Close
Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 239
  1. #61
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Robery ti nuk po thoje kete gje!! Ti je me idene qe cdo njeri duhet ti mbaj leket e tija ne shtepi, te mos kete fare te bej me bankat. Ne nje koment timin t'a thashe edhe une kete gjene e parave te nevojshme per te blere shtepi.... jane sh te pakte, per mos te thene qe askush, nuk i ka 200 mije euro cash direkt dhe banka te jep mundesine. Ok, nuk jane parate e bankes, jane parate e shume depozituesve te tjere, por ama askush nuk do te mund te ti jepte ty 200mije euro qe ti te blesh shtepine dhe t'ja paguash pastaj me keste e pa interes.

    E ke shume gabim...Me shume se nje here un solla shembullin qe parate nuk je i lire t'i terheqesh..per kete e kisha.
    Ideja per te mbajtur leket poshte jastekut ishte per te sjelle nje alternative tjeter dhe per t'iu vene perballe se vertetes le te themi...Vertete eshte nje sistem i paevitueshem, por a e dime verteten e bankave, kaq.
    Une nuk po marre nje pozicion (ose po mundohem) edhe pse anoj nga ideja qe pa bankat do ishte me mire ..
    https://www.behance.net/robberysk1100

  2. #62
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    E ke shume gabim...Me shume se nje here un solla shembullin qe parate nuk je i lire t'i terheqesh..per kete e kisha.
    Ideja per te mbajtur leket poshte jastekut ishte per te sjelle nje alternative tjeter dhe per t'iu vene perballe se vertetes le te themi...Vertete eshte nje sistem i paevitueshem, por a e dime verteten e bankave, kaq.
    Une nuk po marre nje pozicion (ose po mundohem) edhe pse anoj nga ideja qe pa bankat do ishte me mire ..
    Te kuptoj! Une jam ster zgjatur ne kete teme pasi kam studjuar per bankat, e di organizimin e brendshem dhe disa nga rregullat e tyre. E verteta e bankave eshte qe ato bejne te pamunduren qe klientet te mos terheqin parate, e po ashtu bejne te pamunduren qe klientet te fusin para ne banke (s'kane lene lloj depozite apo interesi pa aplikuar vetem e vetem per te terhequr klientat).

    Ndoshta ngaqe une shoh dhe ane pozitive te bankave prandaj anoj nga ana tjeter Imagjino te shkosh diku per pushime dhe te mbarun leket... si ja behet??? Rrofte karta e debitit apo e kreditit qe te nxjerr nga situata, normalisht duke te marre nje interes.
    Para disa muajsh me ndodhi nje problem mua... do shkoja diku dhe kisha blere bileten vetem vajtje pasi nuk e dija dt e kthimit. Ne aeroport me thone qe duhet patjeter te blesh bileten e kthimit perndryshe nuk iken dot. Si t'ja beja une qe nuk kisha aq lek sa duheshin per te blere bileten e kthimit? Rrofte karta dhe bankomati!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    Citim Postuar mė parė nga joss Lexo Postimin
    T`ju tregoj nje te forte.... ka nja 4-5 dite qe mbylla nje llogari bankare ne Raifaizen Bank, ne Tirane, fillimisht dorezova karten e kreditit dhe me thane qe hajde mbas nje jave sa te behet ēaktivizimi.... kontrollova me kete rast llogarine dhe kisha diēka te vogel 217 lek.. nejse, kaloj javen tjeter per te bere rakordimet e fundit dhe ... me thone se duhet te paguaja edhe 7 lek te reja se ja kisha borxh bankes se me kishte mirembajtur llogarine....po mire, i pagova dhe ika per te mos u kthyer me. Kjo banke ne Shqiperi nuk eshte transparente, cdo fund muaji lija disa lek brenda, qe kur te me hidhej rroga muajin pasardhes page te rrumbullakohej tek mijeshet, dhe per cudi gjithmone llogaria "pastrohej" para se te me hidhej paga dhe asnjehere nuk merrja ate qe doja... lere pastaj cfare te ben po te kesh overdraft apo ndonje kredi brenda.......

    dhe e dyta, per mendimin tim, ne Shqiperi ka shume banka te nivelit te dyte, te cilat kan disa dhjetra dege ne qytetet kryesore, disa qindra punonjese, roje, pastruese, disa dhjetra ambiente te marra me qira te majme etj etj dhe asnjera nuk ka falimentuar... si ja dalin xhanem??




    fenomene te tilla ndodhin ne cdo vend dhe nga te gjitha llojet e bizneseve. cdo lloj biznesi ben manovra te tilla ne kurriz te konsumatorit veprime qe jane te paligjshme dhe jo korrekte. por ne shqiperi kjo ndosh rendom dhe ne menyre shume te hapur. kjo per arsye se fuqia rregullatore dhe mbikeqyrese e shtetit eshte shume e dobet dhe kjo le hapsira per shkelje. ne shtete te tjera me te zhvilluara veshtire se mund te te humbas dhe qindarka nga llogaria. ata veprojn ne menyre me pak te dukshme dhe me metoda me te sifistkuara por sidoqofte ne keto vende veprime te tilla jane shume te kufizuara per shkak te forces mbikeqyrese dhe rregullatore te shtetit. nese ti do te ishe ne nje shtet perindimor denoncimi i nje fenomeni te tille do te kalonte menjeher ne veprim te shtetit ne kontroll deri ne penalizim te bankes. ndersa ne shqiperi shteti eshte i dobet dhe bankat por jo vetem ato nuk i tremben forces se shtetit kjo ben qe ato te mos i tremben penalizimeve dhe te abuzojn ne menyre te hapur.

  4. #64
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Te kuptoj! Une jam ster zgjatur ne kete teme pasi kam studjuar per bankat, e di organizimin e brendshem dhe disa nga rregullat e tyre. E verteta e bankave eshte qe ato bejne te pamunduren qe klientet te mos terheqin parate, e po ashtu bejne te pamunduren qe klientet te fusin para ne banke (s'kane lene lloj depozite apo interesi pa aplikuar vetem e vetem per te terhequr klientat).

    Ndoshta ngaqe une shoh dhe ane pozitive te bankave prandaj anoj nga ana tjeter Imagjino te shkosh diku per pushime dhe te mbarun leket... si ja behet??? Rrofte karta e debitit apo e kreditit qe te nxjerr nga situata, normalisht duke te marre nje interes.
    Para disa muajsh me ndodhi nje problem mua... do shkoja diku dhe kisha blere bileten vetem vajtje pasi nuk e dija dt e kthimit. Ne aeroport me thone qe duhet patjeter te blesh bileten e kthimit perndryshe nuk iken dot. Si t'ja beja une qe nuk kisha aq lek sa duheshin per te blere bileten e kthimit? Rrofte karta dhe bankomati!
    e po sqaroja pak forumisteve cfare eshte "corsa alle banche" (run on the banks)...
    pse po te behet nje gje e tille banka falimenton?
    sipas llogjikes nuk duhet te falimentoje kur dikush kerkon parate e veta...

    ja versionin humoristik dhe femijerore te "run on the banks"...


    pastaj ate qe thua ti per komoditetin e parase virtuale nuk e luan topi...
    une vete mbaj vetem 30€ ne portofol. perdor vetem karta.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #65
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    e po sqaroja pak forumisteve cfare eshte "corsa alle banche" (run on the banks)...
    pse po te behet nje gje e tille banka falimenton?
    sipas llogjikes nuk duhet te falimentoje kur dikush kerkon parate e veta...

    ja versionin humoristik dhe femijerore te "run on the banks"...
    http://www.youtube.com/watch?v=nFpdm...eature=related

    pastaj ate qe thua ti per komoditetin e parase virtuale nuk e luan topi...
    une vete mbaj vetem 30€ ne portofol. perdor vetem karta.

    Shume e bukur kjo video, me pelqeu! Ne version humoristik... por ja qe disi e verteta eshte.
    Bankat ashtu filluan ekzistencen e tyre, por ne kohet tona jane ca gjera me ndryshe. E kam shkruar dhe meperpara, te ngrihen te gjithe e te kerkojne leket e tyre dmth per banken te falimentoj sepse objektivi paresor i saj eshte qarkullimi i parave, e nese nuk i ka nuk ka c'te qarkulloj. Falimentimi nuk vjen vetem per faktin qe do i ikin leket, por sepse banka nuk i ka te tera ato lek. Kjo sepse, banka blen aksione, obligazione etj qe kane vlera, dmth i investon ato para, e mban vetem titujt, qe nuk jane lek ne kuptimin e vertete te fjales. Bankat qarkullojne para edhe me njera tjetren ne raste mungese likuiditeti, gjithashtu jane te kuotuara ne burse gje qe mund ti sjell fitime por edhe humbje te medha.

    Ndaj, sipas llogjikes, duke qene se banka ato para nuk i mban kesh por i investon per te marre fitime (sepse edhe po t'ja japi borxh nje banke tjeter ajo fiton interesa, nuk ja jep falas ) atehere i bie qe do falimentoj nese njerezit do kerkojne te gjithe parate e tyre brenda nje periudhe te caktuar. Ne raste te meparshme qe kane falimentuar, aksionistet kane shitur aksionet e tyre dhe me ato para jane paguar kreditoret. Falimenton nje banke, nje tjeter qe po ecen mire e blen....

    La vita non si spiega, si VIVE!

  6. #66
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    pastaj ate qe thua ti per komoditetin e parase virtuale nuk e luan topi...
    une vete mbaj vetem 30€ ne portofol. perdor vetem karta.

    Une per vete kam vetem nje bombel gazi si arke kursimi qe fus qindarkat dhe kur behen 100,00 i harxhoj direkt ...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  7. #67
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Une per vete kam vetem nje bombel gazi si arke kursimi qe fus qindarkat dhe kur behen 100,00 i harxhoj direkt ...
    hahahaha, po si ja ben per ta kuptuar qe u bene 100 euro?? Apo mban nje bllok shenimesh aty afer dhe shkruan cdo qindarke qe fut brenda (s'ma do mendja qe ajo bombla jote e gazit ka ate opzionin: saldo )

    La vita non si spiega, si VIVE!

  8. #68
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Une per vete kam vetem nje bombel gazi si arke kursimi qe fus qindarkat dhe kur behen 100,00 i harxhoj direkt ...
    haha!!! une perdori nje kavanoz te madh nutella...
    sa here qe kthehem ne shtepi pastroj xhepat, por fus vetem monedha 50cent, 1€ dhe 2€.
    vitin e kaluar m'u bene gadi 600€...
    edhe deri tani 500€ i kam kaluar mendoj.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  9. #69
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    haha!!! une perdori nje kavanoz te madh nutella...
    sa here qe kthehem ne shtepi pastroj xhepat, por fus vetem monedha 50cent, 1€ dhe 2€.
    vitin e kaluar m'u bene gadi 600€...
    edhe deri tani 500€ i kam kaluar mendoj.
    Po ti kishe futur ne banke ato 600 euro, tani do ishin bere me shume

    La vita non si spiega, si VIVE!

  10. #70
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Po ti kishe futur ne banke ato 600 euro, tani do ishin bere me shume
    Dhe ato qe do fitoje do t'i mernin per ndonje levizje te vogel.....
    Mos u nxef Kleadoni...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  11. #71
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Po ti kishe futur ne banke ato 600 euro, tani do ishin bere me shume
    lol!!! po c'te duhet ai 2% qe te fale banka???
    te jep 20€ cdo 1000€... per nje vit
    ASGJE.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #72
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Po flas per Kosove, Bankat te cilat e kan interesin e kredis mesatarisht 13%, jan dhe konsiderohen si Objekte Kriminale, te cilat ne menyre direkte prej pas lufte e deri tash e kan varferu popullin ne extrem.

    Ja ky skeqi humoristik i Stupcave e shtjellon me mire



    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  13. #73
    Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
    Anėtarėsuar
    05-10-2007
    Vendndodhja
    Ne toke !
    Postime
    439
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Bravo...u Tregove vertete i sakte..edhe me i sakte se sa une....
    Kjo vajza flet shpesh here me veten
    regjistrohu me 100 emra por mos i perdor per te bere monolog ,
    gjerat i din mbrapsh dhe kembengul si mushka gjithmone ,
    lexo kur dhe kur jane krijuar bankat e para .
    Jo po ti mbajme poshte dyshekut si gjyshi jot ,
    sikur gjyshi te vuaj nga prostati ?
    ti pshuri thua ?
    po gjyshja ku i mbante verdhushkat ne gjoks ngrohte -ngrohte
    vdesin disa per komunen primitive.
    A don, e s'din, a din e s'don !

  14. #74
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga naqeta Lexo Postimin
    Kjo vajza flet shpesh here me veten
    regjistrohu me 100 emra por mos i perdor per te bere monolog ,
    gjerat i din mbrapsh dhe kembengul si mushka gjithmone ,
    lexo kur dhe kur jane krijuar bankat e para .
    Jo po ti mbajme poshte dyshekut si gjyshi jot ,
    sikur gjyshi te vuaj nga prostati ?
    ti pshuri thua ?
    po gjyshja ku i mbante verdhushkat ne gjoks ngrohte -ngrohte
    vdesin disa per komunen primitive.
    ....................................po numeroj deri ne 1000..pastaj po te pergjigjem
    https://www.behance.net/robberysk1100

  15. #75
    C'mendoni per BANKAT?
    Mendoj qe 99% e tyre jane banka Greke dhe qe shum shpejt do ta cojne Shqiperine si ne vitin 97, nese nuk i braktisim
    Revolution 1848

  16. #76
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Juve me siguri ju diskriminojne, se e dine qe jeni albanez, se ska mundesi tjeter. LOL

    Varet dhe se per cfare bankash po flasim ketu. 1 bank e vogel ne ndonje qytet te vogel, ndoshta ben kshu numrash.
    Ketej ku jetoj une, bankat jane te fuqishme. Nese mua me teket neser te shkoj e terheq 10 mije dollare cash , jam ne gjendje ti marr !!
    Nese do dua te terheq 20 mije dollare cash, prape jam ne gjendje ti marr, por banka ka rregulla. Duhet t'ua besh te ditur qe ti do shkosh te terheq paret ne X dite. Sepse per arsye sigurie bankat nuk disponojne shume te medha Cash neper branch-e. Kjo eshte per arsye sigurie per punonjesit dhe per vete banken. Por jo se nuk do ti japi ty.

    Paret e tua jane te tuat. Nese nuk ti japin cash te japin official check/bank check, qe eshte njesoj si cash. Kjo per sigurine tende gjithashtu. Se dhe ti nuk do ndjehesh i sigurte te largohesh nga banka me 50 grand n'xhep. lol

    Bankat, kane fitimet e tyre, po dhe ti sjeton dot pa to. Nese je i rregullt si person, i pergjegjshem, ato nuk 'fitojn' paret nga ty. Ka njerez plot qe mbajne bankat ne qarkullim, vetem me fee-rat qe charge-n ato ehu. lol


    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    sot bankat qe shkruajne ne hyrje "NO CASH" jane gjithnje e me te shpeshta... veje re.
    ndoshta jane shumica.
    para 2 vitesh nje shok i imi qe erdhi ne itali me shkolle, normalisht kishte depozituar ato 4000€ qe i kerkonte konsullata per marjen e vizes.
    kur erdhi ketu deshi t'i merrte...
    mirepo kemi shkuar ne 6-7 filiale te intesa sanpaolo dhe asnjera nuk na i dha.
    disa shkruanin "NO CASH" disa thane qe duhet te lajmeronim perpara.
    atehere i thame qe do kalonim neser. shkuam atje dhe perseri nuk na i jepnin.
    diten e trete u desh te beja shamate per te terhekuar parate......

    mua per te terhequr njehere 7000€ me eshte dashur t'i terheq pak nga pak duke shkuar ne disa banka te ndryshme per dy dite rradhazi.
    dhe mendo qe flitet per parate e mia...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #77
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Juve me siguri ju diskriminojne, se e dine qe jeni albanez, se ska mundesi tjeter. LOL

    Varet dhe se per cfare bankash po flasim ketu. 1 bank e vogel ne ndonje qytet te vogel, ndoshta ben kshu numrash.
    Ketej ku jetoj une, bankat jane te fuqishme. Nese mua me teket neser te shkoj e terheq 10 mije dollare cash , jam ne gjendje ti marr !!
    Nese do dua te terheq 20 mije dollare cash, prape jam ne gjendje ti marr, por banka ka rregulla. Duhet t'ua besh te ditur qe ti do shkosh te terheq paret ne X dite. Sepse per arsye sigurie bankat nuk disponojne shume te medha Cash neper branch-e. Kjo eshte per arsye sigurie per punonjesit dhe per vete banken. Por jo se nuk do ti japi ty.

    Paret e tua jane te tuat. Nese nuk ti japin cash te japin official check/bank check, qe eshte njesoj si cash. Kjo per sigurine tende gjithashtu. Se dhe ti nuk do ndjehesh i sigurte te largohesh nga banka me 50 grand n'xhep. lol

    Bankat, kane fitimet e tyre, po dhe ti sjeton dot pa to. Nese je i rregullt si person, i pergjegjshem, ato nuk 'fitojn' paret nga ty. Ka njerez plot qe mbajne bankat ne qarkullim, vetem me fee-rat qe charge-n ato ehu. lol
    jo moj pink jo... jo banka te vogla ne qytete te vogla. ata rralle here shkruajne NO CASH.
    jane bankat e medha ne qytete te medha qe thone ashtu...

    It is well enough that people of the nation do not understand our banking and monetary system, for if they did, I believe there would be a revolution before tomorrow morning.
    henry ford.

    ti e di te pakten se kush e prodhon parane???
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga the admiral : 09-02-2011 mė 18:44
    Vasudhaiva Kutumbakam

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Si vend i botes se trete po me duket Italia me kete qe thote admirali. As behet fjale ti bejne ne USA keto gjera bankat. Konkurenca eshte aq e madhe saqe nuk diskutohen fare keto.

  19. #79
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Si vend i botes se trete po me duket Italia me kete qe thote admirali. As behet fjale ti bejne ne USA keto gjera bankat. Konkurenca eshte aq e madhe saqe nuk diskutohen fare keto.
    mos ki frike se keshtu eshte edhe ne vende te "botes se pare"....
    ndoshta nuk keni te beni shume me bankat.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #80
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    jo moj pink jo... jo banka te vogla ne qytete te vogla. ata rralle here shkruajne NO CASH.
    jane bankat e medha ne qytete te medha qe thone ashtu...


    ti e di te pakten se kush e prodhon parane???
    Cudi, ne fakt.
    Se une ketej, mund ta mbyll llogarine time bankare, ne cdo kohe- terheq te gjitha. Qe neser, nese nuk me pelqejne me. Ose nuk me buzeqeshin, ose nuk me thone 'good day' ne fund, fjala vjen.

    Para 1 jave hapa 1 account tjeter ne 1 bank tjeter, qe te me depozihet payroll aty, dhe me zhdepen me letra mireseardhjeje, lol
    edhe vetem 1cent kam aty tani per tani.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •