Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 110
  1. #21
    Hajde gelltiti ca ketu si shqiptare. Jane kaq injorante e te verber sa te dhimbsen. Po ju shajne baba dovletin dhe po klithin si cakejte mbi kerme. Historia eshte o magjyper, nuk behet sipas qejfit. As sepse nuk ju pelqen ju e as sepse ju pelqen te tjereve. Qe Osmanllinjte kane qene hordhi barbare stepash kete nuk e shkruajne historianet shqiptare po historia boterore. Me ironikja eshte qe keta tipa te shesin dhe dengla patriotizmi e etiketojne te tjeret si jo shqiptare. Madje injoranca shkon deri aty (gje e pritshme) sa nuk kane as idene e emrave te vjeter shqiptar.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ndoshta ngaqe nuk ke jetuar ne Shqiperi...ose nuk ke lexuar ndonjehere historine e Shqiperise...

    Skampa ose Skampin ka qene emri i vjeter i Elbasanit, para se sulltan Mehmeti ta pushtonte e ta rrafshonte, e pastaj t'i vinte nje emer turk "el basan"
    jo per Historin e shqiperis mos e pyet se ma mir e njef historin e Turko-arabe ky nuk eshte shqiptar eshte Turke minoritet une falase si mbase shkrimeve te tij
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Kosova s'ka historian, keto histori te shkollave fillore datojn nga periudha komuniste, qe besa se dinin as ku gjindet Turkia !

    Ne shkollat fillore nuk mesohet per Arkitektin e madh > Sinanin, Muhamed Ali Pashen, Hajredin Barbarosen me flotilen me te madhe te asaj epoke, apo te Gjeografit me prestigjioz dhe me misterioz ; Pirro Reis-it qe te gjithe keta ishin Shqiptar, apo per Qiprilinjt ! Hic asgje s'kemi mesuar per keta shqiptar qe e ndryshuan boten ! Por kemi mesuar se si urrehet turku, si na beri keshtu, e na beri ashtu, e na ndroi fen, na kolonizoi, na beri keshtu e ashtu eeeeeeeeeeeeeeeee vec zi ! Zi ! ZIII !!!!
    Piri Reis ska te beje fare me Pirro ti kompetent. Piri ne gjuhen osmane i thone prijesit ose Admiralit ndersa Reis i thone i pare ose kryetar dhe ne rastin konkret eshte Krye Admirali sepse ka qene komandant flote. Emri i tij i vertete eshte Ibn Hadji Muhammad dhe ska asnje gje shqiptare ne kete emer, asnje dokumentin autentik pervec spekullimeve. Ke nje teme madheshtore ne forumin e historise qe flet plot nje kapitull mbi Piri Reis. Po te kishe deshire te lexoje gjera te tjera pervec kuranit e budallalliqeve fetare do kishe mundesi te informoheshe e zgjeroje njohurite e tua. Piri Reis ska asnje merite pervecse kopjimit te hartes nga burime shume me te vjetra. Merita e tij eshte qe hodhi ne leter ato qe gjeti ne Kostandinopoje (ose Stamboll). Per Ali Pashen dhe Arkitekt Sinanin eshte mesuar gjithmone ne shkollat tona. Per pirate te tipit Barbarosa jo. Nuk eshte faji i askujt qe shkollimi yt calon. Ste tha njeri te lije klasen kur ishte ora e historise

  4. #24
    E une qe shqetesohesha dhe akuzoja Zvicren, qe ka manipuluar me rezultatet e ADN-se, po me duket se i paska kampionuar disa anetare ketu tek kjo tema qe po i dalin perfaqesues te denje te turqeve, prandaj nuk dolem aq te paster ne rezultate prej ketyre shqiptaro-turqve....qe na kane prishur rracen...

    Tani se cfare kane qene osmanet; e di e gjithe bota dhe kot te flasim per fakte qe dihen boterisht.
    Sa i perket turqve te sotem, kam pasur rastin t'i njoh personalisht, dhe njerez me shpellar nuk ke ku i gjen!

    Mbaj mend nje turk qe jetonte ne Amerike (ky ne fakt ishte njeri i respektuar) dhe tha pikerisht keto fjale : "ka ardhur koha qe te dalim nga korrupsioni dhe mbeturinat qe na ka lene akoma, perandoria e dikurshme osmane".

    Kur e thote nje turk kete, nuk e di se cfare do te thonin keta "avokatet e djallit" ne forum mbi "otomanet shpetimtare"....nese vertete keni me gje per te thene ne mbrojtje te tyre...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 01-03-2011 më 11:17

  5. #25
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Djema askush nuk i del ne krah osmaneve, sidomos kunder nesh, por esenca eshte se kan ndryshuar gjerat tash, nese e kemi pasur turqin armik (qe nuk diskutohet), tash kemi nje situate te re, turqin e kemi mik te madh dhe na mbeshtet ne cdo aspekt.

    Thjesht pune diplomacie, sepse fundi i fundit ne kemi nevoj per te tjeret si turqia dhe turqia dhe te tjeret te ken nevoj per ne.

    Nese femijeve neper shkolla i jepen instruksione se turqia eshte armiku numer 1 i yni, ateher nuk do mend qe keta femije ta rrisin urrejtjen ndaj nje populli qe aktualisht eshte miku numer 2 pas amerikes.

    D.m.th aktualisht nese shikojme ne syrin real del se ekaluara me te tashmen bile edhe te ardhmen nuk perputhen ne kete kontest sepse gjerat kan ndryshuar.

    Kjo Do ishte njejt, sikur neper librat shkollore te amerikes te flitej per gjenocidet britaneze qe kan ndodhur ne te kaluaren.

    Mendimi im eshte qe femijeve te shkollave fillore te mos i jepen keto tekste historie, por vetem te rriturve nga shkolla e mesme e lart. Thjesht per arsyen e vetme se nje femije nuk mund te kuptoj kontraksin e se kaluares me te tashmen. Nese lexon nje femije librat e historis ateher do bindet se ska mebetur tjeter veq se ta kap armen dhe te hyj ne stamboll per te luftuar, ndersa nese shikon Televizionin dhe Gazetat (shikon realitetin e sotem), ateher po ky femije do kerkoj te niset per ne stamboll si turist

    D.m.th kemi pasur nje situate ne te kaluaren, qe gjenerat e sotit nuk kan kurfar faji apo pergjegjesie dhe do ishte fatkeqesi dhe idiotizem qe ajo e kaluar ti konfliktizoj tash gjeneratat e sotit dhe sidomos femijet qe nuk kan kurfar peshe pergjegjesie per te kaluaren qe ndoshta nje lider politik ka shprehur vullnetin e tij qe te bej lufta ndaj popujve tjere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 01-03-2011 më 11:53
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  6. #26
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Djema askush nuk i del ne krah osmaneve, sidomos kunder nesh, por esenca eshte se kan ndryshuar gjerat tash, nese e kemi pasur turqin armik (qe nuk diskutohet), tash kemi nje situate te re, turqin e kemi mik te madh dhe na mbeshtet ne cdo aspekt.

    Thjesht pune diplomacie, sepse fundi i fundit ne kemi nevoj per te tjeret si turqia dhe turqia dhe te tjeret te ken nevoj per ne.

    Nese femijeve neper shkolla i jepen instruksione se turqia eshte armiku numer 1 i yni, ateher nuk do mend qe keta femije ta rrisin urrejtjen ndaj nje populli qe aktualisht eshte miku numer 2 pas amerikes.

    D.m.th aktualisht nese shikojme ne syrin real del se ekaluara me te tashmen bile edhe te ardhmen nuk perputhen ne kete kontest sepse gjerat kan ndryshuar.

    Kjo Do ishte njejt, sikur neper librat shkollore te amerikes te flitej per gjenocidet britaneze qe kan ndodhur ne te kaluaren.

    Mendimi im eshte qe femijeve te shkollave fillore te mos i jepen keto tekste historie, por vetem te rriturve nga shkolla e mesme e lart. Thjesht per arsyen e vetme se nje femije nuk mund te kuptoj kontraksin e se kaluares me te tashmen. Nese lexon nje femije librat e historis ateher do bindet se ska mebetur tjeter veq se ta kap armen dhe te hyj ne stamboll per te luftuar, ndersa nese shikon Televizionin dhe Gazetat (shikon realitetin e sotem), ateher po ky femije do kerkoj te niset per ne stamboll si turist

    D.m.th kemi pasur nje situate ne te kaluaren, qe gjenerat e sotit nuk kan kurfar faji apo pergjegjesie dhe do ishte fatkeqesi dhe idiotizem qe ajo e kaluar ti konfliktizoj tash gjeneratat e sotit dhe sidomos femijet qe nuk kan kurfar peshe pergjegjesie per te kaluaren qe ndoshta nje lider politik ka shprehur vullnetin e tij qe te bej lufta ndaj popujve tjere.
    DMTH sa here qe te ndryshoje situata, historia duhet te rishkruhet? Ashtu sic bene komunistet 50 vjet me historine shqiptare? Ca jane keto ide mesjetare? Fakti, ngjarjet, fotot jane gjera qe nuk mund t'i ndryshosh. Nuk ka pasur deri tani ndonje francez qe merr granaten dhe e hedh ne mes te Berlinit vetem pse ka lexuar ne librat e historise qe gjermanet bene masakra ne luften e dyte boterore ne France e vende te tjera.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    DMTH sa here qe te ndryshoje situata, historia duhet te rishkruhet? Ashtu sic bene komunistet 50 vjet me historine shqiptare? Ca jane keto ide mesjetare? Fakti, ngjarjet, fotot jane gjera qe nuk mund t'i ndryshosh. Nuk ka pasur deri tani ndonje francez qe merr granaten dhe e hedh ne mes te Berlinit vetem pse ka lexuar ne librat e historise qe gjermanet bene masakra ne luften e dyte boterore ne France e vende te tjera.
    O ky studenti eshte bylbyl krejt prej menve,kete e mundon feja,per hater te fes duhet me dashte edhe armikun sipas tij

  8. #28
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    DMTH sa here qe te ndryshoje situata, historia duhet te rishkruhet? Ashtu sic bene komunistet 50 vjet me historine shqiptare? Ca jane keto ide mesjetare? Fakti, ngjarjet, fotot jane gjera qe nuk mund t'i ndryshosh. Nuk ka pasur deri tani ndonje francez qe merr granaten dhe e hedh ne mes te Berlinit vetem pse ka lexuar ne librat e historise qe gjermanet bene masakra ne luften e dyte boterore ne France e vende te tjera.
    Nuk ka kurfar rrethane qe mund te besohet qe te ndryshohet negativisht raporti ne mese turqve dhe shqiptarve. Ke mbi 4 milion shqiptar ne turqi qe kan pikat udheheqese te shtetit(gjenarali kryesor i turqis ka prejardhje shqiptare). D.m.th duke u nisur nga keto parakushte as edhe optimisti me i madh ne kete bote nuk mund te shpresoj qe te kete lufte me turqin.

    Une per vete kam pas rastin qe te takohem me turq, edhe simpatia per shqiptaret eshte skajshmerit e madhe, bile nje dite nje turk me emocione thoshte qe i dua shqiptaret.

    D.m.th realiteti faktik , bile edhe ai juridik eshte se ne jemi shtete mike dhe ky raport vetem sa forcohet, ndersa historia le te shkruhet dhe te qendroj ne objekte arkeologjie sepse ne kete rast ska vlere.

    Nuk besoj se ka ndonje ndikim pedagogjik tek nje femije i sotit, nje histori e tille qe i servohet sot femijeve, jam i bindur se me rrethanat e sotshme moderne, nje femije do vepronte keshtu: Meson histori ne shkoll per turqin armike, ndersa kur kthehet ne shtepi behet fans i gallatasarait
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin

    Thjesht pune diplomacie, sepse fundi i fundit ne kemi nevoj per te tjeret si turqia dhe turqia dhe te tjeret te ken nevoj per ne.

    Nese femijeve neper shkolla i jepen instruksione se turqia eshte armiku numer 1 i yni, ateher nuk do mend qe keta femije ta rrisin urrejtjen ndaj nje populli qe aktualisht eshte miku numer 2 pas amerikes.

    .
    Po, fisnik, por ka një fjalë e urtë që thotë: "Tregomë se ç'shokë ke, të tregoj se cili je". Nuk është në favorin tonë përbishtnimi me Turqin në këtë rast. Nëse për Evropën turku është i urryeri numër 1, atëherë përbishtnimi me Turqin na bën të urryerit numër 2. Turqit janë larg nga qytetërimi dhe civilizimi.

    Ndërkaq sa i përket hasmërisë dhe të këqijat që ka pasur populli ynë nga Turku, serbi vjen pas turkut. Po nuk po kam dëshirë këtu të hyj në vlerësime se po më vjen inat edhe nga shkau. Megjithëkëtë sido qoftë shkau del një çikë më i mirë se turku.

    P.S. Për moderatorët:
    Një herë e kam pas hapur një temë që minoriteteve t'u jepet hapërsirë dhe mos t'u lejohet të shkruajnë në forumin shqiptar. Nuk jam që t'u mbyllet goja, se jemi në demokraci, por ta kenë forumin e vet. Na e çanë me këto shkrime antishqiptare duke na fyer në sy. Edhe dje na vranë edhe sot na shajnë.
    Përkundrazi historinë ne e shkruajmë butë, të moderuar, për turkun edhe në libra duhet të flitet me gjuhën e Çajupit. "Kur u ngrit një agërsirë, duke dalë prej Azije, u lëshu' porsi errësirë dhe mbuloi botën si hije"
    Amani mbylleni këtë temë fare!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  10. #30
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Po, fisnik, por ka një fjalë e urtë që thotë: "Tregomë se ç'shokë ke, të tregoj se cili je". Nuk është në favorin tonë përbishtnimi me Turqin në këtë rast. Nëse për Evropën turku është i urryeri numër 1, atëherë përbishtnimi me Turqin na bën të urryerit numër 2. Turqit janë larg nga qytetërimi dhe civilizimi.

    Ndërkaq sa i përket hasmërisë dhe të këqijat që ka pasur populli ynë nga Turku, serbi vjen pas turkut. Po nuk po kam dëshirë këtu të hyj në vlerësime se po më vjen inat edhe nga shkau. Megjithëkëtë sido qoftë shkau del një çikë më i mirë se turku.
    Te fascinoni me patriotizem ju qe jeni larg mëmëdheut!!

    Vllacko shikoi raportet bilalterale qe ke me nje shtet dhe mos shiko bishtin e asgjes duke u kapur tek simpatia e dikujt tjeter qe ka ndaj atij shteti qe ke raporte te mira me te.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Shqiptaret me shum se kurre kan si nevoj per popuj miq, madje si domosdoshmeri te krijojn miqsi edhe nga armiqt.
    Ket duhet ta bejn pa humbur koh dhe duke shfrytzuar ne maksimum gjith potencialin ekonomik ,njerzor dhe gjth sferat e mundshme vetem dhe vetem ne ket menyr mund te hecim para si shtet dhe si komb shqiptar.
    Jo ne dem te historis,por ne te miren e kombit shqiptar duhet te shkruhet historia.
    Historia turke pa me dyshje se esht njera nga historit e dhunes te ushtruar ngapushtuesi turk ..por e kaluara nuk ndryshohet.
    Kujt i duhet historia e para 100 vjete kure tani skan as arsye e as ndikim as per mir e as per keq.
    Nese u dashka urrejtur popullin turk qfar fitojm ..po fitokim simpatin e armenve dhe po u uleshim koken mbi 6 mil .shqiptarve ,ku kur shihet se ka mira familje te krijuara shqiptare-turke dhe perkeqsimi ne mardhenjet shtetrore automatikisht i sjellum vetem neprkembje te shqiptarve te cilet shkuan dhe u strehuan atje sepse aty e gjeten jo mir po me mir se ne secilin vend tjeter.

    Kujt i shko pershtati prishja emardhenjeve tanime te mira ndermjet dy popujve...te pakten ata na duan si arrnaut e tjeret na duan vetem nese hequm dor nga ata qe jemi..pra na duan si greker ,si serb ,boshnjak,bugar etj.
    Me turqin na lidh nji e kaluar qe nuk duhet shiquar vetem zisepse ka edhe per te bardhen ka hapsir te shiqohet madje ate e kemi para sysh nese nuk i mbyllim syt para nji te vertete qe shifet e preket.
    Sot miliona shqiptar jon krah i fort i Turqis por edhe ne po patem mend do llogarisim ne ate pjes shqiptare qe nuk esht as e vogel e as e dobet te mos llogarisim ne te.


    Qengji i but thith ne dy nena e i egri as nena e tij se perkdhel..mblidhni mendjen dhe dalloni pak ngjyrat.

    Gyzel aman gyzel syt me na u qel.

  12. #32
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anëtarësuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Kjo teme ja qet koken atyre qe ne thojza jane '' SHQIPTARE '' kjo teme tregon qe disa ne kete forum e mbajn emrin Shqiptar vetem per propagand Turke.Kta as nje pike gjaku se kan Shqiptar.
    Praises due to the most high, Allah

    Praises due to the most fly, Prada

    Baby, I'm magic, ta-dah

  13. #33
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Te fascinoni me patriotizem ju qe jeni larg mëmëdheut!!

    Vllacko shikoi raportet bilalterale qe ke me nje shtet dhe mos shiko bishtin e asgjes duke u kapur tek simpatia e dikujt tjeter qe ka ndaj atij shteti qe ke raporte te mira me te.

    Përshëndetje Fisnik.
    Nuk është puna te fascionimi as patriotizmi ( siç e quajmë ne në zhargonin popullor "me bateria" ), por është puna e fakteve.

    Ti dhe të gjithë të tjerët, mendoni pa emocione dhe bëni këto krahasime ndërmjet shkaut dhe turkut.

    1. Kujto të këqijat, bile barbaritë e të dyve dhe dil në fund me rezultat se cili po të del më i keq.

    2. Kujto të mirat, nëse ka pasur, nga shkau ( në këtë rast ish Jugosllavia ) dhe turku dhe provo te cili megjithkëtë të del ndonjë e mirë.

    Kështu bëhet krahasimi dhe vjen deri të përfundimi!
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 01-03-2011 më 12:57
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  14. #34
    Po nuk po iu shan njeri turqit, pse e merrni kaq personale ?
    O fisniku, ate qe thua ti se turqit e sotem i duan shqiptaret, a e di se ke duan tamam turqit sot? Ta them une ty; femrat turke kane fiksim studentat shqiptare atje ne turqi, kurse meshkujt turq vdesin pas femrave shqiptare aty, e kam shume seriozisht.

    Tani qe mos te dal nga tema, desha te te them ne lidhje me ate qe thoni se sot ata qenkan miqte tane me te mire. Po te citoj nje thenie te Senekes "armiku me te cilin je pajtuar, zakonisht nuk eshte me i mire se nje xham i thyer qe eshte ngjitur. Natyra keshtu i ka bere punet.....e mira harrohet, kurse e keqja ruhet me ngulm ne kujtese"

    Ate te keqe qe na ka bere turku, serbi dhe greku, une nuk e harroj dhe s'kam per ta harruar kurre. E di si eshte nje pune; sado qe te na shiten si miq tane, gjithmone kane per te qene si puna e ujkut me lekure qingji.

  15. #35
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Greku spo na don ,Serbija Jo ,Bullgaria jo.Cernogori jo ,Turkun spo e duam = te pa miq ne shqiptaret mbetem ,kjo i bje se as kush nuk po na don.
    Shqiptaret duhet bejn llogarit mir seas ke smund ta detyrojn ti duan me zor por ti ruajm ata qe edhe miq nese nuk i kemi ti ruajm ata qe tani per tani te pakten si kemi armiq.
    Ska kuptim me nie Ibrahimi me Hylja Ofqarin e bahmi gazi i botes ,masandej Memet Kosovali mos po e gjuen plisin nqenef me nder me than.

    Kujdes Mafo se pote dalin qetnik shqiptart pa plisa.
    Nese kemi nevoj per miqsi jemi ne ata e nese mendo se Turqia smundet pa shqiptar e ke gabim >,Turqia miko esht kontinent e Shqipria esht nji pres ne harten e globit.
    Ruani miqt per dit te veshtira se dimri vjen prap.

  16. #36
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ate pikturen me kalin e Skenderbeut duke shkelur flamurin osman e kemi edhe ne ne Shqiperi. Ca jane keto budallalleqe? Mos duhet te ndryshojme historine tani vetem pse nuk jemi me ne lufte me osmanet? Pastaj sa te ndyre ata turqit. Kur vjen puna te gjenocidi armen, thone "e kane bere osmanet, ne jemi turq jo osmane". Por kur tregohet e verteta per osmanet, kercejne si pleshti e thone qe osmanet jane turq.
    Ne shume libra historie franceze e angleze ke me mijera referenca se si gjermanet benin masakra dhe ke plot foto ku ata digjnin apo shkelnin flamurin gjerman te asaj kohe. Sipas ketyre turkofileve, a duhet ne te ndryshojme historine e te themi qe osmaneat ishin vellezerit e shqiptareve, te cilet i priten krahehapur dhe u dhane toka e gra me shumice dhe puthnin flamurin osman?
    Po pra.
    Nese ka dikush qe duhet te ndjehet i ofenduar, eshte kali i Kastriotit.

  17. #37
    Lehni, lehni … por ta dini qe historin e xhaxhit enver, se kem qare pa e ndryshue

    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  18. #38
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Piri Reis ska te beje fare me Pirro ti kompetent. Piri ne gjuhen osmane i thone prijesit ose Admiralit ndersa Reis i thone i pare ose kryetar dhe ne rastin konkret eshte Krye Admirali sepse ka qene komandant flote. Emri i tij i vertete eshte Ibn Hadji Muhammad dhe ska asnje gje shqiptare ne kete emer, asnje dokumentin autentik pervec spekullimeve. Ke nje teme madheshtore ne forumin e historise qe flet plot nje kapitull mbi Piri Reis. Po te kishe deshire te lexoje gjera te tjera pervec kuranit e budallalliqeve fetare do kishe mundesi te informoheshe e zgjeroje njohurite e tua. Piri Reis ska asnje merite pervecse kopjimit te hartes nga burime shume me te vjetra. Merita e tij eshte qe hodhi ne leter ato qe gjeti ne Kostandinopoje (ose Stamboll). Per Ali Pashen dhe Arkitekt Sinanin eshte mesuar gjithmone ne shkollat tona. Per pirate te tipit Barbarosa jo. Nuk eshte faji i askujt qe shkollimi yt calon. Ste tha njeri te lije klasen kur ishte ora e historise


    Piri ishte emri i tij o Darius,.. : Piri Haxhi Mehmeti ! Cka po te vie inati qe ishte shqiptar ? Le ta nxjerrin sot Shqiperia apo Kosova nje shkenctar te keti kalibri !

    http://www.youtube.com/watch?v=Qt2GYyGTXTs
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Turqia per momentin shitet gjoja si mik i shqiptareve me te vetmin kusht.I frigohet se do del ndonje bir shqiptari dhe do ta akuzoje per gjenocid 500 vjeçar ndaj popullit shqiptar ashtu siq bene edhe armenet.
    Nese disa nga ju thuani se Turqine e kemi mike,mos u mashtroni sepse kjo eshte vetem fraze e politikes ditore qe u shkon per shtati disa politikaneve shqiptar per te pasur mbeshtetje.Keta politikane ne vend qe te lidhin dhe ti mbajne miqesite me vendet e forta perendimore,shkojne e i ulin edhe breket para turqve dhe libianve(rasti i presidentit te tashem te Kosoves gjersa ishte ne Libi).
    Shqiptaret duhet te marrin pak mesim nga armenet,sa i perket akuzave per gjenocid.
    Turqija ka shume borgje per te lare ndaj shqiptareve.Keto borgje nuk lahen me nje "marredhenje"te mire miqesore qe nuk eshte asgje vetem produkt i politikes ditore te pseudopolitikaneve karrieriste qe kete "miqesi"e shfrytezojne per te forcuar pozitat e tyre pushtetare.
    Evropa dhe Amerika jane Jerusalemi dhe Meka e shqiptareve.Larg stepave dhe hordhive aziatike.

  20. #40
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    ofendojne turqine???
    po normal qe do e ofendojne per deri sa kane qene armiqte tone... nuk ka alternative tjeter.
    si te interpretohen betejat kundra turqise ndryshe?
    kane qene ata qe na kane sulmuar. nuk i kemi sulmuar ne ata...

    sdq me vie per te qeshur per ata qe shfrytezojne armiqesine e perbashket me turqine,
    per te folur per "vllazerine" shqiptaro-sllave.
    kjo eshte injorance ne aspektin historik dhe nje pafytyresi e rralle.

    p.s. dikush permendi gjenocid ndaj shqiptareve.
    nuk ka asnje fakt historik per vrasje masive. ai qe mendon ndryshe, le te citoje burimet.
    nuk flitet ne tym.
    Vasudhaiva Kutumbakam

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •