Nga legjendat:
*Pellazgėt themelojnė Dodonėn.
*Kelkėt themelojnė Ulqinin.
*Pirro Neoptolemi, i biri i Akilit, bahet mbret i Epirit dhe themelues i dinastisė sė Paridėve.
*Heleni, i biri i Priamit, themelon Butrintin.
*Kliniku, i biri i Hyllit, mbret ilirė, u ēon 72 anije grekėve pėr rrethimin e Trojės.
*Enea zbret ndėr brigje t'Epirit, nė Butrint.
*Selėt ruajnė orakullin e Dodonės.
*Tre vllazen ngrehin kėshtjellėn Rozafat nė Shkodėr.

*1000 para erės sonė - Ilirėt ishin fise indo-evropiane qė u shfaqnė nė pjesėn perėndimore tė Gadishullit Ballkanik. Shqipėria (Albania) emri rrjedh nga njė fis ilir i quajtur Arbėr, ose Arbėreshė, dhe mė vonė Albanoi, qė jetonte nė afėrsi tė Durrėsit.
*635 para erės sonė - Gjergji, i biri i Ēipselit, me Korēirasit themelon Artėn.
*627 - para erės sonė - Korēirasit themelojnė Durrėsin; ma vonė Himarėn, Pojanin e Qerfozin.
- Dionizi i Sirakuzės themelon Lezhėn
*600-550 para e.s - Segovezi, prijėsi i Galėve, pushton Epirin.
*435 pes.. -Lind njė konflikt midis shteteve qytet tė pavarura tė Epidamnos dhe Korfuzit.
- Durrėsi dhe Arta, sė bashku me korintas e taulantė luftojnė kundėr korēirasve.
- Galėt pėrshkojnė dhe grabisin Ilirinė.
- Lekė Mollosi sundon n'Epir.
*400-300-pes. - Mbreti Bardhyl bashkoi Ilirinė, Molossinė (Epirin) dhe pjesė tė Maqedonisė. Mbretėria ilire arrin kulmin e saj.
*358 para erės sonė - ilirėt u mundėn nga Filipi II i Maqedonisė.
*356 para erės sonė - Agroni shtron Epirin dhe merr Qerfozin.
*356 pes. - Lindė Leka i Madh.
*356 para erės sonė - Bardhyli, mbret i ilirėve mėsynė Maqedoninė.
*355 para erės sonė - Lufta me "Lidhje".
*345-31 Sundimi i Aleksandėr MOLOSIT, King of the Hounds, e cila shtrihet nė kufijtė e Molossians nė brigjet e Adriatikut tė ulėt.
*336 - Leka i Madh hypė nė fron.
*334 para erės sonė - Tė bijtė e Bardhylit, Kliti e Glauku ēohen kundra (Aleksandrit) Lekės sė Madh.
*326 para erės sonė - Vdes Lekė Molosi.
*326 para erės sonė - Vdes Leka i Madh.
*312 para erės sonė - Mbreti Glauk i Ilirisė i dėboi grekėt nga Durrėsi.
*307-277 Sundimi i Pirros i cili u bė pretendues pėr fronin e Maqedonisė dhe tė angazhohen nė fushata ushtarake nė Itali dhe Sicili.
*305 para erės sonė -Pirroja nė luftė t'Ipsit kundėr Dhimitėr Poliorcetit.
*287 para erės sonė -Pirroja mund romakėt e Kartagjenasit pushtojnė "Magna Greacia", Lybin. Pirroja themelon Berenicen (Prevezen).
*280 para erės sonė -Pirroja mund romakėt nė Herakle.
*279 para erės sonė- Pirroja nė krye tė ushtrisė greko-siēiliane kunder Kartagjenasve e Mamertinėve.
*275 para erės sonė- Lufta nė Benevent.
*272 para erės sonė -Vdekja e Pirros n“Argos. Vijnė mbas tij Leka, Pirroja II e Ptolemeu.
*250-231 Pas dobėsimit tė shteteve Enkelit dhe Taulant , rritet shteti Ardian sidomos nėn sundimin e Agronit.
*250 -Ilirėt fitojnė pavarėsinė nėn Glaukun, mbas tij vjen i biri Pleurati.
- Sundimi i mbretit Agron kontrollon brigjet perendimore tė territorit tė Ballkanit nga lumi Kėrka nė Slloveni deri nė Shqipėrinė e ditėve tė sotshme.
- Agroni pushton Epirin, Qerfozin e lufton kundėr "Lidhjes etolike".
- Shkodra kryeqytet i Ilirisė.
*232 - Teuta sundon Ilirinė nė emėn tė Pineut
*231 - Fillimi i mbretėrimit tė Teutės, mbas vdekjes sė burrit tė saj Agronit.
*230 - Teuta pushtron ishujt e Dalmacisė e tė Liburnies, pushton Durrėsin dhe Qerfozin. Teuta pret krenarisht tė derguarin romakė, C. Junius dhe L. Coruncanius; ky i fundit vritet nė kthim.
*229-168 -Pushtimi romak i bregdetit tė ilirėve. Mbretėria Ilire reduktohet nė njė rrip tė ngushtė midis Dubrovnikut dhe Lezhės( Lisus). Nė kėtė kohė u ndėrtua “Rruga Egnatia” nga Dyrrachion (Durrės) nė Konstandinopojė
*229-lufta e parė iliro romake . Pas pushtimit tė Korfuzit dhe Apollonisė, romakėt erdhėn nė Durrės.
*228 para erės son- Roma i shpall luftė Teutės.
*221 para erės son- Vdes Teuta; Dhimitri pushton krejt Ilirinė e romakėt vejnė Pineun.
*220 para erės son- Ilirėt shklasin pėrsėri Maqedoninė.
*219-lufta e dytė iliro-romake .
*219 para erės sonė- Etolianėt marrin Epirin e rrethojnė tempullin e Dodonės.
*216 para erės sonė- Dhimitri pushton Vlonėn e tjera qytete tė Ilirisė.
*205 para erės sonė- Paqja e Durrėsit.
*200 para erės sonė- Fillojnė luftat kundėr Ilirisė.
*181-68 - Sundimi i Gentit
*168 lufta e tretė-iliro romake. Genti, ėshtė rrahur dhe burgosur, u dėrgua nė Romė. Sundimin romak ėshtė vėnė pėr njė kohė tė gjatė nė Iliri.
*167 pes. -Sundimi Romak. Roma del fitimtare kundėr mbretit Gentit.
*167 para es. - Vdes Genci n“Iguvium (Spolet) Itali.
*153 para es. - Kryengritja e madhe ilire nėn kryesinė e trimit Bato qė zgjati 6 vjet.
*83 para es.- Vlora qendėr shkencash; kėtu kryen mėsimet Oktaviani.
*48 para es. - Mark Antoni zbarkon nė Nymphaeu (Shėn Gjin) del nė Lezhė nė ndihmė tė Pompeut.
*44 para es. - Cezari filloi ndėrtimin e njė koloni nė Butrint. Titi Pomponius Atticus pėrshkroi zonėn si "quietest, vendi coolest, mė tė kėndshme nė botė."
*31 para es. - Oktaviani themeloi Nikopolin (Prevezen).
***************** Lindja e Jezusit
*1-100 - Krishterimi erdhi nė zonat e populluara ilire.
*6-9 - Kryengritja e Madhe ilire kundėr Romakėve e udhėhequr nga Baton. Ajo ėshtė shkaktuar gjatė rekrutimit tė trupave ndihmėse pėr tė ndihmuar romakėt kundėr Marcomanėve.
*9 - Perandori Tiberius i Romės i nėnshtroi Ilirėt dhe ndau Ilirin nė mes Dalmacisė, Epirit, dhe Maqedonisė
*59 - Sh'Pali pėrshkon Ilirinė dhe Epirin me Maqedoni dhe Sh. Ndreu nga Akaja kalon n'Iliri.
*98 - Vdiq i martirizuem Sh“Asti, ipeshkėv i Durrėsit.
*Shek. II. Ilirėt filluan tė njihen me emrin e ri Arbėr.
*178/93 - Shėn Eleuteri epirotas, Papė shqiptar.
*193- 9 prill, Nė Ballkan, ushtari i shquar Septimius Seversus u shpall perandor nga ushtria nė Iliri.
*267 - Gotėt shklasin Ilirinė.
*287 - Vizigotėt pėrshkojnė Ilirinė.
*282 - Probi, perandor romak dhe fis iliras, nėnshtron Gotėt n'Iliri.
*283/96 - Karli Papė, nga Salona e Ilirisė.
*300-700 -Gotėt, Huns, Avaret, serbėt, kroatėt, bullgarėt vėrshuan drejt tokave ilire.
*320 -III- Martirizimi i 40 martirėve nė Sebaste t“Arbėnit.
*368 - Sundon Valentiniani, i fisit Iliras. Valentiniani dekreton ligjin qė populli i vogėl i krahinės iliriane tė ketė nga njė "defensor plebis" (Mbrojtės).
*370 - Krishtėnimi i pėrhapun gjithkund nėpėr Shqipni dhe i organizuem plotėsisht.
*374 - Kuadėt e Sarmatėt shklasin Shqipninė.
*376 - Gotėt me leje tė Arkadit bijnė nė Epir.
*378 - Pushtimi i Visigoths nė Ballkanin Perėndimor
*387 - Shkodra Seli Arqipeshkvnore.
*395 - Ndarja e Perandorisė Romake. Territori i Shqipėrisė i bie Perandoris Lindore - Bizantine. Iliria bahet krahinė dhe thirret Praevalitane. sundon Honori.
*396 -Durrėsi metropol i Ilirisė.
*Shek.IV-Shėn Donati ipeshkėv i Evoresė n'Epir (kohėn e Theodozit tė Madh). Shėn Prokuli e Shėn Martiri (kohen Liēinit) nė Ulpianėn e Dardanisė-Iliri.
*shek. V- Pushtimi nga Gotėt, Averėt dhe Keltėt perendimorė e lindorė. Ata plaēkitėn provincat e Ballkanit, qėndruan pėr njė kohė tė shkurtėr dhe pastaj lėvizėn. Hunėt pushtojnė Kosovėn.
*402/17- Rufi, ipeshkėv i Selanikut, sundon dioqezet e Ilirisė dhe t'Epirit.
*441 - Pushtimi nga Hunėt nė Iliri. Nė pak vite ato zhdukėn dhe shkatėrruar disa qytete nė Maqedoni dhe Illyri.
*476 - Rėnia e Perandorisė Romake.
*481 - Ostrogotėt rrethojnė Durrėsin. Njė pjesė Shqipnie nėn Teodorikun.
*493- Justiniani, sundon pėr do kohė nė Ballkan. Nė Epir ngrehė kėshtjellėn dhe ndėrton njė akuedukt.
*529-640 -Pushtimi i fiseve sllave nga Europa Qėndrore duke i dhėnė fund autoritetit bizantin. Popullsia ilire tėrhiqet nė qytetet bregdetare dhe nė malet e pjesės sė brendshme tė Shqipėrisė veriore.
*553 - Justiniani, me fis iliras, dėbon Ostrogotėt nga Iliria.
*570 - Lindja e Profetit Muhamed as.nė Mekė-Arabi Saudike (570-632)
*640/42 - Gjoni IV papė iliras nga Dalmacia.
*687 - Kononi papė nga Thrakija.
*700-800- Fiset sllave vendosen nė territorin e Sllovenisė sė sotme, Bosnjės, Kroacisė, Mali i Zi dhe Serbisė, dhe asimiluar popullsinė ilire tė kėtyre rajoneve.
*732 - Shkėputja e peshkopėve shqiptar nga varėsija e Romės. Tash ishin nė vartėsi tė Patriarkanės sė Konstandinopojės nga Perandori bizantin, Leo Isaurian.
*851-1018 Sundimi bullgar nė Shqipėri. Themelohen themat e Durrsit dhe Nikopoli.
*920 - Simeoni car i Bullgarėve shtrinė sundimin deri nė Butrint, Himarė e Vlonė.
*990 - Samueli i Bullgarisė pushton Durrėsin.
Shek.XI - Normanėt, tė udhėhequr nga Robert Guiskardi e i biri i tij Boemundi, pushtojnė Shqipninė.
*1019 - Bizantinėt i thėrrasin shqiptarėt albanoi, fis tė cilin e pėrmend Ptolemeu mė 150 es.
*1050 -1080 - Shqipria e Veriut nėn Serbinė.
*1054 -Ndarja pėrfundimtare nė dy kisha Ortodokse dhe Katolike. Pėrēarja ndikon ndaj Kristianizmit Shqiptar.Krishterė nė Shqipėrinė jugore u lanė nėn patriarkun ekumenik tė Konstantinopolit dhe ato nė veri nėn papėn nė Romė.
*1081 -Normanėt hyjnė nė Shqipėri nga Italia . Durrėsi, Vlora, Janina dhe Shkupi nė dorė tė Normanėve.
*1083 -Normanėt, largohen nga Shqipėria
*1085 - Venecianėt mundin Normanėt afėr Butrintit ku vdiq Guiskardi. Bizantinėt prapė pushtojnė Shqipninė, Durrėsin dhe pak qytete.
*1094 - Emni Albanoi pėrmendet ndėr kombe perėndimore.
*1096 -Ushtritė e kryqėzatės sė -I- marshojnė pėrmes territorit shqiptar .
*1100/200 -Serbėt pushtuan pjesėt veriore dhe lindore tė tokave Shqiptare.
*1108 - Normanėt u largua .2 nga Shqipėria
*1110 - Thema e Durrsit provincė nė ved dhe kryeqytet
*1149 -Flota e Mbretit Norman Roger, Sicili, plaēkiti disa qytete nė brigjet shqiptare. Pas ndėrhyrjes sė forcave bizantine tė Durrėsit, ai u kthye nė Itali.
*1180 -Mbreti serb Stefan Nemanji, pushton Durrėsin.
*1185 - Guljemi II norman, merr Durrėsin, Shkodrėn, serbėt zaptojnė Shqipninė
*1190 -Shpallja e shtetit feudal tė Arbėrisė (Principata e Arbėrit 1190-1216) nė veri tė Shqipėrisė, me Krujėn si kryeqytet, arkondi Progon sundon nė Arbėri.
*1199-1208 Gjini biri iProgonit - sundon nė Arbėri
*1202 - Mihail Ejlluer Komneni pushton Epirin.
*1204 -Venecia fitoi kontrollin mbi shumicėn e Shqipėrisė, por bizantinėt e rimorin kontrollin e pjesės jugore dhe themeluar Despotatin e Epirit.
*1208/16 Princi Dhimitėr biri i Progonit sundon nė Arbėri.
*1210 - Venediku pushton Durrėsin e brigjet e Detit Adriatik.
*1215 - Theodor Ejllori qet venedikasit jashtė Shqipnie.
*1217 - deri nė kėtė vit Dardania ishte e administruar nga bizanti mirėpo Paleologu mė nukė ia arriti tė mbrojė kėtė territor dhe kaloi nėn pushtimin e Nemanjiēve serbė e deri tek beteja e Kosoves serbet mbajten nėnė administraten e tyre Daradninė qė pėr bizantin quhej Misija.
*1218/41 - Jovan Ahseni II Car i Bullgarėve pushton Shqipninė e Veriut.
*1240 - Themelimi i Kuvendit Franēeskan tė Lezhės.
*1245 - Mbahet Konēili i Lionit.
*1257-1258 Kryengritja e arbėreshėve kundėr sundimit bizantin.
*1259 - Mihajli Ejllori i jep sė bijės, Helenė, si pajė Vlonėn, Janinėn, Beratin, Durrėsin dhe Qerfozin.
*1271 - Mihajli II dhespot nė Epir.
*1272 -Mbreti i Napolit Karl -I- anzhuinve (sundoi 1272/85) hyn nė Shqipėri nga Italia veriore dhe formon Mbretrin e Arbėrit, dhe vetėshpallet Mbret i Shqipėrisė. mbretėria e parė shqiptare qė prej rėnies sė Ilirisė. Pjesa e brendshme e Shqipėrisė sundohet nga princa bizantinė dhe serbė deri mė 1356. Pėrhapet feja Katolike Romane.
*1272 - Themelohet Kisha e Shėn Rrokut.
*1274 - Durrėsi rrėnohet prej tėrmetit.
*1288 - Franēeskanėt ngrehin sė parit Kuvendin e tyne nė Shkodėr.
*1289 - U ndėrtua Xhamia “Ahmed Aga” ¬ nė Mlikė-Kosovė. Mendohet se ėshtė xhamia mė e vjetėr nė ballkan.
*1290 - Helena e Rashės nderton kishėn e Shirqit
*1302 -9.IV- Me urdhėn tė Senatit tė Venedikut lirohet Ambasadori i Turqisė i arrestuem nė Lezhė nga proveditori i atij qyteti.
*1304 - Filipi, princ i Tarantit pushton Durrėsin dhe rivendosė mbretėrinė e Shqipėrisė(Arbėrit).
*1312/18-Shqiptarėt lidhen me Filipin e Tarantit kundra Uroshit II e ngushtojnė nė Shkup.
*1319 - Shqiptarėt e veriut hidhen kunder Milutinit dhe me armė nė dorė nxjerrin disa tė drejta tė mohueme deri atėherė.
*1330 -Stefan Uroshi II pushton Shqipninė e mesme dhe Epirin.
*1336 -Kryengritja kundėr Bizantit (Car Dushanit)nga malesorėt shqiptar.
*1338 -Tanush Topia njihet si sundimtar nė rajonet midis Shkumbinit dhe Matit.
*1343/47 -Shqipėria pushtohet dhe bėhet pjesė e Mbretėrisė sė Serbisė, nėn udhėheqjen e Stefan Dushanit sė bashku me Maqedoninė, Thesalinė dhe Epirin, i cili kurorzoi veten si Perandor i serbve dhe grekėve. Pas vdekjes sė tij, Shqipėria bie nė duart e prijsave vendas dhe Kalorėsi Balsha krijoi njė principatė nė veri me Shkodrėn si kryeqytetin e saj duke shmangur serbėt dhe bullgarėt. Principata tė tjera feudale u krijuan nė territoret shqiptare; Topiasit, me Durrėsin kryeqytet, Muzakajt, me Beratin si kryeqytet, Zenebishtėt me Gjirokastrėn si kryeqytet, dioqeza e Shpatajve me Artėn si kryeqytet.
*1346 -22.janar - Kurorėzimi i Car Dushanit.
*1352 - Fillon pushtimi Osman i Europės. Orhan -I- (sundoi 1326/59) i pari sundues qė pėrdorė titullin Sulltan. Ėshtė themelues i ushtrisė sė njohur Jeniēere.
>>>PRINCIPATAT FEUDALE SHQIPTARE TĖ SHEK.14-15<<<
-Feudalet shqiptarė pėrfitojnė nga vdekja e Dushan Stefanit pėr tė krijuar principata tė pavarura.
- Principata e Vlorės dhe Kaninės 1332-1417, Principata e Muzakajve-Berat 1335-1444.
- Dhespotia e Artės (1358-1416): Pjetėr Loshė Mazrreku (1358/74), Gjin Bua Shpata (1374/99), Muriq Shpata (1399-1415), Jakup Shpata (1415/16).
- Principata e Shqiptarve (1368–1444) sundimi i Topiajve dhe Balshajve : Karl Topia (sundimi i parė) (1368/82), Balsha II (1382/85), Karl Topia (sundimi i dytė) (1385/87), Gjergj Topia (1387/92), Andrea Topia (1443/44).
- Principata e Gjirokastrės 1386-1434, Principata e Dugagjinit 1387-1444, Principata e Kastriotit 1389-1444, Shteti i Arianitit 1432/44, Lidhja e Lezhės 1444/79.
*1385 - Otomanėt qesin Balshajt jashta Durrėsit ku hyn Karl Topia. Vdes Balsha II i mbytur.
*1389 -15 qershor -Ushtria e koalicionit ballkanik nė krye me princin serb Lazar ėshtė shtypur nga ana e ushtrisė turke nė Kosovė.
*1392 - Turqit duken pėr herė tė parė nė afėrsinat e Shkodrės. Venedikasit marrin Durrėsin prej Gjergj Topisė.
*1393 -Turqit pushtojnė Ulqinin dhe Shkodrn.
*1394 - Ndrtohen tė parat saranxha nė kėshtjellėn Rozafat.
*1395 -II.Gjergj Strazimir Balsha i shfaqė dishirin Venedikut me i lėshue Shkodrėn.
*1396 -IV. Gjergji II Balsha then Radiq Cernojeviqin e Malit tė Zi. ia shet Shkodrėn e Drishtin Venedikut. Venediku pushton Shkodrėn.
*1399 -21.VI.- Meremetime nė kėshtjellė tė Lezhės. Vdes Gjin Bue Shpata. Vjen mbas tij Maurik Bue Shpata, dhespot nė Nartė. Venediku merr Vlonėn, Butrintin dhe Pargėn.
*1401 - Venediku merr masa mbrojtėse nė kėshtjellė tė Shkodrės.
*1403 -2.II. - Gryka e Bunės forcohet nga Venediku. Maurik Bue Shpata qet grekėt jashtė Janine.
-6.V. - Kryengritja e Shkodrės kundėr venedikasve.
*1405 Lindja e Gjergj Kastriot-Skėnderbeut.(6 maj 1405 - 17 janar 1468)
*1408 - Helena Balsha dhe Strazimir Balsha zgjedhin kontin Topia si arbitėr pėr ēashtjet e linduna nė mes tyne dhe Venedikut.
*1409 - Shkodra ēohet me armė kundra Venedikut. Venediku ēon ushtri pėr mbrojtje tė Shkodres dhe t'Ulqinit nga kercnimi i turqve.
*1415 -Turqit pushtojnė Krujėn, Sulltani Mehmed I (sundoi 1413/21)
*1417 -Turqit pushtojnė Vlorėn, Berati dhe Kanin.
*1418 -Karl Toēi mbytė Maurik Bue Shpatėn e bashkon dhespotatin e Janinės e t'Artės.
*1419 -Gjon Kastrioti, princi i Krujės mundet prej Evrenoz Pashės tė cilit i jep peng katėr bijtė.
-Turqit pushtojnė Gjirokastėrn.
*1422 - Mbahet Konēili i Kostancės.
*1423 - Gjon Kastrioti, babai i Skėnderbeut, u dorzon peng tre gjemt e tij e tij turqve.
*1430 -31.I. - Humanisti shkodran Gjon Gazulli merr doktoratėn n'Universitetin e Padovės. Venediku ēon fuqi tė reja pėr mbrojtjėn e Shkodrės e t'Ulqinit nga turqit.
-Njė ushtri turke, tė komanduar nga Isabey Evrenoz, midis Shqipėrisė shtyp kryengritjen e Gjon Kastriotit.
*1431 -Turqit pushtojnė Janinėn; marrin nėn kontroll njė pjesė tė madhe tė Shqipėrisė dhe krijojn sanxhakun e Gjirokastres.
- Kryhet regjistrimi i popullsisė dhe i tokave nė Shqipėri nga ana e turqve.
>>>LUFTA SHQIPTARO-TURKE DHE GJERGJ KASTRIOT SKĖNDERBEU<<<
*1432 -Kryengritja kundėr Turqve e zotėrve feudale shqiptare nėn udhėheqjen e Gjergje Arianitit.
*1433 -Kryengritja kundėr Turqve pėrgjatė territorit nga veriu nė jug, nėn udhėheqjen e Arianit Shpatės.
-Gjergje Arianiti mposht ushtrinė turke nė grykat e Labėrisė
*1434 - Shqipnia Veriore ēohet nė luftė kundėr Turqisė.
*1442/43 - Pas humbjesė sė betejės nga Hungarezėt afėr Nishit. Skėnderbeu me njė grup luftėtarėsh shqiptarė dezertoi nga ushtria osmane dhe kthehet nė Dibėr.
Mė 28 nėntor shpall pavarėsinė e principatės sė Kastriotit nė Krujė dhe ngre flamurin e kuq tė familjes sė tij, me shqiponjėn e zezė nė qendėr, duke u bėrė kėshtu flamturi kombėtar i Shqipėrisė.Ai ishte nė gjendje tė mbajė Shqipėrinė tė pavarur pėr mė shumė se 20 vjet.
*1444 -Mars, Lidhja e Lezhės. Fisnikėria feudale shqiptare bashkohet( Dukagjinėt, Shpatėt, Dushmanėt, Altisferėt e Dejės, Arianitėt, etj)dhe ngrihet kundėr turqve nėn udhėheqjen e Gjergj Skėnderbeut.1444/66, duke luftuar turqit e bėrė atė njė hero nė botėn perėndimore.
*1445 -12.VII.- Skėnderbeu i shpallė luftė Sulltan Muratit II (sundoi 1421/51).
*1445 -Turqit u munden nė betejėn e Mokėrės- Domosdove - Kosova gjendet nėn Perandorinė Osmane.
*1446 -Turqit mposhten nė Dibėr tė sipėrme.
*1447 -Skėnderbeu, mbas luftės me Venedikun, zėnė rob nė Mirditė Mustafė Pashėn.
*1448 -Ushtria shqiptare, e udhėhequr nga Skėnderbeu, thyen ushtrin venedikasve nė brigjet e Drinit. - U zhvillua beteja e dytė e Kosovės.
*1449 -22.VI. Skėnderbeu bėn paqe me Venedikun.
- Skėnderbeu thyen forcat e Sulltan Muratit II. Zjarr i madh n'Shkodėr qė mbėrrin deri nė dyert e kėshtjellės.
*1450 -rrethimi i -I- i Krujėns pėr pesė muaj, por mundet nga Skėnderbeu i ndihmuar nga Alfonso I i Napolit.
*1452 II. -Pal Dukagjini shpėrblehet prej Venedikut me merita patriotike. Komandanti Talip pasha mbetet i vrar nė fushėn e Meēadit nga ushtria e Skenderbeut.
*1453 -29. Maj, Sulltan Mehmedi II (sundoi 1451/81) pushton Konstantinopolin dhe e shpallė kryeqytet tė Perandorisė Osmane (Istanbull).
-Zaganos apo Zagan Pasha ishte shqiptar i gjithanshėm, njė nga Komandantėt mė tė shquar ushtarak dhe Vezir i Madh(1453/56) i Perandorisė Osmane gjatė mbretėrimit tė Sulltan Mehmedi II .
-Ushtria shqiptare, e udhėhequr nga Skėnderbeu,nė luftimet e Pollogut thyen plain e ushtrisė turke tė komanduar nga Ibrahim Beu.
- Skenderbeu then Hamza Kastriotin e Moisi Golemin.
*1454 -4.I.-Sundimtarėt venedikas mblidhen nė Durrės pėr tė bisedue mbi masat mbrojtėse dhe fortifikuese kundėr Turqisė dhe shtrohet se si me i ndihmue Skanderbeut.
*1455 -Skėnderbeu sulmon turqit nė Berat por humbet 6.000 burra.
-21 qershor Turqit e pushtuan Prizrenin.
*1456 - Ushtria turke, e udhėhequr nga Moise Golemi ėshtė thyer nė fushė tė Oranik afėr Dibrės.
*1457 -Ushtria turke, e udhėhequr nga Isabey Evrenoz Kastriot dhe Hamza, u thye nė fushė e Albulenės pranė Milotit.
-Turqit sulmojnė Skėnderbeun me njė ushtri prej 60.000 ushtarėsh, pushtojnė pjesėn mė tė madhe tė ultėsirave shqiptare dhe sulmojnė fortesėn e tij tė Krujės, por Skėnderbeu i detyron osmanėt qė tė tėrhiqen.
*1459- Skenderbeu shkon nė ndihmė tė Ferdinandit t'Aragonės nė Bari - Napoli me 2500 ushtar
*1460/61 -Skanderbeu kthehet me vrull nga Italia dhe mund katėr ushtri turke njėra mbas tjetrės.
*1461 -Bahen fortifikime nė kėshtjellėn e Shkodrės.
*1462 - Turqit janė tė mundur nga Skėnderbeu nė fushėn e Pollogut dhe grykėn e Mokrės
-Formula e Pagėzimit.
*1463 -VIII.- Skenderbeu thyen ushtrinė turke afėr Ohrit.
-Lufta e madhe midis Turqve dhe Venecianėve.
*1466 - Skėnderbeu then ushtrinė turke i prinė prej Ballaban Badėr Pashės qė mbet vdekun n'at luftė.
-Sulltan Mehmed II (sundoi 1451/81) pushton Shqipėrinė, por dėshton nė pushtimin e Krujės.
-Rrethimi i II-III i Krujės
*1467 -Skėnderbeu thyen sulltan Mehmedin dhe e ngushton me dalė prej Shqipnie. Mblidhet Kuvendi II i Lezhės.
*1468 - 17 Janar, Skėnderbeu (62) sėmuret me ethe dhe vdesnė Lezhė.Gjatė pesė shekujve tė ardhshėm shumica e shqiptarėve tė konvertuar nė Islam.
- Pal Ejllori, Arqipeshkėv i Durrėsit merr sundimin e Shqipnisė.
*1474 - 17.maj, Qarkimi i parė i Shkodrės nga turqit, sundimtar Anton Loredani.
*1476/78 -Rrethimi i -IV- i Krujės nga Sulltan Muhamed II. Fortesa e Skėnderbeut nė Krujė bie nė duart e turqve. mbysin Kontarinin dhe Lekė Dukagjinin.Mbrojtėsit u masakruan, grat dhe fėmijėt u robėruan. Beteja mė kritike nė historinė e Shqipėrisė. Mehmed II merr Krujėn, ndėrsa Shkodra reziston... Mbas njė lufte tė rreptė Lezha bie nė dorė tė turqve.
*1479 -Rėnia e Shkodrės. Pėr tė shmangur skllavėrisė, banorėt e fundit lėnė atdheun e tyre dhe largohen nė Italinė Jugore, Greqi, Egjipt, dhe diku tjetėr.
*1480 - Dhjetė vjet pas vdekjes sė Skėnderbeut, kala e tij nė Krujė u mor pėrfundimisht nga turqit otomanė dhe Shqipėria komplet ra nėnė sundimin 432 vjecar turk .
*1481 -Gjon Kastrioti II, i biri i Skėnderbeut, zbarkoi nė jug tė Durrėsit, pushton shumė vende tė Shqipėnisė me ndihmėn e himarjotėve dhe Ferdinandit tė Sicilisė ku rivendos pėrkohėsisht Principatėn e Kastriotit.
*1481/92 - Mergimi i shqiptarėve nė Sicili (Itali).
*1485 -Gjon Kastrioti, i detyruar tė largohen nga Shqipėria, u kthye nė Itali.
*1492 - Kryengritja e Himariotėve Sulltan Bajaziti II e shuan atė.
- “Xhamia Mbret” ėshtė ndėrtuar nė Elbasan. Nga Sulltan Bajaziti II (sundoi 1481-1512), i cili ndėrtoi xhami tė tilla edhe nė qytetet Berat, Gjirokastėr, Shkodėr etj.
*1493 - Themelimi i shtypshkronjės sė parė nė Ballkan nė SHN'Obot afer Rijekės.
*1499 - Fr. Bernardini, frat shkodran, i shkruan Senatit tė Venedikut tu e lutė tė formonte njė ushtri e tė bashkohet me forcat shqiptare nėn urdhėrat e Skėnderbeut tė ri, tė birit tė Gjergjit dhe me pjesėmarrjen e Dukagjinasve, t“u forcojshin nė Lezhė e prej andej me mėsye Shkodrėn dhe Krujėn.
*1500 - Shqipėria nėn sundimin osman nga mesi i shekullit tė XV deri nė vitin 1912. Gjatė kėsaj periudhe njė pjesė e madhe e popullsisė shqiptare do tė konvertohet nė Islam. Shqiptarėt si pjesė e Perandorisė Osmane ishin popullsi e vogėl nė krahasim me popullsin e pėrgjithshme, megjithatė, njė numėr i madh shqiptarėsh ka shėrbyer nė funksione tė larta tė ushtrisė dhe administratės Osmane, ndėrsa mė shumė se 35 - Grand Vezir (vezir i madh-Kryeministėr) ishin shqiptarė.
-Xhamia "Maksut Pasha" dhe “Sinan Katibi” nė rajonin e Prizrenit janė ndėrtuar.
*1501 - Perandoria Osmane pushton tė gjithė Shqipėrinė, me Durrėsin si qyteti i fundit qė merret nga Venecianėt dhe Shqipėria mbetet nėn kontrollin Osman deri mė 1912.
*1503 - Kanė filluar luftrat e pandėrpra tė shqiptarėve kundėr turqve.
*1504 - Gjergji Negro, ambasador i Venedikut nė Stambollė, cakton kufijtė e Shqiprisė sė Veriut dhe ato t'Ishullit tė Lezhės.
*1505 - Ishulli i Lezhės bie nė duar tė Turqve.
*1508/10 - Marin Barleti -vepra latin ”Jeta dhe trimėrit e Skėnderbeut”ėshtė e shtypur nė Romė.
*1537 - Ekspedita e Sulejman Kanunit dhe kryengritja e Himarės.
*1545-47 - Mblidhet Konēili i Trentit.
*1555(5.I.) - Botohet libri i parė i gjetur deri mė sotė nė gjuhėn shqipe "Mesharri" i Gjon Buzukut”.
*1566 - Lindė Dom Pjetėr Budi nga Guri i Bardhė.
*1571 -Turqit marrin Ulqinin e Tivarin.nga Venecianėt. Shekulli XV-XVI. Me mijėra Shqiptarė janė tė detyruar tė emigrojnė pėr shkak tė urisė dhe shtypjes, kryesisht nė Italinė jugore. Shekulli XVI Kisha ortodokse ėshtė dominuese nė jug, Kisha Katolike Romane nė veri.
*1572 - Shqiptarėt ēohen kundėr Turqisė. Ibrahim Pasha i Pejės ēohet kundėr Turqisė.
*1577 -Kryengritje e madhe dhe lufta kundėr Turqisė nė Shkodėr te Lama e Spahijve. Vendosja si sundimtar vendas e Begollejve tė Pejės.
*1583 - Franēeskanėt kanė pesė kuvende; nė Rubik, Lezhė, Sebaste, Kep tė Rodonit dhe nė Memel (Hajmel apo Mėnelė).
*1592 - Kryengritje e pėrgjithshme nė Shqipėni.
*1602 23.7. - Mbledhje e madhe nė Sh'Llezhdėr tė Mirditės ku marrin pjesė 2656 vetė dhe kėrkojnė lidhje me Venedikun kundėr Turqisė dhe mbrenda tri ditėve mblidhen 100.000 luftėtarė, por Venediku nuk i pėrkrah.
*1606 - Lindė nė Sapė Frang Bardhi, shkrimtar dhe autor i fjalorit tė parė Latino-Shqiptar(1635), Andre Bogdani shkruan gramatikėn e parė Latino-Shqiptare.
*1614/20 -Kuvendet ndėrballkanike
*1614 - Hoti, Kuēi e Shkreli lidhin besėn kundėr Turqisė dhe rrokin armėt pėr liri.
- Sulejman Pasha, njė gjeneral turk, i quajtur Teheran (mė vonė Tirana) si kryeqytet i Shqipėrisė pas kryeqytetit tė Iranit.Ndėrton njė xhami, njė banjė publike dhe njė furrė nė Tiranė.
*1621 - Projekti i Pjetėr Budit - organizon njė kryengritje kundėr Turqisė ku marrin pjesė 300.000 vetė.
*1623/38 -Fiset e Kelmendit ēohen kundėr Turqisė dhe thyejnė Sulejman Pashėn. Me tź bashkohet edhe Kuēi.
*1630 - Lindė Pjetėr Bogdani, nė Gur tė Hasit tė Thatė tė Dukagjinit.
*1632 - Njė shkollė fillore ėshtė themeluar nė Kurbin afėr Krujės.
*1638 - Hoti ēohet nė luftė kundėr Turqisė.
- Shkolla fillore nė Pėrdhanė-1638/48
*1639 - Shkolla e mesme ėshtė hapur nė Blinishti pranė Lezhės.
*1645 - Kelmendasit qesin jashtė Turqit.
*1670 - Mehmet Bushati, pasha i Shkodrės, grumbullon prijėsat e tij veriorė pėr tė mundur turqit. Djali i tij Mahmud mund tre ushtri turke, nipi i tij mundet nė Jug.
*1687 - Kelmendi e Kuēi dhe Himarjotėt ēohen kundėr Turqisė.
*1696 - Mbarė krahina e Hotit lufton kundėr Venedikut pėr ēėshtjen e Ulqinit.
*1698 - P. Filip Shkodra ēelė shkollė nė familjen Kamsi, nė Shkoder.
- Traktati i Karlovecit
*1699 -Kryengritja e madhe anti-turke qė shtrihet nga Shkodera nė Kurvelesh.
- Kelmendi nė luftė kundėr Turqisė, bashkohet me Ulqinin e Tivarin.
*1700 - Klementi XI Albani Papė shqiptar i lindun n'Urbino.
*1703 - “Konēili i Parė i Arbėrit” nė Mėrqi i kryesuar nga Zmajeviqi, arqipeshkėv i Tivarit.
*1708 - Kryengritja e Shqipėrisė sė Mesme fillon ajo do tė zgjasė tre vjet.
*1718 - Traktati i Pozharovacit
*1720 - Voskopoja pajiset me shtypshkronjė
*1735 - Fshatarat e Shestanit, atėherė Ulqin, do tė vendosen , migrojn pranė Zadarit-Kroaci.
*1737 - Mėrgimi i Kelmendasve nė Slloveni.
*1739 - Traktati i Beogradit
- Malėsorėt e Mbishkodres vrasin Mahmut Pashė Begollin prej Peje.
*1740 - Zi e madhe buke nė tė gjithė Shqipėninė. Don Karlo i Napolit dergon grur. Ēmimi: Njė kalė arrinė 16.000 aspra, orizi 40 e djathi 40 aspra dhe oka e mishit 20 aspra.
*1743 - Dom Gjon Nikollė Kazazi boton librin e tij.
*1744 -Themelohet "Akademia e re" nė Voskopojė.
- Lindi Ali Pash Tepelena
*1747 - Kryengritje e madhe kundėr Turqisė.
*1755 - Ēaushollajt qiten jashtė Shkodre.
>>>PASHALLEQET SHQIPTARE TĖ SHEK 18-19<<<
*1757- 1831 Pashallėku i Shkodrės-Bushatllinjeve, Pashalleku i Ali Pashe Tepelenes -Janines 1787-1822, Pashalleku i Beratit -Ahmet Kurt Pashes 1774–1809, Vilajeti i Kosoves
Vileajeti i Manastirit.
- Mehmet Bushati - Pashė Plaku i Derės Bushatlijve emnohet sundimtar i Shkodrės.
*1761 - Gregori Durrėsaku pėrktheu nė shqip Dhiatėn e Re.
*1767 - Patriarkana e Ohrit ėshtė fshirė dhe Patriarkana e Stambollit mori detyrėn.
*1769 - Voskopoja ėshtė djegur pėr herė tė parė.
-4 mars, Mehmet Ali Pasha (1849) i njohur me emrin Muhamed Ali, lindi nė Kavala- Greqi nga prindėr shqiptar.U bė wali , dhe kediv i Egjiptit dhe Sudanit. Njė jo nacionalist, ai ėshtė themeluesi i Egjiptit modern. Dinastia qė ai krijoi do tė sundonte nė Egjipt dhe Sudan deri nė Revolucionit Egjiptian tė 1952 .
*1772 - Voskopoja ėshtė djegur pėr herė tė dytė.
*1775 - 3 muaj rresht bie shi i madh e dėmėton Pult, Shosh, Nikaj- Mertur, Selcė, Drisht. Shkodra u mbyt n'ujė. Mehmet Pasha me tė birin e me 15.000 ushtarė niset nė zhubi Kuēin.
*1778 - vdes Mehmet Pasha Plaku (Bushatlliu). Vjen Kara Mahmoud Bushatliu.
*1784 - Pazari i Shkodrės mbushet me drithė dhe ēmimi qė ishte prej 3000-2400 aspra huni, ra nė 1500-1200 dhe ky bollėk vazhdoi deri mė 1789.
*1785 -Kara Mahmoud Bushatli Pasha ka nė teritorin e tij Malin e Zi, dhe njė pjesė tė madhe tė Kosovės.
*1786 -Njė takim tė udhėheqėsve tė Shqipėrisė, Malit tė Zi dhe Bosnjės u mbajt nė Podgoricė. Ajo vendosi tė bashkuar kundėr turqve nė njė “ Konfederatė ilire” e cila KaraMahmoud Pasha u zgjodh president.
- Rrethimi i parė i Kara Mahmud Pashės, thyen ushtrinė turke mbron “Kėshtjellėn Rozafa” nė Shkodrė.
*1787 - Kara Zeqir Pashės, Vezir i Rumelisė zihet prej anmiqve tė tij nė qafė Dardhė nė befasi dhe i pritet kroka .
- Mahmut Pasha me sulm del e zbret nga kėshtjella ku ishte ngujue, then ushtrinė qarkuese, vret Mehmet Pashė Ēaushollin dhe ndjek ushtrinė boshnjake deri nė Kotorr.
- MEhmet Pashės i pritet kryet.
- Pashallėku i Ali Pashe Tepelenės - Janinės (1787-1822)
*1788 - Ali Pasha merr Janinėn
- prill, Vritet Tahir Agė Juka dhe i biri i kapidan Pashė Shpuzės, armiq tė Mahmut Pashės.
- Mbėrrijnė nė Shkodėr tre delegatė tė Zefit II t'Austrisė dhe ndryhen nė kėshtjellė pėr bisedime me Mahmut Pashėn. Tė pėrcjellun prej besnikėve tė Mahmut Pashės,tre delegatėt austriakė nisen kah Kraja, por afėr Muriqit, vriten.
*1789 -Voskopojė shkatrrimi i tret .
- Kremtime tė mėdha nė Shkodėr, pėr gėzim qė Sulltan Selimi i III (sundoi 1789–1807) kishte falė Shkodrėn. Njihet si reformator i madhė nė Perandori.
- Mahmut Pasha shkon me tė nipin nė Bosnje, Novi Pazar e Vidin.
*1792 - Mahmut Pasha shkon nė Prizren e Prishtinė.
*1793 - Rrethimi i dytė i KaraMahmoud Pashės nė Rozafat. Shpėrthimi i tij nga kalaja dhe fitorja kundėr EbuBeqir Pashės.
*1796 - Vdes nė Pipėr tė Kuēit bashkė me Mahmut Pashėn, nipi i tij.
*1797 - Lindja e ideologut tė parė tė Rilindjes Kombėtare shqiptare, Naum Veqilharxhi (1854).
*1798 - Ali Pashė Tepelena sulmon e pushton Himarėn.
- Mehmet Pashė Bushati shkon nė Vidin. Nė Shkodėr bie murtaja.
*1803 - Bie murtaja nė Shkrel.
*1804 - Brahim Pasha shkon nė Anadoll me luftue pėr Sulltanin.
*1809 - Vdes Brahim Pashė Bushati.
- Lord Bajroni vizitoi Shqipėrinė.
- Berati bie nė duart e Ali Pashės
*1811 - Mustafa Rashiti Pasha Bushatliu merr pushtetin nė Shkodėr deri 1831.
*1814 - Lindja e poetit arbėresh Jeronimo de Rada (d. 1903)
*1815 - Sulejman Hoti mundohet me mbytė Mustafė Pashėn, por vret kushrinin e tij, Tahir Pashen.
*1817 - Murtajė e madhe nė Shkodėr e Shkrel; viktimė e shėrbimit fetar e shoqnor, vdes Dom Jak Tanush Zorba nė Shkrel.
*1819 - Ali Pashė Tepelena, pushtron krejt Epirin, merr Pargėn.
*1820 - Mustafė Pashė Bushati, i emnuem vezir, shkon me luftue nė More.
*1821 - Dy ushtri turke mėsyjnė Shqipninė.
- Nėn kryesinė e Mark Boēarit, shqiptarėt luftojnė pėr lirinė e Greqisė.
*1822 - Vdekja e Ali Pasha Tepelenės - Janinės, u vra tradhtisht nga agjentėt otomane(Hurshit Pasha i Moresė) pėr promovimin e autonomisė.
- Fillon kryengritja e kryesuar nga Zylyftar Poda
*1823 - Prengė Bibė Doda shtron Dibrėn, Llezhi i Zi, princ nė Mirditė.
*1827 - Lindė Pashko Vasa, shkrimtar i Rilindjes.
*1829 - Mustafė Pasha shkon nė Vidin nė luftė.
*1830- Lindė P.Leonard de Martino, italo-shqiptar, franēeskan i cili qe misionar nė Zadrimė. Me 1881 botoi veprėn "Arpa" .
- Masakra e Manastirit
- Mustafė Pasha i shpallė luftė Turqisė, i del para ushtrisė turke nė Perlep me 20.000 vetė, dorėzohet dhe ēohet nė mėrgim nė Stambollė. Rėnia e pashallėqeve shqiptare shėnoi fillimin e njė periudhe tė re, e cila nė historinė e popullit shqiptar njihet si “Rezistenca Kombėtare Shqiptare”
*1834 - Kryengritsit shqiptar ēlirojnė Beratin
*1835 - Sulltan Mahmudi i II (sundoi1808/39) ndan tokat me popullsi shqiptare nė vilajetet e Janinės, Manastirit, Shkodrės, dhe Kosova me administratorėt Osman.
- Kryengritje e madhe nė Shqipėri.
- Kryengritja nė Shkodėr e udhėhequr nga Hamza Kazazi.
*1837 - kryengritjet shqiptare luftuan forcat turke nė Berat.
>>>>RILINDJA KOMBĖTARE SHQIPTARE 1839-1912<<<<
*1839 - 3 nėndor Shpallja e dekretit tė Tanzimatit
- Lindja e patriotit tė madhė Abdyl Frashėri ( 1892), mė i madhi nga tre vėllezėrit Frashėri.
- Dekreti i Gjylhanės
*1840 - Mblidhet Kongresi i Londrės. Mehmet Ali Pasha, shqiptar.
*1840-1912- njė lėvizje qė synonte ēlirimin e vėndit nga pushtuesit osman, duke bashkuar tė gjitha territoret shqiptare nė njė Shtet tė vetėm autonom, ose tė pavarur dhe duke pėrparuar gjuhėn dhe kulturėn shqiptare. Krahas luftės sė armatosur u zhvillua njė lėvizje kulturore. Idetė e saj tė reja u mishiruan nė veprimtaritė e K.Kristoforidhit, N.Veqilharxhit, J.Vretos, P.Vasės, Th.Mitkos, Z.Jubanit, H.Tahsinit, J.De Radės, A.Frasherit, S.Frashėrit, N.Frashėrit. Ata i pėrballuan mosmarrėveshjet fetare pėrmes parrullės “Feja e Shqiptarėve ėshtė Shqiptaria”.
*1844 - Kryengritja anti-turke nė rrafshin e Dukagjinit nė Kosovė dhe nė rajonin e Pollogut.
- Alfabeti i parė (Evetor) nė gjuhėn shqipe ėshtė botuar nga Naum Veqilharxhi.
- Lindja e Ismail Qemali (vdiq 1919).
*1845 - Shtypja e alfabetit tė dytė shqiptar Naum Vegilharxhi
*1846 - Lindja e poetit dhe mendimtarit Kombėtare Naim Frashėri (vdiq 1900).
*1847 - Kryengritja e Kurveleshit . Drejtuar nga Zenel Gjoleka Rrapo Hekali, shtrihet nė Shqipėrinė e Mesme.
*1848 - Kryengritje e madhe kundėr Tanzimatit.
*1849 - Kryengritje fshatare kundėr Turqisė.
*1850 Lind Sami Frashėri (vdiq 1904).
*1852 - Tjetėr kryengritje malsore kundėr Turqisė.
*1854 - Kryengritje e armatosun nė Shkodėr. Mirditasit dallohen nė luftėn turko-ruse nė Krime.
*1856 - filloi periudhėn e dytė tė Tanzimat i shpallur nga Sulltan Abd-ul-Mexhid ( sundoi 1839 - 61).
- Kremtime tė mėdha nė Shkodėr pėr nėnshkrimin e paqes.
- Shkodėr i dėrguari i Stambollit pati bisedė tė fshehta me Konsullin e Austrisė. Mali i Zi pushton Kuēin. Krijohet nė Shkodėr Komisioni Xhibalit nė krye - Haxhi Agė Lohja.
*1857 - Themelohet shoqėrija kombėtare e Stambollit
*1858 - Kushė Micja ēelė shkollėn pėr vajza shkodrane.
*1859 - Lindė nė Shkodėr poeti i Rilindjes Filip Shiroka.
*1861 - Perandoria Otomane fillon tė jetė nėn kontroll europian pėr shkak tė falimentimit. Sulltan Abdul-Aziz (sundoi 1861/76) . Ai shteroi financat e Perandorisė .
*1861 - Shkolla e parė e njohur pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė kohėt moderne ėshtė hapur nė Shkodėr.
- gusht, Franēeskanėt ngrehin Kuvendin e tyre nė Shkodėr.
*1862 - Lidhja shqiptaro-greke pėr kryengritjen nė Janinė e Durrės. Lufta e Konicės me humbje tė Turqisė. Oficerėt e kėshtjellės lejohen me ndal lirisht nė qytet, me urdhėr tė Ferik Mustafė Pashės.
*1864 - Ndarje e re administrative tė Turqisė nė Evropė fillon tė zėvendėsojė vilajetet.
*1866 - 2-Lindė nė Shkodėr poeti e shkrimtari Dom Ndre Mjedja (1937).
*1867- k0ngresi i Vėslaut parasheh njė coptimtė pjesėshėm tė tokave shqiptare.
- shkurt, Shkodra bėhet Seli Arqipeshkvnore.
*1869 - Kryengritjet anti-turke shpėrtheu nė Pejė, Gjakovė, Prizren, Shkodėr, Tiranė dhe nė Mat.
*1870 - Dom Pashko Junki boton librat e tij.
*1871 - Lindi Gjergj Fishta (1940) Teolog, filozof,shkrimtar rilindas, historian, pedagog, piktor (mendohet tė ketė mbi 20 piktura) deputet, kryetari i komisionit tė Kongresit tė Manastirit. Ėshtė shqiptari i parė i kandiduar pėr Nobel,
- nėndor, Konēili II Shqiptar, kryesuem nga Imzot Karlo Pooten, Metropolit i Tivarit dhe Arqipeshkėv i Shkodrės.
*1874 - Tetor, Hapet shkolla e Shirokės nga Dom Zef Ashta.
*1875 - Lindi Faik Konica (1942), nė Konitsa qytet nė veri tė Greqisė , mjeshter i artit dhe letersis , u diplomua nė 1895 Universitetin Dizhon Francė. Ai pėrfundoi studimet nė Universitetin e Harvardit SHBA, fliste dhe shkruante rrjedhshėm: shqip, greqisht, italisht, frėngjisht, gjermanisht, anglisht dhe turqisht .
*1876 - Njė marrėveshje sekret, ėshtė nėnshkruar nė Raihshtandt Bohemi, Austro-Hungaria midis Rusisė nė lidhje me ndarjen e tyre nė gadishullin e Ballkanit nė rast se status quo do tė duhej tė ndėrpritet.
- 24 dhjetor, shpallet kushtetuta e Perandorisė Osmane (HYRIETI) nga Sulltani Abdul Hamid II (sundoi 1876 - 1909).
*1877- Protokolli i nėnshkruar nė Londėr me tė cilin fuqitė e mėdha tė njohin parimin e autonomisė pėr kombėsitė e ndryshme tė Perandorisė Osmane, me pėrjashtim tė Shqiptarve.
- prill, fillon lufta ruso-turke
- Shtator,Formohet nė Stambol njė komitet i fshehtė shqiptarė Komiteti i Stambollit nė krye me Abdyl Frashėrin.
- ushtria turke shtyp njė kryengritje nė Mirditė.
- Tetor, Jezuitėt ēelin Kolegjen Saveriane nė Shkodėr.
*1878- 3 Mars, Rusia dhe osmanėt nėnshkruan Traktatin e Shėn Stefanit, dhėnia e pavarėsisė Sėrbisė, lėshuar kontrollin e Malit tė Zi, Rumanisė , Bosnjė dhe Hercegovinės i jepet autonomi, dhe lejohet njė shtet autonom i Bullgarisė pėr t'u vendosur nėnė kontrollin e Rusisė. Njė pjesė e madhe e territoreve shqiptare iu dha
Serbisė dhe Bullgarisė. Kongresi i Berlinit njeh zgjerimin e Serbisė dhe Malit tė Zi nė dėm tė trojeve shqiptare.
-shkurt.- Malet e Veriut protestojnė kundėr qeverisė sė Athinės pėr ēėshtjen e Epirit.
-prill, Nė kundėrpėrgjigje tė traktatit tė Shėn Stefanit, udhėheqėsit shqiptarė takohen nė Prizren ku u formua LIDHJA E PRIZRENIT dhe nė gjithė Shqipėrinė u krijuan degė, qėllimi - ruajtja e tokave shqiptare dhe ngritja e njė shteti sovran shqiptarė. Fal Lidhjes sė Prizrenit ēėshtja e kombit tė ndarė shqiptar u paraqit pėr herė tė parė nė qarqet diplomatike botėrore.
-18.6.- Mirdita, Malsia e Lezhės dhe Lura i luten Kongresit tė Berlinit me i dhanė autonominė.
-2 Korrik, Lidhja e Prizrenit fitoi bazė ligjore pėr tė ngritur njė shtet shqiptarė brenda Perandorisė Osmane.
-13 korrik , Traktati i Berlinit ndryshuar kushtet e Traktatit tė Shėn Stefanit, me tė cilin kishte pėrfunduar Luftn ruso-turke 1877-78. i lėshon Malit tė Zi, Ulqinin e Tivarin, Plavė, Guci e Triepsh dhe Greqisė njė pjesė tė Epirit.
- Lidhja e Prizrenit proteston me memorandum kundėr vendimeve tė Kongresit tė Berlinit. Shkodra proteston pranė Kongresit tė Berlinit pėr shkėputjen e Podgoricės, Tivarit, Plavės dhe Gucisė.
- Fuqitė e armatosuna tė "Lidhjes" mėsyejnė Malin e Zi qė don me pushtue Plavė e Guci.
- nėntor, nga frika qeveria turke rrethon Shkodrėn me 20.000 ushtarė.
*1879 - Lindė nė Shkodėr patrioti dhe shkrimtari Luigj Gurakuqi.
- Shoqėria e shtypjes karaktere shqiptare ėshtė i bazuar nė Stamboll nėn kryesinė e Samiut Frasheri.L fillon sulmet ushtrisė e tij kundėr Malit tė Zi dhe Plavė Guci.
- Ushtritė malazeze thyhen nga vullnetarėt shqiptarė qė mbrojnė Plavė e Guci.
*1880 - Malit tė Zi i lėshohen vendet qė nga Tivari deri nė Breg tė Bunės, poashtu Plavė e Guci. Vdes nė Venedik Imzot Ejėll Radoja, shkrimtar e famullitar i Shkodrės. Tina e Nikės ēelė shkollėn e punės sė dorės pėr vajza.
- Ulqini bie nė dorė tė Malit tė Zi. Arta i lėshohet Greqisė.
- Lidhja Hot-Grudė-Shkrel-Kastrat me shty kufinin e Shqipnisė.
*1881 - Takim Special i Lidhjes Shqiptare, i mbledhur nė Prizren, shpall njė qeveri e kryesuar nga Ymer Prizreni.
- Forcat osmane shtypėn rezistencėn e luftėtarėve shqiptarė nė Prizren .Udhėheqėsit e Lidhjes dhe familjarėt u arrestuan dhe u dėbuan. Shuhet thuajse fare aktiviteti i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Vetėm disa prej udhėheqėsve vazhdojnė aktivitetin e tyre deri nė vitin 1885.
*1882- 6 janar Lindi Fan Noli (1965) nė Ibriktepe provinc nė Edirne turqi. Njė shqiptaro-amerikan shkrimtar, studiues, pėrkthyes, diplomat, politikan, historian, orator, dhe themeluesi i Kishės Ortodokse Shqiptare , i cili shėrbeu si kryeministėr i Shqipėrisė nė 1924. Shkollimin e mbaroi ne Harvard (SHBA).
*1885 - kryengritja anti-turke nė Kosovė, tė udhėhequr nga Sulejman Vokshi.
- 7 Mars, u krijua Shkolla e parė shqipe nė Korēė. Ajo ishte shkolla e parė kombėtare laike nė Shqipėri.
*1888 - Krijohet Misioni Shėtitės nė Shkodėr.
-N.Naēo fillon botimin e gazetės “Shqipėtari” nė Bukuresht-Rumani.
*1896 - Sulltan Abdul-Hamid II shpalli njė dekret pėr reformat nė vilajetin e Rumelise
*1897 - autoritetet osmane shpėrndarė njė riaktivizim tė Lidhjes sė Prizrenit, ekzekutuan liderin e saj dhe ndaluan librat nė gjuhėn shqipe
- Komiteti shqiptar i Stambollit, i kryesuar nga Sami Frashėri, boton manifesti i tij: Ēfarė duan shqiptarėt .
*1899, 23 Janar Lidhja shqiptare e Pejės, u mbajt njė kuvend me 500 pjesėmarrės nga vilajetet e Kosovės, qėllimi i kėtij kuvendi ishte mbrojtja e territorit tė Vilajeteve tė Kosovės. Kryetar i kėtij kuvendi u zgjodh Haxhi Zeka.
- Sami Frashėri boton: Shqipėria,ēka qenė, ēėshtė, e ēdo tė bėhet?
- Ēelet spitali i Motrave tė Mėshirės nė Shkodėr.
*1900 -prill, Arratiset nga Turqia Ismail Qemali.
- Revoltė anti-turke nė Mirditė .
*1903 - Me alfabet tė Shoqnisė "Agimi" shtypen tekstet e shkollave fillore.
- Mehmed Ferid Pasha nga Vlora kryeministėr i turqis 1903/08, nėnė sulltanin Abdul Hamid II.
*1904 - Kryengritje e re nė Kosovė
- Hilė Agustini ēelė shkollėn nė Bushat.
*1905 - 23 prill, Kongresi Shqipėtar i Bukureshtit-Rumani
*1906 - Formimi i grupeve tė parė tė patriotėve tė armatosur filloi nėn udhėheqjen e Komitetit tė Manastirit.
*1907 - Themelohet azili i jetimėve nga motrat Saleziane nė Shkodėr; ma vonė dhe i pleqve tė vorfėn.
*1908- ndodh Revolucioni i Xhonturqve (Turqve tė Rinj).
- 18 mars, Lufta e Mashkullores
- Vėllaznit e shkollave Schulbrüder hapin internatin pėr fėmijėt e vorfėn nė Shkodėr.Krijohet klubi "Gjuha Shqipe" nė Shkodėr.
- 31.8. - Shpallja e Kushtetutės Osmane (HYRIETI) nga Sulltan Hamiti. Rezultat i xhon turqve. Kremtime tė mėdha nė Shqipri.
- nėndor, Zhvillohet Kongresi i Manastirit nga intelektualėt shqipėtar pėr tė standartizuar alfabetin shqiptar qė deri atėherė pėrdoreshin alfabeti latinė, qirilikė dhe arab. Nė vend tė njė, u miratuan dy alfabete, alfabeti i Stambollit dhe ai Latin. Ky i fundit u bė alfabeti i vetėm i gjuhės shqipe.
*1909- 1911 fillojnė kryengritjet e armatosura shqiptare tė Kosovės tė udhėhequr nga Isa Boletini, Idriz Seferi, Bajram Curri, Hasan Prishtina kundėr Turqve tė Rinj.
- Fillon botimin gazeta “Dielli” nė Boston SHBA
- Del nė Shkodėr gazeta "Koha" e "Bashkimi". Kėrkohet nga Shkodra njohja zyrtare e kombit, e arsimit tė detyrueshėm, shėrbimi ushtarak nė vend, e njė sundimtar i pėrgjithshėm shqiptar...
- 1 dhjetor, u hap nė Elbasan Shkolla Normale.
*1910- 26 gusht,Lindi nė Shkup Agnes Gonxhe Bojaxhiu (v.1997), Nėnė Tereza veproi nė Kalkuta-indi, Nė 1979 ju dha ēmimi Nobėl pėr punėn e sajė.
- Kryengritja e Kosovės, beteja e Kaēanikut e udhėhequr nga Idriz Seferi. Beteja e Shtimes midis forcave turke dhe kryengritėsve shqiptar tė udhėhequr nga Isa Boletini Hasan Budakova, nga Ded Gjo Luli nė Shkodėr.
*1911-1912 revolta shpėrtheu nė tė gjithė Shqipėrinė pėr pavarėsi.
- Fillon kryengritja e Malsisė sė Madhe.
- Qershor, Liderėt Shqiptarė mblidhen nė Mal tė Zi, miratojnė njė memorandum prej 12 pikash, ku kėrkojnė njohjen e kombit shqiptar, vetėqeverisje, zgjedhje tė lira, arsimimin nė gjuhėn shqipe nė shkolla etj. dhe ua dėrguan mesazhin e tyre tė gjitha fuqive europiane. Megjithėse shėrbimet fetare kryhen nė tre gjuhė- arabisht pėr myslimanėt, greqisht pėr ortodoksėt, latinisht pėr katolikėt- parrulla e ditės ėshtė” “ feja e popullit shqiptar ėshtė shqiptaria”.
- 5.Korrik, Kryengritje e pėrgjithshme kunder Turqisė pėr liri.
- tetor/nėntor, Kosova okupohet nga forcat ushtarake serbe dhe masakrohen mė shumė se 50.000 civil shqiptarė.
Largimi i Perandorisė Osmane nga Ballkani pas -V- Shekujsh -SHPALLJA E PAVARSISĖ SĖ SHTETIT SHQIPTAR-
*1912 - 13 Mars, u arrit njė aleancė mes Serbisė dhe Bullgarisė. qė kishte pėr synim copėtimin e tokave shqiptare nė rast se, Perandoria Osmane do tė humbiste. Parashihej qė, Serbia tė merrte viset shqiptare nė veri dhe perėndim tė Vargmalit Sharr, ndėrkaq, Bullgaria tė merrte tokat nė lindje tė Maleve Rodop.
- qytetet kryesore tė Kosovės dhe Shqipėris bien nėn duart e kryengritėsve shqiptar qė luftojn kundėr turqve menjėherė fillon sulmi i Serbsė e cila fiton pjesėn mė tė madhe tė Kosovės gjithashtu merr Maqedoni nė betejėn e Kumanovės dhe Manastirit. Perandoria Osmane kapitullon.
- Prill, formohet ne SHBA federata panshqiptare “VATRA”
- 12 gusht, Kryengritsit shqiptar ēlirojn Shkupin.
- 8 Tetor - Maj 1913 fillon LUFTA E PARĖ BALLKANIKE vuri pėrballė Lidhjen Ballkanike ( Serbia , Greqia , Mali i Zi dhe Bullgaria ) kundėr Perandorisė Osmane synimi kryesor tė pėrfitojn sa mė shum toka shqiptare. Mali i Zi ishte i pari i shpalli luftė mė 8 tetor nė drejtim tė Shkodrės por pėrpara hyrjes sė ushtris serbe nė shqipėri mė...
- 28 Nėntor 1912. Asamblesė Kombėtare nė Vlorės Shpallė Pavarėsin e Shqipėrisė me qeverinė e parė shqiptare (liberal-demokrate) tė kryesuar nga Ismail Qemali (1844-1919).
*1913 - 30.1, Esad Pashė Toptani e vret tradhtisht Hasan Riza Pashėn, dalėzotės i Shkodrės, i cili donte me ngritė flamurin kombėtar shqiptar. dhe i dorėzon Shkodrėn Malit tė Zi. Malazezėt djegin Pazarin e Shkodrės, mbasi e grabitėn. Serbėt ishte pėrfshirė nė masakra tė shumta nė trojet shqiptare nė Maqedoni, Kosovė dhe Mal tė Zi. Filluan emigrimet e para shqiptare pėr nė Turqi.
- maj, nėnshkruhet paqa midis Turqisė dhe aleatve ballkanik.
- 16 qershor, Lufta e Dytė Ballkanike ishte njė konflikt qė shpėrthyen kur Bullgaria , e pakėnaqur me pjesėn e vet nga Lufta e Parė Ballkanike , sulmoi ish-aleatėt e saj, Serbin dhe Greqin.
- Korrik, Esad Pasha shpallet sundues i Shqipnisė sė Mesme
- 29 Korrik, Traktati i Londėrės konfirmon pavarėsinė e Shqipėrisė nėn mbikqyrjen e njė Komisioni Qėndror Ndėrkombėtar si Protektorat. Vendosen kufinj tė rinj. Fuqitė e mėdha caktuan kufinjtė e shtetit tė ri tė Shqipėrisė. Kosova i jepet Serbisė dhe pjesėt jugore Greqisė. Pra gjysma e popullit shqiptar i dorėzohet shteteve tjera.Konferenca e paqes nė Paris, copėtoi viset e Kosovės dhe trojet tjera shqiptare, duke ia dhuruar grekėrve dhe sllavėve mė se 2/3 e truallit shqiptarė – 60 mijė km. katrorė.(troje etnike gjithsej 90 mij km2)
- 23 Shtator. trupat serbe marshuan nė Shqipėri.
- tetor, Esad Toptani formon nė Durrės njė qeveri separatiste.
- Nėntor, Traktati i Bukureshtit pėrfundoi Lufta e Dytė Ballkanike. Fuqitė e Mėdha njohėn njė shtet tė pavarur shqiptar. Megjithatė gjysma e territoreve tė banuara me shqiptarė mbesin jashtė shtetit.
*1914 -Trupat malazeze, austriake, italiane, franceze, greke, bullgare dhe serbe pushtojnė Shqipėrinė dhe gjitha territoret shqiptare .
- 22 janar, qeverija e Ismail Qemalit jep dorėheqje. Komisioni i Kontrollit Ndėrkombėtar merr udhėheqjen, me Esad Pash Toptanin (dikur njė oficer xhandarmėrie turko- shqiptar) si figura mė e fuqishme politike.
- 21 Shkurt-(5.Shtator) . Princi Gjerman Wilhelm von Wied, oficer i ushtrisė gjermane dhe njeri i afėrt i Mbretėreshės Elisabet tė Rumanisė, pranon fronin e Shqipėrisė ( pasi u propozua nga Austro – Hungaria).7 Mars zbret nė Durrės si princ i shqiptarėve(vetėm gjashtė muaj) Esat Pash Toptani ėshtė Kryeministėr.
- 4.Korrik - Lufta -I- Botėrore (11 nėntor 1918)
- 4 Shtator. Vidi arratiset pėr shkak tė kryengritjes popullore, pasi kontrollonte vetėm Durrėsin, ndėrsa grupet e armatosura lokale tė ndihmuara nga Serbia, Greqia dhe Italia dominojnė pjesėn tjetėr tė Shqipėrisė. Fuqitė qė e zgjodhėn e braktisin, pėr shkak se ai nuk kishte dėshirė tė angazhonte Shqipėrinė, ose tė mbante ndonjė anė nė Luftė. Ai as nuk abdikoi, as nuk hoqi dorė nga pretendimi i tij pėr fronin.
- Qeveria greke shpall zyrtarisht pushtimin e Shqipėrisė nė jug , Itali zė Sazan dhe Vlore. Emigracioni i shqiptarėve nė Turqi vazhdon, vazhdon dhe kolonizimi i Kosovės nga serbėt.
- lindi Al-Albani (1999) nė njė familje tė varfėr nė qytetin e Shkodrės, shkrimtar dhe dijetar i shquar islam i shekullit 20.
*1915-prill, Traktati i fshehtė i Londrės. E gjithė Shqipėria ėshtė e pushtuar dhe e ndarė gjat 1916/17 nga Serbia pastaj Austro-Hungaria merr veriun; Italia jugperėndimin; Greqia jugun; Franca merr Korēėn.
*1918 -nėntor, me pėrfundimin e luftės sė -I- Botėrore faktori ndėrkombėtar e njeh Jugosllavinė si shtet sovran, Kosova dhe Maqedonia si pjesė tė sajė. Kosova mbeti nėn okupimin serb deri nė prill 1941.
- qeveria e Durrėsit - Kryeministėr Turhan Pashė Permeti/dhjetor 1918-janar 1920.
*1919 - 18 janar Konferenca e Paqes nė Paris. Marrėveshja e nėnshkruar >Tittoni-Venizelos<. kolonizimit-tė tokės shqiptare nga serbėt (SKS). Shqipėrin e pėrfaqėsojn Gjergj Fishta dhe Luigj Bumēi, negociatorėt britanike, franceze dhe greke vendosi tė ndarn Shqipėrinė nė mes Greqisė, Italisė dhe Jugosllavisė. Kėtij vendimi i vuri veton presidenti amerikan Wilson.
*1920, - Qeveria jugosllave zhvillon Planin pėr Kolonizimin e Kosovės, pėr tė realizuar kėtė plan, nė tokat shqiptare vendosen mbi 70.000 kolon serb dhe malazez.
- Janar, Kongresi i Lushnjės,paralajmėroi se shqiptarėt do tė marrin armėt nė mbrojtje tė territoreve tė tyre qė ju mohuan nga konferenca e Parisit.
- shkurt, qeveria shqiptare u zhvendos nga Durrėsi nė Tiranė - ku u bė kryeqytet, qeveria e Tiranės - kryeministėr Sulejman Delvina/mars-nėntor 1920.
- Mars - Hapet i pari Parlament Shqiptar. hartohet Kushtetuta Shqiptare,
- qershor, Avni Rustemi vret nė Paris Esad Toptanin.
- shtator, Shqipėria detyroi Italinė tė tėrhiqte trupat e saj dhe tė braktisin pretendimet nė territorin shqiptar.
- 20 Nėntor, Kongresi i Ambasadorėve nė Londėr pranon Pavarėsinė Shqiptare
- 10 Dhjetor, Iliaz Bey Vrioni, njė Liberal i moderuar formon njė Kabinet.
- 17 Dhjetor, Lidhja e Kombeve njeh Shqipėrinė (nė kufijtė e saj tė 1913) pavarėsisht kundėrshtimeve tė Jugosllavisė dhe Greqisė se vendi nuk ėshtė njė entitet politik specifik. Britania mbėshtet anėtarėsimin e Lidhjes.
- dhjetor, Legata shqiptare nė Konferencėn e Paqes nė Versaijė, mer pjesė Luigj Bumēi e Luigj Gurakuqi, Fishta mbrojnė tė drejtat e kombit shqiptar./
- Qeveria e Ilias Bej Vrionit./ tetor 1921
*1921 - Kryengritja e Mirditės. Kryengritja e Matit.
- 5 prill zgjedhje pėr kėshillin kombėtar.
- nėntor, trupat jugosllave pushtuan Shqipėrinė, Lidhja e Kombeve detyruan tėrheqjes jugosllave dhe ripohoi kufijtė e 1913 tė Shqipėrisė.
- dhjetor, Qeveria e Hasan Prishtinės, Zhvillohen zgjedhjet pėr nė Asamblenė Nacionale dhe lindin parti politike tė stilit perendimor; Partia Demokratike, Partia Progresive dhe Partia Popullore e udhėhequr nga Xhafer Ypi, formoi njė qeveri me Ahmet Zogu si ministėr i punėve tė brendshme.
*1922 - 1 Gusht, nė Kongresin e Beratit, Kisha Ortodokse Shqiptare njihet si autoqefale nga Patriakana e Konstandinopojės.
- qeveria e Zogut/dhjetor 1922- janar 1924, ėshtė Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm.
*1923 - Pakėnaqėsi popullore me Zogun. Grupet zhvillojnė protesta kundėr tij. -26 shtator, Sir Aubrey Herbert (1880), anglez, ka punuar pėr pavarėsinė e Shqipėrisė dhe i ėshtė ofruar dy herė froni i Shqipėrisė. Ai ishte autor i revistės "Mons, Anzac & Kut."
- greqia dhe turqia nėnshkruan Traktatin e Lozanės, i cili pėrfshinte shkėmbimin e popullsisė turke me atė greke midis kėtyre dy shteteve, nė kėtė kėmbim pėr fat tė keq u pėrfshin edhe popullsia shqiptare myslimane e Greqisė. Nė krahinėn e Ēamėrisė vazhdon faza e shpėrnguljes dhe shpronėsimit masiv tė popullsisė myslimane shqiptare. Nuk lejohej literatura shqiptare si dhe pjesėmarrja e kėsaj popullsie nė jetėn publike.Kjo gjendje kaq e rėndė e popullsisė shqiptare nė Ēamėri vazhdoi pafund.
*1924- 21.Janar, Hapet Asambleja Konstituente nė Tiranė.
- Azem Bejtja ėshtė vrarė.
- 19 Shkurt, Zogu nėnshkruan njė traktat tregtar me Italinė.
- Mars, Partia e Zogut fitoi zgjedhjet pėr Kuvendin Kombėtar, por Zogu dha dorėheqjen pas njė skandal financiar dhe njė tentativė pėr vrasje.
- qershor, shqiprisė nga Lidhja e Kombeve i njihet Shėn-Naumi. aradha jugosllave fillojn sulme kundėr Shqipėrisė. ushtria Serbisė vazhdojnė ekspeditat ndėshkuese nė Kosovė dhe likuidimin e shumė shqiptarė.
- qeveria e Nolit/qershor-dhjetor 1924. Fan S. Noli u bė Kryeministėr, Zogu arratiset nė ish- Jugosllavi. Noli bėn tė ditur reformat agrare pėr tė zhdukur feudalizmin dhe i bėn Kushtetutės disa ndryshime, megjithėse nuk pati kohė pėr ta zbatuar.
- 1 Shtator, trupat jugosllave hyjnė nė Shqipėri. Qeveria e Fan Nolit pėrmbyset nė 23 Dhjetor. Zogu hyn nė Tiranė mė 24 Dhjetor dhe kthehet nė pushtet si Kryeministėr. Noli iku pėr nė Itali, jetoi nė SHBA dhe nuk u morr mė me politikė.
*1925 - Janar,>Shqipėria Republikė< Zogu zgjidhet President i parė .(1925-1928)
- 2.Shkurt, Vritet nė Bari, Itali, patrioti Luigj Gurakuqi.
- vritet Bajram Curri (1862)
- shtator qeveria e Zogt i lėshon Jugosllavis Shėn Naumin (maqedoni)
*1926 - 11 Nėntor, Zogu nėnshkruan Traktatin e Tiranės “Pakti i Miqėsisė dhe Sigurisė” me Italinė.
- Nėntor, Kryengritja e Shalės kundėr rregjimit tė Zogut. Gjyqi denon me varje disa pjestarė tė kryengritjes.
*1927, 10 mars Shqipėria ėshtė mobilizuar nėn kėrcėnimin e Serbisė, Kroacisė dhe Sllovenėve.
*1928 1 Shtator, >Shqipėria Mbretėri< e shpallur nga Asambleja Kushtetuese . Zogu deklarohet Mbret i Shqipėrisė - Zogu I.(1928/39)
*1929 - Fillon kriza e madhe ekonomike botėrore
- 3 tetor, Mbretėria e Serbėve, Kroatėve dhe Sllovenėve zyrtarisht ndryshoi emrin e saj nė Jugosllavi.
- Vritet nė Zymb, Pader Shtjefėn Gjeēovi arkeolog dhe pėrpilues i "Kanunit tė Lekė Dukagjinit".
*1931- Mbretėria e Jugosllavisė shpall Ligjin mbi kolonizimin e zonave jugore.
- Mbreti Zog i shpėtoi njė tentative pėr vrasje nė Vjenė.
*1933 - Qeveria Jugosllave zhvillon negociata me Qeverinė Turke pėr shpėrnguljen masive tė shqiptarėve muslimanė nė Turqi.
*1934 - Mai Shqipėria ka nėnshkruar marrėveshjet e tregtisė me Greqinė dhe Jugosllavinė. Italia pezullon mbėshtetje ekonomike, u pėrpoq mė pas tė kėrcėnojė Shqipėrinė.
*1935 - Musolini paraqiti njė dhuratė prej 3.000.000 franga ari pėr Shqipėrin, ndihma tė tjera ekonomike do tė ketė.
*1936 - Lindi Ismail Kadare.
*1937 - Themelimohet, Klubi kulturor serb nė Beograd, njė projekt pėr tė transferuar shqiptarėt e Kosovės nė Shqipėri dhe Maqedoni dhe Turqi. Akademiku monstrum, Vasa Ēubrilloviq, i paraqet qeverisė serbe njė referat gjenocidial pėr zhdukjen e shqiptarėve nga Jugosllavia, kėtė referat e ka zbatuar serbia me dhunė tė pėrhershme, me taksa tė rėnda, burgim tė njerėzve tė pafajshėm, tortura e vrasje.
*1938 - Nėnshkrimi i njė marrėveshje jugosllavo-turke pėr transferimin e shqiptarėve nė Turqi.Detyrohen 250 mijė shqiptarė t'i braktisin shtėpitė e tyre e tė vendosen nė shkretėtirat e Anadollit nė Turqi.
- 27 prill, Mbreti Zogu -I- martohet me Geraldine Appony(1915-2002), aristokratja hungareze, djali i tyre Leka lind nė Mars 1939.
- 28 nėntor Radio Tirana filloi transmetimin e emisioneve, Mbreti Zog pėrmes njė ceremonie inauguroi stacionin e parė radiofonik nė Shqipėri.
*1939- 7 Prill Shqipėria pushtohet nga Italia, nėn diktaturėn fashiste kryesuar nga Benito Mussolini. Parlamenti shqiptar votoi pėr bashkimin e Shqipėrisė me Italinė, Mbreti Zog me familjen u largua nė Greqi.... Viktor Emanueli III caktohet nga Italia Mbret i Shqipėrisė. Gjatė Luftės sė II Botėrore, Zogu largohet prej Buckinghamshire Angli, pėr t’u vendosur mė pas nė Kan. Ai vdiq nė Paris nė vitin 1961.
- 1 shtator Gjermania sulmon Polonin, fillon - Lufta e -II- Botėrore.
*1940 - Italia sulmon Greqin nėpėrmjet Shqipėrisė, ata me sukses i rezistuarn sulmit tė Italisė.
*1941 - 6 priil, Gjermania pushton Jugosllavin pėr 7 ditė. Pjesė tė tokave shqiptare tė marra nga Jugosllavisa u bashkuan me Shqipėrin duke u ndihuar edhe nga itaia.
- 21 Prill, Kosova i bashkohet Shqipėrisė nėn kontrollin e Italisė, ndėrsa Trepēa mbetet nėn kontrollin e Gjermanisė.
- Nėnė kontroll tė italjanve e gjermanve flauri shqiptar dot valvitet lirshėm nė Kosovė e Maqedoni, ministri i Arsimit Ernes Koliqi drgoi mėsuesit mė tė mirė tė Shqipėris pėr tu dhėn bazat e arsimit shqip shqiptarve etnik nė Maqedoni e disa rrethina tė Kosovės tė cilėt nė shkollė mėsonin vetėm gjuhėn serbe.
- Nėntor, u krijua Partia Komuniste e Shqipėrisė nė Tiranė.(Enver Hoxha Zgjidhet kryetar i Partisė Komuniste).
*1942 Shtator, u mbajt Konferenca e Pezės Konferenca vendosi pėr krijimin e Frontit Antifashist Nacional Ēlirimtar.
*1943 - Formohet Lidhja e dytė e Prizrenit, me qėllim mbrojtjen e Kosovės nga serbėt.
- Pas largimit tė italjanve nė gusht. Nė shtator Gjermanėt pushtojn Shqipėrin
- Debimi i dytė i madh i Ēamve nga trojet e tyre etnike duke u marrur tė gjithė pronat nga shteti Grek.
*1943/44 - takimi themelues i Kėshillit tė Ēlirimit Kombėtar tė Kosovės. Miratohet njė rezolutė nė lidhje me takimin e shqiptarėve tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera shqiptare nė Jugosllavi.
*1944 - Maj, Enver Hoxha zgjidhet Komandant i Forcave tė Armatosura.
- 28 Nėntor, Dita e Pavarėsisė. Ēlirimi i Shkodrės. 29 Nėntori u festua si Dita e Ēlirimit deri mė 1992. Kur erdhi nė pushtet Partia Demokratike 28 Nėntori u festua si dita e ēlirimit. Pas ardhjes nė pushtet tė Partisė Socialiste nė vitin 1997, 29 Nėntori u festua si dita e ēlirimit. Ende vazhdojnė diskutimet midis historianėve pėr Ditėn e Ēlirimit.
- Nėndor, Nė Shqipėri komunistėt themeluan njė qeveri tė pėrkohshme me Enver Hoxhn (1908-1985) si kryeministėr. Ai sundon deri nė vdekje.
*1945- 8 Shkurt, arrihet okupimi i plotė ushtarak i Kosovės nga forcat ushtarake jugosllave.
- Dorėzimi i Gjermanisė. - Themelimi i federatės socialiste jugosllave, e pėrbėrė nga gjashtė republika, me Titon si president…
- Dhjetor, u mbajtėn zgjedhjet pėr Kuvendin Popullor. Vetėm anėtarėt e Frontit Demokratik u lejuan tė marrin pjesė.
*1946 >>>> DIKTATURA KOMUNISTE DERI MĖ 1990<<<<
- Parlamenti shpalli Shqipėrinė Republikė Popullore, duke zgjidhur formn qė do tė ketė Shteti Shqiptar. arsimi, shkenca dhe arti i nėnshtrohen doktrinės dogmatike tė realizmit socialiste. Enveri bie dakort dhe Kosova shpallet qark autonom i Republikės Popullore tė Serbisė, territoret e tjera shqiptare ndahen midis Republikės sė Maqedonisė dhe Republikės sė Malit tė Zi, Ēamėria do tė mbetet nėn Greqi.
- 14 Mars, Asambleja miratoi Kushtetutėn e shtetit Shqiptar.
- spastrimet e jo -komunistėve nga postet qeveritare fillojn.
*1946/47 Britania dhe SHBA prishin marrėdhėniet diplomatike me Shqipėrinė.
*1948 - Shqipėria bashkohet me Rezolutėn informative tė partive komuniste dhe partive tė punėtorėve.
- Shqipėria prish lidhjet me Jugosllavinė, Bashkimit Sovjetik fillon ndihmė ekonomike nė Shqipėri.
- 1 Nėntor, nė Kongresin e parė tė Partisė Komuniste, emri i Partisė ndryshohet nė Parti e Punės sė Shqipėrisė. Tė gjitha partitė e tjera ndalohen.
*1949/1953 Pėrpjekje tė shumta Britanike pėr pėrmbysjen e regjimit tė Hoxhės, megjithatė ato dėshtojnė pėr informacionin qė spiuni Kim Filbi u dha Sovjetikėve (shiko Lufta Ime Sekrete, 1968).
*1952 - Kinostudio Shqipėria e Re (1952-1992) “Albafilm“ u ndėrtuar pėr tė prodhuar propagandė komuniste. mbi 700 filma artistike dhe dokumentare ndėrmjet 1947/2000
*1954,24.7 - Mehmet Shehu (1913 - 1981) zgjidhet kryeministėr-deri nė vdekje, diktator nr.2
*1955 maj 14, Pėrfaqėsues nga tetė vendet e bllokut komunist: Bashkimit Sovjetik, Shqipėria, Bullgaria, Ēekosllovakia, Gjermania Lindore, Hungaria, Polonia dhe Rumania, nėnshkruan Traktatin e Varshavės nė Poloni.
- 14 Dhjetor, Shqipėria hyn nė OKB pa u penguar nga Mbretėria e Bashkuar dhe SHBA, tė cilat abstenojnė nė vend qė tė pėrdorin veton.
*1956/57, - Nėn mbikqyrjen e Titos dhe tė Rankoviqit, vazhdon shpėrngulja e filluar qė nga 1933 e shumė shqiptarėve tė Kosovės e Maqedonis pėr nė Turqi.
*1957 - Hapet nė Tiranė Universiteti i Parė i Shqipėrisė, “Universiteti Shtetėror i Tiranės”, me 3.600 studentė dhe 200 mėsues.
*1960 - Mė 29 prill filloi nga puna qendra eksperimentale e Televizionit Publik Shqiptar, TVSH.
- 3 Dhjetor, Shqipėria prish marrėdhėniet diplmatike me ish B.R.S.S. (Bashkimi Sovjetik) dhe lidhet me Kinėn.
*1967 - Kisha, xhamitė dhe institucionet e tjera fetare mbyllen. Shqipėria u shpall "vendi i parė ateist nė botė " udhėheqėsit fetarė u burgosėn dhe u ekzekutuan.
*1968- Demonstratat e shqiptarėve shpėrtheu nė Prishtinė, ata kėrkojnė dhėnien e tė drejtave kombėtare dhe statusin e republikės pėr Kosovėn. Kėto demonstrata u shtypėn brutalisht nga milicia serbe.
- 13 shtator, Shqipėria zyrtarisht u tėrhoq nga Traktati i Varshavės, pėr pushtimin sovjetik ndaj Ēekosllovakisė.
*1969 - Shqiptarėt e Kosovės e fitojnė tė drejtėn pėr pėrdorimin e flamurit kombėtar.
*1970, - Themelohet “Universiteti i Prishtinės”.
-25 Tetor, energjia elektrike arrin zyrtarisht nė tė gjithė Shqipėrinė.
*1973 -Plenumi i katėrt i KP tė Partisė Punės shqiptare ka tė bėjė me forcimin e luftės sė klasave dhe luftės ideologjike nė fushėn e krijimit artistik dhe shkencor. Burgim prej udhėheqėsve kulturore.
*1974 -kushtetua e re jugosllave u miratua. Kosova bėhet Krahinė Autonpme e Federatės juougoslave. U njihen mė shumė tė drejta shqiptarve.
- Plenumi i Pestė tė PK tė PPSH, likuidimet janė bėrė nė mesin e udhėheqėsve ushtarak shqiptar.
*1975 - Enver Hoxha u angazhua nė njė program tė ndėrtimit masiv tė bunkerve.
*1978- korrik, Shqipėria prish mardhėnjet me Kinėn. Kina i ndėrpret ndihmat ekonomike dhe ushtarake. Marėdhėniet u tensionuar nga pajtimin i Kinės me SHBA-nė. Shqipėria do tė bėhet vedi mė i izoluar e mė i varfėr nė Evropė.
*1980 -Vdekja e udhėheqėsit jugosllav Josip Broz Tito. Filloi rritja e nacionalizmit nė mesin e republikave pėrbėrėse tė federatės tė cilat do tė ndahetn me luft nė vitet 90..
*1981,- mars, protesta masive nė Kosovė duke kėrkuar statusin e republikės. Serbia dhe Jugosllavia i pėrgjigjen me dhunė.
- nėnshkruhet marrėveshja pėr marrėdhėnie kulturore dypalėshe Shqipėri – Jugosllavi.
- 1 Nėntor, Kundėrshtimi i politikave “Social-Imperialiste tė Kinės nga Qeveria Shqiptare.
*1982 -17 janar u vranė 3 aktivistėt kryesor pėr pavarsin e Kosovės Vėllezėrit Gėrvalla e Kadri Zeka nė Untergruppenbach-Gjermani nga UDB-a Jugosllave.
*1984 - Kosovės i jepet autonomi.
- Shaban Trstena (19 vjeē) nga Shkupi, morri medaljen e Artė nė >mundje< Lojrat Olimpike Los Anxhelos 1984 SHBA.
*1985 -11 Prill, Vdes lideri i Partisė, Diktatori Stalinist Enver Hoxha, 76 vjeē si rezultat i atakut nė zemėr nga diabeti. 13 Prill, Ramiz Alia (60 v.) zgjidhet lider i ri i Partisė.
*1986- Publikimi i Memorandumit tė Akademisė Serbe tė Arteve dhe tė Shkencave qė bėri thirrje pėr heqjen e statusit autonom tė Kosovės tė njohura nga Kushtetuta e 1974.
*1987 - Millosheviqi viziton Kosovėn.
- Shtator, vendosen marrėdhėniet diplomatike me Kanadanė dhe Gjermaninė Perendimore.
*1989 - greva e urisė e 1300 minatorėve tė Trepēės -Mitrovicė, tė cilėt protestojnė kundėr politikės sė Millosheviqit.
- 28 Mars, regjimi i Millosheviēit nė Jugosllavi bėrė ndryshime kushtetuese - suspendon autonominė e Kosovės.
- 28 Qershor, Serbėt nė Gazimestan organizuan njė pelegrinazh panserb nga tė gjitha trevat e ish-Jugosllavisė, duke shfryrė parrulla kėrcėnuese kundėr shqiptarėve.
- 1 Gusht,Nėnė Tereza, viziton Shqipėrinė.
- 9 Nėndor, «BIE MURI I BERLINIT» - Fundi i LUSTĖS SĖ FTOHTĖ 45 vjeēare BRSS-SHBA.
*1990>>>Hapat e para tė njė shoqėrie demokratike<<<
- Jan, Demonstratat nė Shkodėr detyruar autoritetet tė shpallin gjendjen e jashtėzakonshme.
- Maj, ish Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Perez de Cueller, Kongresmeni Amerikan, Tom Lantosh mbėrrijnė nė Shqipėri, takiohen me Ramiz Alinė.
- 2 Korrik, deputetėt shqiptar tė Kuvendit tė Kosovės, jashtė Sallės sė Kuvendit, lexuan Deklaratėn Kushtetuese tė Kosovės. - miratuan deklaratėn e pavarėsisė mė 7 Shtator.
- Nė Kaēanik, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, e shpallėn Kosovėn republikė, dhe kushtetuta e Kosovės u njoh si «Kushtetuta e Kaēanikut».
- Korrik, Demonstratat nė Tiranė arrin kulmin kur mbi 5 mij qytetar hyjnė nė ambasadat e huaja dhe kėrkojnė azil. Tragetet me emigrantė shqiptarė mbėrrijnė nė Brindisi, Itali.
- Dhjetor, Nėnė Tereza bėn vizitėn e saj tė dytė nė Shqipėri.
- 8 dhjetor Protesta nė Kampusin e Universitetit tė Tiranės lidhur me kushtet e jetesės. Mė vonė studentėt kėrkuan ndryshime politike. Policia ndėrhyn pėr shpėrndarjen e demonstruesve. Formimi i Partisė Demokratike legalizohet mė 18 Dhjetor. Sistemi shumė partiak lejohet zyrtarisht dhe ai ēon nė formimin e dymbėdhjetė partive.
*1991 - 20 Shkurt,Me mijėra demonstrues protestuan nė Tiranė. Ata rrėzuan bustin e diktatorit Enver Hoxha. Feja legalizohet, hapen institucionet fetare dhe ish priftėrinjtė dhe hoxhallarėt e persekutuar lejohen qė tė ushtrojnė lirisht profesionin e tyre.
- Mars, Afėrsisht 25.000 Shqiptarė grabisin anijet nė portet e vėndit dhe nisen pėr nė brigjet Italiane. Eksodi biblik hyn nė historinė e popullit, i cili nuk kishte pėrjetuar njė situatė tė tillė qė nga shekulli i 15-tė. Qeveria shqiptare i deklaron portet tė njė rendėsie tė vaēantė dhe i ruan ato me trupa ushtarake.
- 31 Mars, nė tė gjithė Shqipėrinė organizohen zgjedhjet shumpartiake. Partia e Punės-Komuniste (e reformuar si Partia Socialiste) fiton 169 nga 250 vendetė, e sapo-formuar Partia Demokratike merr 75. Ramiz Alia (1925) bėn betimin si President i Shqipėrisė. Qershor, Formohet Qeveria e Koalicionit.
-8 shtator, Referendumi nė Maqedoni pėr pavarėsi nga jugosllavia, shqiptarėt nuk votojn duan autonominė e tyre territoriale. Kushtetuta e re hyri nė fuqi. Njohje ndėrkombėtare e ngadalshėme pėr shkak se Greqia kundėrshton pėrdorimin e emrit Maqedoni, e njeh si njė nga krahinat e veta.
- shtator, Njė referendum u zhvillua nė Kosovė. Mbi 90 pėr qind e votuesve votuan pėr pavarėsi.populli shqiptar i Kosovės e shpalli atė njė shtet sovran dhe tė pavarur.
- Dhjetor, rrėzohet Qeveria e koalicionit e detyruar nga Partia Demokratike, sepse Socialistėt kishin mbetur mbrapa me programin e reformave.
- Bashkimit Evropian njeh shpėrbėrjes sė Jugosllavisė.
*1992/99 – Mė shumė se 500 mijė shqiptar pa dokumenta u largua nga Shqipėria nė Evropėn Perėndimore pėr njė jetė mė tė mirė.
Emigracioni i shqiptarve:
XIII-XV=drejt Greqisė qėndrore dhe jugore XV-XVI=Itali e jugut dhe Sicili 1850-1912=Stamboll, Bukuresht, Konstanca,Trieste, Sofia, 1880=SHBA 1918-1965=SHBA-Turqi
1966/89= Slloveni, Kroaci, Beograd, Zvicėr, Gjermani, dhe Austri. Pas 1990= Itali, Greqi, SHBA, Zvicėr, Angli, Gjermani, Austri, Turqi etj.
- 31 janar, Miss Shqipėria pėr herė tė par u kurorėzua.
- Mars, Partia Demokratike fitoi zgjedhjet e pėrgjithshme me mė tepėr se 65% tė votės popullore.
- Ibrahim Rugova zgjidhet president i Republikės sė Kosovės Fehmi Agani nėnkryetar.
- Prill, Dorėheqja e Ramiz Alisė (President i Shqipėrisė). Dr. Sali Berisha (lindur 1944) bėn betimin si President i ri. Qeveria e re betohet se do tė zbatojė njė program tė gjerė reformash. Shtetet e Bashkuara ngritėn njė ambasadės tė re nė Tiranė.
*1993 - Prill, Papa Gjon Pali dhe Nėnė Tereza vizitojnė Shqipėrinė.
- Udhėheqėsit e ish-komuniste, duke pėrfshirė Fatos Nanon dhe Ramiz Alia. u dėnuan dhe burgosėn pėr korrupsion.
- Hapja e Shqipėrisė, garancitė e saj tė plota dhe legjislacioni kanė lehtėsuar veprimtaritė e investitorėve tė huaj tashmė tė pranishėm nė Shqipėri, shumica e tyre nga Italia (53%) dhe Greqia (20%), por gjithashtu nga Gjermania, SHBA, Mbretėria e Bashkuara, Austria, Franca, Kuvajti dhe kėshtu me radhė. Kompani tė ndryshme sikurse ėshtė Hamilton, OXY, Agip, Chevron, Coca-Cola, Rogner, OMV, fillojnė veprimtarinė e tyre nė Shqipėri.
- Berisha takoi presidentin maqedoinas Gligorov,pas "Aferes sė armėve" nė Maqedoni,pas takimit Berisha zbrazi tėrė mllefin e vet autoritar mbi udheheqjen e parė tė partis shqiptare PPD-sė nė maqedoni, Ky qėndrim jokonsekuent i Berishės rezultoi me ndarjen e PPD-se ne dy taborre, ku do tė dali partia e re PDSH nė krye me Arbėr Xhaferrin.
*1994 - 17 Shkurt Themelohet “Universiteti i Tetovės” i pari shqipfolės nė maqedoni, ndizen tensionet etnike - mė 2 mars 2004 u legalizua nga shteti maqedona-USHT.
- Prill/gusht, Marrėdhėniet midis Shqipėrisė dhe Greqisė acarohen shumė, tė dyja vėndet tėrhoqėn disa diplomatė dhe me mijėra emigrantė shqiptarė dėbohen nga policia dhe ushtria greke. Njė grup ushtarėsh nga Greqia hynė nė territorin Shqiptar dhe vranė njė ushtar dhe plagosėn disa tė tjerė nė njė repart ushtarak pranė pikės kufitare tė Kakavijės (Shqipėri). Ndėrkohė, 5 qytetarė shqiptarė me origjin greke u akuzuan pėr spiunazh dhe u dėnuan nga njė gjykatė e Tiranės.
- Ish presidenti Ramiz Alia, pasues i diktatorit stalinist Enver Hoxha, u dėnua me 9 vjet burg pėr shpėrdorim tė pushtetit. Ai u lirua mė vonė pėr amnisti dhe pastaj riarrestohet pėr akuza tė reja. Ai iku nga vendi nė mars, 1997.
- Nėntor, Kushtetua nė Shqipėri nuk u miratua me Referendum. Nė Maqedoni pas regjistrimit tė popullsisė Shiptarėt ishin 22,9% Maqedonasit 66,5%
*1995 - 2 mars, Shqiptaro-Amerikani William G.Gregory (1957) pilotoi anien kozmika – misioni STS-67, ėshtė astronaut i NASA-sė.
- 13 Korrik, Nė Strasburg organizohet ceremonia e anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Kėshillin e Europės dhe ngrihet flamuri Shqiptar.
- 11 Shtator, Presidenti i Shqipėrisė, Z. Sali Berisha viziton SHBA. Ai takohet me Presidentin e SHBA-ve, Z. Bill Klinton.
*1996 - 26 Maj, Zgjedhjet e Pėrgjithshme Parlamentare. Partitė e opozitės (Partia Socialiste, Partia Social Demokrate dhe Partia e Aleancės) u tėrhoqėn nga zgjedhjet nė orėn 17.00, duke pretenduar pėr parregullsi. Partia Demokratik pretendoi pėr njė fitore tė rėndėsishme. Socialistėt kėrkojnė zgjedhje krejtėsisht tė reja. Ndėrsa Presidenti Berisha dekretoi njė rikandidim tė pjesshėm, Kandidatėt e PD fituan nė 17 zona elektorale.
- Formohet Ushtria Ēlirimtare e Kosovės pro pavarėsisė, bomba kundėr policisė serbe.
- Shtator, Nė Shqipėri organizohet “Miss Europa” pėr herė tė parė nė historinė Shqiptare. Vajzat mė tė bukura nga 37 vėnde tė Europės morėn pjesė nė kėtė garė. Miss Anglia merr ēmimin e parė.
- 21 tetor, Partia Demokratike deklaroi njė fitore dėrrmuese nė zgjedhjet lokale.
*1997 -Janar, Protesta masive nga njerėzit, tė cilėt kishin humbur kursimet e tyre nė firmat piramidale. Deri nė njė milion armė tė grabitura nga depot e ushtrisė njerėzit si turma tė zemėruar tė dalė nė rrugė.
- 30 Janar, Dhjetė parti tė opozitės formojnė Forumin pėr Demokraci, zhvillojnė protesta nė mbarė vėndin. Ata i kėrkojnė Berishės (President i Shqipėrisė) qė tė shpėrndaj qeveritė dhe tė krijoj njė qeveri teknokrate pėr zgjidhjen e krizės.
- 9 Mars, Berisha nėnshkruan marrėveshjen me liderėt e tė gjithė partive politike duke bėrė thirrje pėr njė qeveri koalicioni me bazė tė gjerė (Qeveria e Pajtimit Kombėtar) me Z. Bashkim Fino -Kryeministėr i qeverisė sė koalicionit me bazė tė gjerė. Z. Fino u propozua nga Partia Socialiste me konsesusin e tė gjitha partive tė tjera.
- 12/14 Mars, Tirana pėrfshihet nga pasiguria. Presidenti i Republikės dhe Kryeministri kėrkojnė praninė e forcave ushtarake shumėkombėshe nė Shqipėri. Ministri i Mbrojtjes, Z. Safet Zhulali arratiset nė Itali. Tė gjithė tė bugosurit (1209) arratisen nga burgu tė ndihmuar nga persona tė armatosur. Shqipėria ėshtė i vetmi vend nė botė pa tė burgosur nė kėtė moment.( Midis tė burgosurve ishin 23 persona, tė cilėt ishin dėnuar me burgim tė pėrjetshėm). Lideri socialist i burgosur i opozitės sė Shqipėrisė, Fatos Nano, Kryeministėr nė vitin 1991 u arrestua dhe u burgos 1994 i akuzuar pėr korrupsion.Berisha fal Fatos Nanon dhe e nxjerr nga burgu si dhe 50 tė burgosur tė tjerė. Ambasada Amerikane dhe Ambasada tė tjera Perendimore evakuojnė qytetarėt e tyre nga Shqipėria nė vendet e tyre.
- Mars, fillon ofenziva e forcave serbe nė Drenicė.
- 14 Prill, Arrinė nė Shqipėri Forcat Ushtarake Shumėkombėshe pėr tė filluar operacionin “Alba”. Franca, Greqia, Turqia, Spanja, Rumania, Danimarka dhe Austria marrin pjesė nė kėtė mision. Misioni i tyre nė Shqipėri ėshtė tė sigurojnė shpėrndarjen e drejtė tė ndihmave, ata nuk kanė ndonjė mision ushtarak.
- 29 Qershor,Zgjedhjet parlamentare si dhe Referendumi pėr Republikėn ose Monarkinė. Socialistėt fituan 100 vende nė asamblenė prej 155 vėndesh dhe Partia Demokratike 27 vėnde. Partia Mbretėrore, e cila humbi referendumin do tė ketė dy vėnde. Leka Zogu II(59)- ėshtė akuzuar se ėshtė pėrpjekur tė nxis njė kryengritje tė armatosur dhe ikėn pėrsėri nė mėrgim. Gjat trazirave tė kėrij viti do tė vdesim mbi 1800 vetė.
- korrik, tre shqiptarė etnikė u qėllua pėr vdekje gjatė trazirave pasi policia hoqi flamurin shqiptar nga bashkia e qytetit tė Gostivarit. 17 shtator, kryetari i komunės sė Gostevarit Rufi Osmani, u dėnua me 13 vjet burg nga njė proces gjyqėsor politik. Parlamenti miraton ligjin mbi pėrdorimin e kufizuar tė flamurit shqiptar.
- 24 Korrik, pas dorėheqjes sė Berishės. Rexhep Meidani, 52 vjeē, Sekretar i PS u zgjodh nga parlamenti Presiden i Shqipėrisė. Ai fitoi me 110 vota pro, deputetėt e partisė opozitare,PD nuk morrėn pjesė nė seancė. Presidenti Shqiptar, nė tetor dekretoi caktimin e Kryeministrit tė ri, Fatos Nano (1952) i sapo dalur nga burgu.
- Gusht, UĒK-ja merr mbi vete pėrgjegjėsinė kundėr sulmeve serbe dhe bashkėpunėtorve tė tyre.
- 5 Shtator, Gruaja Shqiptare qė kishte fituar ēmimin Nobėl pėr paqe (1979), Agnes Gonxhe Bojaxhi - “Nėnė Tereza” vdes. Gjatė 50 vjetėve tė diktaturės, asaj nuk iu dha mundėsia tė vinte nė Shqipėri. Pas vitit 1990, ajo e vizitoi dy herė Shqipėrinė. Qeveria shqiptare vendosi tė deklaronte datat 11, 12, 13 Shtator 1997 si ditė zie shtetėrore.
- Takimi Nano – Millosheviē ka tėrhequr vėmėndjen si takimi i parė i nivelit tė lartė pas 50 vjetėsh.
*1998 dhe 1999, filloi rezistenca e armatosur shqiptare kundėr dhunės dhe ushtrisė serbe nė Kosovė, tė udhėhequr nga Adem Jashari (1955-1998) Kosova okupohet nga ushtria serbe, kreu gjenocid tė tmerrshėm, duke vrarė dhe masakruar rreth 15 mijė civilė shqiptarė, shumė gra e fėmijė, duke dėbuar me dhunė rreth 1 milion civilė.
- Mars, Dhjetėra tė dyshuar si separatistė shqiptarė vriten nga policia serbe.
- ēėshtja e Kosovės bashkon tė gjitha partite politike shqiptare. 60 mij qytetarė tė Tiranės protestojnė pėr Kosovėn nė sheshin Skėnderbej nėn parrullėn “Njė komb- njė qėndrim”
- Prill , 95 % e serbėve refuzojnė ndėrmjetėsimin ndėrkombėtar mbi referendumin e Kosovės. Grupi i Kontaktit pėr Ballkanin, sanksione ndėrkombėtare kundėr Jugosllavisė.
- Maj , Millosheviē dhe Rugova bisedojnė pėr herė tė parė, shqiptarėt bojkot bisedimeve.
- Fitoi Ēmimin Nobel pėr mjekėsi, Shqiptaro-Amerikani Ferid Murat (1936), ėshtė anėtar nderi i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.
- 1 Korrik, Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Havier Solana nė Shqipėri. Diskutuan situatėn nė Shqipėri dhe fluksin e shqiptarėve tė Kosovės nė drejtim tė Shqipėrisė.
- UĒK merr kontrollin e 40% tė Kosovės para ofensivės serbe.
- Shtator -Forcat serbe sulmojnė fshatrat nė Drenicė, masakrohen dhjetėra shqiptarė.
- 12 Shtator, lideri i PD-sė dhe lideri i lėvizjes sė studentėve demokrat tė vitit 1990, Azem Hajdari (35 v.) qėllohet pėr vdekje nė orėn 21:10 (p.m.) pėrballė selisė sė PD. Njė nga dy truprojat e Hajdarit vritet gjithashtu. Kundėr Azem Hajdarit u kryen katėr tentativa pėr vrasje brėnda njė viti, pėrfshirė njė orvajtje pėr vrasje me pesė plumba nga njė parlamentar socialist nė sallėn e Parlamentit mė 18 Shtator, 1998.
- 28 Shtator, Kryeministri Fatos Nano i paraqiti nė mbrėmje presidentit tė Shqipėrisė, Z.Meidani, dorėheqjen e tij nga posti i Kryeministrit. Pandeli Majko, ish- Sekretar i Pėrgjithshėm i PS caktohet kryeministėr i Shqipėrisė.
- Maj-Shtatorit, u regjistruan dyzetė e njė incidente nga forcat ushtarake Serbe. Gjatė sė njėjtės periudhė 10 qytetarė shqiptarė u vranė, 3 u plagosėn dhe hapsira ajrore shqiptare u shkel 8 herė. NATO drgon njė ultimatum presidentit Millosheviē pėr tė ndalur goditjen mbi shqiptarėt e Kosovės.
- Zgjedhjet e tetorit nė Maqedoni fitohen nga Ljubco Georgievski (VMRO) dhe merr nė qeveri partin shqiptare PDSH(11 deputet), PPD(14 deputet) edhe pse ishte nė koalicion me PDSH nė zgjedhje mbetet nė opozit.
- tetor-dhjetor,Serbėt hapin zjarr kundėr postės kufitare shqiptare nė rajonin Pogaj tė Hasit. I dėrguari i SHBA, Christopher Hill, pėrpiqet pėr marrėveshje politike, shpėrthen dhuna. Aleanca NATO autorizon sulmin ajror kundėr ushtrisė serbe. Millosheviē bie dakord pėr bisedime me tė dėrguarin e SHBA, Richard Holbrooke, pėr tėrheqje.
*1999- Shkurt , Tė dyja palėt bien dakord pėr njė konferencė paqeje pėr Kosovėn.
- 27 Shkurt, Trupat serbe dislokojnė forca nė tė gjithė Kosovėn: nė veri njoftohen luftime sporadike. Trupat serbe bombardojnė kufinjtė veriorė (Rajonin e Tropojės).
- 18 Mars, firmoset Marrėveshja e Rambujesė nga pala shqiptare, por refuzohet nga serbėt. Nė kėtė kohė fillojnė shpėrnguljet masive me dhunė tė shqiptarėve nga Kosova.
- 24 Mars, NATO - fillon bombardimin kundėr serbėve. pėr 78 ditė.
- 26 mars-qershor, Forcat serbe pėrzėnė 800 000 shqiptarė drejt Shqipėrisė , Maqedonisė e Malit tė Zi.
- Prill, Rreth 600 000 Shqiptarė etnikė qė erdhėn nga Kosova jetojnė nė kampet e refugjatėve dhe familjet shqiptare. Nė tė gjithė Shqipėrinė familjet marrin kosovarė duke ndarė me ta ato pak ushqime. Kosovarėt tregojnė histori tė hidhura pėr masakra tė tmerrshme nė Kosovė nga serbėt. Rreth 10.000 refugjatė nė kufirin e Maqedonisė tė bllokuar pėr disa ditė, rreth 18.000 ishin duke bėrė rrugėn e tyre nė Mal tė Zi.
- Qershor/korrik, Nė saje tė rezistencės shqiptare dhe intervenimit luftarak tė NATO-sė, dhe me angazhimin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, dėbohet okupatori i egėr serb nga Kosova. Millosheviē pranon tė tėrheqė trupat nga Kosova pas propozimit tė NATO-s pėr administrimin e saj nga OKB. 50 mij paqėruajtės zbarkojnė nė Kosovė. Forcat serbe fillojnė tė tėrhiqen nga Kosova. Me mijėra shqiptarė etnik fillojnė tė kthehen nė shtėpitė e tyre nė Kosovė.Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė nėnshkruan kushtet e paqes. Deri mė 2008 Kosova do tė jetė nėn protektoratin ndėrkombėtarė; drejtohet sipas Rezolutės 1244 nga UNMIK – Misioni i Pėrkohshėm i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė.
- Bruksel, njė studim i Komisionit Europian i bėn njė autopsi tė plotė shoqėrive tė pesė vėndeve tė Europės Juglindore: Shqipėria, Kroacia, Maqedonisė, Bosnja dhe Serbis e Malit Zi. Brukseli do tė shpenzojė 5 miliard euro nė vit pėr 10 vjetė pėr arritjen e integrimit tė pesė vėndeve nė Bashkimin Europian.
- 14 Nėntor, Maqedoni zgjedhjet presidenciale Boris Trajkovski (43) i partisė sė djathtė VMRO-DPMNE ishte fituesi me 53% tė votave midis Tito Petkovskit. Mė 5 dhjetor, njė votim i pėrsėritur nė 239 vendvotime kryesisht shqiptare mbėshtetėn zgjedhjen e Boris Trajkovskit pėr kryetar shteti dhe koalicionin qeverisės VMRO dhe PDSH.
- 26 Tetor, Presidenti Shqiptar Rexhep Meidani pranoi dorėheqjen e kryeministrit Pandeli Majko. Majko u bė Kryeministri mė i ri i Europės kur mori postin mė 2 Tetor 1998 nė moshėn 30 vjeēare. Meidani dekretoi Kryeministrin e ri Ilir Meta.
- 11 Dhjetor, Partia republikane kundėrshton dėnimin me vdekje. Nė Shqipėri hiqet dėnimi me vdekje. Dėnimi kapital do tė jetė 25 vjetė burgim ose dėnim i pėrjetshėm.
*2000 24 Mars, Parlamenti Shqiptar miraton projekt rezolutėn pėr Paktin e Stabilitetit.
- 1 Prill, Nė Bruksel hapet Konferenca e Donatorėve. Shqipėria pėrfiton pėr fazėn e parė 112 milionė Euro pėr 7 projekte, kryesisht pėr ndėrtimin e infrastrukturės rrugore.
- 1 Gusht, Presidenti Shqiptar Rexhep Meidani i kėrkoi Greqisė fqinje heqjen e Ligjit mbi luftėn, i miratuar nė vitin 1940, kur Greqia u pushtua nga trupat Italiane pėrmes Shqipėrisė ligji u shfuqizua nga qeveria greke nė vitin 1987, por nuk ėshtė anulluar asnjėherė nga parlamenti i Greqisė.Zyrtarėt shqiptarė thonė se ligji i pengon shqiptarėt qė tė ngrejnė pretendime pėr pronat qė kanė nė Greqi pėrpara Luftės sė Dytė Botėrore. Afėrsisht 400.000 Shqiptarė punojnė nė Greqi si emigrantė.
- 11 Shtator, Shqipėria bėhet anėtare e Organizatės Botėrore tė Tregtisė (OBT).
- 1 Tetor, Nė Shqipėri zhvillohen zgjedhjet qeveritare lokale.
*2001 shkurt/gusht - Kryengritja nga shqiptarėt etnikė nė Maqedoni. Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare del duke kėrkuar tė drejta tė barabarta pėr shqiptarėt. Lufta pėrfundon me Marrveshjen e Ohrit 13 gush. UĒK dorėzonė armėt nė paqe me inspektim tė forcave tė NATO-s.
- korrik, Partia Socialiste nė Shqipri fiton zgjedhjet dhe siguron mandatin e dytė zyrtar.
- 12 Shtator Ilir Meta rizgjidhet kryeministėr i Shqipėrisė.
- 16 nėntor, parlamenti maqedonas miratoi ndryshimet kushtetuese duke i dhėnė shqiptarėve mė shumė tė drejta.
*2002 Ilir Meta jep dorėheqjen si kryeministėr pas dėshtimit pėr tu zgjidhur kryetar i PS-sė. Presidenti i Republikės dekreton kryeministrin e ri Pandeli Majko(2)
- Rugova zgjidhet presidenti i parė i vendit nė Kosovė, qė kur OKB mori administrimin. Zgjidhet Parlamenti dhe qeveria.
- prill, regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni rezultati nė nėntor = gjithsej 2.022.547 banorė. Prej tyre, 1.297.981(64.18%) janė maqedonas, kurse 509.083 (25.17 %) shqiptarė.
Shqiptarėt pretendoj se janė mbi 30% nga qė nė entin statistikor shtetror bėhen manipulime tė mėdha , aty ska asnjė tė punsuar shqipėtar.
- 24 korrik zgjidhet president i Shqipėrisė Alfred Spiro Moisiu (lindur 1929) si kompromis i dy partive mė tė mėdha nė parlament.
- 22 gusht, pasi rifitoi postin e kryetarit tė PS - Fatos Nano bėhet pėrsėri kryeministėr. Kjo ėshtė hera e katėrt e Nanos si kryeministėr.
- Kthimi i familjes mbretėrore -Leka Zogu II nė Shqipėri pas largimit tė vitit 1997 dhe humbjes sė referendumit pėr monarki.
- 15 shtator, Zgjedhje nė Maqedoni pėr 120-vende shqiptarėt fitojn 29 deputet. pala maqedonase udhėhiqej nga partia VMRO e qendrės sė djathtė, nė koalicion me Partinė Demokratike tė Shqiptarėve. Opozita e udhėhequr nga Branko Cėrvenkovski (LSDM)i fitoi zgjedhjet ku pėrfshiu koalicionin qeverisės BDI-nė, e udhėhequr nga Ali Ahmeti ish udhėheqės i kryengritjes sė armatosur tė vitit tė kaluar. Kryeministri Ljubēo Georgievski ka konfirmuar humbjen e tė nacionalistėve.
*2004 - Janar, Ditė zie pasi tė paktėn 20 njerėz mbyten kur anija nė tė cilėn janė duke u pėrpjekur tė kalojnė ilegalisht pėr nė Itali prishet nė mes tė Adriatikut.
- Shkurt, demonstrim i opozitės nė Tiranė pėr tė kėrkuar dorėheqjen e z. Nano dhe tė protestojnė kundėr dėshtimit tė qeverisė pėr tė pėrmirėsuar standartet e jetesės.
- Mars,shpėrthen dhuna mė e madhe etnike mes shqiptarėve dhe serbėve nė Kosovė.
- 14 prill, Kryeministri maqedonas Branko Cėrvenkovski fitoi zgjedhjet pėr tė zėvendėsuar presidentin Boris Trajkovski i cili u vra nė njė aksident ajror nė shkurt.
- 15 Korrik, nisi zyrtarisht transmetimet platforma e parė televizive digjitale nė Shqipėri. Lindi DigitAlb! njė ndėr tė parat platforma digjitale tokėsore nė Evropė, duke shėnuar kėshtu dhe zhvillimin mė tė madh nė historinė e transmetimeve televizive shqiptare. Nė dhjetor tė vitit 2007 DigitALB implementon transmetimin satelitor HDTV.
- dhjetor, Rugova ri-zgjidhet President dhe komandanti i ish-UĒK-sė Ramush Haradinaj ėshtė zgjedhur kryeministėr.
*2005 - mars, Z. Haradinaj i akuzuar pėr krime lufte nga Gjykata Penale Ndėrkombėtare nė Hagė dha dorėheqjen si kryeministėr ai zvendėsohet nga Bajram Kosumi.
- Shtator,Pas dy muajsh grindjesh politike, ish-presidenti Sali Berisha del si fitimtar nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė korrikut dhe bėhet kryeministėr.
- tetor, Edi Rama (41) kryetari i bashkis sė Tiranės qė nga viti 2000, u zgjodh kryetar i Partis Socialiste tė Shqipėris.
- Gjat muajit nėntor-dhjetor, Shqipria 18 orė nė ditė pati ndėrprerje tė energjisė elektrike.
*2006 Janar - Rugova vdes nga kanceri i mushkėrive nė Prishtinė. Ai zėvendėsohet nga Fatmir Sejdiu (54).
- Shkurt, Bisedimet pėr statusin final tė Kosovės fillojnė. Ata janė tė ndėrmjetėsuar nga i drguari i OKB-sė, ish-presidenti finlandez, Marti Ahtisari.
- Mars,kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi jep dorėheqjen midis kritikave tė brendshme tė partisė. Ish-komandanti i UĒK-sė Agim Ēeku e zėvendėson.
- prill, Parlamenti Shqiptar vendos ndalimin e skafeve nė ujėrat bregdetare nė pėrpjekje pėr goditje ndaj njerėzve dhe kontrabandės sė drogės.
- qershor - Marrveshja pėr Stabilizim dhe Asocim ėshtė nėnshkruar mes Shqipėrisė dhe BE-sė.
- korrik, Maqedonia zhvilloi zgjedhjet parlamentare, Kryeministri Vlado Buēkovski pranoi humbjen ndaj opozitės nacionaliste VMRO, njė votė konsiderohet vendimtar pėr aspiratat e vendit tė vogėl ballkanik pėr t'u bashkuar me BE dhe NATO. Nikola Gruevski drejtoi partinė fituese VMRO-DPMNE nė koalicion me PDSH-nė
- Tetor - Serbia zhvillon referendumin, aprovohet Kushtetuta qė e njeh Kosovėn si pjesė integral tė Serbisė.
*2007 21 janar - Serbia zhvillon zgjedhjet parlamentare. Fitojnė radikalėt. Shkurt, Ahtisari paraqet planin pėr Kosovėn e pavarur nėn mbikėqyrjen evropian para presidentit serb dhe liderėve shqiptarė,Rusia kėrcėnon tė vėrė veton ndaj rezolutės sė OKB. Plani ėshtė mirėpritur nga shqiptarėt e Kosovės, por kundėrshtohet nga Serbia.
- 10 qershor Presidenti Xhorxh W. Bush bėhet i pari udhėheqės i SHBA-ve qė vizitoi Shqipėrinė. Nė mėnyrė tė qartė thekson mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė e Kosovės.
- 24 korrik- zgjidhet nga parlamenti pas tre raundeve tė dėshtuara Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi (50 vjeē) (PD).
- Nėntor, Ish lideri i UĒK-sė Hasim Thaēi (39) fiton zgjedhjet nė Kosovė dhe bėhet Kryeministėr. Formon qeverin me LDK-nė
*2008 Janar- Kryeministri Hashim Thaēi bėhet pro-perėndimor, ndėrsa kryeministri i Serbisė Boris Tadiē fiton zgjedhjet.
- 17 Shkurt-Kosova shtet i pavarur dhe sovran i shpallur nga Qeveria dhe Parlamenti i Kosovės. Rilind shteti i Kosovės sėrish, pas 130 vjetėve, por me 1/3 tė territorit tė saj, qė kur u themelua pėr herė tė parė Shteti (Vilajeti) i Kosovės, gjatė Perandorisė Osmane nė 1878.
- 27 shkurt , Gjermania ishte shteti i parė qė emėroi ambasadorin e saj nė Kosovė, mars - ministri i parė i jashtėm qė e vizitoi Kosovėn ishte ministėr i Suedisė Carl Bildt.
- Mars, Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu jep dorėheqjen pėr shpėrthimet e depos sė armėve qė vrau 26 vetė dhe bėri dėme tė mėdha.
- 15 prill, Qeveria e Kosovės miraton "Kushtetutėn e Kosovės".
- qershor nė Maqedoni mbahen zgjedhje tė parakohshme parlamentare , pas vetos Greke tė 12 prillit pėr mospranim tė Maqedonis nė NATO, zgjedhjet u dėmtuan nga dhuna nė zonat shqiptare, pėrsėritet votimi nė 22 vendvotimeve. Kryeministri Nikolla Gruevski i partisė VMRO shėnoi njė fitore absolute, ai dot ngadalėsoj realizimin e marrėveshjes sė Ohrit. Formoi qeverin (edhe pse i kishte 61 deputet) me partinė kryesore shqiptare BDI-nė qė synojnė hyrjene e Maqedonisė nė NATO dhe BE .
- qershor, Pas nėntė viteve tė sundimit tė OKB-sė nė Kosovė, hyn nė fuqi transferimi i pushtetit nė njė qeveri me shumicė shqiptare. Serbėt mbledhin njė asamble tė tyre rivale nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės. 1.2 miljard Euro ėshtė premtuar nga donatorėt ndėrkombėtarė pėr tė ndihmuar rindėrtimin e Kosovės.
- 4 shtator, Artisti shqiptar Saimir Strati ka ngjitur 229.764 tapa tė formave dhe ngjyrave tė ndryshme pėr tė bėr veprėn e tij artistike qė hyri nė librin e rekordeve botrore.
- 9 tetor Mali i Zi dhe Maqedonia njohėn pavarėsinė e Kosovės, megjithė kundėrshtimin nga Serbia, e cila trhoqi ambasadorėt.
- tetor, OKB i jep leje Serbisė pėr tė kėrkuar nė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr tė marrė parasysh nėse pavarėsia e Kosovės ėshtė e ligjshme.
- dhjetor, policia e BE-sė dhe misioni i drejtėsisė (EULEX) pozicionohet nė Kosovė. Serbia e pranon misionin.
*2009 - 5 prill Maqedoni-zgjedhjet presidenciale,Gjorgje Ivanov(49) i partis VMRO fitoi balotazhin e zgjedhjeve kundėr Social Demokratit Ljubomir Fėrēkovski (51).
- prill - Shqipėria zyrtarisht i bashkohet NATO-s dhe zyrtarisht aplikon pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Shqipėria pritet tė bashkohet me BE mė 2017 .
- maj, Kosova bėhet antare e Fondin Monetar Ndėrkombėtar, dhe nė Qershor antare e Bankėn Botėrore.
- qershor, “Rruga e Kombit” Autostrada Durrės-Kukės-Morin u lėshua nė mėnyrė solemne duke u takuar nė mes te tunelit 5.6 km dy kryeministrat Z.Berisha dhe Z.Thaci. Rruga kushtoi mbi 1 miljon euro gjatėsia 170km koha nga Prishtina nė Durrės bėhet pėr 3 orė.
- Korrik, Sali Berisha dhe Partia Demokratike fiton zgjedhjet parlamentare me njė diferencė tė ngushtė.
- nėntor, Kreu i Partisė Socialiste Edi Rama(1964) fillon serin e demonstratave nė Tiranė duke pretenduar pėr manipulim tė votave nė zgjedhjet e korrikut. Dhe bėn thirrje pėr njė fushatė tė mosbindjes civile pėr tė vazhduar deri sa qeveria tė bie dakord pėr njė rinumėrim tė pjesshėm tė votave.
- 19 dhjetor, Bashkimi Evropian hapi kufijtė e saj pas gati 20 vjetėsh pėr mė shumė se 10 milionė serbė, malazez dhe maqedonas. Shqiprisė dhe Bosnės vizat i hiqen vitin e ardhshėm.
*2010