Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 45
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-01-2011
    Postime
    10

    Femrat flasin më shumë se meshkujt!

    Gjithmonë kemi dëgjuar të thuhet se femrat flasin shumë, por që ato të thoshin 36 mijë fjalë në ditë këtë askush nuk e kishte menduar...

    Ndërkaq sipas studimeve më të fundit të bëra jashtë dhe të botuara në një revistë shkencore zvicerane meshkujt flasin sa gjysma e femrave, pra vetëm 18 mijë fjalë në ditë. Kapacitetet mendore dhe ndryshimet genetike që bëjnë meshkujt me femrat të jenë kaq të ndryshëm nga njëri-tjetri duket se nuk kanë të sosur.

    Disa nga drejtimet ku dy sekset ndryshojnë janë agresiviteti, vlerësimi i rreziqeve në situata të caktuara, por edhe të gjitha karakteristikat që shikohen te një person për ta zgjedhur si partner të mundshëm seksual.

    Për shembull, gratë janë shumë më të prirura se burrat për të shfaqur dhembshuri e për të ndjerë mëshirë, si dhe për t’u miqësuar më shpejt më dikë që nuk e njohin. Meshkujt ndërkaq janë më të prirur për t’u shfaqur të dhunshëm, agresivë dhe pranojnë shumë më lehtësisht që të ndërmarrin aventura të rrezikshme.

    Por ata janë edhe më të aftë për t’u marrë me procese komplekse shkencore e teknologjike e për t’i kuptuar ato siç janë makinat, kompiuterat, sistemet e programeve të ndryshme, apo dhe “Ligjin e xhunglës”. Profesori i Universitetit të Kembrixhit, Simon Baron Kohen, mendon se në tru ekzistojnë mekanizma të tillë që e bëjnë të ndryshme mënyrën e perceptimit, komportimit dhe të menduarit për sa u takon të dyja sekseve të kundërta.

    Disa sisteme janë më të zhvilluara te njëri seks, disa të tjera më të zhvilluara për seksin e kundërt. Prof. Kohen shpjegon se meshkujt dhe femrat ndryshojnë edhe nga ajo që kërkojnë te një partner të cilin do ta zgjedhin më pas si të dashur, apo qoftë edhe thjesht për të kryer marrëdhënie seksuale;

    “Meshkujt zakonisht janë më të ndjeshëm dhe tërhiqen dukshëm nga bukuria e femrave dhe mosha e tyre, ndërkohë që femrat tërhiqen më shumë nga statusi i meshkujve dhe jo aq nga bukuria apo mosha.” Ndërsa sa i takon kapaciteteve të përgjithshme të zgjuarsisë nuk ka asnjë dallim për të dyja sekset.

    Një tjetër dallim mes dy sekseve është se femrat kanë një memorie vizive shumë më të zhvilluar sesa meshkujt. Meshkujt janë më të avancuar në fiksimin e objekteve që rrotullohen e lëvizin në hapësirë.

    Ndaj dhe sipas studiuesve nuk kemi dëgjuar shpesh që të ketë femra astrologe të famshme. Ajo që duhet thënë si përfundim është se janë kryer disa studime mbi genetikën e dy sekseve por ende nuk është dalë përfundimisht në konkluzione të mirëqena.

    Megjithatë, ajo që mund të thuhet është se padyshim që diferencat ekzistojnë, vetëm se derisa të vijë momenti i zbërrthimit të këtij misteri do të na duhet të presim edhe pak.

  2. #2
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar më parë nga blomma22 Lexo Postimin
    Gjithmonë kemi dëgjuar të thuhet se femrat flasin shumë, por që ato të thoshin 36 mijë fjalë në ditë këtë askush nuk e kishte menduar...

    Ndërkaq sipas studimeve më të fundit të bëra jashtë dhe të botuara në një revistë shkencore zvicerane meshkujt flasin sa gjysma e femrave, pra vetëm 18 mijë fjalë në ditë. Kapacitetet mendore dhe ndryshimet genetike që bëjnë meshkujt me femrat të jenë kaq të ndryshëm nga njëri-tjetri duket se nuk kanë të sosur.

    Disa nga drejtimet ku dy sekset ndryshojnë janë agresiviteti, vlerësimi i rreziqeve në situata të caktuara, por edhe të gjitha karakteristikat që shikohen te një person për ta zgjedhur si partner të mundshëm seksual.

    Për shembull, gratë janë shumë më të prirura se burrat për të shfaqur dhembshuri e për të ndjerë mëshirë, si dhe për t’u miqësuar më shpejt më dikë që nuk e njohin. Meshkujt ndërkaq janë më të prirur për t’u shfaqur të dhunshëm, agresivë dhe pranojnë shumë më lehtësisht që të ndërmarrin aventura të rrezikshme.

    Por ata janë edhe më të aftë për t’u marrë me procese komplekse shkencore e teknologjike e për t’i kuptuar ato siç janë makinat, kompiuterat, sistemet e programeve të ndryshme, apo dhe “Ligjin e xhunglës”. Profesori i Universitetit të Kembrixhit, Simon Baron Kohen, mendon se në tru ekzistojnë mekanizma të tillë që e bëjnë të ndryshme mënyrën e perceptimit, komportimit dhe të menduarit për sa u takon të dyja sekseve të kundërta.

    Disa sisteme janë më të zhvilluara te njëri seks, disa të tjera më të zhvilluara për seksin e kundërt. Prof. Kohen shpjegon se meshkujt dhe femrat ndryshojnë edhe nga ajo që kërkojnë te një partner të cilin do ta zgjedhin më pas si të dashur, apo qoftë edhe thjesht për të kryer marrëdhënie seksuale;

    “Meshkujt zakonisht janë më të ndjeshëm dhe tërhiqen dukshëm nga bukuria e femrave dhe mosha e tyre, ndërkohë që femrat tërhiqen më shumë nga statusi i meshkujve dhe jo aq nga bukuria apo mosha.” Ndërsa sa i takon kapaciteteve të përgjithshme të zgjuarsisë nuk ka asnjë dallim për të dyja sekset.

    Një tjetër dallim mes dy sekseve është se femrat kanë një memorie vizive shumë më të zhvilluar sesa meshkujt. Meshkujt janë më të avancuar në fiksimin e objekteve që rrotullohen e lëvizin në hapësirë.

    Ndaj dhe sipas studiuesve nuk kemi dëgjuar shpesh që të ketë femra astrologe të famshme. Ajo që duhet thënë si përfundim është se janë kryer disa studime mbi genetikën e dy sekseve por ende nuk është dalë përfundimisht në konkluzione të mirëqena.

    Megjithatë, ajo që mund të thuhet është se padyshim që diferencat ekzistojnë, vetëm se derisa të vijë momenti i zbërrthimit të këtij misteri do të na duhet të presim edhe pak.
    ===
    Mesazhi jot eshte i sakte,ta aprovoj.
    Edhe celulari prandaj u shpik ti sherbeje femrave.
    Ka raste qe femrat shkojne jak jak jak shpejt
    dhe shpejtesia e te folurit shkon 90 miles/ore lol
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga blomma22 Lexo Postimin
    hahaha Per cudi shum ,sa shum flasim por prap mashkulli sundone Boten ,por bota eshte shkall shkall te mendojme me realishte ''Mashkulli sundone Boten'' kurse mashkullin e sundon Femra hahahahaah
    ndonje studim tjeter ky i yti?? Eshte e vertete qe ne femrat flasim shume.... na ka dhe lezet por s'me pelqen krahasimi qe edhe pse flasim shume jane meshkujt qe sundojne boten e si rrjedhoje meshkujt sundojne femrat. E c'lidhje ka???

    La vita non si spiega, si VIVE!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-01-2011
    Postime
    10
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    ndonje studim tjeter ky i yti?? Eshte e vertete qe ne femrat flasim shume.... na ka dhe lezet por s'me pelqen krahasimi qe edhe pse flasim shume jane meshkujt qe sundojne boten e si rrjedhoje meshkujt sundojne femrat. E c'lidhje ka???

    Ka lidhje si jo ,ne qofte se Mashkulli e sundon Boten , e ne si femra jemi ata qe e sundojme Mashkullin ...ka shum lidhje si jo hahahaah

  5. #5
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Po mashkujt jo qe nuk kishin fole 360 mij fjale,por jane dembela e cudi qysh po i thuakan edhe ato 18 mij fjale!Ata dijn te kryejn njekohesisht vetem nje pune,kurse ne edhe punojm edhe flasim edhe mendojm!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  6. #6
    Ketu i gjithe celesi i ketij studimi, ka te beje me ate qe mashkulli nuk eshte aq i zoti ne te shprehur, por kjo nuk do te thote qe femra flet me shume sec duhet. Paaftesia e meshkujve me fjalet, nuk i nxjerr femrat si llafazane.
    Femrat jane me te zonja me fjalet, jane me elekuente sepse zoterojne Idene, dhe kur zoteron Idene zoteron kollaj edhe Fjalen.
    Po me kujtohet nje studim, qe ishte bere ne lidhje se kush genjen me mire meshkujt apo femrat; femrat dolen me te zonja sepse thuhej qe e kane genjeshtren ne maje te gjuhes, pra jane me inteligjente dhe me te afta se sa meshkujt. Ndersa meshkujt dalloheshin kollaj kur genjejne, sepse kane nje pauze kur duan te genjejne per arsye se jane akoma duke menduar se cfare genjeshtre te thone, dhe iu ngaterrohen fjalet neper goje dhe duken sikur po belbezojne.

  7. #7
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Femrat flasin më shumë se meshkujt!
    Duhej te ishte dicka e re kjo..

    Dihet qe femrat jan llafazane.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  8. #8
    Dihet qe femrat jan llafazane.
    C'na e mbushe mendjen ti!
    Po edhe sikur te jene, nuk besoj se ty apo te tjereve, iu rrihet qofte nje dite te veteme pa pranine e femrave

  9. #9
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Ketu i gjithe celesi i ketij studimi, ka te beje me ate qe mashkulli nuk eshte aq i zoti ne te shprehur, por kjo nuk do te thote qe femra flet me shume sec duhet. Paaftesia e meshkujve me fjalet, nuk i nxjerr femrat si llafazane.
    Femrat jane me te zonja me fjalet, jane me elekuente sepse zoterojne Idene, dhe kur zoteron Idene zoteron kollaj edhe Fjalen.
    haha!
    dmth me kete superioritet te femres ne kete aspekt, i bie qe te kete plot profesione qe dominohen nga femrat...

    hmmmm! nuk po me shkon nder mend asnje. CILET JANE?
    avoketet me te medhenj jane meshkuj. gjithashtu gazetaret.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #10
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Ekzistojnë vetëm dy lloje të femrave: ato që flasin gjithmonë dhe ato që s`heshtin dot kurrë. :-D
    Love has no limits

  11. #11
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    wow te tere e dim qe flasin shum por ja edhe kaq shum fjal
    nese po e besojm kete gje, por bravo i qofte se jan shum te zgjuara edhe i takon te flasin prandaj jan edhe femra te thon edhe disa fjal me shum
    Partizoni

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Femrave u ka lezet te flasin me shume se meshkujve. Nje mashkull llafazan eshte vertet me i merzitshem se nje femer, se ne te shumten e rasteve shan, ofendon, kritikon te tjeret, dhe nuk thote asgje per veten e vet. Kurse ne femrat jemi shume te zena me veten tone, vdesim te flasim rreth vetes, gjerave qe shikojme, blejme. Ne kete rast meshkujt bejne nje vesh shurdh, dhe vetem pohojne, duke te bere qejfin.. Po meshkujve nuk ke c'tu besh qejfin kur ne te shumten e rasteve te shajne e kritikojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 19-03-2011 më 17:08

  13. #13
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga cherry Lexo Postimin
    Femrave u ka lezet te flasin me shume se meshkujve. Nje mashkull llafazan eshte vertet me i merzitshem se nje femer, se ne te shumten e rasteve shan, ofendon, kritikon te tjeret, dhe nuk thote asgje per veten e vet. Kurse ne femrat jemi shume te zena me veten tone, vdesim te flasim rreth vetes, gjerave qe shikojme, blejme. Ne kete rast meshkujt bejne nje vesh shurdh, dhe vetem pohojne, duke te bere qejfin.. Po meshkujve nuk ke c'tu besh qejfin kur ne te shumten e rasteve te shajne e kritikojne.
    pupupu...
    rrofte objektiviteti.

    te pakten per ate qe shenova ne bold ke te drejte.

    ne fakt femrat qe flasin vetem per vehten nuk jane te merzitshme... jo jo. aspak.
    ku ka me bukur se te degjosh nje femer qe te tregon se si ai ka kaluar diten?
    vetem per te te shpjeguar se cfare ka ngrene ne mengjes,perdor 250 fjale. LOL

    ne 36.000 fjale, 20.000 fjale ju i perdorni per te share shoqet tuaja dhe ti ke goje te thuash qe eshte mashkulli ai qe shan e kritikon. hahaha. kulmi...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    nuk e di sa serioz eshte ky studim por edhe kjo gje (pra bindja qe femrat flasin me shume se meshkujt) eshte nje stereotip qe shoqeria ka krijuar per femrat.

    dmth qe jane llafazane etj kurse e verteta eshte qe ka gra llafaze si dhe ka meshkuj llafazane, ka te beje me karakterin e njeriut.
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  15. #15
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Hmm na ka dal nami kot lol
    Meshkujt na e marrin ne kthes per bla bla .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Me mire qe flasim me shum ne femrat q'te keqe

    po meshkujt si cunga qe rrin dhe blujn mendimet e tyre kot se koti !

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Ne shekullin e ri vendin e kane zene meshkujt ,shume mire mund ti shikoni ne forumin tone se si shahen dhe shajne dhe do ta kuptoni .......si puna e harrixhinjve .Booo mjer ato qe i kane ne shtepi meshkujt gjoba dhe llafazane se vajzat /grate e kane nga natyra dhe ju falet .

    Ja si puna e ketij gores me larte Qe ben si i kulluari prishtines ha-ha .
    Ndryshuar për herë të fundit nga alnosa : 21-03-2011 më 15:30

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    nuk futem aspak ne grupin e atyre te kafeneve, pasi nuk pi kafe me shume se 1 here ne jave, edhe atehere e pi ne kembe. nejse.

    mua nuk me interesojne fare mendimet e te huajve per femrat shqiptare. jo per gje, por shume mendojne qe jane te gjitha prostituta (dhe meshkujt kriminele).
    nuk kam pse t'i marr per baze mendimet e tyre.
    Ti je shume i edukuar me femrat ,ndenja jashte shtetit ka ndikuar per mire ne nje pjese te karakterit tend me aq sa te kam lexuar

    Pershendetje

  19. #19
    Larguar Maska e Noellag
    Anëtarësuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Femrat jo vetem qe flasin shume, por kur fillojne te flasin nuk pushojne.. Shikoni femrat ktu, edhe pse pranojne qe e kane vesin nga natyra , nuk rrine pa share meshkujt

    Femrat le te flasin , meshkujt kane dy veshe ,fjalet qe hyjne ne veshin e majte dalin ne anen e djathte :P
    Ndryshuar për herë të fundit nga Noellag : 21-03-2011 më 16:07
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    nuk e besoj se eshte e vertete kjo teori
    mjafton te hysh ne FSH dhe do bindesh per te kunderten

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •