Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
  1. #21
    Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
    po pse toronto?
    pse jo ne vancouver!
    toronto eshte vendi me kot ne kanada. nuk ka as para, as bukuri si qytet.
    Ku e bazon kete qe thua? Sa here ke qene ne Toronto dhe ne Vancouver dhe sa kohe ke jetuar ne dy qytetet per te dhene nje deklarate te tille? I njoh shume mire te dy qytetet, jetoj ne Toronto dhe ne Vancouver shkoj shpesh. E para e punes Toronto nuk eshte aspak vendi me kot ne Canada por njeri nga qytetet me te medha (per te mos thene me i madhi) dhe me te bukurit e sidomos per pasuri eshte qyteti me i pasur sic eshte dhe Ontario provinca me e pasur dhe me e zhvilluar. Provo ec me makine dhe te futesh ne Ontario nga provincat e tjera. Gjerat priten si me thike dhe dallohet menjehere potenciali qe ka si province si dhe pasuria e forca ekonomike. Vancouver per vete pozicionin gjeografik qe ndodhet eshte qytet me i bukur se Toronto por eshte dhe shume i shtrenjte dhe ka mungese te theksuar per pune. Njoh plot njerez nga Vancouver qe vijne per pune ne Toronto dhe po te shkosh ne Vancouver e te flasesh me nje vendas aty, sa e marrin vesh qe vjen nga Toronto te shohin gjithe admirim e respekt pasi e duan shume si qytet.

    Anushja duhet te kesh parasysh dicka. Toronto dhe vete Canada eshte vendi i mundesive te medha, mundesi qe Europa nuk t'i krijon kollaj. Diskriminimi racial apo etnik eshte dicka inekzistente dhe ketu vleresohesh per dijen, njohurite dhe aftesite qe ke e jo per origjinen. Nese ke shkollimin e duhur, eksperiencen, kembenguljen dhe pak fat, ne Canada mund te behesh kushdo. Pra me pak fjale ta jep kete mundesi si vend. Ka gjera te tjera qe ndryshojne nga Europa; psh Toronto eshte nje qytet gjigand ku te duhet patjeter makina, distancat jane te medha, klima nuk eshte e njejte me ate qe jemi mesuar ne shqiptaret, dimri eshte i ftohte dhe me debore por qe nuk e ndjen pasi nuk te bie te ecesh me kembe, mentaliteti eshte komplet ndryshe nga Europa dhe nuk te duhet te ulesh zerin kur flet gjuhen tende, nuk shikon ne syte e te tjereve, qofte neper zyrat shteterore apo bizneset private ndonje gjurme percimimi etj. Fillimi do jete i veshtire. Eshte nje prove qe te gjithe e kalojne por nese ke vullnetin dhe deshiren per te ecur perpara dhe nese i ke vene qellim vetes te arrish dicka atehere te siguroj une qe do e perballosh me sukses.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    sikur te mos kisha kaq nevoje shpirterore te jetoja ne shqiperi vendi qe me siguri do te zgjidhja do ishte kanadaja.

  3. #23

  4. #24




    Per me shume mund te kerkosh online se ke pafund dhe per pjese te tjera te qytetit, parqe, bukuri natyrore, arkitekture. Ato qe postova une ishin thjesht sa per te te krijuar nje ide. Ketu ke dhe nje liste me lokalet, baret e clubs te nates per te krijuar nje ide mbi jeten, diten e naten.

    http://toronto.beforelastcall.com/ga..._pictures.html

    Qe te kesh nje ide mbi madhesine e qytetit, shiko foton e pare ne kete pergjigje dhe deri sa te ha syri ku ka drita eshte Toronto. 360 grade ke te njejten shtrirje, ne mos me shume. Vetem kur je ne avion naten e shikon tamam madheshtine e ketij qyteti.

  5. #25
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    toronto osht si cdo qytet i north america. ska nai ndryshim

    nigjoni ju qe doni me emigru. boni i list me dy kolona. pros ene cons. ene shikjoni kush del ma mire.

    tjeter mos kujtoni se ata qi kon arrit deri diku ne profesjon ene jet private i kon arrit mrena notes. ti sot shikjo hysenin qi puno ne i bank ene ka shpin e tij ne kanada. po ti nuk ke pa se si ka arrit hyseni deri aty, sa ka heq e sa ka vujt e sa ka studju. ket shikjoni ju bibat e rinj te emigrimit. e perballoni dot ket periudh. a ja vle per ju kjo sakrific. te gjith te tregojn se ku kon arrit por asnji nuk te trego rrugen qi ka bo. ene jon rrug 5-10 vjecare qe nuk tregohen me nji fjali

    ene mos e shajni evropen se evropen e dum per qef.
    no glove no love

  6. #26
    O Darius, sa BJOND qe je o njeri, po si mer na paraqet ato foto, kesaj i thone te luash me ndjenjat e njerezve!!!

    Po prap nuk ua kam fare zili juve andej, se Shqiperia do behet edhe me e bukur, e cfare i shijoni ju andej bukurise se Torontos, kur nuk jeni ju qe e keni ndertuar ate bukuri, kurse brezi yne Lule ka per ta bere Shqiperine, te pakten une nje tulle kam per ta hedhe ne ndertimin e saj, "lum kush do rroje e ta shohi Zonje"!!!

    Rrini ju pleqte ne Toronto, e hidhni nga nje "guralec" duke ndertu Toronton!!!

  7. #27
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    O Darius, po si mer na paraqet ato foto, kesaj i thone te luash me ndjenjat e njerezve!!!
    Kjo siper bie ne kontradikte me kete poshte

    Po prap nuk ua kam fare zili juve andej, se Shqiperia do behet edhe me e bukur
    Ndersa me kete frazen tjeter:

    Rrini ju pleqte ne Toronto, e hidhni nga nje "guralec" duke ndertu Toronton!!!
    nuk e mora vesh kujt i drejtohesh. Kush jane keta "JU" dhe sidomos kush jane keta pleqte?

  8. #28
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    yese budallanjt ndertojn te qutit e shijojn hahahahahahahahahahahahaha

    kur ta bojsh kopesht tironen me boj i zile se erdha
    no glove no love

  9. #29
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    e para te uroj fat emigrimi gjithmon eshte i veshtire kudo qe te shkosh. te levizesh nga nga 1 qytet ne tjetrin ne shqiperi eshte veshtire imagjino ne kontinent ose shtet tjeter. shume mire ke bere qe ke vendosur te shkosh ne nje vend ku ke te njohur sepse si fillim do te duhet shume ndihm. cfare di per canada jo shume por me sa kam degjuar nuk ka shume ndryshim nga usa pervec sistemit mjeksor. njoh njerez qe kane lene canada per usa edhe usa per canada pra varet nga opinioni i individit. ne krahasim me europen njoh shume qe e pelqejne shume her me teper north america. good luck.

    *double T te behet kopesht tirana duhen shembur te pakten 3/4 e ndertimeve qe jane bere.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 12-04-2011 mė 11:11
    I LOVE GOD

    j&g

  10. #30
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    venet skandinove jon ne vend te par per mireqenie. ket se lu as ene i top. per qef shkoni ne mikonos hahahahahahahahahaha
    no glove no love

  11. #31
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
    venet skandinove jon ne vend te par per mireqenie. ket se lu as ene i top. per qef shkoni ne mikonos hahahahahahahahahaha
    ne mos gabohem ketu po flitet per gjithcka jo thjesht mireqenie. vendet skandinave jane mire por per vendasit asnje emigrant te pakten nga cfare njoh ka qene i kenaqur atje. une dua te jetoj diku ku kam mundesi jo ku thjesht me ofrohet ndihme sociale edhe jam qytetar i 3.
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #32
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Kjo siper bie ne kontradikte me kete poshte
    Ajo qe thashe une nuk bie fare ne kontradikte, sepse per momentin njeriu bie pre e dobesise se madheshtise, por kur e mendon me thelle pastaj, e kupton se nuk ka me Madheshtore se Vendi Yt....dhe une i shpreha te dy emocionet dhe te dyja mendimet ne te njejten kohe, por BJONDET nuk e kuptojne menjehere, keshtu qe tani me nje cik pauze e kuptove besoj...Po deshe ta shpjegoj prap une...

    nuk e mora vesh kujt i drejtohesh. Kush jane keta "JU" dhe sidomos kush jane keta pleqte?
    Mos po ben pyetje retorike tani???

  13. #33
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    ne mos gabohem ketu po flitet per gjithcka jo thjesht mireqenie. vendet skandinave jane mire por per vendasit asnje emigrant te pakten nga cfare njoh ka qene i kenaqur atje. une dua te jetoj diku ku kam mundesi jo ku thjesht me ofrohet ndihme sociale edhe jam qytetar i 3.
    me te nigjume un kom pa ufo. problemi osht a e ke pa apo jetu vet.

    a e din ti mi daj perkufizim e mireqenies
    no glove no love

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anėtarėsuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
    yese budallanjt ndertojn te qutit e shijojn hahahahahahahahahahahahaha

    kur ta bojsh kopesht tironen me boj i zile se erdha
    ahahahaha e fort kjo, TikTak hehe

  15. #35
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Ajo qe thashe une nuk bie fare ne kontradikte, sepse per momentin njeriu bie pre e dobesise se madheshtise, por kur e mendon me thelle pastaj, e kupton se nuk ka me Madheshtore se Vendi Yt....dhe une i shpreha te dy emocionet dhe te dyja mendimet ne te njejten kohe, por BJONDET nuk e kuptojne menjehere, keshtu qe tani me nje cik pauze e kuptove besoj...Po deshe ta shpjegoj prap une...


    Mos po ben pyetje retorike tani???
    Ne fakt une di te te pergjigjem dhe ndryshe po halli eshte se sa ja vlen? Keshtuqe te shkurtra drunjte me mua te keqen. E keqja me ty eshte se thua shume po nuk thua asgje ose mendon se thua gje por prape perfundimi eshte asgje. Dhe jo, nuk po bej asnje pyetje retorike se si 39-vjecar qe jam po mundohem te shoh mos valle kam perpara ndonje bebe cerdheje qe i dukem plak. Apo po na ben humor tani?

  16. #36
    [QUOTE=Darius;3064518.... Keshtuqe te shkurtra drunjte me mua te keqen.[/QUOTE]

    Epo drunjte i ke nisur i pari ti te keqen, jo drunje po me sa e sa here me je pergjigjur me shkopinj, dhe drunje kot se koti, dhe avash nje cik se po flet me nje zonjushe ketu....
    E keqja me ty eshte se thua shume po nuk thua asgje ose mendon se thua gje por prape perfundimi eshte asgje.
    Une di dicka qe nuk di asgje- ka thene nje i Urte....Te pakten une kam zgjuarsine ta pranoj injorancen time....
    Shyqyr qe u bera brune, se hajde pastaj kuptoji gjerat me vonese si bjondet!!!

  17. #37
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Epo drunjte i ke nisur i pari ti te keqen, jo drunje po me sa e sa here me je pergjigjur me shkopinj, dhe drunje kot se koti, dhe avash nje cik se po flet me nje zonjushe ketu....
    Une me duket se po flas me nje kalama mistrec qe si mbyllet goja dhe flet kot me kot nga nevoja per vemendje dhe jo nje zonjushe. Besoj se eshte hera e fundit qe po i jap nje pergjigje.


    Une di dicka qe nuk di asgje- ka thene nje i Urte....Te pakten une kam zgjuarsine ta pranoj injorancen time....
    Shyqyr qe u bera brune, se hajde pastaj kuptoji gjerat me vonese si bjondet!!!
    Te urtet thone shume gjera, Molieri po ashtu, Cesari, Napoleoni, Milo...po ti vete ca thua? Apo te tuat si ke krijuar akoma? Nese e pranon injorancen tende atehere ul koken, lexo, meso, pergatit veten dhe pastaj ngrij zerin qe te degjohesh. Te pakten atehere do kesh ca te thuash. Te te jap nje keshille (merre si te duash), ate punen e bjondeve mos e perdor me se po behesh qesharake. Ne fakt eshte vetem per femrat dhe ka dale nga brunet. (Nje zot e di pse, mbase ngjyra e flokeve ) Me ndodh jashtezakonisht shume rralle te replikoj ne kete menyre por mos e teproni me shakara apo konfidenca qe as i kemi e as i lejoj. Hajt shendet tani dhe shko hap librat se mos gjen ndonje shprehje tjeter me te goditur. Vetem se here tjeter mundohu ta integrosh ne idene tende, behet monotone kur perseriten si papagalli.

  18. #38
    Une per vete ne ON kam derdhur djerse vetem ketu http://gardenartlandscaping.ca/
    dhe nuk ankohem, por jam i kenaqur.

    Pas nje pushimi qe po bej ne shqiperi prej nje viti, mendoj te kthehem perseri aty ku isha dhe ku e lash.

    Ne fakt fillimisht, mu duk e veshtire dhe kerkoja te punoje Truck driver pasi shoferet ne veri te Kanadas paguheshin goxha mire, por me kalimin e kohes filloj te shtohej puna dhe te ardhurat, dhe keshtu parapelqeva te rri ne ON, mirpo pata ca probleme dhe u largova edhe pse familja ime ndodhet akoma atje dhe vazhdojn punen me shum sukses, tani mendoj qe ti bashkohem perfundimisht ON brenda keti viti
    Revolution 1848

  19. #39
    Epo udha e mbare te gjitheve, nje pune me pak per ne qe jemi ketu!
    Mundesisht, ta keni parasysh qe kur te shkoni atje, te na paraqitni foto masheshtore te Kanadase ne forum; prite Zot ndonje foto te Shqiperise sepse, Shqiperia nuk behet e nuk shihet me sy, dhe prap brenda mundesive mund te na konsideroni ne te tjeret qe qendruam ketu dhe do te qendrojme deri ne fund, si mendje vegjel dhe te prapambetur, kurse ju ta gezoni ate "parajsen" qe na i beni aq publicitet.....

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    shume mire ke bere qe ke vendosur te shkosh ne nje vend ku ke te njohur sepse si fillim do te duhet shume ndihm.

    *double T te behet kopesht tirana duhen shembur te pakten 3/4 e ndertimeve qe jane bere.
    pengesa kryesore per nje emigrant jane te njofurit.
    ata nuk te lene te ecesh perpara, ti kalosh ata, edhe sikur kapacitetet tende te jene me te medha se te tyret. ata thjesht te izolojne.
    ndersa tiranen mos e diskuto sepse ka deshtuar si qytet.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •