ortodokse.

    Karakteristikat demografike tė Pollogut tė Poshtėm, siē janė gjendja numerike e popullsisė, dendėsia e popullsisė, trendi i ecurisė dhe struktura e popullsisė, e caktojnė zhvillimin e mėtejshėm tė hapėsirės sė Pollogut tė Poshtėm.




    Pėrgatitja shkollore e popullsisė sė komunės sė Tetovės gjatė periudhės sė viteve 1961–1994 Pregaditja shkollore e popullsisė, tė moshės mbi 10 e 15 vjet, nė tė kaluarėn jo tė largėt, nuk ka qenė e pėrshtatshme. Ndėrkaq, nė dekadat e fundit dukshėm ka filluar tė pėrmirėsohet pėrbėrja arsimore e popullsisė. Kėshtu qė me sjelljen e ligjeve tė ndryshme pėr ndjekjen e mėsimeve nė gjuhėn amėtare nė arsimimin fillor, tė mesėm madje edhe nė atė tė lartė e superior (kėtu vlen tė pėrmendet edhe funkcionimi i Universitetit tė Tetovės dhe Universitetit tė Evropės jug-lindore, qė sigurisht do ti japin njė zhvillim tė hovshėm arsimimit nė gjuhėn shqipe) dukshėm ėshtė ngritur niveli arsimor i kėtyre trojeve. Mirpo edhe krahas ngritjes arsimore tė popullsisė, prapseprap, edhe sipas regjistrimit mė tė ri tė popullsisė, ende ka numėr tė konsiderueshėm tė personave pa pregaditje shkollore ose me arsimim tė ulėt, veēanarisht nė mesin e popullatės femrore.

    Ekonomia
    Pas shkatrimit tė Federates sllave dhe luftrave tė viteve 2000 industria e Tetovės ėshtė shkatruar po thuaj se tėrsisht. Gjatė viteve tė fundit (viteve 2000) me shpėrbėrjen e pronės shoqėrore bėhet privatizimi i cili ngadal fillonė tė lulėzojė.
    Prodhimet mė tė njhura industriale me tė cilat ekonomia e Tetovės pėrfaqėsohet nė tregun e regjionit dhe mė gjėrė janė: prodhimet e drurit (mobilje kualitative), metalo-plastikės, prodhime tė materijaleve ndėrtimore.

    Turizmi
    Turizi nė ekonomin e Tetovės zė njė vendė tė rėndėsishem. Kryesishtė si vende dhe objekte turistike janė tė njohura : Qendra rekreative - turistike "Kodra e Diellit" nė shpatet e Sharrit qė ėshtė e njohur pėr zhvillimin e sporteve mbi borė gjatė dimėrit, sidomos tė skijimit; si dhe objektet e shumta me vlerė kulturore dhe historike si Kalaja e Tetovės qė ndodhet mbi qytet.

    Kodra e Diellit ėshtė njė vend turistik nė qytetin e Tetovės. 'Kodra e Diellit' nė tė vėrtetė ėshtė njė qendėr rekreative pėr skijim. Sa i pėrket shtrirjes sė tereneve pėr skijim nė teritorin e Maqedonisė 'Kodra e Diellit' ka shtrirjen dhe pėrshtatshmėrinė mė tė mirė si pėr rekreim si pėr pėrdorim mė tė gjėrė pėr gara sportive. Para luftės sė vitit 2001 kjo qendėr kishte popullaritet mė tė madh, kurse pas kėsaj kohe popullariteti disi ka mbetur vetėm ndėr shqiptarėt. Si duket janė mirė duke funksionuar mekanizmat propagandues maqedonas se vendet ku janė tė banuara me shqiptarė gjithnjė janė burim rreziku

    Kultura
    Pozita e mirė gjeostrategjike, tė ndodhurit nė udhėkryq si dhe pologu me tokė pjellore, Tetova ua tėrhiqte vėmendjen pushtuesėve tė ndryshėm. Nė shekullin e XV kėtė qytet e pushtojnė turqit. Me ardhjen e turqėve u zhvillua kultura. Vatėr e saj bėhet kompleksi i Teqes Bekteshiane-HARABATI(Teqe) 1538 – 1548 e ndėrtuar nga ana e Sersem Ali Dedes.
    .

    Nė Tetovė kemi Kalanė e Tetovės, qė ndodhet nė maje tė Baltepes, menjėherė mbi Tetovė. U ndėrtua mė 1820 nga ana e Abdurahman Pashės. Ky objekt kulture paraqet njė bukuri tė rallė tė kohės sė kaluar. Pėrbėrja e saj ėshtė komplekse (pjesa e brendėshme ka pesė saraje, kuzhina tė mėdha, banja, njė pus nė mes dhe tri tunele pėr dalje) gjatė luftrave pėsoi rėnime tė shumta.Nė Tetovė ėshtė edhe biblioteka "Koēo Racin", muzeu memorial, arshivi historik etj.
    Tetovėn sot e zbukuron objekti i ndėrtuar nė themelet e xhamisė sė Ēarshisė mė vitin 1975 – Pallati i Kulturės. Nė kėtė Pallat paralelisht zhvillohet kultura e tė gjitha nacionaliteteve qė jetojnė nė kėto troje, edhe atė nėpėrmjet tė aktiviteteve tė ndryshme kulturore siē janė: aktivitetet muzikore, tė dramės, tė artit figurative (Arti Figurativ
    Galeria e Arteve dhe Atelia e Artit Figurativ po ashtu gjenden nė Pallatin e Kulturė dhe ju shėrbejnė banorėe tė qytetit pėr ekspozitat e ndryshme. Nė kuadėr tė Pallatit tė Kulturės gjithashtu funkcionon edhe ateleja e artit figurativ nė tė ) , aktivitete qė kanė tė bėjnė me letėrsinė etj.

    Nga aktivitetet muzikore vlen tė pėrmenden koret e ndryshme si p.sh. kori i pėrzier rinor, kori i femrave dhe kori i meshkujve si dhe shoqėritė e ndryshme kulturo-artistike. Duhet patjetėr pėrmendur edhe sukseset me vlerė Botėrore tė kėtyre koreve siē ėshtė kori i pėrzier rinor, i cili nėn dirigjimin e prof. Arifhikmet Xhemaili, solli medalje tė argjent nga Olimpiada Botėrore nė Linc tė Austrisė nė vitin 2000, kurse mė vitin 2001 nė Wermigerode tė Gjermanisė tė njėjtit fituan medalje tė artė.
    Nga shoqėritė kulturore artistike dallohen : SH.K.A."Xheladin Zeqiri" (1949;shqiptare), "Iljo-Antevski Smok"(maqedonase) dhe "Jeni Hajat"(turke). Kur flitet pėr muzikėn shqiptare nė Tetovė por edhe nė pėrgjithsi nuk mund tė mos pėrmendim grupin me mė renome nė gjith trojet shqiptare Elita 5.
    Muzika argėtuese tetovare nė botėn shqiptare ėshtė e njohur me kėngėt e grupit ELITA 5
    Muzike Kori i perzier i qytetit nen udheheqjen e dirigjentit Jeton Pustina ka aritur suksese te medhe ne festivalet brenda dhe jasht vendit.Ne festivalin TEHO ne Tetove ėshtė renditur nder koret me te mira te Ballkanit dhe ne festivalin shteteror te Kavadarcit duke e fituar vendin e pare.


    Nė shėrbim tė aktiviteteve tė dramės funkcionojnė studioja e dramės pėr fėmijė, tė rinjė dhe studioja pėr tė ritur. Nė kuadėr tė Pallatit tė Kulturės gjithashtu funkcionon edhe ateleja e artit figurativ nė tė cilėn afirmohen dhe zhvillohen amatorė respektivisht profesionist tė kėtij arti me qė organizohen galeri tė ndryshme artistike.
    Nga aktivitetet letrare dallohen klubet letrare edhe atė K.L."Klubi letrar 94"(shqiptar) dhe ai maqedonas "Kiril Pejēinoviq", tė cilėt organizojnė promovime tė ndryshme tė librave, mbrėmje letrare tė pėrcjellura me lexim nė prozė dhe poezi kushtuar shrimtarėve tanė tė sė kaluarės dhe pėr raste tjera solemne, shpallin konkurse tė punimeve tė artistėve tė rinj tė letėrsisė etj.


    Shkollmi
    Nė vitet 2000 nė Tetovė punonin 7 sholla fillore me rreth 9100 nxėnės, 5 shkolla tė mesme ė pėrgjithshme dhe profesionae me rreth 10 000 nxėnės, 2 shkolla tė larta, Universiteti i Tetovės USHTdhe Universiteti i Evropės Juglindore - UEJL.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  2. #2
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    ........................
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  3. #3
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    .................
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  4. #4
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Pallati i kultures ne Tetovė
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  5. #5
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Po tė kėrkoje nė kėtė nėnforum do tė gjesh njė temė pėrkatėse pėr Tetovėn tė cilėn e kam hapur para ca viteve, gjithsesi ide e bukur dhe foto tė bukura, tė pėrshėndes.
    Sui generis

  6. #6
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    pershendetje Rapsoul.
    se di nuk jam interesuar te shohe tema sa i perket qytetit tone,ndoshta ka edhe me shume,
    por kete gje doja qe ta beje dhe une,sepse me se shumti e meritoj mbaj nofken "tetovarja " hehe...


    vazhdojm...

    ( busti i te madhit shkrimtarit tone Naim Frasherit" para Pallatit te Kultures ne Tetove,
    vend ky ku edhe mbahet panairi i librit " Ditet e Naimit"
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  7. #7
    Ne Tetove vetem kam kaluar kur shkoja ne Bullgari,por asnjeher

    nuk jam ndalur.Tetova qeka vertet qytet shum i bukur..
    ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

  8. #8
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    rruga Tetovė - Gostivar ( ne te cilen gjenden edhe dy Univerzitetet e Tetoves)
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 18-03-2011 mė 10:33
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  9. #9
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    falemdnerit Angel...
    eshte qytet i vogel por i bukur,dhe vertet keta vitet e fundit Tetoven e kemi akoma me te bukur...
    vetem se ketu une kam foto te vjetra,keta tre te fundit jan te vitit te kaluar,
    gjithsesi kaloni mire...




    pamje nga Univerziteti Shtetror i Tetovės (U.SH.T )

    ps/ ( ku kam studiuar une )
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  10. #10
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    si dhe

    edhe nje pamje tjeter nga U.SH.T-ja
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  11. #11
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    si dhe

    disa pamje nga Uiverziteti I Europes Juglindore ( UEJL)
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 18-03-2011 mė 11:12
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  12. #12
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Uejl............
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  13. #13
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Bukur Tetovare, qe solle foto nga qyteti yt, shume bukur, pergezime, moj, a e ke fotografuar dhe shtepine tende? Ma merr mendja se dhe te tjeret do fillojne te postojne fotot e tyre qe kane bere per Tetoven.

    Bukur, vazhdo keshtu, u kenaqa.

    Te pershendes fort!!

  14. #14
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    flm glori...
    heh..shtepin nga jasht se kena te fotografuar sepse e ka stilin si muze,pa lyer hahah...

    por kam ca foto nga dhomat e shtepis..hehe...
    po dehste ti sjell ketu
    kalo mire...te perqafoj fort
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  15. #15
    albania is the best Maska e ismani
    Anėtarėsuar
    14-06-2009
    Vendndodhja
    tetova
    Postime
    583
    100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

  16. #16
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    vec mos me thoni se ajo tem ne fb eshte tema e juaj,
    e dija se do te ndodh kjo,por me gjithate une e kam cekur se keta foto i kam mare te gatshme dhe nuk jan te miat,por ne fakt keta foto qe kam sjell une me cfar do qoft emri ti kerkosh ne net.do ti gjesh e jo vec ne ate link qe ju keni sjellur zotri...

    gjithsesi....
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    a ma gjeni nji nuse nga tetova
    JO SEKS PARA MARTESE

  18. #18
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
    a ma gjeni nji nuse nga tetova
    si jo bre GoldDjali hah....
    ja ky Ismani ta gjen njo se paska talentin e " Agjenteve te fsheht "
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  19. #19
    albania is the best Maska e ismani
    Anėtarėsuar
    14-06-2009
    Vendndodhja
    tetova
    Postime
    583

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    vec mos me thoni se ajo tem ne fb eshte tema e juaj,
    e dija se do te ndodh kjo,por me gjithate une e kam cekur se keta foto i kam mare te gatshme dhe nuk jan te miat,por ne fakt keta foto qe kam sjell une me cfar do qoft emri ti kerkosh ne net.do ti gjesh e jo vec ne ate link qe ju keni sjellur zotri...

    gjithsesi....
    hahah mos shenova se eshte e imja koha eshte copy paste nuk me vjen cudi edhe ne qofte se do te ishte e imja ai grup por une nuk merem me gjera qe nuk sjellin perfitime i urej por qytetet ilire i repektoj pasi eshte historia ime mos me vjedh dicka cka vlen per kesoj lloje gjerash cfar te duash bene pasi nuk paguhen

    ajt se te sjelli foto nga tetova me te reja sepse cdo dite jam ati
    100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

  20. #20
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    emrat TETOV dhe PRESHEV i kam te shkruar pothuajse ne shumicen e fletoreve te shkolles fillore dhe te mesme keto dy qytete i kam dashur shum jo qe kam qen ndonjeher dhe qe i njof mirpo sedi zemra mi don ,vitin e kaluar kam kaluar afer Tetoves e kam shiku nga larg andej ka kaloja por skam pas mundsi te ndalem dhe sepaku te bej nje shetitje dhe te qmallem me rruget e ketij qyteti te bukur, shpresoj ti vizitoj se shpejti dhe shpresoj qe te mos me deshmprojn keto dy qytete por te me duken me te bukura se sa qe i kam paramendu
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •