Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 239
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    HELLO!
    Une doja te dija se c'mendim keni per bankat, pse zgjidhni te fusni para aty, pse kerkoni kredi nga banka?
    A ju pelqen sistemi bankar dhe pse?
    Fleminderit..


    bankat mund ti quajm ndryshe ndermjetes. cfare jane ndermjetesit??
    ndermjetes ka te shumte dhe te llojve te ndryshme por per per te shpjeguar ndermjetesimin bankar mund te them se i ngjan me shume tregtareve. edhe trgtaret jane ndermjetes. tregtaret ndodhen ndrmjet prodhuesve dhe konsumatoreve. tregtaret marin dhe grumbullojn cka prodhohet nga prdhuesit( produkte bujqesore idnustriale etj) dhe cojne ato ne tregje i cojn ato afer konsumatoreve. sigurisht kete e bejne duke mare dhe fitimin e tyre per shebimin apo punen e kryer normalisht per te siguaruar jetesen e tyre. a duhet te ekzistojne tregtaret dhe ku eshte domosdoshmeria e tyre? sigurisht qe po. a do te mundje te shkoje ti si konsumator vete personalisht te cdo prodhues per te blere te gjitha produktet e nevojshme per nevojat jetesore te tuat. marim si shembull blerjen e produkteve bujqesore do te te duhej te dilje jashte qytetit(fshatra zakonisht) dhe te shkoje ne vende ku prodhohen domate per te blere domate do te shkoje ne vende ku prodhohet molla per te blere molle etj. po keshtu vlen edhe ne rastin e e prdukteve te tjera industriale. do te te duhej te shkoje vete ne cdo fabrik per te blere produktin perkates. shume e veshtire keshtu apo jo. nuk do te funsiononte. ne keto kushte pranojme te gjithe tregtarin dhe koston e sherbimit te tij per lehtesine qe na krijon.
    kthehemi tani te banka. ne cfare ndermjeteson banka? banka ndermjeteson parane. ky eshte prdukti qe ndermjeteson banka. si tregtari qe nuk ka mallra dhe produkte vete por i mere nga prodhuesit edhe banka nuk ka para vete por i mere ato nga publiku kursimtaret dhe i mbledh ato ne formen e depozitave. ne kete rast kursimtaret jane "prodhuesit" . i blen ato duke u dhene depozituesve perqindje interesa mbi depozitat. dhe nga ana tjeter i shperndan ato te kreditoret ose "konsumatoret" te cilet kane nevoj per to duke ua shitur atyre me interesa me te larta nga sa i bleu. diferenca ndermjet interesave te blerjes(depozitave) dhe te shitjes(kredive) jane dhe fitimi qe krijon banka per llogari te saj. kjo diferenc ndryshon ne kohe dhe ne vende te ndryshme kjo varet nga shume rrethana ekonomike te cilat duan shume kohe per te shpjeguar. por pergjithesisht shkojn nga 1% deri ne 3% kur sistemi bankar eshte i mire dhe i zhvilluar.
    perse do te duhej banka ne kete raste? per te njejten arsye qe ekziston tregtari. njerezit ose subjekte te ndryshme ekonomike si firma biznese fabrika e kane shume te veshtire te gjejne vete personalisht njerezit ose subjekte te cilet jane te gatshem te japi hua para. dhe kur behet fjale per subjekte te medha kompani te medha ose dhe shteti qe kerkojn shuma te medha banka u ofron dhe nje lehtesi tjeter se u grumbullon dhe u ofron shuma te medha parash te mbledhura nga nje numer i madh kursimtaresh me depozitime shuma te vogla. gje qe do te ishte shume e veshtire per cdo subjekt te grumbullonte personalisht shuma kaq te medha parash te shperndara ne nje numer shume te madh subjektesh te vogla individuale.
    e pare ne kete kendveshtrim banka eshte shume e dobishme. por ka dhe teori apo ide te ndryshme se keto banka ne fakt jane bere shume te fuqishme dhe kane vene ne dore shtete dhe vende te ndryshem te botes qe per hir te se vertetes nuk flitet vetem per banka por por organizata te fshehta qe kane dore ne te gjitha sekstoret ekonomik dhe politik. kane ne dore bankat kompani prodhuese nga me te medhat ne cdo sektor. kontrollojn politiken per shkak te pushtetit qe kane sepse zoterojne paran(pasurit) ekonomin. keta e kontrollojn politiken thuhet ne nivel global ne forma te ndryshme. nepermjet infiltrimit te drejtperdrejt ne nivelet me te larta te politikes dhe shtetit gjithashtu nepermjet paras se tyre ata kane fuqin te financojn cdo force politike cdo shtet cdo politikan ne kembim te favoreve te ndryshme pej tyre. ata shpesh ne raste lufte financojn shtetet qe kane interes te fitojn per armatime kryesisht por edhe ne forma te tjera. dihet luften e ben paraja dhe e fiton paraja. por nuk mungojn dhe rastet kur financojn te dyja palet per te mare thjesht perfitime nga finacimet e tyre dhe per tu shitur armatime. dihet lufta eshte nje biznes shume fitimprures (biznesi i armeve). ata zoterojn kompanit me te medha te prodhimit te armeve.
    une personalisht nuk e ve dot doren ne zjarr dhe te them se keto teori jane te verteta ose jo por mund te them se jane per tu mare parasysh sic i thone asaj fjales ku ka ze seshte pa gje.
    nuk e di por shpresoj te kem qene sadopak i dobishem per te spjeguar disa gjera ne lidhje me temen. ka shume gjera per tu thene sa kam thene ketu seshte gje fare. por nese ka ndonje pyetje sidomos ne lidhje me bankat mund te me drejtohesh duke qene se studjoj per ekonomi dhe vecanerisht ne profilin bankar.

  2. #42
    Hajdute me liēense!

  3. #43
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Banka ka nje kufi terheqjeje nese behet fjale per bankomatin, se po te duash nje shume me te madhe mundesh te futesh brenda ne banke e ti terheqesh... Nuk eshte dicka normale qe 20.000 veta te shkojne ne te njejtin filjal ne te njejten dite per te terhequr nje shume te madhe parash. Cdo person eshte i lire te terheq parate e tija ne cdo moment.

    .
    sot bankat qe shkruajne ne hyrje "NO CASH" jane gjithnje e me te shpeshta... veje re.
    ndoshta jane shumica.
    para 2 vitesh nje shok i imi qe erdhi ne itali me shkolle, normalisht kishte depozituar ato 4000€ qe i kerkonte konsullata per marjen e vizes.
    kur erdhi ketu deshi t'i merrte...
    mirepo kemi shkuar ne 6-7 filiale te intesa sanpaolo dhe asnjera nuk na i dha.
    disa shkruanin "NO CASH" disa thane qe duhet te lajmeronim perpara.
    atehere i thame qe do kalonim neser. shkuam atje dhe perseri nuk na i jepnin.
    diten e trete u desh te beja shamate per te terhekuar parate......

    mua per te terhequr njehere 7000€ me eshte dashur t'i terheq pak nga pak duke shkuar ne disa banka te ndryshme per dy dite rradhazi.
    dhe mendo qe flitet per parate e mia...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #44
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    HELLO!
    Une doja te dija se c'mendim keni per bankat, pse zgjidhni te fusni para aty, pse kerkoni kredi nga banka?
    A ju pelqen sistemi bankar dhe pse?
    Fleminderit..
    e urrej sistemin bankar, por eshte nje e keqe e paevitueshme...
    vetem idea qe jane bankat ato qe krijojne vete parate dhe na e japin borxh te ben te filloje dhimbja e kokes...

    po futen parate ne banke se ku te futen? nan jastek? pastaj paraja virtuale eshte shume e rehatshme...

    kerkohet kredi nga banka se jo cdokush ka 200.000€ cash per te blere shtepi...
    me mire kerkon kredi nga banka, blen shtepine duke paguar 600€ ne muaj dhe di se nje dite shtepia do behet e jotja.
    nese do paguash 600€ qera ne muaj, ato para shkojne ne kosh te plehrave......
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #45
    The admiral,Bankat kan regulla.

    Ato jan regulla fikse te cillat duhen zbatuar.

    Nuk te mer kush me zor me fut lek ne Bannke.

    Dhe jam i sigurt qe nuk bejn asnje lloj abuzimi

    brenda rregullores.

    Kur fut shuma te medha,e ke te shkruajtur gjithcka

    ne kontrate.Dhe nese ato shkelin ndonje regull

    i fut nje denoncim,e i ndjek penalisht.

    Mos beni ankesa kot tani.
    ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

  6. #46
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    sot bankat qe shkruajne ne hyrje "NO CASH" jane gjithnje e me te shpeshta... veje re.
    ndoshta jane shumica.
    para 2 vitesh nje shok i imi qe erdhi ne itali me shkolle, normalisht kishte depozituar ato 4000€ qe i kerkonte konsullata per marjen e vizes.
    kur erdhi ketu deshi t'i merrte...
    mirepo kemi shkuar ne 6-7 filiale te intesa sanpaolo dhe asnjera nuk na i dha.
    disa shkruanin "NO CASH" disa thane qe duhet te lajmeronim perpara.
    atehere i thame qe do kalonim neser. shkuam atje dhe perseri nuk na i jepnin.
    diten e trete u desh te beja shamate per te terhekuar parate......

    mua per te terhequr njehere 7000€ me eshte dashur t'i terheq pak nga pak duke shkuar ne disa banka te ndryshme per dy dite rradhazi.
    dhe mendo qe flitet per parate e mia...
    Po kete po i flas une ketyre, po nuk i mbushet mendja..Bankat jane pa leke...kjo eshte e verteta..
    https://www.behance.net/robberysk1100

  7. #47
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    e urrej sistemin bankar, por eshte nje e keqe e paevitueshme...
    vetem idea qe jane bankat ato qe krijojne vete parate dhe na e japin borxh te ben te filloje dhimbja e kokes...

    po futen parate ne banke se ku te futen? nan jastek? pastaj paraja virtuale eshte shume e rehatshme...

    kerkohet kredi nga banka se jo cdokush ka 200.000€ cash per te blere shtepi...
    me mire kerkon kredi nga banka, blen shtepine duke paguar 600€ ne muaj dhe di se nje dite shtepia do behet e jotja.
    nese do paguash 600€ qera ne muaj, ato para shkojne ne kosh te plehrave......
    Jam dakort. Qe jane pjese e sistemit te sotem nuk e luan topi ..Thejsh eshte mire edhe te kesh ndergjegje se cfare jane ne te vertete .
    https://www.behance.net/robberysk1100

  8. #48
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
    The admiral,Bankat kan regulla.

    Ato jan regulla fikse te cillat duhen zbatuar.

    Nuk te mer kush me zor me fut lek ne Bannke.

    Dhe jam i sigurt qe nuk bejn asnje lloj abuzimi

    brenda rregullores.

    Kur fut shuma te medha,e ke te shkruajtur gjithcka

    ne kontrate.Dhe nese ato shkelin ndonje regull

    i fut nje denoncim,e i ndjek penalisht.

    Mos beni ankesa kot tani.

    Angel, ik fli gjume ....
    https://www.behance.net/robberysk1100

  9. #49
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
    The admiral,Bankat kan regulla.

    Ato jan regulla fikse te cillat duhen zbatuar.

    Nuk te mer kush me zor me fut lek ne Bannke.

    Dhe jam i sigurt qe nuk bejn asnje lloj abuzimi

    brenda rregullores.

    Kur fut shuma te medha,e ke te shkruajtur gjithcka

    ne kontrate.Dhe nese ato shkelin ndonje regull

    i fut nje denoncim,e i ndjek penalisht.

    Mos beni ankesa kot tani.
    si te duket ty qe dy filiale te se njejtes banke, ne te njejtin qytet te kene "rregulla" te ndryshme?????????
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #50
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Po kete po i flas une ketyre, po nuk i mbushet mendja..Bankat jane pa leke...kjo eshte e verteta..
    te pakten dihet qe nuk kane aq para se per te permbushur kerkesen e te gjithe klienteve njekohesisht.
    sikur brenda nje dite, te gjithe klientet te shkonin per te terhequar parate e tyre, banka nuk do mund t'ua jape......
    Vasudhaiva Kutumbakam

  11. #51
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    sot bankat qe shkruajne ne hyrje "NO CASH" jane gjithnje e me te shpeshta... veje re.
    ndoshta jane shumica.
    para 2 vitesh nje shok i imi qe erdhi ne itali me shkolle, normalisht kishte depozituar ato 4000€ qe i kerkonte konsullata per marjen e vizes.
    kur erdhi ketu deshi t'i merrte...
    mirepo kemi shkuar ne 6-7 filiale te intesa sanpaolo dhe asnjera nuk na i dha.
    disa shkruanin "NO CASH" disa thane qe duhet te lajmeronim perpara.
    atehere i thame qe do kalonim neser. shkuam atje dhe perseri nuk na i jepnin.
    diten e trete u desh te beja shamate per te terhekuar parate......

    mua per te terhequr njehere 7000€ me eshte dashur t'i terheq pak nga pak duke shkuar ne disa banka te ndryshme per dy dite rradhazi.
    dhe mendo qe flitet per parate e mia...
    Banka qe shkruajne NO CASH jane filiale te bankave qe nuk merren me parate. Nuk e kisha degjuar ndonjehere kete punen e te mos dhenit para... une mbaj mend kur kam ardhur ne itali, ato 4000eurot i kam marre qysh ne dite te pare. Edhe nje i njohuri im qe erdhi para 3 vitesh i ka terhequr qysh ne fillim pa asnje lloj problemi... kshuqe, o kane ndryshuar gjerat keto dy vitet e fundit meqe jemi dhe ne krize, ose qenka vend i vecante ai yti

    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    e urrej sistemin bankar, por eshte nje e keqe e paevitueshme...
    vetem idea qe jane bankat ato qe krijojne vete parate dhe na e japin borxh te ben te filloje dhimbja e kokes...

    po futen parate ne banke se ku te futen? nan jastek? pastaj paraja virtuale eshte shume e rehatshme...

    kerkohet kredi nga banka se jo cdokush ka 200.000€ cash per te blere shtepi...
    me mire kerkon kredi nga banka, blen shtepine duke paguar 600€ ne muaj dhe di se nje dite shtepia do behet e jotja.
    nese do paguash 600€ qera ne muaj, ato para shkojne ne kosh te plehrave......
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Po kete po i flas une ketyre, po nuk i mbushet mendja..Bankat jane pa leke...kjo eshte e verteta..
    Robery ti nuk po thoje kete gje!! Ti je me idene qe cdo njeri duhet ti mbaj leket e tija ne shtepi, te mos kete fare te bej me bankat. Ne nje koment timin t'a thashe edhe une kete gjene e parave te nevojshme per te blere shtepi.... jane sh te pakte, per mos te thene qe askush, nuk i ka 200 mije euro cash direkt dhe banka te jep mundesine. Ok, nuk jane parate e bankes, jane parate e shume depozituesve te tjere, por ama askush nuk do te mund te ti jepte ty 200mije euro qe ti te blesh shtepine dhe t'ja paguash pastaj me keste e pa interes.

    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    si te duket ty qe dy filiale te se njejtes banke, ne te njejtin qytet te kene "rregulla" te ndryshme?????????
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    te pakten dihet qe nuk kane aq para se per te permbushur kerkesen e te gjithe klienteve njekohesisht.
    sikur brenda nje dite, te gjithe klientet te shkonin per te terhequar parate e tyre, banka nuk do mund t'ua jape......
    Bankat kane te njejten rregullore per te gjitha filialet. Nese ty te ka rastisur qe te kesh te besh me dy rregullore te ndryshme, merr fletushkat apo stampoj nga interneti dhe plasja fytyres. Nuk eshte normale nje gje e tille....

    Ajo "sikur" nuk ndodh! Sistemi bankar ka plot mangesi.... por eshte gjithashtu i domosdoshem.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  12. #52
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Mbi 90% e postimeve ne kete teme qenkan nga gjinia femrore.

    Po shihet ku sillet paraja. lol

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e joss
    Anėtarėsuar
    15-09-2005
    Postime
    311
    T`ju tregoj nje te forte.... ka nja 4-5 dite qe mbylla nje llogari bankare ne Raifaizen Bank, ne Tirane, fillimisht dorezova karten e kreditit dhe me thane qe hajde mbas nje jave sa te behet ēaktivizimi.... kontrollova me kete rast llogarine dhe kisha diēka te vogel 217 lek.. nejse, kaloj javen tjeter per te bere rakordimet e fundit dhe ... me thone se duhet te paguaja edhe 7 lek te reja se ja kisha borxh bankes se me kishte mirembajtur llogarine....po mire, i pagova dhe ika per te mos u kthyer me. Kjo banke ne Shqiperi nuk eshte transparente, cdo fund muaji lija disa lek brenda, qe kur te me hidhej rroga muajin pasardhes page te rrumbullakohej tek mijeshet, dhe per cudi gjithmone llogaria "pastrohej" para se te me hidhej paga dhe asnjehere nuk merrja ate qe doja... lere pastaj cfare te ben po te kesh overdraft apo ndonje kredi brenda.......

    dhe e dyta, per mendimin tim, ne Shqiperi ka shume banka te nivelit te dyte, te cilat kan disa dhjetra dege ne qytetet kryesore, disa qindra punonjese, roje, pastruese, disa dhjetra ambiente te marra me qira te majme etj etj dhe asnjera nuk ka falimentuar... si ja dalin xhanem??

  14. #54
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095


    per pak humor (sorry eshte ne italisht...)

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2004
    Postime
    2,378
    bankat nuk duhen hic. ashtu sic nuk duhet gjithcka qe lidhet ne njeren menyre apo tjetren me pronen private dhe pushtetin...
    imagine there's no countries...
    nje fjale, nje kuptim...
    :))))

  16. #56
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Banka qe shkruajne NO CASH jane filiale te bankave qe nuk merren me parate. Nuk e kisha degjuar ndonjehere kete punen e te mos dhenit para... une mbaj mend kur kam ardhur ne itali, ato 4000eurot i kam marre qysh ne dite te pare. Edhe nje i njohuri im qe erdhi para 3 vitesh i ka terhequr qysh ne fillim pa asnje lloj problemi... kshuqe, o kane ndryshuar gjerat keto dy vitet e fundit meqe jemi dhe ne krize, ose qenka vend i vecante ai yti
    .
    une kam te bej shpesh me bankat (shumicen e rasteve jam i detyruar) dhe jane totalisht te pafytyra...
    ajo qe tregova une, me ka ndodhur disa here dhe ne qytete te ndryshme...
    vetem ne zvicer terheq para sa te kesh deshire dhe pa lajmeruar...
    pastaj nuk besoj se milano mund te jete "vend" i vecante..

    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Bankat kane te njejten rregullore per te gjitha filialet. Nese ty te ka rastisur qe te kesh te besh me dy rregullore te ndryshme, merr fletushkat apo stampoj nga interneti dhe plasja fytyres. Nuk eshte normale nje gje e tille....
    qe nuk eshte normale e di edhe une, por ja qe eshte keshtu...
    nje here ne muaj me mberrine nje cek i leshuar nga "banca popolare di novara" i leshuar ne nje x qytet dhe eshte ne emrin tim.
    une shkoj gjithmone ne nje filiale te kesaj banke per te kthyer cekun (pra per te terhequr parate) dhe ne shume shume filiale me thone qe nuk mund te kthejne ceqe nga qytete te tjera...
    pra imagjino. une kam nje cek te bankes, qe mbane emrin tim dhe eshte leshuar ne x qytet e ata nuk me japin parate...

    po te kisha mundesi, nuk do te doja fare te keme te bej me bankat...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #57
    Citim Postuar mė parė nga joss Lexo Postimin
    T`ju tregoj nje te forte.... ka nja 4-5 dite qe mbylla nje llogari bankare ne Raifaizen Bank, ne Tirane, fillimisht dorezova karten e kreditit dhe me thane qe hajde mbas nje jave sa te behet ēaktivizimi.... kontrollova me kete rast llogarine dhe kisha diēka te vogel 217 lek.. nejse, kaloj javen tjeter per te bere rakordimet e fundit dhe ... me thone se duhet te paguaja edhe 7 lek te reja se ja kisha borxh bankes se me kishte mirembajtur llogarine....po mire, i pagova dhe ika per te mos u kthyer me. Kjo banke ne Shqiperi nuk eshte transparente, cdo fund muaji lija disa lek brenda, qe kur te me hidhej rroga muajin pasardhes page te rrumbullakohej tek mijeshet, dhe per cudi gjithmone llogaria "pastrohej" para se te me hidhej paga dhe asnjehere nuk merrja ate qe doja... lere pastaj cfare te ben po te kesh overdraft apo ndonje kredi brenda.......

    dhe e dyta, per mendimin tim, ne Shqiperi ka shume banka te nivelit te dyte, te cilat kan disa dhjetra dege ne qytetet kryesore, disa qindra punonjese, roje, pastruese, disa dhjetra ambiente te marra me qira te majme etj etj dhe asnjera nuk ka falimentuar... si ja dalin xhanem??
    Eh!! Sepse po te lexosh kontraten e ke te shkruar qe mbyllja e llogarise behet me para, dhe qe zakonisht cdo 3 muaj te merret nje kuote fikse

    La vita non si spiega, si VIVE!

  18. #58
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    http://www.youtube.com/watch?v=j4fhzawKTkA

    per pak humor (sorry eshte ne italisht...)
    haha, e kam pare edhe une para ca kohesh kete! eshte gallate fare

    La vita non si spiega, si VIVE!

  19. #59
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    une kam te bej shpesh me bankat (shumicen e rasteve jam i detyruar) dhe jane totalisht te pafytyra...
    ajo qe tregova une, me ka ndodhur disa here dhe ne qytete te ndryshme...
    vetem ne zvicer terheq para sa te kesh deshire dhe pa lajmeruar...
    pastaj nuk besoj se milano mund te jete "vend" i vecante..

    qe nuk eshte normale e di edhe une, por ja qe eshte keshtu...
    nje here ne muaj me mberrine nje cek i leshuar nga "banca popolare di novara" i leshuar ne nje x qytet dhe eshte ne emrin tim.
    une shkoj gjithmone ne nje filiale te kesaj banke per te kthyer cekun (pra per te terhequr parate) dhe ne shume shume filiale me thone qe nuk mund te kthejne ceqe nga qytete te tjera...
    pra imagjino. une kam nje cek te bankes, qe mbane emrin tim dhe eshte leshuar ne x qytet e ata nuk me japin parate...

    po te kisha mundesi, nuk do te doja fare te keme te bej me bankat...
    Nuk e vura fare ne dyshim qe po thoje te verteten... Ne pergjithesi shkoj neper filialet e medhaja prandaj nuk kam rastisur me keto lloj problemesh, pasi normalisht sa me i madh te jete filiali aq me shume likuiditet ka!
    Ndersa ajo puna e thyerjes se cekut ne qytete te ndryshme e di edhe une, pasi duke patur cdo banke nje shume parash cash normalisht "do" ti perdori per klinetat e saj, dmth ato te qytetit te tyre, sepse "rrezikojme te mbetemi pa cash" me tha njehere nje punonjes banke, e normalisht preferojme te likuidojme meperpara ato qe jane kliente te perhershem.

    S'kemi nga t'ja mbajme!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  20. #60
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    http://www.youtube.com/watch?v=j4fhzawKTkA

    per pak humor (sorry eshte ne italisht...)
    HAahahahaha Broken....
    https://www.behance.net/robberysk1100

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •