Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 97
 1. #1
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  far sht Komunizmi?

  far sht Komunizmi?


  Prkufizimi shkencor:

  Nj shoqri pa klasa dhe pa shfrytzim. Nuk ka nj instrument shtetror q mund t prdoret nga njra pjes e shoqris pr t mbajtur nn kontroll dhe pr t shfrytzuar pjesn tjetr. Nuk ka nevoj pr ushtri apo pr forca policie. Nuk sht e nevojshme pr t shkmbyer prodhimin me para pr ta pasur. Shoqria ekziston n baz t parimit: Nga secili sipas mundsive, gjithsecili aq sa i nevojitet.

  Prkufizim i gabuar: (q besohet nga t gjith por q sht krejt i pavend)

  Sundimi i shtetit nga nj parti e vetme n nj sistem mono-partiak q shtyp do lloj forme opozite. Kontrolli i ekonomis nprmjet centralizimit. (Shembuj t ktij prkufizimi t gabuar: Shqipria komuniste, Ish Bashkimi Sovjetik, Kina, Kuba, Koreja e Veriut, etj.)

  Ku ka ekzistuar komunizmi?
  Asgjkund. Komunizmi, n kuptimin e nj shoqrie pa klasa dhe pa shfrytzim nuk ka ekzistuar asnjher.

  Fjalt "Komunizm" dhe "Socializm" keqprdoren jo rrall pr t prshkruar nj shoqri e cila hidhet n revolucion popullor pr t hedhur nga pushteti klasn sunduese dhe imperializmin e huaj, si dhe ku marrdhnia me pronn dhe cilsia e jets s masave ndryshon n mnyr rrnjsore. Kto revolucione popullore meritojn mbshtetje pr t'i br ball sulmeve imperialiste. Megjithat, sht e nevojshme q t bhet dallimi kolosal mes ktyre revolucioneve popullore dhe sundimit t klass puntore.  far sht Socializmi?

  Edhe fjala Socializm ka kuptime t ndryshme pr njerz t ndryshm. Ekziston nj prkufizim shkencor ashtu si ekziston edhe prkufizimi i gabuar.

  Pkufizimi shkencor:

  Nj shoqri e drejtuar nga klasa puntore dhe jo nga borgjezia (biznesi i madh). Shteti prdoret pr t mbrojtur interesat e klass puntore kundr atyre q ende kan pasuri dhe pushtet dhe t cilt do t prpiqen q t rikthejn kapitalizmin dhe sundimin e borgjezis. Socializmi sht nj faz tranzicioni midis prmbysjes s klass borgjeze dhe zhvillimit t shoqris komuniste.

  Prkufizime t gabuara:

  Nj shoqri n t ciln borgjezia sundues prmirson paksa cilsin e jets s klass s shfrytzuar puntore nprmjet mnyrave t tilla si taksimi paksa m i madh i kapitalistve. N Europ, fjala socializm identifikohet me demokracin sociale, trend ky i prhapur shum n politik. (Shembuj t gabuar: Suedia, Franca, Finlanda, etj).

  Sundimi i shtetit nga nj parti e vetme n nj sistem monpartiak q shtyp do lloj forme opozite. Kontrolli i ekonomis nprmjet centralizimit. (Shembuj t ktij prkufizimi t gabuar: Shqipria komuniste, Ish Bashkimi Sovjetik, Kina, Kuba, Koreja e Veriut, etj.

  Ku ka ekzistuar socializmi?

  Si dhe msipr. Socializmi shkencor (sundimi i klass puntore) nuk ka ekzistuar asnjher, prve se n nj stad fare embrional n kohn e komuns s Parisit m 1871, ose n periudhn e hershme t revolucionit Rus.

  Fjalt "Komunizm" dhe "Socializm" keqprdoren jo rrall pr t prshkruar nj shoqri e cila hidhet n revolucion popullor pr t hedhur nga pushteti klasn sunduese dhe imperializmin e huaj, si dhe ku marrdhnia me pronn dhe cilsia e jets s masave ndryshon n mnyr rrnjsore. Kto revolucione popullore meritojn mbshtetje pr t'i br ball sulmeve imperialiste. Megjithat, sht e nevojshme q t bhet dallimi kolosal mes ktyre revolucioneve popullore dhe sundimit t klass puntore.


  Po shtja e natyrs njerzore?

  Ekonomia e vetorganizuar pa para e s ardhmes do t liroj potencialin e plot t iniciativs njerzore dhe orvatjet pr lumturi.

  Shum njerz argumentojn se komunizmi sht i pamundur pr shkak t "natyrs njerzore". Thelbi i ktij argumenti t gabuar sht mendimi se shoqria komuniste do t bazohej n nj qeveri qendrore t gjithpushtetshme, e cila do t ket pr detyr q t'i tregoj gjithsecilit se far duhet t bj, e rrjedhimisht do t nnvlersonte iniciativn e individve dhe krkimin e lumturis.

  Ky argument bazohet n dy supozime t gabuara:
  Supozon q shoqria komuniste do t jet e ngjashme me at t Shqipris komuniste (e ashtuquajtur demokraci popullore).
  Supozon q njerzit do punojn vetm pr t shtuar pasurin e tyre.

  E vrteta sht ndryshe.

  Nuk do t ket qeveri n shoqrin komuniste. Njerzit do t bjn at q dshirojn, pa u ngacmuar nga njeri tjetr. Krijimi i nj force t korruptuar policie apo i nj klase t re sunduese do t pengohet nga lufta e masave t armatosura me transparenc.
  N nj bot ku ka bollk pr t gjith, askujt nuk do i duhet q t luftoj (apo qoft edhe t punoj) pr t mbijetuar sepse kjo do t jet nj e drejt e lindur, ashtu si edhe frymmarrja. Njerzit do t punojn n projekte q do t'i zgjedhin vet sepse: a) iu plqen puna dhe iu duket zbavitse; b) do t'iu plqej puna me koleg t talentuar; c) do t duan q bota t bhet m e mir; d) do t duan nj status social apo mirnjohje. Kjo bot me bollk pr t gjith do t mundsohet nga nj rendiment shum m i lart i puns njerzore.

  Shembulli m i mir i nj bashkpunimi komunist sht sistemi operativ Linux. Brthama e ktij sistemi operativ sht krijuar nga mijra njerz, t cilt kan punuar falas. Shembulli i dyt sht nj forum interneti. N forumet e internetit, ku njerzit krkojn ndihm dhe e marrin at pa para, askush nuk i paguan ndihm dhnsit. Njerzit e japin at sepse kjo sht shprehje e parimeve dhe bindjeve t tyre.

  Kush i ka gjrat nn kontroll?

  N kapitalizm dhe n t gjitha sistemet e tjera t mparshme monetare, kontrollin mbi kushtet e puns dhe jetn e shoqris n prgjithsi e ka vetm nj pjes e vogl e popullsis. Vetm nprmjet komunizmit t pastr, masat kontrollojn kushte e tyre t puns, kulturn, ekonomin dhe politikat e shoqris.


  far i ndodhi revolucionit t Leninit?


  Prpjekjet e bra n histori (me revolucionin rus n krye) pr t sjell n fuqi klasn puntore u asfiksuan dhe pastaj degjeneruan n regjime mono-partiak t cilt qeveriseshin pak a shum me mnyra feudalsh dhe shtypnin fardolloj opozite serioze. (Shtete policore, n t cilat nj organizat e vetme ushtronte monopol mbi mendimin dhe aktivitetet politike).

  Prmirsimi i jets s masave si n Rusin e pas revolucionit ashtu edhe n Shqiprin e vogl pas luft s dyt botrore erdhi si rezultat i prapambetjes s skajshme n t ciln ndodheshin kto vende. Sidoqoft, kto prmirsime nuk ishin rezultati i sundimit t klass puntore.


  Cilat do t jen t drejtat e puntorve pasi borgjezia t hidhet posht?

  N kontekstin e nj shteti t qndrueshm t puntorve, shoqria moderne (me ekonomi dhe infrastruktur moderne) vet puntort do t ken t drejt t:

  krijojn organizata t pavarura politike
  t mobilizojn opinionin e prgjithshm kundr pazotsis, hipokrizis dhe korrupsionit t njerzve dhe politikave t vet shtetit t puntorve.


  Si do t ishte nj shoqri e pastr komuniste?

  Ekonomia e vetorganizuar pa para bazohet mbi parime t pranuara botrisht dhe t cilat jan bosht referimi i gjithsecilit dhe jo n institucione t huaja pr individin dhe q mund t prdoren si instrument sundimi.

  Ekonomia e ardhshme komuniste, bazuar n parimin "nga secili sipas mundsis, secilit sipas nevojs", nuk do t bazohet n ekonomin e tregut, kapital, mallra apo rroga. Ekonomia nuk do t bazohet n shkmbimin e mallrave t asnj lloji. Nuk do ekzistoj asnj lloj autoriteti suprem q duhet t'i tregoj t gjithve se far duhet t bjn.

  E gjith puna dhe veprimet ekonomike do t jen vullnetare, dhurata t dhna falas pa asnj lloj detyrimi apo interesi. Ekonomia komuniste do t prbhet nga nj mori kooperativash t vetorganizuara, n gar me njra tjetrn pr t transformuar punn e kualifikuar dhe burimet e tjera n forma t mirqenies shoqrore, n shrbim t nevojave materiale dhe kulturore t masave.

  Kriza e teoris

  Degjenerimi i revolucioneve komuniste (Rusi, Kin, Shqipri, etj) kan krijuar nj situat n t ciln sht e pamundur pr njerzit e zakonshm q sikur qoft edhe t mendojn si mund t jet nj shoqri q nuk drejtohet nga borgjezia.

  Kjo situat e krijuar quhet "Kriza e Teoris". Degjenerimi teorik i "ekosistemit t majt" i ka ln aktivistt politik me vetm dy alternativa krejt t dshtuara:

  1) nj shtet socialist policor, n t cilin puntort shfrytzohen nga nj klas e re sunduese, ndrsa zri i pavarur politik, jeta dhe veprimtaria e puntorve shtypet n mnyr t pamshirshme.
  2) sundim i prjetshm i borgjezis.

  Pr sa koh kriza e teoris nuk kaprcehet, lvizjet e ndryshme masive (p.sh. lvizjet kundr luftrave imperialiste, kundr OBT, globalizimit korporativ, etj) nuk do t jen n gjendje q t nxjerrin miliona njerz me bindjen e patundur se nj bot m e mir ekziston me t vrtet. Pa u kaprcyer kriza teorike, nuk do t ket kurr lvizje masive pr t hedhur pushtetin e borgjezis.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Komunizmi dhe Socializmi i vertet jane si ajo pika ne horizont qe vuan ti afrohesh po asnjehere se takon.Kan per te ngelur thjesht teorike dhe asnjehere s'kan per tu zbatuar.Eshte e pamundur.
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 3. #3
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Elonaa Lexo Postimin
  Komunizmi dhe Socializmi i vertet jane si ajo pika ne horizont qe vuan ti afrohesh po asnjehere se takon.Kan per te ngelur thjesht teorike dhe asnjehere s'kan per tu zbatuar.Eshte e pamundur.
  Shum njerz argumentojn se komunizmi sht i pamundur pr shkak t "natyrs njerzore". Thelbi i ktij argumenti t gabuar sht mendimi se shoqria komuniste do t bazohej n nj qeveri qendrore t gjithpushtetshme, e cila do t ket pr detyr q t'i tregoj gjithsecilit se far duhet t bj, e rrjedhimisht do t nnvlersonte iniciativn e individve dhe krkimin e lumturis.

  Ky argument bazohet n dy supozime t gabuara:
  Supozon q shoqria komuniste do t jet e ngjashme me at t Shqipris komuniste (e ashtuquajtur demokraci popullore).
  Supozon q njerzit do punojn vetm pr t shtuar pasurin e tyre.

  E vrteta sht ndryshe.

  Nuk do t ket qeveri n shoqrin komuniste. Njerzit do t bjn at q dshirojn, pa u ngacmuar nga njeri tjetr. Krijimi i nj force t korruptuar policie apo i nj klase t re sunduese do t pengohet nga lufta e masave t armatosura me transparenc.

  N nj bot ku ka bollk pr t gjith, askujt nuk do i duhet q t luftoj (apo qoft edhe t punoj) pr t mbijetuar sepse kjo do t jet nj e drejt e lindur, ashtu si edhe frymmarrja. Njerzit do t punojn n projekte q do t'i zgjedhin vet sepse: a) iu plqen puna dhe iu duket zbavitse; b) do t'iu plqej puna me koleg t talentuar; c) do t duan q bota t bhet m e mir; d) do t duan nj status social apo mirnjohje. Kjo bot me bollk pr t gjith do t mundsohet nga nj rendiment shum m i lart i puns njerzore.

  Shembulli m i mir i nj bashkpunimi komunist sht sistemi operativ Linux. Brthama e ktij sistemi operativ sht krijuar nga mijra njerz, t cilt kan punuar falas. Shembulli i dyt sht nj forum interneti. N forumet e internetit, ku njerzit krkojn ndihm dhe e marrin at pa para, askush nuk i paguan ndihm dhnsit. Njerzit e japin at sepse kjo sht shprehje e parimeve dhe bindjeve t tyre.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e genti1972
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  46
  Postime
  304
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Dasius Lexo Postimin
  Shum njerz argumentojn se komunizmi sht i pamundur pr shkak t "natyrs njerzore". Thelbi i ktij argumenti t gabuar sht mendimi se shoqria komuniste do t bazohej n nj qeveri qendrore t gjithpushtetshme, e cila do t ket pr detyr q t'i tregoj gjithsecilit se far duhet t bj, e rrjedhimisht do t nnvlersonte iniciativn e individve dhe krkimin e lumturis.

  Ky argument bazohet n dy supozime t gabuara:
  Supozon q shoqria komuniste do t jet e ngjashme me at t Shqipris komuniste (e ashtuquajtur demokraci popullore).
  Supozon q njerzit do punojn vetm pr t shtuar pasurin e tyre.

  E vrteta sht ndryshe.

  Nuk do t ket qeveri n shoqrin komuniste. Njerzit do t bjn at q dshirojn, pa u ngacmuar nga njeri tjetr. Krijimi i nj force t korruptuar policie apo i nj klase t re sunduese do t pengohet nga lufta e masave t armatosura me transparenc.

  N nj bot ku ka bollk pr t gjith, askujt nuk do i duhet q t luftoj (apo qoft edhe t punoj) pr t mbijetuar sepse kjo do t jet nj e drejt e lindur, ashtu si edhe frymmarrja. Njerzit do t punojn n projekte q do t'i zgjedhin vet sepse: a) iu plqen puna dhe iu duket zbavitse; b) do t'iu plqej puna me koleg t talentuar; c) do t duan q bota t bhet m e mir; d) do t duan nj status social apo mirnjohje. Kjo bot me bollk pr t gjith do t mundsohet nga nj rendiment shum m i lart i puns njerzore.

  Shembulli m i mir i nj bashkpunimi komunist sht sistemi operativ Linux. Brthama e ktij sistemi operativ sht krijuar nga mijra njerz, t cilt kan punuar falas. Shembulli i dyt sht nj forum interneti. N forumet e internetit, ku njerzit krkojn ndihm dhe e marrin at pa para, askush nuk i paguan ndihm dhnsit. Njerzit e japin at sepse kjo sht shprehje e parimeve dhe bindjeve t tyre.


  eshte utopi komunizmi .....sh i mire eshte me fjale por kur te behen njerezit robot ateher do mund te zbatohen


  M'KA IK ZARI

 5. #5
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,884
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 60 postime
  komunizmi eshte nje bajge qe qelb boten...

 6. #6
  sylar Maska e Jackie
  Antarsuar
  21-10-2010
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  544
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Elonaa Lexo Postimin
  Komunizmi dhe Socializmi i vertet jane si ajo pika ne horizont qe vuan ti afrohesh po asnjehere se takon.Kan per te ngelur thjesht teorike dhe asnjehere s'kan per tu zbatuar.Eshte e pamundur.
  Ke kinen qe po i zbaton per mrekulli
  Against all odds..

 7. #7
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Lexojeni nj her postimin para se t jepni prgjigje. Mos u nxitoni t jepni vlersimet tuaja bazuar n koncepte t gabuara.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Aksinja
  Antarsuar
  16-01-2011
  Vendndodhja
  kojshi me SknderBeu-n
  Postime
  369
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Komunizmi sht nj shoqri e pa arritshme, mjafton t kujtosh 10 cilsit e komunistit,
  prandaj dhe Enveri kaloi n socializm, nj shoqri pa nj diktatur nuk krijohet dot, n socializm ekzistonte diktatura e proletariatit, n kapitalizm sht diktatura e ligjit
  Secili pr vete, Zoti pr t gjith

 9. #9
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  S'kemi c'te lexojme. I kemi lexuar me perpara te tilla budallalliqe, qe nga Marksi, Engelsi e te gjithe idiotet e tjere me radhe.

  Edhe dicka, duhet te rregullosh fjalorin me siper. Nuk duhet te thuash Fuqia e klases puntore, por duhet Diktatura e proletariatit. Ate Borgjezine mire e ke, ashtu duhet. lol

 10. #10
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Megjithat un insistoj q duhet ta lexoni t gjith postimin me kujdes sepse duket q nuk e keni kuptuar fare.

  N komunizm nuk ka diktatur. Socializm n Shqipri nuk ka pasur ndonjher, komunistt nuk jan t gjith njsoj. Komunizmi nuk ka lidhje me diktaturn e proletariatit.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Aksinja
  Antarsuar
  16-01-2011
  Vendndodhja
  kojshi me SknderBeu-n
  Postime
  369
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dasius Lexo Postimin
  Megjithat un insistoj q duhet ta lexoni t gjith postimin me kujdes sepse duket q nuk e keni kuptuar fare.

  N komunizm nuk ka diktatur. Socializm n Shqipri nuk ka pasur ndonjher, komunistt nuk jan t gjith njsoj. Komunizmi nuk ka lidhje me diktaturn e proletariatit.
  Nj pyetje, nse n Shqipri nuk ka pasur Socializm, ather far regjimi ishte, sepse Komunizm nuk besoj t ishte?
  Secili pr vete, Zoti pr t gjith

 12. #12
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Regjim diktatorial pa ndonj emrtim konkret. M shum nj revolucion konstant me tipare sociale, etj.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 13. #13
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Aksinja Lexo Postimin
  Nj pyetje, nse n Shqipri nuk ka pasur Socializm, ather far regjimi ishte, sepse Komunizm nuk besoj t ishte?

  Per fate te keqe Shqiperia ishte stalinizem. I vetmi shtete qe ishte afruare afer socializmit te vertete ishte ish Jugosllavia . Jugosllavia ishte shtete socialiste i hapur ndaj perendimit dhe lindjes . Politikanet e ish Jugosllavise mbas vdekjes se Titos u thelluane ne nacionalizem dhe ky sistem i socializmit u shkaterua ne vitin 1980.

 14. #14
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Na bej nje zile kur te kapercehet kriza e teorise.

  Nqs njerezit behen aq te vetndergjegjshem ndaj ketij humanizmi te papare , atehere shume mire edhe ideologjite fetare mund te fuksionojne me mire se komunizmi vet.

  Problemi eshte se atehere kur njerezit te ecin ne nje vije te drejte qe te gjithe , atehere ajo vije tregon se ska me jete mbi kete toke , zemra pushoi.

  Vere qe ste ze nuk ka . Leng rrushi , nga ana tjeter , mund te gjesh kudo

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Jackie Lexo Postimin
  Ke kinen qe po i zbaton per mrekulli


  Kinezi ta shpif ne amerik jo me ne kine.E njef kinen ti zoteri??!!Mendon se ka barazi ne kine??? Mos shiko kinezin e pasur te shangait apo pekinit.shif ata qe punojne orizoreve dhe s'kan dyshek te flene.flene ne tok.Kina po fuqizohet si shtet po popullsin po e rjep dhe ka cope cope.
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Dasius Lexo Postimin
  Lexojeni nj her postimin para se t jepni prgjigje. Mos u nxitoni t jepni vlersimet tuaja bazuar n koncepte t gabuara.

  Po ca koncepte te gabuara.Ne komunizem njerzit duhet te punojne sipas aftesive te tyre por duhet te jetojne njelloj.PO kur mund te arrihet kjo mendon ti??!!Asnjehere!!!.NUk bashkon jeten nje i afte,puntor dhe i zgjuar me nje te paafte.budalla dhe dembel...Ata jan martuar dhe divorcohen se kan nivele te ndryshme, ti thua do bejme te jetojne te gjithe bashke njelloj.KOmunizmi eshte i paarritshme.
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime
  ...llambe me kandil.

 18. #18
  Gleni Maska e Glendis
  Antarsuar
  17-08-2003
  Vendndodhja
  Brooklyn , NY
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Teoria e komunizmit ka qellim barazine mes njerezve , te jene te gjithe njesoj , po jo ashtu sic u perdor nga Diktatoret e famshem por sic e tha edhe parafolesja , nuk arrihet dot , eshte teori e deshtuar .
  ...

 19. #19
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mua m vjen keq se asnjri nga ju q keni komentuar nuk e keni lexuar me vmendje at q sht shkruar n postim.

  M sipr po lexoj disa koncepte si:

  1. Komunizmi ka si qllim barazin mes njerzve
  2. Ne komunizem njerzit duhet te punojne sipas aftesive te tyre por duhet te jetojne njelloj. NUk bashkon jeten nje i afte,puntor dhe i zgjuar me nje te paafte.budalla dhe dembel.
  3. Nqs njerezit behen aq te vetndergjegjshem ndaj ketij humanizmi te papare , atehere shume mire edhe ideologjite fetare mund te fuksionojne me mire se komunizmi vet.

  Mirpo kto jan koncepte t gabuara nisur nga nj logjik e gabuar.


  E para.

  Komunizmi nuk ka asnj qllim. Komunizmi nuk sht nj sistem q vihet n jet nga dikush apo q i imponohet shoqris n nj mnyr apo n nj tjetr q t arrij qllime t caktuara. Komunizmi n rradh t par sht mnyr t menduari, t jetuari, sjelljeje sociale dhe pastaj sistem shoqror q nuk drejtohet nga askush n asnj lloj mnyre.

  E dyta.

  N komunizm njerzit nuk "duhet" t jen asgj q ata nuk e dshirojn dhe nuk jan t detyruar t punojn por kur punojn, nuk jan t detyruar t punojn pun q nuk u plqejn me njerz q nuk u plqejn. N komunizm nuk ka t aft dhe t paaft pasi shoqria kujdeset pr njerzit q n fmijri n mnyr q asnj individ t mos shkoj dm.

  E treta.

  Komunizmi nuk sht humanizm. N komunizm fjala humanizm e humbet kuptimin pasi n komunizm nuk ekziston dhuna, shfrytzimi, keqprdorimi dhe varfria, e rrjedhimisht nuk ka nevoj pr koncepte si humanizmi.

  Ndryshe nga ideologjit fetare q n thelbin e tyre propagandojn fenomene t tilla si dasia, kulti, nnshtrimi, besimi n t mbinatyrshmen etj, ideologjia komuniste vendos n qendr t vmendjes njeriun, bashkimin e popujve, rnien e do lloj kufiri, lirin mendore n t ciln kufiri i vetm sht hapsira, bollkun, mosdiferencimin klasor, arsyetimin logjik, dhe m e rndsishmja, at q asnj fe nuk e ka cikur asnjher si tem, zhdukjen absolute q do lloj forme t paras, prons apo pasuris.

  Disa thon q komunizmi sht teori e dshtuar, disa thon q sht i pamundur. E pamundur sht dika q nuk e dshiron. Komunizmin nuk e sjellin as partit, as shteti e as OJQ-t. Komunzimi fillon prej individid. Mnyrs se si ai e percepton botn rreth tij, jetn, shoqrin etj.

  Nse vetm njri nga ju mendon q paraja sht zanafilla e tr t kqijave, ather ju vetvetiu keni hedhur hapin e par drejt nj vetdije komuniste, ose marksiste, quajeni si t doni.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dasius : 08-02-2011 m 10:51
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime
  Komunizmi eshte feja e te pafeve
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •