Close

Rezultati i Sondazhit: Kush i fiton zgjedhjet per kryetar bashkie ne Tirane?

Votues
206. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • EDI RAMA

  60 29.13%
 • LULZIM BASHA

  146 70.87%
Faqja 50 prej 164 FillimFillim ... 40484950515260100150 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 981 deri 1,000 prej 3272
 1. #981
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  Nje artikull interesant me llogari lapsi.

  ***
  Islami: Parashikimet pėr 11 minibashkitė e Tiranės


  “Gjasat janė qė rezultati 9 me 2, nė favor tė sė majtės sė bashkuar, nė 2007 tė “pėrmbyset” deri nė 7 me 4 (plus apo minus 1), nė favor tė koalicionit qeveritar mė 8 maj 2011”

  “Pėr shkak tė pėrēarjes sė tė majtės, numri 9 i minibashkive, nė favor tė sė majtės sė bashkuar, nė vitin 2007 me siguri do tė zvogėlohet; ky ėshtė njė lajm i keq dhe gati i sigurt pėr PS...”


  Nga Prof.Dr. Kastriot Islami

  Nga 11 minibashkitė e Tiranės, e majta kishte fituar 9 nė vitin 2007, kur ajo ishte e bashkuar pas pėrēarjes sė 2005. Pyetja qė shtrohet ėshtė: Sa fiton PS e vetme nė 2011, kur e majta ėshtė pėrsėri e pėrēarė? Cili ėshtė numri i kryetarėve tė minibashkive qė mund tė ndryshojnė? Pėrgjigjja ėshtė komplekse: 1) disa emra kryetarėsh ndryshojnė se situata “pėrmbyset” politikisht, nė kuptimin se kryetari nuk do tė ishte mė nga opozita politike, por nga mazhoranca; ii) kurse disa tė tjerė ndryshojnė, se ndryshon thjesht emri i kandidatit, pa pasur ndėrrim politik. Ka shumė gjasa qė drejtimi nė disa minibashki tė ndryshojė politikisht..., kurse nė disa tė tjera do tė ndryshonte thjesht emri i kryetarit. Natyrisht kėtė radhė, kjo situatė nė minibashkitė do tė ketė efekt edhe pėr votat pėr kryetarin e Bashkisė sė Tiranės… Nėse kjo do tė ndodhte, ky do tė ishte njė leksion tjetėr i hidhur pėr tė majtėn e pėrēarė, pas dėshtimeve nė 2005 dhe 2009 dhe “suksesit relativ” tė 2007, nga njė ribashkim ende jo shumė efikas.

  Pėrpjekja e tretė e PS pėr tė “zhdukur” krejtėsisht LSI, duket se do tė rezultojė jo me shumė sukses edhe njė pėsim qė duhet marrė nė konsideratė edhe sikur tė ndodhte zvogėlimi i saj relativ. Por ka edhe shumė arsye tė tjera, qė do tė ishin nė themel tė kėsaj “pėrmbysje”, qė duket se do tė ndodhė jo vetėm me 11 minibashkitė. Veprimet radikale dyvjeēare, sllogani i “rrugės sė vetme”, “sindromi i ēadrės” pėrballė Kryeministrisė dhe posteri me pamjen e “liderit tė buzėqeshur” me disa “portrete flu tė grave nė sfond” nuk janė vetėm pjesė e marketingut, por mė shumė se kaq …aq mė tepėr qė kėtyre i shtohet edhe “sponsorizimi” klientelist, pėr tė sulmuar aleatėt perėndimorė, sa herė qė ata “godasin” rrugėn jashtė-institucionale tė opozitės, apo sulmet prej saj tė institucioneve...Njė sjellje politike pa pėrmbajtje dhe sensin e shtetit ligjor, njė retorikė me gjuhė tė drunjtė e negative e batuta-bejte dhe veprime radikale atipike, qė nuk dihet nėse do tė miratoheshin nga shumica e shqiptarėve, ndėrkohė qė janė kritikuar nga aleatėt perėndimorė...e pėr mė tepėr, njė pėrvojė jo e suksesshme dhe njė precedent i rrezikshėm...

  1. Faktorėt qė ndikojnė nė rezultat….

  Klima politike nuk ėshtė nė kėto zgjedhje faktor qė mund tė ndikojė ndjeshėm nė rezultatin zgjedhor, nė kuptimin qė nuk ekziston njė “frymė tė ndjeshme ndryshimi” as kundėr pushtetit qendror dhe as kundėr pushtetit vendor, pra situata ėshtė politikisht pothuajse e balancuar, duke mos avantazhuar asnjėrėn palė; pėr kėtė arsye duhet tė shikohen me vėmendje faktorėt e tjerė, tė cilėt kanė ndikim veēas, por natyrisht edhe sė bashku. As “lufta kundėr korrupsionit” nuk duket se pėrbėn njė faktor me ndikim tė ndjeshėm, nė suksesin e njėrės apo tjetrės palė sepse ekziston perceptimi qė tė dy palėt janė njėlloj tė korruptuara. Bazuar nė kėtė supozim, suksesi elektoral pėr zgjedhjet e 8 majit 2011 do tė mbėshtetej nė 1) analizėn e rezultateve tė vitit 2009 (qė janė njė bazė e mirė, pavarėsisht se i referohen zgjedhjeve tė pėrgjithshme dhe sjellja e votuesve nė zgjedhjet vendore e tė pėrgjithshme ėshtė relativisht e ndryshme) dhe projeksionin e tyre nė vitin 2011; ii) madhėsinė (dinamikėn e ndryshimit) e LSI, si forca e tretė politike nė Kuvendin e Shqipėrisė, e cila luan “king maker” politik (forcė pėrcaktuese pėr ndėrtimin e maxhorancės) dhe ėshtė nė test, nėse do ta luajė pėrsėri kėtė rol tani nga kėndvėshtrimi elektoral; iii) pjesėmarrja nė votime, e cila “tradicionalisht” nė zgjedhjet vendore ėshtė mė e ulėt sesa ajo e zgjedhjeve tė pėrgjithshme paraprirėse.

  2. Minibashkitė me shanse tė larta fitoreje pėr PS dhe pėr koalicionin qeveritar..

  Me shanse tė larta fitoreje janė 1) minibashkia 8 dhe 11 pėr PD dhe minibashkia 5 pėr PS; nė rastin e minibashkisė 5 suksesi i kandidatit tė PS varet nga 1) performanca e LSI, LZHK dhe PDIU nė favor tė kandidatit tė mazhorancės qeverisėse; dhe 2) performanca e PBDNj, nė favor tė kandidatit tė opozitės. Nė fakt, nga njė analizė e shifrave, cilėsisė sė kandidaturave dhe “depozitave” elektorale pėr secilin kandidat, rezulton se PD e ka mė tė sigurt fitoren nė minibashkitė 8 dhe 11, sesa e ka PS nė minibashkinėt 5; ndonėse PS nė minibashkitė 8 e 11 dhe koalicioni qeveritar nė minibashkinė 5 e kanė tė vėshtirė “pėrmbysjen” e rezultatit, por jo tė pamundur…

  3. Minibashkitė me shanse mesatare fitoreje pėr PS dhe pėr koalicionin qeveritar...


  Me shanse mesatare fitoreje janė 1) minibashkia 3 pėr PS dhe ii) minibashkitė 6, 9 dhe 10 pėr PD. Nė rastin e minibashkisė 3 rezultati mund tė “pėrmbyset”, duke kaluar nė favor tė koalicionit qeveritar nė varėsi tė performancės sė LSI, LZHK dhe PDIU pa neglizhuar cilėsitė e kandidatėve, por edhe nė ēfarė mase elektorati i PD do tė konsolidohet pro kandidatit tė LSI, me prejardhje nga PS. Nė minibashkinė 9, rezultati do tė varet dhe nga perceptimi pėr cilėsitė e kandidatėve dhe lidhjet e tyre me komunitetin tiranas; por shanset mė tė larta pėr kandidatin e koalicionit qeveritar do tė bėheshin realitet nė varėsi tė performancės sė LSI e LZHK. Nė minibashkinė 6, “matematikisht” mė shumė gjasa fiton kandidati i LSI dhe pėrmbysja mund tė ndodhė kryesisht, nėse votuesit e LSI nuk votojnė, si nė vitin 2009, por votojnė pėr PS. Nė njėsinė 10, situata ėshtė mė e brishtė dhe lehtėsisht mund tė “pėrmbyset”, nga nė favor tė PD, nė favor tė PS; kjo varet nga performanca e LSI dhe LZHK, por sidomos nga perceptimet pėr cilėsitė e kandidatėve...

  4. Minibashkitė e diskutueshme….

  Nga analiza e rezultateve tė 2009 dhe bazuar nė modelin e ndėrtuar rezulton se nė katėr minibashkitė 1 e 7 dhe 2 e 4, rezultati ėshtė shumė i ngushtė dhe lehtėsisht i “pėrmbysshėm”. Dy prej tyre, 1 dhe 7 janė me prirje pėr t’u fituar nga PS, kurse dy tė tjera, 2 dhe 4, me prirje pėr t’u fituar nga koalicioni qeveritar. Nė ruajtjen e prirjes fituese, apo pėrmbysjen e rezultatit nė kėto katėr raste, kanė ndikim performanca e kandidatėve pėr tė marrė mė shumė/mė pak vota, sesa subjektet zgjedhore mbėshtetėse dhe performanca e LSI e LZHK pėr koalicionin qeveritar dhe PBDNJ, pėr kandidatin e PS; nė minibashkinė 7 mund tė ketė rol dhe performanca e PDIU.

  5. Nė vend tė pėrfundimit…


  Pėr shkak tė pėrēarjes sė tė majtės, numri 9 i minibashkive, nė favor tė sė majtės sė bashkuar, nė vitin 2007 me siguri do tė zvogėlohet; ky ėshtė njė lajm i keq dhe gati i sigurt pėr PS dhe njė kosto ndaj politikės radikale e pėrēarėse, tė ndjekur veēanėrisht pas vitit 2009. Gjasat janė qė rezultati 9 me 2, nė favor tė sė majtės sė bashkuar, nė 2007 tė “pėrmbyset” deri nė 7 me 4 (plus apo minus 1), nė favor tė koalicionit qeveritar mė 8 maj 2011; kjo do tė thotė se “pėrmbysja” do tė arrinte nė masėn 45-55 pėr qind tė rasteve. Ky do tė ishte njė leksion tjetėr i hidhur pėr tė majtėn e pėrēarė, pas dėshtimeve nė 2005 dhe 2009 dhe “suksesit relativ” tė 2007 nga njė ribashkim ende jo shumė efikas. Pėrpjekja e tretė e PS pėr tė “zhdukur” krejtėsisht LSI, duket se do tė rezultojė e dėshtuar edhe njė pėsim qė duhet marrė nė konsideratė, edhe sikur tė ketė iluzione pėr zvogėlimin e saj relativ. Por ka edhe shumė arsye tė tjera, qė do tė ishin nė themel tė kėsaj “pėrmbysje” qė nuk do tė ndodhte vetėm me 11 minibashkitė…..

  28 prill 2011

  Rezultate 2009 / Parashikimi 2011


  Njesia ZAZ PSSH PD LSI Koalicioni qeveritar / Koalicioni opozitar PBDNJ LZHK PDI Dif Qev-Opo Dif Qev-Opo % Shenim

  1 1 45 8695 7181 941 9073 9298 211 280 94 -225 -1.2 Varet nga LSI, LZHK, PBDNJ

  2 2 46 14388 12652 1585 16014 15447 349 653 167 567 1.8 Varet nga LSI, LZHK, PBDNJ

  3 3 47 8224 6382 800 8027 8738 182 265 156 -711 -4.2 Varet nga LSI, LZHK e PDIU

  4 4 48 10568 9591 922 11525 11390 197 173 68 135 0.6 Varet nga LSI, LZHK, PBDNJ

  5 5 49 17689 10838 1980 14808 18927 425 647 261 -4119 -12.1 Me shanse per PS, varet nga LSI, LZHK dhe PDIU e PBDNj

  6 6 50 10263 8245 2385 11713 10922 164 110 62 791 3.5 Varet nga LSI

  7 7 51 12303 10659 1235 13210 13272 257 406 161 -62 -0.2 Varet nga LSI, LZHK, PBDNJ, PDIU

  8 8 52 6483 7611 658 9302 6977 188 400 73 2325 14.1 E sıgurte PD

  9 9 53 10259 9956 950 12426 11384 229 543 85 1042 4.3 Varet nga LSI dhe LZHK

  10 10 54 4991 4819 513 6086 5687 110 356 63 399 3.4 Varet nga LSI dhe LZHK

  11 11 55 9606 10283 959 12225 10281 128 81 98 1944 8.6 E sigurte PD  Total 113469 98217 12928 124409 122323 2440 3914 1288 2086 0.8

  Mapo
  mos u merrni me islamin se ka kohe qe ka ikur
  ka nderruar krah
  ai fle tek krevati i metes

 2. #982
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Basha, njė fushatė kundėr vetes dhe rivalėve nė PD
  Nga Mero Baze
  Kandidati i PD pėr Bashkinė e Tiranės, Lulėzim Basha, ka futur debatin pėr fushatėn nė njė rrugė pa krye, duke e spostuar tek debati mbi pasqyrimin e fushatės, ndėrsa po ngjall polemika brenda PD lidhur me pėrpjekjen e tij pėr tė inkriminuar rivalėt brenda PD-sė si njerėz qė i prishin imazhin e fushatės. Nėse qėndrimi i Berishės larg fushatės, me arsyetimin se figura e tij dėmton rezultatin nė Tiranė ėshtė njė status i pranuar nga vetė Berisha, aludimet e tij pėr rivalėt e vet nė PD si tė lidhur me krimin apo njerėz qė prishin imazhin e PD-sė, mund tė shkaktojnė probleme nė tė ardhmen.
  Dyshimi qė ngjall makth nė selinė e PD nuk ėshtė as shpallja e Berishės fajtor, as shpallja e Bashės pėrgjegjės, por mbetja e fajit jetim. Duke mbajtur Berishėn larg fushatės, ėshtė normale tė mendosh se PD nuk ka ndėrmend tė fajėsojė atė pėr humbjen e pritshme nė Tiranė. Por problemi qėndron tek fati i mėtejshėm politik i Lulėzim Bashės. Sipas gjithė gjasave, ai po synon tė marrė pak vota mė shumė se sa rivali i tij nė PD Sokol Olldashi dhe tė justifikojė po kėshtu ngritjen e PD me kandidimin e tij. Duke qenė se kjo skemė i lė zgjedhjet brenda PD-sė pa pėrgjegjės konkret, debati pėr rikthimin e Berishės nė fushatė ėshtė real.
  Nėse i hedh njė sy tani fushatės sė PD-sė nė Tiranė, gjysmėn e kohės e ka ngrėnė debati a duhen transmetuar kasetat e montuara tė Lulėzim Bashės a jo? I gjithė stafi i tij teknik, i cili ka bllokuar gjithė debatet televizive, ėshtė bėrė avokat i madh i transmetimit tė kasetave tė montuara. Asnjė debat tjetėr pėr alternativat e qeverisjes sė Tiranės nuk kanė ngrėnė kaq shumė kohė dhe hapėsirė se sa ka ngrėnė kohė debati dhe vendosmėria e Lulėzim Bashės pėr tė qenė ilegal nė kėtė fushatė dhe pėr tė mos lejuar medien tė ndjekė fushatėn e tij. Kjo nė tė vėrtetė rrėzon gjithė imazhin dhe premtimet e tij pėr transparencė nė qeverisje. Shembulli mė i keq dhe fakti mė i zi kundėr tij ėshtė prodhuar nga vetė stafi i tij. Ky staf dhe vetė Basha po kėmbėngulin pėr mungesė transparence tė garantuar me ligj nė fushatė dhe po premtojnė transparencė pa ligj pas fushate. Tė futur nė kėtė spirale, ata janė duke bėrė dhe gabimin e dytė. Edhe pse Basha ėshtė jurist, duket se nuk i ka parė mirė ligjet e shtetit shqiptar. Nė ligjin shqiptar pėr radiotelevizionin thuhet qartė se emisionet e lajmeve janė produkte gazetareske dhe nė pėrmbajtjen e tyre ndalohet reklama e fshehtė apo e drejtpėrdrejtė. Reklamė e hapur nė mes tė emisionit tė lajmeve janė reklamat e zakonshme, ndėrsa reklamė e fshehtė quhen kronikat- reklamė qė i bėhen dikujt, siē mund tė jetė lavdėrimi i ndonjė biznesi apo ndonjė politikani me porosi. Transmetimi i kasetave tė montuara ėshtė reklamė indirekte dhe ėshtė e dėnueshme me ligjin pėr radiotelevizionin nė Shqipėri. Kėmbėngulja e Bashės pėr shkelje tė ligjit ėshtė leksioni i dytė i hidhur qė i jep elektoratit tė Tiranės lidhur me arbitraritetin dhe mungesėn e respektit pėr ligjin.
  Duke mbushur fushatėn me debate tė tilla, Basha ndėrkohė ka nxjerrė nė njė pozicion mė tė favorshėm se sa e meriton Edi Ramėn, i cili arrin deri atje sa ta ēojė dhe nė Kolegj Zgjedhor ēėshtjen e ndalimit tė kasetave tė montuara nė fushatė, duke marrė flamurin e transparencės dhe zbatimit tė ligjit dhe kjo falė gafės skandaloze tė Bashės dhe stafit tė tij.
  Kur fushata tė mbarojė javėn tjetėr dhe ne tė bėjmė njė pėrmbledhje tė asaj ēfarė kemi debatuar, do tė rezultojė se gjatė gjithė muajit kemi pėrgjuar dhe kemi debatuar kush e dha dhe kush nuk e dha kasetėn e Bashės, dhe a mori lek pėr atė qė e dha apo mori ndonjė privilegj tjetėr. E gjithė kjo duket se ka fyer rėndė PD dhe strukturat e saj, tė cilat po pėrdoren si figurantė nė njė fushatė tė montuar, tė cilėt duhet tė bėjnė prova para stafit tė Bashės pėr tu regjistruar nė kasetė.
  Sali Berisha, i zbuari i madh nga kjo fushatė, po sillet nėpėr komunat e Shqipėrisė duke premtuar arra, gėshtenja, shegė e lajthia, me njė nervozizėm qė i lexohet qartė nė fytyrė pėr mbajtjen larg fushatės sė Tiranės. Kjo ėshtė fushata e parė nė historinė e tij politike, qė ai ka pranuar tė poshtėrohet nga partia e vet. Nė njė situatė tė ngjashme ka qenė pak a shumė nė vitin 2001, kur njerėzit e tij nė parti provuan Ritvan Boden si kryeministėr tė mundshėm nėse fitonin, pasi kishin turp t’i pėrfaqėsonte Berisha. Pas 2001, kjo ėshtė ngjarja mė e rėndė politike pėr tė, e cila nė tė vėrtetė i ka hequr dhe thelbin e debatit fushatės pėr Tiranėn.
  Debati i dytė qė po ngjallet brenda PD-sė ėshtė pėrpjekja e Bashės pėr tė kriminalizuar rivalėt e tij nė PD. Ai po pėrpiqet qė pėrveē imazhit tė Berishės tė distancohet nga imazhi i Olldashit si “krah i armatosur” nė PD, dhe duke ua prezantuar nėn zė kėtė dhe diplomatėve tė huaj nė Tiranė, tė cilėt ndoshta dhe kanė filluar ta besojnė. Pra, deri tani Basha po ecėn me parimin e pastrimit tė vetes duke bėrė pis gjithkėnd, pėrfshi Berishėn dhe Olldashin me objektiv tė vetėm arritjen e fitores. Pyetja ėshtė se kush do ta marrė pėrgjegjėsinė nėse ai humbet, imazhi i tij, fushata e tij qesharake, apo fajtorėt qė ai ka gjetur dhe po i poshtėron gjatė fushatės?

  gazeta tema

 3. #983
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2011
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Noellag Lexo Postimin
  Meqe ti fole per ligje , me thuaj sa do ishin vrare ata persona pasi e shqyen porten me nje makine u futen brenda territorit te kryeministrise por qe garda nuk qelloi ne ate moment edhe pse ligji u lejon ? Se si u vrane ata jashte , le tia lejme prokurorise ta hetoje.
  Ti qe flet per ligje, cili ligj kushtetues te lejon te sulmosh policine dhe institucionet e vendit ? Para qe te flasim per ligje duhet te kemi parasysh edhe rethanat e ngjarjet ku policia dhe garda u sulmua vazhdimisht ne menyre me te eger ..
  Nuk mund te krahasosh protestat e botes me protesten e 21 janarit ne vendin tone, sepse protestat e botes nuk sulmojne kryeministrine ne ate forme dhune.. Provoje ne France, Gjermani, dhe ne SHBA , te asgjesojne pa paralajmerim


  P.S Vendi ka nevoje per nje Opozite per te nxjerre te gjithe gabimet e qeverise, por nje Opozite qe mendon per interesat e vendit jo per interesat e kryetarit

  Jo une po te duash di te te them sa u vrane ne shtator te 98 kur u gjuajt me arme, e jo me gura, kundra kryeministrise...ASNJE!!!
  Nuk vriten qytetaret e tu sikur te ishin kavie, e nuk i qellohet nje individi te paarmatosur teksa ndizte cigaren, apo edhe ti beson ne teoremen e cadra-stilolapsave pistolete. Nuk mund te qellosh ne turme, se ke te besh me jete njerezish, e jo me milingona. se pastaj pasojat jane ato qe pervec atyre te 4 4-ve, nje djale 20 vjecar vret veten pas depresionit te vrasjes se babait.
  Ne france rrezuan nje monarki shekullore, e ne Gjermani zune presidentin me veze jo pak dite me pare. ne itali roma u dogj para dy muajsh e le te mos flsim per athinen...ky eshte perendimi, qe ve jeten e njerezve mbi cdo interes, por nje qe ka kaluar gjysmen e jetes ne nje kulle te vucidolit nuk ka as idene me te vogel se c'eshte demokracia..
  E te jesh i bindur qe po te donin ajo turme kishte hyre rehat ne kryeministri ate dite e do ishte bere kasaphane, nuk eshte se shteti tregoi ndonje rezistence kushedi se cfare, se nxorri autoblindet me uje e qulli te vetet. shtet karagjozesh, qe ben gangsterin me hallexhinj...
  Por meqe permende perendimin , perendimi nuk do te pranonte kurre nje kryeminister qe te pranonte te vazhdonte te bashkeqeveriste me nje ish zv kryeminister qe u kap gafil si ordiner teksa vidhte leket e tua dhe te miat. pse vazhdon aleancen me te tille tipa ordinere, kur pretendon se lufton korrupsionin? thjesht ajo karrigia per te eshte me e rendesishme se cdo aleance..se eshte i gatshem te beje edhe aleance me djallin e te ruaj fronin...e ky na qenka politikan i mire?
  meqe merr shembuj pernedimor une di te them, qe nuk kasnje vend te botes perendimore ku nje individ qendron si kre i mazhorances ose i opozites per 20 vjet rresht. ne evrope ekziston vetem nje shembull i tille, e ky eshte lukashenko e neper bote pervec ghedafit e kastros e kim sung-ut e ndonje lideri afrikan, mua nuk me vjen njeri ndermend. e keta te duken lider demokratike ty? mendon ti se populli i do ata?meqe permend perendimin, ne perendim sa here ka kontestim votash ka rinumerim, tek ne as qe behet fjale. pse? ti mendon se berisha po te kishte fituar realisht, nuk do ishte i lumtur tia perplaste fytres se rames te verteten e hidhur te kutive e ti tregonte popullit shqiptar sa rrenacak eshte lideri i opozites? por nuk e beri...dhe e di pse, se i ka vjedhur votat, dhe ne nje vend ku votat vidhen nuk mund te quhet demokratik.
  Fatkeqsisht nuk jam simpatizant i ps-se, por po te isha do me vinte mire qe do shihja se sa preokupohen simpatizantet e djathte per partine rivale te tyre. vecse cuditerisht kushdo qe vjen ne krye te kesaj partie eshte gjithmone rrugac, mafioz, i perdale, komunist, qelbesire. cfare su tha kundra nanos me te drejte? sot eshte harruar...cfare su tha edhe kundra metes me te drejte? sot qeveris bashke me te...cfare spo thuhet kundra Rames me te drejte? e neser kur Rama mos jete me do harrohet...e cfare sdo thuhet per kedo qe te vije ne krye te socialisteve, e prape do harrohet...sepse lideri i kesaj mazhorance kedo qe i del kundra e trjaton si armik, e me pas papagallet qe ka pas nuk kane si veprojne ndryshe. ka vetem nje menyre kur opozita e kushdo qofte lideri i saj mos te sulmohet ...kur drejtuesi i saj te jete po Ai, Lartmadheria e tij e ne kete vend te zyrtarizohet diktatura...

 4. #984
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zekthi_ Lexo Postimin
  Jo une po te duash di te te them sa u vrane ne shtator te 98 kur u gjuajt me arme, e jo me gura, kundra kryeministrise...ASNJE!!!
  Nuk vriten qytetaret e tu sikur te ishin kavie, e nuk i qellohet nje individi te paarmatosur teksa ndizte cigaren, apo edhe ti beson ne teoremen e cadra-stilolapsave pistolete. Nuk mund te qellosh ne turme, se ke te besh me jete njerezish, e jo me milingona. se pastaj pasojat jane ato qe pervec atyre te 4 4-ve, nje djale 20 vjecar vret veten pas depresionit te vrasjes se babait.
  Ne france rrezuan nje monarki shekullore, e ne Gjermani zune presidentin me veze jo pak dite me pare. ne itali roma u dogj para dy muajsh e le te mos flsim per athinen...ky eshte perendimi, qe ve jeten e njerezve mbi cdo interes, por nje qe ka kaluar gjysmen e jetes ne nje kulle te vucidolit nuk ka as idene me te vogel se c'eshte demokracia..
  E te jesh i bindur qe po te donin ajo turme kishte hyre rehat ne kryeministri ate dite e do ishte bere kasaphane, nuk eshte se shteti tregoi ndonje rezistence kushedi se cfare, se nxorri autoblindet me uje e qulli te vetet. shtet karagjozesh, qe ben gangsterin me hallexhinj...
  Por meqe permende perendimin , perendimi nuk do te pranonte kurre nje kryeminister qe te pranonte te vazhdonte te bashkeqeveriste me nje ish zv kryeminister qe u kap gafil si ordiner teksa vidhte leket e tua dhe te miat. pse vazhdon aleancen me te tille tipa ordinere, kur pretendon se lufton korrupsionin? thjesht ajo karrigia per te eshte me e rendesishme se cdo aleance..se eshte i gatshem te beje edhe aleance me djallin e te ruaj fronin...e ky na qenka politikan i mire?
  meqe merr shembuj pernedimor une di te them, qe nuk kasnje vend te botes perendimore ku nje individ qendron si kre i mazhorances ose i opozites per 20 vjet rresht. ne evrope ekziston vetem nje shembull i tille, e ky eshte lukashenko e neper bote pervec ghedafit e kastros e kim sung-ut e ndonje lideri afrikan, mua nuk me vjen njeri ndermend. e keta te duken lider demokratike ty? mendon ti se populli i do ata?meqe permend perendimin, ne perendim sa here ka kontestim votash ka rinumerim, tek ne as qe behet fjale. pse? ti mendon se berisha po te kishte fituar realisht, nuk do ishte i lumtur tia perplaste fytres se rames te verteten e hidhur te kutive e ti tregonte popullit shqiptar sa rrenacak eshte lideri i opozites? por nuk e beri...dhe e di pse, se i ka vjedhur votat, dhe ne nje vend ku votat vidhen nuk mund te quhet demokratik.
  Fatkeqsisht nuk jam simpatizant i ps-se, por po te isha do me vinte mire qe do shihja se sa preokupohen simpatizantet e djathte per partine rivale te tyre. vecse cuditerisht kushdo qe vjen ne krye te kesaj partie eshte gjithmone rrugac, mafioz, i perdale, komunist, qelbesire. cfare su tha kundra nanos me te drejte? sot eshte harruar...cfare su tha edhe kundra metes me te drejte? sot qeveris bashke me te...cfare spo thuhet kundra Rames me te drejte? e neser kur Rama mos jete me do harrohet...e cfare sdo thuhet per kedo qe te vije ne krye te socialisteve, e prape do harrohet...sepse lideri i kesaj mazhorance kedo qe i del kundra e trjaton si armik, e me pas papagallet qe ka pas nuk kane si veprojne ndryshe. ka vetem nje menyre kur opozita e kushdo qofte lideri i saj mos te sulmohet ...kur drejtuesi i saj te jete po Ai, Lartmadheria e tij e ne kete vend te zyrtarizohet diktatura...
  Nga doli ky vendim se kush dhe si jane vrare apo nga kryetar/prokuror/gjykates/... Rama?! Prokuria ende nuk ka nxjerre rezultatet e hetimeve dhe ne mediat e majta/deputet socialist kemi akuza direkte?! Mqs po flasim per vendet demokratike, si mund te akuzohet ne nje vend demokratik pa prova e fakte?! Demokracia i njeh idividit shume te drejta, por gjithashtu njeh dhe forcen e ligjit dhe te instuticioneve. E ata "gangster", sic i ke cilesuar, pikerisht dhunuan instuticionet, themelet e nje shteti demokratik. Opozita nuk e denoi ndonjehere kete dhune, per me teper e organizoi ate. Eshte per te ardhur keq se cfare opozite kemi dhe per kete nuk ka nevoje te jesh i majte/i djathte ta shikosh.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #985
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2011
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Nga doli ky vendim se kush dhe si jane vrare apo nga kryetar/prokuror/gjykates/... Rama?! Prokuria ende nuk ka nxjerre rezultatet e hetimeve dhe ne mediat e majta/deputet socialist kemi akuza direkte?! Mqs po flasim per vendet demokratike, si mund te akuzohet ne nje vend demokratik pa prova e fakte?! Demokracia i njeh idividit shume te drejta, por gjithashtu njeh dhe forcen e ligjit dhe te instuticioneve. E ata "gangster", sic i ke cilesuar, pikerisht dhunuan instuticionet, themelet e nje shteti demokratik. Opozita nuk e denoi ndonjehere kete dhune, per me teper e organizoi ate. Eshte per te ardhur keq se cfare opozite kemi dhe per kete nuk ka nevoje te jesh i majte/i djathte ta shikosh.
  Kur vete Lartmadheria e tij akuzoi gjithe institucionet e pavaruara qe i ben puc shteti, cfare pret ti nga une qe jam popull i thjeshte?
  E vure re edhe ti sa pak demokratik ishte kryeministri yne atehere? apo atij i lejohet te jete edhe gjykates?

 6. #986
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Shume interesant ky sondazhi ne kete website. Se sa i vertete do te jete si sondazh nuk do ta arrij kurre ta kuptoj... do te perfundoje si zgjedhjet ne shqiperi me disa "kuti" te pahapura dhe rezultatet e sondazhit te "djegura".

  Sic e shikoni dhe vete ne konkurim jane ... dikushi qe e persenofikon veten tij me te "drejtin" te "ndershmin" dhe " europiano perendimorin" por vecse e kaluara e tij eshte teper turbullut...dhe " i varferi" "pune shumti" dhe "i paperlyeri"...vecse shume hije dyshimi hidhen rreth atyre qe e shoqerojne apo dhe deklaratave te tilla populiste... Zgjidhni e merrni...keto opsione keni... ose opsioni tjeter eshte te mos votoni askend...

  Ju pershendes

 7. #987
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zekthi_ Lexo Postimin
  Kur vete Lartmadheria e tij akuzoi gjithe institucionet e pavaruara qe i ben puc shteti, cfare pret ti nga une qe jam popull i thjeshte?
  E vure re edhe ti sa pak demokratik ishte kryeministri yne atehere? apo atij i lejohet te jete edhe gjykates?
  E ke vene re qe gjithe akuzave te kryeministrit prokuroria dhe kryeprokurorja nuk i eshte pergjigur me ndonje deklarate per t'i hedhur poshte?!
  Ne fakt duhet permendur qe transparenca e prokurorise eshte zero dhe opozites nuk i ben pershtypje kjo gje.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #988
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  zekth.. e zektha e grenxa e akrepa.. selim roziste..

  krejt me rrena e paske mush shkrimin tend..

  nje shkrim po pati sikur vetem nji genjeshter bie posht krejt kurse ti ne cdo fjali ke nji genjeshter..

  pse ben sikur nuk e di se rinumerimi i votave u be..
  u be atje ku pala qe nuk i besoj numerimit dergoj padin ne prokurori e kutite u hapen..
  gjith kohes berisha u tha ed rucve.. mos ma kerkoni mua hapjen e kutive sepse nuk eshte detyr e imja por e organeve qe ligji u a jep kte te drejte..
  seli rozja nuk e perdori kte rruge.
  pse?
  pyeti..
  e perdori nard ndoka..
  dergoj padine ne prokurori e gjykate dhe ata e pan te arsyeshme te hapin e rinumerojne kutite ne zonen per ku u ankua nard ndoku..
  dhe.. cfar ndodhi..
  u rinumeruan..votat aty dhe doli se asnji q.ime vote nuk i ishte vjedh nard ndokut te edvinit.. perkundrazi i ishin dhene ca ko.qe vota teper..
  u dh.je edvinua por ai ska turp..

  as ju qe derdellisni per kutite..

  rruzhdia..

  ne rruzhdie fshati votoj pd-ne.. dhe komisioneret socialist qe e nuhaten humbjen e thelle nuk ndejten deri ne fund te procesit por ja mbathen sipas urdherave te rucit..
  por si mjeshtra te kesaj dallaveres ata ja ngecen komisionerve demokratas..dhe perfundimisht rruzhdija qe votoj pd-ne humbi dhe de jure mandatin e tyre e mori socialisti..

  pse rri saliu 20 vjet..ne pushtet thua..
  e sjell shembull kim il sungat..

  kim il sungat nuk bejne votime or te pacipe..
  ne shqiperi behen votime e her fiton nje parti her tjera..

  nje parti mund ta mbaj 40 vjet nje kryetar ose mund ta ndrroj cdo vit..
  kjo nuk shkel asnje ligj asnji norme morale..

  ne demokraci..nje qytetar eshte i lire te antarsohet ne cilen do parti..
  ndac ne partine qe e mban 40 vjet dike si kryetar ndac ne nji parti qe e ndrron cdo vite..

  nje parti pluraliste ne sistem pluralist.. nuk krahasohet me nji parti ne diktature ku kryetari i partis se vetme ka krejt pushtetet edhe se nuk figuron as kryetar bashkie as kryeminister as president..

  ose jini injorante juve grenxat e selise roze ketu ose skini turp te spekuloni..

  sa per vrasjet.. e 21 janarit..

  ata ne bulevard nuk ishin qytetare..
  qytetare jan ata qe shetisin mbremjeve ne bulevard tash 70 vjet..
  keta lloj qytetaresh.. shetitsa nuk i ka vrare kush..
  u vrane nje lloj i vecante ate dit ne 21 janar..

  se cfar ishin ata pyet shefat e tu..

  ne 21 janar ishte nji skenar i pergatitur jo per ti qare hallet ndonje hallexhiu apo ndonje mase hallexhijsh..
  nuk mund te jene halle-qares nje bande mafiozesh betoni.. te llojit dulako fidel kokdhimo fat toc e shamko ed rucesh..
  nuk jan halle qares nje bande miljoineresh qe milionat i kan vene me tendera e pa punuar kurre nje dit ne jeten e tyre..
  nuk jan qares-halli nje bande e perbere nga kryetaret e bashkive kryesore te shqiperise..
  hallexhiu te parin takim me shtetin e ka me kryeplakun e fshatit me komunarin e lagjes e me bashkin e qytetit..
  keta duhet tu a qajne hallin hallexhiut..
  kryeministri nuk u gjen pune te papunit..
  ate u a gjen shteti me prane.. pra bashkite..
  kur keta banditet qe perbejne shtabin e kryetareve te bashkive me te medha.. sikurse tirana elbasani fieri vlora korca gjirokastra poradeci durresi etjetj.. nuku u zgjithkan asnji hall.. ahere pse jan ata..
  pse kan kerkuar te zgidhen e ri zgidhen kur spaskan asgje ne dore..
  ahere per cfar jan ata..
  vetem per te zbuluar ku ka bahce e qoshe bosh e per tu dhen leje ndertimi pallati 20 katsh miqve te tyre..?
  pun nuku gjejne..buk jo.. ate jo kete jo..
  pse pra marrin rrogat..
  se rrog vetem per te firmosur leje trouall-ndertimi nuk ta parashikon ligji..
  pra kjo bande nuk eshte tjeter vec bande feudalesh qe me marifet jan de facto pronaret e tokes shqiptare..

  pikerisht kjo mase banditesh organizon sistematikisht per muaj e vite me radhe protesta "paqesore" posht zyres se kryeministrit me raja te bashkive ku ata jan kryetare..
  pse i priten keta ndonji here ne zyre keta hallexhij e mbasi u a degjuan hallet e mbasi e studiuan hallin e hallexhive duall se halli tyre qenka jasht kopetencave te bashkive e se faji i mos zgidhjes se halleve qendroka tek berisha e kerkund tjeter..?

  jo..

  asnji "hallexhi i thirrur ne bulevardin 21 janari.. nuk ka qene trokites dere neper bashkite e shqiperise qe pothuaj totalisht qeverrisen nga edvini me banden e tij te kryetarve socialiste..

  edvini vete kudo e u lavderon punen kryetarve te bashkive qe qeveris ps-ja..
  nuk e degjuam te thote..se kto bashki jan kot se kto bashki nuku zgidhin asnji hall..
  perkundrazi ai mburret si ne tiran si kudo ku qeverisin socialistet se.. sa mire na kan vajtur punet.. se sa mire e kini pasur ju qytetare me keta kryetaret tane.. prandaj yxhym u thot ti votoni prape..
  pra nga duallen hallexhijte?

  mos jan banore brenda oborrit 200 metra katrore te kryeministrise ku qeverris berisha..
  jo..

  pra 21 janari ishte loje.. e jo protest per te zgidhur halle hallexhijsh.. ishte spekulim..

  dhe te ashtu quajtur hallexhij nuk ishin hallexhij se hallexhiu i vertet i thote.. dale mo edvin.. dale mo bime..ose pelesh.. ose gjike ose baftjar.. ose daku.. skemi cte bejme te saliu pa na degjuar juve nji here hallin..
  nuku dime qe njihere keta hallexhij te ishin ftuar per degjim halli njihere tek dako apo bimja apo peleshi apo edvini.. apo gjika etjetj kryetare bashki komunash ku dirigjojne socialistet.. e aty te ish rrahur muhabeti e te ish zbuluar se.. "fajin e ka vetem Saliu"..

  deri ne gerqi vajten specialistet e ed rucit e i mblodhen "hallexhijte"..
  pse e kishin qare hallin ata te kryetaret e bashkive greke.. e u kish dale dhe atje se ziverit ja paska fajin saliu ne tiran e jo kryetari i lagjes x ne athine apo follorine..
  jo..

  pra "protestuesit paqesore" te 21 janarit nuk ishin fare hallexhij por batakcij.. te njohur me rrenj e dhemballe nga celulat e selise roze.. e keta u sterviten se si do "protestojne".. se si do ta rrethojne tiranen e trembur.. se si do ti dalin nga te kater anet.. e se si do te marshojne ne shum falanga ne te gjitha hyrjet e tiranes e se si do marshojne agresivisht drejt bulevardit.. por jo bulevardit shetitore..por bulevardit qe ed rucua kishte 2 vjet qe e kish kthyer ne fush beteje sikurse sulltan murati fushen posht kalas se krujes..
  ishin bere disa prova ne kte lloj bulevardi.. jo shetitore paqesore..por kamp ushtarak.. ku huligani edvin disa here kishte derdhur helm e vrer duke drejtuar gishtin kercenyes tek dritarja e kryeministrit.. te zgedhur me vota te numeruara e firmosura dhe nga 20 mije komisionere.. fanatike deri ne vdekje te selise roze..
  pra 21 janari o shok spekulante.. nuk ishte ai qe e paraqisni ju per mediat e diplomatet e huaj..por ishte ai qe ju ne shtabet tuaja e pergatitet me kujdes e djallezi per muaj me radhe..
  pse u tremb shtabi juaj nga ideja e te berit transparente te bisedave telefonike te celulareve te shtabit..?

  ne se do ish 21 janari protest paqesore cfar frike kishin nga zbardhja e bisedave..

  alooo gramoz..kemi ca te uritur ne shupenze.. alo dako sill ca te papune nga keneta..
  alo bafto mblidhi ca laluce e ballsharake qe nuku u del leku per trahana.. se kan shume kalamaqer..
  alo prec merr ca zadrimore qe jetojne ne kasolle me kashte e balte..
  alo steerku i tom doshit.. merr ca kodosha qe u pikon catija ne koplik e sillli tu a qajm hallin ketu ne bulevard.. alo taku ngjela.. eja ti sqarojme ligjet ketyre hallexhive..
  alo gramoz silli ca nga fshati shkoz.. se jan ankuar se skan buke..
  jooo.. nuku do trembeshin po ti kishin keshtu ato muhabetet..
  u tremben se.. kan folur se si do ta terrorizojne tiranen.. se si do ta ujdisin masakren qe tu a ngecin lul bashes.. se si do ta luaj lojen topi me inen.. se si do qellohen me hunj policet .. se si do rrijn gati njesitet e sulmit e se si do jen parullat e aksioni.. luftarak..
  se si do ta terrorizojne policin e garden qe tja mbathin ne panik e te benet 97 te e qe pastaj te hyj ruci me edvin ne zyrat e kryemninistrise te vendos rendin se.. "paqesoret" te dale nga kontrolli prej "halleve te shumta" na e paskan djegur te gjalle krieministrin..sa gjynah more shok ambasadora.. e mo..

  robert perleka.. e tregon me se miri se kush ishte fryma ..filozofija..skenari.. plani.. frymnezimi e morali e perberja.. e gjithcka.. barbare e 21 janarit..
  e pra kur robertt perleka.. u sul shtazerisht mbi nje vajze.. ne rrug te durrsit.. 2 kilometer larg kryeministrise.. nuku ishte lagur asnji falangist nga lul "provokatori"..
  nuku e kish pare me inat asnje polic ndonje "paqesor" e paqesori kish dale na kontrolli..
  kur perleka shkelmo-grushtonte fytyren e vajzes nuku kish dal me gisht saliu te tallej ne dritare me "paqosorret"..
  pra nga buronte ajo egersi disa ore para sulmit.. qe Perleka e cfaq ne rrug te durrsit..
  mos ajo vajza e kish len pa buke perleken e falangen.. barbare..
  joo..

  ishte me kohe e pergatitur kjo lukuni kanibalesh.. se per cfar do zbarkonte ne bulevard..

  ata pra ishin kanibale te stervitur..
  se vrate ju kanibal me cigare ne goje..a kanibale paqesore.. ajo eshte puna juaj..

  ju per ate pune e bete 21 janarin..

  qe ti thoni sot bashes.. o vrases..

  kte ju e dini mire..

  po dhe ne e dime..


  e vecanta ishte se.. kete e kuptoj dhe arvizu..

  e ketu ju ngeci cadėrja keq.. ne bithen tuaj..

  keshtu mo milionera hall-qares te fukarase..
  lol

  i ngrati yzeir thano m.utet e edvin kokdhimjes..

  u fryne nga edvinua te poshterojn ambasadorin qe u a kuptoj lojen..

  e ustai.. urt e bute..cefesht.. eja arvizo..ho me ckina.. ec i fusim i berdaf me bicikleta..

  hahaha..sa mir u a beri..

  kam qef te fitoj prap edvinua..
  tu a blozoje mire mushkerit .. me squfur e co2.

  vet e ben frym marrjen e vrim-mballosjen ne kodrinat e gjelbra te pezes..
  he me i lumte..

  ashtu.. gelbaza me qymyr nxirrni nga goja..o vampire te edvin rucit..

  e sa me shum zivera qerroni..
  mir u a beni..
  po ama.. nuku na mashtroni dot..
  ..

 9. #989
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2011
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  zekth.. e zektha e grenxa e akrepa.. selim roziste..

  krejt me rrena e paske mush shkrimin tend..

  nje shkrim po pati sikur vetem nji genjeshter bie posht krejt kurse ti ne cdo fjali ke nji genjeshter..

  pse ben sikur nuk e di se rinumerimi i votave u be..
  u be atje ku pala qe nuk i besoj numerimit dergoj padin ne prokurori e kutite u hapen..
  gjith kohes berisha u tha ed rucve.. mos ma kerkoni mua hapjen e kutive sepse nuk eshte detyr e imja por e organeve qe ligji u a jep kte te drejte..
  seli rozja nuk e perdori kte rruge.
  pse?
  pyeti..
  e perdori nard ndoka..
  dergoj padine ne prokurori e gjykate dhe ata e pan te arsyeshme te hapin e rinumerojne kutite ne zonen per ku u ankua nard ndoku..
  dhe.. cfar ndodhi..
  u rinumeruan..votat aty dhe doli se asnji q.ime vote nuk i ishte vjedh nard ndokut te edvinit.. perkundrazi i ishin dhene ca ko.qe vota teper..
  u dh.je edvinua por ai ska turp..

  as ju qe derdellisni per kutite..

  rruzhdia..

  ne rruzhdie fshati votoj pd-ne.. dhe komisioneret socialist qe e nuhaten humbjen e thelle nuk ndejten deri ne fund te procesit por ja mbathen sipas urdherave te rucit..
  por si mjeshtra te kesaj dallaveres ata ja ngecen komisionerve demokratas..dhe perfundimisht rruzhdija qe votoj pd-ne humbi dhe de jure mandatin e tyre e mori socialisti..

  pse rri saliu 20 vjet..ne pushtet thua..
  e sjell shembull kim il sungat..

  kim il sungat nuk bejne votime or te pacipe..
  ne shqiperi behen votime e her fiton nje parti her tjera..

  nje parti mund ta mbaj 40 vjet nje kryetar ose mund ta ndrroj cdo vit..
  kjo nuk shkel asnje ligj asnji norme morale..

  ne demokraci..nje qytetar eshte i lire te antarsohet ne cilen do parti..
  ndac ne partine qe e mban 40 vjet dike si kryetar ndac ne nji parti qe e ndrron cdo vite..

  nje parti pluraliste ne sistem pluralist.. nuk krahasohet me nji parti ne diktature ku kryetari i partis se vetme ka krejt pushtetet edhe se nuk figuron as kryetar bashkie as kryeminister as president..

  ose jini injorante juve grenxat e selise roze ketu ose skini turp te spekuloni..

  sa per vrasjet.. e 21 janarit..

  ata ne bulevard nuk ishin qytetare..
  qytetare jan ata qe shetisin mbremjeve ne bulevard tash 70 vjet..
  keta lloj qytetaresh.. shetitsa nuk i ka vrare kush..
  u vrane nje lloj i vecante ate dit ne 21 janar..

  se cfar ishin ata pyet shefat e tu..

  ne 21 janar ishte nji skenar i pergatitur jo per ti qare hallet ndonje hallexhiu apo ndonje mase hallexhijsh..
  nuk mund te jene halle-qares nje bande mafiozesh betoni.. te llojit dulako fidel kokdhimo fat toc e shamko ed rucesh..
  nuk jan halle qares nje bande miljoineresh qe milionat i kan vene me tendera e pa punuar kurre nje dit ne jeten e tyre..
  nuk jan qares-halli nje bande e perbere nga kryetaret e bashkive kryesore te shqiperise..
  hallexhiu te parin takim me shtetin e ka me kryeplakun e fshatit me komunarin e lagjes e me bashkin e qytetit..
  keta duhet tu a qajne hallin hallexhiut..
  kryeministri nuk u gjen pune te papunit..
  ate u a gjen shteti me prane.. pra bashkite..
  kur keta banditet qe perbejne shtabin e kryetareve te bashkive me te medha.. sikurse tirana elbasani fieri vlora korca gjirokastra poradeci durresi etjetj.. nuku u zgjithkan asnji hall.. ahere pse jan ata..
  pse kan kerkuar te zgidhen e ri zgidhen kur spaskan asgje ne dore..
  ahere per cfar jan ata..
  vetem per te zbuluar ku ka bahce e qoshe bosh e per tu dhen leje ndertimi pallati 20 katsh miqve te tyre..?
  pun nuku gjejne..buk jo.. ate jo kete jo..
  pse pra marrin rrogat..
  se rrog vetem per te firmosur leje trouall-ndertimi nuk ta parashikon ligji..
  pra kjo bande nuk eshte tjeter vec bande feudalesh qe me marifet jan de facto pronaret e tokes shqiptare..

  pikerisht kjo mase banditesh organizon sistematikisht per muaj e vite me radhe protesta "paqesore" posht zyres se kryeministrit me raja te bashkive ku ata jan kryetare..
  pse i priten keta ndonji here ne zyre keta hallexhij e mbasi u a degjuan hallet e mbasi e studiuan hallin e hallexhive duall se halli tyre qenka jasht kopetencave te bashkive e se faji i mos zgidhjes se halleve qendroka tek berisha e kerkund tjeter..?

  jo..

  asnji "hallexhi i thirrur ne bulevardin 21 janari.. nuk ka qene trokites dere neper bashkite e shqiperise qe pothuaj totalisht qeverrisen nga edvini me banden e tij te kryetarve socialiste..

  edvini vete kudo e u lavderon punen kryetarve te bashkive qe qeveris ps-ja..
  nuk e degjuam te thote..se kto bashki jan kot se kto bashki nuku zgidhin asnji hall..
  perkundrazi ai mburret si ne tiran si kudo ku qeverisin socialistet se.. sa mire na kan vajtur punet.. se sa mire e kini pasur ju qytetare me keta kryetaret tane.. prandaj yxhym u thot ti votoni prape..
  pra nga duallen hallexhijte?

  mos jan banore brenda oborrit 200 metra katrore te kryeministrise ku qeverris berisha..
  jo..

  pra 21 janari ishte loje.. e jo protest per te zgidhur halle hallexhijsh.. ishte spekulim..

  dhe te ashtu quajtur hallexhij nuk ishin hallexhij se hallexhiu i vertet i thote.. dale mo edvin.. dale mo bime..ose pelesh.. ose gjike ose baftjar.. ose daku.. skemi cte bejme te saliu pa na degjuar juve nji here hallin..
  nuku dime qe njihere keta hallexhij te ishin ftuar per degjim halli njihere tek dako apo bimja apo peleshi apo edvini.. apo gjika etjetj kryetare bashki komunash ku dirigjojne socialistet.. e aty te ish rrahur muhabeti e te ish zbuluar se.. "fajin e ka vetem Saliu"..

  deri ne gerqi vajten specialistet e ed rucit e i mblodhen "hallexhijte"..
  pse e kishin qare hallin ata te kryetaret e bashkive greke.. e u kish dale dhe atje se ziverit ja paska fajin saliu ne tiran e jo kryetari i lagjes x ne athine apo follorine..
  jo..

  pra "protestuesit paqesore" te 21 janarit nuk ishin fare hallexhij por batakcij.. te njohur me rrenj e dhemballe nga celulat e selise roze.. e keta u sterviten se si do "protestojne".. se si do ta rrethojne tiranen e trembur.. se si do ti dalin nga te kater anet.. e se si do te marshojne ne shum falanga ne te gjitha hyrjet e tiranes e se si do marshojne agresivisht drejt bulevardit.. por jo bulevardit shetitore..por bulevardit qe ed rucua kishte 2 vjet qe e kish kthyer ne fush beteje sikurse sulltan murati fushen posht kalas se krujes..
  ishin bere disa prova ne kte lloj bulevardi.. jo shetitore paqesore..por kamp ushtarak.. ku huligani edvin disa here kishte derdhur helm e vrer duke drejtuar gishtin kercenyes tek dritarja e kryeministrit.. te zgedhur me vota te numeruara e firmosura dhe nga 20 mije komisionere.. fanatike deri ne vdekje te selise roze..
  pra 21 janari o shok spekulante.. nuk ishte ai qe e paraqisni ju per mediat e diplomatet e huaj..por ishte ai qe ju ne shtabet tuaja e pergatitet me kujdes e djallezi per muaj me radhe..
  pse u tremb shtabi juaj nga ideja e te berit transparente te bisedave telefonike te celulareve te shtabit..?

  ne se do ish 21 janari protest paqesore cfar frike kishin nga zbardhja e bisedave..

  alooo gramoz..kemi ca te uritur ne shupenze.. alo dako sill ca te papune nga keneta..
  alo bafto mblidhi ca laluce e ballsharake qe nuku u del leku per trahana.. se kan shume kalamaqer..
  alo prec merr ca zadrimore qe jetojne ne kasolle me kashte e balte..
  alo steerku i tom doshit.. merr ca kodosha qe u pikon catija ne koplik e sillli tu a qajm hallin ketu ne bulevard.. alo taku ngjela.. eja ti sqarojme ligjet ketyre hallexhive..
  alo gramoz silli ca nga fshati shkoz.. se jan ankuar se skan buke..
  jooo.. nuku do trembeshin po ti kishin keshtu ato muhabetet..
  u tremben se.. kan folur se si do ta terrorizojne tiranen.. se si do ta ujdisin masakren qe tu a ngecin lul bashes.. se si do ta luaj lojen topi me inen.. se si do qellohen me hunj policet .. se si do rrijn gati njesitet e sulmit e se si do jen parullat e aksioni.. luftarak..
  se si do ta terrorizojne policin e garden qe tja mbathin ne panik e te benet 97 te e qe pastaj te hyj ruci me edvin ne zyrat e kryemninistrise te vendos rendin se.. "paqesoret" te dale nga kontrolli prej "halleve te shumta" na e paskan djegur te gjalle krieministrin..sa gjynah more shok ambasadora.. e mo..

  robert perleka.. e tregon me se miri se kush ishte fryma ..filozofija..skenari.. plani.. frymnezimi e morali e perberja.. e gjithcka.. barbare e 21 janarit..
  e pra kur robertt perleka.. u sul shtazerisht mbi nje vajze.. ne rrug te durrsit.. 2 kilometer larg kryeministrise.. nuku ishte lagur asnji falangist nga lul "provokatori"..
  nuku e kish pare me inat asnje polic ndonje "paqesor" e paqesori kish dale na kontrolli..
  kur perleka shkelmo-grushtonte fytyren e vajzes nuku kish dal me gisht saliu te tallej ne dritare me "paqosorret"..
  pra nga buronte ajo egersi disa ore para sulmit.. qe Perleka e cfaq ne rrug te durrsit..
  mos ajo vajza e kish len pa buke perleken e falangen.. barbare..
  joo..

  ishte me kohe e pergatitur kjo lukuni kanibalesh.. se per cfar do zbarkonte ne bulevard..

  ata pra ishin kanibale te stervitur..
  se vrate ju kanibal me cigare ne goje..a kanibale paqesore.. ajo eshte puna juaj..

  ju per ate pune e bete 21 janarin..

  qe ti thoni sot bashes.. o vrases..

  kte ju e dini mire..

  po dhe ne e dime..


  e vecanta ishte se.. kete e kuptoj dhe arvizu..

  e ketu ju ngeci cadėrja keq.. ne bithen tuaj..

  keshtu mo milionera hall-qares te fukarase..
  lol

  i ngrati yzeir thano m.utet e edvin kokdhimjes..

  u fryne nga edvinua te poshterojn ambasadorin qe u a kuptoj lojen..

  e ustai.. urt e bute..cefesht.. eja arvizo..ho me ckina.. ec i fusim i berdaf me bicikleta..

  hahaha..sa mir u a beri..

  kam qef te fitoj prap edvinua..
  tu a blozoje mire mushkerit .. me squfur e co2.

  vet e ben frym marrjen e vrim-mballosjen ne kodrinat e gjelbra te pezes..
  he me i lumte..

  ashtu.. gelbaza me qymyr nxirrni nga goja..o vampire te edvin rucit..

  e sa me shum zivera qerroni..
  mir u a beni..
  po ama.. nuku na mashtroni dot..
  ..
  Eh brar...
  U perpoqa te lexoja me vemendje shkrimin tend, por ishte per mua e paevitueshme te humbisja here pas here perqendrimin, perpara nje fantazie kaq te shfrenuar. Eshte vertet per te ardhur keq te konstatosh qe ka njerez ne kete bote me nje dhunti kaq interesante, si ajo e fantazise, e shperdorojne ate per te ndertuar teorira komplotesh, skenare konspirative, karakteristike pikerisht te atyre militanteve te kuq te dikurshem, qe aq shume perbuz, por teknikat e mentalitetin e te cileve i ke misheruar aq mire mire, aq sa me shtyn te mendoj, pa te drejte mbase, qe i perket pikerisht asaj kategorie qe bertisnin "Ta pushkatojme Shoshorin", e qe sot ne tentative per tu shkeputur nga mekatet e dikurshme e sidomos per te hequr cdo hije dyshimi mbi nje te shkuar aspak te lavdishme, mbron zjarrshem kete pseudodemokratesh, qe zanafillene tyre politike te tyre e kane te perlyer ne gjak, e qe jane ne kete loje, pikerisht per tu fshehur e per tu mbrojtur nga mekatet e dikurshme.
  E ndonese jam pothuajse i bindur , qe ky shkrim nuk do te sherbeje aspak per te luftuar komplotet e pafundme qe subkoshienca jote prodhonka, une do te perpiqem t pergjigjem shkrimit tend thriller, me nje analize mediokre politike.
  Pikesepari, ai qe po te shkruan ka pershtypjen se ka pak a shume te njejten moshe biologjike me ty. Vecse nuk ka patuar asnjehere asnje tesere partie, as para e as pas revolucionit studentor. ti mund te thuash te njejten gje? E jo vetem, por forcen e vetme te tij politike, pra voten, nuk ja ka dhuruar asnjehere verberisht asnjeres force politike, perkundrazi, duke pare se ne vendin tim gjerat nuk kane shkuar sic enderronim ne dhjetor te vitit 90', jam perpjekur gjithnje te jem kritik kundrejt atij qe qeveris, duke favorizuar opozitat e cdo kohe, ne tentative te kote mbase, te luftoje idene e perjetesise qe mund ti formohet ne koke cdo ideri, sepse eshte pikerisht kjo ide qe me pas e perforcuar nga militantet, shnderron lideret ne padron, militantet ne oborrtar, e njerezit e thjeshte ne skllever. ti mund te thuash te njejten gje per veten tende?
  ja perse gjithe teoria jote qe ke perdorur ne shkrimin e mesiperm, sikur edhe une, si ty, vecse ne krah te kundert, qenkam militant i njerit kamp, eshte kryekeput fantazi...( ose genjeshter sic preferon ta quash ti, pra duke te cituar ty i gjithe shkrimi carcafesk yti eshte i pavlere, sepse bazuar ne genjeshter
  thene kjo, edhe sikur une ti perkisja realisht kampit tjeter, une nuk do isha armiku yt. Une jam nje qytetar si ty, qe ndaj bindje politike mbase te kunderta, por qe bashke ndajme nje kombesi, te njejtat tradita e nje te shkuar mbushur me ankthe e endrra te ngjashme, atehere c'eshte kjo mani per te cuar kedo qe nuk e e mendon si ju perpara turres se druve? C'eshte ky mllef kundrejt kutj mendon ndryshe, se hiqeni edhe si demokrate, nderkohe qe parimi i demokracise eshte: " Ndonese e mendoj krejt ndryshe nga ty, do te luftoj me jeten time, qe ti te thuash ate qe mendon". Ja perse une mendoj qe edhe kjo demokracia qe rreh ne venat tuaja, eshte nje tjeter prodhim i fantazise qe permenda me pare.
  Por le ti rikthehemi ceshtjeve te diskutuara me lart. 21 janari- ti thua qe protesten e dhunshme e organizoi opozita, e une e mendoj ekzaktesisht si ty e natyrisht jam e isha totalisht kundra saj. Pasi u perqeshen per 2 vjet te gjitha protestat paqesore te opozites, pasi kryeministri pertallej me opoziten duke i thene se nuk dinte te bente protesta, e duke e provokuar ate, nuk duhet te cuditesh qe situata degjeneroi ne ate menyre. turp e faqja e zeze, e duhet te ndeshkohet kush e organizoi ate situate, por nje burre shteti qe ne fillim pertallej e me pas, pasi u tremb kur pa gjithe ate det njerezor qe bertiste poshte zyres se tij, dha urdher te qellohej mbi turme, nuk eshte nje burre shteti e aq me pak eshte demokratik. Nje burre shteti qe menjehere me pas doli e akuzoi opoziten se i kishte vrare nga afer ata 4 fatmjere, per me pas per tu pergenjeshtruar nga filmime reale, provoi me mediat e tij te nxirrte teorne e atij thinjoshit qe i afrohej e me pas kur ishte me shpatulla ne mur nxorri teorine e thika-cadrave pistolete e teoremen qesharake te pucit te shtetit, e diten tjeter filloi te fliste per lajthite e bajamet eshte thjesht nje karagjoz qe nuk ka idene minimale se si funksionon nje shtet normal.
  Pse nuk i dorezuan kompanite telefonike , bisedat e lidereve te majte ate dite? sepse i kerkoi nje komisioon hetimor karagjozesh, i paligjshem, sepse nuk kishte asnje eksponent te majte, e po ti kishte kerkuar prokuroria do kishte qene me ndryshe. Por jo vetem, a mundet ti te me thuash pse garda e republikes nuk dorezoi pervec gardisteve,serverin ku jane te rregjistruara radiot e komunikimit me njeri tjetrin ate dite? pse u fsheh pas alibise qe nuk na ekzistoka nje server i tille, kur nje server i tille qenka funksional qe ne 2005 e jo me tani qe jemi vend i NATO-s.? ty qe te intereson trasparenca e asaj dite, si edhe mua, pse nuk kerkon te kuptosh kush dha urdher te qellohej e perse? Por edhe ceshtja e trasparences, eshte produkt i asaj fantazie qe perpiqet te fshehe deshiren per te kriminalizuar opoziten ose kedo qe e mendon ndryshe nga kryeatri juaj i dashur.
  Persa i perket te vrareve, provoj te mendoj qe ata njerez ishin nder te tjera baballare femijesh, burra familjesh, te varfer ne palce e e qe u ekzekutuan barbarisht ne mes te kryqytetit, perpara nderteses, qe ne vend te punonte per ta , mendoi si ti ndertonte nje arkivol. midis tyre kishte edhe njerez qe kishin votuar berishen ne 2005, e siomos nuk ekziston nje filmim i vetem qe qe ata te kene leshuar qofte edhe nje gur te vetem kunder ministrise. Ishin ne proteste, sepse eshte e drejte e kujtdo te protestoje, vecse kur qellohet ne turme ekziston mundesia te gjendesh ne vendin e gabuar ne momentin e gabuar. Ashtu sic mund te ndodhe ne nje lufte, e kur luften ta ben shteti yt eshte akoma me kriminale. E une mendoj qe eshte detyre qytetare, te solidarizohemi me ke vdiq se kerkoi nje jete me te mire, me ke vdiq se ishte me i pafat se ne, e te denojme cilendo forceforce qe perpoqe te shfrytezonte deshperimin e tyre ose ata qe i cuna ne deshperim e me pas i ekzekutuan. Eshte obigim njerezor te perkulemi perpara portretit te asaj vogelushes qe qan perpara portretit te te atit. e kush nuk arrin te perkulet? i rrofte fantazia makaber,pasqyre e shpirtit te tij...
  Zgjedhjet 2009
  Nuk mjaftojne as kutite e shkodres e as ruzhdija per te vertetuar qe kishte apo jo manipulim. Ehste e mjaftueshme te mendosh se si PD-ja pasi ofronte hetimin e materialeve zgjedhore, u terhoq edhe nga ky leshim, pikerisht ne momentin ekzakt kur e kerkoi opozita. rezultati i i 2009 ishte aq i ngushte, sa mjaftonte nje manipulim fare i vogel, per te ndryshuar rezultatin, sepse Meta, sic i ka hije nje prostitute politike, fare mire mund te ishte hedhur nga krahu i opozites e sot te qeverisnin turpshem bashke. Por ajo qe eshte me e rendesishme, eshte qe elektorati shqiptar u privua nga e drejta per te njohur rezultatin real, jo per te ndryshuar rezultatin e 2009 po per ti siguruar vetes qe nuk do te kete me vjedhje sepse perfundon ne burg. Kete nje qeverisje qe kerkon demokraci e qe kerkon trasparence ne procesin e votimit duhet ta kishte garantuar e jo vetem, por edhe kesja here kur eksponente te majte kerkuan qe per cdo rast kutite e 2011 te hapeshin per te evituar konflikte te tjera ne vitet ne vijim edhe njehere mazhoranca u shmang, per te treguar qe edhe kesaj here qellimi eshte i qarte e kjo nuk do fantazi per ta kuptuar, do fantazi per ta kundershtuar...
  Se fundmi, mbi zgjedhjet qe jane ne prag. Perseris qe nuk isha me ramen, nese PD-ja do me kishte nxjerre nje figure pak me te paster se sa buzagazi i qeverise. Por nga ana tjeter gjithe shqiptaret duhet ti tremben deshtimit eventual te opozites ne keto zgjedhje, sepse kjo do te dekretonte akumulimin e pushtetit ne duart e nje njeriu te vetem, qe e ka treguar veten sa i rrezikshem di te jete kur ka gjithcka ne dore. Eshte e vertete qe nuk eshte kusht moral , qe nje parti te nderroje lider here pas here, por di te them qe kjo nuk ndodh vetem ne vende diktatoriale, pikerisht te ai Kim Sungu- te cilit kryeministri yne i ngjan gjithnje e me shume, me ca tipare ghedafiane e kastriste. ti mund te me kundershtosh sa te duash, qe ai ka te drejte te rrije sa te doje, kurse mua do vazhdoje te me duket, se si keta njerez qe sot simpatizojne ate e qe hiqen si superdemokratik ne shpirt, nuk arrijne te imagjinojne veten e tyre me nje lider tjeter. Kam friken se edhe nje dele ne kope, e rreshtuar pas bariut, iu dukerka vetja shume e lumtur se jeton ne nje shoqeri demokratike e harron qe ne fund bariu, kur qumeshti mos i dale me aq i shijshem, do perfundoje nen thiken e bariut te saj demokratik.
  dhe per ta mbylur, me vjen mire qe te dhimbsen mushkerite e qytetareve te tiranes, po aq sa me dhimbsen edhe mua, prandaj kushedi sa do e kesh share qeverine per naften "virgin" apo jo? apo e ke ilac per fantazine?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zekthi_ : 29-04-2011 mė 06:27

 10. #990
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2011
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  E ke vene re qe gjithe akuzave te kryeministrit prokuroria dhe kryeprokurorja nuk i eshte pergjigur me ndonje deklarate per t'i hedhur poshte?!
  Ne fakt duhet permendur qe transparenca e prokurorise eshte zero dhe opozites nuk i ben pershtypje kjo gje.
  edhe ndaj akuzave te opozites nuk i eshte pergjigjur prokuroria...sipas logjikes tende pse?

  megjithate Ska nevoje ti pergjigjet prokuroria se ju tha nderkombetarisht qe nuk kishte puci puci...Po sikur ai nuk e dinte?

  Sepse prokuroria nuk eshte zyre shtypi, e aq me pak mund te pergenjeshtroje cdo delirant gangsterr

 11. #991
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zekthi_ Lexo Postimin
  Eh brar...
  U perpoqa te lexoja me vemendje shkrimin tend, por ishte per mua e paevitueshme te humbisja here pas here perqendrimin, perpara nje fantazie kaq te shfrenuar. Eshte vertet per te ardhur keq te konstatosh qe ka njerez ne kete bote me nje dhunti kaq interesante, si ajo e fantazise, e shperdorojne ate per te ndertuar teorira komplotesh, skenare konspirative, karakteristike pikerisht te atyre militanteve te kuq te dikurshem, qe aq shume perbuz, por teknikat e mentalitetin e te cileve i ke misheruar aq mire mire, aq sa me shtyn te mendoj, pa te drejte mbase, qe i perket pikerisht asaj kategorie qe bertisnin "Ta pushkatojme Shoshorin", e qe sot ne tentative per tu shkeputur nga mekatet e dikurshme e sidomos per te hequr cdo hije dyshimi mbi nje te shkuar aspak te lavdishme, mbron zjarrshem kete pseudodemokratesh, qe zanafillene tyre politike te tyre e kane te perlyer ne gjak, e qe jane ne kete loje, pikerisht per tu fshehur e per tu mbrojtur nga mekatet e dikurshme.
  E ndonese jam pothuajse i bindur , qe ky shkrim nuk do te sherbeje aspak per te luftuar komplotet e pafundme qe subkoshienca jote prodhonka, une do te perpiqem t pergjigjem shkrimit tend thriller, me nje analize mediokre politike.
  Pikesepari, ai qe po te shkruan ka pershtypjen se ka pak a shume te njejten moshe biologjike me ty. Vecse nuk ka patuar asnjehere asnje tesere partie, as para e as pas revolucionit studentor. ti mund te thuash te njejten gje? E jo vetem, por forcen e vetme te tij politike, pra voten, nuk ja ka dhuruar asnjehere verberisht asnjeres force politike, perkundrazi, duke pare se ne vendin tim gjerat nuk kane shkuar sic enderronim ne dhjetor te vitit 90', jam perpjekur gjithnje te jem kritik kundrejt atij qe qeveris, duke favorizuar opozitat e cdo kohe, ne tentative te kote mbase, te luftoje idene e perjetesise qe mund ti formohet ne koke cdo ideri, sepse eshte pikerisht kjo ide qe me pas e perforcuar nga militantet, shnderron lideret ne padron, militantet ne oborrtar, e njerezit e thjeshte ne skllever. ti mund te thuash te njejten gje per veten tende?
  ja perse gjithe teoria jote qe ke perdorur ne shkrimin e mesiperm, sikur edhe une, si ty, vecse ne krah te kundert, qenkam militant i njerit kamp, eshte kryekeput fantazi...( ose genjeshter sic preferon ta quash ti, pra duke te cituar ty i gjithe shkrimi carcafesk yti eshte i pavlere, sepse bazuar ne genjeshter
  thene kjo, edhe sikur une ti perkisja realisht kampit tjeter, une nuk do isha armiku yt. Une jam nje qytetar si ty, qe ndaj bindje politike mbase te kunderta, por qe bashke ndajme nje kombesi, te njejtat tradita e nje te shkuar mbushur me ankthe e endrra te ngjashme, atehere c'eshte kjo mani per te cuar kedo qe nuk e e mendon si ju perpara turres se druve? C'eshte ky mllef kundrejt kutj mendon ndryshe, se hiqeni edhe si demokrate, nderkohe qe parimi i demokracise eshte: " Ndonese e mendoj krejt ndryshe nga ty, do te luftoj me jeten time, qe ti te thuash ate qe mendon". Ja perse une mendoj qe edhe kjo demokracia qe rreh ne venat tuaja, eshte nje tjeter prodhim i fantazise qe permenda me pare.
  Por le ti rikthehemi ceshtjeve te diskutuara me lart. 21 janari- ti thua qe protesten e dhunshme e organizoi opozita, e une e mendoj ekzaktesisht si ty e natyrisht jam e isha totalisht kundra saj. Pasi u perqeshen per 2 vjet te gjitha protestat paqesore te opozites, pasi kryeministri pertallej me opoziten duke i thene se nuk dinte te bente protesta, e duke e provokuar ate, nuk duhet te cuditesh qe situata degjeneroi ne ate menyre. turp e faqja e zeze, e duhet te ndeshkohet kush e organizoi ate situate, por nje burre shteti qe ne fillim pertallej e me pas, pasi u tremb kur pa gjithe ate det njerezor qe bertiste poshte zyres se tij, dha urdher te qellohej mbi turme, nuk eshte nje burre shteti e aq me pak eshte demokratik. Nje burre shteti qe menjehere me pas doli e akuzoi opoziten se i kishte vrare nga afer ata 4 fatmjere, per me pas per tu pergenjeshtruar nga filmime reale, provoi me mediat e tij te nxirrte teorne e atij thinjoshit qe i afrohej e me pas kur ishte me shpatulla ne mur nxorri teorine e thika-cadrave pistolete e teoremen qesharake te pucit te shtetit, e diten tjeter filloi te fliste per lajthite e bajamet eshte thjesht nje karagjoz qe nuk ka idene minimale se si funksionon nje shtet normal.
  Pse nuk i dorezuan kompanite telefonike , bisedat e lidereve te majte ate dite? sepse i kerkoi nje komisioon hetimor karagjozesh, i paligjshem, sepse nuk kishte asnje eksponent te majte, e po ti kishte kerkuar prokuroria do kishte qene me ndryshe. Por jo vetem, a mundet ti te me thuash pse garda e republikes nuk dorezoi pervec gardisteve,serverin ku jane te rregjistruara radiot e komunikimit me njeri tjetrin ate dite? pse u fsheh pas alibise qe nuk na ekzistoka nje server i tille, kur nje server i tille qenka funksional qe ne 2005 e jo me tani qe jemi vend i NATO-s.? ty qe te intereson trasparenca e asaj dite, si edhe mua, pse nuk kerkon te kuptosh kush dha urdher te qellohej e perse? Por edhe ceshtja e trasparences, eshte produkt i asaj fantazie qe perpiqet te fshehe deshiren per te kriminalizuar opoziten ose kedo qe e mendon ndryshe nga kryeatri juaj i dashur.
  Persa i perket te vrareve, provoj te mendoj qe ata njerez ishin nder te tjera baballare femijesh, burra familjesh, te varfer ne palce e e qe u ekzekutuan barbarisht ne mes te kryqytetit, perpara nderteses, qe ne vend te punonte per ta , mendoi si ti ndertonte nje arkivol. midis tyre kishte edhe njerez qe kishin votuar berishen ne 2005, e siomos nuk ekziston nje filmim i vetem qe qe ata te kene leshuar qofte edhe nje gur te vetem kunder ministrise. Ishin ne proteste, sepse eshte e drejte e kujtdo te protestoje, vecse kur qellohet ne turme ekziston mundesia te gjendesh ne vendin e gabuar ne momentin e gabuar. Ashtu sic mund te ndodhe ne nje lufte, e kur luften ta ben shteti yt eshte akoma me kriminale. E une mendoj qe eshte detyre qytetare, te solidarizohemi me ke vdiq se kerkoi nje jete me te mire, me ke vdiq se ishte me i pafat se ne, e te denojme cilendo forceforce qe perpoqe te shfrytezonte deshperimin e tyre ose ata qe i cuna ne deshperim e me pas i ekzekutuan. Eshte obigim njerezor te perkulemi perpara portretit te asaj vogelushes qe qan perpara portretit te te atit. e kush nuk arrin te perkulet? i rrofte fantazia makaber,pasqyre e shpirtit te tij...
  Zgjedhjet 2009
  Nuk mjaftojne as kutite e shkodres e as ruzhdija per te vertetuar qe kishte apo jo manipulim. Ehste e mjaftueshme te mendosh se si PD-ja pasi ofronte hetimin e materialeve zgjedhore, u terhoq edhe nga ky leshim, pikerisht ne momentin ekzakt kur e kerkoi opozita. rezultati i i 2009 ishte aq i ngushte, sa mjaftonte nje manipulim fare i vogel, per te ndryshuar rezultatin, sepse Meta, sic i ka hije nje prostitute politike, fare mire mund te ishte hedhur nga krahu i opozites e sot te qeverisnin turpshem bashke. Por ajo qe eshte me e rendesishme, eshte qe elektorati shqiptar u privua nga e drejta per te njohur rezultatin real, jo per te ndryshuar rezultatin e 2009 po per ti siguruar vetes qe nuk do te kete me vjedhje sepse perfundon ne burg. Kete nje qeverisje qe kerkon demokraci e qe kerkon trasparence ne procesin e votimit duhet ta kishte garantuar e jo vetem, por edhe kesja here kur eksponente te majte kerkuan qe per cdo rast kutite e 2011 te hapeshin per te evituar konflikte te tjera ne vitet ne vijim edhe njehere mazhoranca u shmang, per te treguar qe edhe kesaj here qellimi eshte i qarte e kjo nuk do fantazi per ta kuptuar, do fantazi per ta kundershtuar...
  Se fundmi, mbi zgjedhjet qe jane ne prag. Perseris qe nuk isha me ramen, nese PD-ja do me kishte nxjerre nje figure pak me te paster se sa buzagazi i qeverise. Por nga ana tjeter gjithe shqiptaret duhet ti tremben deshtimit eventual te opozites ne keto zgjedhje, sepse kjo do te dekretonte akumulimin e pushtetit ne duart e nje njeriu te vetem, qe e ka treguar veten sa i rrezikshem di te jete kur ka gjithcka ne dore. Eshte e vertete qe nuk eshte kusht moral , qe nje parti te nderroje lider here pas here, por di te them qe kjo nuk ndodh vetem ne vende diktatoriale, pikerisht te ai Kim Sungu- te cilit kryeministri yne i ngjan gjithnje e me shume, me ca tipare ghedafiane e kastriste. ti mund te me kundershtosh sa te duash, qe ai ka te drejte te rrije sa te doje, kurse mua do vazhdoje te me duket, se si keta njerez qe sot simpatizojne ate e qe hiqen si superdemokratik ne shpirt, nuk arrijne te imagjinojne veten e tyre me nje lider tjeter. Kam friken se edhe nje dele ne kope, e rreshtuar pas bariut, iu dukerka vetja shume e lumtur se jeton ne nje shoqeri demokratike e harron qe ne fund bariu, kur qumeshti mos i dale me aq i shijshem, do perfundoje nen thiken e bariut te saj demokratik.
  dhe per ta mbylur, me vjen mire qe te dhimbsen mushkerite e qytetareve te tiranes, po aq sa me dhimbsen edhe mua, prandaj kushedi sa do e kesh share qeverine per naften "virgin" apo jo? apo e ke ilac per fantazine?
  Ata qe perpiqen ta shfrytezojne 21 janarin ne emciononet e urrejtjes partiake duke akuzuar qeverine per cka ndodhi , nuk tregojne te verteten..
  Pas 97-ten, 21 janari ishte ngjarja me e dhimbshme qe kam pare ne syt e mi, kur shikoja Tiranen ne erresire totale te terrorit nga dhuna. Ne ate cast ndjeva dhimbje per vendin qe ka vuajtur shume ne te kaluaren dhe vazhdon te vuaje nga njerezit qe duan pushtet me cdo kusht dhe qe nuk do tia dijne per pasojen psikologjike ne dramat qe ata shkaktojne.. Ne vitin 97, isha 10 vjec ,degjoja zhurmat e kallashnikovit dit e nate , ne rruget e Tiranet mbreteronin plumbat , ndjesine e nje atmosfere lufte ..E kam perjetuar ate ndjesi e nje lufte se ndryshe nga lufta e armikut te jashtem , lufta brenda nesh eshte me e keqe pasi ishte lufte mes shqiptareve.
  Ne 97 ishin te njejtet autoret dhe aktoret ne opozite qe jane edhe sot, me nje ndryshim qe iku hajduti , ne krye erdhi mafiozi .. Jane po te njejtet ata qe ishin ne opozite dhe u be 97,organizuan 21 janarin per te bere nje 97 te dyte . sepse vetem ne kete menyre mendojne te vijne ne pushtet . Nese do ishte proteste paqesore pse Gjinushi duhet te deklaronte shembullin e Tunizise, pse Ruci do deklaronte rrezimin e qeverise nga populli, pse Rama do deklaronte qe populli mund te tejkaloje Opoziten dhe nuk mund te kalojne mbi kufomat ? Keto deklarata pervec se ishin qellimet te fshehta per kaos e dhune, ishin nxitje psikologjike per dhune .
  Une bashke me ata qe kane te njejtin mendim me mua, duam qe vendi te sherohet nga plaget e se kaluares , nuk bejme kurre kompromis me dhunen, nuk duam dhune , perkundrazi do ta denojme dhunen me gjith forcen e mendjes dhe shpirtit , kushdo qeveri te jete ne pushtet i majte apo i djathte , sepse ne radhe te pare eshte vendi im dhe dua qe Shqiperia te dale nga erresira dhe te shikoje nje rreze drite zhvillimi, kulture e emancipimi.

  Sa per zgjedhjet ne 2009 ju po ne te njejten vrime i bini fyellit, sepse u eshte thene 100 here qe Opozita per cdo fakt e manipulim ti drejtohet prokurorise dhe gjykates , pasi nga njera ane thoni qe Berisha eshte diktator nga ana tjerer kerkoni qe Berisha te nderhyje ne ceshtjet qe nuk i takojne , por nuk ishte ky qellimi i Opozites. Opozita duke ditur qendrimin e palekundur te Maxhorances vazhdonte te insistonte ne kerkesat e saj , me strategji te caktuar me nje qellim te fshehte, te destabilizonte vendin , te fuste vendin ne kurthin e tyre duke krijuar krize e tension, dhe te bente ate qe beri, 21 janarin.

  Kam degjuar shpesh nga te majtet te thojne qe PD po e mori Tiranen, bie ne duart e nje njeriu te vetem, nderkohe qe keta ankohen per vjedhjet votash ne 2009 dhe se po te kishin fituar do ishin po me te njejtet duart e nje njeriu te vetem, Tiranen dhe qeverine . U ka zen halli te mos fitoje Berisha, pale te fitoje Rama te gjitha pushtetet, kryetar partie, kryetar bashkie, dhe kryetar qeverie.. Ta harrojne , bandat mafioze nuk vijne kurre ne pushtet me vote
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Noellag : 29-04-2011 mė 08:52
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

 12. #992
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  ah se harrova, ankohen qe Berisha ka 20 vjet ne pushtet , ne fakt 12 vjet se 8 vjet ishin socialistet , nderkohe qe Rama ka 11 vjet { aq sa Berisha nga pushtetet e ndara} me Tiranen se eshte sa gjysma e pushtetit qendror , kerkon mandatin e 4 , 15 vjet ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Noellag : 29-04-2011 mė 08:58
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

 13. #993
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Noellag Lexo Postimin
  ah se harrova, ankohen qe Berisha ka 20 vjet ne pushtet , ne fakt 12 vjet se 8 vjet ishin socialistet , nderkohe qe Rama ka 11 vjet { aq sa Berisha nga pushtetet e ndara} me Tiranen se eshte sa gjysma e pushtetit qendror , kerkon mandatin e 4 , 15 vjet ?
  Prit prit se ne 8 maj fillon te merret me salen Rama
  Do ta shifni pastaj a fiton me zgjedhje PD apo Jo

 14. #994
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-05-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  10
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nga mungesa e argumentave e alternativave Rama hedh ne treg vetem marrezira e fantazi.Jo vetem Shqiperia por edhe bota demokratike e dine se eshte pikerisht ky njeri qe po e mban pezull per disa vite politiken e Shqiperise me presione,genjeshtra,shantazhe e deri ne veprime te dhunshme vetem per tu realizuar qellimi i tij per tu bere i pari i vendit,pa asnje merite.Shqiperise e sidomos Tiranes nuk i duhet nje njeri i pasur financiarisht,por nje njeri cilesor i pasur me vizione.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga geom : 29-04-2011 mė 12:05

 15. #995
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjithsesi Rama fiton dhe kjo gje salen e terbon
  Kesaj rradhe kushdo qe prek voten automatikisht kalon tek deshmoret e demokracise
  Ska me lojra
  Ai qe luan me voten luan me koken

 16. #996
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-05-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  10
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Rama nuk eshte njeri pozitiv kte gje e kane kuptuar pothuajse te gjith Shqiptaret,prandaj do marri aq pak vota sa nuk do ket se ca te vjedhesh.

 17. #997
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  E nuk dihet ne se ps do ta mbroje voten.
  Po e mbrojti do fitoje Rama si perhere po jo per Tiranen me shume sesa per te ardhmen e vet.

  Raporti parparak i OSBE ne Tirane kete radhe me ne fund nxori per kritike disa pika kritike te manipulimit te votes qe po pregatitet.

  OSBE ka prezantuar pasditen e sotme raportin e dytė pėr zgjedhjet e 8 majit. Nė dallim nga raporti i parė, ky i sotmi ėshtė shumė kritik nė lidhje me atė qė ka ndodhur gjatė kėsaj kohe.
  Nė raportin e vet, OSBE shprehet se fushata zgjedhore ka qenė e tensionuar dhe e mbushur me akte dhune.
  Nė raport thuhet se gjatė kėsaj kohe, ka pasur presione tė shumta ndaj administratės shtetėrore.
  Kritika tė veēanta OSBE ka pasur pėr Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve, pėr tė cilin ka thėnė se nė shumė raste ka marrė vendime me tendenca partiake.
  Gjithashtu, nė raport evidentohen probleme dhe mospėrputhje tė shumta me listat e votuesve. Sipas raportit, 40% e votuesve s’kanė kodin e vendbanimit.
  Nė raport kritikohet edhe Bordi i Monitorimit tė Medias, qė sipas OSBE/ODHIR, ka tejkaluar kompetencat e veta.
  Albania Uber Alles

 18. #998
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Juanito kam informacione te sakta
  Ja nje shkrim qe tregon vetem majen e ajsbergut


  Opozita shqiptare do shpėrndajė njė ‘ushtri mbėshtetėsish’ nė zgjedhje
  “Njė numėr vėzhguesish zgjedhore, tė rinjsh qė mund tė pėrballojnė kėrcėnimet fizike e psikike, do tė shpėrndahen nė vend pėr tė garantuar procesin zgjedhor nė ēdo qendėr votimi,” i tha njė deputet socialist agjencisė Balkan Insight nė kushte anonimati.
  Njė tjetėr zyrtar nga Partia Socialiste, tha se njėsoj si nė zgjedhjet e vitit 2007, partia ka krijuar njė ‘strukturė tė pėrbėrė nga ish oficerė tė Ministrisė sė Brendshme, tė liruar nga detyra, pėr tė mbėshtetur e mbrojtur komisionerėt socialistė gjatė zgjedhjeve’.
  ‘Nė zgjedhjet e shkuara, kjo strukturė ka ndėrhyrė nė dy ose tre raste kur komisionerėt socialistė u kėrcėnuan,’ specifikoi burimi.
  Komisionerėt zgjedhorė nė Shqipėri janė tė vendosur nė ēdo qendėr votimi nė vend nė ditėn e votimit dhe kanė pėr detyrė qė tė kontrollojnė kartat e identitetit dhe tė vėzhgojnė procesin. Komisionerėt pėrzgjidhen nga partitė kryesore nė vend.
  Zgjedhjet e majit shihen si njė test kyē pėr kredencialet demokratike tė Shqipėrisė pas njė proteste tė dhunshme anti- qeveritare mė 21 janar, qė la katėr protestues ė vdekur dhe qė atėherė ka qenė burim* njė pėrplasje tė fortė mes qeverisė dhe partisė nė pushtet.
  Pėrveē grupeve tė vėzhguesve, socialistėt kanė identifikuar deri mė tani emigrantėt shqiptarė qė jetojnė jashtė, nė mėnyrė qė tė parandalojnė qė votat tė hidhen nė mėnyrė abuzive nė emėr tė tyre.
  “Megjithėse njė rrjet mbėshtetėsish *kanė shkuar derė mė derė, ne kemi pėrgatitur njė database tė emigrantėve qė jetojnė jashtė dhe qė do jenė tė pranishėm nė Shqipėri ditėn e zgjedhjeve,” tha njė deputet socialist.
  Liderėt socialistė shpesh kanė akuzuar mazhoranėn qeverisėse tė kryeministrit Sali Berisha se ka pėrdorur nė mėnyrė abuzive votėn e emigrantėve qė jetojnė jashtė vendit pėr tė ndikuar nė peshoren elektorale nė zgjedhjet e kontestuara parlamentare tė qershorit 2009.
  Sipas zyrtarėve socialistė, ata janė treguar mė tė kujdesshėm nė pėrzgjedhjen e komisionerėve tė tyre pėr qendrat e votimit, pasi disa prej tyre u kompromentuan nė vitin 2009 pėrmes ryshfeteve.
  “Nė ēdo qendėr votimi nė Tiranė, socialistėt do tė kenė njė komisioner tė besuar, tė caktuar nga lideri i opozitės, Edi Rama, njė komisioner tė caktuar nga drejtuesi lokal dhe njė tjetėr nga strukturat socialiste,” konfirmoi deputeti.
  Tirana konsiderohet njė betejė kyēe nė zgjedhjet e 8 majit. Lideri socialist, Rama, do tė pėrballet me ish- ministrin e Brendshėm pėr karrigen e kryebashkiakut.

  Gazeta tema

 19. #999
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ee po keshtu bene dhe heres tjeter po ja hodhi Salia.
  Mori plot 20 vende ne parlament me te vjedhur
  Ishalla kete here i mbrojne votat.
  Dhemb per dhemb me kokpalaret duhet, asnje vote te mos vjedhin.
  Albania Uber Alles

 20. #1000
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga juanito02 Lexo Postimin
  Ee po keshtu bene dhe heres tjeter po ja hodhi Salia.
  Mori plot 20 vende ne parlament me te vjedhur
  Ishalla kete here i mbrojne votat.
  Dhemb per dhemb me kokpalaret duhet, asnje vote te mos vjedhin.
  Po mire sipas Nitos vetem Sala vjedh , Rama nuk vjedh ? Sala eshte djalli , Rama engjelli ? Sala burimi i te keqijave, Rama burimi i te mirave ? Nito ,kshu do na mbushesh mendjen ti ?

  Rapto , po e pres me qetesi 8 majin , ti bej gati birren dhe pulat me shumice ..
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •