Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Elti Cani
    Anëtarësuar
    11-12-2010
    Postime
    14

    Question Çfar është ERASMUS?

    Jam shum pak i informuar per kete term e me intereson te di dicka me shum...Ca esht ERAZMUS e ne cilat shtete aplikohet

  2. #2
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Elti Cani Lexo Postimin
    Jam shum pak i informuar per kete term e me intereson te di dicka me shum...Ca esht ERAZMUS e ne cilat shtete aplikohet
    eshte nje nisem e bashkimit europian.
    quhet eraSmus.
    European Region Action Scheme for the Mobility of University Students.
    stedentet universitare transferohen per njefare kohe nga universiteti i tyre ne nje universitet tjeter ne ndonje shtet te BE-se (futen edhe disa shtete qe nuk jane ne BE si zvicra, turqia apo norvegjia)
    vazhdon vitin shkollor normalisht dhe ne gjuhen e vendit ku transferohesh.

    ka edhe programe te tjera qe perfshijne vende te tjera, por erasmus eshte vetem per europen.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  3. #3
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    programi tjetër është leonardo.

    Erasmus është program 6 mujor pra 1semetral ose 1 vjeçar(2 semestral) për shkëmbim eksperience. Si u tha më sipër, aplikohet në një universitet perëndimor për të studiuar. Zakonisht thuhet që, duhet të ketë njohuri për gjuhën e vendit ku po shkon. Megjithatë në praktikë rrjedh ndryshe. Atje ofrohen kurse gjuhe dhe mund të mësosh kështu. Mësimi në universitet zhvillohet në anglisht. Gjatë kohës së studimit të përkohshëm bëhet mësim normalisht, leksione e seminare dhe po kështu jepen dhe provimet po atje! Ato pikët e kreditit si i thuhet, pikët ECTS të quhen pastaj.

    Është eksperiencë e bukur. Mund të vendosësh në fillim për 1 semestër dhe nqs të pëlqen e zgjat në 1 vit.

    Mesa di unë, vendi ynë nuk është i përfshirë në projekt. Pra s'ka program Erasmus për studentët shqiptarë.
    Elegance is an attitude.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anëtarësuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtë (Oeneum), aty ku ajri i freskët më bën të ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Programi ERASMUS

    ERASMUS është program trajnimi dhe edukimi i BE-së, duke u mundësuar 200 000 studentëve për të studiuar dhe punuar jashtë vendit çdo vit. Përveç kësaj, ERASMUS është një fond i bashkëpunimit ndërmjet institucioneve të arsimit të lartë në Evropë. Program i cili mbështet jo vetëm studentët, por edhe profesorët dhe personelin e biznesit që dëshirojnë të mësojnë jashtë vendit, si dhe ndihmon stafin universitar që të ndjekin trajnime profesionale.

    Përmes këtij programi studentët kalojnë një periudhë jashtë vendit dhe jo vetëm që pasurojnë jetën e tyre në fushën akademike dhe profesionale, por edhe mund të përmirësojë mësimin e gjuhës, aftësive ndërkulturore, vetë- mbështetje dhe vetë - ndërgjegjësim. Përvojat e tyre i kanë dhënë një kuptim më të mirë asaj që do të thotë jetë e një qytetari evropian.

    Janë të pakta programet të inicuara nga Bashkimi Evropian që kanë pasur një shtrirje të ngjashme në mbarë Evropën, si Programi ERASMUS. Shumica e universiteteve evropiane janë pjesëmarrëse në Programin ERASMUS. Më shumë se 2.2 milion studentë kanë marrë pjesë që nga viti 1987, si dhe 250 000 mësues të arsimit të lartë dhe personeli tjetër që nga viti 1997 (ky lloj i këmbimit u zgjerua edhe më tej në 2007).

    Buxheti vjetor është më i madh se 450.000.000 €; më shumë se 4 000 institucione të arsimit të lartë, nga 33 vende, marrin pjesë, dhe shumë të tjera janë duke pritur për t'u bashkuar në këtë program.

    Programi ERASMUS përfshinë mbështetje për:

    Studentët:

    * Studiojnë jashtë
    * Duke bërë një trajnim jashtë vendit
    * Përgatitja gjuhësore

    Universitete/institucione të arsimit të lartë dhe stafit akademik:

    * Mësimdhënie jashtë vendit
    * Trajnime jashtë vendit

    Universitete/institucionet e arsimit të lartë dhe të punës, nëpërmjet:

    * Programe intensive
    * Rrjeteve akademike dhe strukturore
    * Projekte multilaterale

    Biznes

    * Vendosje e studentëve në objekte hoteliere
    * Mësimdhënie jashtë vendit
    * Pjesëmarrje në projekte të bashkëpunimit universitar

    Ndikim mbi arsimin e lartë
    Një qëllim thelbësor i programit është që të ndihmojë në krijimin e një “Arsimi të Lartë Evropian” duke nxitur risi në të gjithë Evropën.

    Përveç veprimeve të këmbimit, ERASMUS ndihmon institucionet e arsimit të lartë që të punojnë së bashku nëpërmjet programeve intensive, rrjete dhe projekte multilaterale.

    Falë të gjitha këtyre veprimeve, ERASMUS është bërë një drejtues në modernizimin dhe sistemimin e institucioneve të arsimit të lartë në Evropë dhe, në veçanti, ka frymëzuar krijimin e Procesit të Bolonjës.

    Programi ERASMUS është duke përgatitur që të bëjë të mundur, nga viti 2010, të përfshijë mëse 3 milion studentë si objektiv të tij.

    Si vepron ERASMUS
    Institucionet e arsimit të lartë të cilat duan të marrin pjesë në aktivitetet e ERASMUS duhet të kenë një Kartë Universiteti nga ERASMUS. Karta ka për qëllim për të garantuar cilësinë e programit duke vendosur disa parime themelore.

    Komisioni Evropian është përgjegjës për zbatimin e programit të përgjithshëm, ndërsa Drejtoria e Përgjithshme e tij për Arsim dhe Kulturë, koordinon aktivitete të ndryshme.

    E ashtuquajtura "veprime të decentralizuara", të cilat promovojnë lëvizjen individuale, janë të drejtuara nga agjencitë kombëtare në 33 vendet pjesëmarrëse në Programin ERASMUS.

    http://ec.europa.eu/education/lifelo...e/doc80_en.htm

    Dar_di
    "Fet` e besëtë t`i kemi, po të ndarë të mos jemi." Naim Frashëri

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •