Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 68
 1. #41
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Eh more Klod-leshi kaq shume je leshezuar se nuk dallon dot (ma do mendja se nuk e di fare) peshqit nga gjitaret .... megjithese duke u bazuar ne shprehjen shkon gjuha ku dhemb dhembi, si dhe ne kuptimin figurativ te fjales peshk nuk besoj se gjuha jote ka prekur ate fjale per koincidence apo injorance por me teper per instikt......

  Une keto vitet e fundit ashtu si edhe ne vitet e fillimit kam qendruar ne Shqiperi dhe me kujtohen mjaft mire bemat e disa vlleho-grekerve dhe ca letyra filogreke por nuk kam pare ndonjehere te futen te gjithe ne nje thes per hir te disa ose shume funderrinave.

  Denimet kolektive jane forma shume me te rrezikshme injorance sepse ato vijne ne emer te ligjit.

  16 vete nuk perfaqesojne 1 miliarde njerez ne mbare boten ...... sikunder disa prifterinj <<qeflinj>> apo disa kasape nuk perfaqesojne 1 miliarde te tjere.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 11-06-2003 mė 10:27

 2. #42
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Orku, edhe shqiptare pa dokumenta po deportohen nga Amerika, kam shpene shoket e mi ne aeroport per ti percjelle, keshtu qe e di per fakt nje gje te tille. Kjo vale pastrimesh te njerezve ilegale ne SHBA ka filluar pas 11 shtatorit dhe eshte nje nga prioritetet kryesore te departamentit te Sigurise Kombetare. INS, agjensia e emigrimit tani varet nga departamenti i Sigurise Kombetare dhe po reformohet rrenjesisht per te monitoruar dhe parandaluar hyrjen ne SHBA te njerezve ilegale apo qe jane ne listat e terrorizmit amerikan. Krahas kesaj, edhe kufijte veriore dhe jugore te SHBA-se kane pare nje rritje ne prezencen policore qe ka bere qe te dyfishohet numri i arrestimeve te emigranteve te paligjshem.

  Mbase atyre qe duan te shkelin ne SHBA nuk u pelqejne keto masa, por kjo nuk do te thote qe keto masa jane te papranueshme, perkundrazi, keto masa jane e drejta e SHBA per te siguruar dhe mbrojtur sigurine e saj dhe popullit te saj.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 3. #43
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Albo

  Ka pasur vite qe SHBA terhiqte emigrante legale vetem nga Shqiperia aq sa terhiqte nga gjithe kontinenti afrikan se bashku. Dhe kjo behej per te mos thene qe te drejtat e emigrimit iu rezervohen vetem te bardheve. Por kuptohet qe nr i njerezve me ngjyre ishte vetem si moster.

  Keshtu edhe rasti i shpernguljes edhe te emigranteve te tjere. Nese pervec 13 000 myslimaneve qenkan edhe 1000 te deportuar te tjere eshte shume e thjeshte per te kuptuar se kemi te bejme me koka turku per te kamufluar qellimin real.

  Une nuk i di kriteret e seleksionimit te tyre por ta jap me siguri se nese kriteret jane thjesht teknike dhe ligjore dhe do te aplikoheshin tek te gjithe njelloj nr do te ishte shume here me i madh se 13 000 dhe po ashtu nr i emigranteve te tjere te paligjshem qe do te riatdhesoheshin do te ishte shume here me i madh.

  Nuk duhet te ngaterrosh riatdhesimet qe behen kur emigrante te paligjshem kapen brenda nje brezi te caktuar kufitar me ato qe ndermerren nga zyra e emigracionit.

 4. #44
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Olsen i lexova me vemendje sugjerimet e tua dhe po nuk te erdhi keq kam edhe une vetem nje sugjerim per ty:

  Kur te martohesh gjej nje semafor te bukur dhe beje dasmen aty meqenese aty do te te punoje gruaja, aty do te te ngelet me barre, aty do ta zevendesosh ti gjate kohes kur te jete e zene, ate zanat do t'iu leni trashegim pasardhesve, aty do ushqeheni, visheni,ndricoheni do kulturoheni duke mesuar gjhe te huaja, do zeni miq, do krijoni klientele ... etj etj. Ja keshtu evolon shoqeria ne ndryshim nga prinderit e t'u qe kishin simbol ferren familja e jote e re dhe e emancipuar duhet te kete simbol semaforin.

 5. #45
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime
  O Leshator sa vite shkolle ke bere ti???
  E ke aritur gjimnazin ??? (se atje na i mesonin bemat e Arabve)

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Orku, po te lexosh kryeartikullin:
  Sipas ligjit pėr imigracionin, zyrtarėt e administratės “Bush” kanė nisur njė fushatė pėr largimin e tė paligjshmėve
  Mos u mundoni ti jepni nje rrotullim ceshtjes qe diskutohet, sikur administrata Bush po ve ne shenjester arabo-amerikanet pasi kjo nuk eshte e vertete. Te gjithe shtetasit amerikane pa perjashtim, i kane dhene qeverise me shume pushtet duke hequr dore nga disa liri civile, pas asaj qe ndodhi ne 11 shtator. Lexo per "Patriot Act" ku ekzekutivi amerikan beri kerkese dhe mori me shume mjete dhe forma per te permbushur detyrat e saj, nga legjislativi. Kjo ka ndezur nje debat ne SHBA nese Departamenti i Drejtesise, FBI, SHBA apo INS po shkelin te drejtat dhe lirite civile, pra eshte nje debat me i gjere se sa ai "arab".

  Sinqerisht, askujt ne ekzekutiv apo ne opinionin publik amerikan nuk i behet vone per arabet, shqiptaret apo kushdo qofshin emigrantet ne SHBA. Ajo qe u behet vone atyre eshte qe shteti amerikan te mos lejoje nje 11 shtator te dyte dhe te eleminoje me cdo menyre kercenimin e sigurise qe vjen nga terrorizmi.

  Komunitetin amerikano-arab nuk e demton administrata Bush apo ligjet e saj, por 11 shtatori dhe ata qe e realizuan ate.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #47
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Khalid

  Me fal per injorancen. Amerika shkollat i ka kufizuar vetem per femrat me perce, apo meshkujt me callme ne koke. Gjynaf qe nuk kam nje callme se leshi poshte mjekres me ka vajtur tamam tek gjoksi. Dua ta bej gershete, si thua ti?
  Shkolla me e afert per mua eshte 2 shkretetira larg dhe une nuk kam deve te shkoj aty. Keshtu qe vendosa ta lija shkollen dhe te merresha me biznes privat, tani jam xhihadist, apo sic i thoni ju andej "barbar". Cdo dite stervis veten se si ti ve bomben botes jo-arabe per ta kthyer edhe ate ne epoken e gurit.

  Si thua do vish edhe ti te formojme grupin paqedashes, "Pa breke ne ***** po me dinamit ne brez"?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zarathustra. : 11-06-2003 mė 16:54

 8. #48
  ZGALEMI I FURTUNES Maska e Randi
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Vendndodhja
  N.Y U.S.A
  Mosha
  49
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kur diskutohet per keto lloj temash, ne pergjithsi nga disa njerez ka keqkuptime(ndoshta nga pa dija, gje qe une nuk e besoj).
  Une i kam ndjekur keto tema,ku diskutohet per fene dhe sidomos fene mislimane,dhe jam i mendimit se shume nga nesh kane ra preh e nje trysnye qe behet nga shtypi kudo ne bote dhe vecanrisht nga shtypi shqiptar per fene myslimane,duke e paraqitur ate si e "keqa"e njerzimit boteror.Po te shikosh diskutimet qe bejne disa ketu ne forum ne lidhje me kete teme,duke share dhe poshteruar deri ne mohim fene muslimane,arin ne perfundim qe edhe ne Shqiperi po ushtrohet trysni nga caqe te caktuara per te futur nje percarje fetare.
  Muslimanet e pas viteve te post 1996 kane vuajtur ne menyre te pa nderprere nga terori psikollogjik i gogoleve islamik qe jane mveshur asaj periodikisht.Disa gazeta ne vite dhe ne kohe te caktuara jane perfshij ne orgji te egra shpifjesh kunder islamizmit shqiptar,atij boteror dhe figures se njeriut besimtar ne Shqiperi.Shtypi shqiptar i pos komunizmit shpesh nuk ka dashur te dalloje figuren e hoxhes shiptar nga ai i kamikazit palestinez apo muhaxhedinit afgan,figuren e minares se xhamise nga raketat Skud te Sadamit.
  per keto arsye eshe islami shiptar eshte trajtuar si fe e njerkes nga sundimtaret e Tiranes dhe muslimanet si rajat moderne te kohrave te PAS KRISTJANES.
  Per arsye te mirenjhoura,edhe grushti i shtetit qe u drejtua kunder regjimit te Sali Berishes ne vitet 96-97 u motivua pjeserisht nga elemente brenda dhe jashte venditte cilet akuzonin rregjimin Berishjan se po islamizonte vendin.
  Shembulli i muajve janar-mars 2003 eshte shembulli me tragjik,tregues se si nje komunitet fetar mund te degradohet,diskriminohet dhe poshtrohet nga mediumet anarshiste te Shqiperise se diteve te sotme.
  Kjo shpjegon edhe mellfin qe kane disa ketu ne forum per fene muslimane.

  RANDI
  Budallai eshte gjithmone i bindur se asnje me shpejt se ai nuk e kupton njeriun e mencur.

  :q qetesi

 9. #49
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Klod-Leshi

  Nese je anti-mysliman je antishqiptar dhe si rrjedhim nuk mund t'i sherbesh interesit kombetar sepse njeriut nuk mund t'ia ndash shpirting nga trupi pa e vrare .... e njejta llogjike vlen edhe per ata qe jane anti-kristiane.

  Modeli qe kerkon te ndjeke sot Shqiperia eshte ai i vendeve qe e kane Fene te ndare nga shteti dhe ky model qe nuk vjen nga filozofia kristiane por nga levizjet humaniste dhe revolucionet eshte i huaj per Islamin aq sa eshte i tille dhe per krishterimin.

  Ceshtjet e besimit nuk zgjidhet mbi baza interesi sepse nuk eshte tregeti apo profesion, por mbi baza parimesh,ndjenjash dhe llogjike qe krijojne lidhjen mes njeriut dhe Zotit.

  Islami nuk eshte nje ideologji me anti-perendimore nga c'eshte krishterimi, nese eshte nje Fe qe perendimi nuk e ka perqafuar nuk do te thote se eshte anti-perendimore.

  Islami nuk te pengon te vishesh me kollare apo kostum (pra elementet qe do te te bejne ty perendimore sikunder ti nuk ke asnje aresye te paragjykosh ata qe vishen me rrecka apo me callma sepse kjo hyn tek lirite qe qyteterimi laik perendimor propagandon. Emancipimi dhe zhvillimi nuk lidhen me vlerat Fetare pasi ka pasur kohe kur raportet mes qyteterimeve qe udhehiqeshin nga keto vlera kane qene te kunderta me ato qe jane sot .... gje qe tregon se pengese per zhvillim nuk eshte Feja por faktore te tjere historike dhe gjeopolitike.

  Sot ke plot kombe te krishtera qe jetojne ne mizerie ne krahasim me kombe myslimane ose edhe anasjelltas gje qe hedh poshte teorite e tua.

  Cfare interesash ka Shqiperia ne boten arabe. Shumica e shqiptareve jane myslimane dhe duke qene se qendra e botes Islame jane vendet prej nga buron Islami eshte krejt normale qe vendi yne te mbaje raporte qe nxisin dhe lehtesojne kontaktet e myslimaneve shqiptare me keto vende. E njejta gje vlen edhe per te krishteret.

  Askush nuk thote se Feja duhet te drejtoje orinetimet politiko ekonomike te shteti se pari pasi shteti eshte laik se dyti sepse kemi disa fe brenda te njejtit komb por keto te verteta vlejne dhe vice versa askush nuk duhet te mendoje se orientimet politiko ekonomike duhet te ndikojne ne zgjedhjet Fetare.

 10. #50
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Randi

  Ti lexon ato qe them une apo ato qe ti do qe une te them?? Me duket se vuan nga kompleksi i vetviktimizimit.

  Une nuk thashe se te gjithe myslimanet jane terrorista. Edhe te duan nuk kane si te jene. Une thashe se bota myslimane dhe myslimanizmi eshte pa lidhje me interesin tone kombetar. Me interesin tone si individe dhe si shoqeri.

  Ti paske nje tendence te papare ta orientosh debatin tek fakti se une i akuzoj keta si terroriste. Duket sikur ti ke me shume interes se kushdo qe myslimanet te akuzohen si terrorista. Kjo i jep kuptim replikes tende. Me sa duket per ty myslimanet nuk kane se si te perkufizohen tjeter pervecse si terrorista, prandaj ti e permend kete fakt vazhdimisht.

  Edhe nje here pra une nuk po diskutoj me keto terma edhe pse mund ta bej kete.
  Thelbi i komentit tim nuk eshte nese jane myslimanet terrorista apo jo, por eshte se bota myslimane eshte e prapambetur dhe e pacivilizuar. Une si shqiptar dhe si Europian nuk dua te kem asnjelloj reference me nje bote morale shoqerite e se ciles jane 500 vjet pas. Une duhet te kem dhe te gjej moral tjeter me te cilin mund ta identifikoj veten, moral ky qe i sherben me se miri moralit te aspiratave te mia dhe te shoqerise sime. Pra kjo eshte edhe nje ceshtje INTEGRITETI. Individet dhe kombet maten jo vetem nga aftesite por edhe nga aspiratat dhe objektivat qe synojne. Sistemi moral i krishtere apo islamik qofte eshte thjesht nje menyre per te arritur qellimin. Islamizimi nuk i sherben ketij integrimi bile e pengon ate. Per ne do jete regresiste te kerkojme ti perngjasim qofte edhe moralisht sistemeve inferiore te jetes.

  Interesi im dhe i kombit shqiptar gjendet ne civilizimin perendimor perparimi i te cilit i eshte nenshtruar ligjeve te tjera morale, me te mira apo me te keqija qofshin nga kendveshtrimi yt.Keto ligje percaktojne kulturen dhe traditen sociale si dhe sjelljen e ketyre shoqerive ndaj evolimit civil. Zhvillimi ekonomik dhe emancipimi social jane drejtpersedrejti te lidhura me moralin e shoqerise. E vetmja gje qe mund ta mbaj te pazhvilluar nje shoqeri te krishtere sot eshte ideologjia politike a gabuar, sic ishte komunizmi, qe tashme eshte pothuajse inekzistent. Zhvillimin ekonomik qe kerkon liberalizim mendor, fizik dhe shoqeror, myslimanizmi nuk e toleron aspak, ose te pakten deri tani nuk e ka toleruar dot, me perjashtim te Turqise qe edhe pse eshte kombi me i perparuar mysliman, prape eshte vite mbrapa perendimit dhe vete keto arritje i ka fale ndihmes se perendimit apo mentalitetit perendimor te liderave te saj.

  Pra edhe nje here, mua nuk me intereson aspak sa dhe nqs jane apo jo myslimanet terrorist. Une nuk dua te kem te bej me ta dhe as te identifikohem me nje kulture inferiore e te prapambetur, e as dua une qe shoqeria ime te qeveriset nga po te njejtat norma morale qe qeverisen keto shoqeri mesejtare. Kaq, nuk ka pse ta komplikojme me tej me terrorista, enverista, raketa skud e ku di une se cfare.

 11. #51
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Qyteterimi perendimor laik bazohet mbi pese shtylla ... Lirine, Demokracine, Te Drejtat e Njeriut, Shtetin Ligjor, Ekonomine e Tregut ...... Me thote dot njeri se ne cilen filozofi te krishtere bazohen keto elemente ??? Sigurisht qe perpara se te pergjigjet le te kujtoje nje kohe kur shtetet europiane ishin Monarki Teokratike pra zbatonin ligjet e fese ... e di e di qe ishte mesjete por feja nuk ka ndryshuar...... te pakten me aq sa di une.

 12. #52
  ZGALEMI I FURTUNES Maska e Randi
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Vendndodhja
  N.Y U.S.A
  Mosha
  49
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga Leshator  .  Pra edhe nje here, mua nuk me intereson aspak sa dhe nqs jane apo jo myslimanet terrorist. Une nuk dua te kem te bej me ta dhe as te identifikohem me nje kulture inferiore e te prapambetur, e as dua une qe shoqeria ime te qeveriset nga po te njejtat norma morale qe qeverisen keto shoqeri mesejtare. Kaq, nuk ka pse ta komplikojme me tej me terrorista, enverista, raketa skud e ku di une se cfare.
  E vetemja menyre zgjidhjeje tendja qe te ti te mos kesh te besh me muslimane dhe as te indentifikohesh me nje kulture te "prapambetur"te tyre,e vetmja menyre eshte qe ti te mos quhesh shqiptar,pra te mohosh kombin,vetveten,baballaret tane.
  Te sugjeroj "ne kofidenca"mire do ishte te merrje nenshtetesine Greke apo Serbe,pasi ato kane te njejtat mendime te ngjajshme me tuajat ne lidhje per kete problem persa i perket fese dhe kultures muslimane.
  Po perseris edhe nje here per ty ato qe te ka shkruar Orku:
  ......te jesh anti-musliman do te thote te jesh anti shqiptar....
  RANDI.
  Budallai eshte gjithmone i bindur se asnje me shpejt se ai nuk e kupton njeriun e mencur.

  :q qetesi

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ti Randi nxitohesh kur e etiketon tjerin menjhere pa e vrare mendje si 'grek, serb'. Kjo jo vetem me duket akuze banale dhe qesharake, por edhe dinake sepse dihet qe per shqiptaret fjala grek dhe serb mbart nje konotacion negativ, ndj dhe ti luan me ndjenjat e njerezve duke e perdorur kete etiketim pa teklif.

  Vate fakti qe pothuaj 99% e shqiptareve emigrojne ne perendim e tregon qarte kahjen e tansformimit dhe perqasjes moralo/kulturore te shqiptareve. Me vendet arabe, pervec aksidentit historik te pushtimit osman qe solli dhe ndrrimin gjysem me pahir gjysem per perftime ekonomike te fese, sna lidh asgje e vecante. Cdo afinitet shpirteror i realmit shqiptar priret ndaj perendimit me e cilin kemi afersi jo vetem gjeografike, por edhe racore dhe kulturore. Perendimi eshte 'lagja me e begate e botes' ne fjalet Kadarese, eshte nje realitet ku indvidi respektohet e merr forme indipendente dhe shprehet lirisht. Nuk jam i bindur se kto virtyte nxiten ne boten arabe ku individi eshte rob i besimit dhe ku rendom fshihet jo vetem fytyra e njeriut, por edhe bota e bendshme dhe ndjenjat i nenshtrohen tradites dhe konvencionit, duke e deleguar identitetin e vertete te njeriut ne sfera irrelevante. Une thjesht besoj ne shpirtin e lire dhe polemik te njeriut modern, ate cka iluminizmi evropian e ktheu ne moto 500 vjet me pare, dhe urrej nenshtrimin e fjale se lire. Kaq.
  Nderkaq, jo te gjithe arabet jane terroriste, ky eshte nje budallallek, por ne mund te mbajme marredhenie thjesht korrekte me keto vende, pa i meshuar kot lidhjeve te pavenda. Kahu i qasjes sone duhet te jete Evropa dhe USA, cdo korrent demokracie dhe cdo shpikje e zhvillim modern vjen nga keto vende. Le ti behemi dhe ne pjese ketij zhvillimi, dhe ta harrojme sic harrohet nje enderr e keqe pushtimin ottoman. I cili qe thjesht -Pushtim- pra njerez te paftuar erdhen dhe u bene zot te tokave dhe jeteses sone.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga manoklla : 15-06-2003 mė 14:42

 14. #54
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Te thuash se po te jesh anti-mysliman je anti-shqiptar duhet te jesh i dashur jo thjesht gomar, por gomar me brire.

  Identifikimi absolut i vetes me ate moral apo kulture qe perfaqeson apo simbolizin asimilimin dhe nenshtrimin e moralit dhe kultures indipendente te nje kombi kaq te lashte ne ballkan eshte sa per te qare po aq edhe qesharake.

  Kur islami eshte fe e Arabise kurse shqiptarizmi eshte ideal kombetar i nje kombi ne kontinent tjeter identifikimi i ketyre dy idealeve me njeri tjetrin eshte jo vetem i pakuptimte por edhe trashanik.
  Islami jo vetem na pushtoi per 500 vjet, por per 500 vjet na la pa gjuhe, pa art, pa kulture dhe na ktheu ne nje komb non-person qe vetem fati i mire dhe ndihma e drejtperdrejte amerikane e ndihmoi te ekzstoje sot. Islamizimi i shqiperise ne ktheu ne nje komb pa asnje lloj integriteti, dinjiteti dhe personaliteti ne ate kontinent qe ne perkasim.
  500 vjet te myslimanizuar kultura jone ka qene ZERO, dhe ajo pak kulture ka qene me autore KATOLIKE, si Barleci, Budi, Bardhi, Bogadani etj etj.

  Krishterimi nuk bazohet vertet ne asnje nga ato shtylla qe bazohet jeta civile ne perendim. Dhe pikerisht ky eshte suksesi i krishterimit, pasi arriti te evoloje si sistem moral dhe te liberalizohet deri ne ate pike sa te mos nderhyje apo te mos kete influence vendimtare ne jeten civile. Morali i krishtere ne perendim aplikohet totalisht mbi baza vullnetare prej kesaj popullsie dhe si i tille eshte shume pak ndikues edhe mbi zhvillimet teknologjike qe jane moralisht antagoniste me kete moral. Pra krishterimi e ka dredhur si ia ka dashur qejfi zhvillimit shoqeror dhe civil te shoqerive perendimore. Ai i eshte pershtatur evolimit dhe qyteterimit perendimor. Pra ky fakt dhe jo cilesia e fjaleve te bukura apo te urta per meshire, moral te larte e ku di une se cfare e ben krishterimin teper te pershtatshem per ne.

  Randi se fundi duhet te them se menyra jote e debatiti eshte shume e deshperuar, por edhe e nje niveli kaq te varfer mendor saqe ti nuk mund ta shikosh dot shqiptarizmin si te pandare nga ndonje fe, apo ideal. Ne ne fakt duhet ti pranojme te paret tane ashtu sic jane, myslimane, te krishte, ortodoks, komuniste apo naziste qofshin edhe pse sot eshte vertetuar se zgjidhja e tyre ishte e gabuar. Por ti me duket se do te pranosh vetem ate te paren se ajo te kenaq ty. Te tjeret duhet ti mohojme e mundesisht ti padisim si Greke, Serbe, armiq sabotatore e ku di une se cfare. Ja sa i lire eshte shqiptarizmi per ju "pariotet" e denglave. E ktheni shqiptarin ne serb apo ne grek si pa gje te keq. Cuditerisht Greku kurre nuk i thote grekut shqiptar. Te qenit grek per ta eshte dicka shume shenjte per nje sharje kaq te ulet. E ndersa greku perpiqet te beje sa me shume shqiptare grek po ashtu edhe ju. Por ty aq ta pret dhe aq thua.

  Por ka edhe me; kjo lloj llogjike eshte tipike myslimano-mesjtare, ku shteti dhe kombi eshte i pandare apo ka nevoje per islamin apo ndonje lloj ideali tjeter qe te krijoje identitetin e tij. Nqs ti emrin Shqiperi, baba, vella, gjysh e shikon kraj per krah dhe si te pandare apo si funskion te emrit mysliman, islam, allah etj etj, do te sygjeroja "ne konfidenca" ti hipesh devese dhe rruge e mbare drejt Buharase, apo Teheranit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zarathustra. : 16-06-2003 mė 10:19

 15. #55
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Gomari nuk ka brire por lesh, sidomos nga brenda. Ketet ti duhet ta dish me mire se askush.


  Se pari klod-leshi te pelqen apo jo, ty apo dikut tjeter shqiptaret jane muslimane ne shumicen e tyre, Islami eshte pjese e identitetit te atyre qe jane, u pelqen apo kerkojne te behen muslimane. Nuk ka asnje konflikt parimor mes te qenurit Musliman dhe te qenurit Shqiptar, sepse nese do te ishte keshtu muslimane do te ishin vetem arabet, dhe te krishtere vetem nje pjese e vogel e cifuteve. I vetmi konflikt ekziston tek ata qe lidhin fene me kombesine .... dhe kjo sigurisht nuk eshte karakteristike e muslimaneve shqiptare, ne fakt as e ortodokseve apo katolikeve, por e disa pakicave qe kane komplekse inferioriteti.

  Islami nuk eshte kulture por Fe ajo nuk nenshtron askend pervec atij qe e pranon ate, dhe aq me pak asimilon ndokend (nuk e di se cfare me kujtojne keto tezat e asimilimit ....). Ajo qe ti harron ose nuk te ka rene kurre ne mendje eshte se ne kemi qene fjala vjen nen pushtimin bizantin per nje kohe shume me ta gjate sesa ajo ne pushtimin Turk, dhe as ne ate periudhe nuk kemi shkruar, shpikur apo prodhuar art dhe meqenese ra fjala tokat nuk na i ka copetuar <<Islami>> por vendet Ortodokse ..... dhe genocidet qe ti i atribon Islamit ne mesjete i kemi provuar ne kurriz deri para 4 vjetesh nen bekimin e klerit ortodoks.... por une sigurisht di ta bej dallimin mes Ortodoksise dhe krimit, pushtimit, erresires qe i sollen pushtuesit dhe atyre shqiptareve qe ndajne te njejten fe me ta.

  Me tej ne nuk kemi qene nen pushtimin Islam por ate Turk dhe vetem nje injorant i qellimshem apo i perhershem ngaterron keto dy concepte me njeri-tjetrin. Nese ne provuam shtypje dhe mos-zhvillim kjo nuk lidhet me Islamin por me pushtuesin. I njejti Islam ishte ai qe solli shkencat ne Europen e pushtuar prej tij por ndryshonte sistemi politik dhe ndoshta edhe mjaft rrethana te tjera historike dhe gjeopolitike.


  Ti mund te kishe vetem nje shans per t'u futur ne nje debat sadopak me vlere ne lidhje me shprehjen time anti-musliman = anti-shqiptar dhe kjo do te ndodhte atehere kur ti te filloje diskutimin nese ka ose jo nje konflikt mes Fese dhe kombesise si PARIME, por eshte e qarte se qellimi yt eshte shume me i ceket se kaq .... sepse injoroi plotesisht vazhdimin e mendimit se edhe te qenurit anti-kristian ka te njejten vlere duke treguar se bashkohet me idene e dyte dhe refuzon te paren edhe pse llogjika funksionon krejt njesoj per te dyja.

  Njeriu nuk e zgjedh fene mbi baza gjeografike por shpirterore dhe llogjike. Fakti qe Islami vjen nga Arabia per mua ka aq rendesi sa c'ka rendesi per nje kristian te polonise, amerikes apo salvadorit qe Krishterimi vjen disa qindra km larg vendit nga vjen Islami.

  Feja eshte e shenjte per ate gjithe ata qe e besojne.... ajo eshte pjese fondamentale e identitetit te tyre ... konkretisht e shumices dhe e pakices se shqiptareve ndaj te qenurit anti-musliman apo anti-kristian dhe vecanerisht te qenurit i tille nga pozita e nje besimtari eshte anti-kombetare (shqiptare) ... sepse shkel mbi ate qe per shumicen apo pakicen e kombit tend eshte e shenjte dhe nuk ka dyshim se kjo sjell vetem percarje dhe intolerance. Per te merituar etiketimin grek apo serb nuk eshte e nevojshme te kesh gjakun e tyre ..... misherimi i qellimeve te tyre eshte mese i mjaftueshme per te te etiketuar. Edhe ne ashtu si dhe greket.... kur dikujt i themi grek apo serb e bejme per qellim ofendimi, por mbase ka qe e marrin si vleresim... pune per ta.

  Se fundi te vjen per te qare apo per te qeshur nuk me hyn aspak ne xhep .... sepse me lot apo me gajasje nuk ndryshon dot asgje.....

  P.S Kisha nuk u nda nga shteti me deshire por e detyruar... dmth jo per merite te saj por per merite te filozofise laike. Po erdhi puna per ndonje udhetim sa te hypim shumicen neper deve por hipim ndonje mbi gomar se Greqia eshte me afet se Buharaja.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 16-06-2003 mė 16:32

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pushtimi turk prej 500 vjetesh qe aksidenti me i dhimbshem ne historine e popullit tone, akoma me i keq se komunizmi, sepse nese komunizmi na la prapa kryesisht ekonomikisht per 50 vjet, pushtimi osman na ndryshoi teresisht psikologjine kombetare per 500 vjet, na tjetersoi per keq, na percoi nje fe te huaj per ne, na tkurri shpirterisht, na vecoi nga Europa liberale e na beri pjese te Azise injorante e mesjetare. Ismail Kadare tek "Lamtumira e se Keqes' ne biseden e te derguarit me Beqir Aliun rreket te shprehet se pas 500 vjetesh nuk ka ndryshua se tepermi, por fatkeqesisht, megjithese do te doja te ishte ndryshe, Turqia na ka lene shume zakone prapanike dhe injorante, por ceshte me e keqja, ne psiqiken e kombit tone tani ekziston tani pertacia, hakmarrja, gjaknxehatesia, thashethemi dhe mostoleranca, te gjitha keto dhurate e Turqise. Nderkohe qe para pushtimit turk ishim si komb te krahasueshem me kombet e tjera te perendimit, me universitete te njohur si ai i Voskopojes e me artiste po aq me nam si Zografi. Me pas, 500 vjet erresire e injorance na e mplaku trurin, na e trashi arsyen, dhe u kthyem ne memece te zonave te "Kra Kra-se". Lexoni dialogun e Kus Babait tek "Viti i Mbrapshte" te I.K te kuptoni botekupimin injorant qe osmanet percuan tek ne.
  Nderkohe keto dhjete vjetet e fundit Shqiperia po e rigjen krahun e saj normal, i cili eshte Perendimi, pjese e te cilit kemi qene perjetesisht, te pakten menderisht. Dhe sa me shume kalon koha aq me shume do evropianizohemi dhe ne, duke harruar 'dredhjen e tespijeve ne pazar si parazite' dhe bisedat pa buke kafeneve.

  Mos u merr me kete orkun o leshator se eshte kalama nga mosha per te pasur mendime me peshe. ti ke thene diku se ai e ka per nder te debatoje me ty,dhe kjo eshte e vertete, prandaj permbaju asaj qe thua. mos i kthe pergjigje dhe do iki dhe ai te beje debat me moshen e vet. kalamajt replikojne per cdo mendim, te pjekurit shkruajne rralle por ia vlen ta lexosh.

 17. #57
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Nje pushtim eshte gjithmone i dhimbshem sepse edhe sikur te sjelle zhvillim nuk lejon ose pengon zhvillimin e identitetit kombetar. Nese pushtimi Turk e demtoi vendin tone me shume se ai bizantin apo romak kjo eshte nje teze qe duhet vertetuar nga historianet dhe sociologet, sidoqofte duke qene se gjeneza e shteteve-kombe fillon pikerisht ne periudhen kur ne ishim nen kete pushtim nuk ka asnje dyshim se kjo ka pasur ndikimet e veta negative ne kete proces.

  Por sa me lart nuk asnje lidhje me debatin per besimin sepse feja e pushtuesit nuk eshte monopol i tij dhe as nuk perfaqeson ate por nje univers me vete. Sikunder e kam thene Islami eshte i huaj per shqiptaret aq sa eshte Krishterimi per ta dhe pjesen tjeter te botes jocifute.

  Nese ky debat eshte hapur per te denuar pushtimin, atehere jeni lodhur kot sepse ate nuk ka njeri normal qe ta perkrahe. Nese eshte hapur per te na treguar rrenjet perendimore ... serish nuk eshte e nevojshme sepse e dime qe jemi kombi me i vjeter i Europes ..... nese eshte hapur per te na thene se nuk duhet te imitojme diktaturat por demokracite.... me duket e tepert pasi dihet se kush jane nostalgjiket..... nese eshte hapur per te na treguar se perendimi eshte me i zhvilluar se lindja .... kjo eshte evidente ...... por nese ky debat eshte hapur per te na thene se Feja eshte aresyeja e zhvillimit dhe mos zhvillimit, e demokracise dhe diktatures, e progresit dhe e regresit, e tolerances dhe intolerances, e autoktonise dhe e dyndjeve, e te qenurit europian apo aziatik ..... atehere perfundimi do te ishte nje tentative e deshtuar per te provuar sa me siper te cilen nuancat e injorances dhe percarjes nuk do ta lejonin per t'ia arritur qellimit.

  Manoklle... duhet te kesh deficence te theksuar ne ceshtje nderi nese mendon se debati me klod-leshin nderon njeri pervec atij qe nderron qimen cdo muaj sepse i nxihet shpejt.

  Ndersa vleresimi qe ke per mua apo te tjeret lidhet shume me shprehjen e Balzakut: Fama e disave varet nga idiotesia e admiruesve.

 18. #58
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Ka nje konflikt teper rrenjesor midis te qenit mysliman dhe te qenit shqiptar, apo me mire midis identifikimit te te dyve si te pandara. Ne jemi pazgjithshmerisht shqiptare, pra pa kushte, kurse myslimanizmi ishte nje zgjidhje qe e beme dikur thjesht ne emer te interesit.

  E pra ne emer te interesit sot ne duhet te bejme nje zgjidhje tjeter, ndoshta jo aq radikale sa e para 500 vjet me pare e te nderrojme fene ne menyre masive. Thjesht nje mosinteresim dhe largim prej kultures qe kjo fe prezanton do ishte me se e mjaftueshme.
  Eurobarometri 4 vjet me pare e nxorri Shqiperine si vendin e pare ne listen e me te papreferuarve ne Europe. Arsyet kryesore ishte dy 1) Krimi dhe e dyta te qenit mysliman. Mbas nesh vinte Bosnja dhe Turqia. Sigurisht Europa e shikon si te padeshirueshme futjen ne civilizimin e saj te kulturave inferiore, radikale dhe intolerante ndaj parimeve te civilizimit te saj si material ashtu edhe shoqeroro-social.

  E gjitha vjen dhe degradon ne nje pike. Ate qe bota perendimore dhe sidomos amerika i eshte perpjekur ta evitoje vazhdimisht. Ate qe Tom Friedman, analisti me ne ze i New York Times e ka komentuar disa here ne shkrimet e tij, ...... konflikti i civilizimeve, qe buron ne rradhe te pare drejtpersedrejti nga morali i shoqerive.

  Dhe ky konflikt eshte konflikti i se ardhmes. Diferencat midis civilizimeve nuk jane vetem te verteta por jane esenciale. Civilizimet ndryshojne nga njeri tjetri jo vetem nga gjuha, zakonet, historia por mbi te gjitha nga FEJA. Keto civilizime kane pikepamje te ndryshme per marrdheniet ZOT- Njeri, grup-individ, shtet-individ, prinder-femije, burre dhe grua, dhe gjithashtu pikepamje te ndryshme per rendesine e te drejtave dhe lirive te individit, pergjegjesine e tyre ne shoqeri, autoritetin, barazine sociale, etj etj te gjitha keto teper te rendesihme per zhvillimin ekonomik dhe shoqeror. Keto nga ana tjeter jane produkte te shekujve dhe sigurisht nuk mund te zhduken menjehere, por gjithashtu keto pikepamje jane shume here me thelbesore se ideologjite apo pushtetet politike qe vijne e ikin me kohen.

  Ne kete aspekt kultura islame, modernizimin dhe evolimin ekonomik, si dhe ndryshimet sociale te shekujve te fundit i ka pritur me nje rezistence shume here me te larte se ajo kristjane. Dhe per keto ndryshime shoqeria shqiptare ka shume nevoje.
  Dualizmi yne, si europiane me kulture islame eshte teper hipokrit dhe nuk i sherben aspak synimeve dhe interesave tona emergjente.
  Dikur ne konfliktet ideologjike pyetja ishte "Me ke ideologji je?" dhe njerezit mund ta ndryshonin opinion shpesh here. Ne konfliktin midis civilizimeve pyetja eshte "Cfare jemi ne?" Kjo eshte dicka e dhene dhe nuk mund te ndryshohet, dhe te thuash qe ne jemi mysliman pazgjithshmerisht kur kjo kulture na ktheu ne per 500 vjet ne nje komb non-person, totalisht te asimiluar, pa identitet, pa forme e pa trajte (aq sa edhe Bismarku i Gjermanise, aleati yne tradicional thoshte se nuk ekziston nje komb me emrin Shqiptar) eshte pak "Fluturon Gomari".

  Ne cdo aspekt ta marrim integrimi i shqiperise ne perendim nuk do jete kurre i plote me nje kulture te tille. Eshte jo vetem kontradiktore por edhe genjeshter te mendosh se je plotesisht i integruar ne Perendim kur regullat e kultures qe perqafon jane antagoniste me rregullat e kultures qe i perket, apo qe do ti perkasesh.

 19. #59
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-04-2003
  Postime
  62
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  o leshkartori
  meqe shqiptaret jan myslimon shumica ,popujt e evropes na paskan inat the apo jo

  po ti sje myslimon
  pse merzitesh
  kur te replikosh mos u zgjat shume se skam durim te lexoj
  rrofsh

 20. #60
  raku
  i/e ftuar
  jam pjeserisht dakort me ato qe thua ti leshator.por ti harron te flasesh rreth transformimit masiv qe po ndodh ne kulturen e vendeve me te medha te europes ;angli,france,gjermani dhe itali.franca ka te pakten 12 milione myslimane arab dhe nje pjese e madhe e tyre mbulohen ashtu si ne arabi.e njejta gje eshte edhe me gjermanine ,angline dhe sidomos italine.keto tri vitet e fundit ,italia ,qendra shpirterore e europes eshte e pushtuar nga emigrantet afrikan,vecanerisht te vendeve qe jane afer me te si;tunizia,algjeria,moroko etj.te gjithe keta emigrante qe po na versulen ne ajken e evropes ,po sjellin me vete gjuhen ,kulturen,traditen dhe fene e tyre duke ja shnderruar bindshem imazhin europes moderne.thuhej ne nje report te nje gazete angleze se ne danimarke eshte mese e mundshme qe ne 10 vjet te kete me teper te huaj ,emigrante nga lindja e mesme dhe afrika,sesa vete daneze.
  ja pra leshator ,kjo eshte ajo evropa qe ti kerkon te futesh duke ndryshuar fene.
  ti leshator dhe nje pjese e madhe e anetareve ketu nuk e kuptoni realitetin dhe te ardhmen ne pergjithesi.gjerat nuk do rrijne ashtu sic jane por do ndryshojne rrenjesisht.ka me shume xhamia te ndertuara parisi sesa e gjithe shqiperia.shqiperia e ka nje te ardhme te shkelqyer per mendimin tim dhe kjo po fillon te shikohet ne ndryshimet qe jane bere keto 4 vitet e fundit.kosova do modernizohet dhe do edukohet me kalimin e kohes dhe bashkimi i trojeve eshte shume i afert.shqiptaret ,asnjehere ne historine e kombit te tyre e kane pasur kaq mire.me kalimin e kohes gjithcka do rregullohet dhe ne si komb i forte duhet te jemi krenar sa asnje here me pare.
  pershendetje te gjitheve!!

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Mocioni, Berisha flet pėr gjithēka, por jo pėr Fazlliē
  Nga njemik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 09:44
 2. Qëndrimet e Perëndimit ndaj Islamit dhe mulimanëve
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-02-2006, 16:46
 3. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-06-2004, 10:33
 4. Politikat e BE-sė dhe vendet ballkanike
  Nga SUPERSTAR_N1 nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 08:33
 5. Globalizimi
  Nga klevis2 nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 22-07-2003, 11:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •