Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
  1. #41
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-12-2010
    Vendndodhja
    ....Europe...
    Postime
    1,155
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Kujdes edhe njehere me shprehjet tua...Nese s'je i kyqyn ne politik atehere mbylle gojen,se ti as nuk je ka e di se qfare kuptimi ka postimi im.Njehere anlizoo mire e mire e mandej shkruj.
    A u kuptum se spo kam nerva me qa kopalla me ty siq thot populli :@
    ....lere more ti popullin , ty te met per popull me fol a? ....hec baje b...rri anej ka i ki tarakat shki qe te sjellin lajme per Kosoven..

    ski faj ti , kan faj moderatoret ketu , qe lejojn antaret te sjellin informacione serbe ketu ...
    ....informacione serbe mos sjell mo , qoj te shpija jote, gzoj ata , s'paku nonen.

    idiot fmij...

  2. #42
    Citim Postuar më parë nga Hard Lexo Postimin
    ....lere more ti popullin , ty te met per popull me fol a? ....hec baje b...rri anej ka i ki tarakat shki qe te sjellin lajme per Kosoven..

    ski faj ti , kan faj moderatoret ketu , qe lejojn antaret te sjellin informacione serbe ketu ...
    ....informacione serbe mos sjell mo , qoj te shpija jote, gzoj ata , s'paku nonen.

    idiot fmij...
    Ajdeee more fmijaq,gazetaret po bin informacione prej Beogradit,Deputetet sjellin informacionet te cilat po i shpalosin ne kuvend :@

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-12-2010
    Vendndodhja
    ....Europe...
    Postime
    1,155
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Ajdeee more fmijaq,gazetaret po bin informacione prej Beogradit,Deputetet sjellin informacionet te cilat po i shpalosin ne kuvend :@
    ....oj pypz , edhe niher po te tham ketu mos sjell informacione t'beogradit qoj te shpija jote qka dush me to....
    injorante....

  4. #44
    Citim Postuar më parë nga Hard Lexo Postimin
    ....oj pypz , edhe niher po te tham ketu mos sjell informacione t'beogradit qoj te shpija jote qka dush me to....
    injorante....
    Nese te pengon diq mos i lexo postimet e mia n'doshta kish ndiku ma mire ne tyy

  5. #45
    Beson në pajtimin historik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë08-03-2011 14:07 CET Kryesuesja e delegacionit të Kosovës në bisedime me Serbinë, Edita Tahiri, beson në pajtimin historik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Bisedimet për çështje praktike, sipas saj, janë parakusht për integrimin e të dyja vendeve në BE.


    E pyetur se çfarë përfiton Kosova nga këto bisedime, Tahiri në një intervistë për radion Deutsche Welle ka thënë se Kosova dhe Serbia, si dy shtete të pavarura që janë fqinje dhe që kanë pasur një konflikt, kanë nevojë të adresojnë çështjet që kanë mbetur pa zgjidhje.

    “Kjo nuk ndodh vetëm në rastin e Kosovës dhe Serbisë. Në botë ka shumë praktika të tilla. Interes ka për të normalizuar marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të cilat mbase mund ta bindin Serbinë që ta njohë pavarësinë e Kosovës”, vlerëson ajo.

    Interes tjetër, sipas saj, është që për dialogun ka bërë thirrje faktori ndërkombëtar dhe ne me përgjigjen pozitive, “po përmbushim obligimet ndërkombëtare”.

    “Po ashtu është me interes të theksohet, se Kosova si një shtet i ri, ka aspirata për integrimet evropiane dhe euroatlantike dhe në kuadër të standardeve për integrime është edhe standardi i fqinjësisë së mirë. Në kuadër të obligimeve për t’u integruar në BE, është edhe ky angazhim. Përfitimet e Kosovës do të jenë këto dhe unë shpresoj se dialogu do të jetë me rezultate”, ka thënë Tahiri.

    E pyetur nëse si kryesuese e delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë, beson personalisht në pajtimin historik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Tahiri ka thënë: “Gjithnjë kur mendoj për këtë temë që duket komplekse, mendoj se çfarë kanë bërë shtetet tjera, që kanë qenë në raporte armiqësore. Duke parë që në raste të tilla kanë përfunduar edhe me njohje të ndërsjella, kalim në fazën e fqinjësisë së mirë, siç është rasti i Gjermanisë dhe Francës, unë i besoj procesit”.

    Megjithatë, sipas saj, kjo nuk vjen vetvetiu. “Duhet pasur vullnet nga pala e Serbisë, që të pranojë realitetin, se Kosova tashmë është një shtet i pavarur. Fundja është një proces që duhet kaluar sepse rigjeneron edhe familjen botërore. Pra kjo duhet parë pozitivisht edhe nga pala serbe si një proces i domosdoshëm dhe i pakthyeshëm”, ka thënë ajo.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga ARIANI_TB Lexo Postimin
    Beson në pajtimin historik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë08-03-2011 14:07 CET Kryesuesja e delegacionit të Kosovës në bisedime me Serbinë, Edita Tahiri, beson në pajtimin historik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Bisedimet për çështje praktike, sipas saj, janë parakusht për integrimin e të dyja vendeve në BE.


    E pyetur se çfarë përfiton Kosova nga këto bisedime, Tahiri në një intervistë për radion Deutsche Welle ka thënë se Kosova dhe Serbia, si dy shtete të pavarura që janë fqinje dhe që kanë pasur një konflikt, kanë nevojë të adresojnë çështjet që kanë mbetur pa zgjidhje.

    “Kjo nuk ndodh vetëm në rastin e Kosovës dhe Serbisë. Në botë ka shumë praktika të tilla. Interes ka për të normalizuar marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të cilat mbase mund ta bindin Serbinë që ta njohë pavarësinë e Kosovës”, vlerëson ajo.

    Interes tjetër, sipas saj, është që për dialogun ka bërë thirrje faktori ndërkombëtar dhe ne me përgjigjen pozitive, “po përmbushim obligimet ndërkombëtare”.

    “Po ashtu është me interes të theksohet, se Kosova si një shtet i ri, ka aspirata për integrimet evropiane dhe euroatlantike dhe në kuadër të standardeve për integrime është edhe standardi i fqinjësisë së mirë. Në kuadër të obligimeve për t’u integruar në BE, është edhe ky angazhim. Përfitimet e Kosovës do të jenë këto dhe unë shpresoj se dialogu do të jetë me rezultate”, ka thënë Tahiri.

    E pyetur nëse si kryesuese e delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë, beson personalisht në pajtimin historik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Tahiri ka thënë: “Gjithnjë kur mendoj për këtë temë që duket komplekse, mendoj se çfarë kanë bërë shtetet tjera, që kanë qenë në raporte armiqësore. Duke parë që në raste të tilla kanë përfunduar edhe me njohje të ndërsjella, kalim në fazën e fqinjësisë së mirë, siç është rasti i Gjermanisë dhe Francës, unë i besoj procesit”.

    Megjithatë, sipas saj, kjo nuk vjen vetvetiu. “Duhet pasur vullnet nga pala e Serbisë, që të pranojë realitetin, se Kosova tashmë është një shtet i pavarur. Fundja është një proces që duhet kaluar sepse rigjeneron edhe familjen botërore. Pra kjo duhet parë pozitivisht edhe nga pala serbe si një proces i domosdoshëm dhe i pakthyeshëm”, ka thënë ajo.
    Stefanoviq: Dialogu, shans për kompromis historik08-03-2011 11:19 CET Shefi i delegacionit serb në negociatat me Prishtinën, Borislav Stefanoviq, ka thënë për Deutsche Welle se në këto bisedime nuk do të bisedohet vetëm për çështjet teknike, por për të gjitha çështjet e hapura në raportet mes Prishtinës dhe Beogradit.

    “Ajo që është e sigurt është se do të bisedohet në bazë të parametrave të Bashkimit Evropian. Këto janë: bashkëpunimi rajonal, liria e lëvizjes dhe sundimi i ligjit. Është hartuar një listë e temave, por kjo nuk do të thotë se lista është përfundimtare dhe se do të arrijmë marrëveshje për secilën temë. Në këtë fazë do të bisedojmë për kryesimin e CEFTA-s, pamjen e vulave në dogana sipas Rezolutës 1244, kadastrat si dhe trafikun rrugor e telekomunikacionin. Por kjo nuk do të thotë se do të merremi vesh për të gjitha këto çështje dhe se kjo është lista përfundimtare e temave”, ka thënë Stefanoviq për DW, raporton Zeri.info.

    Edhe pse pala shqiptare ka deklaruar se në këtë dialog do të flitet vetëm për çështje teknike, Beogradi pohon të kundërtën. Ai ka thënë se pala serbe po i përcjellë me vëmendje deklarimet e Prishtinës duke thënë se kur kemi të bëjmë me jetë njerëzish, asgjë nuk është teknike.

    “Ne mendojmë se nuk ka asgjë teknike kur është fjala për jetën e njerëzve dhe zgjidhjen e raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit. Do të flasim për të gjitha çështjet e hapura mes nesh. Qëndrimet e Beogradit dhe të Prishtinës për statusin janë diametralisht të kundërta dhe është iluzore të flitet për qëndrimet e Prishtinës apo të Beogradit rreth statusit”, ka deklaruar Borislav Stefanoviq, duke shtuar se “duhet të largohemi nga dallimet terminologjike mes nesh, sepse ato shërbejnë vetëm për qëllime të brendshme”.

    Ai ka thënë se kryesorja është që në Bruksel do të bisedohet për të gjitha çështjet e hapura, “sepse këtë e kërkon jeta e përditshme dhe situata në Kosovë e Metohi” që në masë të madhe “pamundëson integrimet evropiane” të tërë rajonit.

    Ndërkaq, sa i përket veriut të Kosovës, Stefanoviq ka thënë se duhet të bisedohet për të gjitha specifikat në Kosovë, e veriu është një prej tyre.

    “Normalisht që ne i kuptojmë vështirësitë e delegacionit nga Prishtina për shkak të një opozite të fuqishme, e cila kërkon edhe bojkotimin e dialogut. Dialogu është i domosdoshëm dhe ai duhet të zgjidhë një varg problemesh. Veriu i Kosovës ka veçoritë e veta dhe këtë e kanë të qartë të gjithë. Unë nuk dua të flas për modalitetet, por me siguri që do të flitet për të gjitha mundësitë”, ka deklaruar shefi i delegacionit serb, Stefanoviq, duke shtuar se Beogradi nuk ka ndonjë formulë të gatshme, “por duhet të jemi kreativ” dhe të kërkojmë zgjidhjen e problemeve.

    Ai më tej ka theksuar se përmes këtyre bisedimeve, tentohet të arrihet një marrëveshje historike mes Prishtinës dhe Beogradit, duke thënë se “absolutisht besojmë në një marrëveshje të tillë, sepse ajo është e domosdoshme për prosperitetin e Ballkanit”.

    “Në qoftë se shqiptarët dhe serbët i zgjidhin problemet e tyre nga e kaluara, të cilat influencojnë edhe ardhmërinë tonë, mendoj se i tërë rajoni mund të vazhdojë rrugën e prosperitetit dhe të integrimit në BE. Ky dialog duhet të kuptohet si mundësi për një kompromis historik mes shqiptarëve dhe serbëve, por këtu bëjnë pjesë disa elemente”, ka thënë Stefanoviq, duke u thelluar edhe më tej për të sqaruar se cilat janë këto elemente. “Këto elemente janë shumë çështje të rëndësishme të pazgjidhura mes serbëve dhe shqiptarëve: mbrojtja e serbëve në Kosovë e Metohi si dhe reregullimi i raporteve mes Beogradit dhe Prishtinës. Për pajtimin mes popujve është shumë i rëndësishëm edhe trajtimi adekuat, gjykimi i të akuzuarve për krime lufte si dhe zbardhja e fatit të të pagjeturve”.

    Ai ka thënë se pa këto elemente nuk mund të “arrijmë deri pajtimin mes popujve, por besoj se me këtë dialog jemi në rrugë të mirë që ta arrijmë këtë”.

    Stefanoviq ka thënë se raporti i Dick Martyt nuk ndërlidhet me këtë dialog. “Ai ka rrugën e vet të hetimeve, rrugën juridike dhe politike. Organeve kompetente u duhet mundësuar që të kryejnë hetime të pavarura”. /zëri/
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  7. #47
    Sikurse EDITA TAHIRI ashtu edhe Borislav Stefanoviq kane mednimet e njejta ne lidhe me keto bieseda apo negociata. Te dyja pale si ajo qeveria e Hashim Thacit, ashtu edhe ajo e Boris Tadicit e kane te njetin plan. Ta bejne Kosoven - Bosnje te Dyte ne Ballkan.

    Se a do arrihet ky kompromis historik ndermjet Qeverise se Hashim Thacit dhe asaj te Boris Tadicit nuk mvarret edhe aq se si do shkojne keto biseda apo negociata ndermjet tyre, sa ce mvarret nga vete ne, nga shoqeria civile ne Kosoves ( Shumica Shqiptare ) se cfare qendrimi do keme ne lidhje me kete. Nese cendrojme indeferent pra nese nuk kundershtojme atehere automatikisht ne ne nje menyre apo tjetren, ne menyre direkte apo indirekte i perkrahim keto bisedime.

    Nese nuk i prekrahim atehere duhet qe te gjithe te demonstrojne kunder ketyre bisedimeve apo negociatave.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  8. #48
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-12-2010
    Vendndodhja
    ....Europe...
    Postime
    1,155
    Citim Postuar më parë nga linnda... Lexo Postimin
    Nese te pengon diq mos i lexo postimet e mia n'doshta kish ndiku ma mire ne tyy
    ...po normal qe na pengojn oj Pypz ....
    ...ne nuk jem te gjith si ti me te pelqy informatat serbe , nese mua me pelqejn edhe une di me hy ne web...t'shkive.....
    po ski faj ti jo , keta moderatort i kan fajet qe lejojn te sjellin onformacione serbe ketu ....
    sikur te ishe ne nji forum t'vertet shqiptar , skishe mujt asnji shkronj t'shkive me pru ketu , po je qellu ku je qellu...

  9. #49
    Citim Postuar më parë nga Hard Lexo Postimin
    ...po normal qe na pengojn oj Pypz ....
    ...ne nuk jem te gjith si ti me te pelqy informatat serbe , nese mua me pelqejn edhe une di me hy ne web...t'shkive.....
    po ski faj ti jo , keta moderatort i kan fajet qe lejojn te sjellin onformacione serbe ketu ....
    sikur te ishe ne nji forum t'vertet shqiptar , skishe mujt asnji shkronj t'shkive me pru ketu , po je qellu ku je qellu...
    Qetash ver8 e teprove.
    BOLL MA...

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Une mendoi qe si kosove jemi shume te hendikepuar ne keto biseda.
    Se pari dihet botrisht se qka ka ber serbia ne kosove,dhe per qudi nuk ka asnje akuz te ngritur kunder serbis nga ana e kosoves(kjo do ti ndihmonte shume kosoves ne keto biseda)
    Kosova eshte dashte nga bashkesia nderkombetare te kerkoi qe para fillimit te bisedave te shformoi strukturat paralele.
    Te kerkoi qe ne biseda te perfshihen e dhe shqiptaret e presheves bujanovcit dhe medvegjes,ne qoftse shkiet e kosoves do jen ne grupin e beogradit.
    Kosova eshte dashte te padis serbin per gjenocid ne gjygjin nderkombetar
    te gjitha keto nuk i kemi ber dhe po bisedoim me serbin per ti ndihmu serbis,kjo me te vertet nuk ka kuptim qe ajo shkeka ne krye ne veti ka shku sonte ne bruksel per ti dal serbis ne ndihm sepse ajo po integrohet ne evrop

  11. #51
    Ndryshuar për herë të fundit nga ARIANI_TB : 08-03-2011 më 20:43
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  12. #52
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  13. #53
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  14. #54
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  15. #55
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  16. #56
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •