Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime

  Post Mashtrimi Mbi bashkpunimin E amve Me Gjermant - Alibi Pr T Mbuluar Masakrn

  Nj ndr faktet pr justifikimin e genocidit t ushtruar nga shovinistt grek ndaj shqiptarve t amris n vitet 1944-1945, q prfundoi me dbimin masiv t mbi 30.000 banorve autokton nga vatrat e tyre mijravjeare, sht dhe ngjarja e shtatorit 1943 n Paramithi.

  Me pushtimin fashist t Shqipris, pr t br pr vete nacionalistt shqiptar, Italia propagandoi Shqiprin Etnike. Pr kt qllim n Kosov, Dibr e n teritoret e tjera shqiptare t ish Jugosllavis, u ngritn administrata shqiptare. N Greqi pushtuesit gjerman ngritn qeverin kuislinge t Ralisit e cila vazhdoi t administroi krahinn shqiptare t amris.

  Pas kapitullimit t Italis fashiste m 8 shtator 1943, ushtria gjermane u vendos n zonat q m par mbaheshin nga italiant.Pikrisht n at koh n Paramithi ndodhi nj ngjarje, q shkaktoi zemrimin e gjermanve.Ja se si e ka tregua kt ngjarje Spiro Muselimi- msues, historian-kronikan dhe banor i Paramithis : m 26 shtator, komanda gjermane e Paramithis drgon nj patrull prej 5 ushtarsh pr t kontrolluar zonn mbi Shkalln e Paramithis. Gjermanve, si duket, u plqeu vendi dhe pasi hoqn armt, u zhveshn dhe u shtrin pr t br banjo dielli. Pikrisht n ato aste, kaak t asaj zone u vrsuln pr ti vjedhur e mbasi u rrmbyen armt i vran t 5 gjermant. Ushtria gjermant n ato kohra kishte vendosur ligj q pr do gjerman t vrar pushkatonte 10 vendas. Kshtu ata n bashkveprim me autoritetet lokale kuislinge, hartuan listat dhe m 29 shtator 1943, me urdhr t komands gjermane, u pushkatuan n Paramithi 49 veta, kryesisht qytetar t pafajshm. Muza popullore me dhimbje e pikllim vajtoi fatin e t pafajshmve:

  "Paramithi, Paramithi, pse je veshur me t zeza,
  Gjermant m vran 49 trima,
  Pushkatuan 49, bashk me priftrinjt,
  Qajn nnat, grat, motrat bashk me fmijt

  Kshtu pra shkruan vet nj nga t mbijetuarit e asaj ngjarje, i cili n koh e masakrs ishte i moshs 46 vjeare. Pr t realizuar qllimet shoviniste greke t spastrimit etnik t shqiptarve t amris, krimineli Zerva, n bashkpunim me gjermant, q po trhiqeshin, m 27 qershor 1944 hyri me bandat e tij n Paramithi dhe n kundrshtim me premtimet edhe t dhespotit t qytetit, filloi masakrn e tmershme mbi popullsin e pafajshme. Brenda dy ditsh, masakra njerzore mori jett e mbi 300 qytetarve t pafajshm, kryesisht gra, fmij e pleq. Gjith kjo tragjedi e gjeti justifikimin si hakmarrje pr bashkpunimin n ngjarjen e shtatorit t1943, q treguam m sipr.

  Mbas Paramithis, bandat shoviniste zerviste vazhduan vrasjet e prdhunimet e shqiptarve deri n mars t 1945 u vran 2900 shqiptar, kryesisht fmij e pleq dhe mbas plakitjeve, dbuan mbi 30.000 nga vatrat e tyre etnike. Ja kshtu e kan justifikuar shovinistat grek genocidin e ushtruar ndaj popullsis shqiptare muslimane t amris.

  Por faktikisht, sht e vrtetuar se famkeqi Zerva mbante lidhje t ngushta me qeverin kuislinge. Shovinistt e komanduar prej tij hyn n shrbim t batalioneve t sigurimit t krijuar nga gjermant, shkruan anglezi M. Mazower n Inside Hitlers Greece 1941-1944

  Zerva vet i shkruan nj bashkpuntori t tij: ..dua t falenderoj ata q asnjher nuk mund t harrohen, se n ato vite t vshtira me bes e fanatizm spastruan amrin nga shqiptart q pr 500 vjet i kishin hipur n qaf helenizmit. Deklarata nuk ka nevoj q t komentohet, ajo prmban thelbin e masakrs; spastrim etnik t prgjakshm. Qeverit shqiptare q vijn dhe ikin nga pushteti, m kot rreken q ta marrin me t mir Athinn duke e quajtur inegzistente shtjen ame si genocid i pastr e duke e konvertuar problemin vetm si shtje pronash, q u dashkan krkuar n rrug gjyqsore! Nse qeveria greke nuk e njeh si genocid vrasjen e 2900 t pafajshmve dhe prznien e dhunshme t 30 mij amve, plagt e amris do t vazhdojn t rrjedhin.

  Bashkpunimi i amve me pushtuesit sht nj alibi e sajuar enkas pr t prligjur masakrn. Koht e fundit edhe intelektual grek, historian t liruar nga ndjenja e shovinizmit, kan hedhur drit mbi t vrtetn. Ata kan dokumentuar, si me shkrime ashtu edhe nprmjet dokumentarve historik t shfaqur n n televionin grek, se amt nuk kan bashkpunuar me pushtuesit. Prkundrazi popullsia ame ka marr pjes aktive n luft bashk me njsitet atdhetare greke kundr pushtuesit.

  Me gjith kto fakte t pakundrshtueshme q sot kan dal n publik, qeveritart grek jo vetm q nuk pranojn ta njohin genocidin e ushtruar ndaj popullsis ame, por refuzojn edhe viza hyrje pr ata q kan lindur n amri, me qllim q t pengojn edhe prfitimin e pasurive t patundshme t ksaj popullsie t shprngulur me dhun.

  sht absurde q veprime t tilla i mbajn qeverit e nj shteti demokratik q bn pjes n B.E. dhe ka firmosur marrveshjet ndrkombtare pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut. Dhe pr fatin ton t keq, as qeverit e derisotme t Tirans, nuk po prpiqen pr zgjidhjen legale t ktij problemi mbarkombtar Shqiptar.

  Deri kur do t besohen gnjeshtrat dhe t drejtat t vihen n jet?!

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  amёria e Cunguar

  Rasim Bebo

  Gazeta “ILLYRIA” ёshtё atdheu qё i flet vetvehtes. Porsa e marim nё dorё fillon tё na shprfaqet Atdheu nga faqja n faqe me njё mori ngjarjesh historike e aktuale, personalitetesh tё shquara tё kohёs sё shkuar dhe tё ditёve tё sotme, vende tё ndryshme me shqiptarёt qё janё tё shpёrndarё nё tё pesё kontinentet dhe pjesa mё e madhe i takon dy dekadave tё fundit.
  Tё gjithёve kudo qё jemi na bashkon gjuha e ёmbёl shqipe. Vlen tё pёrshёndesim punonjёsit e saj tё pёrkushtuar: botuesi i zellshёm Vehbi Bajrami, editorin e aftё e tё palodhur Ruben Avxhiu, drejtuesin artistik Berat Gashi. Me shkrimet e tyre sa patriotike dhe atdhetare na e sjellin Atdheun mё afёr dhe kjo na bёn ta presim gazetёn me padurim. Megjithёse elektroteknika tё sjell informacionin mё tё shpejtё, prapё Gazetat “ILLYRIA dhe “DIELLI”mbetet shtypi mё i dashur i jonё.
  Mendoj se vlen pёr tё theksuar se nё gazetёn “ILLYRIA” tё datёs 14 shtator tё 2009 ёshtё botuar artikulli nga Naun Prifti “Shprngulja e popullsisё ame dhe historia e njё batalioni tё harruar”, nё f.36. Nё kёtё artikull pёr fat tё keq jepet harta e amёrisё sё cunguar dhe artikulli nuk pasqyron realitetin, kjo ёshtё temё tjetёr. Mё vonё mё datёn 1 Mars 2010 botohet artikulli nga Amos Dojaka “ёshtja ame pёrmes standarteve tё BE-s”, f. 19. Dojaka po ashtu jep njё hartё tё zvogёluar dhe pjesёn mё tё madhe tё saj e quan Greqi. Tё dyja kёto harta i mora nga gazeta dhe le tua lemё lexuesve tё japin mendimin e tyre. 
  Nё kёto dy harta pasqyrohet njё pjesё e vogёl e amёrisё perёndimore gjatё bregdetit Jon dhe e quajn Greqi pjesёn mё tё madhe tё amёrisё duke pёrfshirё: Janinёn, Voshtinёn,Dodonёn, Konicёn, Artёn, Filipjadhn, Mecovёn, Grebenenё, Follorinёn, Kosturin.etj.etj.

  HARTA e Naum Priftit (1)  HARTA e Amos Dojaks. (2)  Prof. Selman Sheme citon se Sami Frashёri nё “Fjalorin e pergjithshёm tё historisё dhe gjeografisё” (Kamus ul - Alam), nё vitin 1889, krahina e amёrisё bnte pjesё nё vilajetin e Janinёs. Sikurse shihet nё hartn e amёrisё vilajeti ndahet nё katёr Sanxhake, i Janinёs, Thesprotisё, Prevezёs, dhe i Artёs, ka 19 kaza, 10 nahije, dhe 1597 fshatra”. (3)  Janina si pjes e krahinёs sё amёrisё nё vitin 1913, kur u pushtua nga grekёt, ka patur njё sipёrfaqe prej 12500 km2 qytete dhe fshatra tё banuara me 200.000 shqiptarё tё besimit mysliman, pa llogaritur kёtu shqiptarёt e besimit tё krishter. Po tё kemi parasysh rritjen e popullsisё pёr 90 vjet nga viti 1913 deri sot ka arritur mbi 1.000.000 banorё.

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Shqipria Etnike

  Dijetari Erkhart Janinёn e quan “Kryeqyteti i fiseve ame... Kur dolla pёrballё limaneve tё Artёs shtrihet toka e Pirros, e Sknderbeut dhe e Ali Pashё tepelenёs”. Marksi shkruan: “Duke zotёruar Durrёsin dhe bregdetin shqiptar nga Tivari tek Arta... ai popull flet nё gjuhёn e lashtё ilire qё ben pjesё nё familjen e madhe tё gjuhёve indoeuropiane”. (5)  Konventat Ndёrkombёtare do t’i mbrojnё tё drejtat e popullsis ame, ndaj nuk do tё jetё e largёt dita q, Janina, Mecova, Kosturi, Follorina, Filati, Gumenica, Parga, Preveza, Arta, Paramthia, Marglli, etj do tё jenё pjesё e amёris. Shikoni hartёn e amёris tё botuar nё gazetёn “Illyria” date 2 dhjetor 2005. Mbi hart shkruhet: “AMЁRIA NORTHERN GREECE. Prof. Beqir Meta thote: “Nga pikpamja topografike, Epiri, qё ne e quajmё amёri dhe Shqipёria jugore, me qendёr Janinёn, formojnё njё tёrёsi tё pandashme tё pjesёs tjetёr tё vendit tonё...” (6)

  Mso z. Naum Prifti se Gjeneral Ernesto Tellini u vra pёr amёrinё. “Ai synonte tё shtrinte vijёn e kufirit Mecovё, Janinё, dhe nёpёr zallin e lumit Kalama, duke lenё kёshtu brenda kufirit tё shtetit shqiptar tёrё amёrinё Veriore me Filatin dhe masivin malor nё lindje tё tij, Shtungarё-Murganё-Vigeё, masiv qё kishte nё vete Janinёn, Korfuzin dhe tёrё ujdhezat pranё tij. Nё kushte tё tylla pushtetarёve tё shtetit grek u mbeteshin dy rrugё: Ja tё linin Janinёn, Korfuzin e ujdhesat jonike nё mёshirёn e shtetit shqiptare, ja nё kembim tё masivit nё fjalё t’i kthenin kёtij shteti amёrinё e mesme e jugore, deri nё gjirin e Prevezёs. Por grekёt fshehur dhe pabesisht organizuan pritёn 8 km. pёrtej Kakavjes nё vendin e quajtur Xhepe. Mё 27 gusht 1923 vranё gjeneral Telinin me katёr shoqёruesit e tij. Grekёt si tё pabesё vrasjen ua hodhёn shqiptarёve. Prefekti i Gjirokastrёs (ish kryetari i Vatres) vatrani Kol Tromara kapi vrasёsit grek duke e vёrtetuar se kryetari i tyre kishte orёn prej floriri tё gjeneral Telinit, atёhere grekёt e morёn pёrsipёr atё vrasje makabёr dhe zbatuan kёrkesat njё pr njё t qeveris italjane tё diktuara nga kryeministri Benito Musolini. (7) “Tradhtia e Esad Pash Janinёs, bёri kapitullimin e shpejtё tё garnizonit tё fuqishёm tё Janinёs, (pёr dy dite, 4-5 mars 1913), la nё duart tё grekёve, Shqipёrisё sё Jugut iu shkёput e gjithё amёria” (8). Fjala amёri nёn kupton tё gjithё pjesёn e Epirit qё lёngon nёn Greqi pёr afёr njё shekulli. Sot mё shumё se kurrё ka ardhur koha qё kёto troje tё marra padrejtёsisht tё quhen pjesё e amёris dhe tё bashkohen me tokёn mёmё “Shqipёri”.  Central Greece and Euboea, - ose Greqia e vjeter (palo Eladha)
  Kjo hart e riprodhuar nga origjinali i marr nga enciklopedia Amerikane volumi i 13 f. 377 botimi 1828 korigjimi n vitin 1971 tregon shtetin grek q fitoi pavarsin m 1826 me kufi q kalon n jug t Epirit, t Thesalis dhe n very te Eubea. Prof. Hasan Kalleshi, shkruan: “Vilajeti i Janins nuk iu bashkangjit Greqis duhet lavdruar Abedin Pashn”. Nga viti 1826 deri n vitin 1913; greku nuk mundi t zgjerohej n veri n territorin e Epirit, Thesalis, dhe t Maqedhonis, fal ministrit t jashtm t Perandoris Turke, amit Abedin Pash Dino. Konferenca e Londrs, padrejtesisht zvogloi Shqiprin nga 115 mij km2 n 28 mij km2.

  Ismail Qemali, ka deklaruar pr kmbn e katrt t Ballkanit, dhe kjo sht Shqipria Etnike. 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  GENOCIDI I PAPAR HELEN NDAJ BANORVE T AMRIS N VITIN 1944-1945
  Eugen Shehu

  Historia e shqiptarve etnik n amri sht mbushur padyshim me nj varg datash tragjike, t ruajtura n kujtes si akte t dhimbjes kulmore. Por historiografia jon e ka pranuar se nse n vitet 1913-1943 genocidi helen ndaj shqiptarve am ka patur nj prshkallzim, po ashtu sht pranuar q pranvera dhe vera e vitit 1944, prbjn apogjeun e barbaris greke ndaj popullsis s pambrojtur shqiptare. Ky genocid do t provonte edhe njher qndrimin e palkundur t Athins, e cila krkonte jo vetm largimin e shqiptarve nga trojet e tyre strgjyshore, por edhe rrnimin e plot t kujtimeve mbi ekzistencn aty t racs son.
  N muajt gusht-shtator 1943, vlen t thuhet se rezistenca e atdhetarve am ishte organizuar m s miri. Ndonse n thelb, kjo rezistenc u organizua kundr okupatorit, n t pati edhe element t mbrojtjes vendore, ka do t thoshte ruajtja e shtpive dhe popullsis s pambrojtur ndaj andartve grek. Atdhetar t till si Isuf Izeti, Xhafer afuli, Musa Demi, Dervish Dojaka, Braho Karasani, Sami Alushi e dhjetra t tjer u prpoqn q kt front t rezistencs ta mbanin t ndezur edhe nprmjet zhvillimit t disa betejave kundr gjermanve, duke par sigurisht q kto beteja t mos i jepnin mundsin kundrshtarit q t bnte raprezalje.
  Kshtu n ditt e fundit t shtatorit 1943 dhe deri n fillim t nntorit t ktij viti, efektivat e batalionit “amria” t ndihmuar edhe nga vullnetart e zons prrreth, zhvilluan betejn e famshme t Konispolit, e cila zgjati 55 dit. N t vrtet, n kt betej, muarn pjes shqiptar nga t dy ant e kufirit politik dhe ky fakt u prcoll jo pa shqetsim n qarqet shovene t Athins. Ky bashkpunim i ngusht i shqiptarve brenda shtetit am me vllezrit e tyre am, pamvarsisht se ata luftuan kundr okupatorit gjerman, u kuptua si nj rrezik i madh pr vorioepirott dhe qllimet e tyre.
  Ndrkaq efektivat e batalionit “amria” n bashkpunim edhe me komandn nacionaliste t forcave t jugut zhvilluan luftime edhe n zonat e Gjirokastrs, Tepelens dhe Delvins. Sipas dokumentave gjerman q gjenden n Arkivin e Institutit t Historis n Tiran, kto luftime u karakterizuan nga disa prita tepr t rrezikshme ku kan gjetur vdekjen dhjetra ushtar dhe oficer gjerman. N kto luftime qoft atdhetart e amris, qoft nacionalistt e jugut t Shqipris, patn marr krah sidomos “nga deklarata e Uinston rillit, sipas t cilit kufiri shtetror i Shqipris do t rishqyrtohej menjher pas mbarimit t lufts.” (Gazeta “Atdheu” Tiran 20 tetor 1943.)
  Gjithashtu mendoj se nuk mund t lihet n heshtje fakti q nacionalistt e amris, iu kundrvun disa etave komuniste shqiptare, t cilat patn krijuar lidhje t ngushta me Partin Komuniste greke. Kto eta, t udhhequra nga disa filogrek t njohur n amri, trumbetonin me t madhe se vetm lufta e tyre e prbashkt me grekt do t’i sillte “lumturin” amris. Ata nuk mund t kuptonin dot se far tragjedie po prgatitej n Athin dhe ishte vetm prezenca gjermane q e vononte pikrisht kt tragjedi. Nj nyj e uditshme lidhte n kt rast at grusht komunistsh t amris, me klikn e Tirans, e cila po ashtu pretendonte se komunizmi do t ishte liria e ndrruar e gjith popujve.
  N kto momente tejet t ndrlikuara, Athina zyrtare si kurdoher u orientua drejt politikave t saj antishqiptare. Pr kt qllim ajo shfrytzoi nj marrveshje t Partis Komuniste t Greqis me klikn e Dushan Mugoshs dhe Enver Hoxhs n Tiran, sipas t cils, n fshatrat me minoritet grek n Shqipri, mund t shkonin prfaqsues komunist grek dhe t bnin propagand dhe organizime pr t luftuar okupatorin. Komunistt grek q ngarendn n jugun e Shqipris, nxituan t bnin propagand pr idet panhelene t "Vorio Epirit" dhe brenda pak javve , n kuvendin e organizuar n vendin e quajtur Akrovjan, prfaqsues t ktij minoriteti brenda kufijve t shtetit am shqiptar, krkuan me forc q “duam t jemi nj Greqi, qoft kjo komuniste apo e djallit, vetm t jemi n Greqi.” Nnteksti ishte i qart, kufijt e Shqipris duheshin shtyr akoma m tej, duke i rrudhur tinzisht ata.
  Nj rol jo pak t rndsishm, n pranvern e vitit 1944 do t luanin edhe atdhetart nacionalist t amris. Kta me propagandn e tyre, por edhe me veprime t hapura aspironin bashkimin e trojeve ame me Shqiprin. Kt lvizje e drejtonte nj Kshill Krahinor me organizmat e tij, t shtrir n nnprefektur e deri n fshatrat m t largt. Mendoj se sht me vend t kuptohet se pikrisht n muajt e par t vitit 1944, ndryshe nga far sht publikuar deri m sot, autoriteti gjerman ka dashur t luaj nj rol amortizuesi apo frenuesi t mrive t vjetra greko-shqiptare. Kshtu, n nj dokument tepr sekret q komanda gjermane n amri, i drgon komands s lart ushtarake t Athins, midis t tjerave shkruan tekstualisht: “Gjendja n krahinn e amris sht prkeqsuar, sidomos n kto jav t fundit. Deri afr fundit t vitit 1943, shqiptart mjaftoheshin me ushtrimin e zotrimeve t tyre n disa zona influence pa marr prsipr t administrojn vendin. Tashm ata kan br hapa prpara duke forcuar pozitn e tyre nprmjet krijimit t disa organeve administrative. Marrja e ktyre masave motivohet pr shkak t administrats greke, e cila ka falimentuar plotsisht dhe pa ndrhyrjen e shqiptarve rendi dhe qetsia rrezikohen totalisht. Pr zbatimin e organizimit administrativ ata kan ngritur nj Kshill Kombtar Shqiptar t amris.” (Arkivi i Institutit t Historis Tiran. Dokumente gjermane. Dok. 23/44 sekret, dat 10 janar 1944)
  Veprimtaria e lartprmendur e Kshillit Kombtar, n asnj mnyr nuk mund t pranohej prej qarqeve shoven t Athins. Pr kt shkak qeveria greke, me nj telegram t posam, iu drejtua ministrit gjerman pr Evropn Juglindore, Nojbaherit ku midis t tjerave i krkonin t rivendosej sa m shpejt pushteti helen, pasi ndikimi i nacionalizmit shqiptar do t ishte me pasoja t mdha pr fatet e nesrme t shtetit grek. Nga ana tjetr n krah t dymij forcave t komanduara nga gjenerali famkeq Napolon Zerva u vu edhe Divizioni i Dhjet i komanduar nga krimineli Vasil Kamara, i cili do t ishte i destinuar n luft mizore kundr banorve t amris.
  N ditt e para t qershorit t vitit 1944, n zyrn e gjeneral Zervs n Janin, andartt grek drgojn nj t quajtur Harallamb Kallojeri, kinse pati furnizuar me arm batalionin amria. Ky me lot n sy e mohoi kt fakt dhe ngase ishte grek nuk psoi gj. Por vlen t sjellim ktu fjalt me t cilat e prcolli Zerva. Gjeneral Zerva duke shtrnguar nofullat kishte vazhduar: “Po doln t vrteta ato q m kan thn se ti u shet amve arm, ta dish se jo vetm ty, por gjith fisin tnd do ta djeg me benzin s gjalli, n mes t fshatit q t lemerisen t gjith.” Pastaj ai u drejtua t gjith t pranishmve duke shtuar: “amrve duhet t’u afrohemi dhe t’i marrim me t mir, q t mos na ikin nga duart deri sa t zem kufirin. Pasi t’i kemi mbyllur si bagtit n vath, jo vetm njerz q nuk do t lem t gjall, por edhe macet e tyre do t’i shkojm n thik. (I.D.Hoxha “Viset kombtare n shtetin grek” Tiran 2000, faqe 356)
  Preja e par e dhuns makabre helene, do t ishte krahina e Paramithis, e cila u pati br ball shpeshher, me arm n dor, hordhive t andartve grek. N mesnatn e 26 qershorit 1944, ata iu afruan Paramithis nga t katr ant. N agun e 27 qershorit, disa atdhetar am ran n pritn e zervistve dhe lufta filloi e fuqishme. Por dinakria greke nuk vonoi t funksiononte srish. Komanda e lart zerviste vrapoi te myftiu i Paramithis Sali Hafizi duke i mbushur mendjen atij se nuk kishin pun me amt ndaj kta t ulnin armt dhe t rrinin t qet n shtpit e tyre. Sali Hafizi u besoi nga ana e tij dhe n nj kuvend t shkurtr burrash dha porosi t pritej lufta.
  M pas komanda zerviste e udhhequr nga majori famkeq Kranjani dhe antishqiptari i trbuar Kristo Stavropulli shkuan n mitropoli dhe bn planet kok m kok me dhespotin grek. Me t mbaruar takimin me dhespotin, disa ushtar grek u shprndan npr rrug dhe sheshe duke njoftuar me z t lart: “Urdhrihen tr ata q kan arm, t’i dorzojn menjher se qetsin dhe rendin do ta mbaj ushtria. Askush t mos friksohet! Kdo e quajm vlla. Duam t bashkpunojm dhe t ndihmojm njeri-tjetrin.” (Gazeta “Bashkimi” Tiran, 7 mars 1947) por kjo s’mund t ishte tjetr, vese gnjeshtra e radhs e helenve pr t arritur n planet makabre t gjeneral Zervs.
  Vite m pas, n dshmit q Asllan Myftari dhe Sadete Katiu do t drgonin n OKB prmes Komitetit t Mbrojtjes s amris, midis t tjerave do t kujtonin: :"Rreth mesdits, kur ende nuk kishte mbaruar dorzimi i armve, zervistt grupe-grupe... t udhhequr nga oficer u derdhn egrsisht mbi popullatn. Me t dgjuar krismat e armve njerzit lan shitoret dhe ja dhan vrapit nga t mundnin. M t shumtt vrapuan drejt ans perndimore t qytetit ku mendohej q shtegu nuk ishte mbyllur akoma. Pati raste q familja u nda m dysh, dikush au gardhin e kriminelve dhe dikush tjetr jo.
  Meq rrethi u mbyll n mnyr t hekurt njerzia vraponin n qytet t ndjekur nga vrassit si egrsira prej gjahtarit. Vritej kushdo q hasej prpara. Rrugt dhe sheshet u mbushn me t vrar... kur zervistt u turrn n nj shtpi t thernin nj djal 6 muajsh dhe e jma e mbuloi djepin me trupin e vet, ata i nguln gruas thikat n kurriz. M pas ata thern me thik djalin tjetr t shtpis dhe t zotin e saj. Motrn e Hasan Belulit, 3 djemt e Asim Dinos, dy upat dhe t shoqen e Rexhep Malit, i mbrthyen me gozhd prpara murit t shtpis. Pasi vran Mulla enin, argtoheshin me t bijn. Aty pran vran edhe 12-13 fqinj t Mullait. N tr Paramithin dgjoheshin kujet dhe vajet rrnqeths, t pleqve, t rinjve dhe fmijve q shuanin shpresat e fundit nn krismat e plumbave apo presat e thikve e sopatave.”
  Masakra e Napolon Zervs ndaj banorve t pambrojtur t amris, do t’ia kalonte pr nga egrsia e saj edhe dnimeve t inkuizicioneve mesjetare. Asnj lloj pengese nuk do t haste ky kriminel i lindur dhe gjith taborri i tij, n barbarin e pashembullt. Dshmit e dhimbshme vazhdojn: “Posht xhamis s Prronjatve dergjeshin sa e sa kufoma. Dalluam nusen e Ibrahim Bollatit, motrn e Muharrem Bakos, djalin e saj, Mit’hatin 10 vjear, Harun Mezanin 14 vjear ndrsa t tjert nuk i njohm, sepse ishin prishur n fytyr. Ndrsa Estref Ilmiu tregon se kur at dhe disa t burgosur t tjer i shpun t varrosnin trupat gjysm t prishur pran kishs s Shn Jorgjit, njohu vetm katr prej trupave, ndrsa dhjetra t tjera nuk mundi t’i njihte pasi fytyrat ishin gjymtuar n mnyr t llahtarshme prej vrassve.” (Gazeta “Bashkimi” Tiran 4 prill 1947)
  Sigurisht epshet shtazore t Zervs me kompani, nuk mund t preheshin vetm me kasaphann e Paramithis. Ata u derdhn dy dit m pas n fshatrat Grik, Kacjan, Karbunar dhe n nj varg fshatrash t amris s Mesme. Nse gjenin gj t gjall (njerzia dhe bagtia ishin barazuar tragjikisht) andartt dhe zervistt e thernin menjher. N ato shtpi ku njerzit qen larguar nxitimthi, komandot ushtarake ushtronin kontroll t imt duke vjedhur e plakitur gjithka, deri edhe pajat e vajzave fatkeqe t amris. N fshatrat Luar dhe Karbunar, po ashtu edhe n qytezn e Marglliit, n t vrtet u organizua nj qndres e vogl, disa orshe. Por prball 25-30 burrave t ktyre fshatrave, Athina drgoi Regjimentin e Dyzet t komanduar nga major Angora, i cili pas 1700 ushtarve dhe oficerve, kishte n prbrje t vet edhe nj kontigjent prej 40 kriminelsh grek, t cilt patn “fituar” lirin nga burgjet greke, vetm e vetm pr t therur sa m shum shqiptar etnik t amris.
  Kjo eprsi numrike n njerz, kjo shpejtsi oroditse n arritjen e qllimeve, ky brutalitet i pashembullt, kishin t bnin sa me vrasjet e amve aq edhe me heshtjen q do t shoqronte ky terror. Madje megjith fshehjen misterioze q Athina i ka br n decenie ksaj tragjedie, diplomacia evropiane do t shnonte n analet e saj: “Duke shkelur n mnyr t qllimshme Marrveshjen e Kazerts, trupat e Divizionit t Dhjet, njsit e dy divizioneve t E.DH.E.S-it, ato t regjimenteve 100, 110 dhe 40, po msyjn mizorisht territoret e pambrojtura t amris.” (Arkivi Qendror i Shtetit-Tiran. “shtja e amris” Fondi 251, dosja 14, fleta 143)
  Tanim atdhetart e amris e kishin plotsisht t qart se Athina krkonte zhdukjen prfundimtare t shqiptarve etnik. Rrethanat n vern e vitit 1944 kishin favorizuar Athinn, e cila duke marr edhe prkrahjen e aleatve shekullor t saj Anglis dhe Francs, kryente njhersh dbimin e amve dhe popullimin e trojeve t tyre me t krishter t jugut helen. N kt mnyr, krahas organizimit t njsiteve t vegjl pr shptimin e popullsis, kta atdhetar u prpoqn t sinjalizonin rreth masakrs edhe diplomacin evropiane. Ndrsa lidhjet me shtetin am nuk u ndrpren pr asnj moment. Kshtu n telegramin e firmosur prej disa burrave t amris dhe drguar kryeministrit shqiptar n gushtin e vitit 1944, midis t tjerave shkruhet tekstualisht: “Nuk kan t munruar as vrasjet, as grabitjet dhe as prdhunimet e kriminelve t Zervs. Madje, ajo pjes e popullsis q akoma nuk ka rn ndn thikat e zervistve, po ikn e tmerruar drejt Shqipris duke humbur gjithka.” (Arkivi Qndror i Shtetit-Tiran. Fondi 251, dosja 179, fleta 2)
  Ndrkaq propaganda shovene helene vazhdonte me ritme akoma m t mdha t’u binte tam-tameve t Vorio-Epirit. Kshtu, n mbrmjen e 1 tetorit 1944, Radio Kajroja shprndante n eter mesazhin e ministrit grek t informacionit, Kartallit pr kinse revolt t vorioepirotve n Gjirokastr e Sarand, t cilt krkonin bashkimin e trojeve t tyre me ato t shtetit am, Greqis. Duke pretenduar se kto troje ishin plotsisht greke, Athina madje me an t emisarve t fsheht t saj, nisi t shprndante n jugun e Shqipris fletushka duke u thn shqiptarve etnik aty se nuk ishte e largt dita kur fshatrat e tyre do t’i bashkoheshin Greqis. Madje ndikimi i Athins u shtri deri n komandn e lart gjermane, duke e fshehur realitetin dhe duke e afruar Zervn sa m shum me kt komand. Aq i thell ka qen ky ndikim saq komanda gjermane prpiqej t ruante indiferencn prpara masakrs q ndodhte me amt. Kshtu, n nj informacion drguar RAIHUT T TRET, lidhur me nj protest t atdhetarve t amris, midis t tjerave, komanda gjermane e Filatit spjegonte” “Krkesat e parashtruara lidhur me evakuimin e popullsis shqiptare q nuk sht n gjendje t mbrohet, nuk ka asnj baz. Ushtria gjermane ka marr prsipr mbrojtjen dhe sigurimin e paqes dhe t rregullit n zonat e okupuara prej saj.” (Arkivi i Institutit t Historis- Tiran. Dok.gjerman nr. T 314-1458)
  Vala tjetr e spastrimeve t shqiptarve etnik, nga trojet e tyre n amri, iu besua srish gjeneralit famkeq Zerva, n marsin e vitit 1945. ksaj radhe do t goditej, digjej e shkretohej pikrisht Filati, erdhja e qndress kulmore t banorve t amris. Ndonse burrat e Filatit ishin larguar, t mobilizuar n njsite t vogla vullnetarsh, drejt Filatit u derdh me egrsi t papar makina luftarake e Zervs. Nuk munguan me kt rast as vrasjet, as therjet, as djegiet e njerzve dhe shtpive. Krimet ishin pothuaj t papara. N informacionin q koloneli britanik Vuthaus i drgonte Londrs n fundmarsin e vitit 1945, midis t tjerave shkruante tekstualisht: “Nisur nga Misioni Aleat q drejtova, ju bj me dije se Zerva i nxorri jasht amt nga shtpit e tyre m 1944, shumica e t cilve mundn t gjenin streh n Shqipri. Dbimi i tyre u krye sigurisht prmes nj gjakderdhjeje t madhe. Veprimi i Zervs u ndoq m pas n marsin e vitit 1945 nga nj masakr akoma m e madhe, si ishte kjo e marsit, n Filat, e cila nuk mund t falet.” (Arkivi i Institutit t Historis- Tiran. Fondi Zyra e jashtme britanike PRO\ FO Nr 371\ 48094)
  Sipas Memorandumit t emigrantve am n Shqipri, i cili u paraqit jo vetm n kancelarit evropiane por deri n SHBA, n periudhn qershor 1944-mars 1945, jan vrar gjithsej 2771 civil t pambrojtur. Gjat ksaj periudhe gjithashtu u dogjn dhe plakitn 68 fshatra me rreth 5800 shtpi. N humbjet e tjera materiale llogariten 110 mij krer bagti t imta, 2400 gjedh, 80 mij kuintal vaj ulliri, 21 mij kuintal grur pa llogaritur dramn e madhe t shkombtarizimit t ktyre trojeve. Nj pjes e konsiderueshme e politiks greke gjat viteve t Lufts s Ftoht si edhe lajkat e historis s tyre, kan mbrojtur dhe vazhdojn t mbrojn tezn absurde sipas s cils shqiptart e amris jan larguar me vullnetin e tyre nga trojet strgjyshor, kinse kan qen t lidhur me Gjermanin, pra kundrshtaren e Greqis. Kto teza justifikuese sidoqoft nuk mundn t shuajn gjurmt e prgjakura t atij gjenocidi biblik.
  Sa pr pronat e banorve t amris, fillimisht ato iu shprndan kolonve grek t ardhur nga Pireu, t cilt nuk vonuan t thellojn krimet edhe kundr atyre shqiptarve ortodoks q patn mbetur n kt trev. M pas, me urdhr mbretror U.B. 2185\152 dhe me vendim 2781\54, pasuria e shqiptarve etnik n amri iu konfiskua ktyre pr t’ia falur apo shitur me mime qesharake vullnetarve grek q linin jugun e vendit, pr t’u ndeshur “trimrisht” me ndonj shqiptar t vetmuar ortodoks n kto vise. Nj proces i till i paprecedent n rrafsh t Karts s t Drejtave t Njeriut, ndodh edhe sot n mileniumin e ri dhe me gjith zhurmn mediatike, Athina vazhdon t ver n jet do dit e m shum, planet e veta aneksioniste ndaj Shqipris.

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  amria sht Shqipri

  Nga Sali Bollati

  amria, e banuar q n koht e lashta me shqiptar epirot, shtrihet n pjesn m jugore t Shqipris. Me krenari Heroi yn Kombtar, Gjergj Kastrioti Sknderbej e quante vehten - Mbret i Epirit!

  Libri i par n gjuhn shqipe sht shkruajtur n dialektin am. Dhe vllezrit tan - Arbresht n Itali edhe mbas 500 vjetsh e flasin sot. Prandaj jo pa kuptim Naimi i madh e quan “gluh perndie”. Qeleshen e bardh t amit, e mban jo vetem Labi por edhe Kosovari dhe Ulqinaku, pavaresisht se t kujt besimi fetar i prkasin.
  Athere kur turqit ndiqnin amt e Sulit, ishte kapedan Islam Pronjua nga Paramithia-vllam me Boarenjt q luftonte bashk me ata kundr turqve. Trimi lab Rapo Hekali, ne amri gjente strehim, pr tu mbrojtur nga turqit kur Gjoleka luftonte kundr turqve n Malin e Melesinit n ndihm i erdhn trimat e amris me Kapedan Islam Pronjon.
  Dhe m 1881, ishin trimat e amris e Labris me arm n duar t udhhequr nga atdhetart Abdyl Frashri e Abedin Pronjo, q kundrshtuan vendimet e padrejta t Kongresit t Berlinit e amria nuk u nda nga trojet shqiptare! Dhe Fan Noli perforcon:
  N do bes e trimri,
  N do buk e bujari,
  Shko n Camri!
  N vazhdim t shqiptarizmit, ami Rasih Dino m 1918 i shkruan n emr t Vatrs Presidentit Wilson: “..vetm ndrhyrja e ushtris amerikane do ti shptoj shqiptart e Kosovs nga masakrat e serbve!” Dhe u deshn 80 vjet pr tu brv realitet!

  Dhe sot niprit e atyre amve q ngritn flamurin kuq e zi n Vlor, q luftuan me arm n dor pr 56 dit q forcat gjermane t mos futen n Shqiprin nn nga ana e amris, me atdhetarizm e menuri ngrihen n Parlamentin e Tirans pr t mbrojtur tokat shqiptare q “politikant shqiptar” duan t’ja falin grekve, nn mbikqyrjen e kishs ortodokse “shqiptare” te Janullatosit. T atij Janullatosi q fshiu t gjitha shenjat e Ortodoksise Shqiptare t cilat me aq mund e gjak ngritn atdhetart shqiptar me Fan Nolin n krye.

  Dhe po kta djem am shqiptar me guxim e trimri ndeshen para ambasads greke pr t kundrshtuar me vendosmri antishqiptarizmat mesjetare q vazhdojn edhe sot t mbshteteten nga qarqet shoviniste ksenofobe t Athines zyrtare e t kishes nga sht drguar Janullatosi.

  Masakrat dhe shperngulja me dhune e pjeses musulmane te popullsise dhe mohimi i te drejtave njerezore te pjeses se krishtere te Camerise nga ana e shovinistave greke shte br vetm me qllim pr t mohuar shqiptarin e asaj krahine t begat. Dhe mohimi i shqiptariss s amrise sjell me vehte pretendimet absurde mbi Shqiperin Jugore. Greket duke qene vet dembela, jan edhe dashakeq pr njerezit e kamur. Si n amri po ashtu edhe n fshatrat e Vurgut e t Konispolit, ata n shumic punonin si argat n tokat e shqiptarve. Klikat politike dhe kasha greke pr t realizuar pretendimet e tyre mesjetare-bizantine e gnjejne popullin e tyre. Me pasurit dhe huat e t tjerve krijojn iluzionin e mirqnies pr populin grek. Kshtu q mbas “pastrimit” t amris u shtohet oreksi pr tokat brenda kufirit te sotm shqiptar.  Dhe pr udi njkohsisht ndjellin jo vetm mungesn e respektit por edhe ksenofobin ndaj t tjerve.
  Nprmjet kesaj "edukate" ata bhen bukshkal pr bamirsit e tyre. Grekt e din mir q udhheqsit e lufts pr pavarsin e Greqis ishin n shumic shqiptaret suliot t amris. Por e mohojn. Ata e din shum mir se ishin anglo-amerikant ata q nuk e lan Greqin nn komunizm. Por grekt i urrejn ata duke u djegur edhe flamurin. Ata e dijn shum mir se me kredit e gjermanve u shtiren si t pasur, por edhe kt e "harrojn."

  Grekt e shohin qart se jan emigrantt q shfrytzohen dhe punojn pr mirqnien e tyre. Por ata bhen xheloz se kta emigrant shqiptar me punn dhe zotsin e tyre po bhen edhe pronar atje. Dhe duke pare se femijt e ktyre emigrantve jan m t zgjuar se vet grekt, ata jo vetm i urrejn, por n prani edhe t atyre udhheqesve shprehin mllefin pr t mbuluar pazotesin e tyre. Ska si shpjegohet ndryshe urrejtja e prsritur n mnyre zyrtare ndaj shqiptarve, turqve e maqedonasve.
  Vetm keshtu kta far "udhheqs europian" sigurojn vazhdimsin fisnore t tyre n udhheqje dhe trembin qeveritart e Tirans se rruga pr Europ kaloka nga Greqia??! Ndrsa zagart e Janullatosit, alla Dhule e Bollano bhen "profesora" n Parlamentin e Tirans se pa ndihmn greke nuk u bka integrimi i Shqipris n Europ??!
  Kshtu q mbas "pastrimit" t amris u shtohet oreksi pr tokat brenda kufirit t sotm shqiptar.
  Pr t ndaluar njher e mir oreksin e shovinistave greke duhet t vihen n jet ligjet dhe vendimet ndrkombetare t mbrojtjes se t drejtave t njeriut.q me paturpsin m t madhe mohohen nga autoritetet greke.
  Genocidi grek ndaj shqiptarve te amris t miratuar edhe nga Parlamenti m 1994, njohja zyrtare nga authoritetet greke, dnimi i masakruesve grek, njohja e shtetsis dhe pasurive t shqiptarve te amris t przn me dhun nga trojet e tyre etnike si edhe njohja e t drejtave si minoritet shqiptar ne Greqi jane disa nga pikat q me shum t drejt e prkushtim ngritn deputett Shptim Idrizi e Dashamir Tahiri. amria sht krahin shqiptare dhe si e till duhet t mbrohet nga t gjith ata q e mbajn vehten shqiptare. Numri 54 deputet q votuan pr Rezolutn ame m 2004, duhet t bhet 139!!

  Protestuan para ambasads greke vetem 2 deputet, ata megjithse jan bij amsh protestuan pr gjith shqiptart-zakon i bess ame; ndonse n paradn famkeqe t Athins, kur si sht fjala e popullit: "Stambolli (n rastin konkret Athina digjet), kurva krihet" u shan e u krcenuan gjith shqiptart.
  Prandaj deputet te nderuar, si prfaqesues t popullit q iu zgjodhi, tregohuni t bashkuar se jeni t denje t mbroni t drejtat e shqiptarve kudo q ndodhen n trojet e tyre etnike.
  Vetm n kt mnyr do ta kemi kuptuar Naimin e Madh:

  TI SHQIPRI M JEP NDER, M JEP EMRIN SHQIPTAR!

  Vazhdon--->
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 18-03-2011 m 05:23

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  "shtja ame" mbledh intelektualt: Prndjekja vazhdon

  Promovimi i librit "Lindja e shtjes ame: 1820-1943", i autores Blerina N. Sadiku, i ka mbledhur bashk t gjith amt dhe dashamirsit e shtjes s tyre. Duke e gjykuar problemin e ksaj popullsie shqiptare si nj probleme aktual edhe sot, pjesmarrsit u kthyen mbas n koh pr t folur mbi fillesat e shtjes. Monografia shkencore pr amrin duket se ka ardhur n momentin e duhur, e ilustruar me dokumente dhe dshmi, shumica e t cilave publikohen pr her t par. Shoqata "amria" dhe shtpia botuese "Naimi" organizuan dje promovimin e librit n mjediset e hotel "Tirana International", Tiran. N aktivitet morn pjes edhe personalitete t kulturs dhe politiks si profesort Pllumb Xhufi, Shaban Sinani, Hajredin Isufi, shkrimtari Sabri Godo, kryetari i shoqats "amria", Artan Tane, kryetari i partis s BDI-s dhe deputet n parlamentin e Shqipris Shptim Idrizi, kryetari i bashkis s Durrsit, Vangjush Dako. N aktivitet prshndeti n emr t MTKRS-ja, ministri Ferdinand Xhaferraj. Nj grup profesorsh dhe studentsh t Universitetit t Evrops Juglindore n Tetov, t prir nga prof. Emil Kabashi, ishin, gjithashtu, prezent n provimin e monografis pr amrin.
  Studiuesit
  Studiuesit e pranishm n promovim vlersuan s teprmi risit q sjell monografi e autores s re. Sipas prof. dr. Pllumb Xhufi, "libri 'Lindja e shtjes ame, 1820-1943', i studiueses s re Blerina N. Sadiku pasuron n nj mnyr origjinale historiografi n mbi amrin, e cila, me gjith botimet e shumta t ktyre njzet vjetve t fundit, vazhdon t mbetet deficitare n raport me interesimin e lexuesit e t vet shkencs. Ky libr, q prvese sht nj akt i vrtet dashurie i autores Blerina Sadiku ndaj toks s t parve t saj, sht, gjithashtu, nj shpalosje t vrtetash historike, nga ato q dikush do t donte t mbeteshin t fshehta e t panjohura prjet'. Xhufi tha se persekutimi ndaj shqiptarve fillon me myslimant e Peloponezit dhe vijon m tej n koh si e paraqet edhe autorja Sadiku. "E megjithat, ne shohim q shteti i sfilitur shqiptar n vitin 1924 e detyroi Greqin t njoh dhe t pranoj minoritetin shqiptar n Greqi, ndryshe nga shteti yn sot. Shteti fqinj u detyrua t marr prsipr edhe hapjen e disa shkollave shqipe. Ato nuk u hapn por shteti shqiptar i kohs e denoncoi kt shkelje nga ana e Greqis", tha dje Xhufi.
  Pr historianin dhe autorin e disa librave pr shtjen ame Hajredin Isufi, "monografia e re 'Lindja e shtjes ame' e Blerina Sadikut na tregon se historia e drams ame nuk mund t rishkruhet duke u mbshtetur gjithnj n ato burime q dihen e t njohura deri dje, por duke hulumtuar pr burime t reja, pr t'i sjell lexuesit pjest e munguara t historis s asaj treve, q sht e pasur me histori dhe figura t shquara". Ai shtoi se ngjarje si ajo e varrezave t Boboshtics nuk sht e re sepse nj gj e till ka ndodhur q n vitin 1906. "E njjta gj ka ndodhur n Janin ku myslimant nuk jan lejuar t varrosen tek varrezat e t krishterve. Po kt grekt e kan br edhe me hebrenjt. Duhet thn se sht zhdukur varri 5000 vjear n Selanik", - shtoi Isufi.
  Ndrsa prof. dr. Shaban Sinani nnvizoi se "Blerina N. Sadiku e sheh lindjen e shtjes ame si pjes t historis s rindrtimit gjeopolitik t Ballkaneve pas daljes prej sundimit otoman; q pati kostot e veta t rnda tek popujt e hershm, sidomos tek shqiptart. Kjo sht nj shtje tejet e ndrlikuar, me implikime t drejtprdrejta t fuqis s traktateve ndrperandorake, t ndikimit t Fuqive t Mdha, t historis dramatike si u caktuan kufijt e shteteve q u pavarsuan nga ish-perandoria osmane, deri tek marrveshjet dypalshe, t hapura e t fshehta, q kjo e fundit ndrtoi me shtetin grek, me qllim q t garantoheshin interesat e tyre t prbashkt".
  Autorja Blerina N. Sadiku, pasardhse e nj prej familjeve m t njohura t amris-familjes patriote Sadiku, duke falenderuar asistencn e profesorve P. Xhufi dhe H. Isufi gjat procesit t hartimit t librit, si edhe, m n fund, botimin cilsor t shtpis botuese "Naimi", tha se interesimi pr t'u njohur me historin dhe dramn e amris sht br pjes e pandar e jets s saj, duke nisur me diplomn universitare t mbrojtur me temn "Diplomacia shqiptaro-greke ndaj shtjes ame 1913-1944", e pr t vijuar me kt libr t ri q doli n qarkullim pas nj pune t pandrprer prej afro 5-6 vjetsh dhe pas nj krkimi dhe konsultimi t gjer me dokumentet dhe literaturn n arkivat shqiptare, greke, italiane, gjermane etj. Sabri Godo, i pranishm n takim u shpreh se "libra t till e mbajn gjall shtjen ame". Ai vlersoi bashkimin e dy partive politike ame n nj, dhe kshilloi q t veprojn me mend q t fitoj kjo shtje.
  Ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferaj, n fjaln e tij tha se "Ky libr na bn t mendojm se pr shtjen ame ka ende pr t hulumtuar dhe pr t thn. Se prndjekja dhe mohimi i s drejts m themeltare pr do komb, ajo e mohimit t s drejts pr t jetuar, tashm ka krijuar jo vetm kujtes por edhe ndrgjegje kolektive q nga dshmitart q bartin mbi vete gjurmt e atij gjenocidi e deri tek brezat m t rinj"
  Reagimi i partis ame
  Pjesmarrs n kt promovim ka qen edhe kryetari i Partis pr Drejtsi, Integrim dhe Unitetet, Shptim Idrizi. Kreu i partis ame ka reaguar dje pas kthimit t dy t moshuarve n kufirin grek. Sipas tij ifti shqiptar nga amria nuk sht lejuar t hyj n shtetin helen, pasi sht par vendlindja n pasaporta. Nisur nga ky incident, deputett e PDIU-s Shptim Idrizi dhe Tahiri kan vendosur t organizojn nj vizit n shtetin fqinj s bashku me nj grup qytetarsh nga amria. "T moshuarit am nuk u lejuan t kalojn n kufirin grek se ishin vendlindjen n amri t shkruar n pasaport. Do t'u drejtohemi autoriteteve shqiptare, ndrkoh q do organizojm nj vizit s bashku me nj grup nga amria drejt Greqis", - tha Idrizi. ifti nga amria, me mbiemrin Bajrami sht ndaluar para pak ditsh n kufirin grek. Gruaja 66-vjeare Marie Bajrami deklaroi pr mediat se burri i saj e mori vizn, ndrsa ajo q kishte t shkruar n pasaport vendlindjen Margelli, amri, u ndalua menjher. Kshtu q ajo dhe bashkshorti 75-vjear u detyruan t kthehen prsri n Shqipri, pa shkuar dot n Athin, atje ku jetonin djemt e tyre. Gjat fjals q mbajti n promovim, Idrizi tha se mungesa e trajtimit t ksaj shtje pr nj koh gati 65-vjeare nga historiografia shqiptare i ka ln dor t lir asaj greke. Ai krkoi q t bhet nj "ballafaqim" mes historianve shqiptar dhe atyre grek. "Beteja pr shtjen ame sht betej mes dy qytetrimeve, atij pellazgo-ilir dhe atij helenik. Ata na kan marr kngt dhe veshjet. Grekt e ndrtuan shtetin e tij bazuar n dy parime: homogjenitetin fetar dhe at etnik", - prfundoi Idrizi.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •