Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  24
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ndihme per nje detyre ne Fizike!

  ju lutem me ndihmoni pak kam per te bere nje ese shkencore ne fizike:" Levizja- gjendja e natyrshme e trupave"...ju lutem

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  24
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ju luteeeemmm kush mund te me ndihmoje...kam kohe deri te henen per ta paraqitur kete pune....

 3. #3
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,858
  Faleminderit
  173
  110 falenderime nė 95 postime
  Nė fizikė, koncepti i Forcės pėrdoret pėr tė shpjeguar ēdo ndikim, i cili shkakton nxitimin (pėrshpejtimin) e njė trupi tė lirė. Forca gjithashtu mund tė pėrshkruhet me anė tė koncepteve intuitive si shtytja ose tėrheqja tė cilat shkaktojnė qė njė objekt me masė tė ndryshojė shpejtėsinė e tij (kjo pėrfshin rastin kur trupi fillon tė lėvizė nga njė gjėndje prehjeje), d.m.th tė pėrshpejtohet, ose qė mund tė shkaktojė njė objekt fleksibėl tė shtrembėrohet. Njė forcė e zbatuar mbi njė trup ka njė madhėsi dhe njė drejtim, ēka tregon se ajo ėshtė njė madhėsi vektoriale. Ligji i dytė i Njutonit mund tė formulohet pėr tė pohuar se njė objekt me njė masė konstante do tė pėrshpejtojhet nė proporcion tė drejtė me forcėn e plotė qė vepron mbi tė dhe nė proporcion tė zhdrejtė me masėn e tij, ky ligj ėshtė njė pėrafrim qė prishet kur trupi i afrohet shpejtėsisė sė dritės. Formulimi origjinal i Njutonit ėshtė i saktė, dhe nuk prishet pėr shpejtėsitė relativiste: ky version pohon se forca e plotė qė vepron mbi njė objekt ėshtė e barabartė me shkallėn e ndryshimit tė impulsit. [1]
  Koncepte tė lidhura me forcat pėrshpejtuese pėrfshijnė forcėn shtytėse - ēdo forcė e cila rrit shpejtėsinė e objektit, rezistencėn e ajrit - ēdo forcė qė zvogėlon shpejtėsinė e njė objekti, dhe momentin e forcės -- tendencėn e njė force tė shkaktojė ndryshimin e shpejtėsisė rrotulluese rreth njė boshti. Forcat tė cilat nuk veprojnė nė mėnyrė uniforme nė tė gjitha pjesėt e trupit shkaktojnė stres mekanik , [2] njė term teknik qė pėrdoret pėr ndikimet qė shkaktojnė deformime mekanike tė trupit. Ndėrsa stresi mekanik mund tė aplikohet nė mėnyrė tė vazhduar mbi njė objekt tė ngurtė, duke e deformuar gradualisht atė, stresi mekanik nė njė lėng pėrcakton ndryshimet e tij tė shtypjes dhe vėllimit. [3] [4]
  Nė antikitet filozofėt pėrdorėn konceptin e forcės pėr studimin e objekteve nė prehje dhe nė lėvizje si dhe pėr makinat e thjeshta, por mendimtarė tė tillė si Aristoteli dhe Arkimedi kishin gabime themelore nė tė kuptuarit a konceptit tė forcės, pėr shkak tė mungesės sė kuptimit jo tė plotė tė forcės sė fėrkimit. Kjo mungesė ēoi nė njė vėshtrim inadekuat tė natyrės sė lėvizjes . [5] Me fillimin e Iluminizmit, Isak Njutoni korrigjoi kėto keqkuptime me anė tė njė analize matematikore qė mbeti e pandryshuar pėr rreth treqind vjet. [4] Me fillim tė shekullit tė 20, Ajnshtajni zhvilloi njė teori relativiteti qė parashikoi nė mėnyrė korrekte veprimin e forcave mbi objekte, me rritjen e vrullit (impulsit) afėr shpejtėsisė sė dritės, si dhe gjithashtu dha njė shpjegim tė "forcave" tė prodhuara nga gravitacioni dhe inercia.
  Me njohuritė moderne nė mekanikėn kuantike dhe me aksesin nė teknologjinė qė mund tė pėrshpejtojė thėrrmijat bėrthamore afėr shpejtėsisė sė dritės, fizika bėrthamore ka hartuar njė Model Standart pėr tė pėrshkruar forcat midis grimcave mė tė vogla se atomet. Modeli Standart parashikon se shkėmbimi i thėrrmijave tė quajtura bozonet standarte janė mjetet themelore me tė cilat forcat emetohen dhe absorbohen. Vetėm katėr bashkėveprime themelore janė tė njohura der tani: duke i renditur nė mėnyrė nga forca mė e fortė tek ajo mė e dobėt, ato janė: Forca e fortė, elektromagnetizmi, forca e dobėt, dhe forca gravitacionale . [3] Eksperimente observuese tė fizikės bėrthmore tė energjisė sė lartė tė bėra gjatė viteve 1970 dhe 1980 konfirmuan se forcat e dobėt dhe elektromagnetike janė shprehje e njė bashkėveprimi themelor elektro tė dobėt .
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 4. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Pse paska filluar dhe fizika me ese? Mesa mbaj mend une "levizja" studjohet ne vitin e trete, besoj se zysha ju ka dhene referime mbi bazen e asaj qe duhet te pergatisni, se keshtu vetem tema nuk pushon ndonjehere se foluri (shkruari).
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  24
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Pse paska filluar dhe fizika me ese? Mesa mbaj mend une "levizja" studjohet ne vitin e trete, besoj se zysha ju ka dhene referime mbi bazen e asaj qe duhet te pergatisni, se keshtu vetem tema nuk pushon ndonjehere se foluri (shkruari).
  Un ne vit te trete jam dhe na dha kete teme per te trajtuar levixjen e trupave por na tha qe mund ta sillnim dhe ne formen e nje eseje shkencore....duhet te flasim per levizjen ne pergjtithesi dhe per llojet e levizjeve qe jane 7, duke i lidhur dhe me forcat rastet kur forca e ferkimit na ndihmon dhe kur na pengon....nuk e di nese mund te me ndihmosh me kete???me duhet jam ne ekselencen e shkolles prandaj duhet te dal mire te kem nje informacio te mire dhe te sakte....

 6. #6
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,858
  Faleminderit
  173
  110 falenderime nė 95 postime
  Nuk e di te mbaroi pune informacioni qe te solla une a jo....!!!!!
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  24
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Nuk e di te mbaroi pune informacioni qe te solla une a jo....!!!!!
  po shume flm por me duhet dhe nje info per llojet e levizjes....???

 8. #8
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,858
  Faleminderit
  173
  110 falenderime nė 95 postime
  FIZIKE LLOJET E LEVIZJEVE DHE SHPEJTESIA E NXITIMI. Ne kemi levizje te njetrajtshme, dhe te ndryshuar( te ngadalesuar e te shpejtuar).V=l/t a= v-v0 / t – t0 l= Vot+ at²/ 2 RENIA E LIRE, NXITIMI I RENIES SE LIREh=gt²/2 + v0t v=gt t=Vo/g nxitimi i renies se lire eshte g.Ligjet e Njutonit dhe inerciaLigji i pare eshte ai i inercisedo trup ruan gjendjen e tij te njetrajtshme ose te prehjes per aq kohe sa mbi te nuk veprojne trupa te tjere. Inerci me te madhe kane trupat me te rende.Ligji i dyte:Nxitimi eshte aq i madh sa me e madhe eshte forca qe vepron mbi te dge sa me e vogel masa e tij.a= F/mLigji i trete:Veprimi dhe bashkeveprimi ekzistojne gjithmone se bashku. Ato jane te barabarte me vlere por me kahe te kunderta.PESHA E TRUPAVEG=mg G=N=PNATYRA ATOMIKE E LENDESMolekula ndahet ne atome, dhe atomi ne eletrone-(qe vertiten rreth berthames), protone+ dhe neurone(berthama). Ngarkesa e tyre shenohet me q=. q=0 kur atomi eshte I pangacmuar ose elktroasnjeanese. Berthama nuk ndahet por vetem e dhe me largimin ose “kapjen” e eletroneve formohen jonet(+ose-). Lendet si tretesirat dhe metalet, te cilat kane thermija te lira te ngarkuara(e,jone+,jone-) jane percjellese te elektricitetit. Shufra e ebanitit ngarkohet – kur ferkohet me copen e leshte. Shufra e qelqit ngarkohet+ kur ferkohet me cope te mendafshe.Metalet elektrizohen me ndikim.Rryma elektrike ne percjellesit metalik quhet levizja e drejtuar e eletroneve te lira. Ne tretesirat elektrolite, ne prani te fushes elektrike kalon rryme elektrike, e cila eshte levizja e drejtuar e joneve+ dhe joneve-. Katoda(-)—jonet + Anoda(+)—jonet-.tretesire elektrolite quajme tretesirat ujore te kripave,bazave dhe scideve. Elektronet levizin ne anen e kundert te rrymes elektrike. Rryma elektrike ne gaze eshte levizja e drejtuar e thermijave te ngarkuara te lira(e,jone+ dhe jone-). Rrufeja eshte perplasia e dy reve me shenja te njejta. Procesi I shkeputjes se elektroneve nga filamenti I nxehte, quhet emission termoelktronik. Nese nuk nxehet filamenti nuk ka emission termoelekronik. Fusha elektrike me magnetike vepron mbi elektronet. DENDESIA MASA ELASTICITETIEnergjia e levizjes dhe e bashkeveprimit e nje trupi quhet energjia termike e tij. Perqendrimi(n) = nr. kokrrav(N)/ vellimin(V). Masa e njesise se vellimit te nje lende e quajme dendesi te asaj lende. Sa me I madh n aq me I madh dendesia. Forca shtypese(F)=Forcen e rendeses(G). shtypja= F/S=P. 1Pa=1N/m2. shtypja ne gaze rritet ne menyre perpjestimore kur rritet perqendrimi dhe temp e tij. Shtypja atmosferike =760mm=100 000Pa. Matet me barometer me zhive. Shtypja e ushtruar ne leng tejcohet kudo brenda tij sipas te gjithave drejtimeve me te njejten madhesi=shtypje hidrostatike. Eshte njelloj edhe per gazet. P=d*h*g. h=thellesi g=10N/kg. Fa= V*d*g. Te gjitha objektet qe na rrethojne quhen trupa. Ato perbehen nga lenda. Jane te lenget, gazte dhe ngurte. Te gjitha lendet perbehen nga therrmija te vogla. Pra kane ndertim thermijor. Therrmija me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj quhet molekule. V=a*a*c. trupat kane veti te rendojne, dhe aq me shume te rendojne aq me e madhe eshte masa e tij. Per te shprehur vetine e rendeses perdorim masen. Masa eshte e barabarte me masen e tjeseve te lendes. – kg. Lengjet nuk e ruajne formen por vetem vellimin. Merr forme e enes. Gazet nuk kane as forme as vellim. Marrin formen e enes. Trupat e ngurte kane forme dhe vellim te caktuar. Ato jane elastike, plastike dhe te thyeshem. TRUPAT E NGURTE, TE LENGET, TE GAZTE Gjendja e lendes Trup I ngurte Trup i lenget Gaz
  Largesia molekulave E vogel. Vendosje e rregullt me e madhe dhe vendosje deridiku e rregullt Shume e madhe. Vendosje e crregullt
  Levizja molekulave E kufizuar, e crregullt,jo shume e vrullshme Deridiku e kufizuar, e crregullt, dhe e vrullshme E lire e crregullt dhe shume e vrullshme
  Karakteristik Ruan formen dhe vellimin Ruan formen por jo vellimin. Nuk ruan as formen as vellimin
  TEMPERATURA, NXEHTESIA, BYMIMIBymimi eshte dukuria e zmadhimit te permasave te trupat, me rritjen e temperatures. Tkurrja eshte e zvoglimit. Lengjet kur ngrohen bymehen, dhe kur ftohen tkurren. Ato varen nga a- rritje e temp b- lloji I lengut c- vellimi I lengut. Edhe gazet bymehen dhe tkurren. Ato bymehen me shpejte se lengjet. Pra trupat dhe tkurren dhe bymehen. Uji kur shnderrohet nga gjendja e lenget ne te gazte quhet avullim. Kur eshte I vrullshem quhet vlim. Dhe kur bie ne kontakt me nje send te ftohte, formohen bula te vogla lengu qe quhet kondensim.cdo trup qe ve ne levizje nje trup tjeter kryen pune dhe kur kryen pune themi se kane energji.NJOHURI MBI DRITEN, RREZATIMI, PASQYRIMI I SAJShembellimet dhe hijet formohen sepse drita perhapet ne vije te drejte. Kendi I pasqyrimit eshte I barabarte me kendin e renies se drites ne pasqyre.ELEKTROSTATIKAGjate bashkeveprimit te magneteve polet e njejte shtyhen kurse polet e kundert terhiqen. Perreth percjellesit me rryme kemi fushe magnetike. Bobina eshte nje tel ne forme spirale, e rrutulluar mbi nje trup cilindrik. Ashtu si magneti, bobina me rryme ka polin nord N dhe polin sud S. N= -- S= + Vendosja e shufres prej hekuri brenda bobines me rrryme e forcon fushen magnetike dhe kjo qe formuam eshte nje electromagnet. Ai perdoren ne zilen elektrike, telegrafe etj..Forca terheqese e elektromagnetit zmadhohet kur rritet numri i spirave dhe rryma mbi te.Per te percaktuar kahun e zhvendosjes se percjellesit me rryme, perdorim regullen e dores se majte. Per kete qellim pellemba e dores se majte vendoset perballe polit nord te magnetit ose te bobines. Kater gishterinjte shtrihen sipas kahut te rrymes qe kalon ne percjelles. Gishti i madh i hapur anash tregon kahun e forces magnetike.Me ndihmen e fushes magnetike qe ndryshon, perftojme rryme elektrike. Kjo dukuri quhet dukuria e induksionit elektromagnetik. Galvonometri eshte nje aparat qe regjistron rryma shume shume te dobeta.Elektromotori. Ne spirat e bllokut kalon rryme gjate kohes qe ato i rrotullojme ndermjet poleve te magnetit.RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUTR=rezistence elektrike, I=intensiteti matet me A. I=XA/Np*Ns matet me ampermates. Tensioni me I madh ne ato pjese te qarkut ku e njejta rryme cliron me shume nxehtesi ose kryen me shume pune. Tensioni=U si I. Matet me voltmeter. R=U/I PRA I om(Ω)= I volt/ I amper -- 1Ω=V/A. I=U/R U=IR. Rezistenca elektrike varet nga gjatesia, diametric dhe lloji I percjellesit. Sa me I gjate as me I forte, kurse me trashesine e kunderta. Per kete sherben reostati. Ne lidhje seri I= I1=I2. R=U1+U2/I=R1+R2 R=R1+R2 U=U1+U2. Ne lidhje parallel I=I1+I2 U1=U2 U/R=U1/R1+U2/U1. ENERGJIA ELEKTRIKE—energji termike, dritore, levizjes. E=UIt 1J=1V*1A*1s. P=E/t P=UI 1W=1A*1V. energjia e rrymes elektrike—Q—A.QARQET ELEKTRIKE, LIDHJA NE SERI DHE NE PARALELQark elektrik I thjeshte perbehet nga 1pile,1llambe,1celes dhe fijet lidhese. Rryma elektrike ka veprim dritor dhe termik dhe magnetik. Lidhur varg seri dhe me degezim paralel. Paralel eshte me mire sepse llambat ndricojne plotesisht. TRASMETIMI I NXEHTESISEEnergjia elektrike + e bashkeveprimit = energji termikeEnergjia elektrike ndryshohet me pune, shkembim nxehtesie.Kemi percjelles te mire(trupat e ngurte), te keqinj(lengje, gaze). Percjellshmeri termike do te thote menyren e shkembimit te nxehtesise ndermjet bashkeveprimit molecular, pa zhvedosje te lendes. Konveksioni dhe rrezatimi jane menyra te shkembimit te nxehtesise.Trupat e erret thithin me shume rrezet termike. C →nxehtesi specifike e lendes. Q=cm(t2-t1). Tp= m2t2+m1t1/ m1+m2 R=Qd/Qh. Q=m*q q=nxehtesia specifike e djegies. Q=m*גּ גּ=nxehtesia specifike e shkrirjes. Q=m*l l=nxehtesia specifike e avullimit. ENERGJIA PUNA FUQIAKemi energji Ep dhe Ek. Ep+Ek=Em Kur zvogelohet Ep ose Ek, Em nuk ndryshon sepse rritet tjetra. Ep=mgh Ek=mv² / 2. ligji i momentit te forces: F1*d1=F2*d2Ne rrotullen e fiksuar G=F, kurse ne rrotullen e lire F= ½G . Ne rrafshin e pjerret F/G=h/l dhe Ad= G*h dhe Ah=F*l. Ah=Ad eshte vetem ne rrotull dhe ne rrafshin e pjerret. Ne makineri te tjera Ah=Ad+QLIGJI I RUAJTJES DHE I SHNDERRIMIT TE ENERGJISE.Cdo mekanizem apo kombinim makanizmash, qe sherbejne per te realizuar nje shnderrim energjie quhen makina. Makinat ndahen ne dy grupe: motore dhe gjeneratore.Per motoret: energjia fillestare →energji mekanikePer gjeneratoret: energjia fillestare → energji elektrike.Eh=Ed+Q R=Ed/Eh Motoret me djegie te brendshme kane 4 kohe(thithja, ngjeshja, koha e punes, dalja). R=Ad/mq.Motoret reaktive jane 2 llojeurboreaktive qe per te djegur lende e djegshme perdorin oksigjenin e atmosferes dhe reaktive qe kane vete oksigjen. Ne gjeneratoret R=Uit/mq.
  Posted by SILVI at 19:08:48 | Permanent Link | Comments (1) |
  FIZIKA 7
  FIZIKE 7
  Molekula eshte grimca me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj. Ato levizin ne menyre te panderprere dhe te crregullt. Molekula ndahet ne atome dhe atomi ne eletrone, protone, dhe neurone. Lendet jane te thjeshta dhe te perbera. Molekula ne saje te bashkeveprimit zoteron energji. Energjia e levizjes dhe e bashkeveprimit e nje trupi quhet energjia termike e tij. Perqendrimi(n) = nr. kokrrav(N)/ vellimin(V). Gjendja e lendes Trup I ngurte Trup i lenget Gaz
  Largesia molekulave E vogel. Vendosje e rregullt me e madhe dhe vendosje deridiku e rregullt Shume e madhe. Vendosje e crregullt
  Levizja molekulave E kufizuar, e crregullt,jo shume e vrullshme Deridiku e kufizuar, e crregullt, dhe e vrullshme E lire e crregullt dhe shume e vrullshme
  Karakteristik Ruan formen dhe vellimin Ruan formen por jo vellimin. Nuk ruan as formen as vellimin
  Masa e njesise se vellimit te nje lende e quajme dendesi te asaj lende. Sa me I madh n aq me I madh dendesia. Ndermjet molekulave te sip. se lire te lengjeve ushtrohen forca terheqese te medha dhe quhen forca te tensionit sip. Forca shtypese(F)=Forcen e rendeses(G). shtypja= F/S=P. 1Pa=1N/m2. shtypja ne gaze rritet ne menyre perpjestimore kur rritet perqendrimi dhe temp e tij. Shtypja atmosferike =760mm=100 000Pa. Matet me barometer me zhive. Shtypja e ushtruar ne leng tejcohet kudo brenda tij sipas te gjithave drejtimeve me te njejten madhesi=shtypje hidrostatike. Eshte njelloj edhe per gazet. P=d*h*g. h=thellesi g=10N/kg. Fa= V*d*g. PunaA=forceF*zhvendosje l . 1N*m=1J. P=A/t=F*l/t. 1W=1J/s. Energjia e lendes djegese—Q(nxehtesi)—A OSE Energjia e rrymes elektrike—A. Tingujt akustike qe degjon veshi jane nga 20hz(infratinguj) deri 20.000hz(ulratingunguj).
  Gjate bashkeveprimit te magneteve polet e njejte shtyhen kurse polet e kundert terhiqen. Perreth percjellesit me rryme kemi fushe magnetike.

  Bobina eshte nje tel ne forme spirale, e rrutulluar mbi nje trup cilindrik. Ashtu si magneti, bobina me rryme ka polin nord N dhe polin sud S. N= -- S= + Vendosja e shufres prej hekuri brenda bobines me rrryme e forcon fushen magnetike dhe kjo qe formuam eshte nje electromagnet. Ai perdoren ne zilen elektrike, telegrafe etj..Forca terheqese e elektromagnetit zmadhohet kur rritet numri i spirave dhe rryma mbi te.Per te percaktuar kahun e zhvendosjes se percjellesit me rryme, perdorim regullen e dores se majte. Per kete qellim pellemba e dores se majte vendoset perballe polit nord te magnetit ose te bobines. Kater gishterinjte shtrihen sipas kahut te rrymes qe kalon ne percjelles. Gishti i madh i hapur anash tregon kahun e forces magnetike.Me ndihmen e fushes magnetike qe ndryshon, perftojme rryme elektrike. Kjo dukuri quhet dukuria e induksionit elektromagnetik. Galvonometri eshte nje aparat qe regjistron rryma shume shume te dobeta.Elektromotori. Ne spirat e bllokut kalon rryme gjate kohes qe ato i rrotullojme ndermjet poleve te magnetit. R=rezistence elektrike, I=intensiteti matet me A. I=XA/Np*Ns matet me ampermates. Tensioni me I madh ne ato pjese te qarkut ku e njejta rryme cliron me shume nxehtesi ose kryen me shume pune. Tensioni= U si I. Matet me voltmeter. R=U/I PRA I om(Ω)= I volt/ I amper -- 1Ω=V/A. I=U/R U=IR. Rezistenca elektrike varet nga gjatesia, diametric dhe lloji I percjellesit. Sa me I gjate as me I forte, kurse me trashesine e kunderta. Per kete sherben reostati. Ne lidhje seri I= I1=I2. R=U1+U2/I=R1+R2 R=R1+R2 U=U1+U2. Ne lidhje parallel I=I1+I2 U1=U2 U/R=U1/R1+U2/U1. ENERGJIA ELEKTRIKE—energji termike, dritore, levizjes. E=UIt 1J=1V*1A*1s. P=E/t P=UI 1W=1A*1V. energjia e rrymes elektrike—Q—A. Shembellimet dhe hijet formohen sepse drita perhapet ne vije te drejte. Kendi I pasqyrimit eshte I barabarte me kendin e renies se drites ne pasqyre.
  Posted by SILVI at 19:07:26 | Permanent Link | Comments (0) |
  FIZIKA 6
  FIZIKA 6
  Te gjitha objektet qe na rrethojne quhen trupa. Ato perbehen nga lenda. Jane te lenget, gazte dhe ngurte. Te gjitha lendet perbehen nga therrmija te vogla. Pra kane ndertim thermijor. Therrmija me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj quhet molekule. V=a*a*c. trupat kane veti te rendojne, dhe aq me shume te rendojne aq me e madhe eshte masa e tij. Per te shprehur vetine e rendeses perdorim masen. Masa eshte e barabarte me masen e tjeseve te lendes. – kg. Lengjet nuk e ruajne formen por vetem vellimin. Merr forme e enes. Gazet nuk kane as forme as vellim. Marrin formen e enes. Trupat e ngurte kane forme dhe vellim te caktuar. Ato jane elastike, plastike dhe te thyeshem. Bymimi eshte dukuria e zmadhimit te permasave te trupat, me rritjen e temperatures. Tkurrja eshte e zvoglimit. Lengjet kur ngrohen bymehen, dhe kur ftohen tkurren. Ato varen nga a- rritje e temp b- lloji I lengut c- vellimi I lengut. Edhe gazet bymehen dhe tkurren. Ato bymehen me shpejte se lengjet. Pra trupat dhe tkurren dhe bymehen. Uji kur shnderrohet nga gjendja e lenget ne te gazte quhet avullim. Kur eshte I vrullshem quhet vlim. Dhe kur bie ne kontakt me nje send te ftohte, formohen bula te vogla lengu qe quhet kondensim.cdo trup qe ve ne levizje nje trup tjeter kryen pune dhe kur kryen pune themi se kane energji. Magneti ka dy pole N-veri dhe S-jug. Kur shtyjne njeri tjerin ose terheqin(n+s dhe n-n) vepron force magnetike, e cila eshte e ndersjellte.Qark elektrik I thjeshte perbehet nga 1pile,1llambe,1celes dhe fijet lidhese. Rryma elektrike ka veprim dritor dhe termik dhe magnetik. Lidhur varg seri dhe me degezim paralel. Paralel eshte me mire sepse llambat ndricojne plotesisht. Masa-m ose M. rruga- l. koha –t. shpejtesia-v puna-A. Nxehtesia-Q. Veprimi dhe kunderveprimi eksistojne se bashku dhe jane te barabarta ndermjet tyre. Maten me N(njuton) dhe me dinamometer. Trupat shformohen kur mbi ta veprojne forca. Edhe tretja eshte shformim dhe quhet force bashkeveprimi molekular. 1N=100GR. Rrotulla e fiksuar F=G. Rrotull e lire F=G/2. A=F*l. Forca e ferkimit eshte ajo qe perngon levizjen e trupit. Ajo cliron nxehtesi. Pra lidhen ngushte. A—Q. Q—A. Ne kemi_energji dritore, termike, berthamore, e rrymes elektrike dhe ushqimore
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 9. #9
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  {A_N_G_E_L_69} te pakten modifikoje hiqi kto Posted by SILVI at 19:07:26 | Permanent Link | Comments (0) |
  FIZIKA 6
  se i con ashtu goca dhe te qafsha moj ese , se eshte dhe e ekselencen e shkolles mbi te gjitha. Tema mua me duket shume e thjeshte per zhvillim , kap fiziken dhe komento ato dy gjera qe te shpjegon libri. Pak libra ka ne biblotek per kete teme ( qe ne vitin e trete diskutohet perciptazi gjerat kryesore, e jo kaq "bombastike" si copy paste me lart. Se te thote zysha, hajde mi shpjego keto qe ke shkruar, e ti rri si ... Vrijeni cik ate te shkret tru ekselencaaaaa
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 10. #10
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Dhe unė pata njė Ese nė Kimi....zysha mė mirėkuptoj kur unė dorėzova fletėn bosh .
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  24
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shuuume flm!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  24
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  po nrm qe do ta ndryshoj dhe do ta mesoj...

  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  {A_N_G_E_L_69} te pakten modifikoje hiqi kto Posted by SILVI at 19:07:26 | Permanent Link | Comments (0) |
  FIZIKA 6
  se i con ashtu goca dhe te qafsha moj ese , se eshte dhe e ekselencen e shkolles mbi te gjitha. Tema mua me duket shume e thjeshte per zhvillim , kap fiziken dhe komento ato dy gjera qe te shpjegon libri. Pak libra ka ne biblotek per kete teme ( qe ne vitin e trete diskutohet perciptazi gjerat kryesore, e jo kaq "bombastike" si copy paste me lart. Se te thote zysha, hajde mi shpjego keto qe ke shkruar, e ti rri si ... Vrijeni cik ate te shkret tru ekselencaaaaa

  po nrm qe do e rregulloj dhe do ta mesoj...megjithate flm x keshillen

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  {A_N_G_E_L_69} te pakten modifikoje hiqi kto Posted by SILVI at 19:07:26 | Permanent Link | Comments (0) |
  FIZIKA 6
  se i con ashtu goca dhe te qafsha moj ese , se eshte dhe e ekselencen e shkolles mbi te gjitha. Tema mua me duket shume e thjeshte per zhvillim , kap fiziken dhe komento ato dy gjera qe te shpjegon libri. Pak libra ka ne biblotek per kete teme ( qe ne vitin e trete diskutohet perciptazi gjerat kryesore, e jo kaq "bombastike" si copy paste me lart. Se te thote zysha, hajde mi shpjego keto qe ke shkruar, e ti rri si ... Vrijeni cik ate te shkret tru ekselencaaaaa
  lol ahahahahahahahah

  ncncncncnc
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 14. #14
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,858
  Faleminderit
  173
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  {A_N_G_E_L_69} te pakten modifikoje hiqi kto Posted by SILVI at 19:07:26 | Permanent Link | Comments (0) |
  FIZIKA 6
  se i con ashtu goca dhe te qafsha moj ese , se eshte dhe e ekselencen e shkolles mbi te gjitha. Tema mua me duket shume e thjeshte per zhvillim , kap fiziken dhe komento ato dy gjera qe te shpjegon libri. Pak libra ka ne biblotek per kete teme ( qe ne vitin e trete diskutohet perciptazi gjerat kryesore, e jo kaq "bombastike" si copy paste me lart. Se te thote zysha, hajde mi shpjego keto qe ke shkruar, e ti rri si ... Vrijeni cik ate te shkret tru ekselencaaaaa
  Perla,mendoj se perderisa po na shkollohet goca,e ka aq nivel inteligjenca sa per ta kuptuar se duhen hequr ato qe ti vure ne dukje.Gjths flm,dhe shyqyr qe te kemi dhe ty qe ti kapin syckat kto gjera qe nuk duhen.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •