Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
  1. #1

    Post Në dialogun Prishtinë-Beograd gjithçka është politike

    “Të gjitha çështjet do të jenë politike. Mund të përdoret metodologjia e shqyrtimit të tyre si çështje teknike, por të gjitha çështjet ndërlidhen me çështjen e statusit”, ka deklaruar të mërkurën Dusan Janjic, koordinatori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd. “Në këtë moment kemi një situatë mjaft normale, do të thotë kemi një qeveri të re dhe institucione të tjera në Kosovë. Beogradi është disa muaj para nisjes së fushatës elektorale, që do të thotë se Beogradi dhe Prishtina do të mund ta nisnin dialogun tani”.

  2. #2
    Natyrisht se ky dialog apo biseda te mundshme jane vetem politike dhe asgje tjeter. Ketu fare s'ka te beje per ceshtje teknike.

    Jane shume arsye perse pala Kosovare edhte me e dobet ne keto bisedime te mundhsme.

    1. Se pari ne keto bisedime apo dialog te mundshem do jene dy pale te pabarabarta. Jane dy pale te pabarabarta sepse se pari Shteti Serb fare nuk e njeh pavarsine e Kosoves, ne kushtetuten e saj Serbia ende e quan Kosoven si pjese autonome te saj, shteti serb mban me dhune nen kontroll rreth 30 % te territorit te saj.

    2. Shteti Serb ende asnjehere edhe pas gati 11 vjet te perfundimit te Luftes se Fundit ne Kosove nuk ka kerkuar falje publike per te gjitha ato cka i ka bere populli shumice Shqiptar gjate gjithe shekullit te kaluar, e sidomos gjate periudhes 1989-1999, Shetit Serb ende nuk i ka kthyer te pagjeturit edhe pse per kete pune jane bere biseda e dialogje te shumta Kosove - Serbi, Shteti Serb nuk e pranon asnje dokument te Shtetit te Kosoves.

    Si mund te kete bisedime vetem teknike ku Shteti Serb nuk e Pranon Shtetin e Kosoves.
    Per te pasur bisedime te drejta dhe ndermjet dy vende sic pretendojne keta Qeveritaret tane tani duhet qe se pari te Kerkojne me nje ze qe Serbia ta pranoj Pavarsine e Plote te Kosoves pra me kufijte e saj qe ka Kosova, te kerkoj falje per gjith gjenocidin qe ka bere ne Kosove ndaj popullates se Kosoves, ti kthej te zhdukurit, ti paguaj demshperblimet e gjithe atyre qe ka bere, e me pastaj atehere dhe vetem atehere do jemi gati per bisedime e dialoge.


    Mirepo nese pala Kosovare pranon te shkoj ne keto Bisedime pa kushtezuar per asgje Serbine, ne automatikisht do jemi humbesit me te medhenj te ketyre bisedime te mundhsme.

    Ne si Shqoqeri me cdo mjet legal dhe institucional duhet parandaluar keto bisedime aq te demshme per Kosoven, per Qytetaret Tane, per Femijet Tane.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Vetëvendosje kërkon seancë të jashtëzakonshme



    Lëvizja Vetëvendosje të enjten ka paraqitur pranë kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës kërkesën për seancë të jashtëzakonshme për të premten 4 mars, në të cilën do të diskutoheshin bisedimet me Serbinë. Ndërkohë që Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka bërë të ditur se kjo seancë edhe mund të mbahet, por vetëm nëse Lëvizja Vetëvendosje e shoqëron kërkesën me 40 nënshkrime të deputetëve.

    “Qeveria e Kosovës e ka marrë me ngut çështjen e bisedimeve me Serbinë. Zëvendës kryeministrja znj. Edita Tahiri është emëruar udhëheqësja e ekipit negociator dhe i ka filluar takimet e para të saj me kryendërmjetësin Robert Cooper. Koordinatori i strategjisë së Qeverisë së Kosovës për veriun z. Ylber Hysa e vizitoi Beogradin javën e kaluar. Këto bisedime filluan prapa shpinës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, ku është e domosdoshme të diskutohet së pari nëse negociatat duhet të ndodhin në parim, dhe së dyti nëse ato duhet të ndodhin në këtë mënyrë”, thuhet në një kumtesë të Lëvizjes Vetëvendosje.

    “Prandaj kërkuam një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për të diskutuar për këto bisedime. Konsiderojmë që bisedimet me Serbinë janë tejet të dëmshme dhe të rrezikshme për Kosovën që të trajtohen vetëm si njëra prej pikave në një seancë të zakonshme plenare të Kuvendit. Nuk ka asgjë të zakonshme në bisedimet që ato të trajtohen me këtë zakonshmëri. Prandaj kërkuam që ta kemi një seancë të jashtëzakonshme e cila do t’i kushtohej tërësisht këtyre bisedimeve. Ne synojmë që përmes kësaj seance ta miratojmë një rezolutë që i paraqet kushtet të cilat duhen plotësuar paraprakisht nga Serbia, në mënyrë që të mund të bisedojmë me të si dy shtete”.

    “Në rrethanat aktuale kur Serbia nuk na e njeh shtetësinë, kur ajo as nuk tregon as keqardhjen më të vogël për historikun e saj kriminal në Kosovë, dhe kur ajo përmes strukturave të saja paralele është e angazhuar drejtpërdrejt në cenimin e sovranitetit e integritetit territorial të Kosovës, dhe ua rrezikon drejtpërdrejt jetën dhe pronën qytetarëve të Kosovës, bisedimet ia falin krimet Serbisë pa kërkuar ajo fare falje, dhe rrezikojnë ta çimentojnë këtë gjendje e ta shpërblejnë Serbinë për të kaluarën”. /Telegrafi/
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  4. #4
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    po kjo eshte kan e ditur qe do bisedohet per status dhe kosova do humb nga keto bisedime ,evropa na tradhtoj edhe kesaj radhe
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    po kjo eshte kan e ditur qe do bisedohet per status dhe kosova do humb nga keto bisedime ,evropa na tradhtoj edhe kesaj radhe

    Europa na ka tradhtuar si gjith herash, por kesaj rradhe na tradhetuan " George Washingtoni i Kosoves - Hashim Thaci " !!!!
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-12-2010
    Vendndodhja
    ....Europe...
    Postime
    1,155
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    “Të gjitha çështjet do të jenë politike. Mund të përdoret metodologjia e shqyrtimit të tyre si çështje teknike, por të gjitha çështjet ndërlidhen me çështjen e statusit”, ka deklaruar të mërkurën Dusan Janjic, koordinatori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd. “Në këtë moment kemi një situatë mjaft normale, do të thotë kemi një qeveri të re dhe institucione të tjera në Kosovë. Beogradi është disa muaj para nisjes së fushatës elektorale, që do të thotë se Beogradi dhe Prishtina do të mund ta nisnin dialogun tani”.

    ....qashtu lindaaa te lumt je e pa parë je njish fare , vetem na sjell lajme nga beogradi ....flm shum , se qe mos mu kan ti na ka i marrmi keto informata mujm me shku posht e mos me dit qka po thot beogradi ....

    ...o Bala , beogradi thot ende se kosova osht xhep i serbis , po Kosova nuk osht serbi ....Kosova osht e pavarur qe e ka shpall i madhi Hashim Thaqi , edhe Hashes ja ka pran u bota demokratike shpalljen e tij si shtet te pavarur ...edhe ajo pun osh e pa kthyshme ....o bala ...beeeee....qka thot beogradi mos i beson oj viqat e lopve.....

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga Hard Lexo Postimin
    ....qashtu lindaaa te lumt je e pa parë je njish fare , vetem na sjell lajme nga beogradi ....flm shum , se qe mos mu kan ti na ka i marrmi keto informata mujm me shku posht e mos me dit qka po thot beogradi ....

    ...o Bala , beogradi thot ende se kosova osht xhep i serbis , po Kosova nuk osht serbi ....Kosova osht e pavarur qe e ka shpall i madhi Hashim Thaqi , edhe Hashes ja ka pran u bota demokratike shpalljen e tij si shtet te pavarur ...edhe ajo pun osh e pa kthyshme ....o bala ...beeeee....qka thot beogradi mos i beson oj viqat e lopve.....
    Lajme nga Beogradi ne lidhje me Kosoven mos harro...!!!

  8. #8
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Lajme nga Beogradi ne lidhje me Kosoven mos harro...!!!
    oj shoqe prej Beogradit,lidhje per Kosoven po ku ka shkru mire Beogradi per Kosoven....po hec te lutem.
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    oj shoqe prej Beogradit,lidhje per Kosoven po ku ka shkru mire Beogradi per Kosoven....po hec te lutem.
    S'jom kunder teje shoqe,veq as Kosova kurr s'ka shkru mire per Beogradin

  10. #10
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    S'jom kunder teje shoqe,veq as Kosova kurr s'ka shkru mire per Beogradin
    Edhe kurr nuk ka me shkru te jesh e bindur,keshtu qe as ne Beograd mos qo shkrime prej Kosoves e as prej Beogradite mos sjelle ketu.

    Te pershendes
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Edhe kurr nuk ka me shkru te jesh e bindur,keshtu qe as ne Beograd mos qo shkrime prej Kosoves e as prej Beogradite mos sjelle ketu.

    Te pershendes
    Shikooo ti une nuk jom post e kosoves e as e beograditt une as nuk po percjell shkrime nga kosova ne beograd.une veq i postova fjalet se ne lidhje me qka do te bisedohett a kuptovee diqq :@

  12. #12
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Shikooo ti une nuk jom post e kosoves e as e beograditt une as nuk po percjell shkrime nga kosova ne beograd.une veq i postova fjalet se ne lidhje me qka do te bisedohett a kuptovee diqq :@
    Une po,ti ta kesh parasysh
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Une po,ti ta kesh parasysh
    Ohhh T'lutem mua mos ma mbaj gajlen hiqq fare

  14. #14
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Ohhh T'lutem mua mos ma mbaj gajlen hiqq fare
    Me ta bajte gajle nuk tkisha lan me shkrujt hiq,kshtu qe tan dite shkarravit,mos e zgjate ma...KLM
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Me ta bajte gajle nuk tkisha lan me shkrujt hiq,kshtu qe tan dite shkarravit,mos e zgjate ma...KLM
    Veq vazhdo rrugen per nga je nisur se mu spo me ha palla per fjale te tuaa...kshtu qe as ti mos e zgjat me.

  16. #16
    ti, une dhe melodia Maska e orhideja
    Anëtarësuar
    02-10-2010
    Postime
    4,817
    Citim Postuar më parë nga Hard Lexo Postimin
    ....qashtu lindaaa te lumt je e pa parë je njish fare , vetem na sjell lajme nga beogradi ....flm shum , se qe mos mu kan ti na ka i marrmi keto informata mujm me shku posht e mos me dit qka po thot beogradi ....

    ...o Bala , beogradi thot ende se kosova osht xhep i serbis , po Kosova nuk osht serbi ....Kosova osht e pavarur qe e ka shpall i madhi Hashim Thaqi , edhe Hashes ja ka pran u bota demokratike shpalljen e tij si shtet te pavarur ...edhe ajo pun osh e pa kthyshme ....o bala ...beeeee....qka thot beogradi mos i beson oj viqat e lopve.....

    Qe do te vij dita qe do ta mbeshtes ndonje fjale tanen, s'e kam dite..........ate qe e kam dallu e asgje tjeter

    He bre Hard, mos te kish qene Hasha yt, patem me vdekë na te tan prej shkaut............... prej 1912 kur ia shkeputen Kosoven Shqiprise e ia dhane Serbise e deri ne fund te viteve te 90-ta s'dul asnje bir shqiptari qe ia ktheu pushken shkaut vec Hashes tan..........desh u faru Kosova mos te kish dal Hasha yt si dragua e me i dal shkaut para.

    Nuk them qe Hasha s'paska luftu, por as nuk ka qene i vetem...........per me e thjeshtu, mos me ta kompliku shume ........... Hasha yt s'e ka Kosoven prone.
    Shyqyr Adem Demaqi qe s'ka qellu i mencur si Hasha

  17. #17
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Veq vazhdo rrugen per nga je nisur se mu spo me ha palla per fjale te tuaa...kshtu qe as ti mos e zgjat me.
    HAHAHAHHAHAHAHAHHAH ncnncncncncncnnc.
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  18. #18
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    HAHAHAHHAHAHAHAHHAH ncnncncncncncnnc.
    T'pershendes

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    po kjo eshte kan e ditur qe do bisedohet per status dhe kosova do humb nga keto bisedime ,evropa na tradhtoj edhe kesaj radhe
    Askush nuk mund te tradhetoi nese nuk je budall,nese je ateher ja pafsh hajrin,pse more jena ban shizofrena qdo gje ja lem evropes,deri ketu nje gje kam kuptua se askush nuk na ka faj kur vete jemi per faqe te zez

  20. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-12-2010
    Vendndodhja
    ....Europe...
    Postime
    1,155
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Shikooo ti une nuk jom post e kosoves e as e beograditt une as nuk po percjell shkrime nga kosova ne beograd.une veq i postova fjalet se ne lidhje me qka do te bisedohett a kuptovee diqq :@
    ....e e beogradit po, a per te Kosoves nuk po edi.....

    .p.s , kush po te meson me hy naper weba...t'shkive.....nncncncnccn, qkas man toka...

    ...per sa e marr mundimin e sjelli lajme t'shkive .....dikush spriton hiq ,e etur per antikombsi....
    tphuuuuu....

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •