Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 75
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Kamadeva

  KAMADEVA


  Mendoj e shkoj nga pak
  Si gjithemone,
  Me shpirtin zemerak
  Ne rrugen tone


  Atje ku ma ringjall
  Aq lete e qete,
  Ne gjirin tim nje mall
  Te mjeren jete;


  Ku silleshim te dy,
  Me te baritur,
  Me desherim ne sy,
  Me shpirt te ndritur;


  Ku regetin dhe sot
  Me ato kujtime,
  Bucimi gjeme-plot
  I zemres sime.


  Bucimi durimtar,
  Qe pat kaluar,
  Me zjen plot mall e zjarr
  Ne krahruar.


  O mall!O dashuri!
  O yll!O djelle!
  Sesi me djeg ne gji,
  Ne zemer felle!


  Sesi me ndjell qe larg,
  Me ndrit perfare,
  Me dritat varg e varg
  Vetetimtare!


  Me shfaqi perandej
  Sa yj qe jeni,
  Sa vasha qe ju ndjej
  Ndaj vini e veni,


  Ndaj derdhni aq pergjerim,
  Dyke kundruar,
  Ma tundni shpirtin tim
  Te ngashruar,


  …Dh`ashtu , posi dikur
  Nga largesira,
  Me del plot hir e nur
  Ajo m`e mira.


  Ner shoqe perseri
  Si ne vegime,
  Ngarkuar me stoli
  Del shoqja ime.


  C`kundron ashtu kur del,
  Ti moj e mira
  Kur hapalete shkel
  Mi lartesira?


  Permi kodrine atje
  Menjanur bote,
  M`u shfaq plot hare,
  Fshehtesiplote.


  Sodisnje ne vegim,
  Ndaj mbremehere,
  N`at afsh e kuqerim
  Permi lugjere;


  N`at afsh perendimor,
  Dyke vershuar
  Si pluhur qiellor
  I peraruar;


  Fermonte nje fermim
  Ner dege e flete,
  Vengonte nje vengim
  Nje kumb i fshehte;

  Dh`aq enderr` e vasheri
  Dyke percjelle.
  Jehonte pyll` i zi
  Me duf te felle.


  Mes pyllit bucimtar,
  Gjith mugetire,
  C`u ndje mi leshnje e bar,
  N`at celtire?


  Ne mbremjen q`u perflak,
  Si prush magjije
  Ku zbardhoje si zembak
  Plot drite e hije.


  …Kush erdh e kush filloj
  Te kuvendoje?
  Kush pak sa belbezoj,
  E mbet pa goje?


  …Pa goje, o zemer ti,
  Kjo fjala jote!
  Pa fjale, o dashuri,
  O gojeplote!


  Dhe n`ate mugellim
  Ti hijendritur
  Tu dhims aq desherim
  Aq ze i nemitur.


  Dhe qeshe miturisht,
  Moj miturore
  Dh`u skuqe virgjerisht,
  Moj virgjerore ;


  Dhe skuqur qe te dy
  Pa goje e fjale,
  Veshtruar sy-nder –sy
  Zemer-vale;
  Dhe ngrire, o dashuri,
  pa kuvenduar,
  Pushtuar gji-per- gji
  Sy- perenduar.


  U shquan hene e yll
  Ne mug te vone,
  Ndricuan n`at pyll
  Takimin tone;


  …Dhe pyll i ndezur n`ar,
  Q`u tund nga vendi
  Gjemoj tingellimtar
  Si gjeme ergjendi.


  Ja , shoqeze tashi,
  Dhe mbremja vate,
  Po ndehet nj`ag i zi
  Nji cipe nate.


  Limeri u mbush perplot
  Me shkrumb e hije
  Ne t`ikim s`ikim dot
  Prej kaq magjije.


  Dhe ja po mbreteron
  Nat` e nxiruar,
  Dhe nata na mbulon
  Dyke kenduar.


  …O nate!O embelsi!
  Limer i fshehte!
  O mall!O dashuri!
  Pergjithejete!


  …Dhe terr` i madh si ra
  Mi male e fusha,
  Ne zbritem ca-nga-ca
  Neper legusha.
  …Shendrinin permi ne
  Yjet e larte,
  Na puthnin plot hare
  Me puthje t`arte,  …Dhe dridheshin perposh,
  Mi vese nate,
  Nen` hapin vogelosh
  Te kembes sate.


  Nen` hapin miturak,
  Mbi vrage e flete,
  Zembaku vjeshtarak
  Anohej lehte;


  …Leshonte myshk e afsh
  Najazm` e shtruar,
  perkulej si mendafsh
  I dritheruar;


  Dhe binte therori
  Permi lendine
  Rigoni fill qiri
  Per dashurine.


  …Lendine e lule e bar,
  N`ato lugjere,
  Ne valthin blerimtar
  Plot dumbushere;


  Dhe leshnje e push i ri,
  Dhe gjeth i holle,
  Qe bij si flauri
  Dhe posi fjolle,


  …Nen` hapin dashuror
  Ishin nemitur,
  Nen` hapin dashuror
  Kishin dremitur.


  …Dhe s`dilte as pipelim
  Nga pylli i qete,
  Dhe s`dilte as regetim
  Nga zemr` e nxehte;


  Dhe puthej me cdogje
  N`aq hije e nate,
  Pushtuar pergjithnje
  Zemr` e pamate.


  …Po ja se qielli i tund
  Enderrat e qeta
  Prej heshtjes se pafund
  Ku flinte jeta;


  Dhe ja, se per nje cas,
  Si pa kujtuar,
  C`jehoj qe lart me gas,
  Me kumb te shuar.


  Ja pasi n`enderrim
  Lumturi-dehur,
  Ne qiell nje murmurim
  Zu papandehur.


  Dhe n`ate qetesi
  Te vetemuar
  N`aq heshtje e harmoni
  Te pambaruar,


  Nje keng` e larte u ndje,
  Me plot jehona:
  Kendonin permbi ne
  Dy shpirtrat tona.


  Kendonin qiellorisht
  N`at` hof te vone,
  Levdonin lavderisht
  Takimin tone,
  Dhe ne nje melodi
  Te dy te tretur,
  Prej nimfave n`ajri
  Te pershendetur,


  Bashkuam keng` e gas
  E ngazellime
  Me serafime pas,
  Kenge sublime.  Plot endje, plot hare
  Dore-per-dore,
  Kenduan permi ne
  Cetat qiellore.


  Gjemuan yj` e qjej
  Nga gung` e larte,
  Kumbuan tejpertej
  Me tinguj t`arte :


  Si dy qirinj n`altar,
  Flakebashkuar,
  Q`i djeg e tret me zjarr
  Drit` e pashuar,


  Dy shpirtat, ne valim
  Dyke soditur,
  Kenduan me adhurim
  Flakezhuritur;


  Himnuan si n`altar,
  Me himn te dlire,
  Plot afsh e mall e zjarr
  Tretur e shkrire.


  Dhe tretur Dashuri
  Perposh ne fare!
  Ah, shkrire, o Dashuri,
  Pervelimtare!


  Dhe prape qe te dy
  Pa goje e fjale,
  Veshtruar sy nder sy,
  Zemer-vale!


  Dhe prape , o zemer ti,
  Pa kuvenduar,
  Pushtuar gji-per-gji,
  Sy-perenduar.

  …Dhe qeshte dashurisht,
  Moj dashurore,
  Dh`u skuqe nuserisht,
  Moj nuserore.


  …Dhe n`ate perqafim
  Te lumteruar,
  qe zjen ne shpirtin tim
  Dyke valuar;


  Ne dufin qe buqet
  Me dritherime,
  Qe zbriti mun ne det
  Te qenies sime;


  Rremovi me rremim
  Ne kraharuar,
  Trazovi me trazim
  Te shenteruar;


  Qe me kurore i thur
  Zemrat bujare-
  Ah c`beme ashtu sikur
  S`beme gje fare?


  …Ah, c`beme ashtu,ashtu
  Kaq neme e gjeme?
  Cfar beme ashtu, bubu!
  Sikur gje s`beme?


  Si ndrite, o lumturi,
  Per dashurine!
  Si zbrite, o dashuri,
  Per ne gremine!


  Si na largoj aq shpejt
  Nat` e nxirosur,
  Dhe s`mbetme krejt-e-krejt
  Ngrire e ngurosur!


  Ngurrosur qe te dy
  Pergjithemone
  Me shpirtin tone aty,
  Me trupin tone!


  O ndarje!Peshtjellim!
  Pishtar i shuar!
  O Kamadeva im
  Shigjetehelmuar;  Demon me sy si zjarr,
  Qe jep shkendija,
  Shkelqen vezellimtar
  Nga bukurija,


  Dhe si nj` efeb i ri,
  Plot rreze e hije,
  Leshon mi syte e mi
  Verbim-magjije;


  Shtje syte e na persysh
  Me sy te nxehte,
  Na copton me dysh
  Te bardhen jete;


  Veren e buzeqesh
  Fort i zilisur
  Ze peshperin ne vesh
  Dyke shastisur.


  …Zili, Demon!Demon!
  Thumb e perone
  Tmerrisht ty te pershkon
  Prej endjes sone!


  …Dhe mjaft!Demon, Demon;
  Zili-perskuqur,
  Tmerrsisht ti urdheron :
  Mjaft buze-puqur!
  Dh`e josh me ledhe e vrer
  Zemren e ngrate,
  Na zbret perposh ne terr,
  Neper mesnate;


  Per ne gremine e hon
  Na zbret per-dore
  Atje ku rri mi fron
  Ndarja mizore!  Ku prehet e na grish
  Nema dhe gjema
  Ne bazen kineserish-
  Neserej mbrema-


  Do vemi posi sot
  N`ate kodrine,
  Ku ngopet zemra plot
  Me dashurine.


  Dhe zbritme e beme fli
  Te madhen shije-
  Nektar e ambrozi
  Prej gjithesije


  Dhe s`ardhme perseri
  S`u pergjeruam
  Ne britme e dhemshuri
  Humbme e u shuam.


  …Dhe britme e peshtjellim
  Shpje lart jehona :
  Tronditen me tmerrim
  Dy shpirtrat tona.


  Sikur ra qiell` i zi
  Qe lart me buje
  Sikur me lemeri
  Leshoj nje kuje.


  Keputen larg e larg
  Yje dhe bote
  Vershojne varg e varg
  Lumenj me lote;


  Gremisen qiell e dhe
  Si na kundrojne;
  Dy shpirtrat permi ne
  Zen` e renkojne…


  ……………………..

  ……………………...

  Dhe ne po shtrydhim lot
  Deshperimtare,
  Ndaj vame e s`ardhme dot
  Dh` u patme ndare


  Shendrijme n`arrati,
  Te ngasheryer
  Ngjerojme vrer e zi
  Zemere-thyer.


  …Ku je q`ashtu me ndjell
  Me ato kujtime,
  Me ngreh perdrejt ne qiell,
  O motra ime!


  Me shfaqesh n`engjellim
  Si dikurhere,
  Zembak plot kundermim
  I pamarr`ere ;


  Me sy me vetullon
  Sy vetullushe,
  Ne krah me fluturon
  Krah-fluturushe;


  …Perhap ergjend e ar
  Ne cipe nate,
  Me jep te pi nectar
  Prej lules sate


  …Klepit me sy palloj,
  Posi ner gjume,
  Vashe edhe nuse moj,
  E embel shume,


  Dhe me ate sy paqtor
  Ma derdh ne duar
  Ah, hirin vajzeror
  Te pa cenuar

  ……………………..

  ………………………

  Gremisen qiell e dhe
  Ndaj na kundrojne!
  Dy shpirtrat permi ne
  Me pervajtojne;


  Mahnitet me tmerrim
  Krijes` e tere
  Per t`embelin perqafim
  Qe patme bere;

  Oh laqe-derdhur haj!
  Plot permi faqe
  Si prill edhe si maj
  Plot manushaqe!  Per ndarjen si mosgje,
  Si per mandate,
  Qe s`prehemi dot me
  Dite dhe nate;


  Qe s`me defren me dot
  Me bukurine,
  Me tret me mall te kot
  Mua te zine.


  Me mallin pergjimtar
  Bej hap pas teje,
  Te shfaqesh, fill llastar,
  Si fill rrufeje:


  …Kurm-holla si gargi
  Per mesi thyer,
  Shtat-hedhura-selvi,
  Vaj-ere-lyer;  …E hepuara si bar
  Llere-kulluar,
  E qruara si ar,
  Gji-qumshtuar


  Je vese a menje a je
  Bryme a debore,
  Hirploteja mi dhe,
  Vetull-kurore.


  …Je hene a djelle a yll
  Vetetim-nalte,
  Kaprolleja ne pyll,
  Rritur me mjalte.


  …Sic hithnje shkrepetim
  Kur ta sodita
  Te ndezurin veshtrim
  Me shtat drita,


  …M`hedh syte kur-e-kur,
  sy-qengjerushe,
  Fatijeza plot nur,
  Oh fat-mirushe!


  U happen per cudi
  Qiell e qendrese
  Dhe posi perendi
  Del nje krijese.


  Dhe zbriti permi ne
  Nje gjeraqine,
  Te prishe bote e dhe
  Me bukurine.


  Dhe zbrite e re perposh,
  Ti moj cudia,
  Qe driten t`ua verbosh
  Syve te mia.


  Me c`gaz e me c`magji
  Me pate ndritur
  Ne t`errtat fellesi
  Kur pate zbritur;


  Kur zbrite n`ate terr
  Te zemres sime
  Qe rridhte vaj e vrer
  E sheremtime


  Me petk per kremterim
  Me pate veshur,
  Me zulm e me shkelqim
  Te buzeqeshur.


  Perndrite me lavdi
  Shpirtin e nxire
  Qe breng e dhemshuri
  Pat psheretire;
  Qe ndezi yj e djej
  Te dashurise,
  Dh`i vari neper qjej
  Te gjithesise;


  Qe fjalet mjeshterisht
  Me radhe i stisi
  Dhe kaq cuditerisht
  Per ty i stolisi.


  …Po sot as dhe me s`di,
  Jam a s`jam gjalle,
  Se mua kurrsesi,
  S`ma nxore malle.


  …Perpiqem e lengoj
  Me mall te trere,
  Kerkoj e ligjeroj
  Dere me dere;


  Per gushen te kendoj
  Per supe e llere,
  Per krahet si vargoj
  Thurur tertere,  Per afshin n`ate gji ,
  Ku qan bilbili,
  Ku del nje merudhi
  Prej trendafili.


  Si fshihesh nene dhe
  Ne varr mbuluar
  O drita qe nuk ke
  Te perenduar!


  Si s`mund ah, si nuk mund
  Ta them me emer,
  Nje breng qe mun ne fund
  Duroj ne zemer!


  Si tingull me godet
  Zemr` e zhuritur,
  Leshon tallaz si det
  Dyke bucitur.


  Me shpate mes-per-mes
  Jam i pershkuar,
  Me zjarr qe kurre s`vdes,
  I perveluar.


  S`e merrja dot mi dhe
  Me ment` e mia,
  Qe shpate e prese e teh
  Kish dashuria.


  Zu dera kercellin
  Dole, te pashe-
  M`u muarr ment` i ziu
  S`u mbajce e rashe.


  Ty faqja t`u perflak
  Si zere maji
  Te dy s`u puqme aspak
  Na mori vaji.

  Dh`as qasemi me dot
  Nga mardh` e fshehur,
  As puthemi me dot
  Nga vaj i skrehur.


  Soditemi me sy,
  Me goje s`flasim,
  Nemitemi te dy,
  Durojme e s`plasim.
  Se nj` ang me gjeme plot
  Ne zemr` e kemi,
  Dhe njeri-tjetrin dot
  Nuku i-a themi.
  O zemer!O durim
  I padegjuar!
  O shpirt!O pervelim
  I patreguar!


  Do qaj mallin tim
  Dyk` e soditur
  Te shoh me ngasherim
  C`drite e ka ndritur;


  Mos ay nimb i ri,
  Si pah debore,
  Mos ajo dlirtesi
  Pareverore;


  Mos ay perendim
  Kur e takova,
  Mos ai dritherim
  Kur e pushtova;


  Mos ajo mituri
  Plot hije e shije,
  Mos gjith ajo magji
  Prej cuperie.


  Ti s`vjen, o mall, ti s`vjen
  Per te-dyte-here,
  Dhe zemra ime zjen
  Si ne sketerre;


  Perplasem si tallas
  Tere trazire
  Gajasem e bertas
  Ne shkretetire:
  Ku je, ti mall!Ti mall!
  O jeta!jeta!
  Sa larg qe zall me zall
  Mezi te gjeta!

  Ah, ku `sht` ajo perri,
  Qe kam takuar,
  Qe me dhuroj ne gji
  Zjarr te pashuar!


  Ah, ku `sht` ajo, ajo,
  Qe dashuroja,
  Dhe llaftaroja, ah,
  Kur ta shikoja!

  ……………….

  Mendoj e shkoj nga pak
  Si gjithmone
  Me shpirtin zemerak
  Ne rrugen tone.


  Atje ku ma ringjall,
  Aq lete e qete,
  ne gjirin tim nje mall
  te mjeren jete;


  Ku silleshim te dy
  Me te baritur,
  Me desherim ne sy
  Me shpirt te ndritur;


  Ku regetin dhe sot
  Me ato kujtime,
  Bucimi gjemeplot
  I zemres sime.


  Bucim durimtar
  Qe pat kaluar,
  Me zjen plot mall e zjarr
  Ne kraharuar.  O mall!O dashuri !
  O yll! O djelle !
  Sesi me djeg ne gji,
  Ne zemer felle !


  Sesi me ndjell qe larg,
  Me ndrit perfare,
  Me dritat varg e varg,
  Vetetimtare !

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  LAMTUMIRE

  Me del e ze pshon me te fshete
  Nje breng hije-rende mi sy;
  Perbrenda ne zemren e shkrete
  M`i shtje drejt-per-drejt qe te dy


  E loti prej syve te tua
  Rrengjethet valome perdhe:
  M`j-a ndjen veshtrim-bukur-pallua
  Ti zemres greminen e re…


  Po kenget qe sot me nuk jane,
  Stolisen me mall ne megrim.
  Permbytur mjerimesh pa ane,
  Ndrin Yll`i te riturit t`im.
  LAMTUMIRE

  Variante- I

  Me vjen edhe pshon me t`u qasur,
  Nje breng hije-rende mi sy.
  Perdrejt mun ne zemren e plasur
  M`i shtje llaftarisht qe te dy.


  Bje loti prej syve te qare,
  Venitet rrembyer perdhe:
  M`j-a ndjen zemerimin e pare,
  Ah!moter ti dhembjes se re…


  Sot kenget qe vane-e me s`jane
  Bucasin me mall ne megrim,
  Pa-i mbytur mjerimesh pa ane
  Zbret Yll`i te riturit t`im.

  .
  LAMTUMIRE

  Variante- II

  Me del perkundrejt dyke pshuar,
  Nje breng hije-rende mi sy,
  Pa felle ne shpirt te shkretuar
  M`i shtje drejt-per-drejt qe te dy.


  Dhe loti prej syve te thata
  Gremiset si vale mberdhe,
  Qe sot iku dita,vjen nata
  Me yj qe me s`ndrijne si dje.


  Pra kenget qe vane-e me s`jane,
  Permbyten me mall ne megrim.
  I ngrysur mjerimesh pa ane
  Vdes Yll`i te riturit t`im.
  LAMTUMIRE

  Variante- III

  Me del me-ate hir te zemeruar
  Nje breng hije-rende mi sy,
  Qe sot kur po ish i merguar
  T`i shoh drejt-per-drejt qe te dy.


  Ra loti prej syve te tua
  E vate kulloj gjer perdhe:
  Ne piken q`u tret nene mua
  Qan zemra vajen e re.


  Ju ditet e mallit prej flake!
  Ju nete me endera plot!
  Sesi m`ju pushton varfanjake
  Ky det i nje sumbulle lot!-


  Sot pikave lot qe m`u thane
  J-u ndjeva te parin kullim,
  Pa dridhet liqeri pa ane
  O vashe-e te riturit t`im.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  GJENIU I ANIJES


  Veshtroni si shket siper valash
  E tundet anija me nge? –
  …Me krisme-e me prush prej sterkalash
  Mi te shkrepetiu nje rrufe!...


  Ti det, brohori fshehtesire!
  Kuptim i potershem, ti det!
  …Po heshtje: ndaj vales se nxire
  Gjeniu i anijes po flet:


  Prej zallit qe sot po largohem,
  Fillova mergimin e ri;
  Hepohem…anohem…humbohem…
  Po sulmin s`e ndal kurrsesi.


  Dh`aspak nuk me tremb zhurmeria,
  Ndaj turret me hov e vertik
  Mi balle-e mi korje te mia
  Ndersimi-i tallazit armik.


  Perpara kur shoh gjeratore,
  Dh`ato me gremisin ne fund-
  Mi kulmin e vales malore
  Un` heq te shpetoj sa me mund.


  E morti fatkeq ne me ciku,
  N`u desh tmerresisht te fundas-
  Aspak nuk me thyen rreziku,
  Po nis e permbysem me gas:


  Se prapa le vazhden e ndritur-
  Q`e hapa me shpirtin fatos:
  Fistonin gazmor ku pat shkitur
  Valim-i anijes q`u sos.


  …………………………..
  …………………………..
  …………………………...
  ……………………………


  Valim-i anijes se lete
  Qetohet,ndalohet,mbaron
  Njeriu i anijes perjete
  Hepohet…anohet…valon…

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ke te drejte,eshte nje poezi e bukur.  DREMIT LIQERI

  Mi zall te pyllit vjeshtarak
  Dremit liqeri pa kufi,
  Ai ndaj fundesh u perflak
  Posi me zjarr e me flori.


  Posi me flake-u ndez e kroj,
  E vetetiti plot magji,
  E yll` i dites perendoj
  Ne qetesi dhe dashuri.


  Tashti po shuhet nene mal
  Qytet`i ngrysur ne te zi,
  Po ndizen yjte dal-nga-dal
  Plot bukuri!Plot fshehtesi!


  Ne kete cas perendimor,
  Ndaj po me dehen syte-.e mi,
  Kuptoj si shpirtin vjershetor
  Ma frymezon nje mall i ri.

 5. #45
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Nga dora e Lasgushit


  Vjen vonė dita, po vjen. Maria e ka fobi turmėn prandaj i ka hedhur nė letėr mendimet qė do t’i lexojė nė publik. Pak radhė pėr ditėn qė vjen vonė, ditė si 27 dhjetori kur nė qytetin e Pogradecit, buzė liqenit, zbulohet paradite monumenti i babait tė saj, poetit tė madh tė shqiptarėve, Lasgush Poradecit (1899-1987).

  Shtatorja, 3.60 m e lartė, e realizuar brenda dy viteve nga skulptori Muntaz Dhrami, ėshtė nismė e bashkisė sė Pogradecit, kryetarit tė saj Artan Shkėmbi i cili ka angazhuar donatorė pėr tė kontribuar financiarisht pėr kėtė nderim tė parė tė madh monumental qė po i bėhet poetit gati 20 vjet pas vdekjes.

  “Babai gjashtė muaj nė vit jetonte nė Tiranė dhe gjashtė muaj nė Pogradec pėr efekt tė klimės. Tani do tė jetė gjithė vitin mes pogradecarėve qė e kanė dashur shumė”.

  Pėr efekt tė klimės, thotė Maria, si tė dojė tė japė nė mėnyrėn e vet lidhjet e drejtpėrdrejta fizike madje dhe shėndetėsore qė poeti ka pasur me qytetin, me liqenin. Monumenti i Dhramit paraqet njė Lasgush nė moshė tė shtyrė, me veshjen e dimrit, i kapur pas bastunit dhe pranė kėmbėve miku i tij besnik Cuci, qeni i dashur, dhe dy zgalemė liqeri. (shiko foton dhe shėnimin e poetit)

  Nė kėtė vend Maria e kujton mirė tė atin njė mbrėmje dimri vonė tė vitit 1975 kur gjithė bregu mbikėqyrej rreptėrisht pėr shkak tė tentativave pėr arratisje me not qė kishte pasur atė vit pėrmes liqenit tė Pogradecit. Ushtari i shėrbimit i afrohet njė burri tė shtrirė nė njė nga bankat e bregut, me fytyrėn nga qielli me yje dhe me njė qen tek kėmbėt qė nuk pipėtinte. Dialogu ishte ky.

  - Ē’je ti?

  Heshtje

  - Ē’je ti?

  Lasgushi i bezdisur qė po ia prishnin qetėsinė:

  - Qytetar shqiptar.

  - Ē’bėn kėtu?

  Heshtje

  - Ē’bėn kėtu?

  - Po shoh gjolin.

  - Ēohu. Nė rajon tė policisė.

  - Sa merresh me mua, tė ėshtė arratisur ndonjė tjetėr tani, andej matanė.

  Njė njeri qė askush nuk e shihte qartė, njė qenie qė edhe ishte, edhe s’ishte, edhe dukej, edhe s’dukej, edhe e njihnin, edhe s’e njihnin. Ky ishte Lasgush Poradeci si i fanitur pėr sė gjalli. Atė kohė sapo kishte dalė nė pension, nuk ishte mė pėrkthyesi me mėditje nga gjermanishtja, rusishtja, rumanishtja e frėngjishtja. E pati tė vetmin aktivitet zyrtar qė ushtroi, donte s’donte, nė periudhėn e realizmit socialist.

  Shtėpia nė Tiranė njė ndėrtesė qė nga koha e Mbretėrisė po i binte, poetit mė tė madh tė gjallė, dhe prej shėndetit vinte nė qytetin e lindjes. Sa herė nuk ishte mirė nisej drejt Pogradecit. Kėshtu ka ndodhur edhe nė kohėn e studimeve nė Grac, kur posaēėrisht nė janar tė 1929-ės, i shoqėruar nga miku i tij, pėrkthyesi Skėnder Luarasi, poeti ishte nisur “pėr t’i rėnė pas shėndetit tė tronditur” nė shtėpinė e tij prindėrore. Shkėputjen nga rrėnjėt Llazar Gusho (pseudonimi Lasgush Poradecit)

  e kishte ndier nė tė gjitha herėt, qysh nė fillimet e shkollimit tė tij, nė Manastir, nė Athinė, ku adoleshent studioi nė liceun francez tė kryeqytetit grek. Edhe kėtu kaloi pak kohė nė sanatoriumin e qytetit dhe nė gjendje tė mjerueshme financiare. Njė vit mė pas u ndodh nė Bukuresht. Ishte 21 vjeē kur iu fut studimeve nė Akademinė e Arteve tė Bukura. I ati sapo i kishte vdekur. Nė kryeqytetin rumun kishte tė vėllanė, takim qė nuk do ta lehtėsonte aspak financiarisht pėr tė vazhduar studimet. Qėndrimi i tij nė Rumani shihet si njė periudhė qė i ndikon shumė nė zhvillimin e poezisė, sadoqė nė kushte aspak tė favorshme. Kėtu takoi mikun dhe poetin romantik Asdrenin, i cili kishte qenė sekretar i kolonisė sė shqiptarėve nė Rumani dhe mė pas njė tjetėr patriot nga Pogradeci, prozatori Mitrush Kuteli i cili do ta ndihmonte njė ditė pėr tė botuar nė vitin 1937 vėllimin e dytė poetik “Ylli i zemrės”.

  Nuk ka se si Maria sot tė mos e kujtojė atė periudhė tė vėshtirė tė tė atit nė Bukuresht. Duke qenė njohėse deri nė detaje e poezisė sė tij, Maria kujton pėrmendėsh njė variant tė poezisė “Dy Sokratėt” tė cilėn po e botojmė sot pėr herė tė parė. Poradeci e pat shkruar nė kohėn kur pėr tė mbuluar shpenzimet e studimeve bėnte gjithėfarėlloj punėsh tė rėndomta, gazetashitės, shpėrndarės birre, kopist – kishte njė kaligrafi tė mrekullueshme. Maria kujton nga rrėfimet e tė atit se kėtė poezi ia pat kushtuar Sokratit, njė burri qė i shėrbente nė njė mencė nė Bukuresht, mė tepėr nga ē’mbante kuponi i Llazarit. Poezia e shkruar nė vitet 1922-’23, mė pas ėshtė njohur me njė variant tjetėr ku janė tė famshme vargjet 'Kush ma njohu dhembshurinė s’pati njohur kurrė gjė' :

  Ē’punė bėj e ku kam lerė
  Nė kam nėnė e strofkė e atė
  Nė ēdo brengė duke mu gjendur
  Pate pyetur o, Sokrat


  Mė pat lindur skamėria
  Shes gazeta pėr studim
  E pėr prind, oh, sytė e mia
  Ē’lagi kaq me mallėngjim


  Qoftė e ėmbėl si njė ēupė
  Qoftė plot me vrer e gjak
  Do ta pi tė shkretėn kupė
  Siē e piu Sokrati plak


  E nė brengat venė e vijnė
  Tėrė dhembje tėrė lot
  Kush ma diti poezinė
  vojtjet nuk m’i diti dot

  Nga kėto vite dhe tė paktėn pėr dy dekada tė tjera, jo mė shumė, Lasgush Poradeci solli lirikėn metafizike, e shkruar me njė metrikė tepėr fine qė zor e gjen ndėr poetėt shqiptarė tė cilėt aq pak sa janė, janė krejt tė ndryshėm ndėrmjet tyre. Le tė jetė ky monument i parė qė u hap rrugėn nderimit tė tė tjerėve tė harruar si dje dhe sot nga zyrtarė dhe njerėz tė kulturės sė indoktrinuar.  Pėrgatiti Elsa Demo pėr Shekullin

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  NAIMIT


  Ku psheretin deshir` e djegur,
  Ne shesh te kuq te Qerbelase,
  Mes trimerish shtergjysherishte
  Te shoh ndaj po m`i bje xhurase.


  E me te lum, me te permallshme
  Te sjell ne driten e mejtimit
  Ndaj ferfellon si yll me flake
  Prej shkretetires se harimit.


  Qendroj ne tmerr zili` e botes
  Se me s`u lodhe dyke ndritur,
  Se me s“te treti prushi`i vojtjes
  Ne kraharorin e zhuritur.


  Po ti me vrap te piraustit,
  Qe fluturon ne zjarr e flake,
  Theroresin` e vetevetes
  E pate dhembjen me te pake…


  O!sikur keng` e zemres s`ate,
  Qe ligjeroj aq me te kote,
  Qe vec me fjale dhemshurije
  U pat degjuar permi bote.


  Ne gji te cdo memedhetari
  Te mund t`a perteritte malle
  Dhe nje te tere varg deshirash
  Q`i thurri mendja jote-e rralle,


  Me c`ze te paster lavdurimi
  Do kish bekuar varferite!
  Vaj` e nje casi-e kenges s`ate
  Perjetesisht do dil ne drite!


  Po t`u pat thene short` e verber
  Te pervelohesh ner padije :
  Me mije reze shkrepetimi
  Mezi te ndritish po nje fije…


  Dh`aher` i dehur prej durimit
  Ne mall te math te kenges s`ate,
  Kaq zilitar kepute zemre
  C`me te pacmuarshme ti pate.


  Dh`u ngrite per ne te verteten
  Me fluturim te artit mjeshter :
  U droth alltari jone- i lashte
  Sapo t`a ndjeu te shenten eshter.


  Se ngasherim` e vjershes s`ate
  Ish malli i felle- e pa te ngjare,
  Posi nje krua pastersije
  Kendimi yt ner ne pat rare;


  U pat terhequr shpirt` i kombit
  N`ate vajtim aq te lenduar
  Q`e thurri gjuha jote-e zjarte,
  Dhe balli yt i frymezuar;


  Se bukurite e- vetes s`one
  Mendimi yt desh te na fale,
  O!Fjal` e pikave qiriri,
  E pika lotevet, o Fjale!


  Q`ahere dyke shpene syte
  Nga Toskeri` e Gegerija,
  Shpesh e me shpesh patm` enderuar
  Si ndrin me fame Shqiperija.


  Mes ligesish armiqerishte
  Stolisme lulen e vullnetit,
  Sbuluam gur margaritari
  Prej fundit thethimtar te detit.


  E m`i ckelqyer sesa djelli,
  M`i lum se kohet qe me s`jane
  Filloj per ne ndryshim` i motit
  Me nje te pritme te pa ane:

  Ti!Fjaletor i mallengjyer!
  Ti!keng` e ritur ndaj selvise!
  Ti o rapsod i lasht` i kombit,
  Ti pate pjese- urgjin` e zise!


  A!po n`u trete prej mendimesh
  Me tembla t`ulura ner duar:
  Ne c`qiell te larg pat gjetur prehje
  Kjo zemra jote- e perveluar?


  Nga fluturoj bilbil – finoshi
  Q`e fryri era posi flete?
  Ku vane pendet e pellumbit
  Q`e shtiu ne dhet mergim` i shkrete?

  ……………………………………..
  …………………………………….
  …………………………………….
  …………………………………….

  Sikur te shoh, i tmershme Frasher,
  Ndaj po mban zi pergjithemone,
  Ti : me besniku trashegonjes
  I dashuris` se vendit t`one!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kandili 1 : 07-01-2007 mė 08:41

 7. #47
  shumė romantike...... Maska e fjollita
  Anėtarėsuar
  12-09-2006
  Vendndodhja
  diku nė zemren tėnde.....(pejė)
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Lasgush Poradeci lindi mė 27 dhjetor 1899 nė Pogradec, nė njė familje me tradita atdhetare. Nė moshėn 10-vjeēare e dėrguan pėr tė vazhduar studimet nė Manastir dhe mė vonė nė Athinė, ku mbaroi liceun. Mė 1921 ai shkoi nė Rumani, pėr tė ndjekur studimet e larta. Duke qenė pa bursė dhe pa asnjė ndihmė, ai u detyrua tė punonte dhe njėkohėsisht tė studionte. Nė Bukuresht ai u lidh me lėvizjen atdhetare tė kolonisė shqiptare, u miqėsua me Asdrenin e atdhetarė tė tjerė shqiptarė dhe u zgjodh edhe sekretar i pėrgjithshėm i Kolonisė. Nė verėn e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursė dhe kėshtu arriti t'i pėrfundojė studimet e larta nė Grac (Austri) nė Fakultetin e Filologjisė Romano-Gjermane.Nė dallim nga poetėt e Rilindjes, qė megjithė origjinalitetin e tyre kishin tipare tė pėrbashkėta, poetėt e shquar tė periudhės sė Pavarėsisė Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janė krejtėsisht tė ndryshėm nga njėri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.
  Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen ne periudhėn e shpėrthimit tė kryengritjeve tė mėdha pėr liri. Nė veprėn e kėtij romantiku tė fundit tė letėrsisė sonė jetoi shqetėsimi atdhetar i mbrojtjes sė kombit dhe tė traditės sė Rilindjes, ashtu sikurse edhe dėshira pėr triumfin e pikėpamjeve demokratike, shqetėsimi pėr njė emancipim tė pėrgjithshėm kulturor e shpirtėror tė shoqėrisė shqiptare.
  Ai ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr sensibilitetin dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė.
  Nė vitin 1933, u botua vėllimi i tij i parė "Vallja e yjeve", dhe mė 1937, u botua vėllimi i dytė "Ylli i zemrės". Pas Luftės sė Dytė Botėrore Lasgush Poradeci e vazhdoi veprimtarinė krijuese, por u mor edhe me pėrkthime. Ai shkroi, veē tė tjerash, poemat "Eskursioni teologjik i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva", baladat pėr Muharrem e Reshit Ēollakun. Gjithashtu, pėrktheu disa nga kryeveprat e letėrsisė botėrore si "Eugjen Onjegin" tė Pushkinit, lirikat e Lermontovit, tė Bllokut, Poemat e Hajnes, tė Majakovskit e Miēkieviēit, lirikat e Gėtes dhe Hajnes, poezi tė Lanaut, Brehtit; Hygoit, Mysesė, Bajronit; Shellit, Bėrnsit, tė Emineskut etj.
  Mė 12 nėntor tė vitit 1987, Lasgush Poradeci, vdiq, duke lėnė pas njė krijimtari tė bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit dhe kishte tėrhequr vėmendjen e disa studiuesve tė shquar tė kulturė sonė si Eqerem Ēabej, Skėnder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli etj. Si njė personalitet i shquar dhe poet i vėrtetė ai nuk ua nėnshtroi kurrė artin e tij kėrkesave dhe synimeve tė diktaturės. Pėr kėtė arsye ai u la nė njė gjendje ekonomike tė rėndė dhe pothuaj nė harresė nga shtypi zyrtar. Vetėm nė vitin 1989 mundi tė botohet vepra e tij e plotė.
  ChMM Addiction

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  ERE TRENDELINE


  Sesi m`ju lendon dashurija!
  Sesi m`ju lendon pa pushim!
  O lotet e syve te mija!
  O klithmez e tingellit t`im!

  Ju shoqe te kohės mitare…
  Mikesha…motricka…pa faj!
  Ju humbte ne mjegull perfare,
  Dh`u solla nder mend e po qaj!

  As flak` e shkendijes q`u shua,
  As syri qe nxihet e plas,
  Nuk lane-o ju vasha pėr mua
  Vurratat e erreta pas :

  Haj!flutur` e zeze me duar
  Njė flutur secila prej jush
  Me la ne gishtrinj dyke shkuar
  Pluhurin qe ndrin posi prush…

  Sot cela pellemben e dores
  Q`u ciku gazmore dikur-
  Si pah verbimtar i debores
  Se-rish po me ndrin njė pluhur…

  Pėrse nuk m`u shojte pėrherė
  Tė hesht te pushoj pėr kurdo,
  Ti mall qe ner to pate lere
  Dh`u rite dh`u ndrite ner to!

  Ju shoh pėrtej mjegulles s`uaj
  E shpirtin prej jush e kam plot,
  Pa s`mund si t`a them, si t`a shuaj
  Ah!kėngėn e mbushur me lot.

  Se koti-u larguat menjane,
  Me vajtte me kot aq larg,
  Kur sumbulla lot qe me rane
  Si ruazat i shkova ne varg…

  Dh`i ndrita me syrin e fshehur…
  Dh`i vela me zėrin mitar…
  Dh`i skuqa me buzen e dehur…
  Me shpuzen e flogut si ar…

  Oji!trendelin` e venitur
  Ju fali gjith eren e saj…-
  Pse rreh kaq me hov te cuditur,
  Haj!Zemera ime ti haj?...

  Ju lule q`u leu parevera,
  Dh`u cika me gas njė mėngjes!...
  Se largu prej jush me ra era,
  E desha prej mallit te vdes
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 12-04-2007 mė 16:44
  #VamosArgentina

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  LASGUSH PORADECI

  --------------------------------------------------------------------------------
  Lasgush Poradeci, liriku mė i madh shqiptar, lartėsohet para liqenit. Dje nė mesditė nė qytetin e Pogradecit u pėrurua monumenti i poetit tė njohur. Ceremonia filloi nė Pallatin e Kulturės “Lasgush Poradeci” nė qendėr tė qytetit. Pėrmes fotove tė shumta dhe dokumenteve tė ndryshme qė u shfaqėn njėra pas tjetrės dhe qė tėrėsisht, siē u bė e ditur qė nė fillim, i pėrkisnin arkivit personal tė poetit, gjithkush mėsoi mė hollėsisht se kush ishte Lasgushi, familja e tij, etj. Mandej tė pranishmit dėgjuan njė studim tė kryer nga Lasgush Poradeci dhe tė lexuar nga vetė ai, vite mė parė. Nėpėrmjet kėsaj ligjėrate ai tregonte se vendi ynė ka tradita tė shkėlqyera tė zhvillimit tė letėrsisė dhe nėnvizonte krijimtarinė mė tė shquar tė tij qė nga poetėt e mėdhenj tė rilindjes kombėtare, tė viteve pas shpalljes sė Pavarėsisė, nėnvizonte forcėn e penės sė Fan Nolit dhe mandej na ēonte nė letėrsinė qė u zhvillua gjatė gjysmės sė dytė tė shekullit tė kaluar. Pas kėtij takimi tė pranishmit nė kėtė sallė mandej shkuan buzė liqenit tė Ohrit. I vendosur nė mes tė lulishtes duke vėshtruar nga liqeni lartohet Monumenti i Lasgushit. Vepra ėshtė e derdhur nė bronz dhe ėshtė e lartė 3.4 metra. Vepra, siē u bė e ditur nga punonjės tė Bashkisė Pogradec, ka kushtuar 9 milionė lekė (tė reja) dhe ėshtė punuar nga skulptori i Popullit, Muntaz Dhrami. “E realizova monumentin nisur nga bota e tij e madhe, por erdhi edhe dita kur tė gjithė ata qė e donin Lasgushin kėrkuan qė ai tė ngrihej nė qytetin e tij”, u shpreh para mediave, Muntaz Dhrami. Ndėrkohė bashkia pas prerjes sė shiritit tė monumentit ka dekoruar skulptorin Muntaz Dhrami me titullin e lartė “Krenaria e Kombit”, njė titull ky i akorduar nga Unioni Artistik i Kombit Shqiptar dhe qė iu dorėzua nga kryetari Azgan Haklaj.
  Mare nga Panorama.

  LASGUSH PORADECI

  --------------------------------------------------------------------------------


  Kush ta fali bukurine

  Kush ta fali bukurine
  Qe t'e me trerosh te zine!

  Kur te pashė pėr te vluar,
  Pellumbeshe pende-shkruar,
  Bubu!plumb ne kraharuar,
  Plumb qe vret dyke gjemuar!

  Mbledhur shoqet me njė qoshe,
  Dic, m'ju flisje,diē m'ju thoshe,
  Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

  Pa me syckezat e tua,
  Sy-larme!c'me fole mua.

  Leshrave t'ju binte hija,
  Yll i ndezur me shkendija,
  Ndezur mun ne mes ne ballė,
  Tė me vesh ne dhe te gjallė.
  #VamosArgentina

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  60
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  55 falenderime nė 47 postime
  Lasgushiane, lasgushiane...
  Jane perla dhe jo llafe...
  Jane nektar e jane musht...
  Jane Lasgush, vetem LASGUSH!

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Po, disa nga poezite e tij jane perla te verteta!
  Lasgushi eshte pa dyshim liriku me i madh i letersise sone.
  Mua me vjen keq qe kishte vuajtur shume.Kishte vuajtur, sepse kishte pasur gjendjen e dobet financiare.Per keto kam lexuar nga libri i te nderuarit Petraq Kolevica :

  „Lasgushi me ka thene…“

  (botoi „ 8 Nentori“,shtypur ne sht.shkr.“Tirana“, Tirane, 1992)

  Petraqi meriton respekt te vecant per shkruarjen e ketij libri ,sepse ne kete menyre ai na e ben Lasgushin me te afert si njeri.
  Ne liber pershkruhen disa tipare te vecanta te Lasgushit,pastaj disa rrethana dhe veshtiresi nga jeta e tij ne Shqiperine komuniste.
  Eshte per dhimbje sidomos mosperfillja qe i eshte bere nga ana e qeverise se shtetit komunist shqiptar.
  Kombet e medha,pavaresisht nga sistemet politike qe kane pasur, zakonisht i kane nderua poetet e mdhenje te vendit.Qeveria komuniste jo qe nuk e nderoi,po e la te vuaj per buke poetin me te madh te vendit.
  Sidoqofte, ky poet i madh do te mbetet perhere ne zemrat e lexueseve shqiptare.

  Thekthi,
  postimi yt me lart, ka nje ngjashmeri te habiteshme me nje postimin tim,po ne faqen e Lasgushit!
  Ne poezite:
  Lamtumire , strofa e III-te,vargu i dyte
  Lamtumire-variante(e para),strofa e III-te,vargu i dyte
  Lamtumire-variante(e dyta),strofa e III-te,vargu i dyte,

  ne vend te fjales, mergim shkruan gabimisht : megrim.
  Te njejtin gabim, ne te njejtat strofa dhe vargje, e kam bere edhe une!!
  (Shiqo postimin tim ne faqen paraprake)

  Une ju pata lutur Fiorit te mi permisoj gabimet,por ajo nuk reagoi.

  S`ka gje te keqe nga ngjashmeria qe permenda,por eshte diqka qe te bie shpejt ne sy.

  Pershendetje

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  MENGJES


  Si shpirt` i zi ne kraharuar,
  U mbyll liqeri nene male.
  Ndaj fund` i ti e pasqyruar,
  Po shuhet nata me – nga – dale.


  E shoh ku vdes e ku po vuan,
  E syt` e saj dyke pulitur ;
  E syt` e saj q`u mavijuan,
  Jan` yjt` e qjellit te venitur.


  Tashi dh` agimi llambarites
  Po svagullon ne fund liqeri,
  Po tretet tinez yll` i drites
  Posi nje sumbull prej sheqeri.


  Pra , ja! pra , ja ! se dita ndezi,
  Se fund` i ujit vetetiti ,
  Se posi lajmetar – mengjesi,
  Del zogu – i bardh` i nje nositi…

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  KENGA PLEQERISHTE


  O kenge pleqerishte ! Ti vjersh` e Vendit tem!
  Ti fjale qe me dhimsesh e qe me ben ujem! ( turbullon)
  Tani jam desheruar se largu te me vish :
  Degjoju , as degjoju! moj kenge pleqerish!

  …………………………………………
  …………………………………………

  …Ne hije te kasolles qe nxin nj`atje mi mal ,
  ja nis me ze te shtruar… ja merr me dal – nga - dal… ;
  Ja thua me te dhemshur… ja thua me te qare…,
  Ja dredh e perveluar…ja zjen… e ja heq zvarre…;
  Pastaj fillon te ngrihesh , e nis e ja therret :
  Dh `aq lehte – e ngreh se poshti… aq fort e shpje perpjet…,
  Aq dyke mermeruar me ze te parpalitur
  Renkimi – i zemres sate ronitet me te ngjitur…,
  Sa … qe nga lartesira ku vate fluturoj…,
  Me sulm e ulerime keputet si perroj…
  E rrjedh per tatepjete prej kulmit qielluar
  Si bresher i therrmuar… si lot i perveluar…; -
  Pastaj te shuhet zeri…e rrihesh…edhe vdes ;
  Mjerimi i vetevetes te thjevi mes – per – mes :
  Se felli - e pa meshire te thjevi dhembja jote ,
  Deshir` e varferuar e kenges magjiplote !
  ……………………………………….
  ……………………………………….

  O kenge pleqerishte ! O vjersh `e vendit tem !
  O fjale qe me dhimsesh , e qe me ben ujem !
  O mall ! O psheretime ! O vaje ! - O lot i zi !
  O shpirt i perveluar qe qan ner syt ` e mi !
  Si ngrihet qe nga deti nje vale – e desheruar :
  Nga fund ` i zemres sate ti ngrihesh dyke vuar ;
  E prape posi vala , qe bie serish ne det :
  Ti bje ne fellesiren e zemeres se vet .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kandili 1 : 16-12-2007 mė 13:02

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Poezi pėr Lasgushin e madh


  Ismet ALIU


  AZILI I LASGUSHIT


  Ikte nga terri diktatorial
  E pėrndritej nė zjarr astral

  Azil i ēuditshėm
  Azil i rrallė...

  Lasgushi pinte eliksir
  Nė udhėn e Qumshtit

  Mllefshėm
  Ikte nga Shqipėria...

  Nė filigran gdhendte vargje
  Qė tė kenė relikte astrale
  Shqipėria Ai dhe poezia...

  Poezia ėshtė marrė nga libri "Takim nė qytet"
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ēabej pėr Lasgushin

  pati thėnė:

  "Rini shqiptare, lexo Lasgush Poradecin, pastaj vdis"

  Ēabej kėtė e ka thėnė kur ishte i ri, megjithatė doli e sakt dhe si mendim shumė i pjekur.
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  DASHURIA UDHETARE


  Kur te qan e te gajas
  Zemr` e perveluar ,
  Bukurise – i bje ti pas
  Dh` e kerkon me duar…
  Siper ujrash ku rreshqet
  Ti veshtron nje vashe ,
  Jane zjarr e jane det
  Syt` e saj gjumashe ;
  Jane zjarr e syt` e tu ,
  jane det i shkrete :
  Dashurija qe te zu
  Te rrembeu perjete !
  Po – atehere – e merr nje trim
  Motrezen per dore ,
  Po kalon si vetetim
  Vasha zemerore .

  Mos vajto kaq bukuri
  Q` humbi posi hije !
  Ndaj po syr` i saj i zi,
  Ndaj po goja leng – qershi ,
  Ndaj po gjiri llaftari
  Ty te dha cdo shije.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kandili 1 : 20-11-2008 mė 19:48

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-09-2007
  Vendndodhja
  Nė Sadovinė tė Jerlive- Viti - Kosovė
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Faleminderės Juve qė me pėrkushtim i keni zgjedhur poezitė e tė madhit Lazgush...Disa nga to edhe i kisha pas harruar, disa akoma i kam nė mendje, sepse ato nuk harrohen lehtė.
  Sido qė tė jetė, faleminderės...
  exha...(Shpėtimi)

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  MBARIM VJESHTE

  Fluturoj dhe shterg` i fundit,madheshtor, me shpirt te gjore
  Dyke shkuar qe – me - nate siper malesh me debore…
  Iku rend` e i permallshme, dhe me sqep te ti te forte
  Zotriut q` i la folezen i trokiti mun ne porte…


  Pra, me s` duket shpes` i fatit prapa bujqesh dhe ploresh,
  Prapa brazdes se rezuar hap – me – hap prej qe maloresh;
  Me s` degjohet ner ugare te kercase miu i hirte,
  Vdiq neperka pikelore ndaj blatisht* e shkretetirte.


  Dheri - i mardhur prej thellimi dirgjet heshtur nene bryme,
  Fryn veriu ne pyll te thate me zemrim e me fertyme*,
  E si shtohet cingerima…ja! se ku dinak dh`i vocerr…
  Neper gardh – e neper ferra derdellet gazmor nje cocerr*!...  O ! sa hir qe kishte shtergu, aq fisnik me shtat te gjore,
  Kur bariste dal – nga – dale , - posi dhender me kurore!...
  E kur prane i vinte krilla, qe shendrij ne kraharuar,
  Me sy lart, me hap te matur – posi vash` e nuseruar!..  *
  per fat te keq, me mungojne disa germa shqip dhe me duhet te bej sqarime plotesuese.
  Ndersa sqarimet e fjaleve me poshte ,jane nga fundfaqja nen poezine ne fjale ,nga libri”Lasgush Poradeci”(1990,Tirane) –bot. nga Frida Idrizi.

  Cocer - zog i vogel

  (nuk eshte C si per fjalen cope,por eshte C si per fjalen cun-djalosh)

  fertyme – stuhi

  blatishte – mocalishte * (* C si ne fjalen cun-djalosh)

 19. #59
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ka qene me te vertete nje poet origjinal, Lasgushi! Mba mend vetem qe me ka pelqyer shume, por me keto qe keni sjelle , me kujtojne oret e gezimit kur e lexoja. Vec te tjerave ,me sa mba mend , shquhej per talentin e perkthimit te autoreve te huaj , dhe pershtatja e tyre magjepse ne shqip , pa humbur vlerat origjinale.
  Nuk jam fort i sigurte , por ky perkthim i Esseninit , ne shqip me duket se eshte i Lasgush Poradecit.

  Fshehur vetes ,me se mban
  kam nje brenge ,qe shpirtin ma fundos,
  pse valle ,jam i njohur si i pa ane ?
  pse valle jam i njohur si skandaloz?

  Jo per femra shkoj ne pijetore,
  Ky pasinon per mua eshte i huaj.
  Dhe ne qofte se bie ne gracken femerore,
  merzine dua te shuaj

  Ti s me do, nuk te vjen keq per mua
  A mos jam une shum i bukur valle?
  Duart ,vec mbi krahe mi ke leshuar ,
  Dhe s shikon po shkrin si shkume e vale


  E moj force qe venitesh,
  do te vdes ,kjo s ka dyshim
  Vecse dua ti puth mikes
  buzet gjer ne fundin tim

  Puthem de se kalbesia
  Mua shpirtin, ma pushtoi,
  Ka te ngjare qe qielli lart
  fundin tim parashikoi


  Bukuroshe ndjenjash perveluar
  S jam brutal, as delikat me ty
  As me thua sa ke ledhatuar
  Sa buze dhe duar mban mend ti ?

  Une e di :ato si hije shkuan,
  Pa prekur zjarrin tend ,ne gji
  Shumeve mbi gjunj ,u ke qendruar,
  Kurse ja, tek mua rri tani.

  Jo s te dua e dashur e kote
  Ti vec nje hije e lareget me je .
  Nje tjeter shoh te fytyra jote,
  Nje syzeze me shfaqet atje

  Fundja une te perbuz ty moj vajze,
  Dhe i vrare e i trubullt mendoj:
  Te mos kishte sketerre dhe parajse ,
  do ti shpikte ,njeriu,njesoj.

  Ky pasion nuk eshte fati yne
  Mendjelehte qe lidhja e rrembyer,
  Ashtu sic te pashe ,pa prishur qetesine
  Do te buzeqesh, rrugen duke kthyer

  Por dhe ti do te marresh rrugen tende,
  Duke ndjekur ditet plot merzi,
  Vec te paputhurave mos u merr mendjen,
  Mos u bej te padjegurave, magji !

  Dhe kur neper rruge ndonje dite
  Do ti shfaqesh dashurine nje tjetri ,
  Ndoshta do te dal ,une te shetis
  Dhe serish do te piqen miqte e vjeter

  Per ate vec ,do te te rrahi zemra
  Do te ulesh syte posht si shtize
  Dhe qete do thuash:"Mirmbrema"
  Do pergjigjem :"Mirmbrema,miss"  Dhe asgje me shpirtin nuk do ta zgjoje
  Asgje nuk do ta trondise ,ate.
  Kush ka dashuruar, nuk mund te dashuroje
  Kush eshte djegur, nuk mund te ndizet me
  La vida es un carnaval

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Eseja Poradeci

  PORADECI

  Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
  Po pėrhapet dal-nga-dalė njė pluhirė si njė hije
  Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb'i natės qė po bije,
  Duke zbritur qė nga qielli pėrmi fshat po bėhet fir...


  E kudo krahin'e gjėrė me s'po qit as pipėtim:
  Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer hesht njė lopatė...
  Njė shqiponjė e aratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė
  Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit tim
  Tėrė fisi, tėrė jeta, ra...u dergj...e zuri gjumi...
  Zotėroj mė katėr anėt errėsira po tashi:
  Duke nisur udhėtimin mes-per-mes nėr Shqipėrinė
  Drini plak e i pėrmallshėm po mburon prej Shėnd-Naumi.


  Perėndim i vagėlluar personifikim i meteforizuar i perėndisė sė dritės (diellit qė po fiket nė njė liqer hyjnor ) ėshtė sė tepermi imazh vegimor mbi liqerin e Poradecit qė ēdo natė pėrfshihet nga magjia Hyjnore. Imazhi vegimor pėrhapet me krah tė fuqishėm njė pluhur si njė hije Pasataj metamorfoza e perėndimit qė pėrcaktohet si shkrumbi i natės qė tė shfaqet si njė stėrmasė qė po bie nga qielli e kur ndihet fare prane dallon hapat qė vijnė duke zbritur pėrmbi fshat dhe bėhet firė .E nėn kėtė mbretėrim tė Firės njė krahinė qe s’pėpėtin nė katund qė kėrcet njė portė ,sigurohet qė kjo firė tė mos i hyjė brenda nė shtėpi . Edhe nė Liqer hesht njė lopatė .Edhe varkatarėt i tuten mbretit tė Firės Edhe mbreti i shpezeve ,Shqiponjė e aratisur nxiton pėr nė Madhėshtorin e krahinės nė Mal te Thatė.Por edhe zemra djaloshare futet thellė nė shpirti tim pranon kėtė madhėshti zotėruese.E pas kėsaj Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... e zuri gjumi hyjnia tjetėr e pertėritjes .Dhe nė kėtė finale tė ritualit gjigand tė natyrės, ku zotėroj mė katėr anėt errėsira,rrjedh madhėrisht ,hyjnia e jetės ,Drini plak dhe i pėrrallshėm ,qė vazhdon pėrjetėsisht rrjedhėn mespėrmes Shqipėrisė prej burimit tė Shėnd Naumi. S’ka si tė pėrshkruhet mė bukur njė vend i hyjnishėm si Poradeci.

  Eseja Stavri Trako 25.02.2009

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Figura Te Shquara Shqiptare
  Nga The Dardha nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 09-06-2017, 12:48
 2. Poezi nga lasgush Poradeci
  Nga SUPERSTAR_N1 nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2012, 06:52
 3. Rragata: Yje deshin, yje ju dhashė! - Lasgush Poradeci
  Nga Diabolis nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-07-2006, 19:13
 4. Vleresime per Lasgush Poradecin
  Nga Dita nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-08-2005, 01:07
 5. Lasgush Poradeci, ky shpikės harmonish
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-05-2003, 13:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •