Close

Rezultati i Sondazhit: Kush i fiton zgjedhjet per kryetar bashkie ne Tirane?

Votues
206. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • EDI RAMA

  60 29.13%
 • LULZIM BASHA

  146 70.87%
Faqja 15 prej 164 FillimFillim ... 513141516172565115 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 3272
 1. #281
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga mesuesi_1 Lexo Postimin
  raptoloid ..... mi sill ketu te gjitha keto postimet qe ti thua se une i kam perseritur ....

  shah mat ....!

  kerkon te besh dizinformim si shoket e tu edvero-tahiro-bollino-brace-koco-shalso por je i falimentuar komplet ....

  8 MAJI 2011 do te jete i paharruar .....
  Mesus dua vetem te pyes se kush Jane kandidatet e PS dh PD per kryetar komune ne fdhatin tend?

 2. #282
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Zgjedhjet nė rrezik, Rama: Ja kėrkesat tona pėr mbrojtjen e tyre
  Website gazeta shekulli


  Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, tha sot se zgjedhjet e 8 majit janė nė rrezik, pasi ka tentativa nga mazhoranca pėr tė manipuluar listat e zgjedhėsve. Gjatė njė konference pėr shtyp, Rama u shpreh se ekziston rreziku qė mė 8 maj, vendi tė pėrballet me njė farsė elektorale si ajo e 28 qershorit tė 2009-s. Lidhur me kėtė kryesocialisti bėri publike disa kėrkesa tė opozitės mė qėllim qė zgjedhjet vendore tė jenė sipas standarteve.


  "Sė pari ne kemi kėrkuar dhe kėmbėngulim nė transparencėn e listave zgjedhore, bazuar nė Kodin Zgjedhor. Sipas kėtij kodi, gjashtėdhjetė ditė para zgjedhjeve asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė ndryshojė vendbanim pėr qėllim elektoral, ēka do tė thotė se pas datės 8 mars, asnjė person nuk mund tė ndryshojė qendrėn e tij tė votimit.
  Fatkeqėsisht kėto ndryshime tė jashtėligjshme, tė nxitura dhe tė imponuara nga pushteti, po ndodhin rėndom edhe sot. Listat e votuesve duhet ti vihen menjėherė nė dispozicion tė Partisė Socialiste dhe subjekteve tė tjera elektorale dhe tė jenė transparente pėr ēdo votues.
  Sė dyti, Partia Socialiste kėrkon pajisjen e komisioneve me instrumente pėr verifikimin e kartave tė identitetit tė ēdo votuesi. Vetėm kėshtu zgjedhjet mund tė mbrohen nga pėrdorimi i kartave tė falsifikuara tė identitetit, ēka do tė krijonte sigurinė se ēdo votues do tė mund tė votojė vetėm njė herė dhe askush nuk do ta ketė tė lehtė tė kapėrcejė mbi ligjin.
  Sė treti, Partia Socialiste kėrkon miratimin e parimit tė transparencės, sipas tė cilit ēdo forcė politike qė do tė kėrkojė transparencė apo hetimin mbi kuti votimi apo materiale zgjedhore pas shpalljes sė rezultatit zgjedhor, do tė ketė tė drejtėn pėr ta bėrė kėtė transparencė, nė mėnyrė qė nė kushtet e Shqipėrisė tė shmanget njė pjesė e konsiderueshme e korrupsionin elektoral"- sqaroi Rama

 3. #283
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga RAPTILOID Lexo Postimin
  Zgjedhjet nė rrezik, Rama: Ja kėrkesat tona pėr mbrojtjen e tyre
  Website gazeta shekulli


  Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, tha sot se zgjedhjet e 8 majit janė nė rrezik, pasi ka tentativa nga mazhoranca pėr tė manipuluar listat e zgjedhėsve. Gjatė njė konference pėr shtyp, Rama u shpreh se ekziston rreziku qė mė 8 maj, vendi tė pėrballet me njė farsė elektorale si ajo e 28 qershorit tė 2009-s. Lidhur me kėtė kryesocialisti bėri publike disa kėrkesa tė opozitės mė qėllim qė zgjedhjet vendore tė jenė sipas standarteve.


  "Sė pari ne kemi kėrkuar dhe kėmbėngulim nė transparencėn e listave zgjedhore, bazuar nė Kodin Zgjedhor. Sipas kėtij kodi, gjashtėdhjetė ditė para zgjedhjeve asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė ndryshojė vendbanim pėr qėllim elektoral, ēka do tė thotė se pas datės 8 mars, asnjė person nuk mund tė ndryshojė qendrėn e tij tė votimit.
  Fatkeqėsisht kėto ndryshime tė jashtėligjshme, tė nxitura dhe tė imponuara nga pushteti, po ndodhin rėndom edhe sot. Listat e votuesve duhet ti vihen menjėherė nė dispozicion tė Partisė Socialiste dhe subjekteve tė tjera elektorale dhe tė jenė transparente pėr ēdo votues.
  Sė dyti, Partia Socialiste kėrkon pajisjen e komisioneve me instrumente pėr verifikimin e kartave tė identitetit tė ēdo votuesi. Vetėm kėshtu zgjedhjet mund tė mbrohen nga pėrdorimi i kartave tė falsifikuara tė identitetit, ēka do tė krijonte sigurinė se ēdo votues do tė mund tė votojė vetėm njė herė dhe askush nuk do ta ketė tė lehtė tė kapėrcejė mbi ligjin.
  Sė treti, Partia Socialiste kėrkon miratimin e parimit tė transparencės, sipas tė cilit ēdo forcė politike qė do tė kėrkojė transparencė apo hetimin mbi kuti votimi apo materiale zgjedhore pas shpalljes sė rezultatit zgjedhor, do tė ketė tė drejtėn pėr ta bėrė kėtė transparencė, nė mėnyrė qė nė kushtet e Shqipėrisė tė shmanget njė pjesė e konsiderueshme e korrupsionin elektoral"- sqaroi Rama
  Kastriot Islami deputet i PS

  Rreziqet e fushatės negative tė Edi Ramės
  Rama duket se do tė aplikojė nė kėto zgjedhje njė qasje radikale, politike dhe negative. Rama…me shumė gjasa, do tė shfaqet nė kėto zgjedhje si njė figurė e vetme; edhe si kryetar i PSSH-sė nė fushatėn kombėtare, edhe si kandidat pėr Bashkinė e Tiranės. Rama pėr mė tepėr do ta shoqėrojė fushatėn negative e politike me kėrkesėn pėr zgjedhje tė parakohshme. Kurse PD-ja duket se do tė aplikojė dy qasje, Basha nė Tiranė, njė qasje kryesisht alternative dhe pėr shqetėsimet e qytetarėve, kurse Berisha kryesisht reaktive simetrike ndaj akuzave tė Ramės dhe alternative nė shkallė kombėtare, pėr sukseset e qeverisė sė tij dhe premtimet pėr tė ardhmen. PD-ja do tė shfaqet nė Tiranė kryesisht me Bashėn, i cili do tė mbajė peshėn kryesore elektorale nė Tiranė, kurse Berisha do tė kujdeset kryesisht pėr votat nė shkallė kombėtare, duke menduar qė tė konfirmojė minimalisht rezultatin e 2009, tė cilin e konsideron prelud tė suksesit tė 2013. Nė kėtė ballafaqim taktikash, cilat janė rreziqet pėr PS-nė dhe pėr Ramėn? Jo vetėm pėr Tiranėn nė 2011, por edhe pėr zgjedhjet e vitit 2013?

  Taktika radikale e Ramės motivon relativisht mė shumė kundėrshtarin
  Ėshtė e vėrtete qė politizimi e radikalizimi i fushatės nga ana e Ramės, krijon iluzionin e motivimit tė militantėve dhe tė votuesve tradicionalė socialistė, por kjo nuk ėshtė shumė e nevojshme pėr njė forcė politike qė ėshtė nė opozitė, sidomos nė mandatin e dytė. Por, fushata radikale dhe negative e shoqėruar me kėrkesėn pėr zgjedhje tė parakohshme, motivon pėr induksion nė mėnyrė ekstremale palėn kundėrshtare, militantėt dhe votuesit tradicionalė demokratė. Nė fakt, asimetrikisht kjo taktikė e Ramės nxit e motivon votuesit demokratė, sepse pas gjashtė viteve nė pushtet, ata duhet tė ishin normalisht mė tė demotivuar, sesa votuesit socialistė. Pas 21 janarit 2011, votuesit demokratė janė zgjuar nga gjumi, kanė lėnė sherret, pėr shkak tė sindromit tė mandatit tė dytė dhe janė motivuar nė mėnyrė ekstreme; kjo pėr shkak tė frikės nga humbja e parakohshme e pushtetit, por edhe nga perceptimi pėr marrjen nė mėnyrė brutale tė pushtetit. Aq mė tepėr ata kanė marrė nga Rama mesazhin se po fituan socialistėt, ai do tė kėrkojė zgjedhje tė parakohshme, pra demokratėt nuk do tė humbasin vetėm e thjesht Bashkinė e Tiranės (tė cilėn ata nuk e kanė prej 11 vjetėsh), por demokratėt paralajmėrohen se u rrezikohet edhe pushteti i tyre qendror. Pra, Rama duke zhvilluar njė fushatė radikale dhe tejet tė politizuar i motivon socialistėt qė nuk kanė nevojė pėr motivim shtesė se janė nė opozitė, por mbi tė gjitha i motivon simetrikisht votuesit demokratė, tė cilėt duhet tė luftojnė pėr Tiranėn jo vetėm se pas 11 vjetėsh ky ėshtė shansi mė i madh, por edhe sepse u rrezikohet edhe pushteti qendror. Ka shumė gjasa qė tė rritet pjesėmarrja nė votime, qė nė kėtė rast do tė ndihmonte Bashėn. Pėrmbledhtas, mund tė thuhet se kjo taktikė radikale e negative e Ramės, do tė kishte efekt negativ relativ mbi Ramėn si kandidat pėr Bashkinė e Tiranės.

  Taktika radikale e Ramės demotivon votuesit e lėkundur me tendencė pro socialistė
  Nė vitin 2009, PS-ja, duke aplikuar njė taktikė alternative, pozitive dhe ndryshimi, arriti tė merrte mė shumė nga votuesit e lėkundur se PD-ja, sepse nė pėrballjen PS-PD apo Rama-Berisha, u tentua qėllimisht tė krijohej ideja se Rama ėshtė ndryshe nga Berisha, se Rama nuk ėshtė konfliktual, gjė qė i tėrheq shumė votuesit e lėkundur e tė moderuar. Kurse veprimet radikale prej gati dy vjetėsh dhe fushata e politizuar e negative, qė mesa duket do tė drejtojė Rama, do tė krijojė tek votuesit e lėkundur minimalisht idenė se Rama dhe Berisha janė njėlloj konfliktualė, dhe ndoshta akoma mė keq, nėse Basha shfaqet alternativ nė Tiranė, kurse Berisha gjysmė alternativ dhe gjysmė reaktiv. Pra, nė Tiranė do tė shfaqej nė rastin mė tė mirė Rama njėlloj konfliktual si Berisha dhe Basha, jo konfliktual dhe alternativ e pozitiv, duke e favorizuar Bashėn pėrballė votuesve tė lėkundur. Kjo do tė ēonte nė uljen e numrit tė votuesve tė lėkundur, qė do tė kishin tendencė tė mbėshtesnin socialistėt, apo nė 2009 kishin mbėshtetur socialistėt. Veēanėrisht, kjo do tė kishte efekt negativ pėr Ramėn dhe pozitiv pėr Bashėn nė Tiranė.

  Kėrkesa e Ramės pėr zgjedhje tė parakohshme favorizon Bashėn dhe defavorizon Ramėn.
  Me kėrkesėn pėr zgjedhje tė parakohshme, Rama si kandidat pėr Tiranėn sė pari ėshtė nė situatė paradoksale, sepse edhe do tė zgjidhet kryetar bashkie edhe kėrkon zgjedhje tė parakohshme, duke u shpjeguar votuesve tė Tiranės se pastaj do tė jepte dorėheqje, nėse do tė realizoheshin zgjedhje tė parakohshme; shumė demagogjike pėr t’u besuar. Sė dyti, Rama u thotė votuesve tė Tiranės “mė jepni votėn si kryetar bashkie”, por nė “fakt unė kėtė votė e dua jo pėr tė qeverisur Tiranėn”, por “pėr tė shkaktuar krizė pėr zgjedhje tė parakohshme”. Tė gjithė ata votues jo socialistė qė kanė votuar pėr Ramėn, se besonin se do tė punonte pėr Tiranėn, nuk e votojnė mė me kėtė taktikė. Po ashtu, nga ana tjetėr Basha do t’u thotė votuesve tė Tiranės “me jepni votėn se unė do tė qeveris Tiranėn” dhe se “duke pasur marrėdhėnie tė mira me pushtetin qendror jo vetėm nuk do tė ketė krizė, por njė hop tė madh zhvillimi”. Nė fakt, Rama ka arritur tė bėjė “bumin” nė Tiranė nė vitet 2000-2005, kur, nė krye tė Bashkisė sė Tiranės, kishte marrėdhėnie bashkėpunimi me qeverinė qendrore. Pra, qasja e Ramės pėr zgjedhje tė parakohshme dhe pėrdorim tė Tiranės pėr konflikt me qeverinė qendrore, ėshtė defavorizuese pėr tė nė Tiranė dhe indirekt favorizon Bashėn, ndėrkohė qė qasja e Bashės pėr “njė qeverisje tė Tiranės jo nė konflikt me qeverisjen qendrore”, e rrit dyfish avantazhin e kundėrshtarit tė Ramės.

  Qasja me “1 gjatėsi vale” e Ramės e defavorizuar pėrballė qasjes me “2 gjatėsi vale” tė PD-sė
  Rama, duke aplikuar vetė e i vetėm nė krye tė PS-sė dhe si kandidat pėr Tiranėn, vetėm njė qasje radikale dhe fushatė negative e tė politizuar do tė shfaqte nė kėtė fushatė, simbolikisht me “njė gjatėsi vale” pėr tė mbuluar elektoratin e tij. Kurse PD-ja, me njė qasje tė Bashės nė Tiranė, pothuajse tėrėsisht alternative e pozitive dhe njė Berishė qė “vrapon nė tė gjithė vendin”, duke promovuar nga njėra anė arritjet e qeverisjes sė tij dhe nga ana tjetėr duke iu pėrgjigjur mė njė gjuhė “pezhorative” fushatės negative dhe politike tė Ramės, do tė shfaqej me “dy gjatėsi vale”. Rama me njė gjatėsi vale “kap” vetėm votuesit fanatikė, qė janė shumė pak pėr tė fituar Tiranėn; dhe do tė ndodhė pėr herė tė parė qė Rama nuk do tė mund tė fitojė asnjė votė mė shumė se sa koalicioni qė e mbėshtet, pikėrisht pėr shkak tė kėsaj taktike radikale, negative dhe tė politizuar. Po ashtu, nė shkallė kombėtare “fuqia” e fushatės radikale, negative e politike tė Ramės do tė pėrthuhet nėpėr “gėrxhet” e fushatės lokale e individuale tė ēdo kandidati socialist qė do tė veprojė nė njėsinė e tij vendore, ndryshe nga ēfarė i sugjeron Rama; kjo “kakofoni” me shumė gjasa do tė ēojė nė njė rezultat nė shkallė kombėtare, gjithashtu, pėr PS-nė mė tė ulėt se nė vitin 2009. Kurse Basha i pėrqendruar nė Tiranė me fushatė pozitive, alternative dhe me njė projekt tė ri pėr Tiranėn, ka shumė gjasa tė marrė mė shumė vota sesa koalicioni qė e mbėshtet. E ndėrkohė, Berisha i pėrqendruar kryesisht nė fushatėn kombėtare dhe me objektiv zgjedhjet e vitit 2013, ka shumė gjasa minimalisht tė pėrsėrisė nė shkallė kombėtare rezultatin e vitit 2009, qė i garanton tė njėjtin sukses nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė vitit 2013. Me njė probabilitet tė lartė mund tė thuhet se nė qarqet e Dibrės, Kukėsit, Shkodrės, Lezhės dhe Durrėsit koalicioni qeveritar nė kėtė pėrballje qasjesh do tė konfirmonte rezultatin e vitit 2009 (pėr tė mos thėnė edhe mund ta thellonte); kjo e pėrkthyer nė mandate nė zgjedhjet e vitit 2013 do tė thoshte se nė kėto pesė qarqe, koalicioni qeveritar do tė siguronte njė avantazh me nėntė mandate mė shumė se ai opozitar, njėlloj si nė zgjedhjet e vitit 2009.

  Nė vend tė njė pėrfundimi
  Kam pėrshtypjen se njė fushatė radikale, negative dhe e politizuar ose ėshtė e detyruar nga rrethanat e krijuara nga vetė Rama gjatė kėtyre dy viteve dhe mbi tė gjitha me kandidimin e tij pėr Bashkinė e Tiranės, ose e keqmenduar nė kushtet e pasigurisė e tė panikut e ose e keqkonsultuar. Pa u futur nė njė analizė tė thellė tė arsyeve qė e kanė diktuar kėtė qasje (sepse ka shumė dhe qė lidhen kryesisht dhe vetėm me Ramėn), por as edhe tė efekteve tė tjera (sepse nga njė analizė e thelluar ka shumė efekte tė tjera negative, ndėrkohė qė nė kėtė analizė tė thjeshtė e publike evidentohen vetėm shumė pak prej tyre) negative mbi rezultatin e PS-sė nė shkallė kombėtare dhe kryesisht e me shumė gjasa nė rezultatin tejet negativ pėr Bashkinė e Tiranės, mund tė them se kjo taktikė e gabuar gati dyvjeēare, e finalizuar me zgjedhjet vendore tė vitit 2011, ka shumė gjasa tė “ndėshkohet me votėn e shqiptarėve tė moderuar, tė lėkundur dhe racionalė dhe sidomos tė votuesve tė rinj”. Dhe kjo ndodh sepse nė PS mungon debati racional e profesional dhe pėrplasja e gjykimeve, gjithnjė e mė pak nga viti 2005 dhe pothuajse absent nga viti 2009 e sidomos nė kėtė fushatė. Por, ende nuk ėshtė vonė pėr reflektim…

  Panorama
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

 4. #284
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Qytetari pėrballė Lulit
  Nga Ernest Bunguri, Bruksel
  Ky shkrim ėshtė tepėr personal, prandaj marr pėrsipėr tė gjitha pėrgjegjėsitė pėr ēfarė do tė shkruaj mė poshtė. Ky ėshtė vetėm zėri im, pra i vetėm njėrit prej banorėve tė Tiranės qė do tė votojnė mė 8 maj pėr kryetarin e bashkisė sė kryeqytetit tė tyre
  Pėr Lulin kisha dėgjuar pasi e kisha takuar atė vetė. Nuk mė pati shfaqur as ngjyrė as shije, mė ngjau me njė lloj butaku buzėqeshės, paksa i trembur, vetėm kaq. Por nė kujtesė e kam regjistruar kur njė ish-kolegia e tij nė punėt qė bėnte nė Kosovė, mė tregoi njė histori shumė domethėnėse: Njė ditė, kur prokurori i huaj i UNMIK-ut ish kthyer nga njė katund i Kosovės, nė kohėn kur kjo po ndiqte lėvizjen e shefit nėpėr zyrė, me tu kthyer nga Luli e gjen pa njė pa dy, pa kollare nė qafė. I thotė, ku e ēove? Ai, duke rregulluar jakėn e kėmishės i pėrgjigjet, ua, nuk ka kuptim, shefi pa kollare e unė me, nuk shkon. Kolegia kosovare ia pati kthyer atėherė me tė qeshur, po mirė, pse nuk del jashtė t’i bėsh kėpucėt me lloē (baltė) meqė dhe prokurori ashtu i kishte.
  Pėr Lulin nė Kosovė ka batuta shumė, pafund. Njė tjetėr po aq domethėnėse ėshtė ajo qė rrėfejnė pėr takimin e tij me njė shqiptar nga Shqipėria, tė cilit i kish shtrėnguar dorėn para se tė merrte vesh qė ai ish me bindje socialiste, tė majta apo komuniste sipas Lulit, i cili menjėherė kish vrapuar nė banjo tė lajė dorėn se i paskėsh ardhur ndot. Qė tė mos shtojmė gjė mbi “propagandėn” e Lulit pėr turizmin shqiptar kur kėshillonte kosovarėt qė tė mos shkojnė nė jug e nė Sarandė se andej na qenkėshin tė gjithė grekė… dhe ka rreziqe.
  Kosova dhe kosovarėt i kanė gojėt plot me batuta tė kėtij lloji pėr Lulin. Atje, Lulin nuk e mbajnė mend pėr mirė, e meqenėse nuk e shajnė rėndė, ndoshta pėr mirėsjellje ndaj kėtij djali me nure femėrore, tė paktėn e rrėfejnė ashtu butak, siē e kisha nuhatur qė nė takimin e parė, menjėherė pas tė cilit mė ishte fshirė nga kujtesa.
  Por Luli erdhi shpejt nė Bruksel. Pas disa dallavereve “ordinere” nė Ministrinė e Transportit, si pėr ta larguar nga era qė qelbej, e bėnė Ministėr tė Jashtėm. Me buzėqeshjen e ngrirė e me njė anglishte mjaft tė mirė, Luli na u sorollat nėpėr Evropė, e nė fillim pati impresionuar edhe dhelprėn Solanė. Pas takimit tė parė me Lulin, pėr herė tė parė e tė fundit nė karrierėn e tij si Pėrfaqėsues i Lartė i Bashkimit Evropian, Havieri pati pėrsėritur tog-fjalėshin ‘pavarėsia e Kosovės’ tre herė nė njė konferencė pėr shtyp, aq sa kolegėve shqiptarė nga Kosova dhe atyre serbė qė nuk ishin nė Luksemburg nuk iu besonin as veshėt e as sytė kur ua tregonim nė video. Me Lulin krenoheshim nė fillim (duke harruar si pa dashje dallaveret e transportit) sepse nė tryeza me kolegėt tanė tė gjithė qaheshin njėri pėr Skėnder Hysenin, tjetri pėr Vuk Jeremiēin, njė tjetėr pėr Antonio Milloshoskin, e tė mos i marrim me radhė se vetėm kur vinte radha tek ne, shfrynim tė lehtėsuar e thoshnim, jo, ky i yni deri mė sot nuk ka shkarė ende.
  Por isha nxituar nė kėtė gjykim. Pėr t’i rėnė shkurt, pėr vizat (ēėshtje tė cilėn tė gjithė e njohin pėrmendėsh se ne gazetarėt jua kemi futur pėr hundėsh pėr mė shumė se tre vjet), i patėm treguar se sllovenėt ishin tė shqetėsuar nė nisje tė mandatit nė vitin 2008, dhe se njė nga dyshimet qė kishin me Shqipėrinė ishte mos-prodhimi nė kohė i pasaportave biometrike. Luli s’ēau kokė!
  Njė vit mė vonė, kur serbėt, qytetarėt e Maqedonisė dhe malazezėt ja mbathėn pa viza, pas zgjedhjeve tė vitit 2009, ky Luli ynė bėrtiste se i vetmi problem “teknik”* ishte vetėm vonesa me pasaportat biometrike, e se tė tjerat janė pėrmbushur tė gjitha. Por kjo ishte mė pak e dhimbshme sesa thirrjet e padėgjuara nga Brukseli qė shqiptarėt nuk do tė pėrfitojnė vizat, sepse nuk janė pėrmbushur kushtet, lajme tė cilat Luli me kontrollin e tij mediatik me punėsime nė ministri, i mbyste me premtimin e pambajtur para-zgjedhor se shqiptarėt do tė udhėtonin tė parėt pa viza, e pas tyre serbėt, malazezėt etj… Atėkohė pata shkruar tek gazeta ‘Shqip’ opinionin me titull ‘Vizat e 1 Prillit’, se pikėrisht mė 1 prill 2009 e kish deklaruar Luli njė gėnjeshtėr tė tillė, pa pikė turpi.
  Mė vonė e dini si rrodhėn ngjarjet, u desh tė kalonte edhe njė vit e ca mė shumė, derisa mė 15 dhjetor tė vitit tė kaluar shqiptarėt tė gėzonin vizat, tė fundit, me boshnjakėt, dhe me tyta ekranesh mbi kokė qė i shpartallonin ē’do orė me: mos dilni, mos ikni, mos rrini andej, mos kėrkoni azil, gjeni para, garanci, ftesa, vėrtetime gjyqi e analiza mjekėsore, a thua se kish ndryshuar ndonjė gjė nga ēfarė kėrkonin ambasadat mė parė, pėrveē peshės sė valixheve tė varura nė dorė e shpenzimeve tė udhėtimit.
  Pėr ata qė nuk e dinė, nė Belgjikė, ditėn e parė tė liberalizimit tė vizave patėn ndaluar dhjetėra pleq nė kufi, nė aeroportin e Liezhės. Njėrit prej tyre i pati rėnė atak nė zemėr nga tmerri qė i kishin shkaktuar forcat speciale belge tė armatosura e tė veshura me maska e skafandra. Kėta kishin dalė nė pritje tė shqiptarėve “tė tmerrshėm”, pėrshtypje kjo qė autoritetet belge nuk e ndryshuan edhe pasi takuan shpesh herė Lulin gazmor. Pata shfletuar atė ditė gazetat belge, nė faqet e tė cilave autoritetet zyrtare deklaronin pa pikė frike: e kemi bėrė vetė, qė t’ju mėsojmė shqiptarėve ēfarė i pret nėse abuzojnė. Pikėrisht pėr kėtė arsye me disa kolegė vendosėm tė mos bėjmė asnjė lajm pėr tė mos i bėrė jehonė mesazhit racisto-publicistik tė belgėve tė pataksur nga lumi i azilkėrkuesve (kryesisht shqiptarė) nga Serbia, Maqedonia dhe Kosova. Lajmi ishte i vulosur pasi as mediat pranė qeverisė nuk e bėnin se “nuk shfaq interes” tek publiku trushpėlarė qė kultivojnė. Shtoji kėsaj ēfarė ndodhi me shqiptarėt nė kufirin grek, italian e mė gjerė, vizat nga Luli i Salės, i gėzofshi.
  Por pėrveē vizave Luli mė kujtoi dhe NATO-n, nė daljen pompoze pas prezantimit qė i bėri Qiljeta. Nė selinė e Aleancės, disa javė para dorėzimit tė protokolleve tė anėtarėsimit, mua mė tha nė sy: “sepse nuk ėshtė nė interesin tim”, pasi unė e kisha pyetur pse kish ndėrhyrė pėr tė ēensuruar lajmin pėr qėndrimin e Komisionit Evropian pėr projekt-ligjin e lustrimit, nė televizionin ku punoja.
  Aty pėr aty mu kthye si rrufe nė kujtesė njė tjetėr takim prej tė cilit nga “gazetarė miq” u bėmė “gazetarė armiq” sipas filozofisė ndarėse dhe koncepteve tė vetė Lulit pėr gazetarinė. Larg situatės “ndezėse” tė Tiranės nga akuzat pėr korrupsion qindra milionėsh euro, nė njė hotel tė bukur tė Brukselit, po pinim e po llafoseshim me Lulin e butė, atė butakun qė ju shpjegova nė fillim, por nė dukje djalė i mirė e pa sherr. Atė ditė ai dridhej e pėrdridhej, nuk ndihej mirė se ē’kish. Por ne i bėnim biseda tė tjera nga ato qė e shqetėsonin nė Tiranė, andaj po i pėlqente, aq sa nė njė moment shpėrtheu nė njė rrėfyes tė pafre sekretesh duke na treguar se dhe ai e sheh vendin tonė me sytė e atyre qė e njohin dhe jetojnė realitetin, se para ē‘do takimi ku duhej tė deklaronte kapėrcime ylberėsh duhej t’i bėnte vetes lavazh pėr tė mbrojtur “atė farė” vendi, se jemi shumė larg, se duhet mė shumė punė e mė pak hajdutėri, mė pak politikanė tė vjetėr e mė shumė tė rinj… e gjėra tė tilla banale e fjalė nė erė pėr tė gjithė. Biseda u pre nga njė zile SMS-je qė Lulit i tėrhoqi tė gjithė vėmendjen. Ishte ai mesazh qė priste ndėrmjet pėrdredhjeve tė panumėrta. Lulit i qeshi buza sėrish, sytė iu veshėn dhe iu pėrhumbėn. Qė atė ditė, ai u kthye kėshtu nė personazhin qė shpjegon shumė mirė Enver Robelli nė shkrimin e fundit, tė atij djaloshit qė kur zhyt duart nė gropėn thithėse tė politikės shqiptare (ballkanase) shndėrrohet nė monstėr, nė njė tė panjerėzishėm me shikim tė pėrhumbur e fjalė pa peshė e plot rrena.
  I paditur nė atė ēast, vetėm tė nesėrmen mora vesh qė Luli nuk ish paraqitur nė prokurori nė Tiranė, por kish fluturuar gjetkė “pėr shkak tė detyrės”. Kuptova se si njė mesazh i thjeshtė kthen njė njeri nga i akuzuar pėr tu futur nė burg nė njė skllav tė njė tjetėr burgu shqiptar politik, apo thėnė mė mirė, nė njė mumje politike tė cilės sot i vjen edhe era mort.
  Njėsoj si nė Kosovė, falė karakterit tė tij butako-qesharak, pėr Lulin ka njė lumė me batuta edhe nė Bruksel, ku epitetet pėr zyrtarėt ballkanas tė kėtij kuti janė kthyer nė sport ndėr-institucional. I bindur qė e zgjata shumė, nuk po i tregoj sot tė gjitha. Por meqenėse shkrimi ėshtė i rėnduar dhe tejet personal, si banor i Tiranės dhe si votues kundėr Lulit qė njoh unė, pėrfitoj nga rasti tė betohem publikisht se nėse ky Lul zgjidhet kryetar i bashkisė sė kryeqytetit pas zgjedhjeve tė 8 majit, unė nuk do tė shkel kurrė aty ku jetojnė prindėrit e mi, gjatė gjithė periudhės sė mandatit/teve tė tij. Nga njėra anė, sa mirė qė “u hoqi” vizat Luli shqiptarėve, qė tė afėrmit tė vijnė e tė mė shohin jashtė kufijve, nėse njė katastrofė e tillė do tė ndodhė me tė vėrtetė nė Tiranė.

  Website gazeta tema

 5. #285
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  10 “litarėt” qė po mbajnė lidhur Sali Berishėn nė “kullėn” e pushtetit

  Nga Kledian Lula

  Kam dėgjuar shqiptarėt gjatė kėtyre 20 viteve, tė thonė se, “Saliu nuk jep dorėheqje sepse ėshtė i etur pėr pushtet”. Nė vitet e sundimit tė tij 1992-1997, kėtė perceptim e konsideroja tė saktė, mbasi brenda “kullė-mendimit” psikologjik tė Sali Berishės ishte futur ndjesia dhe nepsi i shfrenuar i marrjes dhe mos lėshimit tė pushtetit. Kjo ndjesi fillestare me veprim joshės, u bė pushtet sundues mbi psikologjinė e tij. Ndaj ndodhi qė pėr tė mos lėshuar pushtetin absolut qė zotėronte nė duart e tij, Sali Berisha i ēoi Shqipėrinė dhe shqiptarėt nė katastrofėn shkatėrruese e tė pėrgjakur tė vitit 1997. Edhe gjatė sundimit tė dytė tė Sali Berishės nė vitet 2005-2009, kam dėgjuar shqiptarėt tė thonė pothuajse tė njėjtėn gjė: “Saliu nuk e lėshon pushtetin, sepse nuk rri dot pa pushtet”. Nuk kam qenė nė njė mendje me kėtė pėrcaktim tė shqiptarėve nė lidhje me arsyen e qėndrimit tė tij nė pushtet, megjithėse kishte dėshtime, mashtrime, korrupsion, politika antikombėatre, deri dhunė e krime mbi institucionet dhe shqiptarėt. Pse nuk isha dakord? Sepse Sali Berisha nė pushtet-sundimin e tij 2005-2009 nuk vuajti nga “sėmundja” e viteve 1992-1997 e “etjes pėr pushtet”, por nga sėmundja e pėrdorimit tė pushtetit pėr pasurim financiar e pronėsor tė familjes sė tij e tė klaneve brenda dhe jashtė Shqipėrisė, qė i kanė shėrbyer politikave, sundimeve e aventurave tė tij, deri me krime njerėzore. Edhe gjatė sundimit tė tretė tė Sali Berishės, prej vitit 2009 e deri sot, nė 20 vjetorin e ekzistencės sė tij nė politikė, vazhdoj tė dėgjoj pothuajse tė njėjtin deklarim tė shqiptarėve: “Saliu nuk jep dorėheqje, sepse nuk qėndron dot pa pushtet”. Unė, edhe kėtė deklarim nuk e konsideroj tė saktė. Pse? Konkretisht, Sali Berisha ėshtė shkėputur me “etjen pėr pushtet” qysh nė vitin 1997, kur populli e “pėrzuri me hu”. Me procesin e pasurimit personal e familjar (fėmijė, mbesa e nipėr) Saliu u shkėput nė vitin 2009, pra i siguroi bazat pasurore familjare nėpėrmjet shfrytėzimit tė pushtetit.
  Realisht, Saliu duhet tė largohet, ose mė saktė duhet tė ishte larguar qė nė datėn 21 Janar 2011, sekondėn kur vrau dhe ēoi tė vdekur nė familjet e tyre Ziver Veizin, Faik Myrton, Hekuran Dedėn dhe Aleks Nikėn. Ai duhet tė kishte ikur nga pushteti, tė paktėn nė shenjė pendese nė 15 marsin e tretė tė vrasjes me aferė kriminale zyrtare tė 26 njerėzve nė Gėrdec. Saliu duhet tė iki edhe pėr shumė krime tė tjera tė rėnda, para e pas 21 Janarit, mbasi edhe vete Saliu e di mirė qė nuk ka mė, as moral publik e as motiv pėr tė qėndruar nė pushtet. Po pėrse nuk ikėn? Nuk ikėn sepse nuk e lėnė tė largohet pikėrisht ata individė e grupe interesash mafioze, me tė cilėt ka marrė, ka mbajtur dhe ka shfrytėzuar e po shfrytėzon pushtetin qeverisės. Saliu do tė iki njė sahat e mė parė nga qeverisja, por nuk e lėnė klanet e trafiqeve, tė koncensioneve, tė aferave korruptive, tė krimeve njerėzore, madje edhe pjesėtarėt e familjes e tė oborrit, si gruaja, djali, vajza, dhėndri, ministrat, deputetėt, ortakėt e bizneseve tė pista brenda e jashtė vendit, madje edhe bodigardėt, tė cilėt i dinė Saliut “rrėnjė e dhėmballė”.
  Mund t’ju duket sajesė, por burime nga brenda klanit tė tij familjaro-pushtetar na kanė bėrė me dije se Sali Berisha gjendet nė depresion dhe ėshtė bėrė disa herė gati tė largohet nga pushteti, madje edhe nga politika. Shkak ėshtė ankthi dhe paniku qė pėrjeton nga urrejtja e shqiptarėve dhe ballafaqimi me ligjin pėr krimet e shumta ndaj ekonomisė, financave, popullit dhe interesave kombėtare. Saliu ka tentuar disa herė tė largohet nga qeverisja, tamam si Mubarak e Ben Ali me 3-4 tė vrarė, me 50 tė plagosur e 100 tė arrestuarit e 21 janarit. Ka menduar ta lėshojė pushtetin “me qetėsi e pa pasoja” si Ramiz Alia nė vitin 1990-1991. Mirėpo kjo dorėheqje shumė e dėshiruar prej Sali Berishės po vonohet. Ai nė vend tė ikjes sė “qetė” po e mban pushtetin tamam si Gedafi, si ortaku i tij i biznesit tė armėve, me dhunė, ryshfete, tendera, afera korruptive, vrasje, kėrcėnime mbi opozitėn dhe mediat…
  Pra, Sali Berisha “lutet” tė largohet, por vazhdon tė qėndrojė nė krye tė pushtet-klanit PD-LSI? Pse? Sepse janė shumė “litarė” qė e mbajnė “lidhur” Berishėn, madje tashmė mė me forcė e mė dukshėm se mė parė. Kėta “litarė” qė e mbajnė lidhur Sali Berishėn nė “koliben” e pushtetit janė bėrė tė gjithė bashkė dhe nuk e lėshojnė. E mbajnė lidhur pėr tė mos u ikur nga maja e kupolės, mbasi u duhet si mburojė e pasurive dhe e krimeve tė kryera nėn sundimin dhe mbėshtetjen e tij.
  Liri Berisha: Bashkėshortja e kryeministrit Sali Berisha, nėna e dy prej oligarkėve dhe latifondistėve mė tė mėdhenj tė financave e pronave tė grabitura tė shqiptarėve, nėpėrmjet pushtetit tė babait-kryeministėr. Liria, ose siē i thonė “Nėnėmadhja e pushtetit”, nuk mund tė lejojė qė Saliu tė largohet nga pushteti, mbasi dy fėmijėt e saj, Argita e Shkėlzen Berisha, nė mungesė tė babait kryeministėr, do tė pėrballen me ligjin pėr pasurim, pėr pronėsime e afera tė pista dhe pėr bashkėpunim nė krime me pasojė humbje jetėsh njerėzore. Por ndėrkohė, ikja e Saliut u rrezikon me sekuestro pasuritė e llogaritė bankare miliardėshe, tė siguruara nga pushtet-sundimi “SALI BABA”, tamam si fėmijėt e Ben Ali, Mubarak e Gedaf.
  Shkėlzen Berisha: Djali i kryeministrit Sali Berisha, ose mė saktė “kryeministri ekonomiko-financiar” i Shqipėrisė, themeluesi dhe kapoja i rrjetit tė grupeve tė bizneseve tė pista, qė nga Gėrdeci e deri tek tokat nė bregdet, qė nga aferat e tenderave koncensionarė e shėrbimeve publike, deri tek skandalet e emėrimeve nė diplomacinė shqiptare. Djali i zhytur nė krime ekonomike, i skeduar nga drejtėsia si ortaku, kontrolluesi dhe mbėshtetėsi zyrtar i krimit vrasės tė Gėrdecit, nuk mund lejojė babanė e tij kryeministėr qė tė largohet nga kreu i kupolės qeverisėse, mbasi e di qė ky ėshtė fillimi i fundit ligjor tė tij e tė pasurive tė tij tė vėna me postin kryeqeverisės tė “Sali Babės”.
  Argita Berisha: Vajza e kryeministrit Sali Berisha, ose siē e quajnė “Zonja e Parė” komanduese e veprimtarisė private tė pushtetit sipas modelit: “Argita urdhėron, Saliu dhe ministrat miratojnė”. Kjo “pronare e re” nuk mund tė lejoj qoftė edhe me sakrificėn sublime qė babai i saj kryeministėr tė largohet nga pushteti, mbasi e di qartė sepse nuk ka mė pėrfitime gjigante. Por ankthi i saj ėshtė ky: Nuk ka mė asnjė “mburojė” pėr tė pasur tė sigurta super pasuritė, vila, troje, toka dhe llogaritė bankare, tė siguruara me pushtetin e “Sali Babės” tė pas vitit 2005 e nė vazhdim.
  Damir Fazlliē: Miku i familjes tė kryeministrit Sali Berisha, ortak familjar e klanor i bizneseve tė trojeve nė bregdet, tė energjisė, tė firmave fantazma tė pastrimit tė parave, tė trafikut tė armėve etj. Ky ėshtė ‘litari” mė i fortė qė po e mban lidhur Saliun, pėr tė mos e lejuar tė dorėhiqet nga pushteti. Kanė shumė lidhje bashkė, janė organizator, realizues dhe ortak nė shumė veprimtari tė pista ekonomike-financiare e pronėsore nė Shqipėri, qė kanė vulėn “SALI” tė pushtetit.
  Ilir Meta: Ortaku politik e qeverisės me Sali Berishėn nė pushtetin e pas vitit 2009. Ky ėshtė “litari” tjetėr qė nuk e lė Sali Berishėn tė largohet nga qeverisja. Pasi e mbajti nė pushtet me vota tė trafikuara, Ilir Meta po e mban lidhur kryeministrin Sali me aferat e pėrbashkėta qė ka bėrė nė pushtetin e pėrbashkėt me tė. Ilir Metėn e mbajnė lidhur tė tijtė e korruptuar nė LSI, bosėt e rinj e tė vjetėr tė tenderave tė ilaēeve e koncensoneve ekonomike. Ndėrsa Ilir Blloku mban lidhur Sali Kryehajdutin. Pra, banda ka forcuar rradhėt dhe presionin brenda vetes e midis grupeve mafioze nė qeveri, pėr tė mos e lejuar Saliun tė lėshoj pushtetin. Sepse Ilir Blloku e di shumė mirė se ēdo tė thotė tė mbetesh “hajdut pa pushtet politik e qeverisės”.
  Arben Sefgjini: Xhelati vrasės i Sali Berishės mund tė toleroj gjithēka nė jetėn e tij, ashtu siē ka toleruar tė lyej duart me gjak biznesmenėsh e qytetarėsh kur ishte “Kapo SHIKU”, apo siē toleroi lėvizjet nė 3-4 detyra tė larta shtetėrore nė vitet 2005-2011 me urdhėr tė Saliut. Por nuk mund tė toleroj nė asnjė mėnyrė largimin e Berishės nga pushteti. Arben Sefgjini e di shumė mirė qė krimi i tij i rrėmbimit, torturimit dhe zhdukjes sė biznesmenit Remzi Hoxha po mbrohet nga Sali Berisha (Arkani), por nuk do tė falet nga drejtėsia. Nga ana tjetėr, Saliu e di po kaq mirė qė njė fjalė e xhelatit Arben Sefgjini zbardh krimin e urdhėruar nga ky Sali Berishė.
  Fatmir Mediu: Ministėr i sundim-pushtetit “Berisha-Meta”. Gjithė shpresėn pėr t’i shpėtuar drejtėsisė nga afera-krim njerėzore e Gėrdecit e ka vetėm tek mbrojtja zyrtare e kryeministrit Sali Berisha. Ndaj dhe ėshtė kėshilltari, pse jo edhe personi qė i bėn mė shumė presion pėr tė mos dhėnė dorėheqjen nga posti si kryeministėr. Tė lidhur bashkė dhe mandej me djalin e kryeministrit, nėpėrmjet pushtetit nė kėtė aferė me pasojė vrasjen makabre tė 26 personave, Saliu dhe Fatmir Mediu kanė mbi shpinė damkėn e krimit, i cili nė mungesė tė kėtij pushteti, do tė marrė ndėshkimin e merituar ligjor.
  Lulėzim Basha: Ministri “komisioner 15 vjeēar i vitit 1992”, ish-“dordoleci” i Sali Berishės, ka tashmė pushtet tė plotė mbi kryeministrin dordolec Sali Berisha. Kandidat Lulushi e ka lidhur kreun e kupolės sė pushtetit me 242 milionė eurot e vjedhura nė aferėn e ndėrtimit tė rrugės Rrėshen-Kalimash duke akorduar fonde pėr njė rrugė qė u ndėrtua pa tender e pa projekt. Ministri i trefishtė Lulėzim Basha, i ardhur nė PD e nė qeverisje nėpėrmjet KOP-it tė familjes kryeministrore, siē dihet e ka lidhur Sali Berishėn edhe me katėr tė vrarėt e 21 janarit 2011, tė cilėt u pushkatuan me porosi tė Saliut.
  Genc Ruli: Kryeministri Sali Berisha nuk mund tė hap fare gojėn pėrballė kėtij eksponenti tė mirėnjohur tė korrupsionit e hajdutėrisė qeveritare. Nė ēdo koncension energjie, privatizimi ekonomie, tenderash import-eksport energjie, monopolesh e import-eksportesh tė pista ėshtė prezent firma e ministrit Genc Ruli. Ky e ka lidhur kokė e kėmbė kryeministrin Sali Berisha, duke e bėrė pjesė tė barabartė pėrfitimesh e pasurimesh nė aferat qė kanė organizuar Ruli i drurit tė arrės, fėmijėt dhe dhėndri i Sali Berishės.
  Agron Kuliēi: Bosi i naftės “virgine”, nėndrejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, i mirėnjohur si “kryedoganieri” i autobotėve tė “naftės-krim”, ka lidhur dhe ka “futur nė thes” kryeministrin me kontrabandėn e kėsaj nafte, qė helmoi shqiptarėt dhe u shkatėrroi pasuritė, por edhe qė ēoi afro 75 milion euro vjedhje financash publike nė xhepat e ministrave, kryedoganierėve e “kuliēėve” tė Sali Berishės.

  website gazeta tema

 6. #286
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dy incidente tė rėnda mes PS-sė dhe LSI-sė pėr listat zgjedhore. Arrestohet kandidati i PS. Lirohet nė mbrėmje
  UPDATE- Listat zgjedhore kanė shkaktuar pėrplasje mes deputetėve tė PS-sė, Erion Braēe dhe Ilir Gjoni dhe kreut tė njėsisė bashkiake nr.3 nė Tiranė, Ilir Kokona, i cili ėshtė anėtar i LSI-sė.
  Dy deputetėt e opozitės kishin shkuar nė kėtė njėsi pėr tė parė listat zgjedhore, pasi dyshojnė se nė listė janė futur edhe emra qė nuk i pėrkasin kėsaj zone. Pėr mė tepėr, ndryshimet nė lista janė bėrė pas afatit ligjor. Por, atyre nuk u janė vėnė tė dhėna nė dispozicion nga ana kreut tė kėsaj njėsie, ēka ka sjellė edhe fjalė tė rėndė dhe pėr pak ka pasur edhe pėrplasje fizike mes tyre.
  Ilir Kokona deri pak ditė mė parė ka qenė me PS-nė, pasi ėshtė zgjedhur nė krye tė kėsaj njėsie bashkiake pikėrisht si anėtar i PS-sė. Por, ai vendosi qė tė kalonte me LSI-nė pak ditė mė parė.
  Po ashtu incident ka pasur edhe nė njėsinė bashkiake numėr 6, e cila drejtohet nga Luzhiana Abazi e LSI. Kjo e fundit u ka kėrkuar njė dokument me shkrim pėrfaqėsuesve tė PS. Deputeti Sajmir Tahiri ka debatuar me tė. Mė pas policia ka arrestuar dy persona qė ishin me Tahirin, me pretendimin se i kanė vėnė kyēin njėsisė bashkiake 6 nė shenjė proteste. Tahiri thotė se janė arrestuar Krenar Cenollari dhe Besim Kocaqi. I pari ėshtė kandidat i PS pėr minibashkinė 6. Pas arrestimit tė kandidatit pėr kryetar tė minibashkisė nr. 6, Krenar Canollari, mbi 200 simpatizantė socialistė janė mbledhur pėrpara komisiaritatit nr.6 duke kėrkuar lirimin e tij. Nė orėt e pasdites Cenollari ėshtė liruar nga qelia.
  Opozita prej ditėsh ėshtė duke denoncuar shkeljet qė janė duke u bėrė me listat zgjedhore, sidomos nė kryeqytet. Sipas opozitės, nė lista po futen persona tė shumtė nga periferi tė Tiranės, tė cilėve nuk u takon qė tė votojnė pėr bashkinė.

  website gazeta tema

 7. #287
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shoqėrimi i kandidatit tė PS, 200 mbėshtetės opozitarė nė protestė

  SHEKULLI ONLINE | 23/03/2011

  Shoqėrimi nė polici i kandidatit tė PS-sė pėr njėsinė bashkiake numėr 6 nė Tiranė, Krenar Cenollari, ka nxitur grumbullimin e rreth 200 simpatizantėve tė opozitės pėrpara komisariatit nr.6. Mbėshtetėsit e PS-sė kėrkojnė lėnjen tė lirė tė Cenollarit. Konflikti ka nisur gjatė paraditės sė sotme kur deputeti i PS-sė, Sajmir Tahiri ishte nė njėsinė bashkiake nr.6 pėr tė kėrkuar listat paraprake tė zgjedhėsve. Kryetarja aktuale e njėsisė 6' Luzhiana Abazi, pavarėsisht se ka qenė nė minibashki nuk i ėshtė pėrgjigjur deputetit Tahiri. Nė kėtė moment, Tahiri ka mbyllur me zinxhir derėn e minibashkisė, nė shėnjė proteste, duke kyēur brenda kryetaren Luzhiana Abazi. Kjo e fundit ka lajmėruar policinė, e cila ka bėrė dhe shoqėrimin e Cenollarit. Mėsohet se Cenollari e ka ndihmuar deputetin Tahiri me zinxhirin, pėr kyējen e derės.

  Partia Socialiste i bėri sot thirrje drejtorit tė pėrgjithshėm tė Gjendjes Civile, Arman Teliti "tė mos vėrė dorė mbi listėn e zgjedhėsve dhe tė mos shtojė nė lista ata persona qė po detyrohen me forcė dhe me kėrcėnimin e pushimit nga puna tė ndryshojnė vendbanimin" Nė pėrgjigje tė deklaratės sė Telitit, kryetari i Komisionit tė Asamblesė Kombėtare pėr Administrimin Zgjedhor njeherėsh deputet i PS-sė Armando Subashi, tha se lista nuk po na jepet me qėllimin e vetėm pėr ta mbajtur tė fshehtė dhe pėr tė shėrbyer si mjet pėr manipulimin dhe vjedhjen e votės sė shqiptarėve nė 8 Maj.


  "I kujtojmė kėtij drejtori se ėshtė shkelje e rėndė e ligjit edhe me pasoja penale, pasqyrimi nė lista i gjithė lėvizjeve tė shtetasve nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile pas datės 8 Mars 2011. Eshtė pėrgjegjėsi e drejtpėrdrejtė e tij ekzistenca dhe mosfshirja e dublimeve nė lista pas datės 8 Mars 2011"- theksoi Subashi

  Mė herėt drejtori i pėrgjithshėm e Gjendjes Civile, Armand Teliti hodhi poshtė akuzat e opozitės se po manipulohen listat e zgjedhėsve, duke i quajtur deklaratat veprime tė pakontrolluara, dashakeqe dhe aspak kontribuese pėr procesin zgjedhor. Nė njė deklaratė pėr shtyp, Teliti tha se listat pėrfundimtare do jetė e konsoliduar. Ai tha se listat mund tė kėrkohen, dhe se ēdo parti e cila ka paraqitur kėrkesėn pėr listat paraprake, e ka marrė atė.


  Sipas Telitit, garancia e listave tė zgjedhėsve qėndron tek pushteti vendor, pasi sipas tij ato janė pėrgjegjės pėr rifresikimin apo korrigjimin e tyre. Pėr listat e Tiranės, Teliti bėri fajtor kreun e Bashkisė, Edi Rama.

  Teliti foli edhe pėr personat e vdekur tė cilėt figurojnė si votues, ai tha se janė marrė masat e nevojshme pėr heqjen e emrave tė tyre nga lista pėrfundimtare.

  Mė herėt kreu socialist shprehi publikisht shqetėsimin e tij per manipulimin e listave tė zgjedhėsve.

 8. #288
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga RAPTILOID Lexo Postimin

  Por Luli erdhi shpejt nė Bruksel, e bėnė Ministėr tė Jashtėm. Me buzėqeshjen e ngrirė e me njė anglishte mjaft tė mirė, Luli na u sorollat nėpėr Evropė, e nė fillim pati impresionuar edhe dhelprėn Solanė. Pas takimit tė parė me Lulin, pėr herė tė parė e tė fundit nė karrierėn e tij si Pėrfaqėsues i Lartė i Bashkimit Evropian, Havieri pati pėrsėritur tog-fjalėshin ‘pavarėsia e Kosovės’ tre herė nė njė konferencė pėr shtyp, aq sa kolegėve shqiptarė nga Kosova dhe atyre serbė qė nuk ishin nė Luksemburg nuk iu besonin as veshėt e as sytė kur ua tregonim nė video. Me Lulin krenoheshim ...
  Vetėm ky sukses do mjaftonte nė jetėn e kujtdo politikani shqiptar, pėr tė hyrė nė "Historinė e kombit Shqiptar".

  Autostrada Durrės-Morinė, antarsimi nė NATO, liberalizimi i vizave, shtypja e grushtit te shtetit etj. janė diplloma, qė e bėjnė Lulin te mbikualifikuar pėr bashkinė e Tan Leprit. 9. #289
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Antimafia Lexo Postimin
  Vetėm ky sukses do mjaftonte nė jetėn e kujtdo politikani shqiptar, pėr tė hyrė nė "Historinė e kombit Shqiptar".

  Autostrada Durrės-Morinė, antarsimi nė NATO, liberalizimi i vizave, shtypja e grushtit te shtetit etj. janė diplloma, qė e bėjnė Lulin te mbikualifikuar pėr bashkinė e Tan Leprit.  te gjitha ato e bejne lulin kandidat per burgaxhi me nje qeli me pamje nga burreli

 10. #290
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Teliti: Rama ėshtė pėrgjegjės pėr listat

  Pergjegjesia per listat e zgjedhesve te 8 majit i takon pushtetit lokal, pasi jane nenpunesit e gjendjeve civile prane njesive bashkiake,bashkive dhe komunave,hartuesit e tyre. Ishte ky reagimi i Drejtorit te Pergjithshem te Gjendjes Civile, Armand Teliti,i pyetur per saktesine e listave per zgjedhjet lokale te 8 majit.

  “Listat e zgjedhėsve nuk prodhohen nė nivel qėndror, nuk update-ohen nė nivel qėndror, ato korrigjohen nė nivel lokal dhe pėrgjegjės pėr kėtė janė punonjėsit e gjendjes civile nė zyrat lokale tė njėsive bashkiake dhe kryetarėt e tyre. Nė kėtė kuadėr zoti Rama si kryetar i bashkisė sė Tiranės ėshtė pėrgjegjės pėr listat e Tiranės. Listat paraprake sipas ligjit mund tė kėrkohet nė njėsitė vendore dhe Drejtorinė e pėrgjithshme tė gjendjes civile dhe mund tju siguroj qė cdo parti qė ka paraqitur pretendime pėr tė pasur listėn nga Drejtoria e pėrgjithshme e gjendjes civile e ka marr atė nė formatin elektronik tė kėrkuar”, tha Armand Teliti,drejtor i pergjithshme i Gjendjes civile

  Teliti ne nje konference per shtyp, hodhi poshte pretendimet e perfaqesuesve te opozites, per parregullsi ne hartimin e listave te zgjedhjeve,ndersa konfirmoi se po shkojne drejt minimizimit ehde emrat e dubluar,ndersa kane ngrire ne sistem emrat te te gjithe shtetasve mbi 100 vjec. Listat paraprake te zgjedhesve per lokalet e 8 majit,do te vijojne te perditesohen deri ne afatine fundit ligjor, 6 prillin.

  Denada Shkodrani - ALSAT
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Anėtarėsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  Ēetat e halabakėve tė Ramės sulmojnė minibashkitė demokratike

  24-03-2011 / Gazeta 55  Edi Rama shpall gueriljen kundėr institucioneve shtetėrore, me shpresė se do tė arrijė tė njollosė njollosė zgjedhjet dhe tė shmangė pėrgjegjėsinė pėr humbjen e pritshme. Si nėn efektet e drogės, Saimir Tahiri sulmon minibashkinė nr 6, ndėrkohė qė ēetat e halabakėve nė njėsitė e tjera i kanė kryesuar Braēe, Shalėsi, Shamku e Dokle. Prishja e zgjedhjeve po tentohet faqe ndėrkombėtarėve, por sovjetėt e Edvinit s’mund tė ndalin fundin politik tė pinjollit tė Bllokut

  I tmerruar nga afrimi i humbjes, halabakėria nė grupin parlamentar socialist, me urdhėr personal tė Edvinit sulmoi dje minibashkitė e qeverisura demokratikisht. Mėsymjet e Erion Braēes e Ilir Gjonit te Njėsia Bashkiake Nr. 3, mėsymja e Saimir Tahirit te Njėsia Bashkiake Nr. 6, mėsymja e Eduart Shalėsit te Njėsia Bashkiake Nr. 8, apo edhe mėsymja e Namik Dokles te Njėsia Bashkiake Nr. 11, i ngjanin dje mėsymjes sė Shkėlqim Metės, kandidatit pėr kryetar tė PS-sė, qė dikur protestonte nė “sloganin” “dua formularin”, pikėrisht nė oborrin e PS-sė.

  As mė shumė e as mė pak, kėtė bėnin dje Erion Braēe, Ilir Gjoni, Saimir Tahiri, Eduart Shalėsi dhe Namik Dokle, por jo para selisė sė PS-sė, por para godinave tė minibashkive qė nuk i kontrollojnė vetė nė Tiranė. Nėn sloganin “duam listat”, deputetėt e PS-sė, sulmuan disa minibashki tė Tiranės. Sigurisht, nė kėtė sulm, ata nuk ishin vetėm, sepse, sepse, nuk janė aq trima, tė marrė veē e veē... Por, shoqėroheshin nga halabakė e huliganė, qė megjithėse nuk dinė tė lexojnė, sėrish, edhe ata (halabakėt e huliganėt) “kėrkonin lista”, pėr tė cilat po tė kishin kėrkuar sqarime, do tė kishin mėsuar se ato lista, prej kohėsh dhe rregullisht ju vihen nė dispozicion edhe deputetėve tė PS-sė.

  S’ke ēfarė ti bėsh...
  Aq dinė, aq bėjnė halabakėt e huliganėt, qė nuk e kanė pėr gjė, ta lejojnė veten tė keqpėrdoren nga deputetėt Erion Braēe, Ilir Gjoni, Saimir Tahiri, Eduart Shalėsi dhe Namik Dokle, deri nė nivelin e talljes sė bythės. Pėr ata (halabakėt e huliganėt), me sa duket, ėshtė gjė e madhe dhe e rėndėsishme, qė njė deputet tė tallė bythėn...
  Nejse, kjo ėshtė ēėshtja e (mungesės) karakterit, pėr pjesėn e vulgusit, tė keqpėrdorur nga ana e deputetėve tė PS-sė.

  Sepse, sepse, ēėshtja tjetėr ka tė bėjė me uljen e deputetėve nė nivelin e huliganėve e halabakėve, qė ata kishin marrė me vete si trima dje, kėtė herė nė raport me Edi Ramėn, i cili sipas “ligjit tė kalimit”, atė qė ai (Edi Rama) ju punonte dje deputetėve tė vetė, qė i ndėrseu nėpėr minibashki, po atė, deputetėt e vetė, ju punonin halabakėve dhe huliganėve, qė kishin marrė me vete, pėr ti ndėrsyer mbi minibashkitė.
  Nė kėtė “mėsymje” ndėr minibashki, ku Edi Rama ua fut deputetėve tė vetė dhe deputetėt e tij, ua fusin ca halabakėve e huliganėve, tentativa i shėrben njė qėllimi tė vetėm..., prishjes sė zgjedhjeve, deligjitimimi tė procesit dhe mospranimit tė rezultateve zgjedhore.

  Edi Rama, duket, mendon se, atė qė nuk bėri nė 21 janar, do tė mund ta arrijė me inskenime skenash tė 21 janarit, por kėtė herė para minibashkive. E sigurt, qė i gėnjen mendja..., pėr njė arsye tė thjeshtė dhe banale, sepse nuk mund tė vazhdojė tė njėjtėt skenarė me revolucione, duke pėrdorur guerisla, qė i trajton si zarė (me nder tė themi deputetė), apo, apo, ca mė keq akoma, tė pėrdorė zarėt e zareve (me nder tė themi vulgusi i halabakėbve e huliganėve).
  "They will not control us, We will be victorious"

 12. #292
  i/e regjistruar Maska e flor1
  Anėtarėsuar
  05-02-2009
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tiranė, bie tavani te "Petro Nini" s'ka tė plagosur  TIRANE- Njė sipėrfaqe tavani prej 5 metra katror ėshtė shkėputur nga tavani i njėrės prej klasave tė gjimnazit “Petro Nini Luarasi” nė Tiranė.

  Incidenti ka ndodhur sot paradite gjatė kohės kur nxėnėsit ishin nė mėsim, por autoritetet e shkollės kanė thėnė se Fatmirėsisht nuk pati dėmtime tė nxėnėsve.

  Drejtoresha e shkollės Mimoza Verzivolli e cituar nga atsh, ka thėnė se incidenti ndodhi rreth orės 13.10, nė orėn e gjashtė tė programit mėsimor, nė katin e dytė nė njė prej korridorėve anėsorė.
  Verzivolli tregoi se tani firma qė ka rikonstruktuar shkollėn vitin e kaluar, po punon pėr rregullimin e tavanit.

  Pėr sigurinė e nxėnėsve, Verzivoli gjykon se nevojitet njė ekspertizė pėr punimet e kryera nga firma.
  Rikonstruksioni i "Petro Nini Luarasit”, pjesė e territorit tė Njėsisė Bashkiake nr.5 u mundėsua nga Bashkia e Tiranės.
  (s.g/balkanWeb)
  gjithsesi per kryetarin e bashkise fajin vazhdon ta ket saliu
  ...Tirana eshte e para

 13. #293
  i/e regjistruar Maska e flor1
  Anėtarėsuar
  05-02-2009
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Lulzim Basha jep dorėheqjen nga detyra e ministrit tė Brendshėm- i shpall zyrtarisht sfidė Edi Ramės pėr Bashkinė e Tiranės
  24-03-2011 / Gazeta 55

  Ministri Basha i ka paraqitur sot Kryeministrit Berisha dhe kryetares sė Kuvendit dorėheqjen e tij nga detyra dhe mandati i deputetit

  UPDATE- Mazhoranca ka zyrtarisht Lulzim Bashėn kandidat pėr Bashkinė e Tiranės. Ministri i Brendshėm ka dhėnė sot dorėheqjen nga posti i tij ministror dhe mandati i deputetit, pėrmes njė letre drejtuar kryeministrit Sali Berisha dhe kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli. Zyra e shtypit e Ministrisė sė Brendshme njoftoi vendimin e Bashės, i cili nga dita e sotme merr njė tjetėr pėrgjegjėsi, atė tė konkurrentit elektoral pėr bashkinė mė tė madhe nė vend. “Z. Lulzim Basha i ka paraqitur sot Kryeministrit tė Shqipėrisė Z. Sali Berisha dorėheqjen nga detyra e Ministrit tė Brendshėm. Po sot, zoti Basha, nė njė letėr dėrguar Kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė Znj. Jozefina Topalli, ka dhėnė dorėheqjen nga mandati i deputetit tė Kuvendit tė Shqipėrisė”- thuhet nė njoftimin e zyrės sė shtypit tė Ministrisė sė Brendshme. Tashmė, zoti Basha do tė marrė njė tjetėr angazhim, njė tjetėr sfidė, e cila parashikohet po aq e suksesshme sa detyrat e mėparshme tė tij si, nė anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, ndėrtimin e rrugės sė kombit “Durrės-Kukės Morinė” dhe sė fundmi vendimi i Brukselit pėr liberalizimin e vizave Shqipėri-BE. Pėrgjegjėsia e zotit Basha ėshtė t’i kthejė qytetarėve qytetin e Tiranės. Zyrtarisht, ai i ka shpallur sfidė Edi Ramės, kryetarit nė ikje tė Bashkisė.
  ...Tirana eshte e para

 14. #294
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Citim Postuar mė parė nga flor1 Lexo Postimin
  Tiranė, bie tavani te "Petro Nini" s'ka tė plagosur  TIRANE- Njė sipėrfaqe tavani prej 5 metra katror ėshtė shkėputur nga tavani i njėrės prej klasave tė gjimnazit “Petro Nini Luarasi” nė Tiranė.

  Incidenti ka ndodhur sot paradite gjatė kohės kur nxėnėsit ishin nė mėsim, por autoritetet e shkollės kanė thėnė se Fatmirėsisht nuk pati dėmtime tė nxėnėsve.

  Drejtoresha e shkollės Mimoza Verzivolli e cituar nga atsh, ka thėnė se incidenti ndodhi rreth orės 13.10, nė orėn e gjashtė tė programit mėsimor, nė katin e dytė nė njė prej korridorėve anėsorė.
  Verzivolli tregoi se tani firma qė ka rikonstruktuar shkollėn vitin e kaluar, po punon pėr rregullimin e tavanit.

  Pėr sigurinė e nxėnėsve, Verzivoli gjykon se nevojitet njė ekspertizė pėr punimet e kryera nga firma.
  Rikonstruksioni i "Petro Nini Luarasit”, pjesė e territorit tė Njėsisė Bashkiake nr.5 u mundėsua nga Bashkia e Tiranės.
  (s.g/balkanWeb)
  gjithsesi per kryetarin e bashkise fajin vazhdon ta ket saliu
  Po pse mer,edhe halet e P.N.Luarasit do rregulloje Edi Rama?
  Do votoj Edi Ramen nga inoti.
  Cfar...........................?

 15. #295
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Citim Postuar mė parė nga flor1 Lexo Postimin
  Lulzim Basha jep dorėheqjen nga detyra e ministrit tė Brendshėm- i shpall zyrtarisht sfidė Edi Ramės pėr Bashkinė e Tiranės
  24-03-2011 / Gazeta 55

  Ministri Basha i ka paraqitur sot Kryeministrit Berisha dhe kryetares sė Kuvendit dorėheqjen e tij nga detyra dhe mandati i deputetit

  UPDATE- Mazhoranca ka zyrtarisht Lulzim Bashėn kandidat pėr Bashkinė e Tiranės. Ministri i Brendshėm ka dhėnė sot dorėheqjen nga posti i tij ministror dhe mandati i deputetit, pėrmes njė letre drejtuar kryeministrit Sali Berisha dhe kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli. Zyra e shtypit e Ministrisė sė Brendshme njoftoi vendimin e Bashės, i cili nga dita e sotme merr njė tjetėr pėrgjegjėsi, atė tė konkurrentit elektoral pėr bashkinė mė tė madhe nė vend. “Z. Lulzim Basha i ka paraqitur sot Kryeministrit tė Shqipėrisė Z. Sali Berisha dorėheqjen nga detyra e Ministrit tė Brendshėm. Po sot, zoti Basha, nė njė letėr dėrguar Kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė Znj. Jozefina Topalli, ka dhėnė dorėheqjen nga mandati i deputetit tė Kuvendit tė Shqipėrisė”- thuhet nė njoftimin e zyrės sė shtypit tė Ministrisė sė Brendshme. Tashmė, zoti Basha do tė marrė njė tjetėr angazhim, njė tjetėr sfidė, e cila parashikohet po aq e suksesshme sa detyrat e mėparshme tė tij si, nė anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, ndėrtimin e rrugės sė kombit “Durrės-Kukės Morinė” dhe sė fundmi vendimi i Brukselit pėr liberalizimin e vizave Shqipėri-BE. Pėrgjegjėsia e zotit Basha ėshtė t’i kthejė qytetarėve qytetin e Tiranės. Zyrtarisht, ai i ka shpallur sfidė Edi Ramės, kryetarit nė ikje tė Bashkisė.
  Ky ka vrare te pafajshem.
  Burg,si perfundim(nuk e gje gjo halen jo)

 16. #296
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  lajthi..

  te pafajshmit nuku vijne ne 21 janaret tuaj or qun.
  te hurit e litarit i zgjidhni ju sepse ashtu jini dhe vete sojerisht.

  nejse..

  lul basha duhet ta fitoje bashkine qe te perfundoje demokratizimi i shqiperise..

  pa largimin e kryebllokqenit dhe krye hajdutit ed ruc paskal gjinush.. e tom dosh e tjere kodosher.. shqiperia mbetet akoma koloni e nomenklatures staliniste dhe e kulisherise se tire..

  kush eshte njeri e kush eshte shqiptar duhet te cohet qe ne mengjez heret ne 8 janar e te votoje djalin e mire e te afte lulzim bashen.. qe te shpetojme atdheun e kte pak demokraci..

 17. #297
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Anėtarėsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga N.Lajthia Lexo Postimin
  Do votoj Edi Ramen nga inoti.
  ashtu xhan .... ta votosh qe cke me te .... me furce ne dore biles ..... e lart e poshte e poshte larte ....
  "They will not control us, We will be victorious"

 18. #298
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rama shpall rikandidimin
  24/03/2011 22:20


  Edi Rama ka konfirmuar atė qė pritej, kandidimin e tij pėr njė mandat tė katėrt nė krye tė bashkisė sė Tiranės.


  Lajmin Rama e bėri tė ditur gjatė intervistės nė emisionin “Top Story”, ku shprehu bindjen e tij se qytetarėt e kryeqytetit do ta votojnė sėrish.  “Unė do ta marr pėrsipėr tė qendroj kryetar i bashkisė pėr tė gjithė ata qė e kėrkojnė kėtė gjė nga unė, pėr tė gjithė ata qė mė kanė cuar fjalėn e tyre, veteranė apo tė rinj, njerėz tė afėrt apo tė largėt. Pėr mua sot ėshtė njė detyrim qė e ndjej si pjesė integrale tė kėsaj beteje pėr t’u pėrballur nė cdo hapėsirė me kėtė regjim. Do qendroj kryetar i bashkisė, nuk ka dyshim qė do votohem”, ka pohuar Rama.


  Rama ka treguar se ky vendim i tij ka qenė shumė i vėshtirė, por ėshtė marrė pas njė konsultimi tė gjerė me aleatėt dhe qytetarėt.  “Shumėkush mė ka thėnė prej kohėsh se ėshtė koha pėr t’i dhėnė Tiranės njė tjetėr kryetar apo kryetare bashkie tė PS dhe pėr mua qė tė angazhohem fund e krye me punėn aspak tė lehtė tė udhėheqėsit tė opozitės. Por nė anėn tjetėr mė ėshtė dashur tė ndeshem pėrditė e mė shumė me zėrat e mijėra njerėzve, drejtpėrdrejtė, nė rrugė e me mesazhe, duke mė kėrkuar qė unė tė qendroj kryetar i bashkisė, sikur ma kėrkonin si dicka qė nuk mund ta refuzoja”, ka shtuar Rama.

  Top channel

 19. #299
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  edvini.. ka len pa thene dhe ate se.. jo me kot e organizova 21 janarin o shok "veterane" e i cova ne arkivol nja 4 bedela..

 20. #300
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-04-2010
  Postime
  968
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  edvini.. ka len pa thene dhe ate se.. jo me kot e organizova 21 janarin o shok "veterane" e i cova ne arkivol nja 4 bedela..
  Lulzimja do jet tremb kur e ka pa ramen ne tv

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •