Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 239
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Anėtarėsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Mia, Mia..ti dhe une ne asnje mendim nuk gjehemi dakort ..Nejse une kuptoj qe ben pjese tashme ne sistemin e jeteses dhe eshte mese e qarte..problemi eshte : A jane vertete te rendesishme? Perse ne qoftese 20.000 veta shkojne te terheqin lekete tyre ne banke, ne te njejten dite, banka nuk i ka? Tek e fundit ato jane para te tuat qe ti mund t'i marresh ne cdo moment qe ti do dhe sa para te duash ti...Perse banka ka vene kufij terheqje per leket e tua?


  Bankat s'kan gjendje shume lek!.Ky eshte dhe sekreti i tyre qe ato tmerrohen po t'jua dish!Te gjitha leket qe mbledhin nga kostumeret ato i shperndajne prape duke ja u dhene personave te tjere credi dhe fitojne interesin.Ato gjithemone lujane edhe neper bursa.duke blere stok.e manovrime te tjerea.Pikerisht kto veprime te pamatuara te bankave ben qe shume prej tyre te falimentonin ne Amerik.Goditja qe mori real state ne Amerik fundosi bankat.Shume shtepi qe bankat i kishin blere bashk me bleresit duke ju dhene kredi me interes, ju ra vlera.Sepse ritja e vlerese se tyre ishte artificialisht e ngritur nga bankat.Shum njeres s'po ja u paguanin kredine per arsye te ndryshme, por kryesorja nga qe ju ra vlera shtepive.I binte me mire te blije nje tjeter se sa te paguaje ate qe kishe blere para pese vjetesh me dyfishin e cmimit.Kjo qe nje nga arsyet qe u tronditen shume bankat.

  Veprimet ne bank kan edhe te mirat e tyre.
  Sigurin dhe shpejtesin e veprimeve.Ne bank duhet te maresh lek nqs arrin t'ja shlyesh asaj para se ajo te mari gjithe interesin.Po vazhdove gjithe kohen ta paguash banka te ndihmon por edhe te rjep.Ne amerik bankat punojne me nje sistem shume te keq.Pagesat e para ti paguan gjithmon interesin, si kur ble shtepi gjithashtu edhe makine.Nga fundi paguan leket e shtepise apo te makines.

  Gjithesesi nje i zgjuar i shfrytezon ndersa shume te tjere dalin te humbur.
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  eshte gje pozitive qe parase i bie vlera
  keshtu te gjithe duhet te punojne jo te jetojne me paret e bankes. jeta eshte me e bukur kur nuk jemi shume te sigurte.
  parat qe i ke investoi mos i le ne banke

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Anėtarėsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
  eshte gje pozitive qe parase i bie vlerakeshtu te gjithe duhet te punojne jo te jetojne me paret e bankes. jeta eshte me e bukur kur nuk jemi shume te sigurte.
  parat qe i ke investoi mos i le ne banke


  Inflacioni shkateron!!.Te gjitha leket i kap,eshte i paevitushem.Sa me i ult te jet aq me i forte eshte ai shtet.Investimi eshte vertet gje e mire.Po nganjeher humb edhe atje, se egziston falimentimi.Duhet shume kujdes.
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 4. #24
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  A jane vertete te rendesishme? Perse ne qoftese 20.000 veta shkojne te terheqin lekete tyre ne banke, ne te njejten dite, banka nuk i ka? Tek e fundit ato jane para te tuat qe ti mund t'i marresh ne cdo moment qe ti do dhe sa para te duash ti...Perse banka ka vene kufij terheqje per leket e tua?
  Banka ka nje kufi terheqjeje nese behet fjale per bankomatin, se po te duash nje shume me te madhe mundesh te futesh brenda ne banke e ti terheqesh... Nuk eshte dicka normale qe 20.000 veta te shkojne ne te njejtin filjal ne te njejten dite per te terhequr nje shume te madhe parash. Cdo person eshte i lire te terheq parate e tija ne cdo moment.

  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Prandaj je ne krize ti se po ecen ekonomia? Ty po te vjedhin dita dites, po humb paraja vlere sa here qe stampohet, nga floriri te dhane leter me ngjyre, po paguan per te njejtat gjera dyfish...dhe ekonomia po ecen..?Kjo nuk eshte ceshtje personale mo Ziti qe me thua ti mua po nuk te hyri ne pune ty i hyn dikujt tjeter...kjo eshte ceshtje nderkombetare tashme..
  Periudha krize bota ka kaluar disa, nuk eshte vetem kjo qe po kalojme tani. Duke u bazuar edhe ne ate videon qe kishe vene ti (qe nuk e pashe gjer ne fund sepse m'u duk cik si kot ne ate momentin qe i dhane karta krediti me shumice njerezve)... nuk te detyron njeri, nese do merr nje debit card dhe terhiq parate ne bankomatin e bankes tende dhe nuk ke asnje komision per te paguar per shumen qe terheq. Jo te gjithe kane mundesi te paguajne cash per te bere blerje... e pothuajse askush nuk eshte ne gjendje te kete 200mije euro cash per te blere shtepi. Atehere si i behet? Do marresh kredi ne banke (ja qe ja ke nevojen) ose do rrish gjithe jeten duke paguar qerane e ne fund shtepia nuk mbetet jotja, nderkohe qe ne vend te qeras paguan kredine cdo muaj dhe ne shtepija eshte tersisht e jotja.

  Citim Postuar mė parė nga Elonaa Lexo Postimin
  Inflacioni shkateron!!.Te gjitha leket i kap,eshte i paevitushem.Sa me i ult te jet aq me i forte eshte ai shtet.Investimi eshte vertet gje e mire.Po nganjeher humb edhe atje, se egziston falimentimi.Duhet shume kujdes.

  Normalisht duhet patur kujdes, per gjithcka, jo vetem ne ceshtjet ekonomike. Mire shume do ishte investimi i parave, por ato qe nuk mund ti investojne, ne vend qe ti lene parate aty "kot" ne llogari bankare, le te hapin nje libreze-deposite dhe te fitojne nje perqindje te caktuar interesi.

  Sistemi bankar ka plot te mira.... duhet thjesht kujdes ne vleresimin se cila banke eshte me e mira, ne sherbime dhe oferta.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 5. #25
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  29
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Banka ka nje kufi terheqjeje nese behet fjale per bankomatin, se po te duash nje shume me te madhe mundesh te futesh brenda ne banke e ti terheqesh... Nuk eshte dicka normale qe 20.000 veta te shkojne ne te njejtin filjal ne te njejten dite per te terhequr nje shume te madhe parash. Cdo person eshte i lire te terheq parate e tija ne cdo moment.

  Nuk eshte normale sepse NUK KANE AQ PARA...Eshte mese normale po ti kishin keto para...Pastaj po shkoj t'i terheq te gjitha une, dhe 20.000 veta te tjere..Ku shkojne bankat? Kufiri nuk duhet vene perderisa parate jane te tuat...


  Periudha krize bota ka kaluar disa, nuk eshte vetem kjo qe po kalojme tani. Duke u bazuar edhe ne ate videon qe kishe vene ti (qe nuk e pashe gjer ne fund sepse m'u duk cik si kot ne ate momentin qe i dhane karta krediti me shumice njerezve)... nuk te detyron njeri, nese do merr nje debit card dhe terhiq parate ne bankomatin e bankes tende dhe nuk ke asnje komision per te paguar per shumen qe terheq. Jo te gjithe kane mundesi te paguajne cash per te bere blerje... e pothuajse askush nuk eshte ne gjendje te kete 200mije euro cash per te blere shtepi. Atehere si i behet? Do marresh kredi ne banke (ja qe ja ke nevojen) ose do rrish gjithe jeten duke paguar qerane e ne fund shtepia nuk mbetet jotja, nderkohe qe ne vend te qeras paguan kredine cdo muaj dhe ne shtepija eshte tersisht e jotja.
  Ate videon shikoje deri ne fund..se kot nuk eshte asgje, edhe SOUTH PARK nuk eshte kot..
  Po falimentoii Banka e jotja eshte shtepia pastaj?
  Kriza ka pas sa te duash, po se c'hyne gjithmone ne mes keto bankat..cudi..
  ATA NJEREZ QE VENE LEK NE BANKE DHE BANKA FALIMENTON? KU SHKOJNE LEKET E KETYRE NJEREZVE?
  https://www.behance.net/robberysk1100

 6. #26
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-01-2011
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bankat jane nje sistem perfekt hajdutesh, te zhveshin ne menyre qe nuk e mer vesh dot, kendej te jep 1 andej te mer 3, sistemi bankar e ka prejardhjen nga cifutet, dhe pikerisht urejtja me e madhe e hitlerit ndaj cifute, ishte ky sistem bankar qe vidhte ,vjedh dhe do te vjedhe ne te ardhmen vetem se do nderojne formen, duke quajtur me emra te ndryshem dhe me raklama te ndryshme sa te te fusin ne dore pastaj vete nuk do kesh mundesi te ikeish nga bankat.

  sa per fund thjeshte VJEDHJE NE MENYRE DEMOKRATIKE DHE MODERNE

 7. #27
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  29
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga vizioni1 Lexo Postimin
  Bankat jane nje sistem perfekt hajdutesh, te zhveshin ne menyre qe nuk e mer vesh dot, kendej te jep 1 andej te mer 3, sistemi bankar e ka prejardhjen nga cifutet, dhe pikerisht urejtja me e madhe e hitlerit ndaj cifute, ishte ky sistem bankar qe vidhte ,vjedh dhe do te vjedhe ne te ardhmen vetem se do nderojne formen, duke quajtur me emra te ndryshem dhe me raklama te ndryshme sa te te fusin ne dore pastaj vete nuk do kesh mundesi te ikeish nga bankat.

  sa per fund thjeshte VJEDHJE NE MENYRE DEMOKRATIKE DHE MODERNE

  Bravo...u Tregove vertete i sakte..edhe me i sakte se sa une....
  https://www.behance.net/robberysk1100

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-01-2011
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Bravo...u Tregove vertete i sakte..edhe me i sakte se sa une....
  tallu ti tallu , une te them te verteten ti tallesh

 9. #29
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Nuk eshte normale sepse NUK KANE AQ PARA...Eshte mese normale po ti kishin keto para...Pastaj po shkoj t'i terheq te gjitha une, dhe 20.000 veta te tjere..Ku shkojne bankat? Kufiri nuk duhet vene perderisa parate jane te tuat...
  Ate videon shikoje deri ne fund..se kot nuk eshte asgje, edhe SOUTH PARK nuk eshte kot..
  Po falimentoii Banka e jotja eshte shtepia pastaj?
  Kriza ka pas sa te duash, po se c'hyne gjithmone ne mes keto bankat..cudi..
  ATA NJEREZ QE VENE LEK NE BANKE DHE BANKA FALIMENTON? KU SHKOJNE LEKET E KETYRE NJEREZVE?
  Falementimi i bankes vjen edhe per kete arsye, dmth qe njerezit te zgjohen nje dite ne mengjes dhe te thone: sot do vete te terheq te tera leket qe kam brenda ne banke, e normalisht po ta benin te gjithe kete pune atehere s'do kishte aryse ekzistence banka, pikerisht sepse banka eshte "vendi" ku njerezit vene leket e tyre (kasaforte personale sic kishte thene dikush ketu). Te thashe edhe meperpara, cdo njeri mund ti terheqi te tera leket qe ka ne banke nese shkon ne sportel ( e jo nga bankomati), eshte e drejta jote ti terheqesh, nuk te detyron njeri ti fusesh, nuk te detyron njeri qe te mos i marresh. Thjesht, nuk e mendojne te gjithe si puna jote edhe i lene leket ne banke. Bankat qe kane falimentuar jane ndihmuar gjithmone nga shteti ose shtetet e tjera. Ne krizen aktuale ato miliarda borxhe qe kishin shtetet (irlanda, spanja, greqia) u blene nga vendet e tjera dhe u rikthyer "normaliteti". Banka sado qe t'e japi kredi apo te investoj, e ka gjithmonje nje riserva obbligatoria te cilen nuk duhet kurrsesi ta kaloj.

  Citim Postuar mė parė nga vizioni1 Lexo Postimin
  Bankat jane nje sistem perfekt hajdutesh, te zhveshin ne menyre qe nuk e mer vesh dot, kendej te jep 1 andej te mer 3, sistemi bankar e ka prejardhjen nga cifutet, dhe pikerisht urejtja me e madhe e hitlerit ndaj cifute, ishte ky sistem bankar qe vidhte ,vjedh dhe do te vjedhe ne te ardhmen vetem se do nderojne formen, duke quajtur me emra te ndryshem dhe me raklama te ndryshme sa te te fusin ne dore pastaj vete nuk do kesh mundesi te ikeish nga bankat.

  sa per fund thjeshte VJEDHJE NE MENYRE DEMOKRATIKE DHE MODERNE
  Po te lexosh cik nga historia ekonomike, do e gjesh te shkruar qe hebrenjt, europa dhe islamistet, qysh ne shekullin XIII, e konsideronin jo te drejte marrjen e interesit.... ishin te idese qe "paraja nuk duhet te prodhoje para", paraja duhet prodhuar nga puna!! Me pas, ne shekullin XIV, u kuptua qe nuk ishte mire qe te jepej kredi falas, qe nuk ishte mire qe te mos konsiderohej ajo qe quhet "kosti i oportunitetit", dmth qe nese dikush i jepte para nje personi tjeter dhe ky i fundit ja kthente shumen ekzakte pas nje viti, i binte qe personi i pari gjate ketij viti te kishte "humbur" ate qe mund te bente me ate shume parash te dhena borxh.
  Ndaj, u hoq urdheri i te mos dhenit interes ne europe, kine, rome etj nderkohe qe herenjt me interes i jepnin borxhe te huajve, dmth jo izraeliteve, ndryshe nga keto vendet e tjera qe i jepnin me interes per te gjithe.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 10. #30
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  29
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Falementimi i bankes vjen edhe per kete arsye, dmth qe njerezit te zgjohen nje dite ne mengjes dhe te thone: sot do vete te terheq te tera leket qe kam brenda ne banke, e normalisht po ta benin te gjithe kete pune atehere s'do kishte aryse ekzistence banka, pikerisht sepse banka eshte "vendi" ku njerezit vene leket e tyre (kasaforte personale sic kishte thene dikush ketu). Te thashe edhe meperpara, cdo njeri mund ti terheqi te tera leket qe ka ne banke nese shkon ne sportel ( e jo nga bankomati), eshte e drejta jote ti terheqesh, nuk te detyron njeri ti fusesh, nuk te detyron njeri qe te mos i marresh. Thjesht, nuk e mendojne te gjithe si puna jote edhe i lene leket ne banke. Bankat qe kane falimentuar jane ndihmuar gjithmone nga shteti ose shtetet e tjera. Ne krizen aktuale ato miliarda borxhe qe kishin shtetet (irlanda, spanja, greqia) u blene nga vendet e tjera dhe u rikthyer "normaliteti". Banka sado qe t'e japi kredi apo te investoj, e ka gjithmonje nje riserva obbligatoria te cilen nuk duhet kurrsesi ta kaloj.
  Une e di shume mire se nga falimenton nje banke...dhe shpresoj qe njerezit t'i jpin fund nje lloj sitemi te tille..Jam per idene qe te bejne nje kasaforte ne shtepi ..
  https://www.behance.net/robberysk1100

 11. #31
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  29
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga vizioni1 Lexo Postimin
  tallu ti tallu , une te them te verteten ti tallesh
  Nuk tallem te betohem..e mendoj si ti...
  https://www.behance.net/robberysk1100

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Une e di shume mire se nga falimenton nje banke...dhe shpresoj qe njerezit t'i jpin fund nje lloj sitemi te tille..Jam per idene qe te bejne nje kasaforte ne shtepi ..
  Ketu te blesh dicka me leke ne dore qe vlen mbi 10000 te vjen IRS e te kerkon shpjegim si i ke bere keto leke. Pse nuk i ke deklaruar? Te vjen inat por keshtu eshte. Kjo per te shmangur hajdutllekun, korrupsionin.
  Feelings change - memories don't.

 13. #33
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  29
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime

  Cool

  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Ketu te blesh dicka me leke ne dore qe vlen mbi 10000 te vjen IRS e te kerkon shpjegim si i ke bere keto leke. Pse nuk i ke deklaruar? Te vjen inat por keshtu eshte. Kjo per te shmangur hajdutllekun, korrupsionin.
  Po pra se ky eshte sistemi i dreqit ne te cilin jemi sot, fakti eshte qe asnjeri nga ne nuk eshte i lire te bej c'te doje me leket e veta..
  https://www.behance.net/robberysk1100

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e genti1972
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  46
  Postime
  304
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  bankat jan nje e keqe e domosdoshme ne sitemin qe jetojme


  M'KA IK ZARI

 15. #35
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-01-2011
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Nuk tallem te betohem..e mendoj si ti...
  EEE po mire pra

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Po pra se ky eshte sistemi i dreqit ne te cilin jemi sot, fakti eshte qe asnjeri nga ne nuk eshte i lire te bej c'te doje me leket e veta..
  Ka te miren e saj dhe kjo.
  Ketu ke shume qe punojne ne pune te zeze. I mbajne leket ne kasafortat shtepiake. Edhe pse mund te kene leke te mjaftueshme per te blere nje shtepi, shkojne e hiqen sikur po vdesin per buke ne shtet per te marre ndihma. Kjo nuk eshte e drejte! Shteti ne kete rast ka shume humbje. Prandaj ka rendesi deklarimi i pasurise, per te shmangur veprimtarite e jashtligjshme.
  Feelings change - memories don't.

 17. #37
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  Mia, Mia..ti dhe une ne asnje mendim nuk gjehemi dakort ..Nejse une kuptoj qe ben pjese tashme ne sistemin e jeteses dhe eshte mese e qarte..problemi eshte : A jane vertete te rendesishme? Perse ne qoftese 20.000 veta shkojne te terheqin lekete tyre ne banke, ne te njejten dite, banka nuk i ka? Tek e fundit ato jane para te tuat qe ti mund t'i marresh ne cdo moment qe ti do dhe sa para te duash ti...Perse banka ka vene kufij terheqje per leket e tua?
  Robery, ci ke keto statemente qe thua, kaq naive. lol

  Banka nuk te ve kufi ty per paret e tua. Paret e tua, jane paret e tua. I merr ne cdo kohe, ne cdo shume. Por bankat kane rregullat e tyre. Dhe ti kur vendos te investosh apo te kesh llogarite e tua bankare, do firmosesh dhe do aprovosh rregullat e tyre. Duke firmosur me vullnet te lire, ti agree me rregullat e tyre. E thjeshte apo jo?

  Jeta eshte e tille sot, sistemi qe ti si individ duhet te fillosh 'build-esh up" your profile. Kreditiin tend. Kjo vlen shume, nese je nje qytetare e rregullt. Jeta eshte e gjate, dhe ty do te duhet qe ti te posedosh nje kredit score te larte- kjo vjen ne baze te kritereve qe ato kerkojne, dhe sa e rregullt je ti si person. Ne baze te kesaj kualifikohen njerezit sot, e jo $$ kane poshte jastikut. lol

  Bankat jane instuticione qe patjeter kane interesin e tyre, dhe fitimin on top of that, por dhe ti si qytetare pa te nuk ben dot. Eshte jeta e tille, qe pa bank accounts as ne hale nuk shkon dot. Na pelqen apo jo. Per te vjedh, nuk te vjedh njeri, nese ti je e pergjegjshme dhe e rregullt. Nese ti nuk care, dhe aty te kapin ato, ta masin koken mire. LOL
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 18. #38
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  29
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Robery, ci ke keto statemente qe thua, kaq naive. lol

  Banka nuk te ve kufi ty per paret e tua. Paret e tua, jane paret e tua. I merr ne cdo kohe, ne cdo shume. Por bankat kane rregullat e tyre. Dhe ti kur vendos te investosh apo te kesh llogarite e tua bankare, do firmosesh dhe do aprovosh rregullat e tyre. Duke firmosur me vullnet te lire, ti agree me rregullat e tyre. E thjeshte apo jo?

  Jeta eshte e tille sot, sistemi qe ti si individ duhet te fillosh 'build-esh up" your profile. Kreditiin tend. Kjo vlen shume, nese je nje qytetare e rregullt. Jeta eshte e gjate, dhe ty do te duhet qe ti te posedosh nje kredit score te larte- kjo vjen ne baze te kritereve qe ato kerkojne, dhe sa e rregullt je ti si person. Ne baze te kesaj kualifikohen njerezit sot, e jo $$ kane poshte jastikut. lol

  Bankat jane instuticione qe patjeter kane interesin e tyre, dhe fitimin on top of that, por dhe ti si qytetare pa te nuk ben dot. Eshte jeta e tille, qe pa bank accounts as ne hale nuk shkon dot. Na pelqen apo jo. Per te vjedh, nuk te vjedh njeri, nese ti je e pergjegjshme dhe e rregullt. Nese ti nuk care, dhe aty te kapin ato, ta masin koken mire. LOL

  Ishin te gjitha ne menyre ironike mi PINK......
  https://www.behance.net/robberysk1100

 19. #39
  xXx
  Anėtarėsuar
  29-09-2008
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per sa kohe te perdoret paraja do ekzistoje banka. Kur populli te humbase besimin ne ate cope leter qe quhet para atehere te gjitha bankat do falimentojne. Por do duhet nje koncept i ri i studiuar deri ne detajet me te vogla para se te permbyset sistemi i vjeter.

  Nje hap perpara drejt ndryshimit eshte bere por si cdo koncept ose projekt ka nevoje per zhvillim te metejshem.
  thezeitgeistmovement.com
  thevenusproject.com

  Para = kontroll i jetes te cdo njeriu + lufte dhe shkaterrim + varferi + humbje e dinjitetit njerezor

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Bankat hhhmmm.

  Jane pjesa ose pika me kyce e SISTEMIT sot ku jetojme,jane komode,madheshtore,luksoze,te fothta dhe buzeqeshje krye-fallco,te ndihmojne aq shume per te marre 100 Euro/Usd kur nuk i ke ato,sa ne ato momente ke kapur qiellin me dore qe i more,ke siguaruar makine,shkolle(INDROKTINIM),shtepi......ect,dhe kur i harxhon pastaj do te duhet qe ti kthesh perseri!!

  Fillon stresi,uf-buf,pse i mora,dhe ne fund te fundit do te paguash 2-fishin per ti rikthyer,ose duhet te punosh dhe nje brez te tere per ti rrikthyer.
  Por kush mund te hape nje BANKE?Natyrisht duhet te jesh pjese e SISTEMIT qe te besh nje gje te tille.
  Por a mund te jap UNE hua qe kam PARA,te TJEREVE???
  Natyrisht JO,sepse mund te quhet Spekullim,nuk je i Ligjshem,dhe fare lehte perfundon prapa hekurave.
  Ne fund fare..........................BANKAT JANE HAJDUTE TE LICENSUAR!!!!

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •