Close
Faqja 37 prej 55 FillimFillim ... 27353637383947 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 721 deri 740 prej 1094
  1. #721
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Citim Postuar mė parė nga guri79 Lexo Postimin
    Cilli gjyq eshte i parapar te filloj me 3 mars ?
    nuk e di saktesisht kete e din me se miri prokurori i euleksit!

  2. #722
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anėtarėsuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar mė parė nga G-2 Lexo Postimin
    drenica
    kam menduar se je atdhetar por po del partiash i lig dhe nje krahinarist i demshem!
    po si nuk ka pas zgjedhje tjeter hashimi ?!

    ai do te mund te leshonte rruge qe ramushi te behej kryeminister e vet mund te ishte president!


    por nga krimet e luftes nuk do ta shpeton pacolli kete mbaje mend cka po te them !
    pacolli do tua ua ngul edhe me fort edhe kete mbaje mend cka po te them!


    situata do te pershkallzohet ne ate mase pas arrestimeve dhe denimeve te kriminelve te luftes se hashimin as putini nuk do te jete ne gjendja ta shpetoi nga berat e tij!

    ta kesh te qarte se me daten 3 mars eshte nje gjyq dhe aty deshmitar eshte thaci i thirrur nga mbrojtja e atij qe do te gjykohet per tortura dhe krime lufte !
    Sa qesharak me dukeni ju qe thuani t'ia lshoi rrugen ramushit te behej kryeminister,ramushi ne hage e ju po doni mi ba kryeminister,furterja ne zjem e peshku ne deti.

  3. #723
    Shpėrthen Jakup Krasniqi: Thaēi totalitar, Pacolli president me vota tė presionit
    Publikuar: Sot, mė 25 shkurt 2011


    Prishtinė, 25 shkurt - Nė emisionin e mbrėmshėm “Rubikon” tė Kohavsionit, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, e ka quajtur presidentin e ri tė Kosovės, Behgjet Pacollin, tė “papėrshtatshėm”, “i zgjedhur pa vullnetin e qytetarėve” dhe “me vota tė presionit”.
    Ai ka akuzuar bashkėpartiakun e tij, Hashim Thaēi pėr mėnyrėn e zgjedhjes sė Pacollit president, duke i frikėsuar deputetėt me heqje nga lista nėse nuk e votojnė zgjedhėsin e tij. Krasniqi ka ritheksuar se ėshtė shkelur kushtetuta nė kėtė rast dhe se vullneti i deputetėve tė pranishėm ishte ai nga votimi i herės sė parė, kur Behxhet Pacollit nuk iu dhanė mė shumė se 54 vota. Jakup Krasniqi ka folur edhe pėr krizėn brenda PDK-sė, e cila ėshtė bėrė e pashmangshme me rastin Pacolli, duke e akuzuar drejtpėrdrejt pos Thaēin, edhe kryetarėt e komunave qė mbėshtetėn kėtė zgjedhje pėr hir tė interesave tė tyre vetjake. Ai madje ka akuzuar pėr totalitarizėm, PDK-nė nė krye me Hashim Thaēin dhe e konsideron fitues veten pėr kahen qė ka marrė ai dhe disa tė tjerė brenda PDK-sė. Duke thėnė kėtė Krasniqi e ka pohuar ndarjen zyrtare nė dysh tė PDK-sė, nė fraksion me tė nė krye, dhe njė tjetėr tė udhėhequr nga kryetari i Partisė Thaēi. Sekretari i pėrhershėm i PDK-sė Jakup Krasniqi ka shpjeguar qėndrimin e tij nė tėrė kėtė tollovi, duke thėnė se kishte preferuar qė mė parė tė shkohej nė zgjedhje tė jashtėzakonshme se sa tė shkohet drejt njė krize institucionale disavjeēare me Aleancėn Kosova e Re.
    “Prezenca e Sami Lushtakut nė Kuvend ishte e panevojshme atė ditė. Mė mirė do tė ishte sikur ai tė merrej me punėt e komunės”, ka thėnė Krasniqi, duke ripohuar se si kryeparlamentar ai po jep shenja tė mira pėr funksionimin e rendit demokratik nė Kuvendin e Kosovės. “Do t’i vėzhgojmė punėt e kryeministrit dhe tė presidentit, madje dhe do tė kėrkojmė dorėheqjen e tyre nė rast se nuk funksionin rendi dhe ligji” ėshtė shprehur i pari i Kuvendit. Ai ka thėnė se ėshtė koha qė PDK-ja tė mbajė kuvendin zgjedhor, ndėrsa ėshtė shprehur me ironi ndaj “parashutistėve” qė kanė aderuar nė PDK kohėt e fundit, duke i cilėsuar si poltronė tė kryeministrit Thaēi dhe interesxhinj
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  4. #724
    Krasniqi: PDK nuk ėshtė vetėm e Thaēit

    Arbana Xharra | 25-02-2011 08:34 CET (E plotėsuar)Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, e konsideron Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK) vepėr tė tij, duke thėnė se ka qenė njeriu mė i angazhuar nė PDK pėr stabilitet, unitet dhe jo ndarje tė kėsaj partie.

    Sipas tij, PDK-ja nuk ėshtė rezultat i njė individi, as i kryetarit tė saj Hashim Thaēi, por i shumė veprimtarėve tė tjerė politikė qė kanė njė kulturė dhe traditė politike, por tė cilėt asnjėherė deri me sot nuk janė shtyrė pėr pozita.

    Kėshtu shprehet kreu i Kuvendit tė Kosovės nė njė intervistė dhėnė gazetės “Zėri” tė enjten, me ē’rast shprehet haptazi kundėr vendimeve tė Thaēit dhe procedurave qė ai ka aplikuar pėr tė ardhur deri tek pėrzgjedhja e Behgjet Pacollit president i Kosovės, duke e quajtur pazar tė koalicionit.

    Zėri: Si u shkel Kushtetuta nė Kuvend me votimin e presidentit?

    Krasniqi: Ėshtė shkelur neni pėr presidentin, ku thuhet se ai duhet tė jetė personi unifikues i popullit tė Kosovės dhe si mundet njė preson me qenė edhe unifikues edhe tė votohet me 61 vota, pra me gjysmėn e votave tė deputetėve. Pra, ka absurditete nė kėtė rast, kėshtu qė Kushtetuta jonė duhet tė ndėrrohet. Neni 70 pika 1 tregon qė deputeti duhet tė jetė i lirė pėr tė votuar dhe ndėrprerja apo pauza nė njė mėnyrė sikur nuk ia lė kėtė liri.

    Unė mendoj se zgjedhja e lirė e deputetėve ka qenė hera e parė dhe e dytė dhe nė herėn e tretė zgjedhja e lirė ėshtė eliminuar. Tė gjitha janė tė precizuara edhe me rregulloren e punės sė Kuvendit pėr mėnyrėn se si kėrkohet pauza.

    Me Kushtetutė kėrkohet qė nė dy herėt e para nė sallėn e Kuvendit tė Kosovės tė jenė 80 deputetė e qė atė ditė nė seancė nuk kanė qenė. Kėshtu ėshtė lėnė mundėsia qė edhe me 60 deputetė tė zgjidhet presidenti.

    Zėri: A ka pasur presion nė pauzė, sepse atė ditė thatė se pauza ka qenė e suksesshme?

    Krasniqi: Personalisht unė nuk kam pasur presion, por duke qenė se pjesa mė e madhe e deputeteve janė tė rinj dhe janė frikėsuar se mund tė shkohet me zgjedhje tė tjera. Kėtu ndoshta njerėzit nuk kanė dashur ta ēojnė Kosovėn nė zgjedhje tė tjera.


    Zėri: Nėse ėshtė shkelur akti ligjor nė kėtė vendim, ēfarė duhet bėrė mė tutje?

    Krasniqi: Ka qenė shpejtim i pėrzgjedhjes qė pėr mua ka qenė jo shumė e kuptueshme, pasi qė kemi pasur hapėsirė pėr tė bėrė njė zgjedhje mė tė qėndrueshme, pėr tė qenė pjesė e votimit edhe opozita pėr tė dhėnė kontributin e vet siē e dha edhe nė pjesėn e seancės konstituive tė Kuvendit tė Kosovės. Megjithatė, tani kemi institucionet, janė kėto institucionet dhe zhvillimet qė do tė vijnė do tė pėrcaktojnė se cila do tė jetė rruga pėr tė ecur mė tej.

    Megjithatė, kjo situatė qė ėshtė krijuar pas zgjedhjeve ka treguar dy ēėshtje me tė cilat duhet tė merren kjo legjislaturė. Kushtetuta duhet tė ndryshohet dhe tė plotėsohet edhe tė konkretizohet. Gjithashtu edhe reforma e sistemit zgjedhor duhet tė ndryshojė.

    Ndryshimi duhet tė bėhet pėr tė lehtėsuar procesin zgjedhor mbi bazėn e nivelit tė zhvillimit tė demokracisė nivelit tė kulturės sė qytetarėve tė Kosovės tė jetė mė e thjeshtė qė zgjedhėsit e Kosovės tė shkojnė nė mėnyrė tė lirė te kutitė e votimit. Janė kėto ēėshtje qė kjo legjislaturė nė afatin mė tė shpejtė tė mundshėm tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr t’i bėrė kėto ndryshime.


    Zėri: A ėshtė i sigurt mandati pesėvjeēar i presidentit edhe nėse ndryshohet Kushtetuta e Kosovės?

    Krasniqi: Tani pėr tani Kushtetuta e ka njė zbrazėtirė nė kėtė drejtim dhe duhet nė tė ardhmen tė ndryshohet. Varet shumė nga partitė politike dhe nga qėndrimet e partive politike nė Kuvend, vetė ndryshimi i kushtetutės me njė konsensus, natyrisht me dy tė tretat e deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės. Pastaj njė vendim qė tė ndryshohet forma e zgjedhjes sė presidentit qė mendoj se pėr tė mos u bėrė presidenti pazar i koalicionit qeverisės ndoshta do tė duhej tė shkohet me zgjedhje tė drejtpėrdrejta nga qytetarėt.

    Presidenti ėshtė njeriu i parė, pėrkatėsisht pozita e parė nė Kosovė dhe ai duhet tė ketė mbėshtetje mė tė gjerė popullore, duhet tė jetė njė personalitet mė unifikues gjithsesi nėse zgjidhet nga Kuvendi duhet tė precizohet qė tė jetė njė votim jo me 60 plus njė, por, presidenti duhet tė sigurojė sė paku 80 vota. Tė shkohet me zgjedhjet e drejtpėrdrejta nga qytetarėt e Kosovės, ndoshta kjo ėshtė zgjedhja mė ė mire e mundshme tani pėr tani.

    Zėri: Nė mesazhet e ambasadorit Dell pėrmendeni qė ju edhe dhe Limaj jeni frikėsuar?

    Krasniqi: Unė nuk e kam krejt tė qartė pse ėshtė lakuar emri im dhe i Fatmirit nė ato mesazhe. Ne nuk kemi pasur arsye tė frikėsohemi. Ne tė dy nuk e kemi bėrė asnjė pėrpjekje te njerėzit qė tė mos ia japin votėn presidentit. Por nga mendimi im personal asnjėherė nuk jam tėrhequr e as sot nuk tėrhiqem, por realisht ne nuk kemi dashur nė asnjė formė asnjė deputeti t’ia imponojmė tė drejtėn e tyre tė ligjshme pėr tė votuar si donė ata.

    Ky ka qenė qėndrimi ynė, ne nuk e japim votėn, por nuk kemi kėrkuar qė neve tė na bashkėngjiten deputet tjetėr. Pėrpjekja pėr tė krijuar grupacione brenda partisė vėrtet nuk qėndron.

    Por, kemi mundur ta bėjmė derisa nė rundin e parė 11 veta nuk kanė votuar dhe 2 tė tjerė abstenuan, qė janė 13 veta, kemi mundur tė themi edhe para se tė hyjmė ne dhe me njė grup tė tillė nuk do tė fillonte fare procesi i votimit. Nė vendimet qė i marr dhe jo vetėm tani nė ēdo kohė i kam matur mirė, i kam analizuar mirė dhe pėr tė marrė vendimin pėr veten time nuk e pyes askėnd.

    Zėri: A keni votuar pro apo kundėr?

    Krasniqi: Unė kam marrė pjesė nė votim dhe vota ime ka qenė kundėr.

    Zėri: Si ndodhi qė nga 11 vota kundėr tė ndryshojė brenda njė pauze, ēfarė ka mundur tė ndikojė qė tė ndryshohet vota e atyre nga kundėr nė pro?

    Krasniqi: Unė pėr vete kur e marr njė vendim nuk e ndėrroj mendjen pėr faktin se i pėrmbahem asaj fjale tė popullit “mate shtatė herė, preje njė herė”, por megjithatė jo tė gjithė e kanė parasysh kėtė qė t’i matin mirė punėt para se tė merret vendimi. Ky ėshtė labiliteti, por ka ndodhur duke menduar ndoshta qė tė mos e ēojnė nė zgjedhje tė sėrishme vendin. Por, mendoj se vullneti i vėrtetė i deputeteve ėshtė treguar nė votimin e parė.


    Zėri: Sa do tė dėmtohet elektorati juaj nga ky vendim?

    Krasniqi: Mendoj se elektorati ynė ėshtė mjaft besnik ndaj disa vlerave tona qė i kemi prezantuar, por nuk do tė jetė lehtė tė ruhen ata zgjedhės, sepse vėrtet zgjedhėsit tanė edhe me zgjedhjet e mėhershme s’kanė qenė tė kėnaqur, me zgjedhjet qė i kemi bėrė nė Kuvend shpesh herė kanė thėnė se ne kemi votuar pėr ju dhe jo tė tjerėt, edhe pse ky rast nuk mund tė krahasohet me ato tė parat, sepse presidenti Rugova ka qenė ai qė i ka marrė tė tjerėt pėr tė qenė pjesė e institucioneve. Tani ėshtė pėrgjegjėsia jonė, ne e kemi numrin mė tė madh tė votave, por zgjedhėsit tanė nuk e kanė tė lehtė ta pranojnė, megjithatė pėrgjegjėsia duhet tė jetė e atyre qė e kanė krijuar kėtė koalicion dhe kėtė pėrzgjedhje qė kanė bėrė ata.

    Zėri:Ēfarė pėrgjegjėsie duhet tė japė Thaēi nėse dėshton koalicioni, dorėheqje nga partia?

    Krasniqi: Me asnjė rast nuk kemi bėrė as pėrpjekjen mė tė vogėl pėr tė kėrkuar dorėheqjen e z. Thaēi. Tani krijimi i kėtyre institucioneve nė kėtė formė qė ėshtė bėrė sigurisht qė ka krijuar njė ndarje nė mendime dhe nė ide. Ata qė kanė thėnė se nuk kemi zgjedhje tjetėr, qė ėshtė z. Thaēi dhe ne qė mendojmė se megjithatė kemi mundur tė kemi njė zgjedhje mė tė mirė.

    Zėri: Ēfarė zgjedhje tjetėr mė tė mirė?

    Krasniqi: Kemi pasur afat 30 ditė qė tė bisedojmė me tė gjitha partitė politike, pa marrė parasysh qė disa kanė qenė mjaft rezistuese, mirėpo ėshtė dashur tė bėhen tentime nė forma tė ndryshme pėr tė krijuar njė stabilitet mė tė fortė nė rend tė parė brenda pėrbrenda koalicionit dhe pastaj nė institucionet e Kosovės. Unė mendoj se nuk janė shfrytėzuar tė gjitha kėto mundėsi. Megjithatė, pėrgjegjėsia ėshtė e kryetari edhe e atyre qė e kanė mbėshtetur kryetarin. Ne dėshirojmė qė kėto institucione tė funksionojnė mirė dhe nėse funksionojnė si duhet jo vetėm qė duhet mbėshtetur nga ne, po edhe nga qytetarėt.

    Zėri: Ēfarė prisni ju personalisht nga ky koalicion?

    Krasniqi: Ne duhet tė mendojmė pėr ta ndryshuar Kushtetutėn dhe tė mendojmė pėr tė bėrė njė reformė zgjedhore, e cila i eliminon disa defektet qė janė shfaqur nė zgjedhjet e 12 dhjetorit.

    Zėri: Pse ishit kundėr Pacollit pėr president?

    Krasniqi: Nė asnjė rast kurrė nuk kam thėnė qė ne duhet tė luftojmė pėr interesin e partisė dhe atė individual, pėr mua edhe kur kam qenė edhe kur s’kam qenė nė parti, nė krye e kam prioritet interesin kombėtar, pastaj atė tė subjektit politik, por gjithmonė e kam parė interesin e subjektit politik pėr atė tė kombit. Por interesi im edhe i familjes sime ėshtė i fundit. Kėshtu jam pėrpjekur t’u them tė gjithėve nė parti se angazhimi ynė ėshtė pėr kombin, interesi i dytė pėr partinė dhe i treti pėr vete.

    Unė jo me ēdo kusht kam qenė tė marr atė pozitė. Qėndrimi im nuk ėshtė mbėshtetur mbi inate, s’ėshtė e thėnė qė unė tė jem kandidat pėr president, por jo Pacolli. Ai ka qenė biznesmen i suksesshėm, s’dua tė merrem se si e ka fituar ai kėtė pasuri. Ne kemi qenė edhe njė gjeneratė nė shkollėn e mesme.

    S’kam asgjė personale, por Pacolli nuk ėshtė zgjedhja mė e mirė dhe zgjedhja qė i duhet Kosovės pėr krijimin e institucioneve nė kohėn kur u shtuan kritikat nga jashtė. Kosovės i duhej njė personalitet qė i heq kėta zėra kritikues pėr Kosovėn. Ne kemi bėrė tė kundėrtėn, jo vetėm qė nuk e kemi hequr kritikėn, por i kemi shtuar ato.

    Zėri: Pse nuk e patėt pėrkrahjen e Thaēit?

    Krasniqi: Edhe pse nė kryesi me konsensus ėshtė marrė vendim qė kandidat tė jem unė dhe refuzimin e Thaēit e konsideroj se nuk e ka pasur njė konsistencė nė kėtė drejtim pėr faktin se Thaēi nuk ka parė aleat tjetėr me tė cilėt do ta formohet qeverinė.

    Zėri: A janė dy fraksione brenda PDK-sė?

    Krasniqi: Unė e konsideroj Partinė Demokratike vepėr time, gjatė kėtyre viteve kam qenė njeriu mė i angazhuar nė PDK, kryetari ėshtė angazhuar nė dy fushatat e fundit, por stabilitetin, unitetin, kohezionin, jo ndarjet nė PDK i kam mbajtur unė gjatė tėrė kėtyre viteve. Jo tani, por asnjėherė unė nuk kam bėrė pėrpjekje pėr ta mundur askėnd me vota.

    PDK-ja nuk ėshtė rezultat i njė individi, as i kryetari tė saj, por i shumė veprimtarėve tė tjerė politikė qė kanė njė kulturė dhe traditė politike, por tė cilėt asnjėherė deri me sot nuk janė shtyrė pėr pozita.

    Kėta njerėz meritojnė respekt, as ata e as unė asnjėherė nuk kemi krijuar fraksione, bile-bile ndoshta ne mund ta marrim njė vėrejtje pse nuk kemi qenė mė ndikues qė kryeministri Thaēi nė mandatin e kaluar ta bėnte njė kabinet qeverisės me njerėz mė pėrgjegjės, me njerėz qė kanė njė kulturė politike, qė kanė njė kulturė intelektuale dhe nė fund tė fundit qė e donė vendin dhe qė donė qė me kontributin e tyre tė ndėrtojnė institucionet, por edhe ta zhvillojnė Kosovėn.

    Realisht, sa i pėrket krijimeve tė kabineteve, edhe nė vitin 2008, por edhe tani z. Thaēi i ka pasur duart tė lira dhe e ka pėrgjegjėsinė pėr krijimin e kabineteve qeveritare.

    Zėri: Pėrmendėm votat, Limaj thotė se “mbi 100 mijė vota i kam marrė, po nja 30 mijė mė mbetėn diku rrugės”. Keni kėrkuar rinumėrim tė votave. Ēfarė ndodhi, a janė vjedhur votat pėrbrenda?

    Krasniqi: Shikoni. Realisht ky proces i votimit ėshtė pėrcjellė me dobėsi tė ndryshme. Dihet se unė nuk kam bėrė fushatė, por sigurisht qė unė kam pritur nė disa komuna tė kem mbėshtetės mė tė fuqishėm sesa nė fakt janė. Nė komunėn e Prishtinės konsideroj qė ka pasur mė pak parregullsi dhe unė kam marrė mė shumė vota qė kėtė nuk e kam pritur sesa nė disa vende. Megjithėkėtė, nuk kam ndonjė argument pėr tė thėnė se kam marrė shumė vota. Megjithatė unė jam i kėnaqur edhe me mbėshtetjen qė kam edhe nga kėto vota qė janė konfirmuar zyrtarisht.

    Zėri: A mund ta mohosh qė nuk tė kanė mbetur edhe ty rrugės disa vota?

    Krasniqi: Nuk mund ta them kėtė, por megjithatė thashė qė kemi njė realitet qė kemi dhe thashė qė jam i kėnaqur edhe me mbėshtetjen qė kam pasur me rezultatin zyrtar qė ėshtė.

    Zėri: E pse kėrkuat rinumėrim?

    Krasniqi: Kam kėrkuar rinumėrim se kam qenė i bindur se dikujt i ėshtė bėrė padrejtėsi, duke i parė disa raporte tė pėrqendrimit tė votave nė individė tė caktuar qė nuk ėshtė reale. Sigurisht po tė rinumėroheshin nga fillimi, ndoshta do tė kishim njė rezultat tjetėr, por tani pėr tani ėshtė ky rezultat. Institucionet e pavarura zgjedhore qė janė edhe kushtetuese i kanė bėrė njė korrigjim kėtyre zgjedhjeve dhe konsideroj qė nė njė masė e kanė bėrė tė pranueshme rezultatin e kėtyre zgjedhjeve.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  5. #725
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Drenica 97 Lexo Postimin
    po ca thu more PLAKU,po kjo politika te ne eshte qesharake edhe ne po bejm hajgare me ta.

    Sa per keto parti qe i kemi ne Kosove toka i lshoft ,trajkoviqi e shume tjere kan me jau fut gishtat ketyne politikanve sa here te don,se keta jan mesu me jau fut edhe hiq sju vje merzi.

    Shpetimi i Kosoves eshte zhdukja e ketyre bandave qe ju po i quani parti politike,zhdukja e bandave titisto-enveriste eshte shpetimi i keti vendi.

    Pyetja ime per ty eshte:
    Kush i ak fajet per kete situat,mos me thuaj partit por egziston vetem nje parti qe e ka ber lemsh kosoven,e di qe e ke per zemer,por duhet then e verteta

  6. #726
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-11-2009
    Postime
    323
    Citim Postuar mė parė nga G-2 Lexo Postimin
    nuk e di saktesisht kete e din me se miri prokurori i euleksit!
    POr a ėshtė e sigurt qė do jet i thirrur si dėshmitar se e di qė ti jep do parashikimesh kogja serioze, dmth sa here ke thėn qe do ndodh diqka ajo ka ndohur .

    Dhe desha tė pyes edhe pėr rastin nė restoran mes hashimit dhe azemit, ku gjindet ai restoran ku ndodhi grindja ?

  7. #727
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga halla mine Lexo Postimin
    Jo PDK s'ka faj jo.. mire e ke. S'ka pas tjeter zgjidhje.
    Edhe LDK kur bente koalicion me AAK ka qene e njejta gjendje, mikrepo PDK-ja atehere bente zhurem flake qitke ashimi prej goje.. tu i sha tradhetaret..
    O kerkush nuk ka faj perveq politikajve tan qe nga arat kaluan ne kabinete,pse nuk e thuani te verteten.

  8. #728
    VV: Thaēi-Pacolli, kurorėzimi i hajnisė25-02-2011 13:40 CET Lėvizja Vetėvendosje ka zhvilluar sot njė aksion para Teatrit Kombėtar, nė Prishtinė, si pėrgjigje tė zhvillimeve tė fundit politike nė vend.

    “Martesa e Pacollit me Thaēin shpreh lumturi pėr kėta tė dy por pėr popullin e Kosovės kjo martesė e simbolizon kurorėzimin e hajnisė. Thaēi e Pacolli janė ēift ideal pėr tė negociuar me Serbinė”, shkruan nė posterėt e vendosur nė qendėr tė kryeqytetit nga aktivistėt e Vetėvendosjes.

    “Ndėrkohė qė ishte i martuar me Sejdiun, Thaēi e kishte filluar kėtė lidhje tė fshehtė me Pacollin. Sa herė qė iu desh ndihmė, Pacolli nuk hezitoi ta ndihmonte sepse Thaēi kėtė tė mirė ia ktheu me tenderė. Pra, kjo lidhje dikur e fshehtė tani ėshtė bėrė publike dhe kėtė e ka ndihmuar nė forma tė ndryshme, qoftė edhe me sms ambasadori Dell i cili nuk ka lėnė ēėshtje pa i futur hundėt”, ka thėnė me kėtė rast Vlorian Molliqaj i Vetėvendosjes.

    “Ne jemi kundėr kėsaj martese pėr shkak tė programit qė kėta politikan paraqesin dhe pėr shkak tė asaj qė ata thonė se do ta bėjnė”.


    Lėvizja Vetėvendosje!, tha ai, ėshtė kundėr negociatave me Serbinė dhe rrjedhimisht ėshtė edhe kundėr koalicionit PDK-AKR kur dihet qė ky koalicion do t’i rifillojė kėto negociata tė cilat janė tė padrejta dhe shumė tė dėmshme pėr Kosovėn.

    “Kėto negociata qė po pėrgatiten tani, janė negociata qė do tė pėrpiqen ta pėrfundojnė procesin e ndarjes sė brendshme tė Kosovės, projekt ky i cili, natyrisht, filloi me planin e Ahtisaarit qė ne e patėm kundėrshtuar edhe atėherė ndėrsa tė dyja kėto parti e patėn votuar nė Kuvendin e Kosovės”, tha Molliqaj.

    “Arsye tjetėr pse nė jemi kundėr kėsaj martese ėshtė se ky koalicion do ta vazhdojė procesin e privatizimit edhe tė kėtyre ndėrmarrjeve publike qė kanė mbetur. Pra, do t’i shesin ndėrmarrjet tona shpejt dhe lirė, dhe pa hartuar kurrfarė plani zhvillimor”, shtoi ai.


    “Ne angazhohemi qė t’i ndalim negociatat me Serbinė dhe privatizimin e ndėrmarrjeve publike, si dhe tė gjitha projektet e dėmshme qė tenton t“ia bėjė kjo qeveri popullit tė Kosovės. Kėtė do ta bėjmė edhe pėrmes institucioneve edhe pėrmes aksioneve tė tilla simbolike e demonstratave gjithė-popullore”, theksoi Molliqaj. /Zėri/
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  9. #729
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
    Pyetja ime per ty eshte:
    Kush i ak fajet per kete situat,mos me thuaj partit por egziston vetem nje parti qe e ka ber lemsh kosoven,e di qe e ke per zemer,por duhet then e verteta

    Krimi dhe kriminelet,duke e rujt vehten qe jan fut deri ne fyt,ne krim,po e qesin shtetin ton kosoven dhe popullin e saj si mburoj.

  10. #730
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Poeti Lexo Postimin
    Ketu Pajtohem Me Ty Drenica, Sepse Po Te Donte Opozita Nuk Vinte Pacolli Kryetar Shteti, Mirepo Pse Opozita Nuk Doli Me Kandidat Tjeter Por E Votoi Pacollin? Sepse Desheron Qe Ky Koalicion Dhe Ky Maskarallak Te Ia Hap Syte Popullit Qe Per Fat Te Keq Po Flen (bile Edhe Vv-ja Qe Tash Ne Parlament Me Nuk E Ka Besimin E Popullit Sikur E Kishte Si Levizje, U Pajtua Me Kete Oferte, Sepse Largimi Nga Parlamanti Eshte Sikur Heshtja-aprovim Apo Jo....per Fat Te Keq Ne Politiken Kosovare Gjithecka Eshte E Krimbur Edhe Pozita Edhe Opozita, Vetem Parat Qe Ata I Marrin Jane Te "pasterta" Zoti I Vrafte....
    Per mua opozita e ka dhen provimin,ata kerkuan nga pdk qe hashimi te largohet dhe qdo gje do ishte ne rregull,dhe kjo do te dali me von si shume e qelluar,me hashimin e provuam nje mandat dhe ja qka na gjet.

  11. #731
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anėtarėsuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
    Pyetja ime per ty eshte:
    Kush i ak fajet per kete situat,mos me thuaj partit por egziston vetem nje parti qe e ka ber lemsh kosoven,e di qe e ke per zemer,por duhet then e verteta
    une nuk shoh dallime mes ketyre partive pdk-ldk-aak-akr jane te njejta dhe bashkfajtor per gjendjen ne KOSOVE,VV eshte tregim tjeter.PDK e vetme nuk mund ta bej lemshh,asaj i ndihmoin ldk-aak-akr her me veprime her me mosveprime.

  12. #732
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Drenica 97 Lexo Postimin
    Kili,a mundesh me tregu pse vv,aak,ldk nuk e kandiduan Adem Demacin per kryetar...kushedi si do te votohej per keto dy kandidatura Demacin&Pacollin,pacolli ne raundin e pare i kishte vetem 54 vota.

    Qeveria si dihet sa do te qendroi,ajo mund te bie nese nuk miratohet buxheti ,pacolli i ka te sigurta 5 vite,s'ka kush qe e hjek,duhen 81 vota dhe vendim i gjykates kushtetuese qe e ka shkel kushtetuten.

    Te dy kryetaret e Kosoves Rugova&Sejdiu kan qen antar te partis se shokut tito,me sa di une pacolli nuk ka qen antar i lkj,ky e ka vetem nje parti $$$$$$$$$
    Pergjegjejen e ke prej meje
    Nuk e propozuan sepse opozita ishte e sigurt qe zgjedhja e dhendrrit te rusis per kryetar te kosoves do ishte grushti me i rend i mundeshme per pdk sidomos per hashim thaqin dhe keshtu ndodhi,u be perqrje ne parti dhe kete qmim do ta paguaj hashimi

  13. #733
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Citim Postuar mė parė nga guri79 Lexo Postimin
    POr a ėshtė e sigurt qė do jet i thirrur si dėshmitar se e di qė ti jep do parashikimesh kogja serioze, dmth sa here ke thėn qe do ndodh diqka ajo ka ndohur .

    Dhe desha tė pyes edhe pėr rastin nė restoran mes hashimit dhe azemit, ku gjindet ai restoran ku ndodhi grindja ?

    po eshte e sigurte se hashim thaci eshte i thirur si deshmitar ne kete gjyq nga ana e mbrojtjes se te akuzuarit per krime lufte !
    dhe ngjarja ka ndhodh ne restorant pllumbi dite me pare po hasha si gjithmone kembet e lehta a hahah!

  14. #734
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga G-2 Lexo Postimin
    drenica
    kam menduar se je atdhetar por po del partiash i lig dhe nje krahinarist i demshem!
    po si nuk ka pas zgjedhje tjeter hashimi ?!

    ai do te mund te leshonte rruge qe ramushi te behej kryeminister e vet mund te ishte president!


    por nga krimet e luftes nuk do ta shpeton pacolli kete mbaje mend cka po te them !
    pacolli do tua ua ngul edhe me fort edhe kete mbaje mend cka po te them!


    situata do te pershkallzohet ne ate mase pas arrestimeve dhe denimeve te kriminelve te luftes se hashimin as putini nuk do te jete ne gjendja ta shpetoi nga berat e tij!

    ta kesh te qarte se me daten 3 mars eshte nje gjyq dhe aty deshmitar eshte thaci i thirrur nga mbrojtja e atij qe do te gjykohet per tortura dhe krime lufte !
    Edhe ne te drenices dim me fol shtremt e me ndejt drejt

  15. #735
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Citim Postuar mė parė nga Drenica 97 Lexo Postimin
    une nuk shoh dallime mes ketyre partive pdk-ldk-aak-akr jane te njejta dhe bashkfajtor per gjendjen ne KOSOVE,VV eshte tregim tjeter.PDK e vetme nuk mund ta bej lemshh,asaj i ndihmoin ldk-aak-akr her me veprime her me mosveprime.
    e ketu ke fol si burrat !

    i keqi eshte i keq o i nderuar kushdoqofte ai!

  16. #736
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anėtarėsuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
    Per mua opozita e ka dhen provimin,ata kerkuan nga pdk qe hashimi te largohet dhe qdo gje do ishte ne rregull,dhe kjo do te dali me von si shume e qelluar,me hashimin e provuam nje mandat dhe ja qka na gjet.
    Opozita e paska dhan provimin,po nuk behet politika me inate,cka nese pdk do te pranonte te krijohej qeveri pa thacin,por ju vendos kushte partive tjera qe pjes e qeverise te mos jene isa mustafa,ramushi,blerim shala,pacoli etj.

  17. #737
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
    Edhe ne te drenices dim me fol shtremt e me ndejt drejt
    i nderuari drenicak,
    me dhimset me se shumti familja e adem jasharit!

    pse me dhimset sepse e kane perqa hashimi dhe jakupi!
    rifat jashari dhe murati jane me jakupin !

    ndersa bekimi dhe lulezimi jane me hashimin!
    kjo qe po ta them eshte shume e vertete!

    dhe tek e fundit sakrifica e jasharajve nuk eshte bere per te ardhe ne pushtet pa vote shoket e atyre qe maskaruan ademi jasharin me familje !

  18. #738
    mall Maska e bili99
    Anėtarėsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Opinion personal,jo per replike dhe as per personalizim!

    Pavarsia qe u fitua me gjak, u shit me pare.
    PDK ben hajgare me popullin e Kosoves dhe e shkel dhe e cnderon amanetin e deshmoreve te Kosoves...te kene turp per kete zgjedhje.
    Ky rast edhe njehere i ben deshmoret te rrotullohen ne varre dhe i ben idealistat e mbetur ( nje numer i vogel) te heqin dore nga vetvetja.
    Qyrku i Nastradinit!
    Salep Sulltani!
    Presidenti i sotem i Kosoves!
    Ta bej nje urim nuk mundem,pasi duhet te uroj popullin e Kosoves, e kjo zgjedhje nuk eshte as e popullit dhe as per popullin,kjo zgjedhje eshte per interesa klanore dhe regjionale...ne fakt kush eshte zgjedhesi i vertete i oligarkut jugosllavo-shqiptaro-rus?

    me nderime,
    bili99
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  19. #739
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Prishtina.C Lexo Postimin
    SMS Politike tregoje nxorri ne pahe ate se Behgjet Pacolli esht njeri i Amerikes dhe perfundimisht ju mbylli gojen disa shpekullantve te cilet shpifnin lloj lloj Idiotizmash se Pacolli esht njeri i Russis e pro Russe o Serb.

    E Pane shqiptaret mbare se Behgjet Pacolli nuk esht shpijun e ase tradhtare

    Kontakti i Behgjet Pacollit me Ambasadorin Amerikan dhe ajo qe u pa hapur si perkrahje e fuqishme e Amerikaneve qe Pacolli te zgjidhet President i kosoves i zhduki perfundimisht te gjitha dyshimet se kush esht Pacolli.
    Po qfar amerike o kungull,po ja ka mush gjepin,e delli per pare nuk po lajke gje pa ber,ja nin krizmen ma von kesaj pune,nje jam i sigurt qe ne kosove pacovi eshte bira e fundit e kavallit,kush nuk ka per tja var,duke marr parasysh te kaluaren e tij dhe analfabetizmin qe ka,me intereson a e ka te kryer shkollen fillore,po nime as tita nuk ka pas shkoll.
    te te rroj shoku tito alias pacovi

  20. #740
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga Drenica 97 Lexo Postimin
    perveq hashimit per pacollin votuan edhe 61 deputet

    mediat luftuan qe ta bejn surrovin kryetar.i cili nuk eshte hiq ma i mire se pacolli

    ojq tana jan pron e surrovit

    kryetaret e partive opozitare ishin kunder,ata nuk u besuan deputetve te vet dhe iken nga kuvendi

    organizata e veteranve te luftes nuk mund te flas ne emer te veteranve as per pacollin e as per kurtin te cilin e shpallen te dyshimt

    kryetari nuk e ka obligim te jet unifikues i partive politike,por unifikues i

    qytetarve,po te ishin partit opozitare ne kuvend jam i bindur se per pacollin
    do te votonin te pakten 70 deputet.

    pse opozita bojkotoi kuvendin,pse nuk dolen me nje kunderkandidat dhe ta "shpetoin" vendin nga "rusofili" Pacolli.
    Fjalen e kam per shqiptaret e jo per trajkoviqkat,shqiptaret shumica dermuse nuk e votuan,besoj e din ket

Faqja 37 prej 55 FillimFillim ... 27353637383947 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •