Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-11-2010
    Vendndodhja
    Ferizaj
    Postime
    4

    Talking kam nevoj per pak ndihme

    me duhen disa te dhena ne lidhje me keto tema
    "kuptimi i tregut dhe llojet "
    "klasifikimi i tij (tregut)"
    "qmimet normale dhe teoria e ekuilibrit"

    nese keni mundesi te me ndihmoni ju famnderit per mirekuptim
    me duhet deri te marten me date 15
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga f.hajdini : 11-02-2011 mė 12:19

  2. #2
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anėtarėsuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    Pak me ne detaje se ne cilen faz te ekonomis.
    Sepse nuk e di a te duhet Tregje si p. sh. Tregu i persosur dhe i papersosur dhe faktoret qe percjellin kto tregje apo Apo te duhen Tregje Internationale, Nationale i Monedhave dhe kapitalit apo?
    Tregu eshte aj vend ku realizohen Kerkesa dhe Oferta

    sepse per tregje ka shum te lutem pak me sakt per qfar te duhet

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-11-2010
    Vendndodhja
    Ferizaj
    Postime
    4
    me duhen te dhena ne pergjithesi per tregun, jo per ndarje te thella si keto qe i permende por
    p.sh. qka eshte tregu? si ndahet tregu sipas disa faktoreve te pergjithshem? pse sherben tregu?klasifikimi i tregut? dhe diqka per qmimet normale dhe teorine e ekuilibrit te tregut etj

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2011
    Postime
    5
    Tregu esht ai vend ku percaktohet kerkesa dhe oferta. Perdoret per shkembim mallrash dhe vlerash monetare.
    Cmimi normal percaktohet duke marre parasysh referencat per kategori produktesh te ndryshme.
    Shpresoj te te kem ndihmuar gjithsesi me duhet me shume informacion se clloj teme po ben qe te mund te te ndihmoj

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Pėr: kam nevoj per pak ndihme

    ..Kam nevoj per me shume diell,
    per me shume drite diellore
    per praneveren dhe lulet e saj,
    qe aq shume i dua...
    Kam nevoj per nje"shoqen"time
    qe aq shume e desha dhe asnjehere s'ja thash...
    ...per nje shokun tim,(te larguar nga atedheu)
    qe te pijm nje kafe bashk e t'ja rrefej dhembjet e mija.

    Kam nevoj te kthehem mbrapa,
    dhe ti fshij disa rruge qe nuk shkova dejt.

    Kam nevoj qe te behem me i bute,
    qe te kem mundesine te jetoj jete njeriu.
    Kam nevoj per shume e shume gjera,dhe se tanime e kam kuptuar
    qe une dhe vetem ue,jam aj qe mund ta levize
    "karrocen"time perpara,
    pa patur nevoj njeri,
    perpos teje qe me mungon,e dashurija ime...Dielli1 pranvere 2013....

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-03-2013
    Postime
    147

    Pėr: kam nevoj per pak ndihme

    Zotri f.hajdini do mundohem sado pak te ju sqaroi funkioniomin e tregut .
    Se pari qdo shtet normal perpilon planin ekonomik zhvillimor .Cakton parametrat e taksave dhe veprimtarive te cilat ka nevoi nje shtet .Ne pergjithesis ekonomia e planifikuar zbatohet qdo kend ne bot .Kemi edhe perzirje te ekonomive brenda sistemit .Varsisht nga zhvillimi ekonomik se ne qfar resore ka zhvillim ekonomia mund te ndahet ne shum veprimtari.Vareisht se qfar vepimtarie zhvilon dhe se qfar kushte jan ne treg caktohet edhe qmimi i tregut .
    Psh .Ne Kosove ska asnje program zhvillimor te gjitha jan len stihis .Veporimatari me profitabie per momentin jan ato te ndertimeve edhe pse edhe ato her do kur do pesoin kolaps mu per arsye te stihis se ndertimeve glomaze .Qmimi i ndertimeve sipas trendit te tregut sillen aty nga 250-350 euro me qelsa ne dor varesisht nga materiali ,vendi i ndertimet .Ndersa shitja me pakic e objekteve sillet aty nga 450-12oo euro per meter katrore .Per objete biznesore qmi eshte me i lart e ndertimit eshte 500-8000 euro per meter e i shitjes silet aty reth 2500-3800 euro per meter katror.
    Sa i perket veprimtarive tjera varsisht nga sektori ku mendoni te zhvilloni veprimtarin tregu matet ne ate menyr se ne qfar rethanesh veprohet dhe sa jan kalot e materialit (pra humbjet ) detyrimisht qdo biznes detyrohet te bej shtrejtime mu per shkak te politkmave fiskale qe ka shteti ndaj bizneseve .
    Psh te marim biznesin per majmeri ,ky biznes eshte nje biznes shum i ngadalshme dhe nuk ka mundesi perfitimi per afat shkurter .Ne afategjat biznesi per majmeri eshte me ekonomiki por qmimet e tregut percaktohen varsisht nga ata qe sherbehen nga ky treg .Nese ka nje menagjer te mir ateher kjo veprimatari ne afategjat do tregoi sukses dhe do keni perfitime vjetore te madha .Per te aritur ky maximum ne ket vepimateri duhet te meresh se paku dhjet vjet qe te mundesh te zotrosh tregun .Por hyrja ne treg se do thot doemos nese je korekt ne sherbime ateher suksesi i ksaj veprimatarie eshte edhe me i vogel mund te arihet edhe nje nje koh me te shkurter .Koha shkurtohet nese meresh vetem me nje veprimtari .Ndersa se cilat sektore japin perfitime me te medha jan vepimtarit sherbyese dhe furnizuese .Varsisht nga interesimi pra nga kerkesa nese oferta eshte e vogel ateher (kurba ) e qmimit ritet dhe perfitimi behet maramendes .Nese nis e (lazdrohesh ) pra bje ne kvalitet ateher humb edhe tregun .Ke veprimtari tjera prodhuese siq jan pepunimi i metaleve ose vepimtarive tjera mundet te perefitosh .nese je i ineresuar te besh perfitime te menjehreshme ateher nese ke para mundesh te hysh te behesh aksionar i ndoi banke prestigjioze ku intereset devidentat rentat letrat me vler jan joshese .Mundsia e kalkulimit te ofertes dhe kerkeses shkon ne ate menyr ku angazhon ne njohes te mir te marketingut te fushave perkatese .Marketingu lun rrol eklavant per sukses te nje firme .Keshtu qe varesisht se qka je i interesuar te meresh eshte edhe pergjegjeja edhe pse nuk mundesh te jesh ne ploteni i sigurt ne treg nese nuk ke nje perfaqesim te denjet te njerezve qe i anagazhon ne treg .Besushmeria duhet te jet ne nivel korektesia dhe saktesia e perllogaritjes se kohes se detyrimeve qe gjenden para jush .Keshtu eshte se shum veshtire eshte te perfitosh tregun por fare leht mundesh te humbesh tregun keshtu qe me randesi eshte marketingu dhe mjetet percjelese te perllogaritjes se perfitimeve ne treg .
    ju le me shendet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •