Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 198
 1. #81
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Thaēi: Shpėtimi te Platforma e PDSH-sė


  Lideri i Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi nė tubimin e sontėm nė Ēellopek tė Komunės sė Bėrvenicės, tha se situata e tanishme nė tė gjitha fushat nė Maqedoni, e posaēėrisht mundėsia pėr avancimin e statusit tė shqiptarėve, janė katastrofale, pėr shkak tė, siē tha ai, politikės sė gabueshme tė pushtetit. “Vetėm me zbatimin e plotė tė Platformės sė PDSH-sė pėr Marrėveshjen e re politike midis shqiptarėve dhe maqedonase mund tė arrihen ndryshime pozitive”, tha Thaēi.
  Ai mė tej shtoi se konsensusi i vėrtetė nė vendimmarrje nė nivel shtetėror dhe shpėrndarja proporcionale e buxhetit tė shtetit, ku tani shqiptarėt kontribuojnė me mbi 30 pėr qind, ndėrsa marrin vetėm 2, pėr qind, janė pikat kyēe tė platformės politike tė PDSH-sė. “Po qe se me 5 qershor shqiptarėt nuk e votojnė kėtė Platformė, ne do t’u japim dritėn e gjelbėr tė gjitha subjekteve politike nė botė qė tė konstatojnė se shqiptarėt janė tė kėnaqur me situatėn ekzistuese nė Maqedoni” , tha lideri i PDSH-sė.
  Ai mė tej shtoi se mė 5 qershor gjėrat duhet tė ndryshojnė dhe proceset e integrimeve euro-atlantike sėrish tė vijnė si pika kryesore e agjendės politike. “Vetėm kėshtu mund tė pengohen migrimi masiv i shqiptarėve jashtė vendit qė ėshtė evident edhe pėr nga zvogėlimi i numrit tė nxėnėsve”, tha Thaēi.

  Shqipmedia
  Sui generis

 2. #82
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Osmani: Do ta kthejmė krenarinė e shqiptarėve


  Rilindja Demokratike Kombėtare sonte nė Shkup mbajti konventėn partiake, ku edhe i prezantoi kandidatėt pėr deputetėt nė zgjedhjet e parakohshme tė 5 qershorit. Kreu i kėsaj partie, Rufi Osmani, theksoi se me pėrkushtimin mė tė madh moral dhe kombėtar dhe me kapacitetet e saja politike dhe kuadrovike, RDK do t`ia kthejė dinjitetin dhe krenarinė shqiptarėve. “Pas 20 vite tė pluralizimit nė Maqedoni dhe 10 vite nga lufta e vitit 2001, sot ndodhemi para njė momenti tė ri, para njė kthese vendimtare qė mund ta quaj e treta e vėrteta”, tha Osmani. Ai mė tej shtoi se dėshiron tė rikujtoj se Qeveria e deritanishme ka miratuar programe, nė tė cilat as pėr 2 pėr qind nuk dedikoi mjete dhe investime pėr shqiptarėt nė arsim, ekonomi, kulturė dhe ēėshtje tjera qė kanė tė bėjnė me shqiptarėt.
  “Mbi 200 milion euro pėr kulturėn dhe identitetin sllav dhe kjo u bė me aminin e shqiptarėve nė Qeveri. Na ofruan tė mėsojmė maqedonisht, sepse lideri i tyre dėshiron ta mėsojė maqedonishten. BDI pėrkrahė pėrmendoret sllavo-maqedonase. Mbi 100 milion euro vetėm pėr kulturėn maqedonase, mbi 100 milion euro pėr bujqit maqedonas, miliona euro pėr infrastrukturė dhe shpėrndarjen e fondeve tė BE-sė dhe gjithēka tjetėr diskriminuese”, tha lideri i RDK-sė, pėr tė shtuar se partia e tij nuk do tė lejojė sjelljen e tillė diskriminuese, por se do tė luftojė qė tė ketė hisen e vetė, qė tė ketė pjesėn e parave publike, me ē’rast sipas tij, 25 pėr ind i kėtij buxheti tė shkojė pėr arsimin, ekonominė, kulturėn, dhe sfera tė tjera shoqėrore pėr shqiptarėt. “Ata lavdėrohen se kanė bėrė muze, pa shkoni dhe shikoni muzeun e VMRO-sė. Por, unė i bėj thirrje popullit shqiptar qė tė dal nė votime mė 5 qershor dhe tė ndėrtojmė mė pas njė muze dhe pėrmendore atij njeriu dhe ta ēojmė nė histori”, tha Osmani. Ai mė tej shtoi se partia qė drejton mbetet e pėrkushtuar pėr rrugėn e integrimit euroatlantik tė vendit, ndėrkohė qė pėrsėriti ofertėn pėr unitet midis spektrit politik shqiptar pas zgjedhjeve tė parakohshme. Mė 5 qershor, tha Osmani, fitore me RDK dhe t’i japim vendin e duhur atyre qė s’mbajnė fjalėn dhe premtimet publike.
  Nė konventėn fjalim mbajti edhe kryesuesi i listės nė Njėsinė e parė zgjedhore Nuhi Aliu sipas tė cilit shqiptarėt pėr 20 vite kanė qenė tė diskriminuar dhe tė anashkaluar nė ēdo sferė jetėsore dhe shoqėrore, e institucionale, ndėrsa tani pas 20 viteve Rufi Osmani dhe RDK do tė kthejnė krenarinė dhe dinjitetin me njerėz tė dėshmuar dhe me tė arritura nė jetėn e tyre. Nga ana tjetėr, kryesuesi i listės zgjedhore nė Njėsinė e dytė, Selver Jashari theksoi se mė 5 qershor, shqiptarėt do tė festojnė bashkėrisht fitoren me RDK. “Mė 5 qershor do tė kemi fitore bindėse, sepse kemi pėrkrahjen e tė gjithė popullit shqiptar, ndėrsa mė 6 qershor, ata qė deri tani nėpėrkėmbėn gjithēka tonėn, do tė zgjohen nga gjumi 20 vjeēar”, tha Jashari.
  RDK nė zgjedhjet e 5 qershorit, qė janė edhe tė parat pėr kėtė parti, garon me moton “Ta kthejmė krenarinė”.

  Shqipmedia
  Sui generis

 3. #83
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Maqedonasit shkruajnė, partitė shqiptare japin premtime boshe


  Asnjėra prej partive shqiptare nuk ka publikuar dokument tė shkruar qė pėrmbanė projektet dhe planet se ;ka do tė punojnė nėse fitojnė pushtetin. Ndryshe nga partitė maqedonase, tė cilat i kanė shkruar nė letėr gjerė e gjatė se ēfarė do tė punojnė pėr katėr vitet e ardhshme dhe tė njėjtat i kanė bėrė publike pėr opinioni, partitė shqiptare deri mė tani japin premtime vetėm me fjalė. Tė mėsuar nga pėrvoja e kaluar kur si pjesė e Qeverisė nuk kanė arritur tė realizojnė as 10 pėr qind tė asaj qė kanė premtuar para zgjedhjeve, partitė shqiptare kanė vendosur kėsaj here premtimet t’i bėjnė publike vetėm qėndrime abstrakte, pa premtuar asgjė konkrete.
  Edhe pse deri tani opinioni nuk ka pasur rastin tė shohė platformat e tyre, partitė shqiptare thonė se i posedojnė.
  Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) ka publikuar vetėm platformėn nė 10 faqe, ndėrsa detajet se ēfarė dhe si do tė punojė pėr katėr vjet nuk i bėn publike. Zėdhėnėsi i kėsaj partie, Agon Ferati thotė se PDSH ka njė program tė zgjeruar se ēfarė do tė realizojė pėr katėr vjet, por atė nuk e bėn publik pėr opinionin. “I rėndėsishėm ėshtė procesi i vendim marrjes, pastaj vijnė tė tjerat. Kemi njė program tė detajuar se ēfarė do tė realizojmė, por atė nuk e bėjmė publik. Sė pari tė pranohet platforma”, thotė ai pėr “Lajm”. Ndėrkaq, Bashkimi Demokratik pėr Integrim (BDI) ka pėrgatitur njė material tė zgjeruar tė cilit i ka vėnė titullin “Drejt qėllimit”. Megjithatė ky material akoma nuk gjendet nė ueb faqen e kėsaj partie. Pėrfaqėsuesi i shtabit zgjedhor tė BDI-sė, Muhamet Hoxha thotė se programi katėr vjeēar i BDI-sė i titulluar “Drejt Qėllimit” ėshtė botuar nė tre gjuhė, shqip anglisht dhe maqedonisht dhe i njėjti ėshtė shpėrndarė qė nė ditėn e parė tė fushatės. “’Drejt qėllimit’ pėrmban detaje se ēfarė dhe si do tė punojmė pėr katėr vjet. Ky material voluminoz ėshtė shpėrndarė ditėn qė mbajtėm konventėn e partisė, ndėrsa tė enjten pasdite do tė jetė edhe nė ueb faqen e partisė”, thotė ai.
  Partia Rilindja Demokratike Shqiptare (RDSH) gjatė konventės sė saj qė do tė mbahet tė enjten nė mbrėmje do ta publikojė edhe programin e detajuar se ēfarė do tė bėjė kjo parti pėr katėr vjet. “Kishim pak probleme me shtypin, ndaj dhe u vonua pak publikimi i tij. Sonte (tė enjten nė mbrėmje) do tė jetė i pranishėm pėr tė gjithė. Aty ka gjėra konkrete, si tė aspekteve politike, ashtu edhe tė aspekteve tė tjera, si ekonomike, etj. Nė mėnyrė tė detajuar janė tė shkruara tė gjitha”, thotė Fadil Zendeli, kandidat pėr deputet nga radhėt e kėsaj partie. Edhe partia Demokracia e Re (DR) ka pėrgatitur njė program tė zgjeruar, por nuk e ka tė publikuar nė faqen zyrtare tė partisė. Zėdhėnėsi i DR-sė, Arjanit Hoxha thotė se kanė njė program tė zgjeruar dhe tė njėjtin do tė na e dėrgojnė qė ta lexojmė.

  Shqipmedia
  Sui generis

 4. #84
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Zgjedhjet: Pushteti refuzon duelet me opozitėn


  Fushata elektorale nė Maqedoni po pėrcillet me tone tė ashpra polemizuese, ndėrmjet pozitės dhe opozitės. Palėt nuk po kursejnė akuza dhe etiketime nga mė tė ndryshmet pėr oponentėt politikė.
  Nė kėtė kuadėr nuk kanė munguar as incidentet apo pretendimet se kundėrshtari pėrgatitė skenarė pėr prishjen e gjithė procesit elektoral.
  Por, deri mė sot pėr tė gjitha kėto dukuri nuk ėshtė zhvilluar asnjė ballafaqim nė media ndėrmjet aktorėve kryesorė tė skenės politike, pasi pavarėsisht ftesave tė vazhdueshme tė opozitės, ato janė refuzuar apo ironizuar nga partia nė pushtet VMRO-DPMNE e kryeministrit Nikolla Gruevski.
  Duke e komentuar refuzimin e dueleve, analisti Xhelal Neziri, thotė se kjo ėshtė papėrgjegjėsi e madhe qė mund tė interpretohet edhe si shfaqje e frikės pėr ballafaqim me opozitėn.
  “Refuzojnė tė dalin nė duel me partitė opozitare, apo oponentėt e tyre, me qėllim qė tė mos rrėnojnė realitetin e rrejshėm qė ata kanė krijuar. Edhe nė rastin e refuzimit tė ofertės pėr duel nga kryeministri Nikolla Gruevski me liderin e opozitės, Branko Cėervenkovski, qėndron frika pėr rrėzimin e realitetit tė ndėrtuar me shumė mund, me shumė para me makinerinė propagandistike qė ka kjo qeveri”, thotė Neziri.
  Nga partia e kryeministrit Gruevski kanė thėnė se dueli i vetėm, qė ata do tė pėrballen, ėshtė populli me tė cilin do tė takohen nė kuadėr tė fushatės elektorale. Por, nuk kanė munguar edhe paraqitjet e tyre nė dy mediumet, pronarėt e tė cilėve janė, po ashtu, kuadro apo partnerė nė bashkėqeverisjen e deritashme.
  Qasja e kėtillė selektive, sipas analistit Marko Troshanovski, bėhet me qėllim qė liderėt t’u shmangen situatave tė pakėndshme, por, kjo nė anėn tjetėr, dėmton votuesit qė duhet tė pėrcaktohen pėr ofertat e tyre politike.
  “Kjo, nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė pamundėson votuesin qė tė jetė i informuar mbi zgjedhjen qė duhet tė bėjė para se tė realizojė aktin e votimit, pasi qytetari nuk do ta ketė tė lehtė tė pėrcaktohet nėse paraprakisht nuk bėn njė krahasim tė programeve partiake qė ofrohen. Pėr kėtė, atij do t’i ndihmonte nė masė tė madhe sikur tė kishte duele me prezantim tė ofertave nga partitė qė synojnė marrjen e pushtetit. Veprimet e kėtilla tė liderėve tė caktuar politikė dėmtojnė demokracinė nė vend”, vlerėson Troshanovski.
  Duele televizive nuk janė realizuar as ndėrmjet partive shqiptare, qė sipas analistit Xhelal Neziri, janė jo mė pak tė rėndėsishme se duelet ndėrmjet partive maqedonase, pasi qytetarėt duhet tė jenė mirė tė informuar se kujt duhet t’ia japin mandatin e pėrfaqėsimit nė kėto zgjedhje.
  “Duelet, debatet mes aktorėve kryesorė tė politikės shqiptare nė Maqedoni, por edhe asaj maqedonase, janė mė se tė domosdoshme pėr t’u parė, pėr t’u kuptuar realiteti pėr atė qė quhet mandat qeverisės apo tre vjet tė kaluara nė pushtet. Pra, ata duhet tė ballafaqohen para opinionit me qėllim qė opinioni para zgjedhjeve tė krijojė njė mendim se kush duhet tė shpėrblehet, e kush duhet tė dėnohet me votėn qė do tė jepet mė 5 qershor”, thekson Neziri.


  Shqipmedia
  Sui generis

 5. #85
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  PDSH: Shqiptarėt as nė qiell e as nė tokė


  Tetovė – Edhe pas 20 viteve tranzicion, ende nuk janė zgjidhur problemet nė pjesėn e shqiptarėve nė Maqedoni. Ne jemi ende as nė qiell e as nė tokė. Nė qoftė se dy vitet e fundit tė gjitha i kanė zgjidhur gjendjet – Shqipėria nė NATO, Kosova ėshtė e pavarur, ne kėtu ende jemi jashtė kėtyre proceseve. Pėr kėtė arsye kėto zgjedhje janė mundėsia historike pėr shqiptarėt. Kėshtu ka thėnė kreu i PDSH-sė Menduh Thaēi nė tubim zgjedhor tė sė shtunės nė Bogovinė. Ai ka bėrė thirrje pėr ndėshkim tė qeverisė aktuale. “Rruga jonė ėshtė tejkalimi i diskriminimit dhe i varfėrisė qė po i realizon Qeveria”, ka thėnė Thaēi.
  Ai sėrish ka prezantuar platformėn politike tė partisė sė tij pėr Marrėveshje tė re politike nė Maqedoni si rrugėdalje nga situata e vėshtirė. Sipas tij njė nga kėrkesat kryesore tė saj mbetet shpėrndarja proporcionale e buxhetit tė shtetit, sepse siē tha, nga tė gjitha paratė qė merren nga shqiptarėt, asgjė nuk iu kthehet por se ato pėrdoren kundėr tyre dhe pėr ndėrtimin e heronjve dhe monumenteve inekzistente. Thaēi gjithashtu ka thėnė se “nuk ka Maqedoni po qe se nuk do tė realizohet Platforma e PDSH-sė edhe atė pėr 3 deri 4 muaj”.
  Ai i porositi shqiptarėt e rajonit tė Tetovės dhe tė Gostivarit tė kenė pėr detyrim t’i mbrojnė tė drejtat e shqiptarėve nga Velesi, Manastiri dhe pjesėt e tjera tė shtetit.

  Shqipmedia
  Sui generis

 6. #86
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Ahmeti: Jo vėzhgues pasiv pėr emrin


  Kėrēovė – Bashkimi Demokratik pėr Integrim, tė shtunėn nė Kėrēovė ka prezantuar kandidatėt pėr deputetė, tė cilėt do tė garojnė nė zgjedhjet e 5 qershorit. Me kėtė rast kreu i kėsaj partie, Ali Ahmeti, kėrkoi besimin e elektoratit shqiptar me qėllim qė BDI tė sigurojė sa mė shumė vende tė deputetėve pėr ta realizuar programin e saj zgjedhor dhe tė sigurohen kushte mė tė mira pėr realizimin e tė drejtave tė shqiptarėve.
  Ahmeti konsideron se populli shqiptar nuk duhet tė jetė njė vėzhgues pasiv nė zgjidhjen e problemit me emrin. Anėtarėsimi nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian nuk janė vetėm prioritet i maqedonasve, por edhe i tė gjithė bashkėsive tjera etnike qė jetojnė nė vend. “Emrin e shtetit do ta zgjedhim bashkėrisht, ne nuk jemi tė painteresuar sepse fatet i vendosim bashkėrisht. Ky shtet nuk ėshtė vetėm i maqedonasve, ai ėshtė edhe i shqiptarėve dhe i tė gjitha bashkėsive tjera etnike qė jetojnė nė Maqedoni”, tha lideri i BDI-sė. Ai mė tej shtoi se fund-shekulli i 20 dhe fillimi i shekullit 21, do tė mbeten nė histori sepse shqiptarėt ngritėm zėrin pėr lirinė, zėrin pėr demokracinė, zėrin pėr ardhmėrinė dhe se ky zė kaq i fuqishėm, trokiti thellė nė zyrat e Evropės dhe SHBA-ve dhe tė gjitha kėto forca u rreshtuan pas gabimeve historike qė kishin bėrė fuqitė e mėdha ndaj popullit shqiptarė. Sipas Ahmetit shqiptarėt janė zot nė shtėpitė e tyre dhe se ata po bėhen zot pėr tė ardhmen e tyre.
  Nė tubimin nė Kėrēovė, foli edhe bartėsi i Listės sė kandidatėve nė njėsinė e pestė zgjedhore, Arben Labunishti.
  “Unė ju kuptoj qė po krenoheni me liderin tonė Ali Ahmetin, sepse ai ėshtė biri i gjithė kombit shqiptarė, sepse vepra e tij ėshtė gjithėkombėtare, vepra e tij i solli dritė gjithė kombit. Populli shqiptar ėshtė para njė sfide tė vėrtetė tė cilėn ne duhet ka kalojmė. BDI-ja ju ktheu dinjitetin shqiptarėve, ne do tė jemi shėrbyes tė qytetarėve. Duke votuar BDI-nė, shqiptarėt votojnė perspektivėn e tyre, tė ardhmen e fėmijėve tė tyre. Kjo forcė e madhe e ndryshimit gjatė kėtyre viteve dėshmoi se din dhe ka kapacitet tė udhėheq shqiptarėt. Mbėshtetuni te BDI-ja, sepse ju ofrojmė njė qeverisje nė dobi tė i interesave tė shqiptarėve”, tha Labunishti.
  Ahmeti dhe Labunishti nė kėtė tubim i rikonfirmuan angazhimet e fuqishme tė BDI-sė pėr zhvillim mė tė shpejt ekonomik dhe pėr parakushtet qė duhet tė kontribuojnė nė rritjen e investimeve nė vend.

  Shqipmedia
  Sui generis

 7. #87
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Demolohet njė shtab i BDI-sė nė Kumanovė


  Persona tė panjohur tė enjten kanė thyer xhamat e njė shtabi partiak tė BDI-sė nė Kumanovė. MPB nėpėrmjet njė komunikate sqaroi se shtabi ėshtė thyer nga persona tė panjohur nė rrugėn “Potok Serava”.

  Dhunuesit kanė thyer xhamin, kanė marrė flamurin partiak si dhe kanė demoluar shtabin e kėsaj partie. SPB nė Kumanovė ka ndėrmarrė tė gjitha masat pėr tė ndriēuar rastin. Ky ėshtė incidenti i parė nė kėto zgjedhje, ku thyhet njė shtab partiak.

  (INA)
  Sui generis

 8. #88
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime


  Ahmeti: Sot kombi shqiptar po bėhet shtet formues nė Maqedoni

  Bashkimi Demokratik pėr Integrim (BDI) u takua mbrėmė me banorėt e Shipkovicės dhe Kėrēovės. Lideri i BDI-sė, Ali Ahmeti tha se gjendja shqiptarėve gjatė periudhės qė BDI ka qenė nė qeveri ėshtė pėrmirėsuar.

  Ahmeti pėrmendi pėrdorimin e gjuhės nė institucionet shtetėrore, ekzistimi i dy universiteteve dhe ngritjen e klinikės universitare nė Tetovė. Po ashtu, kreu i BDI-sė pėrmendi gjithashtu edhe nevojėn pėr integrim mė tė shpejtė nė NATO dhe BE, sepse kjo ėshtė rruga e vetme pėr Maqedoninė.

  “Sot kombi shqiptar po bėhet shtet formues nė Maqedoni. Shqiptarėt janė zot nė shtėpitė e tyre, ata po bėhen zot pėr tė ardhmen e tyre. Tė nderuara nėna, gjuha qė ju na mėsuat ėshtė zyrtare nė Parlamentin e Maqedonisė, gjuha qė ju na pėrkundėt nė djep po pėrdoret nė Universitetet kudo qė jetojnė shqiptarė. Pėrpara nesh shtrohen detyra edhe mė tė rėndėsishme. Ne jemi njerėzit e guximit dhe besimit, njerėzit qė nuk dimė tė kthehemi pas. Ne pėrpiqemi pėr njė jetė mė tė mirė, pėr ekonomi mė tė mirė, ne pėrpiqemi qė tė rinjtė tanė, tė ardhmen e tyre ta shohin nė vendet ku i kanė lindur nėnat e tyre”, tha Ahmeti.

 9. #89
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Rinia shqiptare favorizon PDSH-nė


  Nė qoftė se institutet dhe agjensionet e ndryshme qė merren me hulumtimin e opinionit publik, akuzohen pėr veprim me prapavijė, Facebook ėshtė njė tregues i mirė pėr votėbesimin qė ju jepet partive politike shqiptare nė Maqedoni nė prag tė zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare.
  Nė njė sondazh tė hapur nga pėrdoruesit e Facebook rrjetit social mė masiv, i cili kohėve te fundit po thyen gjitha barrierat nė fushėn e informimit, nė pyetjen: “Cilėn parti politike shqiptare do ta votoni nė ditėn e zgjedhjeve?” Afėr 13.000 pėrdorues tė kėtij rrjeti social kanė dhėnė mendimet e tyre si vijon:
  Pėr PDSH kanė votuar: 4824 pėrdorues
  Pėr BDI kanė votuar: 4666 pėrdorues
  Pėr RDK kanė votuar 984 pėrdorues
  Pėr DR kanė votuar 598 pėrdorues
  Pėr BDSH kanė votuar 59 pėrdorues
  Pėr Asnjėrėn kanė votuar 476 pėrdorues
  Nė bazė tė rezultateve tė arritura deri tani shihet qartė qė zhvillohet njė garė e ngushtė mes dy partive mė tė mėdha nė bllokun politik shqiptarė, PDSH dhe BDI.
  Duke vėrejtur njė rritje tė konsiderueshme tė rejtingut tė Partisė Demokratike Shqiptare tė inspiruar nga anketat e fundit ku ėshtė bazuar vullneti i rinisė shqiptare nė Maqedoni, kemi vėnė re edhe njė fakt tjetėr vendimtar: kjo parti favorizohet mė sė shumti nga rinia shqiptare, njėherit grupmosha mė aktive e shoqėrisė.
  Shoqėria nė tė cilėn jetojmė nuk ėshtė “e shurdhėr “ ndaj dinamizmit, kėtė mė sė miri e shpreh rinia qė ėshtė e etshme pėr ndryshime dhe nuk heziton tė shpreh mendimin e saj pėr dobėsitė, pėrparėsitė apo devijimet nė shoqėri. Opinioni i grupmoshave tė reja sipas hulumtimit tonė ėshtė, real i ēliruar nga ndikimet e ndryshme dhe paraqet mendim avangardė tė njė shoqėrie.
  Rezultatet janė tė ndryshueshme minutė pas minute.

  Linku: http://www.facebook.com/home.php?sk=...0387&qa_ref=qd

  M.B/Shqipmedia
  Sui generis

 10. #90
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Pse po pėrzihesh?!


  Presidentja Atifete Jahjaga – me ose pa qėllim – ėshtė pėrzier nė zgjedhjet parlamentare tė Maqedonisė, kur tė premten takoi nė njė ambient joformal tė Tetovės, pėrfaqėsues tė partisė nė pushtet, BDI.
  Gjesti i Shefes sė Shtetit irritoi partitė opozitare, tė cilat u injoruan nga ajo nė njė kohė kur po luftohet pėr ēdo votė.
  Kryetari i PDSH’sė, ai i BDSH’sė, analistėt Kim Mehmeti e Shkėlzen Maliqi kritikuan Presidenten Jahjaga, derisa Kabineti i saj refuzoi tė jepte sqarime shtesė pėr takimet e zhvilluara nė Tetovė.
  “Ka qenė njė vizitė shumė private e Presidentes, por shumė shpejt do tė dalim me njė sqarim”, ka thėnė Zėdhėnėsi i Presidentes, Arbėr Vllahiu, tė shtunėn, pėr gazetėn Express.
  Por ēfarėdo sqarimesh qė do tė japė Presidenca, duket se nuk do t’ia ndėrrojė mendjen Kim Mehmetit, njėrit prej publicistėve mė autoritativė nė Maqedoni.
  “Presidentja ka arritur ta degradojė institucionin e Presidentit tė Kosovės. Kėtė nuk guxon ta bėjė as Sekretaresha e Presidentes sė Kosovės”, ka thėnė Mehmeti, pėr Express.
  Ai ka shkruar edhe mė larg nė vlerėsimet e tij.
  “Zonja Presidente, ashtu siē erdhi nė Maqedoni, nuk do tė duhej tė guxonte tė shkonte as nė dasmė, e jo mė tė vizitojė njė shtet. Nuk e mora vesh a bėhet fjalė pėr vizitė zyrtare, apo jozyrtare”.
  Ai ėshtė i bindur se vizita do tė duhej tė realizohej nė kapacitete tė tjera.
  “Presidentja e Shtetit, e shteti normal, e shtetit tė vėrtetė, nuk vjen nė njė shtet tjetėr nė vendkalim sikur kur tė shkojė unė nė Kosovė. Por njėherė i organizohet pritje nė nivel shtetėror, pastaj duhet tė ketė agjendė”, ka thėnė ai.
  Ndryshe e sheh kėtė vizitė Menduh Thaēi, Kryetar i PDSH’sė nė opozitė.
  Atij nuk i vjen keq se nuk ėshtė takuar me Presidenten e Kosovės.
  “Me ne nuk ėshtė takuar, por unė s’kam koment, sepse nuk e di ku ka qenė, a ēka ka qenė”, ka thėnė Menduh Thaēi pėr Express, tė shtunėn.
  E, Lideri i Bashkimit Demokratik Shqiptar, Bardhyl Mahmuti, fajin e hedh te protokolli, derisa pret qė Presidentja tė reflektojė.
  “Njerėzit e protokollit duhet tė merren nė pėrgjegjėsi pėr ēfarė arsye bėhet seleksionimi qoftė pozitė, apo negativ nė vizitat e kėsaj natyre. Tė vizitohet nė njė fushatė dhe tė bėhet njė seleksionim i tillė, protokolli mban pėrgjegjėsinė kryesore rreth lėshimeve eventuale”, thotė Mahmuti, pėr Express.
  Ai pret reflektim tė Presidentes.
  “Ēėshtje e kėsaj vizite duhet ta bėjė tė reflektojė edhe Presidenten, tė shohė se nė ēfarė mėnyre organizohen protokollet. Ėshtė e drejtė e tyre, por nė kėto raste duhet tė rishikohet dhe tė evitohet ēdo interpretim nė funksion tė fushatės”, ka tėrhequr vėrejtjen Mahmuti.
  Analisti politik nga Prishtina, Shkėlzen Maliqi ndėrkaq, thotė se Presidentja duhet tė ketė kujdes nė takimet me zyrtarė tė partive politike nė Maqedoni, nė kohė fushatash elektorale.
  Por, pse ka ndodhur njė veprim i tillė i Presidentes?
  “Ose e ka bėrė nga naiviteti, ose i ėshtė bėrė ndonjė lojė nė Maqedoni”, thotė Maliqi, pėr Express.
  “Mirėpo nuk besoj se ka ndonjė ndikim tė madh atje, sepse ėshtė politikane e re, nuk ka ndonjė profil, por gjithsesi pėr tė nuk ėshtė mirė”.
  Sipas tij, nė kėtė kohė, Presidentja ėshtė dashur t’i takojė tė gjithė liderėt politikė shqiptarė ose t’i injorojė tė gjithė.
  “Nėse ka shkuar privatisht ajo, nuk ėshtė dashur tė takojė askėnd prej liderėve politikė nė kohė fushate. Nėse ka shkuar pėr ndonjė dasmė – ajo nuk ka pasur nevojė ta takojė Ali Ahmetin, as askėnd. Ajo nuk duhet fare tė futet nė kėto lojėra, sepse atje ėshtė fushata zgjedhore dhe Kosova nuk ka politikė zyrtare qė e pėrkrah Ali Ahmetin ose dikė tjetėr”, ka qenė kėshilla e Maliqit pėr Shefen e Shtetit.
  Edhe Kim Mehmeti kėshillon Presidenten e re tė Kosovės.
  “Sikur tė vinte edhe nė njė dasmė, apo tė kishte ndonjė akraba tė vetin, Presidenti ėshtė President. Nuk ulet nė veturė edhe i thotė vozitėsit, hajde tė shkojmė deri nė Tetovė, hajt e tė vozitim edhe tė kthehemi, sepse ka protokoll, ka gjana qė kanė tė bėjnė me Presidenten. Nuk kam dėgjuar President qė ulet nė veturė dhe tė shkojė nė Tetovė dhe ta bėjė njė shėtitje, ta pijė njė kafe me Ali Ahmetin”.
  Jahjaga ėshtė zgjedhur Presidente nė fillim tė prillit, me mandat tė kufizuar, me 80 vota nė Kuvendin e Kosovės, pas njė marrėveshjeje ndėrmjet Hashim Thaēit, Isa Mustafės dhe Behgjet Pacollit.

  Express
  Sui generis

 11. #91
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime
  Nuk kuptoj qe partite shqiptare nuk bejne koalicion?!A me mire te percare? Dihet s ekush perfiton ketu.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 12. #92
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-04-2011
  Postime
  418
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  pse nuk bejen koalicion partite shqiptare ne kosove dhe shqiperi ?????

 13. #93
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Thaēi: Adresa ime ėshtė Arbėr Xhaferi


  Partia Demokratike Shqiptare tė hėnėn tubim zgjedhor mbajti nė Tetovė. Fillimin e fjalimit tė tij nė tubimin qė u mbajt nė lagjen ku jeton, lideri i PDSH-sė Menduh Thaēi ia kushtoi kryetarit tė parė tė PDSH-sė, Arbėr Xhaferit.
  “Pėrveē qė vij nga kjo pjesė e qytetit unė kam edhe adresė tjetėr, adresė politike, e ajo ėshtė Arbėr Xheferi. Tė tjerėt nuk kanė adresė tė veten”, ka thėnė Thaēi.
  Nga ana tjetėr, ai ka akuzuar liderin e BDI-sė Ali Ahmetin se ēdo ditė po i ndryshon deklaratat e veta dhe se nuk po pėrgjigjet pėr ēėshtje tė rėndėsishme pėr shqiptarėt.
  ““Ata tė tjerėt nuk kanė adresė politike, nuk e dinė prej nga kanė ardhur nuk e dinė as prejardhjen e tyre politike. Aspak nuk kam dėshirė dhe emocion qė tė merrem me ata qė ēdo ditė mbushin opinionin me tė pa vėrteta, megjithatė mė lejoni bashkėrisht ta konstatojmė njė gjendje emocionale, shpirtėrore dhe njė karakter tė tij. Zotėriu gojėn nuk e ka ēel asnjėherė kundėr Cėrvenkovski-t, Gruevski-t, VMRO-sė apo LSDM-sė. Pse zotni nė vend qė tė vendosni frontin e vėrtetė kombėtarė, ju vazhdoni ti mbroni maqedonasit prej PDSH-sė? Pse zotni nuk pėrgjigjesh pėr gjendjen e krijuar ku nipat dhe mbesat tona prej klasės sė parė tė mėsojnė maqedonisht. Pse zotni nuk pėrgjigjesh qė ajo PPD-ja e dobėt arriti qė nė 1992 ti shpėtojė pedagogėt shqiptar prej evidencės pedagogjike maqedonisht ndėrsa sot nė kohėn tėnde vazhdosh tė bėsh trysni dhe terror mėsuesve, arsimtarėve dhe profesorėve shqiptar evidencėn ta mbajnė nė maqedonisht. Pse zotni nuk pėrgjigjesh se ti je ai bashkė me partinė tėnde qė ke shkel mbi veten tėnde, e ke shkel ligjin pėr amnesti, ke dėrguar nėpėr burgje me dhjetėra shqiptar, Pse zotni nuk pėrgjigjesh se solle njė ligj antishqiptar pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe dhe gjuha shqipe ende askund nuk pėrdoret”, tha Thaēi, duke shtuar se Ahmeti bashkė me Gruevskin po e varfėrojnė popullin.
  “PDSH ėshtė e fuqishme sepse nuk varet nga askush, as nga Gruevski, as nga Cėrvenkovski dhe ne nuk kemi shef mbi ne. Kėtė e dėshmon ky popull i cili do tė flasė nė ditėn e zgjedhjeve dhe do tė votojė kundėr politikės sė deritanishme”, tha Thaēi.
  Sipas tiji tėrė aparati shtetėror nė Maqedoni bashkėrisht vepron ta pengojė PDSH-nė dhe legjitimimin e platformės sė saj si Marrėveshje e re nė shtet.
  Me moton “Hajdeni me NE” karvani i PDSH-sė vizitoi edhe qytetarėt e Xhepēisht-it, Poroj-it dhe disa lagje tė Tetovės.

  Shqipmedia
  Sui generis

 14. #94
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Do tė investojmė nė rajonet e pazhvilluara


  Nė zgjedhje po marrin pjesė me program autentik, qė ofron dalje nga kriza ekonomike dhe sociale, ofrojmė zgjidhje pėr zhbllokimin e procesit tė euro-integrimeve, ofrojmė alternativė pėr harmonizimin e raporteve midis Maqedonasve dhe Shqiptarėve, pėr ndarjen e drejtė tė mjeteve buxhetore nė drejtim tė investimeve kapitale. Kėtė e ka deklaruar lideri i RDK-sė Rufi Osmani nė tubimin e sė hėnės nė Mateē tė Komunės sė Likovės.
  “Po qe se bėhemi pjesė e Qeverisė do tė kėrkojmė pjesėn adekuate nga financat publike qė do tė duhet tė investohen nė rajonet e pazhvilluara siē ėshtė rajoni i Likovės dhe do tė kėrkojmė qė tė ndalohen investimet joproduktive nė shtet nė njė kohė kur qytetarėt kanė problem me ekzistencėn”, porositi Osmani.
  Ai tha se konstatojnė qė qeveritė e deritanishme, posaēėrisht pjesėmarrėsit shqiptarė, janė tėrėsisht tė dėshtuar si politikanė. “Ata nuk arritėn qė rreth 50 milionė euro qė Banka botėrore i kahėzoi drejt kėtyre rajoneve tė krizės t’i investojnė, ata nuk arritėn qė pjesėn adekuate nga investimet kapitale qė po kahėzohen drejt rajoneve tė ndryshme nė Maqedoni pėrmes investimeve nė infrastrukturė, ujėsjellėsit, kanalizimit, shkollave, t’i investojnė nė kėtė pjesė”, tha Osmani. Ai shtoi mė tej se paraqitja e RDK-sė nė skenė dha kontribut tė madh pėr relaksimin e betejės politike nė bllokun politik shqiptar. Ndėrsa, tha Osmani, njėkohėsisht rezultatet tona do tė kenė ndikim pozitiv nė konstituimin e Qeverisė sė ardhshme tė Maqedonisė dhe zgjidhjen e njė numri tė madh ēėshtjesh qė janė sfidė nė politikė.

  Shqipmedia
  Sui generis

 15. #95
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  RDK: BDI cenon ecurinė demokratike tė fushatės


  Mėngjesin e sė martės (24.05.2011), njė grup aktivistėsh tė BDI-sė, nė mėnyrė tė organizuar i kanė larguar posterėt dhe materialet tjera propaganduese tė RDK-sė nėpėr lagje tė ndryshme tė Tetovės: Drenovec, Potok, Qendėr, Teteks, Teqe dhe Reēicė e Vogėl.
  Ky akt i shėmtuar dhe joqytetėrues i njė grupi aktivistėsh tė BDI-sė, e ka dėmtuar rėndė rrjedhėn e deritanishme relativisht tolerante tė fushatės parazgjedhore nė rajonin e gjerė tė Tetovės.
  RDK – dega nė Tetovė shpreh indinjatė tė thellė, por njėkohėsisht njofton opinionin se ky akt vandal i oponentėve politik tė cilėt i ka kapur paniku nga disfata qė do ta pėsojnė mė 5 qershor, nuk do t’i lėkund ata nga pėrcaktimi pėr mbarėvajtje tė procesit zgjedhor.
  Rikujtojmė Bashkimin Demokratik pėr Integrim, se edhe lideri i tyre, njėjtė sikur tė liderėt e tė gjitha partive politike nė Maqedoni tė cilat hynė nė garėn zgjedhore, ka nėnshkruar Kodeksin pėr zgjedhje korrekte dhe demokratike, duke u zotuar se tė njėjtin edhe do ta zbatojnė dhe respektojnė.
  Tė nėnshkruash njė dokument, do tė thotė mė shumė sesa tė japish fjalėn. U rekomandojmė atyre qė orvaten ta cenojnė ecurinė demokratike tė fushatės zgjedhore nė Tetovė, vetvetes t’ia parashtrojnė pyetje: Vallė, kėshtu ne e mbajmė fjalėn?

  *Shqipmedia do tė botojė tė plota, pa ndėrhyrje komunikatat dhe konferencat pėr shtyp tė partive politike.

  Shqipmedia
  Sui generis

 16. #96
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  BDI trillon dhe shpik fajtorė pėr tė arsyetuar dėshtimet e veta


  Tetovė – Partia Demokratike Shqiptare e informon gjithė opinionin se BDI vazhdon te trilloj dhe te shpik fajtorė pėr tė arsyetuar dėshtimet e veta duke u tallur me votuesit e vet si dhe me gjithė shqiptarėt kudo qofshin ata.

  Manipulohet me Enciklopedinė – edhe pse disa herė zyrtar tė BDI-sė deklaruan se enciklopedia ėshtė tėrhequr, armėpushimi i cili u thye nga akademia shkencore merr skalpin e radhės nga Aliu duke e shpėrndarė tė njėjtėn maqedonasve si njė nga arriturat e Gruevskit nė tė cilėn neve na cilėsojnė si ardhacak, primitiv, njerėz tė malit, me prejardhje rome etj…pra e njėjta nuk ėshtė e tėrhequr.

  Manipulohet me Kishėn nė Kalanė e Shkupit – Pasi qė nga BDI thanė se objekti ėshtė muze, pastaj se ėshtė kishė por nuk do tė ndėrtohet, tani po na del Gruevski me premtimin se kisha nė Kala do tė ndėrtohet. Tani e kuptojmė fjalimin e Ali Ahmetit ku thotė se ende ka punė pėr tu bėrė. Ndoshta kjo na qenka marrėveshja pėr koalicionimin e radhės? Populli pret pėrgjigje.

  Manipulohet me bustet nė sheshin e Shkupit – disa herė radhazi u premtua vendosja e busteve tė shqiptarėve nė sheshin e Shkupit por si duket ata nuk kanė mbėrritur akoma. Ndoshta edhe ata presin ditė mė tė mira qė tė aterojnė nė sheshin e stėrmbushur dhe mono-etnik dhe ti bėjnė shoqėri Goce Delcevit, Karposit, Klimentit, Karevit, Komiteve apo Gemixhinjve. Deri sa populli vuan pėr kafshatėn e gojės, ju talleni duke premtuar vendosjen e busteve duke e kompletuar ashtu projektin Shkupi 2014. Me tė vėrtetė keni ende punė pėr tė bėrė.

  Pėrfaqėsuesit e BDI-sė nė krye me liderin e tyre nuk manipulojnė vetėm me projekte por edhe me shifra, ashtu qė pėrdorin shifra tė pakontrolluara pėr projekte (si ato hidroenergjetike), pėr punėsime dhe investime.

  Popull i nderuar shqiptar,

  Manipulimet e BDI-sė nuk kanė fund. Ajo ėshtė mėnyra e vetme me tė cilėn ata mundohen ti mbulojnė dėshtimet e veta. Dėnimi po afrohet.

  Prandaj ju ftojmė qė me votėn tuaj ta dėnoni kėtė Qeveri VMRO-BDI dhe ta legjitimoni Platformėn Politike tė PDSH-sė me dy shtyllat e saja kryesore: vendimmarrja e pėrbashkėt dhe hisja e shqiptarėve nė buxhet.

  *Shqipmedia do tė botojė tė plota, pa ndėrhyrje komunikatat dhe konferencat pėr shtyp tė partive politike.

  Shqipmedia
  Sui generis

 17. #97
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Dita e dhjetė e premtimeve elektorale


  Thaēi: Rinia jonė ėshtė nė azil
  Partia Demokratike Shqiptare tė martėn realizoi takime me banorėt e disa vendbanimeve nė Strugė. Lideri i partisė Menduh Thaēi i vizitoi Ladorishten, Dellogozhdėn, Veleshtėn, Labunishtėn dhe Koropishten, ndėrsa tubimi qendror u mbajt nė Livadhi.
  Mė kėtė rast Thaēi e akuzoi liderin e BDI-sė Ali Ahmetin se gjithēka qė ka pėrmendur si sukses tė partisė sė tij ka qenė gėnjeshtėr e pastėr.
  “Ai deklaroi se ka punėsuar 3 mijė policė, ndėrsa nė mbarė Maqedoninė ka gjithsej 3 mijė e 700 policė. Tha se ka punėsuar 2 mijė oficerė dhe nėnoficerė, ndėrsa nė Armatėn e Maqedonisė gjithsej ka 1 mijė e 760 tė punėsuar. Tha se ka hapur Qendėr klinike nė Tetovė dhe Universitetin Shtetėror tė Tetovės, por as kjo nuk ėshtė e vėrtetė”, tha Thaēi. Ai ju bėri thirrje qytetarėve, siē tha, ta ndėshkojnė politikėn e dėmshme tė Ali Ahmetit.
  “Ahmeti thotė se ka rini dhe se ka siguruar perspektivė dhe shumė vende pune! Rinia jonė ėshtė nė azil, nė Evropė dhe kėtė e pranon e Bashkimi Evropian. Vizat sėrish do tė vendosen pėr shkak tė romėve dhe Shqiptarėve nga Maqedonia”, tha Thaēi.
  Para tė pranishmėve foli edhe bartėsi i listės sė PDSH-sė nė njėsinė e pestė zgjedhore Ziadin Sela.
  “Asnjėherė kėtu nė shkollat tona dhe nė mjediset tona shqiptare nuk ėshtė mėsuar, e as nuk do tė lejojmė tė mėsohet gjuha maqedonase nga klasa e parė. Prandaj kėrkojmė mbėshtetjen nga ju qė tė fitojmė mandatin qė tė mos pėrballeni ju me vendime tė kėtilla tė ngjashme. Nėse tė njėjtit nuk i dėnoni me votėn tuaj, atėherė nė njėfarė mėnyre do t’i legjitimoni tė gjitha ato vendime tė deritanishme”, tha Sela.
  BDI: Maqedonia e qėndrueshme, Ballkan i qėndrueshėm
  Bashkimi Demokratik pėr Integrim karvanin zgjedhor tė martėn e ndaloi nė Komunėn e Tearcsės, me ē’rast u prezantua platforma dhe kandidatėt pėr deputetė tė kėsaj partie pėr zgjedhjet e parakohshme tė 5 qershorit.
  Lideri i BDI-sė gjatė tubimit nė Sllatinė ka thėnė se kanė kaluar nėntė vite qė kur BDI ka filluar rrugėn e pėrcaktuar bashkėrisht dhe se pėr kėto nėntė vite populli ka patur mundėsinė tė shoh veprimtarinė organizative dhe praktike tė kėsaj partie, por edhe tė shoh se cilat janė planet e BDI-sė dhe ēka dėshirojnė tė bėjmė nė tė ardhmen
  “Kemi dėgjuar se kinse ne qė zbritėm nga mali nuk ishim tė ditur, se nuk dimė se ēfarė ėshtė demokracia e politika, e kush ėshtė BE e NATO. Ato njerėz i kishin bėrė hesapet gabim dhe e panė kush ishin ne, e shohin kush jemi ne. Kėta njerėz hesapet i kishin bėrė pa hanxhiun”, deklaroi Ahmeti. Ne ndėrtojmė vlera qė na nderojnė si komb, theksoi kreu i partisė dhe shtoi se sigurisht qė vlera e parė ėshtė arsimi, rilindasit tanė thoshin se “vetėm dritė e diturisė do tė na shpjerė pėrpara”. Vlera tjetėr, tha Ahmeti, ėshtė respekti ndaj dėshmorėve, ndaj tė gjithė plejadave qė kanė kontribuar pėr kombin tonė. “Ne sot i ngrejmė lartė e mė lart nga Struga deri nė Sopot tė Kumanovės dhe nė Serbi kemi depėrtuar pėr t’i sjell dėshmorėt tanė nė Sopot, por tė mos i lėnė tė prehen nė dhe tė huaj”, tha ai.
  Ai apeloi pėr njė unitet edhe mė tė madh midis shqiptarėve, pa fyerje dhe nėnēmime tė ndėrsjella pėr tė arritur mė shumė. Sipas Ahmetit nė periudhėn e ardhshme nevojitet lėvizje e gjendjeve rreth euro-integrimeve, sepse BDI-ja, tha ai ėshtė e vendosur Maqedonia tė jetė pjesė e BE-sė dhe NATO-sė, qė ėshtė ēelėsi i stabilitetit nė tėrė rajonin.
  “Maqedonia e qėndrueshme nėnkupton Ballkan tė qetė dhe tė qėndrueshėm, e kjo ndėrkaq do tė thotė njė Evropė tė qėndrueshme dhe paqėsore, tha Ahmeti nga Sllatina.
  Ai shprehu edhe bindjen se investimet e reja do ta mbajnė rininė qė ėshtė moralisht e fortė dhe progresive dhe nė vend tė kontribuoj nė pėrparimin e saj.
  Osmani: Jetojmė pas asnjė perspektivė
  Lideri i Rilindjes Demokratike Kombėtare dhe bartės nė njėsinė e gjashtė zgjedhore Rufi Osmani, tė martėn e prezantoi programin zgjedhor nė Pirok.
  “Unė jam i vetėdijshėm se jetojmė nė njė kohė tė krizės ekonomike pas asnjė perspektivė dhe se jemi vendi i fundit i Ballkanit pothuajse tė gjitha sferat. Tė vetėdijshėm jemi se pėr t’u ndryshuar njė gjė e tillė nevojitet shumė punė, e ne i kemi personat e vėrtetė”, tha Osmani.
  Ai thotė se angazhohet pėr zhbllokim tė euro-integrimeve qė tė pengohet vendi tė mbetet nė fundin e Ballkanit sipas investimeve. Pas zgjedhjeve, shtoi ai, partia e tij do tė fokusohet nė dy kėrkesa – tė unifikohet faktori shqiptar nė vend dhe tė ndėrpritet procesi i aktivizimit dhe shpenzimi joproduktiv pėr projektin Shkupi 2014, si dhe detyrimi tejet i madh i vendit.
  RDK tė martėn tubim mbajti edhe nė Ēajle. “RDK-ja ėshtė e gatshme t’i marrė pėrgjegjėsitė e reja pas mbarimit tė kėtyre zgjedhjeve dhe tė hapė perspektiva tė reja pėr tė gjithė dhe tė dalim nga ky qorrsokak nė tė cilėn na futi qeveria aktuale”, tha Osmani dhe e kėrkoi mbėshtetjen e banorėve tė Ēajles.
  Duke biseduar pėr qėllimet e partisė, Osmani theksoi se ka ekip i cili do tė sigurojė njė numėr tė mjaftueshėm tė deputetėve, pėr siē tha, kthim tė krenarisė tė shqiptarėve. Pas kėtyre zgjedhjeve partitė politike maqedonase do tė kenė pėrfaqėsues tė vėrtetė shqiptar, tė cilėt dinė se ēfarė dėshirojnė, e jo shėrbėtor siē ka deri mė tani. Edhe pėr kėtė ata tė cilėt deri mė tani na pėrfaqėsuan do t’i dėrgojmė nė politikė tė harruar, tha lideri i RDK-sė.
  Krahas Osmanit, fjalim mbajtėn edhe kandidatė tjerė pėr deputetė. Ndryshe RDK pati takime me qytetar dhe tubime edhe nė Pallēishtė, Bogovinė dhe Kamjan.
  SELMANI: ALTERNATIVĖ E VETME E SHQIPTARĖVE ĖSHTĖ DR-ja DHE NUMRI 1!
  Dje Demokracia e Re shpalosi programin e saj zgjedhor para banorėve tė Rashēes nė Komunėn e Sarajit. Nė prani tė pjesėmarrėsve tė shumtė, shefi i shtabit zgjedhor, Arjanit Hoxha i ftoi tė pranishmit tė votojnė alternativėn e vetme politike e cila garanton pėrfaqėsim tė denjė tė shqiptarėve nė qeverisje. “Pėrpara zgjedhjeve tė 5 qershorit, votuesi shqiptar do tė duhet tė mendojė mirė se a dėshiron zgjidhje, apo do tė votojė pėr t’i humbur kot edhe katėr vite tė ardhshme. DR-ja do tė imponojė rishikimin e Kushtetutės dhe do tė kushtėzojė qeverisjen me reformėn kushtetutese qė e propozon, e cila parasheh qė pėrfundimisht shqiptarėt tė bėhen popull shtetformues e shtetdrejtues. DR-ja thotė se do ta ēojė kėtė shtet tė investojė nėpėr vendbanimet shqiptare, qė tė rinjtė tanė tė mos pėrdorin liberalizimin e vizave pėr tė ikur nga vendlindja”, tha Hoxha.
  Nė atmosferė euforike dhe me duartrokitje frenetike, banorėt e Rashēes pėrcjellėn Kryetarin e Demokracisė sė Re, z. Imer Selmani gjersa po ngjitej nė skenė pėr tė marrė fjalė. Qė nė fillim, Selmani u shpreh se nuk do tė lejojė qė edhe mė tutje tė luhet me ndjenjat e shqiptarėve vetėm qė ata tė tregohen si element destabilizues nė Maqedoni e rajon dhe nė kėtė mėnyrė qarqe tė caktuara politike tė mbulojnė veprimin e tyre tė dėmshėm antishqiptar.
  “Brenda 6 muajve qeverisjeje ne do tė propozojmė zgjidhje konkrete pėr tė drejtat kolektive siē ėshtė zyrtarizimi i gjuhės shqipe dhe mbrojtja e identitetit kulturor tė shqiptarėve tė Maqedonisė. DR do tė angazhohet nė zbatimin e politikave sipas parimit tė Badenterit, ku shqiptarėve do t’iu garantohen tė drejta tė barabarta dhe nė komunat ku ata banojnė do tė investohet paralelisht njėjtė si nė komunat e banuara me maqedonas. Ne jemi tė sigurt se banorėt e kėsaj ane me 5 qershor do ta dėnojnė politikėn e deritanishme me mentalitet tė shėrbėtorit, tė cilėn e ka zbatuar gjatė kėtyre viteve me qeverisjen e saj BDI–ja dhe do tė bashkohen me ne, pėr njė tė ardhme tė sigurtė dhe evropiane. Ju keni zgjidhje dhe ajo ėshtė partia numėr NJĖ” theksoi Selmani duke aluduar edhe nė numrin rendor nė fletėn e votimit mė tė cilin garon nė kėto zgjedhje Demokracia e Re.
  BDSH: INICIATIVĖ PĖR RIEMĖRTIMIN E GJIMNAZIT TĖ TETOVĖS
  Dje nė sallėn sportive tė Gjimnazit “Kiril Pejēinoviq” nė Tetovė, Bashkimi Demokratik Shqiptar mbajti tubim parazgjedhor me qytetarėt e kėsaj lagjeje.
  Mbajtja e tubimit nė kėtė ndėrtesė edukativo- arsimore nė tė cilėn pėr 50 vite nuk ėshtė bėrė asnjė investim, ėshtė domethėnės pėr diskriminimin e vazhdueshėm qė pėrjetojnė shqiptarėt nė tė gjitha sferat e jetės politike, ekonomike, sociale, kulturore dhe arsimore.
  Gjimnazi i Tetovės qė nxori njė plejadė intelektualėsh tė tė gjitha profileve profesionale ka nevojė nė tė njėjtėn masė si dhe tė gjitha strukturat edukativo-arsimore nė vendbanimet shqiptare qė nga Struga e deri nė Kumanovė pėr investime qė ti plotėsojnė standardet nė pėrputhje me ambiciet e integrimeve euro-atlantike.
  Gjimnazi i Tetovės nė tė cilin 100% tė nxėnėsve janė shqiptar meriton tė mbaj emrin e veteranit tė arsimit dhe atdhetarit tė shquar Mehmet Gegė Tetova .
  Kryetari i BDSH Bardhyl Mahmuti u premtoi tė pranishmėve se do tė ndėrmarr tė gjitha procedurat legale qė gjimnazi i Tetovės tė mbaj emrin e kėtij heroi tė popullit shqiptar. Riemėrtimi i kėtij institucioni ėshtė puna mė e vogėl qė mund tė bėhet pėr tė rikujtuar atdhetarin e madh qė i kushtoi mbi 5 dekada tė jetės sė vet pėr realizimin e tė drejtave tona kombėtare dhe arsimore.
  Kandidatėt e mundshėm pėr deputet Bardhyl Mahmuti, Myqereme Rusi, Daut Rexhepi dhe Memet Zejnullahu i siguruan tė pranishmit se me marrjen e mandatit me 5 qershor proceset do tė ndryshojnė rrėnjėsisht.
  Qė gjėrat tė ndryshojnė nė interes tė popullit dhe tė hiqet njė herė e pėrgjithmonė papunėsia, varfėria, diskriminimi dhe format e ndryshme tė presioneve ēdo qytetar shqiptar e ka fatin nė dorėn e vet dhe me 5 qershor duhet tė votoj pėr Bashkimin Demokratik Shqiptar.
  Bashkimi Demokratik Shqiptar me kualitetet qė bart me vete si nė aspektin profesional ashtu edhe nė atė atdhetar ėshtė garantė e vetme se mandati i popullit do tė shfrytėzohet nė interes tė popullit.
  Profesoresha universitare Myqereme Rusi i siguroi tė pranishmit se me votėn tuaj ju na bėni borxhli dhe kėtė borxh do tua kthejmė me veprat e mira qė do tė bėjmė nė interes tė popullit.

  Koha/Shqipmedia
  Sui generis

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e getomental
  Anėtarėsuar
  18-04-2008
  Vendndodhja
  Shkup-Dardani-Shqipri.
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Akuzat e PDSH-sė janė hedhur poshtė nga BDI. Nė reagimin e shkrim, nga BDI- thonė se nuk do tė merren me akuzat emocionale tė Partisė sė Thaēit. ‘Mund tė jeni tė dėshpėruar se nuk ka “tre kisha“ nė Sheshin e Shkupit , siē u shpreh nėnkryetari i juaj, por ne nuk mund tė merremi me gjendjen tuaj emocionale. Ne merremi vetėm me gjendjen faktike. E kjo ėshtė: Enciklopedia u tėrhoq nga pėrdorimi. Ndėrtimi i objektit fetar nė Kalanė e Shkupit u ndėrpre. Sa pėr Shkupin 2014, mund tė jeni tė mėrzitur se ky projekt i juaji, nuk ka mė vetėm objekte tė cilat pėrfaqėsojnė ekskluzivisht etnitetin maqedonas”. Nė fund tė reagimit, nga BDI thonė se sė shpejti nė Sheshin e Shkupit do tė ngriten edhe bustet e Nexhat Agollit, Josif Bageri dhe Pjetėr Bogdani si dhe disa monumente tjera, tė cilat do tė prezantojnė historinė dhe kulturėn shqiptare nė kėto troje.

  ALSAT.
  Adresa jon ne boten e Liris esht: Besa Shqiptare.

 19. #99
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Deda: Pėrfaqėsuesit e BDI-sė erdhėn tė pa ftuar nė tavolinė


  Kėshilltari i Presidentes Jahjaga, z. Ilir Deda sqaron viziten e Presidentes nė Maqedoni, duke thėnė se pėrfaqėsues tė BDI-sė pa leje i jane ulur nė tavolinė Presidentes.

  Emisioni RUBIKON, me Adriatik Kelmendi nė KTV-Kohavizion, Kosovė,
  I ftuar: Kėshilltari i Presidentes Jahjaga, z. Ilir DEDA
  Rubikon: Vizita private qė bėri bujė e Presidentes Jahjaga nė Tetovė, pati reagime nga subjektet politike atje pikėrisht se Maqedonia ndodhen nė njė fushatė zgjedhore. U lėshua njė kumtesė pėr shtyp nga prezidenca vonė nė mbrėmje, ku u bėnė pėrpjekje pėr tė sqaruar rrethanat pėr tė cilėn ka ndodh ajo vizitė. Por pati edhe reagime tė tilla, ku publicisti dhe shkrimtari z. Kim Mehmeti tha qė Presidentja as nė dasėm nuk duhet tė shkojė nė atė mėnyrė, gjithēka mund tė politizohet. BDI-ja ishte nė takim apo cka ka ndodh?
  Ilir Deda: Jo, jo sėsht ashtu, ėshtė mėnyra balkanike e politikbėrjes, ajo ka qenė vizitė private. Presidentja edhe nė komunkatė ka qenė shumė e qartė qė: ėshtė ndalur pėr tė dreku dhe kanė ardhur pėrfaqėsues tė njė partie politike, Tė pa ftuar, kanė ardhur pėr me pėrshėndet dhe janė ulur nė tavolinė, dhe cka tė bėjė presidentja, tė ju thotė ēu, shkoni. Nuk ka pas takim, Presidentja natyrisht qė takimet kurrė nuk mund ti mbajė nė rang tė nėnkryetarve tė njė partie, ėshtė shkelje drastike e protokolleve, ajo qė dikush atje nė Maqedoni e ka keqpėrdor le tė ju mbetet atyre tė cilėt e kanė keqpėrdor.
  Rubikon: Ėshtė dashur tė parashihet edhe mundėsia se mund tė keqpėrdoret duke ditur se ėshtė nė kohė fushate, siē e citova publicistin K.Mehmeti e quajti “shkurtėpamėsi”. Dikush mund tė ia keqpėrdor praninė e saj nė kohė fushate nė Maqedoni?
  Ilir Deda: Jo, apsolutisht jo, ēfar interesi kena na, nuk humb shumė kohė me atė. Kujt i kishte shku mendja qė dikush don me keqpėrdor njė rast tė tillė. Kurrė nuk nisemi nga premisa se dikush don me keqpėrdor dicka. Nė Tetovė e cila ėshtė vend i vogėl, ėshtė marrė vesht pėr vizitėn dhe njerzit kanė ardh. Alternativa ka qenė, me u thonė, a e dini ēka mos bisedoni me Presidenten as mos u pėrshėndetni.

  Rubikon: Po kthehemi sėrish tėk ajo qė prania e Presidentes ėshtė keqpėrdorur pa intencėn e saj?
  Ilir Deda: Kjo ma shumė flet pėr ata qė e kanė keqpėrdorur ktė.
  Rubikon: Po pėr ata qė keqpėrdorėn dhe pėr Presidenten qė la mundėsi tė keqpėrdoret!
  Ilir Deda: Presidentja nuk don me kriju konflikt me askėnd. Nė asnjė moment s’don me kriju konflikt me askėnd.
  Rubikon: Nė anėn tjetėr sikur ka krijuar njė konflikt, pasiqė po pėrdoret nga subjektet atje, e ka pėrdorur BDI-ja pėr tė thėnė se po e pėrkrah BDI-nė?
  Ilir Deda: Nė rregull de, ajo qė ndodh nė Maqedoni ėshtė nė funksion tė fushatės zgjdhore. Edhe ata duan me fut edhe Kosovėn nė fushatė. Nėse ne themi qė nuk duam konflikt, atėherė duk do tė ketė, ngelėn ashtu.
  M.B


  Shqipmedia
  Sui generis

 20. #100
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Vazhdojne premtimet parazgjedhore


  PDSH nė Dobėrdoll: 10 vite mashtruat popullin, shqiptarėt jetojnė nė mjerrim
  Me moton “Hajdeni me Ne” karvani i PDSH-sė vizitoi qytetarėt Gradecit, Sanakosit, Negotinės, Vrapēishtit, Vranjovcės, Llomnicės dhe Toplicės dhe sė fundmi mbajti tubim qendror nė Dobėrdoll.
  Pėrpara simpatizantėve dhe elektoratit tė pranishėm nė numėr tė madh, foli Kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare, z. Menduh Thaēi, i cili tha:
  “Vullneti politik i kėtij populli ėshtė kundėr pushtuesve. Na i shkelin tė drejtat nė shekullin XXI, ata tė cilėt na i marrin paret tona dhe na varfėrojnė ditė e natė, ata tė cilėt kanė marrė njė grup tė vogėl prej shėrbėtorėve tė tyre, i kanė nėnshtruar, i kanė nėnēmuar dhe tė mjerėt mendojnė se e kanė nėnshtruar tėrė shqiptarinė. Ata do tė ballafaqohen shumė shpejt me njė vullnet tė fuqishėm politik, historik me qindra vjet, me qindra shekuj tė shqiptarėve autoktonė nė trojet e veta qė do t’u thonė stop. Nuk ka mė tė tolerojmė qė ju tė legjitimoni njė shtet nazist, sllavo-ortodoks. Kėtu jetojnė afėr 50 % popull i cili ka tjetėr identitet nga ai i atyre”.
  “Nuk do tė tolerojmė qė tokat tona ti sllavizoni me kryqa e me kisha. Nė datė 5 qershor tė gjithė tė jeni tė sigurt se do tė jetė kthesa e vėrtetė, kthesa e vėrtet e cila do tė na ēojė drejt zgjidhjes sė problemit tonė. Nė emėr tė kėsaj platforme unė kėrkoj mandatin pėr kėtė platformė”.
  Pėrpara tė pranishmėve foli edhe Sekretari i pėrgjithshėm i PDSH-sė, z. Metin Izeti, i cili tha:
  “Ne shqiptarėt nė Maqedoni posaēėrisht nė kėto 3 vitet e fundit jemi nė njė gjendje shumė tė keqe dhe tė mjeruar. Kjo gjendje e mjeruar ėshtė rezultat i nėnēmimit, pėrkuljes, mos dijes dhe mos interesit tė pjesėmarrėsve shqiptar nė Qeveri. Njerėzit tė cilėt e kuptojnė kėtė konstatim janė nė gjendje qė tė mobilizohen dhe ta dėnojnė kėtė qeveri. Ta dėnojmė kėtė qeveri e cila e ndėrtoi “Shkupin 2014”, ta dėnojmė kėtė qeveri e cila e ndėrtoi kishėn nė Kala dhe pastaj i nxori tė rinjtė dhe popullatėn qė tė kacafytet me njėsitet speciale maqedonase. Prandaj unė bashkėrisht me ju them qė me zemėr dhe me arsye Hajdeni me ne, qė ti mposhtim kėta tė cilėt na nėnēmojnė.
  Nė tubim foli edhe kandidati pėr deputet nga kjo zonė, prof. Mitasin Beqiri, i cili pėrpara bashkėvendėsve tha:
  “Nė raportin e fundit tė VMRO-sė thuhet qė 82% tė projekteve i kanė realizuar. Ēka do me thėnė kjo tė nderuar? Do me thėnė qė ata kanė propozuar ndėrsa kėta pėrfaqėsuesit shqiptarė nė qeveri vetėm gishtat i kanė ngritur, kanė votuar gjithēka, kanė legjitimuar gjithēka, pa e kuptuar se ēka votojnė. Ju lutem hajdeni me Ne se keni pse. Keni platformėn politike tė PDSH-sė me tė cilėn do tė arrijmė vendimmarrje konsensuale dhe ndarje proporcionale tė buxhetit, dy parakushte kryesore pėr tė vazhduar mė tej me negociatat deri nė realizim tė barazisė sė plotė qytetare nė vend”.
  Osmani sėrish fton pėr unitet tė shqiptarėve
  “Nuk kam ardhur tė kėrkoj votėn tuaj, sepse tanimė ju tė gjithė jeni tė njoftuar me punėn tonė dhe na keni mbėshtetur vazhdimisht”, ishin fjalėt e para me tė cilat iu drejtua tė pranishmėve kryetari i RDK-sė Rufi Osmani, banorėve tė Balindollit nė takimin e djeshėm. Ai shpalosi pjesė tė platformės zgjedhore tė Rilindjes Demokratike Kombėtare dhe synimet kryesore tė kėsaj partie pėr mandatin e radhės. Rufi Osmani para balindollasve pėrmendi njė sėrė dėshtimesh tė qeverisė aktuale dhe qeverive paraprake.
  “Ne nė nivel lokal dėshmuam se dimė tė qeverisim me nder dhe se jemi kėmbėngulės nė luftėn kundėr korrupsionit politik dhe dukurive tjera devijante. Ne ngritėm 8 aktpadi penale kundėr ish kryetarit tė komunės sė Gostivarit, dhe siē e shihni edhe vetė, ai nuk ėshtė as nė listat pėr deputet e as I pranishėm nė kampanjė”, potencoi Osmani.
  Ai ripėrsėriti gatishmėrinė e RDK-sė qė partitė shqiptare tė shtrinė dorėn e pajtimit dhe pas zgjedhjeve tė formojnė njė grup koalicioni tė deputetėve shqiptarė. “Vetėm tė bashkuar ne mund tė jemi mė tė fortė kundrejt maqedonasve dhe tė realizojmė njė nga njė synimet tona. Pėrkitazi me mandatet qė do t’i fitojmė, do tė mund tė ndajmė edhe postet nė qeverinė e ardhshme” theksoi mes tjerash kryetari Osmani.
  Para tė pranishmėve folėn edhe kandidatėt pėr deputetė nga njėsia e gjashtė zgjedhore Yllza Mislimi, Besim Memedi dhe Shenazi Salihi.
  Besim Memedi u fokusua nė sektorin shėndetėsor tė platformės zgjedhore tė RDK-sė, duke folur pėr investime e qeverisė aktuale nė sferėn e shėndetėsisė nė Gostivar duke krahasuar atė me investimet nė rajone tjera. “Edhe pse ministri i shėndetėsisė ėshtė shqiptar, nė spitalin Gostivarit janė investuar 6,7 pėr qind mė pak mjete sesa pėr shėndetėsinė nė Ohėr. Kur dihet se Gostivari ka dyfish mė shumė banorė se Ohri, ēdo koment ėshtė i tepėrt”, tha mes tjerash Memedi.
  ” RDK ėshtė njė forcė e re politike e cila ofron pėrcaktim tė drejtė tė shqiptarėve nė politikbėrje. Ne me pėrkushtim dhe devotshmėri do tė angazhohemi qė ta ngremė ēėshtjen kombėtare duke kthyer dinjitetin e humbur dhe duke dhėnė ofertė konkrete pėr zgjidhjen e problemeve nė sfera tė ndryshme”, theksoi mes tjerash kandidatja pėr deputete Yllza Mislimi.
  “Njerėzit tė cilėt thirren nė luftėn ēlirimtare tė popullit shqiptar kėtu nė Maqedoni, nė listat e tyre zgjedhore kanė persona qė nuk i takojnė popullit tonė. Parashtrohet pyetja, vallė ata shqiptarė qė dhanė jetėn e tyre, mbetėn invalidė tė pėrjetshėm dhe tė cilėt sakrifikuan shumėēka, kėtė e bėn qė pėrmes votės shqiptare tė zgjidhen deputetė dhe tė ftojnė poste, persona qė nuk i takojnė kombit tonė”, potencoi Shenazi Salihi.
  SELMANI: HARAĒINA MBROJTI VATANIN ME LUFTĖ, NE E NDĖRTOJMĖ ME PUNĖ!
  Karvani i Demokracisė sė Re dje ndaloi nė komunėn e Haraēinės, pėrndryshe e njohur si bastion i Demokracisė sė Re. Para mijėra pjesėmarrėsve dhe nė njė atmosferė festive, Kryetari i partisė, Imer Selmani dhe kandidatėt pėr deputetė, Bastri Bajrami dhe Qazmedin Shaqiri prezantuan programin e DR-sė pėr qeverisjen e ardhshme katėrvjeēare.
  “Kur e shoh se si zhvillohet dhe ndėrtohet Haracina vetėm gjatė kėtyre dy viteve tė fundit derisa udhėhiqet nga kandidati i jonė pėr deputet dhe kryetari i juaj Bastri Bajrami, ne e kemi modelin se si duhet tė duken tė gjitha komunat e tjera tė banuara me shqiptarė pas zgjedhjeve tė 5 qershorit. Haraēina sot ėshtė simbol i krenarisė dhe mosgjunjėzimit pėrpara politikave antishqiptare, tė cilat dėshtuan pėr ta penguar zhvillimin e kėsaj komune” tha gjatė fjalimit tė tij Selmani.
  Para tė pranishmėve u prezantua edhe kandidati pėr deputet pėr zonėn zgjedhore numėr 1, njėkohėsisht kryetar i komunės sė Haraēinės, Bastri Bajrami.
  “Ditėn kur kandidova pėr deputet, ndjeva njė barrė edhe mė tė madhe se ajo kur u bėra kryetar komune. Por, nga dita nė ditė, duke parė tubimet e Demokracisė sė Re, ajo barrė mė lehtėsohet sepse rreth vetes shoh entuziazmin e njerėzve qė besojnė, qė e dijnė se ia vlen tė bashkohen me Demokracinė e Re, sepse ajo i ēon drejt rrugės qė shqiptarėt e Maqedonisė tė bėhen sundues tė kėtij shteti” tha Bajrami para bashkėvendasve tė tij.
  “Nė Haraēinė ju vė pika konfliktit tė vitit 2001 dhe po kėtu u hap perspektiva e ardhmėrisė sė shqiptarėve tė Maqedonisė. Nga kėtu, dėrgojmė porosi tė fuqishme deri te ata qė tentuan tė na anashkalojnė dhe pengojnė nė punėn tonė – largojuni prej rrugės tonė tė drejtė dhe na leni tė punojmė pėr popullin tonė. Shoh se si oponentėt tanė dalin dhe kėrkojnė mbėshtetjen tuaj edhe pėr njė mandat. Shtrohet pyetja, pėr ēka, ēka bėnė ata gjatė mandatit tė tyre pėrveē se dėshtimeve tė shumta? Haraēina dhe Karadaku nuk mund tė kapėrdijnė pėrbuzjen qė na e bėri partia shqiptare nė pushtet, andaj me 5 qershor populli do tė pėrcaktohet pėr njė gjak tė ri nė politikė, do tė votojnė Demokracinė e Re” pėrmbylli fjalimin e tij Bajrami.

  Shqipmedia
  Sui generis

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •