Close
Faqja 9 prej 53 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 1059
 1. #161
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Dik Martin eshte argat i serbis.

  Edhe ksaje rradhe,armiqet e shqiptarve do te psojne disfate,nuk do te munden asesi qe ta njollosin luften e drejt te UCK-se.

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Anėtarėsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanjė
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  por dhe me pare eshte ngritur nje akuze e tille, por populli i Kosoves qofte dhe opozitar nuk kerkuan nga Thaci te ballafoqohet me te verteten.Perse?!!!!!!!!!Po ceshtja e shikut qe qe likujdonte kandidatet per pushtet?!!!!Besoj se ky deshmitar ka dale me buri.

  Ju qe jeni aty duhet te jeni te ndjeshem, te kuptoni cdo shprehje dipllomatike te nderkombetareve.Ku ka tym ka dhe zjarr thote populli dhe une nuk besoj se kosovaret jane kaq naiv ,sa nuk dine as dhe nje gje per kete "hero" te luftes.Une kam pershtypjen se ne kosove i jepet prioritet psikologjise se trimit , te luftetarit dhe urtesia shihet si joburreri.Por eshte gabim, mund te jesh nje luftar trim dhe i veshur me urtesi.
  perfundimisht ti je nje cope kurve injorante.me teper nuk kam ēte them.
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 3. #163
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  por dhe me pare eshte ngritur nje akuze e tille, por populli i Kosoves qofte dhe opozitar nuk kerkuan nga Thaci te ballafoqohet me te verteten.Perse?!!!!!!!!!Po ceshtja e shikut qe qe likujdonte kandidatet per pushtet?!!!!Besoj se ky deshmitar ka dale me buri.

  Ju qe jeni aty duhet te jeni te ndjeshem, te kuptoni cdo shprehje dipllomatike te nderkombetareve.Ku ka tym ka dhe zjarr thote populli dhe une nuk besoj se kosovaret jane kaq naiv ,sa nuk dine as dhe nje gje per kete "hero" te luftes.Une kam pershtypjen se ne kosove i jepet prioritet psikologjise se trimit , te luftetarit dhe urtesia shihet si joburreri.Por eshte gabim, mund te jesh nje luftar trim dhe i veshur me urtesi.
  me e pas shkruajtur janullatosi keto qe ti ke shkruajtur ,nuk do e kishte shkruajtur me "bukur"se ti ore ANESTIOS!!!

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Anėtarėsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanjė
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga bindi Lexo Postimin
  Thaēi padit komisionerin Dik Martin

  e enjte , 16 dhjetor 2010
  Image Kryeministri i Kosovės Hashim Thaci ka nė plan tė hedhė nė gjyq raportuesin e Kėshillit tė Europės pėr tė drejtat e njeriut Dick Marty. Sipas agjencisė sė lajmeve AFP e cila citon njė zyrtar tė lartė kosovar, Thaci ka kontaktuar tashmė avokatė qė do tė pregatisin cėshtjen.

  Raporti 55 faqėsh i cili ėshtė prezantuar sot para Kėshillit tė Europės gjatė njė seance nė Paris u pėrpilua nė bazė tė pohimeve te ish-kryeprokurores se gjykates se Hages, Karla Del Ponte.

  Sipas tij Hashim Thaci qėndron nė krye tė njė rrjeti mafioz pėrgjegjės pėr kontrabandė armėsh, droge dhe trafik organesh nė Europėn Lindore. Sipas zvicerianit Dick Marty gjetjet e tij ishin bazuar nė dėshmi tė burimeve tė brendshme tė UĒK-sė pėrsona qė kanė shėrbyer si shofera badigardė etj tė ngarkuar nė detyra praktike dhe logjistike, por dhe organizatore nė trafikun e organeve.

  Sipas raportit tė Martyt metodologjia e pėrdorur ishte njė plumb pas koke para operacioneve pėr heqjen e njė apo mė tepėr organeve tė tyre. Komiteti pėr Ēėshtje Ligjore i Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės nė seancėn e sotme nė Paris bėri thirrje pėr njė seri hetimesh nė nivel kombėtar e ndėrkombėtar lidhur me provat pėr zhdukje, trafikim, korrupsion dhe pėr lidhje mes grupeve tė krimit tė organizuar dhe rretheve politike, tė paraqitura nė raportin e Dick Martyt.

  Nė njė rezolutė tė miratuar nga Komiteti thuhet se "ka tregues qė konfirmojnė se shqiptarė dhe serbė tė Kosovės janė mbajtur nė mėnyrė tė fshehtė si tė burgosur nėn kontrollin e UĒK-sė nė veri tė Shqipėrisė. Kėta kanė qenė objekt i trajtimit jonjerėzor dhe fyes, pėrpara zhdukjes.

  Komiteti ka kėrkuar nga EULEX-i tė hetojė kėto krime dhe kėrkon nga vendet e BE-sė qė t'i japin misionit burimet dhe mbėshtetjen e nevojshme politike. Asambleja Parlamentare pritet tė diskutojė raportin nė 25 janar.
  Hashim Thaēi po qe burre duhet ti shkoje deri ne fund kesaj gjeje duke hedhur ne gjygj jo vetem martin por cilido qofte ai qe hedh balte mbi luften e popullit te Kosoves per liri.
  personalisht per thaēin nuk kam respekt fare se si te gjithe ne te Shqiperise e dime shume mire qe nuk ka shkrepur asnje pushke kunder shkjaut por veē kunder patrioteve te vet bash si xhaxhi kurva enver hoxha,duke dhene urdhera nga rogneri.
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Anėtarėsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanjė
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  VRASJA E AHMET KRASNIQIT PATI PASOJA TĖ RĖNDA PĖR KOSOVĖN DHE PĖR SHQIPTARINĖ  PSE DHE KUSH E VRAU AHMET KRASNIQIN ?

  Shkruan : Shefqet Jashari-STROFCI

  Njėra ndėr periudhat mė tė vėshtira tė popullit tonė, qė i kalojė me pasoja shumė tė rėnda, ishte periudha kur dy tė tretat e Atdheut dhe mė shumė se gjysma e popullit shqiptar ra nėnė robėrinė serbo-jugosllave-greke.

  Vėshtėrėsitė dhe pasojat u shumfishuan kur gjithė kombin tonė e pėrfshiu robėria sllavo -komuniste. ‘’Fara ruse’’ e mbjellur me mjeshtri nė tė gjitha trojet tona nga emisarė tė pansllavizmit rus, tė maskuar me ‘’lėkurė tė qengjit’’, dhe ushqimi i gjeneratave tė reja me ‘’egjrėn komuniste’’, i sjelli kombit tonė tragjedinė mė tė rėndė gjatė gjithė historisė sė tij. Kjo ‘’farė’’ e djallit tė mallkuar, nepėrmjet ‘’egjres komuniste’’ bėri qė ishte e mundur pėr t’i keqpėrdorė dhe pėr t’i shkatrruar vlerat tona kombėtare, qė u krijuan me shekuj nga populli ynė siē ishin: mikėpritja, bujaria, trimėria, solidariteti dhe Besa Shqiptare.

  Bajraktarėt e ‘’farės ruse’’ duke u mbėshtetur nė tri shtylla tė faqeve tė zeza : nė diktaturėn e proletariatit, nė luftėn e klasave, nė internacionalizmin proletar, dhe nė ushqimin shpirtėrorė tė shumė gjeneratave me ‘’egjrėn komuniste’’, krijuan ‘’njeriun e ri’’, njė krijesė hibride, gjysmė njeri- gjysmė robot. Ajo far krijese, nga pėrdorimi i egjrės komuniste si ushqim tė pėrditshėm shpirtėror, humbi aftėsinė pėr tė menduar dhe pėr tė gjykua. Zot nuk ka. Fjalė jep shumė por nuk i mban. Rrena, shpifja dhe krimi i flejnė nė zemėr. Pėr partinė dhe pėr kryepartiakun japin ēdo gjė qė kanė.

  Urdhėrat pėr shpifje, kėrrcnime dhe krime i kryjnė me pėrpikėri duke u mbėshtetur nė parimin se ‘’qėllimi i arsyeton mjetet’’. Pėr ta gėnjeshtra, shpifja dhe tradhtija janė vyrtyte. Prijsit e tyre me gjkftoftėsinė e njė kasapi me pėrvojė tė gjatė nė profesion, ju japin urdhėra bajraktarėve tė farės ruse pėr tė vrarė me tradhti nacionalistė, veprimtarė tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare, kundėrshtarė politikė, shpianikė dhe bashkėkombas, kur nuk arrijtėn t’i bėjnė argatė tė pa gojė, apo nuk arrijnė t’i bėjnė ‘’tė vdekur pėr sė gjalli’’, qė tė mos u ndihet kund zėri, nga dėshira e sėmuar pėr tu bėrė ‘’tė parė’’, nga lakmia pėr tė zėnė pozita udhėheqėse, nga kajta pėr t’u bėrė pasanik duke plaēkitur pasuri tė huj.

  Siē dihet ‘’fara ruse’’ e ushqyer me ‘’egjrėn komuniste’’nė trojrt tona krijoi lugetėr, vampir, ‘’njerėz’’ zemėrgurė, ‘’njerėz’’ faqezi, dyftyrėsh, qė u vuan nė shėrbim tė kryedjajve komunist tė Beogradit, Moskėves, Pekinit dhe nė kohėn e fundit u vuan nė shėrbim tė vampirėve tė Athinės dhe tė kriminelėve tė Beogradit me qėllim qė ata tė ju ndihėmojnė tė bėhėn ‘’sundues’’ tė shqiptarėve.

  Kėta tė gjorė janė bėrė dorė e zgjatur e tė huajve kur po i detyrojnė mjeranėt zemėr gurė, pėr tė ngritur dorė mbi burrat mė tė mirė tė kombit. Dhe, a ka dėm mė tė madh pėr njė popull, a ka fatkeqėsi mė tė madhe pėr njė komb, kur ai nė momentet vendimtare tė historisė sė tij mbetet pa udhėheqje tė aftė, mbetet pa dietarė dhe trima qė do tė dinin t’i shfrytėzonin rrethanat e pėrshtatshme pėr realizimin e aspiratave tė popullit tė tij.

  Fatkeqėsishtė, nė gjitha periudhat e rėndėsishme historike, kur ēėshtja kombėtare mund tė zgjidhej drejtė nė dobi tė interesave tona, agjenturat serbo-sllavo-greke kanė arrijtur ta bėjnė tė pa aftė klasėn tonė politike, pėr tė mos i realizuar synimet shekullore tė popullit tonė. Ata i kanė pėrdorė tė gjitha mjetet pėr ta bėrė parinė tonė ’’tė vdekur pėr sė gjalli’, me shpifje tė llojllojshme, apo duke’’e blerė me pare’’.

  Ndėrsa ata mė tė aftit, Burrat e Mėdhenj tė Kombit, qė nuk arrijtėn dot t’i bėjnė ‘’tė vdekur pėr sė gjalli’’ me kurrėfarė mėnyre, i vranė me dorėn e tradhtarėve shqiptarė, qė i pėrkisnin fundrinės sė popullit tonė. Vrasja e Haxhi Zekės nga njė dorė e zgjatur e Serbis u bė pėr shkak se ai ishte njė atdhetar i kulluar, strateg dhe largėpamės, qė dinte se kush mund tė bėhėn aleatė tė shqiptarėve.

  Vrasja e Hasan Prishtinės, Luigj Gurakuqit dhe Isa Boletinit u bė nga sigurimi i msheft i Serbisė me qėllim qė shqiptarėve t’ua varrosin shpresen e ēlirimit dhe bashkimit kombėtar. Vrasja e Jusuf Gėrvallės, njėrit ndėr udhėheqėsit kryesor tė Lėvizjes Nacional ēlirimtare tė Kosovės dhe Viseve tjera Shqiptare me atentatin e Shtutgardit, ku u vranė edhe Bardhosh Gėrvalla vėllau dhe bashkėveprimtari i tij i ngusht, dhe Kadri Zeka, njėri ndėr udhėheqėsit e OMLK-sė, u bė nga UDB-ja e Beogradit dhe nga UDB-ja e Tiranės, me qėllim qė tė mos rritet dhe forcohej rrezistenca jonė kombėtare kundėr robėrisė serbo-jugosllave nė baza tė shėndosha kombėtare, ashtu qysh e parashihnin udhėheqėsit e shquar tė LNĒKVSHJ, Metush Krasniqi dhe Jusufi Gėrvalla, por ajo tė ndahet dhe tė pėrēahet nė baza ideologjike dhe regjionale, duke ditur se si e tillė ajo nuk do tė ketė mundėsi tė ju nxirrte probleme ndėrshtetėrore.

  Vrasja e Ahmet Krasniqit pati dhe ende do tė ketė pasoja tė rėnda pėr Kosovėn dhe pėr shqiptarinė. Me kėtė vrasje armiqėt tanė shekullor dhe forcat kundrainstiticionale tė Kosovės, qė me vetėdije dhe pavetėdije u bėnė vegla nė duar tė kriminelve tė Beogradit, tė pansllavistėve tė Moskvės dhe tė shovenistėve tė Athinės, kanė arrijtur shumė qėllime, por mė kryesorėt ishin :

  1.U bė pengimi i bashkimit tė faktorit ushtarak tė Republikės sė Kosovės.

  2.U bė i pamundshėm rritja dhe forcimi i FARK-ut, qė u krijua nė bazė tė Marrėveshtjes sė Osllos.

  3. U pengua institicionalizimi dhe profesionalizimi i UĒK-sė, qė ishin dy faktorėt kryesor pėr formimin e njė Ushtrie Kombėtare tė Republikės sė Kosovės qė shumė shpejtė do tė shėndrrohej nė Ushtri Kombėtare Shqiptare.

  4. Rriten dhe thellohen pėrēarjet ndėrnjerėzore dhe ndėrshqiptare.

  5. Hapi rrugėn e vrasjeve tjera politike tė veprimtarėve tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare, veprimtaria e tė cilėve shkonte nė dėm tė interesave serbo-greke dhe tė kompllotistėve kokėkrisur tė Kosovės.

  6. U bė i pamundshėm ēlirimi i Kosovės dhe Viseve tjera shqiptare nga vet shqiptarėt

  7. Si rrjedhim i tė gjitha kėtyre qė u pėrmendėn mė lartė serbėt arrijtėn shumė lehtė ta realizojė skenarin e tyre pėr pastrimin etnik tė Kosovės, nė saje edhe tė ndihmės sė madhe tė forcave kundrainstiticionale tė Kosovės, dhe tė spiujve dhe vazalėve tė tyre qė kanė zėnė pozita udhėheqėse nė institicionet shtetrore tė Shqipėrisė.

  Populli ynė, nga pėrvoja e tij e hidhur, e din se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė gisht tė hujtė, sikur qė kanė pasur gishtė edhe nė vrasjen e Burrave tė Dheut, qė punuan me pėrkushtim pėr interesa madhore kombėtare, por nuk e kanė plotėsishtė tė qartė pse nė vrasjen e tij muarrėn pjesė njė numėr i madh i personaliteteve publike, qė patėn dhe kanė pozita udhėheqėse nė subjektet politike dhe shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, gjegjėsishtė tė Kosovės. Pėr t’i pasur tė qarta shkaqet e verasjes sė Ahmet Krasniqut, duhet pasur tė qartė situatėn politike qė mberetnonte nė gjithė hapsirėn tonė kombėtare : ndasitė, pėrēarjrt dhe grupimet dhe aleansat politike qė bėheshin dhe ē’bėheshin pėr qėllime karrjeriste.

  Kėshtu klasa politike e Kosovės pas tė ashtuquajturut ‘’revolucion i vonuar demokratik’’i Shqipėrisė ishte i rreshtuar nė katėr grupime.

  Grupimin e parė e drejtonte kryepehlivani i Nanosit Xh.Halit, pėrgjegjės i Sektorit tė Rėndėsisė sė Veēantė dhe antarė i Kryesisė sė LPK-sė, me kėshilltarėt qė i kishte nė SHIK-un e Shqipėrisė,( njėri ndėr kryesorėt ishte Shaban Braha). Ai me A.Sylėn bėri pėrvehtėsimin e njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės me mjetet e marjes sė ‘’kalas nga mbrenda’’ dhe kėshtu arrijti tė manipulojė nė shumė drejtime me SHP tė UĒK-sė, qė e pėrbėnin argatėt e tij mė tė besueshėm.

  Grupimin e dytė e drejtonte R.Qosja qė i kishte futur nėn kėmbė klanet e H. Hysenit dhe tė B. Kosumit. Ky grupim nė saje tė ndihmės sė A.. Sylės, Nanosit, Mejdanit dhe Klosit u bė artak me grupimin e Xh.Halitit pėr tė manipuluar me SHP tė UĒK-sė, qė pėrbėhej nga argatė tė Xh.Halitit dhe argatė tė R.Qosjes. Me ēlirimin e Kosovės nga NATO-ja dy palėt e ndanė pushtetin duke formuar tė ashtuquajturėn ‘’ Qeverinė e Thaēit’’.

  Grupimi i tretė e drejtonte B.Bukoshi i cili nė fillim tė viteve 1990-tave ishte me forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės, pastaj bėhet i ‘’pavarur’’, dhe kur duhej me tė gjitha forcat t’i ndihmonte forcat institicionale, bėhet me Qosjen. Me kėtė grupim bėjnė aleancė tė mėsheftė klani i H.Hysenit, qė kishte pozita udhėheqėse nė LDK-nė, disa komisione tė ‘’Tre pėrēindshit’’, klani i Ibrahim Kelmendit i cili pėrpos qė e kishte nėn kontroll kryesinė e LPK-sė, i kikishte nėn urdhėrat e tij edhe njė grup ushtarakėsh qė i kishte dėrguar nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut me detyra speciale pėr ta penguar kėrė subjektė ushtarak tė Republikės sė Kosovės, nė mesin e tė cilėve ishin : Xhafer Jashari, Halil Bicaj, Fadil Demiri etj.

  Grupimin e katėrt e pėrbėnin forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės,( LDK-ja NDSH-ja, PSHDK-ja, PLK-ja, PSDK-ja) nėn udhėheqjen e kryetarit tė Republikės sė Kosovės dhe kryetarit tė LDK-sė Dr.Ibrahim Rugovės dhe veprimtarėve tjerė tė subjekteve politike qė i pėrkisnin kėtij grupimi.( Mark Krasniqi, Rexhep Avdullahu, Xhergj Dedaj, Kaqusha Jashari etj).

  Ky grupim politik organizoi dy herė zgjedhje nacionale tė pavarura nga Beogradi, krijoi institicione shtetrore nė bazė tė votės sė lirė tė popullit dhe i vuari bazat e shtetėsisė sė Republikės sė Kosovės, bėri ndėrkombėtarizimine e ēėshtjes sė Kosovės, krijoi miq dhe aleatė nė tė gjitha anėt e botės, krijoi lidhje komunikimi me shtetet e Bashkėsisė Evropiane dhe nė veēanti krijoi lidhje bashkėpunimi me SHBA-tė, krijuan njėsitė e para guerile dhe bėnė pėrgaditjet e nevojshme pėr fillimin e luftės ēlirimtare.

  Pse nuk filloi lufta nė Kosovė pėr shkatrrimin e Jugosllavisė, qė do tė kishte pasoja shumė tė rėnda pėr Kosovėn dhe kombin shqiptar, marita kryesore u takon diplomatėve tė shquar tė SHBA-ve qė ishin miqė tė kombit tonė, qė kėrkuan nga Ibrahim Rugova dhe Salih Berisha qė tė mos e fillojnė luftėn me Jugosllavinė deri sa’’ tu vie shteku’’. Kėto subjekte politike e kanė pėrkrahur luftėn ēlirimtare me mjete materjale, ndėrsa pjesa dėrmuese e ushtarėve tė UĒK-sė i pėrkiste antarėsisė sė gjėrė tė kėtyre partive.

  Fatkeqėsishė njėsitė guerile u pėrvehtėsuan nga LPK-ja me fajin e Qeverisė sė Kosovės, nė veēanti tė kryeministrit Bukoshi, pasi qė nuk u pėrkrahėn me mjet finansiare. Riformimi i Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės nė mars tė 1998 krijoj kushtet pėr institicionalizimin dhe profesionalizimin e Luftės ēlirimtare, por spiujtė serbo-sllavo-grek arrijtėn ta bindin pararojen staliniste tė LPK-sė pėr t’i krijuar kushtet e fillimit tė luftėn frontale para kohe me Serbinė, dhe shkeljen e Marrėrveshtjes sė Osllos pėr tė penguar forcimin e FARK-ut.

  Siē dihet, lufta pėr pushtet, i futi nė shamakun e tradhtisė kombėtare forcat kundrainstiticionale, kur nė vend se tė kontribojnė nė bashkimin e tė gjitha forcave politike dhe ushtarake tė Republikės sė Kosovės, pėr realizimin e synimeve tona kombėtare, ato tėrė veprimtarinė e tyre e drejtuan nė luftė kundėr institicioneve shtetėrore tė Republikės sė Kosovės dhe subjekteve politike qė i krijuan ato institicione.

  Duhet cekur se subjektet politike dhe klanet e individėve qė i pėrbėnin forcat kundrainstiticionale, edhe pse kishin mosmsrrėveshtje tė thella nė mes tyre pėr shumė ēėshtje, nė lidhje me luftėn dhe ndarjen e pushtetit, ato kur ishte ēėshtje e luftimit tė forcave institicionale ishin sėbashku nė tė gjitha veprimet e tyre mafioze dhe kriminale. Por kur ishte nė pyetje ndarja e pozitave udhėheqėse dhe marrja e pushtetit u treguan tė pamshirėshėm ndaj njėri tjetrit.

  Bėheshin dhe ē’bėheshin lloj-lloj aleancash jo parimore nė mes individėve dhe klaneve me ndikim qė e pėrbėnin LPK-nė dhe LBDK-nė. Nė kėso aleancash prin Grupimi i dytė qė udhėheqej nga R.Qosja. Ky grupim politik edhe pse ishite nė aleancė tė haptė me klanin e Xh.Halit, lidhi aleancė tė mėsheftė me Qeverinė e Bukoshit ku bėnte pjesė edhe klani i Ibrahim Kelmendi, qė kishin pėr qėllim pėr tė ndarė nė mes tyre pushtetin e Kosovės, ndėrsa Xh.Halitin & Kompani ta lanė me ‘’gishta nė gojė’’ por siq dihet ajo nuk ndodhi sepse nė komplote dhe ndėrskamsa ishte mė i zoti Xh.Haliti, por dhe kishte pėrkrahjen e Nanosit, Mejdanit, Klosit.

  Tė gjithė ata qė i kanė pėrcjellur rrjedhat e ngjarrjeve nė Kosovė, Shqipėri dhe nė botė, gjatė dhjetvjetshit tė fundit tė shekullit 20, dhe e kanė lexuar feltonin tim’’Pse jemi kėshtu siē jemi’’ tė botuar nė ‘’Bota sot’’mė 21 maj- 19 qershor 2001 e kanė tė qartė pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin. Nė kėtė shkrim nuk mund t’i pėrsėrisim gjėrat qė janė thėnė nė atė felton, por dua ta pėrsėrisė njė fakt se tė gjitha tė ligat dhe tragjeditė qė e gjetėn Shqipėrinė dhe Kosovėn nė vitet e fundit tė shekullit 20, janė pasojė e Marrėveshtjes sė Zyrihut, qė ėshtė lidhur nė pranverė tė 1993 nė mes PSSH dhe LPK-sė. Prandaj edhe vrasjet politike qė u bėnė dhe po bėhėn nė Kosovė dhe Shqipėri janė pasojė e asaj marrėveshtjeje.

  Siē dihet ajo marrėveshtje i detyronte tė dy palėt ta ndihmojnė njėra tjetren pėr tė ardhur nė pushtet nė tė dy anėt e kufurit, duke i pėrdorė tė gjitha mjetet e lejueshme dhe tė pa lejueshme. Stalinistėt e Shqipėrisė duhej ta rrxonin nga pushteti Salih Berishėn, ndėrsa stalinistėt dhe kuqaloshėt e Kosovės duhet ta largojnė nga skena politike Ibrahim Rugovėn dhe ta shkatrronin LDK-nė. Kėto synime nėnshkruesit e marrėveshtjes sė Zyrihut mendonin t’i realizonin nė rend tė parė duke u mbėshtetur nė parimin se ‘’qėllimi i arsyeton mjetet’’, prandaj edhe vuan kontakte me fqinjėt tanė pėr tė kėrkuar ndihmen e tyre.

  Nė bazė tė asaj Marėveshtjeje ėshtė pėrgaditur i ashtuquajturi’’ revolucioni i vonuar demokratik i Shqipėrisė’’ dhe tė gjitha tė zezat qė e gjetėn Shqipėrinė janė pasojė e asaj Marrėveshtjeje. Kuptohet qė edhe Kosovės i erdhėn shumė tė liga nga ajo marrėveshtjeje, duke filluar nga tentimi pėr shkatrrimin e LDK-sė nė Kuvendin e saj tė Tretė, mosnjohja e zgjedhjeve tė dyta parlamentare, mosnjohja e institicioneve shtetėrore tė dala nga zgjedhjet parlamentare, qė u bėnė nė Kosovė pa kontrollin e Beogradit, pėrvehtėsimi i njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės me mjetet e ‘’marjes sė kalasė nga mbrenda’’, pengimi i formimit tė Qeverisė sė Kosovės nga tė gjitha forcat politike dhe ushtarake, qė e kėrkonin diplomatėt e shquar tė SHBA-ve ; pengimi dhe mos lejimi i bashkimit tė forcave ushtarake nė njė subjekt tė vetėm komandues, nė FARK ; krijimi i ‘’Qendrės’’ pėr pėrpilimin e ‘’listave tė zeza’’ pėr lėshimin e ‘’vendimeve’’ pėr shpifje, kėrrcnime dhe pėr vrasjen e veprimtarėve tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare, qė nuk pranonin tė bėhėn argat tė pagojė tė tyre ; vrasjet politike qė u bėnė para lufte, gjat lufte dhe pas luftės ; formimi i Qeverisė sė Thaēit nė Tiranė ; krijimi i mafisė sė kuqe pas ēlirimit tė Kosovės ; krijimi i kushteve pėr enklavizimin e disa teritoreve tė Kosovės ; tentimi pėr destabilizimin e Kosovės dhe tė Ballkanit ishin fryte tė Marrėveshtjes sė Zyrihut, etj.

  KUR DHE SI FILLUAN KOMPLOTET KUNDĖR AHMET KRASNIQIT

  Rikrijimi i Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės nė marsin e 1998, edhe pse me vonesė tė madhe, krijoi bazėn e njė organizimi institicional tė luftės ēlirimtare tė popullit tonė qė ishte nėnė robėrinė serbo-jugosllave. Ardhja nė krye tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė njė atdhetari, qė rrjedhte nga njė familje me tradita tė larta tė atdhedashurisė dhe tė trimėrisė, tė kolonel Ahmet Krasniqit, njėrit ndėr ushtarakėt shqiptarė me pėrgaditje tė lartė profesionale, qė i kishte tė kryera dy akademi ushtarake : Akademinė Ushtarake tė Ushtrisė Tokėsore dhe Akademinė Komanduese tė Shtabit tė Ushtrisė Tokėsore, bėri qė tė alarmohėn armiqėt tanė shekullor nga droja se krijimi i Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės, pėr tė cilat punonte me pėrkushtim Ahmet Krasniqi, do t’ua prishnin planet dhe skenaret qė i kishin thurė pėr ‘’zgjedhjen e ēėshtjes shqiptare’’ siq ua donte interesi i tyre kombėtar.

  Edhe forcave kundrainstiticionale tė Kosovės, qė me vetėdie apo pa vetėdie ishin vu nė shėrbim tė ēakajve tė Ballkanit, nuk ju shkonte nė interes krijimi i Ministrisė sė Mbrojtjes, dhe i FARK-ut, prandaj i vuan nė veprim tė gjitha mjetet pėr ta penguar krijimin e njė Ushtrie Kombėtare tė institicionalizuar dhe tė profesionalizuar, pėr tė cilėn punonte Ahmet Krasniqi, nga friga se do tė vinin nė pushtet forcat institicionale, ndėrsa Marrėveshtja e Zyrihut nuk do tė realizohej.

  Ahmet Krasniqi bėri pėrpjekje tė mėdha pėr bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės, qė ishte kushti i parė pėr tė ju kundėrvy me sukses maqinerisė ushtarake tė Serbisė, nė realizimin e aspiratave tė saja antishqiptare. Bashkimi i Grupit ushtarak tė Deēanit me Ministrinė e Mbrojtjes i parapriu takimit tė Osllos qė u mbajt nė maj tė 1998 nė mes pėrfaqėsuesėve tė UĒK-sė dhe pėrfaqėsuesėve tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė krye me Adem Demaēin dhe Ahmet Krasniqin, qė solli marrėveshtjen pėr formimin e Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės (FARK). Sipas marrėveshtjes, FARK-u do tė komandohėt nga Shtabi i Pėrgjithshėm, ndėrsa Komandant Shtabi u caktua Ahmet Krasniqi. Ajo marrėveshtje ia mundėsoi Ahmet Krasniqit dhe Ministrisė sė Mbrojtjes formimin e Pjesės sė SHP tė FARK-ut nė Tiranė, siē e parashihte Marrėveshtja e Osllos.

  Formimi i Pjesės sė SHP tė FARK-ut nė Tiranė ; formimi i qendrave pėr stėrvitjen dhe pėrgaditjen e ushtarėve dhe tė kuadrit ushtarak nė afėrsitė kufirit Shqipėri-Kosovė ; dėrgimi i ushtarakėve nė Kosovė pėr forcimin e njėsive tė UĒK-sė ; trajnimi i ushtarakėve pėr komandantė tė brigadave (nė Bosne dhe Hercogovinė) ; arrijtja e marrėveshtjeve ushtarake me kreun ushtarak tė Kroacisė, tė Bosnjes dhe Hercegovinės dhe tė disa shteteve mislimane pėr ndihmė ushtarake dhe teknike, ku njė pjesė e atyre marrėveshtjeve filluan edhe tė realizohėn ; formimi i Brigadės 134 dhe bėrrthamave tė brigadave 131 dhe 133, dhe dėrgimi i tyre nė frontin e luftės nė Kosovė, krijimi bataljanit Diverzanto Vėzhgues edhe i disa brigadave tjera siē ishte Brigada ‘’Skėnderbeu’’, brigadat 141, 142, 132 qė bėheshin gati tė hynin nė frontin e luftės nė Kosovė dhe sukseset qė i arrijti komandant Tahir Zemaj me 22 ushtarakė qė e shoqėronin, dhe disa tė tjerėve qė ju bashkangjitėn nė Kosovė, kur e krijuan Shtabin e Zonės sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit sėbashku me kuadrin komandues tė forcave teritoriale tė komanduara nga Ramush Hajradinaj, dhe pastaj suksesi i FARK-ut nė Betejėn e Logjės, etj. Kėto suksese tė Ahmet Krasniqit dhe SHP tė FARK-ut, qė u krynė mberenda njė kohe tė shkurtėr, i vuan nė veprim qendrat e agjenturave serbo-sllavo-greke nė Shqipėri dhe nė Kosovė, dhe forcat kundrainstiticionale tė Kosovės pėr ta penguar Ahmet Krasniqi me SHP tė FARK-ut, nė veprimet e tyre qė kishin pėr qėllim forcimin dhe konsolidimin e FARK-ut.

  (-3.)Ngjarrjet e mėvonshme, qė ndodhėn nė Pjesėn e SHP tė FARK-ut nė Shqipėri, nė diasporė, dhe Kosovė, tregojnė se nė pengimin dhe eliminimin fizik tė Ahmet Krasniqit pėrpos qarqeve mė tė larta politiko-ushtarake tė Beogradit, Athinės, dhe Tiranės vazale, janė marrė edhe krerėt e forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės. T’i shiqojmė faktet :

  1.Siē dihet, kur Ahmet Krasniqi ndodhej nė garnizonin e FARK-ut nė Papaj afėr kufirit Shqipėri-Kosovė nė qershor tė vitit 1998, dhe i bėnte pėrgaditjet e fundit pėr dėrgimin e brigadave tė para operative tė UĒK-sė pėr nė Kosovė, pat ardhur njė zyrtarė i komesariatit tė Policisė sė qytetit Baram Curri pėr t’ia pėrcjellė vendimin e Fatos Nanosit se Garnizonin e FARK-ut nė Papaj dhe ‘’Qendrėn pėr Regrutim, Stėrvitje dhe Pėrgaditjen e Kuadrit Ushtarak’’ nė Vuqidol duhet ‘’sa mė parė tė mbyllėn’’.

  2. Dy ditė mė vonė kur Ahmet Krasniqi kėthehet pėr Tiranė Sigurimi i msheft i Shqipėrisė ia pėrgaditi atij njė pritė. U sulmua me armė zjarri, por fatmirėsishtė askush nuk pėsoi nga ai sulmm i papritur. Plaēkitet kombi i SHP tė FARK-ut, me gjithė dokumentacionin e brigadave qė murėn Urdhėrin Luftarak nga Ahmet Krasniqi pėr tė hyrė nė Kosovė. Me kėtė akt terrorist tė agjenturave serbo-sllavo-greke, qė kishin depėrtuar nė SHIK-un e Shqipėrisė, ia bėnė me dije Ahmet Krasniqit dhe bashkėpunėtorėve tė tij tė ngushtė se do tė vriten po qe se punojnė me pėrkushtim pėr forcimin e Ushtrisė Kombėtare tė Kosovės -FARK-ut.

  3.Agjentura serbe nė Dizendorf tė Gjermonisė organizoi njė takim me njė numėr ushtarakėsh shqiptarė nė krye me Xhafetr Jasharin dhe Halil Bicėn pėr tė nėnshkruar peticione, me kėrkesen pėr ndėrrimin e Ahmet Krasniqit nga posti i Krysit tė Detyrės sė Ministrit tė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės. Vetė fakti se peticioni i ėshtė dėrguar Qeverisė sė Bukoshit pėr ndrrimin e Ahmet Krasniqit, kur ai nė bazė tė Marrėveshtjes sė Osllos ia vuri themelet Ushtrisė Kombėtare tė Republikės sė Kosovės, me krijimin e Pjesės sė SHP tė FARK-ut nė Tiranė, dhe nė Kosovė i futi njėsitė e para operative tė UĒK-sė nėn komandėn e Tahir Zemės, tregon se agjenturat serbo-sllavo-greke kishin ndikim nė tė gjitha strukturat udhėheqėse tė shqiptarėve dhe se kishin mundėsi tė pengonin ēdo veprimtari tė mbarė qė shkonte kundėr interesave serbo-sllavo-greke.

  Prandaj, nuk ėshtė vėshtirė pėr tė kuptuar se pėr hesap tė kujė kėrkohej dorėheqja e Ahmet Krasniqit, nga njė grup ushtarakėsh qė i drejtonte I.Kelmendi. Forcat kundrainstiticionale me vetėdije apo pa vetėdije qonin ujė nė mullinin e serbit kur nuk pranonin bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės, pėr tė cilin luftonte me mish dhe me shpirtė Ahmet Krasniqi dhe shumė burra tė fortė tė Atdheut, diplomatėt e shquar tė SHBA-ve dhe miqtė e nderuar tė kombit tonė. Prandaj ėshtė plotėsishtė e kuptueshme pse pengohej Ahmet Kraniqit nga agjenturat serbo-ruso-greke, nga pehlivanart e Nanosit, nga bajraktarėt e ‘’farės ruse’’ si dhe nga argatėt e Qosjes dhe rrogtarėt e Xh.Halitit &Ibrahim Kelmendit.

  4.Nė Shqipėri dhe nė diasporėn shqiptare pehlivanat e Nanosit dhe bajraktarėt e ‘’farės ruse’’ filluan njė fushatė tė gjėrė shpifjesh tė liga kundėr Dr.Ibrahim Rugovės, kolonel Ahmet Krasniqit, ushtarakut madhor Tahir Zemės dhe FARK-ut, gojarisht dhe nepėrmjet gazetės sė tyre poēavėr ‘’Zėri i Kosovės’’. Ahmet Krasniqi dhe Tahir Zemaj shpifėn dhe akuzohėn se nė ‘’marrėveshtje me Jugosllavinė e mbetur’’kanė krijuar ‘’forca paralele me ato tė UĒK-sė’, qėllimi i tė cilėve ėshtė qė ‘’sėbashku me APJ’’tė bėjnė shkatrrimin e UĒK-sė me njė ‘’sulm tė pėrbashkėt’’.

  Nga ushtarakėt e Kosovės askush nuk e mbrojti Ahmet Krasniqin dhe Tahir Zemėn nga shpifjet kaq tė ulta, pėrpos njėrit ushtarak i cili e bėri shkrimin por u pengua nga kompetentėt ku ai punonte pėr ta botuar atė punim nė ndonjė gazetė apo revisė shqiptare qė botoheshin nė Kosovė apo nė diasporė. Ndėrsa Bukoshi akuzohet nga klani i Emrush Xhemajli & Gafurr Elshanit se nuk po e ndihėmon UĒK-nė me as njė metelik nga ‘’Fondi i Qeverisė sė Kosovės’’, edhe pse Bukoshi ju kishte dhėnė tėhpolla gjatė vitit 1996 nė emėr tė UĒK-sė, edhe pse me pėlqimin e Bukoshit Ministria e Mbrojtjes nga fondi i saj ia kishte dhėnė afėr 8 miljan DM pėrfaqėsuesėve tė UĒK-sė nė periudhėn prill-gusht 1998. Forcat kundrainstiticionale tė Kosovės dhe spiujtė serb mundoheshin t’ia pėrgadisin njė kurthė tė rrezikshme Republikės sė Kosovės kur bėnin shantazhe ndaj Kryetarit tė saj Dr.Ibrahim Rugovės, pėr t’i pranuar grupet ushtarake(UĒK-nė), qė i kishin pėrvehtėsuar me anė tė komploteve, si Ushtri tė Rregullt tė Republikės sė Kosovės.

  Rugova kishte informata tė mjaftueshme pėr nivelin e organizimit tė njėsive guerile, prandaj e dinte se do tė ishte fatale pėr Republikėn e Kosovės tė pranohėn ato si Ushtri e Republikės sė Kosovės. Ai e pat pėrkrahur Analizėn Ushtarake tė kolonel Ahmet Krasniqit qė i ėshtė dėrguar atij, Bukoshit dhe S.Berishės nė janar tė vitit 1997, dhe mė vonė e pat pėrkrahur edhe Marrėveshtjen e Osllos, qė parashihte formimin e FARK-ut. Dhe me siguri po tė mos ishte shkelur marrėveshtja e Osllos, dhe tė ishte bashkuar faktori politik dhe ushtarak i Republikės sė Kosovės, Rugova do ta pranonte tė bėhej Komandant Suprem i FARK-un, kuptohet kur do tė aftėsohej pėr tė kryr operacione operative, ashtu siē planifikonte Ahmet Krasniqi, me analizizėn e tij ushtarake tė shkruar mė 1996 ( ėshtė botuar nė Bota sot mė 19 qershor - 4 korrik 2001 mė titull :’’Vlerėsim i situatės ushtarake nė Republikėn e Kosovės –janar 1997’’).

  Fatkeqėsisht Marrėveshtja e Osllos u shkel nga forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės ; UĒK-ja nuk u institicionalizua por u pėrvehtėsua nga LPK-ja dhe LBDK-ja, prandaj zotėri Rugova nuk ra nė grackėn qė ia kishin pėrgaditur kokėkrisurit shqiptarė dhe armiqėt tanė, pėr tė rrahur gjoks se ‘’UĒK-ja ėshtė Ushtria e Republikės sė Kosovės’’, dhe, se ai ėshtė ‘’Komandant Suprem i saj’’, kur e dinte se UĒK-ja me organizimin qė e kishte nuk ishte e zonja t’i qėndronte sulmeve tė ushtrisė serbe. Dhe ēfarė tragjedie do ta gjente kombin tonė, po sikur Kryetari i Republikės sė Kosovės Dr.Ibrahim Rugova do ta pranonte UĒK-nė pėr Ushtri tė Republikės sė Kosovės, kur nė fakt ajo ishte ‘’ushtri’’ e Xh.Halitit dhe e R.Qosjes,( pas shkeljes sė Marrėveshtjes sė Osllos).

  Siē dihet pas dėshtimit tė pėrpjekjeve amerikane dhe tė Parlamentit tė Kosovės, pėr formimin e njė Qeverie tė pėrbashkėt prej tė gjitha forcave politike dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės (korrik -gusht 1998, forcat serbe fituan dritėn e gjelbėrtė nga faktori ndėrkombėtarė pėr fillimin e ofanzivės kundėr UĒK-sė. Nga kjo ofanzivė njėsitė e UĒK-sė nuk patėn sukses t’i pėrballojnė makinerisė ushtarake tė okupatorit, qė kishte armatim tė rėnd dhe u detyruan pėr tu larguar pėr nė Shqipėri, jo vetėm shumica e popullėsisė tė komunės sė Deēanit por edhe ‘’komandantėt’’ dhe ushtarėt e UĒK-sė. Edhe nė Drenicė dhe gjetiu njėsitė e UĒK-sė u detyruan ta lėshojnė’’teritorin e ēliruar’’pasi qė ishte e pamundur tė mbrohen nga tenkat dhe njėsitė e blinduara serbe me pushė gjysmautomatike 10-she, dhe kallashnikovė.

  Fillimi i shtatorit tė vitit 1998 ua bėri me dije argatėve tė XH.Halitit dhe rrogtarėve tė R.Qosjes qė e pėrbėnin SHP tė UĒK-sė se nuk e kishin ēliruar as njė kilometėr tė teritorit tė Kosovės, por Serbia pėr qėllime stratrgjike i kishte lėnė tė bėjnė parada dhe tė rrafin gjoks se e kanė ēliruar 60% tė teritorit tė Kosovės, pėr tė fituar tė drejten tė bėnte pastrimin etnik tė Kosovės me preteks se po e ndjek UĒK-nė.

  Vetėm tė marrėt, analfabetėt politik dhe tradhtarėt e kombit edhe sot shpifin shpifje debile, kur e akuzojnė Rugovėn se ‘’nuk e ka njohur UĒK-nė pėr ushtri tė Kosovės’’, dhe nuk e dijnė apo nuk don ta dijnė se po tė kishte ‘’rrafur gjoks’’ Rugova se ‘’UĒK-ja ėshtė Ushtri e Republikės sė Kosovės’’ dhe se ai ėshtė ‘’Komandant Suprem’’ i saj, me humbjen e ‘’teritoreve tė lira’’ qė i kishte ‘’ēliruar’’ UĒK-ja, Republika e Kosovės dhe Kryetari i saj do tė detyroheshin t’i fillonin bisedimet pėr paqe me Serbinė-Jugosllavinė. Dhe sipas rregullave ndėrkombėtare, kur dy ushtri tė dy shteteve luftojnė nė mes tyre dhe lufta pėrfundon, organizohen bisedat pėr paqė. Nė tavolinėn e bisedimeve fituesi gjithmon i parashtron kushte hupsit, dhe nė rastin e Kosovės, pala serbe si fituese e luftės, do t’i parashtronte kushte delegacionit tė Republikės sė Kosovės pėr paqe.

  Akademia e Shkencave Serbe e kishte pėrgaditur planin pėr ndarjen e Kosovės dhe e kishte publikuar ende pa filluar lufta. Ja pra ē’far humnere ia pėrgaditėn Kosovės forcat kundrainstiticionale. Po Rugova tregoi zgjuarėsi dhe largėpamėsi kur pėr UĒK-nė dha deklarata diplomatike dhe reale, se janė ‘’fshatarė’’ qė po e mbrojnė ‘’pragun e shtėpisė’’ dhe ‘’nderin e familjes’’, dhe gjithnjė kėrkonte angazhimin e forcve tė NATO-s, pėr njė fazė kalimtare deri sa Kosovės t’i njihet subjektiviterti ndėrkombėtar, pasi qė e njihte shumė mirė situatėn politike, ushtarake dhe ekonomike tė Shqipėrisė, Kosovės dhe Viseve tjera shqiptare, qė shkonte mė tepėr nė favor tė ēakajve tė Ballkanit se sa tė shqiptarėve. Pra politika e urtė dhe e zgjuar e kryetarit tė Republikėrs sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugovės sjelli intervenimin e SHBA-ve dhe aleatėve tė saj ushtarakisht nė Kosovė pėr t’i djegur planet dhe skenaret serbo-ruso-greke qė i kishin thurė kundėr Kosovės dhe kombit shqiptar.

  -----(4)5. Edhe nė Kosovė tė njėjtat shpifje i bėnte gazeta e studentėve kuqalosh’’ Bota e re’’, emisarėt e LPK-sė dhe njė numėr i vogėl i ekstremistėve kokėkrisur tė LKĒK-sė, qė e kishin shpallur veten komandantė tė njėsive tė UĒK-sė.

  6. Pas sukseseve tė e rėndėsishme tė Ahmet Krasniqit dhe ushtarakėve tė FARK-ut nė krye me Tahir Zemėn, qė i treguan nė frontin e luftės nė Kosovė, veēmas pas fitorės sė Betejės sė Logjės, dhe sidomos pas realizimit tė Marrėveshtjes sė Osllos edhe nė teren, kur Tahir Zemaj dhe Ramush Hajradinaj me bashkėpunėtorėt e tyre nė Propoēan krijuan Shtabin e Zonės sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit, alarmohet Drejtoria Politike e UĒK-sė, nė krye me Hashim Thaēin, dhe shumė shpejtė e shkatrruan atė organizim tė mbarė, duke e bindur Ramush Hajradinajn tė pendohet qė kishte marr pjesė nė krijimin e Shtabit sėbashku me Tahir Zemėn, dhe t’i hajė fjalėt e dhėna me rastin e formimit tė Shtabit se edhe si ‘’ushtarė do t’i kryej detyrat qė do t’ia caktonte Tahir Zemaj’’.

  7.Argatėt e Xh.Halitit nė krye me H. Thaēin pasi e shkatrruan Shtabin e Zonės sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dugagjinit dhe krijuan armiqėsi nė mes Tahir Zemės dhe Ramush Hajradinajt, kėrkuan takim nė Tiranė me Bujar Bukoshin dhe Ahmet Krasniqin. Takimi zgjati disa ditė me ndėrprerje , dhe si pėrfundim i atyre bisedimeve Bukoshi dual me njė komunikatė se Qeveria e Kosovės nuk e ka krijuar FARK-un dhe se pėrpos UĒK-sė nuk ka kurrfarė forcash tjera ushtarake.

  Me kėtė deklaratė Ahmet Krasniqit ju bė tradhtia e parė publike nga Kryeministri i Kosovės Bujar Bukoshi, i cili nė vend se ta njoftonte opinionin pėr Marrėveshtjen e Osllos apo ta lejonte Ahmet Krasniqin tė flas pėr atė marrėveshtje, pasi qė u pa se Marėveshtja u shkel nga forcat kundrainstiticionale, dhe se nuk kishte pse ta ruante mė si sekret ushtarak, ai krijoi huti dhe pėrēarje edhe nė forcat e shėndosha kombėtare, tė cilat ishin nė dijuni tė arrijtjes sė marėveshtjes sė Osllos nė mes Ahmet Krasniqit dhe Adem Demaēit, qė parashihte qė dy subjektet ushtarake : UĒK-ja dhe Ministria e Mbrojtjes do t’i formojnė Forcat e Armatosura tė Republikės sė Kosovės(FARK-un) qė do tė pėrbėheshin nga UĒK-ja (njėsi operative tė FARK-ut), Aviacioni Luftarak, Mbrojtja Teritoriale, dhe njėsitė e Ministrisė sė Mbrendshme.

  8.Edhe LPK-ja, ( tė dya klanet : klani i Xh.Halitit edhe klani i I.Kelmendit) e penguan punėn e SHP tė FARK-ut nė Shqipėri nepėrmjet emisarėve tė tyre, duke ju krijuar probleme tė mėdha eprorėve tė FARK-ut, qė merreshin me logjistikė nė Shqipėri, nepėrmjet Polisisė rrugore dhe Policisė Finansiare, duke ua plaēkitur armatimin qė e blenin nė Shqipėri, apo e sillshin nga jashtė. Shpeshėherė burgoseshin eprorėt ushtarak, rojet e Ministrisė dhe shoferėt e kamionėve, qė banin armė pėr FARK-un.

  9.Edhe forcat kundrainstiticionale tė Kosovės nė krye me Qosjen muarėn detyra konkrete pėr pengimin e Ahmet Krasniqit dhe FARK-ut. H. Hyseni luajti rrolin e falltorit kur dual jashtė Kosovės me qėllim tė bashkimit nė veprim tė tė gjitha klaneve dhe individėve me ndikim qė i pėrbėnin forcat kundrainstiticionale, pėr pengimin dhe eliminimin e Ahmet Krasniqit nga skena politike dhe ushtarake tė Kosovės.

  10.Ndėrsa Gani Syla, njėri ndėr argatėt mė tė besueshėm tė H.Hysenit, dhe Shaip Bilalli ish udhėheqės i Partisė sė Prosperitetit tė Maqedonisė, ia pėrgaditėn njė kurthė tė rrezikshme Ministrisė sė Mbrojtjes, kur luajtėn lojėn e ndėrmjetėsit nė mes Ministrisė dhe tre tregėtarėve me nėnshtetėsi turke, pėr lidhjen e njė marrėveshtjeje pėr blerjen e armatimit moderrn pėr njėsitė operative tė UĒK-sė, nė njė vleftė prej 49 miljan DM.

  Tregtarėt e muarėn njė kopare prej 8 miljan e 700 mij DM. Sipas marrėveshtjes armatimi duhej tė dorzohej nė fund tė korrikut 1998 Tahir Zemės dhe njėsive tjera operative tė UĒK-sė nė Kosovė por mė vonė u kuptua se nė faktė ajo marrėveshtje nuk ishte asgjė tjetėr pėrpos ishte njė kurrthė e ngrehur nga karrjeristėt e sėmuar pėr pushtetė tė LBDK-sė, qėllimi i tė cilėve ishte pėr ta penguar armatosjen dhe forcimin e FARK-ut, dhe tė bėjnė pėrvehtėsimin( vjedhjen) e njė shume tė konsiderueshme tė mjeteve qė i kishte caktuar Qeveria e Bukoshit pėr Ministrinė e Mbrojtjes.

  Tregtarėt turq i muarėn tėhollat nga Ministria e Mbrojtjes por armatimin nuk e dorzuan, ndėrsa Bukoshi ,, hidhėrohet’’ qė Ministria ishte tradhtuar, dhe mė nuk derdhi tėholla pėr armatimin e njėsive tė UĒK-sė. Ndėrsa me tregtarėt turq e angazhoj tė mirret njreriu i tij i besueshėm qė punonte nė Pėrfaqėsinė e Republikės sė Kosovės nė Shqipėri zotėri Kadri Balėn. Fatmirėsishtė veprimtarė tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare dhe aktivistė tė LDK-sė, ēdo ditė sillnin ndihėma finansiare dhe mjete ushtarake nė Pjesėn e SHP tė tė FARK-ut nė Tiranė, dhe nė kėtė mėnyrė zbutej deri dukund kriza finansiare e FARK-ut.

  Duhet theksuar se Ahmet Krasniqi dhe SHP i FARK-ut ēdonjėrit qė ka sjellur ndihma me vleftė prej 100 e deri me njė miljan e mė tepėr DM, apo valuta tjera i kanė regjistruar dhe i kanė dėrguar nė Bankėn e Kosovės ‘’Dardania’’nė Tiranė, dhe donatorėve ju kanė lėshuar vėrtetime dhe falenderime pėr ndihmat qė ia kanė sjellur Ministrisė sė Mbrojtjes. Pra, mosrealizimi i marrėveshtjes pėr blerjen e armatimit ishte tradhtia e dytė, pas asaj tė Osllos, qė ia bėnė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe FARK-ut pėrfaqėsuesit e LPK-sė-UĒK-sė dhe krerėt e LBDK-sė nepėrmjet Xh.Halitit&kompani dhe Gani Sylės dhe Shaip Bilallit& kompani.

  Ahmet Krasniqi edhe pse ishte i vetėdijshėm se kundėr tij dhe SHP tė FARK-ut po bėhėn komplote tė rrezikshme, nuk e ndali veprimtarinė e tij pėr bashkimin e subjekteve politike dhe ushtarake tė Republikės sė Kosovės, duke u mbėshtetur nė parimet e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė dhe vėllazėror, tolerancės, mirėkuptimit dhe tejkalimit tė problemeve nė mėnyrė vėllazėrore.

  Ai dha shemmbull konkret se shqiptarėt duhet harruar mosmsrrėveshtjet, gjelozitė dhe hasmėritė qė i kishin nė mes vedi pėrshkak se ishim nė luftė me Serbinė. Kėshtu ai edhe pse ishte nė dijuni se Halil Bicaj dhe Xhafer Jashari ishin nėnshkrues tė peticionit, qė kėrkonin dorėheqjen e tij nga Kryesi i Detyrės sė Ministrit tė Mbrojtjes, ndaj tyre pati qėndrim vėllazėror, kur u paraqitėn nė SHP tė FARK-ut nė Tiranė pėr sistemim. Ai duke u mbėshtetur nė traditėn dhe trashigiminė tonė kombėtare, se kur fillon lufta me tė huajin, falėn apo pushojnė hasmėritė. (ngatrresat, hidhėrimet, gjaqet etj), Halil Bicėn e caktoi Kryeshef tė SHP tė FARK-ut, duke u mbėshtetur nė aftėsitė dhe pėrvojėn luftarake qė kishte fituar nė luftėn serbo-boshnjake, ndėrsa Xhafer Jasharin e caktoi Kryeshef tė SHP tė FARK-ut pėr Logjistikė dhe Zėvendės tė Ministrit pėr logjistikė nė bazė tė aftėsive profesionale qė i kishte fituar gjatė shkollimit.

  (5)---Ahmet Krasniqi nuk ishte prej atyre, qė hjekin dorė nga synimet po sa tė ju paraqitet pengesa e parė. Ai ishte njė personalitet me karakter tė fortė. Pengesat qė i dilnin jo vetėm qė nuk e dobėsonin por e forconin dhe e bėnin mė kėmbėnguls nė realizimin e qėllimeve madhore kombėtare. Kėshtu ai edhe pse muar urdhėrin nga Nanosi pėr t’i mbyllur dy Qendrat e FARK-ut nė Vuqidol dhe nė Papaj, ai jo vetėm qė nuk i mbylli kėto qendra por hapi edhe dy qendra tjera nė afėrsi tė Kuksit, nė Kalimash dhe nė Kolsh .

  Se Ahmet Krasniqi nuk kishte synime karrjeriste dėshmon fakti se ai pasi muar vesh pėr nėnshkrimin e peticioneve nė Dyzendolf tė Gjermonisė, ia ofroi dorėheqjen B. Bukoshit, por ai dorėheqjen e tij nuk e pranoi pasi qė ishte i vetėdijshėm se shumica e ushtarakėve do tė kundėrshtonin njė vendim tė tillė, sepse ai kishte ardhė nė krye tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė mėnyrė institicionale, me pėlqimin e pėrfaqėsuesėve (kordinatorėve) tė grupeve ushtarake qė ishin krijuar nė shtetet e Evropės Perendimore, tė Kroacisė dhe tė Sllovenisė, por edhe ishte kundėr ēdo logjike tė pranonte dorėheqjen e tij pas gjithė atyre sukseseve qė i kishte arritur pas Marrėveshtjes sė Osllos.

  Ndėrsa pas fushatės sė shpifjeve tė kryedjajve tė LPK-sė, qė e bėnin nepėrmjet Zėrit tė Kosovės se Ahmet Krasniqi ka krijuar ‘’forca paralele’’ me ato tė UĒK-sė, dhe shpifjeve tjera debile, ai kėrkoi nga Bukoshi qė tė zbardhet Marrėveshtja e Osllos dhe tė shpjegohet domethėnia e FARK-ut, por Bukoshi nuk dashti vetė tė bėjė shpjegime tė nevojshme dhe as Ahmet Krasniqin nuk e lejoi tė njoftonte opinionin pėr Marrėveshtjen e Osllos.

  Ahmet Krasniqi si mbetet tjetėr pėrpos t’i njoftonte personalitetet qė kishin ndikim tek faktori politik shqiptar pėr Marrėveshtjen e Osllos, pėr ndihmat qė i janė dhėnė UĒK-sė nė tė holla, dhe pėr pengesat qė po i dalin nė forcimin e FARK-ut. Ai pat biseduar nepėrmjet telefonit edhe me disa komandantė tė UĒK-sė, qė Xh.Haliti&kompani i fajsonin se ata po e kundėrshtojnė Marrėveshtjen e Osllos, me qėllim qė tua shpjegonte shkurtimisht Marrėveshtjen e Osllos dhe domosdonė e bashkimit tė faktorit ushtarak, po qe se kanė synim ēlirimin e Kosovės.

  Po e ceku njė bisedė me telefon qė e pati Ahmet Krasniqi me Sami Lushtakun gjatė muajit gusht tė vitit 1998. Atė bisedė e pata dėgjuar unė dhe Hilmi Nebihu. Ai pasi i shpjegoi Sami Lushtakut se pėr bashkimin e UĒK-sė dhe tė Ministrisė ėshtė arritur marrėveshtja, e luti si pėr gjak qė tė ndikojė ku ka mundėsi ta’’bashkojmė UĒK-sė’’, ta ‘’trashim UĒK-nė’’ dhe ta ‘’ēlirojmė Kosovėn’’!

  Dhe nė pėrfundim tė bisedės i tha :’’Besen po ua japi se pasi ta ēlirojmė Kosovėn kurrėfar detyre udhėheqėse nuk do tė marrė pėr veti ! Do tė kėthehėm tė shes speca nė Kroaci, ku pata shitur mė parė, vetėm tė bashkohėm dhe ta ēlirojmė Kosovėn !’’. ( Ahmet Krasniqi pasi pėrfundoi lufta serbo-kroate, edhe pse e pat ndihėmuar Ushtrinė Kroate me armatim dhe mjete luftarake, qe burgosur dhe dėnuar me dy vjet burg pėr shkak se pat kundėrshtuar pėr tė marrė pjesė nė luften kroato-serbe ushtarėt shqiptarė, qė shėrbenin shėrbimin ushtarak nė APJ, dhe i kishte zėnė lufta nė Kroaci. Pas daljes nga burgu Ahmet Krasniqi pėr tė siguruar kafshatėn e gojės qe detyruar tė punonte si shitės i pemėve dhe i perimeve nė Kroaci).

  Ahmet Krasniqi gjatė muajit gusht tė vitit 1998, nepėrmjet meje bėri pėrpjekje pėr tu takuar me Adem Demaēin nė Shqipėri apo dikund tjetėr, duke shpresuar se me te do t’i sqarojnė dhe do t’i largojnė shumė probleme qė i vinin nga Xh.Haliti&kompani, por Demaēi nuk pranoi takimin duke u arsyetuar se nuk ka kohė tė dal jashtė Kosovės( Nė atė kohė ishte Zėdhėnės i Pėrgjithshėm i UĒK-sė nė Prishtinė.).

  Ndėrsa pėr t’i neutralizuar dėmet dhe pengesat e mosrealizimit tė marrėveshtjes pėr blerjen e armatimit prej 49 miljan DM me tregtarė turq Ahmet Krasniqi e dėrgoi njė delegacion tė SHP tė FARK-ut nė Bosne dhe Hercegovinė me njė porosi pėr blerjen e njė armatimi moderrn pėr njėsitė e UĒK-sė nė Kosovė. Delegacioni ushtarak i Ministrisė sė Mbrojtjes edhe pse e arrijtėn marrėveshtjen me palen boshnjake, se tė hollat do t’i marrin vetėm atėherė kur armatimi arrinė nė vendin e duhur nė Kosovė, Bukoshi e shkeli marrėveshtjen, duke mos i dhėnė tėhollat pėr blerjen e armatimit tė kontraktuar.

  Edhe delegacioni tjetėr arrijti sukses me kreun ushtarak tė njė shteti misliman tė Azisė, kur premtuan t’ua sjellin armatimin e nevojshėm FARK-ut falas, me njė kusht qė Shqipėria tė mos u sjelli probleme ndėrkombėtare, kur do ta shkarkonte armatimin nė ndonjė port tė Shqipėrisė. Po ku do tė lenin pehlivanat e Nanosit tė futėn armė moderrne nga jashtė, kur e kishin marrė urdhėrin nga Nanosi, Mejdani dhe Klosi, qė vetėm kallashėt e dalur nga pėrdorimi tė Shqipėrisė tė dėrgohėn nė Kosovė.

  Ēėshtja e legalizimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Pjesės sė SHP tė FARK-ut ishte detyrė e Qeverisė sė Bukoshit, por kur Ahmet Krasniqi kuptoi se Bukoshi ishte kunder legalizimit tė kėtij subjekti ushtarak tė Republikės sė Kosovės, si mbeti tjetėr pėrpos vetė tė bėnte pėrpjekje pėr legalizimin e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut nė Shqipėri. Edhe pse kėrkesa e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe e SHP tė FARK-ut pėr legalizim u bė nė formėn e shkruar, gjatė fundit tė qershorit tė 1998, Ahmet Krasniqi nuk muarr kurrfarė pėrgjigje nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė. Edhe kėrkesat tjera tė Ahmet Krasniqit, qė tu lejohet qarkullimi pa pengesa i mjeteve tė transportit tė Ministrisė sė Mbrojtjes nėpėr Shqipėri, tu jipet leja pėr mbajtjene e armėve ushtarėve tė UĒK-sė , qė e kishin pėr detyrė tė kujdesen pėr sigurinė fizike tė stafit udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut, etj, Ahmet Krasniqi dhe SHP i FARK-ut nuk muarrėn kurrfarė pėrgjigje nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė.

  Siē po shifet Ahmet Krasniqi pati shumė pengesa nga tė gjitha anėt, por pengesa mė e madhe i erdhi nga Bukoshi i cili nuk e bėri legalizimin e Ministrisė sė Mbrojtjes, tė SHP tė FARK-ut dhe tė Ahmet Krasniqit nė organet pėrkatėse tė Shqipėrisė.

  Pra, sipas ngjarrjeve qė u zhvilluan gjatė vitit 1998 Qeveria e Kosovės ishte nė hamendje se me cilėn palė tė bėnte aleancė : me forcat institicionale apo me forcat kundrainstiticionale. Mė nė fund Bukoshi me Qeverinė e tij bėri aleancė tė mėsheftė me Qosjen dhe Ibrahim Kelmendin. Prandaj mospėrkrahja e Ahmet Krasniqit nga Qeveria e Bukoshit dhe nga vet Bukoshi sa duhet dhe si duhet, ishte rrjedhim i veprimtarisė dhe bindjeve politike tė Ahmet Krasniqit, i cili nuk ra nėn ndikimin e forcave kundrainstiticionale, por pėrkundrazi ai mundohej pėr t’i bindur krerėt e tyre se ēlirimi i Kosovės nuk mund tė arrihet duke i luftuar institicionet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, por duke i pėrkrahur ato qė janė krijuar me mund tė madh, dhe duke i krijuar sėbashku institicionet shtetėrore qė ende nuk ishin krijuar.

  Ahmet Krasniqi pasi muar vendimin pėr formimin e Drejtorisė Informative tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės, dhe dha urdhėr pėr nxerrjen e organit tė Ministrisė sė Mbrojtjes. Drejtori i kėsaj Qendre ushtaraku Rifat Haxhijaj i kreu me pėrpikėri detyrat dhe brenda njė kohe tė shkurtėr e bėri tė gatshėm nr 1 tė organit tė Ministrisė sė Mbrojtjes’’Revistė ushtarake’’ pėr botim, por Qeveria e Bukoshit ndaloj daljen e saj nga shtypi. Numri i parė i kėsaj reviste u botua disa ditė para se tė vvritet Ahmet Krasniqi, ndėrsa numri i dytė pas vrasjes sė tij me urdhėrin e Ahmet Krasniqit, pa dijėn dhe pėlqimin e Bujar Bukoshit dhe me punėn e palodhshme tė Rifat Haxhiajt.

  (7)Ahmet Krasniqu u pengua edhe nga njė numėr i ushtarakėve qė i pėrkisnin stafit udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Pjesės sė SHP tė FARK-ut, tė cilėt ishin dėrguar nga forcat kundrainstiticionale tė Kosovės me detyra speciale. Nė rend tė parė ata kishin pėr detyrė tė vėzhgonin dhe tė pengonin punėn dhe veprimtarinė e Ahmet Krasniqit dhe tė bashkėpunėtorėve tė tij tė ngushtė, nė mėnyrė perfide. Ata tė shumtėn e rasteve nuk i kryenin detyrimet qė i kishin ndaj subjektit ushtarak, ndėrsa pėr moskryetjen e detyrave gjithmonė gjenin njė shkak tė ‘’arsyeshėm’’, se ’’janė tė sėmuar’’, se ‘’kanė probleme familjare’’ etj, por qėllimi i tyre ishte pengimi i Ahmet Krasniqit dhe i SHP i FARK-ut, nė kryerjen e detyrave ushtarake pėr tė cilat ishin pėrcaktuar. Kėshtu Kryeshefi i SHP tė FARK-ut H. Bicaj qė kur u caktua nė atė pozitė udhėheqėse e deri sa u vra Ahmet Krasniqi vetėm njė herė ka shkuar nė njė Qendėr stėrvitore pėr vizitė, ndėrsa A.Mehmeti qė ishte Zv. Ministėr i Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Zv.Komandant i SHP tė FARK-ut nuk e pa tė udhės sėpaku njė herė tė shkonte nė njė Qendėr stėrvitore pėr tė kontrolluar nivelin e aftėsimit tė njėsive ushtarake tė UĒK-sė pėr kryerjen e detyrave luftarake, apo thjeshtė pėr ta bėrė njė revistė ushtarake.NdėrsaXhafer Jashari pengonte dhe sabotonte armatosjen e njėsive operative tė UĒK-sė qė i pat krijuar Ministria e Mbrojtjes.

  Pas gjithė kėtyre pengesave qė ju paraqitėn Ahmet Krasniqit nga tė gjitha anėt, atij nuk i mbeti tjetėr pėrpos t’i luftonte tė gjitha kėto forca tė sė keqes, kėta dyftyrshė, qė hanin me shumė lugė, kėta demagogė, qė tjetėr flisnin e tjetėr vepronin. Ishte fundi i muajit gusht kur Ahmet Krasniqi u bind plotėsishtė se duhej ndrruar status-quoja nė SHP tė FARK-ut dhe nė Qeverinė e Bukoshit. Ai nuk ishte i knaqur me raportet Qeveri e Kosovės-Ministri e Mbrojtjes- Pjesa SHP tė FARK-ut, dhe as nuk ishte i knaqur me raportet ndėrnjerėzore nė kėto raporte. Ishte fundi i muajit gusht kur vendosi tė ‘’rrebelohet’’. Me Bukoshin vendosi tė ndėrroj formėn e komunikimit.

  Deri nė takimin e fundit qė ai e pati me Bukoshin (mesi i gushtit 1998 ) me te komunikonte vetėm gojarisht. Pas atij takimi ku merrnin pjesė : Bujar Bukoshi, Ahmet Krasniqi, Agim Mehmeti, Halil Bicaj dhe Xhafer Jashari, Ahmet Krasniqi vendosi tė komunikoj edhe me shkrim, pasi qė e kuptojė se kundėr tij luhej njė lojė e rrezikshme, pėr t’ia ngarkuar nė shpinė fajet e Qeverisė sė Bukoshit dhe fajet e njė numri tė caktuar tė ushtarakėve qė mbanin pozita udhėheqėse nė Pjesėn e SHP tė FARK-ut nė Tiranė. Ai nė fund tė gushtit ia shtroi me shkrim kėto kėrkesa Bujar Bukoshit :

  1.Tė finansohėn Forcat e Armatosura tė Republikės sė Kosovės nga Fondi i Qeverisė sipas parallogarisė qė i duhėn pėr armatim, veshmbathje, dhe ushqim, tė mbėshtetur nė standarde ushtarake. 2. Tė legalizohet Ministri i Mbrojtjes, Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura tė Republikės sė Kosovės, nė organet pėrkatėse tė Shqipėrisė.3. Tė bėhėn ndryshime nė Ministrinė e Informatave dhe nė TV-nė e Kosovės. 4. Tė bėhėn sqarime tė nevojshme me pėrfaqėsues tė UĒK-sė, pėr t’i bindur se ėshtė nė tė mirėn e Kosovės rrespektimi i Marrėveshtjes sė Osllos. 5. Po qe se pėrfaqėsuesit e UĒK-sė edhe mėtutje nuk e rrespektojnė Marrėveshtjen e Osllos, tė dilet nė opinion me sqarime tė nevojshme pėr zbardhjen e kėsaj Marrėveshtjeje. Ahmet Krasniqi ia doezoi Bukoshit me shkrim edhe llogarinė e tė gjitha hargjimeve qė i kishte bėrė Ministria e Mbrojtjes nė periudhėn kohore mars-gusht 1998.


  SI U BĖNĖ PĖRGADITJA PĖR VRASJEN E AHMET KRASNIQIT

  Kreu ushtarak serb i dinin shumė mirė aftėsitė ushtarake tė Ahmet Krasniqit dhe tė ushtarakėve tjerė shqiptarė qė i kishin kryer akademitė ushtarake nė Jugosllavi. Ata e dinin se po tė lejohej tė vepronte edhe mėtutje Ahmet Krasniqi nė forcimin e FARK-ut, dhe dėrgimin e formacioneve ushtarake nga Shqipėria nė Kosovė do t’ua dėmtonte rėndė interesat e tyre ushtarake-strategjike nė Ballkan, dhe do t’ua bėnte tė parealizueshme skenaret dhe planet qė i kishin pergaditur kundėr popullit tonė.

  Edhe forcat kundrainstiticionale nė krye me Xh.Halitin& I.Kelmendin dhe R.Qosjen&kompani, kur u bindėn se nuk do tė kenė sukses pėr ta bėrė pėr veti Ahmet Krasniqin, pėr t’i luftuar subjektet shtetrore tė Republikės sė Kosovės, dhe se veprimtaria e tij po i dėmtonte interesat e tyre grupore dhe karrjeriste, u pajtuan me pėrfaqėsuesit e agjenturave serbo-sllavo-greke, qė kishin zėnė pozita udhėheqėse nė LPK-nė dhe LBDK-nė, dhe nė udhheqjen e SHP tė UĒK-sė, ta largojnė Ahmet Krasniqin nga skena politike dhe ushtarake e Kosovės.

  Kėto forca pastaj nuk e patėn vėshtirė ta fusin nė kėto komplote Klosin dhe SHIK-un pėr tė ju ndihėmuar nė organizimin e atentatit kundėr Ahmet Krasniqit, kuptohet me njė pagesė tė majshme nga fondet qė janė mbledhur nga qytetarėt e Kosovės pėr ta ndihmuat luftėn ēlirimtare tė Kosovės. Siq dihet kriminelėt i bėnė parapėrgaditjet, u caktua koha e egzekutimit dhe u caktua vendi i pushkatimit.

  Dhe nuk ėshtė rastėsi qė u zgjodh vendi nė afėrsi tė ‘’Shtėpisė sė Partisė’’, aty ku mė 1941 ishte formuar ‘’Partia Komuniste Shqiptare’’ nga M. Popoviqi, D. Mugosha dhe E. Hoxha. Pra donin ta bėnin pushkatimin e Ahmet Krasniqit nė afėrsi tė shtėpisė ku ishte lidhur aleanca nė mes ēetnikve serbo-sllav me yllin komunist nė ballė, dhe hiēkėrkushėve- mendjeshkurtėve tė Shqipėrisė, pėr tu treguar nacionalistėve shqiptarė kudo qė janė nė botė, se fara ruse i ka tė thella rrėnjėt nė tokat shqiptare, dhe se popoviqėt dhe mugoshėt kanė ndėrtuar qerdhe tė shumta nepėr Shqipėri dhe trojet tjera shqiptare, dhe se nuk ėshtė punė aq e lehtė, siē mendojnė shumė ‘’veprimtarė’’, se me propogandė dhe retorikė do tė zhbihet nga trojet shqiptare fara ruse dhe do tė shkatrrohėn qerdhet e agjenturave serbo-sllavo-greke.

  Por para se t’i zbardhim pėrgaditjet pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit duhet tė japim pėrgjigje nė kėto pyetje :
  Pse armiqėt tanė dhe vazalėt e tyre tė Tiranės zyrtare, sėbashku me forcat kundrainstiticionale tė Kosovės zgjodhėn vrasjen si mjet pėr largimin e Ahmet Krasniqit nga skena ushtarake dhe politike e Kosovės, kur kanė mundur thjesht ta largojnė duke e pranuar kėrkesen e tij pėr dorheqje nga pozitat udhėheqėse qė i mbante. ( Ahmet Krasniqi pat paraqitur dorėheqje nga funksionet qė i mbante njėherė nė qershor dhe heren tjetėr nė gusht tė vitit 1998, por stafi udhėheqės i Ministrisė dhe B.Bukoshi nuk e patėn miratuar dorheqjen e tij). Pėr forcat antishqiptare ishin shumė faktorė qė ndikuan nė marjen e vendimit pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit, por ndėr kryesorėt ishin :

  1.Vendosmėria e Ahmet Krasniqit pėr jetėsimin e Marrėveshtjes sė Osllos ; puna e tij kėmbngulse pėr shpartallimin e pengesave, qė i vinin nga tė gjitha anėt, fatkeqėsisht edhe nga nuk i kishte pritur ; hartimi i planit pėr futjen e njėsive operative tė UĒK-sė, Brigadėn ‘’Skėnderbeu’’, Brigadėn 141, 142, 132 dhe Bataljanin Diverzanto-Vėzhgues nė frontin e luftės nė Kosovė gjatė muajėve shtator-tetor 1998. Me Brigadėn ‘’Skėnderbeu’’ pat vendosur tė futej edhe vet nė Kosovė.

  Planet dhe pėrgaditjet e Ahmet Krasniqit ju kishin ra nė vesh argatėve tė Xh.Halitit dhe tė I. Kelmendit. Vetkuptohet qė edhe agjenturat serbo-sllavo-greke dinin pėr pėrgaditjet qė i bėnte Ahmet Krasniqi pėr tė hyrė nė Kosovė. Prandaj dorheqja e Ahmet Krasniqit nga kreu i subjektit ushtarak tė Republikės sė Kosovės, nuk do t’i bėnte tė parealizueshme planet e tij. Tė parealizueshme do t’i bėnte planet e tija pėr futjen e brigadave operative tė UĒK-sė nė Kosovė vetėm vrasja e tij.

  2. Mundėsia pėr pėrvehtėsimin( vjedhjen) e mjeteve finansiare, qė ishin paraparė pėr blerjen e armatimit dhe materjalit ushtarak nga Qeveria e Bukoshit pėr njėsitė operative tė UĒK-sė. Po qe se merret nė shqyrtim marrėveshtja qė ėshtė lidhur nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tre tregėtarėve me nėnshtetėsi turke, pėr blerjen e armatimit pėr njėsitė operative tė UēK-sė me njė vlerė prej 49 miljon DM dhe i analizojmė detajet se kush e organizoj, ndėrmjetėsoj dhe e pėrgaditi takimin nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tregėtarėve turq (nė rangun e dytė tė personave qė ua pėrgaditėn kurrthėn Ministrisė sė Mbrojtjes ishin Gani Syla dhe Shaip Bilalli) ; pse tė hollat nė njė shumė prej 8 miljan e 700 mijė DM, nė emėr tė koparės ju kanė dhėnė tregtarėve turq pa dijėn e Ahmet Krasniqit ; kush vendosi nė emėr tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe kush ua ka dhėn tėhollat tregtarėve turq ; dhe sė fundi si ka pėrfunduar ajo marrėveshtje dhe pse u caktua nga Bukoshi tė merret me atė marrėveshtje njeriu mė i besueshėm i tij Kadri Balaj , tė jepė tė kuptosh, se marrėveshtja pėr armatim, nuk ishte asgjė tjetėr pėrpos se njė kurthė, e pėrgaditur nga kreu i forcave kundrainstiticionale, ( menjėherė pas arrijtjes sė marrėveshtjes sė Osllos,) me tė cilėn donin t’i arrinin dy qėllime :

  a). Ta pengonin armatosjen e njėsive operative tė UĒK-sė qė pėrgaditeshin nė Qendrat e stėrvitjes qė ishin krijuar nga SHP i FARK-ut nė afėrsi tė kufirit Shqipėri-Kosovė, dhe

  b) Pėrvehtėsimin(vjedhjen) e njė shume disa miljanshe tė mjeteve finansiare tė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr xhepat e disa krerėve tė forcave kundrainstiticionale tė Kosovės.

  3. Ta mohonin Marrėveshtjen e Osllos. Forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės ishin tė vetėdijshme se me zbardhjen (zbulimin) e Marrėveshtjes sė Osllos nga Ahmet Krasniqi, opinioni ynė do t’i konsiderojė fajtorė krerėt e LPK-sė dhe tė LBD-sė, pėr shkeljen e Marrėveshtjes sė Osllos, dhe mė nuk do tė pijnė ujė shpifjet e tyre se Rugova dhe LDK-ja janė fajtorė pėr mosbashkimin e faktorit ushtarak tė Republikės sė Kosovės. Se ėshtė kėshtu dėshmon fakti se edhe pse Xh.Haliti dhe argatėt e tij e mohojnė egzistimin e kėsaj marrėveshtjeje, ende nuk u zbardh ajo nga pėrgjegjėsit e ish Qeverisė sė Bukoshit dhe as nga pėrgjegjėsit e ish Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės.

  (8)Ishte gushti i vitit 1998, kur forcat serbe patėn marrė njė fushatė tė egėr kundėr njėsive tė UĒK-sė dhe popullėsisė civile tė Drenicės dhe tė Dukagjinit, pas dėshtimit tė diplomacisė amerikane qė mundohej t’i detyronte forcat politike (institicionale dhe kundrainstiticionale) pėr tė bėrė njė Qeveri tė pėrbashkėt. Siē dihet Mehmet Hajrizi e pranoi mandatin pėr formimin e Qeverisė qė ia dha Kryetari i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, por planin Amerikan pėr krijimin e Qeverisė sė Kosovės nuk e pėrkrahėn : B.Bukoshi me ministrat e tij, R.Qosja me LBDK-nė, dhe A.Demaēi me Shtabin e Xh.Halitit qė quhej SHP i UĒK-sė.

  Si rrjedhim i papėrgjegjėsisė sė plotė tė forcave kundrainstiticionale, qė ishin quar peshė ‘’pėr ta marrė pushtetin’’ mbi qytetarėt e Kosovės, kur fuqi dhe dije nuk kishin ta fitonin as njė betejė kundėr ushtrisė serbe, dhe ēka ishte mė e keqja, nuk donin t’i dėgjonin as kėshillat e miqėve tė kombit tonė qė ishin vu nė krye tė diplomacisė sė SHBA-ve. Siē dihet pas dėshtimit tė diplomacisė amerikane pėr formimin e Qeverisė sė Kosovės, populli martir i Kosovės mbeti pa pėrkrahjen e faktorit ndėrkombėtar, dhe kėshtu Serbisė i erdh ‘’langu nė bisht’’ pėr tė ju ēepuar jo vetėm njėsive tė UĒK-sė, por edhe popullėsisė civile. Drenica dhe Dukagjini u shkelėn nga forcat serbe. Njėsitė teritoriale tė Ramush Hajradinajt pa kurrfarė komande u larguan nė Shqipėri.

  Edhe njėsitė operative tė UĒK-sė, qė ishin nėn komandėn e Tahir Zemės, u detyruan t’i lėshonin pozicionet qė i mbanin dhe tė mos e pranojnė luftėn frontale me ushtrinė serbe, nė rend tė parė se ishte grumbulluar njė popullėsi e madhe civile nė teritoret ku i mbanin njėsitė operative tė UĒK-sė, qė i komandonte komandant Tahir Zemaj. Tirana dhe Durrsi ishin tė mbushur me civil nga Dukagjini dhe ushtarė e ‘’komandantė’’ tė vetshpallur tė UĒK-sė, nė mesin e tė cilėve ishte edhe Xh.Haliti, A.Syla, H.Thaēi, I.Kelmendi, R. dhe H. Hajradinaj, komandant ‘’ēorri’’ dhe shumė ‘’ēorra’’tjerė me nofka tė llojllojshme. Kėto kushte dhe rrethana shumė tė vėshtira pėr shqiptarėt, qė mbetėn pa pėrkrahen e faktorit ndėrkombėtarė dhe sulmoheshin nga forcat e Kasapit tė Ballkanit, nė vend qė tė ndikonte nė vetėdijėsimin e krerėve tė forcave kundrainstiticionale pėr tu bashkuar me forcat institicionale pėr krijimin e Qeverisė sė pėrbashkėt, qė e kėrkonte Parlamenti i Republikės sė Kosovės dhe aleatėt tanė, ata bėnė lista pėr pushkatimin e burrave mė tė mirė tė kombit, qė nuk arrijtėn t’i bėnin argatė dhe skllevėr tė tyre.

  Nė kėto rrethana Ahmet Krasniqi pat kėrkuar nga Salih Berisha tė ndėrrmerte qė ishte e mundur pėr bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Kosovės, ndėrsa vet bėnte pėrgaditjet e fundit pėr t’i futur nė Kosovė njėsitė operative tė UĒK-sė, qė ishin pėrgaditur nė Qendrat e stėrvitjes tė FARK-ut afėr Tropojės dhe Kuksit.

  Ishte fillimi i shtatorit tė 1998 kur Komandanti i SHP tė FARK-ut Ahmet Krasniqi vendosi t’i vizitojė njėsitė operative tė UĒK-sė : Brigadėn ‘’Skėnderbeu, Brigadat : 141, 142, 134 , Bataljanin Diverzanto-Vėzhgues, dhe Bataljanin e Policisė Ushtarake. Me tė patėn shkuar disa anėtarė tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut. Gjatė vizitės Komandanti i SHP tė i FARK-ut kolonel Ahmet Krasniqi bėri vlerėsimin e pėrgaditjeve tė ēdo njėsie ushtarake veē e veē, dhe konstatoj se tė gjitha njėsitė ushtarake janė nė gjendje tė kryejnė akcione operative kundėr ushtrisė serbe nė Kosovė. Pehlivanat e Nanosit, agjenturat serbo-sllavo-greke, SHIK-u, dhe bajraktarėt e farės ruse e pėrcillnin me interesim veprimtarinė e Ahmet Krasniqit nepėrmjet ushtarakėve qė ishin hyrė nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut me detyra speciale nga krerėt e LPK-ja dhe tė LBDK-sė.

  Hyrja e Ahmet Krasniqit nė Kosovė me njėsitė operative tė UĒK-sė, qė planifikonte tė bėhet gjatė gjysmės sė dytė tė shtatorit dhe gjysmės sė parė tė tetorit tė 1998 i alarmoi agjenturat serbo-sllavo greke dhe forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės dhe vendosėn ta bėjnė pengimin e njė veprimi tė tillė. ‘’Qendra e Krimit’’ e krijuar nga krerėt e LPK-sė, LBDK-sė, Shtabit tė Xh.Halitit qė quhej SHP i UĒK-sė, dhe disa individėve qė kishin pozita tė larta shtetrore nė mesin e tė cilėve kishte edhe spiuj serb dhe grek, muarėn vendimin pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit. Vendimi pėr vrasjen e tij ėshtė bėrė gjatė muajit gusht, por pėrgaditjet e pėrshpejtuara pėr vrasjen e tij kanė filluar nga fillimi i shtatorit tė 1998, ndėrsa pėrgaditjet pėrfundimtare nė javėn e dytė dhe javėn e tretė tė shtatorit, deri sa ai ishte pėr vizitė nė Qendrat e stėrvitjes tė FARK-ut afėr kufirit Shqipėri-Kosovė. Faktet dėshmojnė se nė pėrgaditjen pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marr pjesė edhe disa ushtarakė qė i pėrkisnin stafit udhėheqės dhe komandues tė Ministrisė sė Mbrojtjes, dhe tė SHP tė FARK-ut, tė cilėt ishin bėrė klysh dhe argatė tė Xh.Halitit, I. Kelmendit dhe tė H. Hysenit. T’i shiqojmė faktet me radhė :

  a). Ahmet Krasniqi banonte nė njė banesė qė ia kishte siguruar Shaip Muja, nė qendėr tė Tiranės, ( afėr Piramidės) qė kur pat shkuar nė Shqipėri me stafin e Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr tė krijuar Pjesėn e SHP tė FARK-ut nė Tiranė. Tė vritet Ahmet Krasniqi nė qendėr tė Tiranės nuk ishte edhe aq lehtė, prandaj ‘’Qendra e Krimit’’ju ka dhėnė pėr detyrė argatėve tė tyre qė kishin arrijtur tė depėrtojnė nė stafin udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut, pėr t’ia ndrruar banesėn Ahmet Krasniqit deri sa ai i vizitonte Qendrat e stėrvitjes tė FARK-ut. ( java e dytė e shtatorit 1998). Kėta tradhtarė tė kombit arrijnė ta bindin SHP tė FARK-ut pėr tė dhėnė pėlqimin pėr t’ia ndėrruar banesėn Ahmet Krasniqit, gjėja se pėr qėllime tė ‘’ sigurisė’’sė tij.

  Shtrohet pyetja pse SHP i FARK-ut nuk e kundėrshtuan propozimin e klyshėve tė I.Kelmendit, Xh.Halitit dhe tė H.Hysenit, qė Ahmet Krasniqit t’i caktohet banesa nė shtėpinė e oficerit tė SHIK-ut Shyqiri Toskės, qė Ministria e Mbrojtjes e kishte marrė me qira pėr nevoja tė Drejtorisė informative ?

  Po tė ishte bėrė propozimi pėr ndrrimin e banesės pėr qėllime tė ‘’sigurisė’’ sė Ahmet Krasniqit, do tė ishte kontradiktore t’i caktohej banesa nė shtėpinė e oficerit tė SHIK-ut Shyqiri Toskės, kur ishte shtėpia tjetėr e Ministrisė sė Mbrojtjes, qė ishte marrė me **** pėr nevoja tė Pjesės sė SHP tė FARK-ut, dhe ishte nė njė vend mė tė pėrshtatshėm pėr t’ia siguruar mbrojtjen fizike tė Ahmet Krasniqit. Ajo shtėpi ishte nė lagjėn ku jetonte Azem Hajdari, afėr rrugės Tiranė-Elbasan dhe nė afėrsi me Ambasadėn amerikane. Ishte e paisur me dy kamera qė e pėrcillnin ēdo lėvizje nė rrugėn e lagjės nga shtėpia e deri nė rrugėn automobilistike Tiranė-Elbesan ?

  Por klyshėt laramana, qė kishin pozita udhėheqėse nė SHP tė FARK-ut, ia caktuan banesėn Ahmet Krasniqit nė shtėpinė e oficerit tė SHIK-ut Shyqiri Toskės, ( se ashtu ju kishin thėnė patronėt e tyre) qė ishte afėr Medresesė, nė lagjėn e ‘’Shtėpisė sė Partisė’’. Nė banesėn e re Ahmet Krasniqit i dėrgohet garderoba personale, pėrfshir kėtu edhe njė revolver me dy bomba dore dhe njė kallashnikov, qė i mbante nė dhomen e tij tė gjumit.

  b). Ahmet Krasniqit ia larguan njėrin nga rojet mė tė afta qė i kishte SHP i FARK-ut, ushtarin me nofkėn ’’Shpendi’’, nė mėnyrė shumė tė poshtur duke i ngjitur fjalė ( duke e shpifur), se ka bėrė planė pėr ta vrarė Ahmet Krasniqin. Se ishte shpifje tregon fakti se ‘’Shpendi’’ dėrgohet nė garnizonin e FARK-ut nė Papaj afėr Tropojės, me qėllim qė kur tė bėhet atentati ndaj Ahmet Krasniqit tė mos gjindet nė shėrbimin e rojeve personale tė Ahmet Krasniqit dhe SHP tė FARK-ut. Por kur vritet Ahmet Krasniqi ai prap sillet nė shėrbimin e mėparshėm dhe bėhet pėrgjegjės pėr ēėshtjen e sigurimit tė kuadrit komandues tė SHP tė FARK-ut.

  Ahmet Krasniqi kėthehet nga Veri i Shqipėrisė nė Tiranė mė 19 shtator 1998. Ai merr vesh pėr ndėrrimin e banesės nga kolegėt e tij, por atij kjo gjė nuk i bėri pėrshtypje fare dhe nuk e kundėrshtoi vendimin e kolegėve, duke u mbėshtetur nė Rregulloren Ushtarake se ēdo Organ ushtarak i kryen detyrat e tij nė bazė tė kushteve dhe rrethanave qė i krijohėn ndėrkohė. Ai natėn e parė e kalon nė banesėn e re. Natėn e dytė nuk u kthye nė banesė, si duket e kalon natėn te ndonjė mik i tij nė Tiranė. Tė nesėrmėn mė 21 shtator 1998, e kalon tėrė ditėn nė biseda tė ndara dhe tė pėrbashkėta me njė numėr ushtarakėsh tė Brigadave 134, 131, dhe 133, qė ishin kthyer nga Kosova.

  Pati biseda me Tahir Zemajn, Salih Ēekun, Agim Ramadanin dhe tė tjerė. U diskutuan shumė ēėshtje qė kishin tė bėnin me veprimtarinė e subjektit ushtarak qė i pėrkisnin, sukseset, mossukseset dhe pengesat qė ju dualėn nė kryerjen e detyrave ushtarake. U fol edhe pėr masat qė duheshin ndėrrmarrė pėr tejkalimin e pengesave dhe tė vėshtėrsive, qė do tė mundėsonte futjen me sukses tė njėsive operative tė UĒK-sė, qė ishin bėrė gati pėr tė marrė pjesė nė frontin e luftės nė Kosovė. Dikush nga ushtarakėt i propozon Ahmet Krasniqit ta kalojnė sėbashku njė mbrėmje, qė do tė merrnin vendime konkrete pėr punėn e mėtutjeshme. Ky propozim pėrkrahet nga Ahmet Krasniqi dhe ai e cakton takimin nė Restoranin’’Nėna Mbretėreshė’’nė Tiranė, qė ishte shumė afėr nga selia e Pjesės sė SHP tė FARK-ut.

  (9)Argatėt e forcave kundrainstiticionale qė kishin depėrtuar nė pozita udhėheqėse nė SHP tė FARK-ut i kryen detyrat e para qė ua kishte caktuar Qendra e krimi. Radhėn e kishte SHIK-u, tė tregonte se detyrėn qė e ka marrė pėr ta kryer do ta kryej me pėrkushtim. Ishte nata e 17 shtatori i vitit 1998 kur forcat e policisė sėbashku me pjestarė tė SHIK-ut( afėr 30 veta) kontrolluan shtėpinė e Shyqiri Toskes, qė ua kishte lėshuar me qira Ministrisė sė Mbrojtjes pėr nevoja tė Drejtorisė Informative.

  Shtrohet pyetja pse nuk u bė mė heret kontrollimi i kėsaj Qendre, por u bė pasi Ahmet Krasniqit ju rregullua dhoma e gjumit nė atė shtėpi? Pėrgjigja ėshtė e qartė. SHIK-u dhe klyshėt e I.Kelmendit , Xh.Halitit dhe tė H.Hysenit i bėnin pėrgaditjet e fundit pėr pushkatimin e Ahmet Krasniqit. Dhe per tė qenė tė sigurtė se do ta kryejnė detyrėn me sukses qė e kishin marrė nga Qendra e krimit, donin ta ēarmatosnin Ahmet Krasniqin. Ata e dinin se Ahmet Krasniqi i mbante nė dhomėn e gjumit njė kallashnikov, njė rėvolver dhe dy bomba dore. Duhet cekur dy fakte qė dėshmon se Ahmet Krasniqi dhe SHP i FARK-ut ishin nėn mbikqyrjen e forcave kundrainstiticionale tė Kosovės, tė SHIK-ut dhe tė agjenturave serbo-sllavo-greke, kur ēdo gjė qė punohej nė SHP tė FARK-ut e merrnin vesh kryepehlivanat e Nanosit.

  Ėshtė e mjaftueshme tė cekėn vetėm dy fakte, qė do tė vėrtetonin pohimet e mia. Kur SHIK-u dhe policia shqiptare e bėjnė kontrollimin e Drejtorisė Informative tė Ministrisė sė Mbrojtjes, e kontrolluan edhe dhomen e gjumit tė Ahmet Krasniqit. Ata kishin informata tė sigurta se Ahmet Krasniqi e kishte njė revole personale dhe dy bombe dore nė ormanin e garderobės.

  Pra, ata e thyen ormanin e gardorobės pėr tė marrė rėvolėn dhe dy bombat personale tė Ahmet Krasniqit. Kjo dėshmon se klyshėt e Xh.Halitit. I.Kelmendit dhe tė H.Hysenit, qė kishin depėrtuar tė futėn nė SHP tė FARK-ut i kryenin detyrat me pėrkushtim, por shtrohet pyetja pse nuk ndėrrmuarėn asgjė kolegėt e tij, pas kėtij rasti tė ēarmatosjes sė SHP tė FARK-ut, dhe tė Ahmet Krasniqit, pėr tė siguruar armė pėr mbrojtjen e Ahmet Krasniqit dhe stafit udhėheqės tė kėtij subjekti ushtarak tė Republikės sė Kosovės, kur nė Shqipėri nė ēfardo kohe mund tė siguroheshin armė pėr mbrojtje personale : revolver dhe kallashnikov ?

  Kjo ishte faza e parė e pėrgaditjeve pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit. Faza e dytė fillon pasi kthimit tė Ahmet Krasniqi nga Veriu i Shqipėrisė (ku i patė vizituar njėsitė operative tė UēK-sė, qė duhej tė hynin nė Kosovė) nė Tiranė. Edhe nė kėtė fazė, nė pėrgaditjet pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė tri palė : 1. Qendra e krimit, 2. SHIK-u dhe 3. Njė numėr ushtarakėsh qė i pėrkisnin stafit udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Pjesės sė SHP tė FARK-ut.

  Qendra e krimit ashtu si nė fazėn e parė edhe nė fazėn e dytė tė pėrgaditjeve pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit pati rolin vendimmarrės. Nė kėtė fazė ajo e bėri edhe mbikqyrjen e pėrgaditjeve pėr kėt krim, dhe bėri kordinimin e punėve qė i kryente SHIK-u dhe punėve qė i kryenin ushtarakėt e Ministrisė sė Mbrojtjes qė ishin bėrė argat dhe klysh tė forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės.

  Sipas skenarit tė pėrgaditur mė parė nga Qendra e Krimit dhe SHIK-u, Ahmet Krasniqi duhej tė vritet nė orėt e vona tė mbrėmjes kur tė kėthehet nė banesė. Vendi (lagjja)se ku gjendet shtėpia e Shyqiri Toskes (ku duhej tė banonte Ahmet Krasniqi) i pėrgjigjej tė gjitha kushteve pėr ta kryer pa vėshtėrėsi atentatin dhe pa pasoja tė largohėn kriminelėt nga vendi i krimit. Kriminelėt ishin bėrė gati ta ngrehin gishtin e krimit nė ēdo moment qė urdhėron Qendra e krimit. Ēdo lėvizje e Ahmet Krasniqit vėshgohet nga klyshėt e forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės qė kishin arrijtur tė hyjnė nė stafin e Ministrisė sė Mbrojtjes. Mbrėmja e 21 shtatorit tė 1998 ishte shumė e pėrshtatshme pėr realizimin e planit dhe skenarit tė Qendrės sė krimit pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit.

  Nė Restoranin’’Nėna Mbretėresh’’ ishte Ahmet Krasniqi, Kryeshefi i SHP tė FARK-ut, tre ushtarakė nga sigurimi, nga njė ushtarak nga Drejtoria personale, Drejtoria informative dhe Shėrbimi i finansave, dhe disa ushtarakė tė brigadave 134, 131 dhe 133, qė kishin marrė pjesė nė frontin e luftės nė Kosovė. Takimi kishte karakter pune, por pėr nderė tė ushtarakėve qė kishin marrė pjesė nė frontin e luftės nė Kosovė, Ahmet Krasniqi shtroi njė darkė pėr ta. Nė pasdarken e asaj mbrėmje u shqyrtua situata ushtarake nė Kosovė dhe gjendja aktuale nė Ministri tė Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut. Nė veēanti u rrafėn ēėshtjet e mosrealizimit tė marrėveshtjes sė armatimit qė u nėnshkrua nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tregėtarėve turq, dhe shkelja e marrėveshtjes sė Osllos nga forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės. Mė nė fund u muarrėn vendime tė rėndėsishme qė kishin tė bėnin me forcimin e UĒK-sė.

  Planet e Ahmet Krasniqit pėr futjen nė frontin e luftės nė Kosovė tė tė gjitha njėsive operative tė UĒK-sė, qė ishin bėrė gati nepėr qendrat e stėrvitjes, u miratua edhe nga ushtarakėt e brigadave 134, 131 dhe 133. Nė atė takim ėshtė dashur tė merrte pjesė edhe kolonel Tahir Zemaj, por Ahmet Krasniqi nuk pat lejuar tė vinte pėr shkaqe tė sigurisė sė tij personale. Kjo tregon se Ahmet Krasniqi ishte i vetėdijshėm se nė ēdo moment ishin tė rrezikuar njė numėr i konsiderueshėm i ushtarakėve tė FARK-ut, nga forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės, nė mesin e tė cilėve ishin Ahmet Krasniqi, Tahir Zemaj, Salih Ēeku, Agim Ramadani, etj. Atė natė Ahmet Krasniqi donte qė vet tė kujdesej pėr sigurinė personale tė kolonel Tahir Zemės, kur i dha urdhėr Hilmi Nebihut qė personalishtė tė kujdeset pėr sigurinė fizike tė kolonel Tahir Zemės.

  Takimi ka pėrfunduar rreth orės 23.00, dhe tė gjithė kanė hypur nė tri vetura. Nė veturėn e parė ishte Ahmet Krasniqi, tre ushtarakė tė brigadave operative 134, 131 dhe 133, njė ushtarak nga Drejtoria informative dhe shoferi i kombit. Nė dy veturat tjera ishin tė tjerėt. Afėr pompes sė benzinit veturat ndalėn nga pjestarė tė policisė dhe tė SHIK-ut tė Shqipėrisė, pėr ta bėrė kontrollimin e dokumentacionit tė ushtarakėve pėr tė ditur identitetin e tyre. Veēmas kontrollohet pasaporta e Ahmet Krasniqit nga pjestarė tė policisė dhe tė SHIK-ut, dhe me radiolidhje e njoftojnė dikend pėr identitetin e Ahmet Krasniqit. Kjo tregon se bėheshin pėgaditjet pėrfundimtare nga kriminelėt pėr ta kryer egzekutimin e pushkatimit tė Ahmet Krasniqit.

  Ende pa kaluar te ambasada amerikane zbresin nga kombi tre usharakėt e brigadave tė lartėpėrmendura, qė aty pari banonin, dhe nė veturė mbesin vetėm Ahmet Krasniqi, ushtaraku i Drejtorisė Informative dhe shoferi. Vetura nė tė cilėn ishte Ahmet Krasniqi kishte marrė drejtimin e Medresesė sėbashku edhe me njė veturė tjetėr nė tė cilėn ishin ushtarakė tė Ministrisė, por policia e ndal pėr tė dytėn herė veturėn e dytė qė e shoqėronte kombin ku ishte Ahmeti Krasniqi. Kombi arrinė shumė shpejtė para Medresesė dhe pastaj lakon rrugėn djathtas pėr tė hyrė nė rrugicėn, qė e shpinte para derės sė shtėpisė sė Shyqiri Toskės.

  Vlen tė theksohet se rrugica ishte e pa ndriquar dhe shumė e ngushtė, sa qė kur kalon ndonjė veturė, kėmbėsori ėshtė i detyruar tė pėshtetet pėr muri, pėr tė qenė i sigurt se nuk do tė shkelet nga vetura. Vetura arrinė para dyrėve tė shtėpisė sė Shyqiri Toskės, ku ia kishin pėrgaditur banesėn Ahmet Krasniqir tradhtarėt. Zbresin nga vetura shoferi dhe ushtaraku pėr ta hapur dyert e oborrit. Pa pritmas dėgjohet zėri i prer i njė njeriu me maskė : ‘’Mos luni!’’.

  Kishin qenė tre persona tė maskuar dhe tė armatosur me kallashnikov dhe rovole. Njė kriminel e kishte zėnė kryqin e rrugicės qė ishte nja dhjetė metra larg shtėpisė sė Shyqiri Toskės, dhe rrinte nė gjendje gadishmerie pėr tė shtirė me kallashnikov kushdo qė do tė pengonte nė realizimin e krimit. Dy kriminel tjerė qė u paraqitėn papritmas para veturės. Ua drejtojnė revolverėt shoferit dhe ushtarakut qė mundoheshin t’i hapin dyertė e oborrit. Ahmet Krasniqi ende ishte mbrenda nė veturė. Por kur e shef kėtė skenė trishtuese, zbret me shpejtėsi pėr pėr ta mbrojtur usharin e tij, qė ishte nė lulėn e rinisė.

  Por kriminelėt ishin pėrgaditur pėr krim, nuk kishin mėshirė ndaj askuj qė donte tua prishte planet dhe t’i pengonte nė kryerjen e detyrės. Njėri nga dy kriminelėt ia futė grykėn e kallashit nė fyt Ahmet Krasniqit, ndėrsa krimineli tjetėr bėri kontrollin e shoferit dhe ushtarakut mos kanė rastėsishtė ndonjė armė dhe i detyroi tė shtrihėn nė tokė.

  Krimineli tjetėr qė e mbante Ahmet Kraniqin nė thumb tė kallashit e pyste kriminelin tjetėr se ‘’a ėshtė ky ‘’( nėnkuptohet qė e pyste pėr Ahmet Krasniqin). Kur krimineli i kėthen pėrgjigje se ‘’ėshtė vet ai’’, krimineli ngreh gishtin e krimit dhe kėshtu pėrfundoi skenari i vrasjes sė Ahmet Krasniqit, i cili ishte pėrgaditur pėr njė kohė tė gjatė nga bisha-njerėz, shpirtshitur, dyftyrsha, zemėrgur dhe kriminel tė regjur tė profesionit pėr tė kryer atentate politike.

  Pra siē po shifet nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė : Qendra e krimit, ushtarakė tradhtarė qė ishin bėrė argatė tė forcave kundrainstiticionale, pjestarė tė policisė dhe SHIK-ut tė Shqipėrisė, dhe kriminelė( atentatorėt) tė paguar nga Qendra e krimit, me paratė e fondeve qė ishin mbledhur pėr ta ndihmuar ēlirimin e Kosovės. Janė bėrė shumė vrasje politike nė Shqipėri dhe nė Kosovė para luftės, gjatė luftės dhe pas luftės, por kjo vrasje dhe vrasja e Azem Hajdarit janė vrasjet mė monstroze nga tė gjitha vrasjet.

  Mėnyra dhe organizimi i vrasjes sė Ahmet Krasniqi, tregon se ai ka qenė i tradhtuar nga tė gjitha drejtimet, edhe nga ata qė kurrė nuk ėshtė pritur. Por mė sė shumti dhembė tradhtia qė i ėshtė bėrė nga mbrenda nga disa ushtarakė qė ishin futur nė stafiin e Ministrisė sė Mbrojtjes. Dhe nuk ėshtė rastėsi qė Ahmet Krasniqi natėn e krimit ėshtė lėnė pa kurrėfar mbrojtje. Shtrohet pyetja ku ishte organi qė ishte pėrgjegjės pėr mbrojtjen e Ministrit tė Mbrijtjes dhe Komandantit tė SHP tė FARK-ut ? Ku ishte stafi dhe bashkėuntorėt e tij tė ngushtė. Nė kėto pyetje dhe nė shumė pyetje tjera duhen tė pėrgjigjen mos sot, njė ditė jo tė largėt gjithseqysh.

  (10)Pas njė distance trivjeēare nga vrasja e Ahmet Krasniqit janė qartėsuar shumė detaje tė errta tė atij krimi, edhe nė bazė tė deklaratatve tė personaliteteve dhe personave publik tė jetės politike tė Kosovės dhe tė pararojes staliniste tė LPK-sė. Vlenė tė shėnohet deklarata e Zyrės sė pėrfaqėsuesit politik tė UĒK-sė zotėri Adem Demaēit, e cila mė 20 shtator tė 1998 ( njė ditė para vrasjes sė Ahmet Krasniqit) njofton opinionin e gjėrė se Adem Demaēi ‘’pėr shkak tė stėrngarkimit me punė , mjekėt kanė konstatuar se ai ka njė tendosje tė tepruar tė nervave dhe njė keqėsim tė diabetit(sėmundja e sheqerit). Pėr kėtė arsye mjekėt e kanė kėshilluar zotėri Demaēin qė tė deaktivizohet nga tė gjitha punėt e veta tė pėrditshme dhe tė pushojė sa mė gjatė .

  Nė njoftim, gjithashtu thuhet se tė gjitha takimet e parapara tė zotėri Demaēit me miq tė huaj dhe tė vendit si dhe takimet e caktuara me gazetarė shtyhėn pėr nje afat tė pacaktuar.’’ (Citati ėshtė marrė nga shkrimi i botuar me titull : Adem Demaēi nė pushim tė gjatė mjekėsor tė botuar nė Bota sot, mė 22 shtator 1998).

  Shtrohet pyetja ishte rastėsi qė pėrputhej ‘’pushimi mjekėsor’’ i Adem Demaēit me vrasjen e Ahmet Krasniqit, apo ishte njė gjestė i Adem Demaēit qė shprehu revolten dhe mospajtimin e tij me Qendrėn e krimit, qė kishte vendosur pėr ta vrarė Ahmet Kraniqin. Koha do tė tregoi se ku ėshtė e vėrteta, por nuk ka qenė normale qė Adem Demaēi tė mos e gjykonte vrasjen e Ahmet Krasniqit, sėpaku pas kalimit tė ‘’pushimit mjekėsor’’, kur dihet se ishin bashkėautorė tė Marrėveshtjes sė Osllos dhe ishin kryesues tė dy delegacioneve tė subjekteve ushtarake tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė UĒK-sė.

  Sa i pėrketė prononcimit tė Xhafer Shatrit, ish ministėr i Informimit nė Qeverinė e Bukoshit, nė lidhje me vrasjen e Ahmet Krasniqit, vlenė tė citohėn kėto fragmente nga shkrimi i tij i botuar nė revistėn Pasqyra Nr.19 tė 23-30/09/1999 me titull :’’Pse u vra Ahmet Krasniqi’’. Ai thotė : ‘’Pa hyrė se kush janė dorasit, e pėrsėrisim, kjo ėshtė qėshtje e gjygjit, shkaqet qė quan deri te vrasja e Ahmet Krasniqit dhe te mbajtja ose te vetėmbajtja peng e oficerve duhet kėrkuar bashkė me pėrgjegjėsinė parasegjithash te institicionet e Kosovės, tė cilat dėshtuan, sepse, falė kėmbėnguljes sė udhėheqėsve tė tyre me vetėdije nuk pėrgaditėn as luftėn dhe as paqen ’’.

  Vlerėsim i Xh.Shatrit se pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit e mbajnė ‘’institicionet e Kosovės’’qė sipas tij ‘’dėshtuan’’pėr shkak tė ‘’udhėheqėsve tė tyre’’ qė me ‘’vetėdije nuk e pėrgaditėn as luftėn dhe as paqen’’ ėshtė e vėrtet po qe se e ka menduar Qeverinė e Kosovės-Qeverinė e Bukoshit. Opinioni ynė ėshtė i njoftuar se Xh.Shatri mbante njėrin ndėr postet mė tė rėndėsishme, pas kryeministrit, nė Qeverinė e Kosovės, pra pėr nėnt vite e mbajti postin e Ministrit tė Informatave nė Qeverinė e Bukoshit. Po ashtu dihet se Qeveria e Kosovės ėshtė dalur nė egzil pėr shumė arsye por njėri ndėr mė kryesotėt ishte se do tė ketė mundėsinė tė punonte pa pengesė tė mėdha nė pėrgaditjen e qytetarėve lojal tė Republikės sė Kosovės pėr ēlirimin e Kosovės ‘’kur tė na vie shteku’’. Shtrohet pyetja ku ėshtė pėrgjegjėsia e Xh.Shatrit qė bėnte pjesė nė ‘’subjektin e Kosovės’’qė kishte pėr detyrė ta ‘’pėrgadiste luftėn dhe paqen’’ .

  Sa jam i njoftuar Xh.Shatri jo vetėm qė ka qenė nė dijuni por edhe ka ndihmuar nė organizimin e takimit tė Osllos nė mes Ahmet Krasniqit dhe Agim Mehmetit, qė pėrfaqėsonin Ministrinė e Mbrojtjes, dhe Adem Demaēit , Xhavit Halitit, Shaban Mujės dhe Fatmit Zymberit qė e pėrfaqėsonin UĒK-sė, prandaj bie poshtė kritika e tij kur i akuzon ‘’oficerėt mė tė mirė tė Kosovės’’ qė ‘’mbaheshin ose vetėmbaheshin peng’’nė Shqipėri, kur ai shumė mirė ka qenė i njoftuar me arrijtjen e Marrėveshtjes sė Osllos, dhe se nė bazė tė asaj marrėveshtjeje ushtarakėt tanė kanė shkuar nė Shqipėri, pėr tė pėrgaditur njėsitė operative tė UĒK-sė, dhe nė formacionet ushtarake pėr tė hyrė nė Kosovė.

  Xh.Shatri mirė e din se kush e shkeli marrėveshtjen e Osllos, prandaj nuk ėshtė e logjikshme dhe e moralshme nga ana e tij kur shtron kėto pyetje: ‘’ A janė penguar kėta njerėz ?( mendon nė ushtarakė qė i pėrkisnin Ministrisė sė Mbrojtjes qė kishin shkuar nė Shqipėri) Kush i ka penguar ? Pse u janė dhėnė njerėzėve me miljana DM.nga fondi i luftės vetėm pse thirreshin nė emėr tė UĒK-sė ?, kur ai mė sė miri din tė pėrgjigjet nė ato pyetje, pasi mbante resorin e Ministrisė sė Informimit nė Qeverinė e Kosovės, dhe nė bazė tė pozitės qė kishte, e pat formuar sigurimin e tij tė msheftė nė gjithė Evropėn Perendimor, ku njoftohet me imėsi pėr ēdo gjė qė ndodhte nė diasporėn shqiptare por edhe nė Kosovė dhe Shqipėri.

  Prandaj askush mė mirė se ai nuk dinė tė pėrgjigjet nė pyetjet qė vet i shtron. Kurse sa i pėrketė ēėshtjes sė dhėnjes sė parave ‘’njerėzėve me miljana DM nga fondi i luftės, vetėm se thirreshin nė emėr tė UĒK-sė’’, kėtė pyetje lė t’ia bėjė Demaēit, sepse ai ia prezentoi Ahmet Krasniqit pėr antarė tė SHP tė UĒK-sė, Xh.Halitin nė takimin e Osllos, prandaj paratė qė i ka marrė Xh.Haliti nga Ministria e Mbrojtjes nė emėr tė UĒK-sė i janė dhėnė nė saje tė besimit qė kishte Ministria e Mbrojtjes ndaj Demaēit, e jo ndaj Xh.Halitit.

  Por do tė ishte mirė qė Xh.Shatri tė na pėrgjigjet pse Qeveria e Bukoshit ku bėnte pjesė edhe vetė, gjatė vitit 1996, dhe mė vonė i jepte tėholla Xh.Halitit nė emėr tė UĒK-sė, nė vend se ato tėhola tė ua jepte njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės, (komandantėve tė tyre : Adem Jasharit, Zahir Pajazitir, Salih Ēekut etj) ? Po qe se Xh.Shatri mendon se me dhėnjen e dorėheqjes nga posti i Ministrir tė Informatave qė e mbante nė Qeverinė e Bukoshit, nė kohėn mė tė vėshtirė kur kallej flakė Kosova, nga barbarėt serb, i ka shly fajet qė i takojnė pėr ‘’mosorganizimin e luftės dhe tė paqes’’gaboher rėnd. Ai pėrkundrazi i ka rritur fajet sepse me dhėnjen e dorėheqjes Ministria e Informimit ėshtė mbyllur mu nė kohėn kur ėshtė dashur tė punonte me kapacitete tė shumėfishuara.

  Dorėheqja nuk mund ta pastroj nga bashkėfajsija qė ka me B.Bukoshin pėr tjetėrsimin e Qeverisė sė Kosovės nga ēėshtjet madhore kombėtare. Me Bukoshin do t’i ndajnė ‘’meritat’’, ‘’sukseset’’ dhe mossukseset qė i pati Qeveria e Kosovės –Qeveria e Bukoshit, kurse historia jonė kombėtare njė ditė do tė japi vlerėsimin e paanshėm dhe tė drejtė pėr Qeverinė Bukoshi. Edhe Bukoshi deri tash nuk e ka folur as njė fjalė pėr Marrėveshtjen e Osllos dhe as pėr marrėveshtjen pėr blerjen e armatimit qė Ministria e Mbrojtjes e ka lidhur me tregtarė turq. Ndėrsa Xh.Haliti dhe pehlivanat tjerė tė Nanosit dhe argatėt e tyre e mohojnė nė tėrėsi marrėveshtjen e Osllos. Pėr atė marrėveshtje deri tash nuk foli as Adem Demaēi.

  (11)Vlen tė ceket se i vetmi pėrfaqėsues i Ministrisė sė Mbrojtjes qė ėshtė dėshmitarė i gjallė, qė muar pjesė nė bisedimet e Osllos ėshtė ish Zv. Ministri i Mbrojtjes A.Mehmeti, i cili me rastin e mbajtjes sė tubimit pėrkujtimor tė trevjetorit tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit qė u mbajt nė njė fshat afėr Llucernit nė Zvicrėr , tė tubuarėve pasi ju foli pėr biografinė e shkurtėr tė Ahmet Krasniqit, ju trgoj nga bina kopjet e dokumentacionit tė Ministrisė sė Mbrojtjes, qė i kishte ndarė nepėr dosje tė posaēme, siq ishin : Marrėveshtja e Ahmet Krasniqit me Bardhyl Mahmutin, Plani i luftės, Lista e brigadave, Lista e shpenzimeve tė ēdo njėsie ushtarake, disa shėnime, qė sipas tij janė fjalėt e Adem Demaqit qė i ka thėnė gjatė takimit tė Osllos, dhe sė fundit na e tregoi edhe njė hartė topografike tė Kosovės, por me as njė fjalė nuk na shpjegoi per pėrmbajtjen e atyre dokumenteve.

  Pėr marrėveshtjen e Osllos na i dha vetėm kėto tė dhėna qė opinioni qysh moti ka mėsuar pėr to : se kush ishin pjesėmarrės nė takimin e Osllos. Ai me as njė fjalė nuk na tregoi se pėr ēka janė marrė vesh pėfaqėsuesit e dy subjekteve ushtarake tė Kosovė dhe me as njė fjalė nuk i hudhi poshtė shpifjet e forcave kundrainstiticionale se ‘’nuk ėshtė arrijtur kurrfarė marrėveshtje nė Osllo’’. Nė fund tė bisedės qė e bėnte me masėn nga bina pėr marrėveshtjen e Osllos i dha vetėm kėto sqarime: ‘’…

  Nga Oslla shkuam nė Tiranė me shpresė se do tė luftojmė bashkė’’ ?! Shtrohet pyetja a janė tė mjaftueshme kėto sqarime dhe a ėshtė krejt ajo ēka na tha A. Mehmeti pėr atė takim, kur dihet se historia do ta japi fjalėn e saj se kush nga dy forcat kundėrshtare tė Republikės sė Kosovės, forcat institicionale apo forcat kundrainstiticionale do tė shpallėn fajtore pėr mos bashkimin e faktorit ushtarak tė Republikės sė Kosovė dhe sabotuese tė zgjedhjes sė ēėshtjeve madhore kombėtare. Nuk po zgjatėm mė tepėr duke i cituar pehlivanat e Nanosit dhe argatėt e tyre qė e pėrbėnin SHP tė UĒK-sė, tė cilėt jo vetėm qė e mohuan Marrėeveshtjen e Osllos por mohuan edhe pjesmarrjen e FARK-ur nė luftėn ēlirimtare tė Kosovės.

  Fushata e ligė e shpifjeve kundėr Ministrit tė Mbrojtjes Ahmet Krasniqit, nė kohėn kur ai bėnte pėrpjekje tė mėdha per bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės dhe forcimin e UĒK-sė, e dirigjuar nga kryepehlivanat e Nanosit, Xh.Haliti dhe I.Kelmendi, si dhe mos mbrojtja e tij sa ishte gjallė dhe pas vrasjes sė tij nga kėto shpifje, nga Qeveria e Bukoshit dhe Ministria e Mbrojtjes e Republikės sė Kosovės, ėshtė fakti tjetėr i pa mohueshėm qė tregon se nė kėtė krim janė tė pėrzier pėrpos agjenturave serbe-sllavo-greke, (qė i kishin futur njerėzit e tyre nė subjektet vendimmarrėse tė shqiptarėve dhe spiujėve serbė dhe grekė qė kishin pozita udhėheqėse nė institicionet shtetėrore tė Shqipėrisė) dhe pararoja staliniste e LPK-sė, krerėt e LBDK-sė, por dhe individė qė kishin poste tė rėndėsishme politike dhe shtetėrore nė subjektet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės.

  Vetėm te shqiptarėt mund tė ndodhė njė anomali kaq e shėmtuar, qė ju vritet Ministri i Mbrojtjes nė kohė lufte, dhe Qeveria qė njihej nga shumica dėrmuese e shqiptarėve nuk bėri asgjė sėpaku pėr ta ndriquar vrasjen e kolegut tė tyre. Ēka ėshtė mė e keqja as stafi i Ministrisė sė Mbrojtjes nuk bėri asgjė pėr ta mbrojtur sėpaku pas vrasjes kolegun e tyre nga shpifjet e liga tė bajraktarėve tė farės ruse, qė shpifnin se Ahmet Krasniqi ka ‘’krijuar forca paralele me ato tė UĒK-sė, -FARK-un….’’.

  Ėshtė detyrė njerėzore dhe pėrgjegjėsi institicionale dhe kombėtare qė sėpaku ish kryeministri i Qeverisė sė Kosovės B. Bukoshi, ish Ministri i Informimit nė atė Qeveri Xh. Shatri dhe ish Zv.Ministri i Mbrojtjes A. Mehmeti, ta ndriqojnė vrasjen e Ahmet Krasniqit me tė dhėnat qė i kanė, dhe ta ndriqojnė Marrėveshtjen e Osllos dhe Marrėveshtjen pėr armatimin qė ėshtė lidhur nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tregtarėve me nėnshtetėsi turke. Fatkeqėsishtė deri tash personat e lartėpėrmendur jo vetėm qė nuk kontribuan nė ndriquan e vrasjes sė kolegut tė tyre, por e mjegullulluan ngjarrjen dhe e dezinformuan opinionin publik me gjysmė tė vėrteta dhe tė pavėrta qė i lėshuan kohė pas kohe.

  Pėr tė qenė anomalija edhe mė e madhe mjetet e informimit publik tė Kosovės,( tė ashtuquajtura ‘’tė pavarura’’) pėrpos gazetės kombėtare Bota sot, nuk janė marrė me ndriqimin e rrethanave, shkaqeve dhe motiveve tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit dhe as qė kanė bėnė pėrpjekje simbolike pėr tė aktualizuar ēėshtjėn e zbulimit tė kėtij krimi monstruoz.

  Ndriqimi i kėsaj vrasje monstruoze nga organet e drejtėsisė tė Kosovės pas zgjedhjeve tė 17 nėntorit tė kėtij viti, duhet tė jetė njė detyrė parėsore, njė detyrė mbi detyrat, kur dihet se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė gisht pėrpos kreut politiko-ushtarak tė Beogradit, Athinės dhe Tiranės vazale, edhe shumė personalitete publike tė Kosovės.

  Pra, zbulimi i kriminelėve qė dhan urdhėr, tė kriminelėve qė murrėn pjesė nė organizimin e vrasjes, zbulimi i kriminelėve qė dhanė pėlqimin pėr tu bėrė ky krim, dhe sė fundi zbulimi i kriminelėve qė bėnė egzekutmin e pushkatimit, dhe dėnimi i tė gjithė kriminelėve qė muarėn pjesė nė kėtė krim, pa marrė parasysh se ē’farė pozitash partiake apo shtetėrore kanė pasur, apo edhe sot i kanė, ka rėndėsi tė dorės sė parė, pėr shumė arėsye, por njėra ndėr to ėshtė se do t’i prehėn rrugėt krimit tė organizuar nė Kosovė.

  Po ashtu do tė ndikonte nė pėrmirėsimin e sigurisė sė qytetarėve dhe tė stabilizimit politik tė Kosovės, pasi qė do tė shkatrrohet Qendra e krimit, qė na i vrau burrat mė tė mirė tė kombit nė mesin e tė cilėve edhe Ahmet Krasniqin. Me siguri organet hetimore tė UNMIK-ut dhe tė Kosovės po qe se merren serjozishtė me dosjen e vrasjes sė Ahmet Krasniqit do vijnė deri te faktet qė dėshmojnė se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit pėrpos agjenturave serbo-sllavo-greke kanė marrė pjesė edhe shumė tradhtarė shqiptarė qė i pėrkisnin familjes sė djajve : a) Pararojės staliniste tė LPK-sė. b) Karrjeristėve tė sėmuar pėr pushtet tė LBDK-sė. c) Pehlivanave tė Nanosit. d) Bajraktarėve tė ‘’farės ruse’’.

  Dh) Ushtarakėt tradhtar qė u bėnė klysh tė forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės, qė ishin futur me detyra speciale nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut, pėr ta penguar dhe pėr ta vėzhguar Ahmet Krasniqin nė veprimtarinė e tij kombėtare dhe ushtarake. Pra, nė bazė tė dhėnave qė qė i kemi del se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė drejtėpėrdrejtė dhe tėrtorazi shumė burra tė ligjė, shumė faqezi shqiptarė, dhe shumė tradhtarė, qė fatkeqėsisht edhe sot njė pjesė prej tyre ende njifėn pėr ‘’burra tė mirė’’ nga shqiptarėt, vetėm pse dijnė tė flasin mirė, apo vetėm pse kishin dhe kanė detyra udhėheqėse nė subjektet politike dhe shtetėrore tė Republikės sė Kosovės.

  Fatmirėsishtė kryesit e kėsaj vrasje monstruoze nuk kanė mundur t’i zhdukin gjurmėt e krimit tė tyre, edhe pse vrasja ėshtė organizuar nė mėnyrė profesionale. Kėto qė po i them tash dhe qė i kamė thėnė para tri vitesh me disa shkrime tė botuara nė kombėtarėn Bota sot i ka vėrtetuar edhe njeriu mė pėrgjegjės i Republikės sė Kosovės zotėri Januz Tėrrstena, ish Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Kosovės.

  Ai e ka njoftuar opinionin publik se ka tė dhėna tė plota se kush kanė gishtė nė vrasjen e Ahmet Krsniqit. Ai nė njė tubim me bashkėkombasit nė Vjenė nė fund tė dhjetorit tė 1999 patė thėnė : ‘’Ne e dijmė saktėsishtė se kush e ka vra kolonel Ahmet Krasniqin. Ne i kemi afruar Prokururisė sė Tiranės tė gjitha tė dhėnat e sakta pėr personat qė kanė gisht nė kėtė vrasje, por kjo Prorikuri ka pezulluar hetimet rreth kėsaj vrasje . Dhe ne e dimė pse janė pezulluar kėto hetime, sepse prapa kėtij akti terrorist fshihet njė klan i madh politik shqiptar nė Shqipėri dhe Kosovė’’.

  Edhe kolonel Tahir Zemaj nepėrmjet intervistave tė tija tė botuara nė’’Bota sot’’disa herė ka pohuar se i din dorasit e vrasjes sė Ahmet Krasniqit. Pėr zbardhen e vrasjes sė Ahmet Krasniqit nuk kanė folur organet e drejtėsisė sė Shqipėrisė, por duke ditur (nė bazė tė shumė fakteve) se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė edhe personalitete tė larta qė janė vu nė krye tė subjekteve shtetėrore tė Shqipėrisė, as qė ėshtė pritur se ‘’organet e drejtėsisė’’ tė atij shteti, qė po drejtohet nga spiuj serbo-grek do tė bėjnė zbardhin e kėsaj vrasjeje.

  Fatkeqėsishtė, edhe pas tri vjetėsh, pėr kėtė vrasje nuk ka folur ende stafi udhėheqės i Ministrisė sė Mbrojtjes dhe i SHP tė FARK-ut, qė sipas tė gjitha gjasave njė numėr prej tyre ka marr pjesė nė organizimin e krimit, ndėrsa shumica prej tyre kanė qenė nė dijuni tė pėrgaditjeve qė bėheshin pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit, por nuk kanė ndėrrmarr asgjė pėr t’i penguar kriminelėt nė realizimin e planit qė kishin pėr t’ia shuar jetėn atdhetarit, ushtarakut dhe strategur tė shquar kolonel Ahmet Krasniqit.

  Shtrohet pyetrja : Si ėshtė e mundur qė bashkėpuntorėt e Ahmet Krasniqit qė bėnin pjesė nė stafin udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut, qe tri vite dėgjojnė shpifje tė llojllojshme nga kolegėt e tyre ushtarakė : Agim Ēeku, Naim Maloku, Salih Veseli, Bislim Zyrapi dhe nga patronėt e tyre Xh.Haliti dhe H.Thaēi pėr Ahmet Krasniqin, Ministrinė e Mbrojtjes dhe pėr SHP tė FARK-ut, dhe me as njė fjalė nuk i hudhin poshtė shpifjet dhe gėnjeshtrat e tyre, kur dihet se kanė aq shumė fakte pėr tua mbyllur gojėn qė mė kurrė tė mos shpifin.

  Po shpresojmė se populli ynė nė zgjedhjet e 17 nėntorit do t’i zgjedhin pėr deputetė burra tė fortė dhe tė aftė qė i pėrfaqėsojnė subjektet institicionale tė Republikės sė Kosovės qė do tė bijnė ligje dhe vendime tė rėndėsishme pėr zbulimin e kriminelėve shqiptarė dhe serb, qė muarėn pjesė bashkė pėr ta katondisur si ėshtė mė zi Kosovėn. Kriminelėt janė tė gjithė njėsoj dhe tė gjithė duhet tė dėnohėn, pa marrė parasysh se ē’far gjuhe flasin.

  E flasin shqipėn apo serbishtėn, e flasin rusishtėn, maqedonishtėn apo greqishtėn nuk ka rėndėsi. E rėndėsishme ėshtė se ata janė krminel, se kanė bėrė krime, dhe duhet dėnuar sipas ligjit, pėr t’iu dhėnė dėnimin e merituar pėr krimet e bėra, dhe pėr vuajtjet shpirtėrore qė u kanė shkaktuar njerėzėve, por edhe pėr tu dhėnė mėsim edhe tė tjerėve, qė nuk janė tė formuar si njerėz, se i pret burgosja dhe dėnimi, po qe se i bėjnė dikuj keq, po qe se vrasin njerėz dhe bėjnė krime.

  Botuar nė ‘’Bota sot’’ mė 11-21 nėntor 2001
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 6. #166
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=skampin;2952767]VRASJA E AHMET KRASNIQIT PATI PASOJA TĖ RĖNDA PĖR KOSOVĖN DHE PĖR SHQIPTARINĖ  po pasha zotin mos te ndodhte vrasja e ti sdo te ndodhte 17 shkurti i 2008,

 7. #167
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  per guardian eshet putini,thaqi berlusconi sala fatosi gjukanovici te gjith jan mafi

 8. #168
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Anėtarėsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  357
  Faleminderit
  5
  3 falenderime nė 3 postime
  artikulli i Guardian duhet te na vere te mendojme.....

  1) nuk jemi asgje prestigjoze per syte e evropianeve...
  si rrjedhim
  2)nuk e kane per gje te akuzojne nje Kryeminister Shqiptar me ose pa prova ,pa akuze nga ndonje organ drejtesie, pa patur mundesine te mbrohet ky person.....etj,etj
  3)duhet te konsolidojme sensin e drejtesise ne vendin tone, ne syte tona, ne syte e te huajve. Keshtu nuk u jepet shkas te huajve keqdashes te akuzojne(ndoshta) kot e ne te tille menyre te ulet..
  4)me c'duket te huajt, sidomos evropianet, nuk e kane ne konsiderate luften clirimtare q beri populli i Kosoves...
  5) mund te jete ndonje gisht Serb ky botim... ne politike te gjitha t'i presesh
  Gjithmonė jap atė qė mė japin tė tjerėt

 9. #169
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  skampin.. mir bere qe e ri-solle kte shkrim.

  eshte shum aktual.

  shneq.. sa luftare shqiptare i ke vra me dor tende?

  sa i ke torturue e hjedh neper mal e shkembij?

  sa villa ke sot e sa pumpa benzini ?
  cfare BMW-je ke?

 10. #170
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ka gjashte vjet qe kohorta e sali berishes eshte ne pusht-et ... dhe nuk ka bere as edhe nje tentative serioze per te gjetur vrastaret ...

  sali berish eshte pjestar me nanon ... ne vrasje ne prapaskene ...

  Vrasesit nuk kane per tu gjetur ... sepse ata jane ne qeveri ...

  mbase kur te bien nga fiku, mund t'u hapet proces ... do te jete si puna e asaj kutise te pandores ...

 11. #171
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  thaci akoma flet si cun puberteti!
  thaci duhet filluar te hedh ne gjyq FBI ,CIA,BND,UNMIKUN,EULEKSIN, SHTYPIN amerikan e britanik, gjerman italian dhe me ne fund shtepine bardhe etj!!  kjo eshte nje loje e rende prej te ciles thaci nuk do te kete mundesi te korri fitore!!
  do te shohim a po i realizon gafat e tij apo mbetet si azem syla i cili edhe ai premtoi se do e hedh bllacen ne gjyq por nuk e beri!!


  thaci duhet te vetdijesohet se me vjedhje votash ne bastionet nga ai vjen kjo e justifikon se ai eshte njeri i parapolitikes,dallavereve, hajdut i pashembullt!!


  kete e kane pare edhe ambasadoret e huaj si ai i amerikes, frances , italise etj!!
  pra simpatija ndaj thacit eshte shendruar ne mosbesim nga keto tri shtete!!

  kjo ka ndodhe ne nje kohe te pavolitshme per te, kur ai proklamonte fitore!!
  para zgjedhjeve, gjate zgjedhjeve dhe pas zgjedhjeve!!

  e tash po del se votat i paskan vjedh hajdutet e tij sigurisht me urdher te vet thacit!!
  tutje eshte konfirmuar se kemi te bejme me nje hajdut qe thiret 'clirimtar' dhe politikan!!

  padia qe thaci do te ushtroi kunder dik martit nuk do te kete efekt do te kete kunderefekt prandaj edhe kete gje nuk do ta bej thaci!!

 12. #172
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,040
  Faleminderit
  28
  46 falenderime nė 36 postime
  Hasho-ja pas ketij raportit, per mendimin tim eshte i "ngordhur" politikisht!

  po sikur edhe komplet raporti te jete i stermbushur me genjeshtra e shpifje, anembane botes dhe ne kancelarite e gjitha vendeve, tani me ekziston imazhi i papermisuar per njeriun me prapaskene te erret dhe qendrimi i tij i metutjeshem ne politike e demton gjer ne palce te ardhmen e shtetit te Kosoves.

  Ke do binde ky per njohje te reja te shtetit te Kosoves, kush do i besoj bashkepunimit ekonomik e cilido zhvillim, perderisa te mbaj surratin ne politike ?!

 13. #173
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  bota sot

  -


  Thaēi: Akuzat e Martit janė kundėr Kosovės

  Kryeministri nė largim i Kosovės, Hashim Thaēi, deklaroi se akuzat e raportuesit tė Kėshillit tė Evropės, Dik Marti janė tė drejtuara kundėr Kosovės, kundėr luftės sė UĒK-sė dhe kundėr tij personalisht.

  Thaēi kėrkoi qė populli i Kosovės t'i marrė me qetėsi kėto raporte, ndėrsa u shpreh i gatshėm pėr tė bashkėpunuar pėr zbardhjen e sė vėrtetės.

  Thaēi tha se do t'i ndjekė mjetet legale dhe politike pėr tė hedhur poshtė pėrmbajtjen e raportit, duke pėrfunduar se nė fund do tė triumfojnė drejtėsia dhe e vėrteta.

  Fjala e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, mbajtur nė konferencėn e sotme pėr media

  Siē jeni nė dijeni, Republika e Kosovės dhe qytetarėt e saj, po pėrballen edhe njė herė me njė propagandė qėllimkeqe, qė ka si objekt denoncimi Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe udhėheqėsit e saj. Pra, projektin e lirisė dhe pavarsisė sė Kosovės. Pėr mė tepėr, qėllimi i pėrgjithshėm i kėsaj fushate ėshtė dėmtimi i imazhit ndėrkombėtar tė Kosovės.

  Raporti skandaloz i anėtarit tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, Dik Marti, ėshtė njė tekst i mbushur me shpifje dhe gėnjeshtra, tė cilat janė riciklim i propagandės sė vazhdueshme tė qarqeve tė caktura qė nuk ia duan tė mirėn Kosovės dhe qytetarėve tė saj. Pėr mė tepėr, ky ėshtė njė raport qė tenton tė njollos tė gjithė shqiptarėt nė rajon.

  Akuzat monstruoze qė pėrmban raporti i Dik Martit nuk i bėjnė nder asnjė individi qė angazhohet pėr tė vėrtetėn dhe pėr drejtėsinė.

  Pretendimet inkriminuese tė pėrfshira nė raportin e Dik Martit janė hetuar tashmė disa herė nga institucionet kredibile tė drejtėsisė ndėrkombėtare, duke pėrfshirė edhe Tribunalin e Hagės, UNMIK-un dhe sė fundmi, EULEX-in. Nė tė gjitha rastet, ėshtė dėshmuar se nuk ka asnjė bazė pėr akuzat e pėrfolura.

  Qeveria e Republikės sė Kosovės, dhe unė personalisht, kėrkojmė qė sa mė parė tė iniciohen procedurat profesionale pėr tė gjitha deklarimet qė pėrmban raporti, qė tė zbardhet e verteta. Po ashtu, kėrkojmė nga Dik Marti qė tė gjitha faktet dhe dėshmitė qė pretendon se i ka, t’i dorėzojė tek organet kompetente tė drejtėsisė pėr tė ndihmuar procesin hetimor.

  E gjithė bota e di e se nė Kosovė kanė ndodhur krime tė tmerrshme pėr vite tė tėra, qė kanė kulmuar gjatė luftės sė viteve 1998-1999. Por, po ashtu, e gjithė bota e di se kush ka qenė agresori dhe kush ka qenė viktima nė Kosovė.

  Krimet nė Kosovė i ka bėrė makineria shtetėrore e Serbisė dhe pėr kėtė kanė marrė dėnimin e merituar nga Tribunali i Hagės edhe liderėt e shtetit serb tė asaj kohe.

  Tendencat pėr ta ndryshuar historinė dhe realitetin, dhe pėr tė barazuar agresorėt dhe viktimat janė tė pamoralshme, tė padrejta dhe pa dyshim do tė dėshtojnė.

  Qytetarėt e Kosovės kanė sakrifikuar shumė pėr lirinė dhe pavarėsinė qė e gėzojmė sot. Me mijėra gra dhe burra tė ndershėm tė vendit tonė kanė dhėnė jetėn pėr lirinė tonė.

  Ua kemi borxh tė gjithė atyre, dhe mbi tė gjitha, fėmijėve tanė dhe gjeneratave qė do tė vijnė pas nesh, qė vlerėn mė sublime qė e krijuam tė bashkuar si popull e qė ėshtė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ta ruajmė nga tendencat pėr njollosjen e rolit tė saj heroik dhe historik.

  Unė, si Kryeministėr i Republikės sė Kosovės, por para sė gjithash, si qytetar dhe si prind, ndjehem i fyer rėndė nga akuzat e pabaza qė Dik Marti ka bėrė ndaj meje, ndaj bashkėluftėtarėve tė mi, ndaj Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe mbi tė gjitha ndaj vendit dhe popullit tim.

  Qytetarėt e Kosovės janė pjesė e Europės, janė pjesė e botės sė qytetėruar dhe nuk janė pjesė e mentaliteteve primitive fisnore dhe klanore, siē i ka pėrshkruar Dik Marti.

  Unė do tė shqyrtojė tė gjitha mundėsitė legale dhe politike pėr ta kundėrshtuar kėtė raport tendencioz dhe pėr tė nxjerrė nė pah tė vėrtetėn dhe drejtėsinė. Kosova dhe qytetarėt e saj janė pėrballur me shumė sfida edhe mė tė rėnda nė tė kaluarėn dhe do tė dijnė ta tejkalojnė edhe kėtė sfidė me sukses.

  Andaj, apeloj tek tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės qė t’i marrin me qetėsi dhe maturi kėto zhvillime dhe po ashtu, qė tė bashkėpunojnė me organet e drejtėsisė nė procesin hetimor.

  Nė asnjė vend post konfliktuoz drejtėsia nuk ka qenė mė e menagjuar nga prezenca ndėrkombėtare, se sa nė Kosovė. Kosova ka qenė, ėshtė dhe do tė mbetet shembulli mė i mire i bashkėpunimit me drejtėsinė ndėrkombėtare.

  Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe unė personalisht do tė vazhdojmė punėn tonė pėr tė ndėrtuar njė shtet demokratik, tė zhvilluar dhe tė dinjitetshėm – Kosovėn Europiane, me tė cilin janė krenar tė gjithė qytetarėt tanė dhe miqtė tanė tė shumtė ndėrkombėtar.

  >> Komiteti i Ligjeve kėrkon hetim mbi provat pėr trafik organesh

  Share


  Kthehu | 16.12.2010
  normal kunder kosoves

  artan 16.12

  ju Z. Kryminister jeni Patrioti i Kombit ton ,kurr nuk keni deshtu e besoj se edhe ksaj radhe do te fitoni kunder ati Rasistit me simpati per sllavet....urime Fitorja e Poplli esht me ju 50% se paku

  Bekimi....Gjermani 16.12

  0,5% ndoshta se 50% hic se hic, e sa per Z. Marti ai eshte idioti me i madhe qe ekziston e sa per Hashim Thacin e mbrojme vetem ne ate se permes tij mundohen qe tere popullin ta njollosin dhe ta gjykojne...pra Hashim Thaqi ne kete rast ke mneshtetjen edhe nga une edhe pse nuk jam aspak ithtar i juaji.

  Mentori 16.12

  brovo Thaqi se shum Burr po bahesh si je tuj befasu tane,,,veq vazhdo

  iliri 16.12

  per akuza qe i behen te padrejta asgje ska te vertet ama sa per zgjedhje per sa vota qe ka fitu mundet me qen krytar komune ne skenderja e jo kryminister

  mergimtari 16.12

  po jo mor burre, mos ta nin hiq se serbija po paguan Europarlamentar me euro te majme vetem e vetem nepermjet tyre, disi po mundohet te njollos Heroj e gjalle e te vdekur te Kosoves.

  B.Muja...4283 16.12

  jo kunder popullit nuk jan se aty po thuhet hashim thaqi ,e jo populli i kosoves,kur po thuhet kush e qliroj kosoven un ,un, un,ato grupet e tua menjeher" hashimi kerkush tjeter,mos te ish kan ky na sot s ishim hiq",qfar apsurdi e kur jan ne pytje krimet,tash esht rrezik per popullin se po dojn me na njollos,te bashkohum se asht ne pytje qeshtja kombetare,po ju po mendoni qe bari po hajma.por prap nuk po besojm qe bash qasi krime s ke ba,po mendoj me organe te njerzve se per keto tjerat duhet provat me i prit.

  mergimtarja 16.12

  Bravo z. Thaqi.Ashtu eshte siq paske thene,fjalč per fjalč.Dujhet te ruhet qetesia dhe e verteta do te del ne shesh shume shpejt.

  Agimi 16.12

  Gjithmon me ty Kryeminister.

  THeranda 16.12

  Mentaliteti titst ne harmoni me lobimet anti kosovė po bejne punen e tyre le ta bejme ne punen tone

  syla 16.12

  o hashim thaqi,,ku ishe deri sot nuk eke perdor fjalen shqiptar,,sot po e permend,,nga frika apo

  gjermani 16.12

  jon kunder teje o HASHIM e jo kunder qytetarve te ksoves

  albani 16.12

  UQK NUK OSHT HASHIM THAQI UQK OSHT GJITHKOMBI SHQIPTAR DIK MARTI LE TE MERRET ME HASHIM THAQIN E LE TE DALIN PARA DREJTSIS PO UQK KA BO NJE LUFT TE DREJT KUNDER SHKAVELLAVE UQK OSHT ADEM JASHARI SALI QEKU ADEM RAMADANI E SHUM LUFTETAR TE NDERSHEM

  AGIM 16.12

  I nderuari kryeminister . Ne ket rast skom as pak dyshym se prap do te fitojm kunder kti Marti Sllavit.

  trimi 16.12

  asht kunder kosoves

  xhelali 16.12

  ksi marrina vetem serrbt kan ba

  xhelali 16.12

  o kot mundohen te te perlyjn,lufta e udhehequr me besnikeri dhe me plot zell,si dhe sakrificat e qdo shqiptari,veshtir se humbet,kjo dihet se na brengos gjithve,po ku e dim na se qfar dhurate mori Marti nga serbet qe te zhvilloj propagand kunder UQK-es dhe gjith shqiptarve.Shpresojm se e verteta del ne shesh dhe Martit ti mbet kashata ne fyt

  THAQI-ZÜRICH 16.12

  me veretet jemi ndier ma merr mendja te gjith qe ndjen gjak shqiptari te fyer nga aj marti sllavi te fyer, une jetoj ne france para 1 ore lajmlet e 20h e tv TF1 e pat, po nuk edi si mu ka dok toka qe po me leshon, po veretet edhe fraqezet kan qen kunder kti marti sllavit, po kot e kot e kan se nuk ju ndihmojn kurgju kto prapganta, ushtria jone ka qen edhe ka bon luft te paq si loti, dot del e vereteta ne drit, edhe duhet ngreh padi kunder ati dick, zotri krymister jon jemi me ty, xhafa_fr

  xhafer qorii 16.12

  ky Martit qenka serb si ka drejt ai te shpehet ashtu kosova te ka zgjedh ty veq te hecim perpara KOSOVEN e lire

  amara 16.12

  duhet kerkohet gjygji ndrkomtar per ksi palamentear ne parlamentine e evropes qi jn me trauma shoveniste

  aaaaaaaaa 16.12

  ju krejt buddal njerz jeni be po kqure ku osht tu e qu kosoven ncncn

  albion 16.12

  Thot nje fjal popullore "Sulmi ėshtė mbrojtja me e mirė "prandaj ata Shki te flliqt jan duke na Sulmu per ti mbrojt Masakrat the GJENOCIDIN qe e kan ba mbi popullin tone te pa mbrojtur. Zoti Thaqi edhe pse nuk i perkas Partis sate tash jmi gjithe me Ju.Por tu kisha lute qe me ndihmen e SHBA dhe Shqiprise ta formojsh nje trup Prekurorsh Internacional dhe te kerkosh Njerzit tane te Masakruar.Ne jemi meTy le te kushtoj sa te kushtoj, Nuk dojm as autostrada as rryme por dojm demshperblimin nga Sr.

  Hamburgu 16.12

  kjo esht e montuar nga serbia dhe rusia,d.m.th aspak e vértet

  bodensee 16.12

  Montim, shpifje , propagandė, gjithė kėto duhet tė "ēmontohen" duhet te deshmohet e kundėrta, per te vetmen arsye se do behet barė e rėndė pėr tė ardhmen e shoqėrisė Kosovare, e nė veēanti pėr shpirtėrat e atyre qė u flijuan pėr kėtė vend, kėtė liri

  Primat_ 16.12

  oska tverrteta ky marti se osht i pas gun prej shkaut

  rexha 16.12

  GJITHMON ME TY DERI NE AEROPORT TE PRISHTINES-E ATJE TE PRET TJETERKUSH,PERTE,JANE VJEDH VOTAT,SE MOS ME PAS FITU TI ,ISH DESHT MEU MBYLL MENJI HERE ME SHOK,KESHTU KALOJNE EDHE 4 VJET NE LIRI,E TASH SE DI QKA BAHET.

  JASHO 16.12

  kjo eshte edhe nje shpifje tjeter e radhes ,sa per ta njollosur luften ton te paster ,por kot ekan sepse se shpejti do te kthehet edhe ramushi per tju bashkangjitur shokut tij hashim thaqit per ta formuar qeverin ,ku do ta presin sfidat eradhes prandaj erdhi koha qe ldk te mbes ne opozit ,se boll e ka lusjtur rolin e viktimes duke i njollosur luftaret tan ,madje duke i quajtur edhe pjalla te udb kete populli nuk do tju fal kurr ,fitore pdk aak akr

  limi 16.12

  Une kam besim shum te madh te Hashim Thaqi se ai eshte bir besnik i popullit qe e tregoi gjate luftes se uck per lirin e popullit edhe eshte kurdohere me popull dhe do te del i paster si loti se eshte patriot i vertet e ata qe po mundohen me e perlye me keto gjera jane tte paguar prej Serbit dhe bashkepuntoreve te tyre qe ka edhe ne Euleks por ata do te deshtojne me turp para Drejtesise .Hashimi eshte trim dhe patriot qe eshte ne gjendje cdo here jeten e vet per popull me dhan.Rrofte Hashim Thaqine Krye te kombit se asi njeriu na vyen neve ne keto caste vendimtare per qashtjen madhore shqiptare.

  Fazli Gashi Büttelborn 16.12

  te nderuar komentues thon se fjala nxjerr fjalen por thone se (ATY KU KA TYM KA EDHE ZJAR)

  prizreni 16.12

  vallah,,ne qofse nuk eshte i drejt,,le te marrin,,se ky mundet me kan ndonje bos,,per uck ky asgje nuk ka ber,,vetem ka ber probleme mbas luftes njeri i shik,t eshte ky hashim thaqi,,edhe e ka harrua ky qe eshte shqiptar,,une nuk jam me ty hashim kosovari,,per mu je vetem

  gjermani 17.12

  MOS u doro Z.Kryeminister Thaqi se ne jemi mbas teje sikur ne lufte te drejt te UCK e kjo eshte jo vetum nga serbia koj eshte edhe nga shume shqipetar te rrejshume te kosoves qe nuk e dojn kosoven por serbin p.sh sikur vetvendoja kan deklaruar qe qe jan kunder teje z.Thaqi pra keta vete mundohen me te cua ne burk,por kete kot e kan se nuk dersohem kurr e bojn edhe nje luft vetum per ty i nderuar z. Kryemnines Thaqi

  lumi 17.12

  Pleqte thojn edhe dreqi kure flen,shkavi nuk flen po e mendon naje dallaver,si tashe ,zoti e dine sa paret i ka pagu deri tashe e do ti pagun veq mu bo sa ma e madhe kjo pune,qindperqind kta i kane bo kto pune ndaje shqiptarve e kshyrin me naj lone kilen neve shkurt po dojn me bo Evropen ndaj neve si me ni kohe ne jugosllavi qe i boni krejt republikat kunder neve po ksi hovna ska me ju shite...!!!PERSHENDETJE FLENI REHAT

  Gjilan gj 17.12

  O shqiptarė nuk besoj tė ketė qenė aq jo human Thaēi, pasi atij i rin pas shpine njė doktor shkencash, siē ėshtė Jakup Krasniqi, qė shkollimin e ka marė nga Beogradi sėbashku me Ali Ametin dhe Fazli Veliun e Maqedonisė, O bura kėta janė patriota se kanė dashur ta ruajnė Jugosllavinė. E jo ti vrasin Udbashėt

  Sharri 17.12

  prizereni,me te vertet esht ajo qka that ju,edhe une jam te njejtit mendim si ju...vall perse nuk po me akuzon mua askush?!?!?Pergjigje mjaft e thjesht,Natyrisht se nuk kam ber asgje, e nuk kan edhe arsye te me akuzoin!!!!

  Rugovasi 17.12

  Mergimtarja disa Lexus te shkret me hund ne monitor te Kompjuterit pe lexojn e spo e din me dallu Sheqerin me Kryp hahahahahahahaaa Disa Lexus ktu Shum te lodhon hahahahahahahaa haj medet per ne hahahaahaha me shtit me kesh ne tesull

  Mergimtari i Botes 17.12

  as qe po ma nin per thaqin,,le te qojn ne nish apo beograd ne burgje,,kur ky po luan me vullnetin epopullit,,sikur ne zgjedhje tash,,si ne simbole,,kosova nuk eshte vetem drenic,,kosava ka mbi 2 milion shqiptar,,ne tjera krahina ka rregulla populli vendos,,sa njerz te prapmbetur ishi ju drenica,,bushmala.

  gjermani 17.12

  per korupsion po e droge po se po se zoti nalt te shef e ta kthen e le ramushin pa ardhe ne vikend

  gashi usa 17.12

  te lumte mergimtarja, pajtohem plotesisht me ty, nje gje e dij, europianet nuk padisin njerezit kot, pa pasur prova,. Po te dal gjithe kjo e vertete, (qe une kam frike se po), ateher imazhi yne (edhe ashtu shume i keq ne Europe), do te jete katastrofal,

  suzana 17.12

  Daja Hashim se hashima ju kempa than atyne qe kcejshin pa tupan pa dajre. Dik Marti ta ka permen emrin tan Hashim Thaqi e jo Popllin e kosoves apo Baben tem Sadik Bothoborrin. ti bre bal daja hashim paske luftu per karrik e jo per Pupull qka pi drejtohesh Popullit ka than dik martini. Ty per popull bre bal spota nike veq kur te lypen me votu ose te akuzon dikush.

  Mergimtari i Botes 17.12

  KY NJERI OSHT I PAGUM PREJ SHKJEVE KY NJERI SKA MORAL KY NJERI TENTON TE SHKEL NE GJAKUN E DESHMOREVE TE KOMBIT KY NJERI NUK KA MORAL KY NJERI OSHT I NJEJT SIKUR KRIMINELET SERB QE KAN BA MASAKRA MBI POPULLATEN E KOSOVES. KY TENTON QE LUFTEN E PASTER TE UQK ,SE TE NJOLLOS POR KURR NUK MUNDET SEPSE UQK, KA LUFTU SI I KA HIJE NJI USHTARI PRA KY NJERI KRIMINELET I GJEN NE BEOGRAD. KY NJERI DUHET ME MARR PERGJIGJJE PER KREREVE SERB PER RATKO MLADIQIN. PER MUA KY NJERI SKA MORAL EDHE E KONSIDEROJ NJEJT SI ME NJI SHKA SI NJI QETNIK

  sadiku 17.12

  Z. Sharri ! Shume thelle po hyn. Kujdes! Nuk munde te bejshe paralelizem se paku ne mes te Thaqit te Kosoves dhe Ibrave dhe Dajallareve te Makedonise. Si duket te degjuara i ke gabimisht keto pune...

  Hamzi Berikoves 17.12

  Per mergimtaren ky koment. Nese ti e shef ashtu Zotri Shaqip pse atėher nuk shkon te deshmosh kunder tij dhe popullit te tij e nderuar se ne na vyen keso lloj si ti e Nazmi Bllaca e shum shok te ti posht tradhtaret e kombit Rroft UQK Rroft AKSH Rroft Shqipria e Bashkueme

  Baseli 17.12

  Kjo tregon se derisa politikajt tonė merren me njėri tjetrin armiku merret me neve dhe trillon qka t'i kujtohet nė demė tonė ,e kėta zotrinjėt bėjnė gara si me u Ul ne kulltuqe ,harrojnė se edne jem dhe luftė .Epaskan pas zor derisa te ulėn ku janė ul , dhe ma s'qjanė Kokėn pėr asgjė ,presin armiqt me jau hap syt ,E pėr ate shpifje qe i ėshtė bėre nuk mendoj qe ka bėrė Thaqi edhe pse nuk jam ithatre e tij hiq .

  Vlera 17.12

  o Hashim Thaqi,Ti nuk po i dhimbesh kujna por qė faj pati Kosova?

  Nazmi Berisha-Dyzi 17.12

  Suzana ti dhe mergimtarja me mir beni te punoni aty ku jeni. mos komentoni ktu se askush me zor nuk ju ka shti me punu ne ato shpija sidomos ketu ne Zvicerr me qef e beni at pun!!

  Baseli 17.12

  Po e shof qe disa komentues p i gezohen kesaj rrene qe e ka financu serbia edhe Aleatet e saje Z.Hashim Thaqi ti je nje Hero nje njeri i cili i ke sherby atdheut ne kohen e duher prandaj edhe armiqet nuk te lejon qe te punosh ashty si duhet per Kosoven tone jemi me ty Z.Thaqi

  Toni 17.12

  Skemi pse te mbrohemi apo te kemi frike nga akuzat,sepse i gjithe ky Raport-i cili eshte pershkruar nga Dik Martin dhe qe eshte paraqitur ne Keshillin e Evropes, ku njeherit dhe jane shfrytezuar dhe manipuluar disa Media, nuk eshte gje tjeter pos nje Kampanje e pist e radhes. Megjithate,shqiptaret din te sillen edhe ne situata te tilla dhe nuk tremben nga barbaret dhe shovinistet serb apo nga ndonje Pedofil, qe tentojne te tallen me ndershmerin dhe fisnikrin shqiptare. Nje eshte e vertet, Kosova eshte SHTET dhe shqiptaret(ne Maqedoni, Kosove Lindore, dhe ne Mal te Zi) ku dita dites jane duke u fuqizuar ne te gjitha sferat e jetes.(Nje dite do te thirret e tera SHQIPERI) Ky Fuqizim i terbon Bishat serbe dhe disa individ te cilet e keqperdorin dhe shfrytzojne POZITEN qe kane ne Instuticionet perkatese. Prandaj mendoj se eshte koha qe sa me pare,te te nderrmirren te gjitha masat per parandalimin e kesaj Kampanje. Eshte mire qe Kosova, me miqt, misionet diplomatike por dhe Bota shqiptare te bejne qmos, qe kjo qeshtje te mbyllet. Personalishte jam antar i LDK dhe do te jem, por ne kete rast , mbroj Institucinon dhe Z.Thaqin. Ftoj te gjithe asioacionet , shoqatat shqiptare qe me aksione konkrete(duke mbajtur takime ne nivele te ndryshme, si dhe mbledhje ne ato vende ku veprojne)ti kundervihemi kesaj fushate te ndyer.Eshte koha te tregohemi tani edhe ne vepra. Me nderime Berlini

  Berlini 17.12

  z thaqi vetem perpara keshtu kreit kosova jemi me ty

  kodra 17.12

  Asht momenti qe te gjithe ta kuptojne nje xha se Ti zotri Kryeminister je KOSOVA dhe KOSOVA asht TI.....dhe vetem se bashu po e perseris prap se vetem e vetem te gjithe se bashku mundemi perpara.

  Gezimi 17.12

  ju burrat shqiptare, mundohuni te beni pune te ndershme ne Europe, e mos u merrni me droge (jo te gjithe natyrisht), se na e nxorret faqen e zeze si popull. Bota po na njef tash me shume si "Mafia shqiptare", jo si popull shqiptar. Ishalla bahet mire najher me neve se shume poshte kemi ra,

  suzana


  ------------

 14. #174
  Heavy Metall Maska e trestenik
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  357
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime
  kqyrni si shifet qeky far Dick Martyt si me pas dal prej shpermes te kalit.!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga trestenik : 17-12-2010 mė 07:23
  High Voltage , Power Supply

 15. #175
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Topi dėnon ashpėr raportin e Martit

  Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, ka reaguar sot ndaj Projekt-Rezolutės sė djeshme tė Komisionit tė Ēėshtjeve Ligjore dhe tė Drejtave tė Njeriut tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės tė pėrpirluar nga deputeti Dik Marti.

  Nė njė komunikatė pėr media, Topi ka “dėnuar ashpėr tė gjitha akuzat e pabazuara nė prova konkrete".

  Ai i ka quajtur ato "pandehma tė endura me njė rrjetė thashethemesh, tė cilat duken sikur janė tė gatuara nė kuzhinėn e dalėmode tė qarqeve tė caktuara ultra-nacionaliste, qė pėr fat tė keq vazhdojnė tė ekzistojnė nė Ballkan – nė njė territor ku kohė pas kohe zbulohen varreza masive tė genocidit tė pashembullt tė forcave serbe tė Millosheviēit dhe ku ende strehohen kriminelė lufte tė kėrkuar nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės”.

  “Kėto akuza fantazmagorike, shumė herė tė ngritura edhe mė parė e tė hetuara, por asnjėherė tė vėrtetuara, nuk bėjnė gjė tjetėr veēse hedhin baltė mbi Shqipėrinė, kombin shqiptar si dhe shtetin e ri shumė-etnik dhe demokratik tė Kosovės dhe drejtuesit e tij legjitimė, tė certifikuar jo vetėm nga qytetarėt kosovarė, por edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare”, ka thėnė Topi pėr tė shtua se “akuzat dhe tymnaja e rrezikshme qė ato po ngrenė, dėmtojnė e kėrcėnojnė seriozisht jo vetėm imazhin dhe vlerat e vėrteta tė kombit shqiptar, por edhe paqen e qėndrueshmėrinė afatgjatė tė rajonit tonė”.

  Nė deklaratėn e presidentit Topi thuhet se institucionet e Shqipėrisė kanė qenė gjithmonė bashkėpunuese me institucionet e specializuara ndėrkombėtare pėr tė hetuar rreth dyshimeve qė ringrihen nė Projekt-Rezolutėn e pėrpiluar nga Dik Marti, “i cili e ka bėrė tė njohur botėrisht, prej kohėsh, pozicionimin e tij kundėr pavarėsisė sė Kosovės”.

  “Rruga mė e mirė pėr tė mbyllur pėrfundimisht njė kapitull tė mbushur me akuza tė pabazuara, shpifje dhe dashakeqėsi, ėshtė qė tė bashkėpunojmė sėrish me organet e specializuara tė drejtėsisė kombėtare dhe ndėrkombėtare, edhe pse Gjykata Ndėrkombėtare e Krimeve tė Luftės, UNMIKU-u, EULEX-i si dhe prokuroritė e vendeve tė ndryshme, sado qė kanė hetuar me imtėsi nė tė kaluarėn, nuk kanė arritur tė gjejnė prova bindėse e tė mjaftueshme pėr tė vėnė ndokėnd para drejtėsisė”, ka thėnė Topi.

  “Duhet patjetėr qė e vėrteta e kulluar tė dalė e tėra nė dritė ashtu siē ka ndodhur nė Kosovėn e martirizuar, ku shqiptarėt Kosovės kanė ditur tė falin, por jo tė harrojnė. Kjo nė mėnyrė qė mbi askėnd tė mos rishfaqen mė hijet e dyshimit, si makthe qė na rikujtonė periudhėn e trazuar tė konflikteve dhe genocideve etnike dhe fetare – tė cilat rajoni ynė, i projektuar i gjithi drejt botės euro-atlantike, i ka lėnė pas njė herė e mire”, thuhet nė deklaratėn e presidentit Topi.

 16. #176
  FARK Maska e mebybe
  Anėtarėsuar
  16-09-2010
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Edhe une mendoj qe Sabit Geci me komadant Hoxhen po e qesin Hashen ne kurth.
  Sot eshe burgos edhe Bedri Krasniqi, e pritet qe ti qet te tjeret per krime ne Kosove mas lufte.
  Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

 17. #177
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Anėtarėsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pas Aktakuzes se nje njeriu qe i urren Shqiptaret Dik Martin ma shume apo njejte si shkijet,per qudi po shof neper Forumin tone ketu se disa sorra shkina u gezuan shume edhe pse me keto Akuza atakohet i tere Kombi yne.
  Turp te keni.
  Sinqerisht e kam,turp te keni te delni ne keto momente ne anen e atyre qe Kombin Shqiptar e urrejn mbi te gjitha,nuk jan keto akuza ndaj nje njeriu por ndaj nje Kombi ne pergjithesi.

 18. #178
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  I habitshmėm reagimi i pėrbashkėt PSSH+PDSH nė mbrojtje tė Thaēit - solidarizim qė mungoi pėr muaj me rradhė nė kuadėr tė krizės politike shqiptare. Ose politika shqiptare mė nė fund ėshtė ndėrgjegjsuar ose ka diēka qė me tė vėrtetė nuk shkon siē duhet tek raporti i Martin dhe palėve tė pėrfshira nė tė.
  relata refero

 19. #179
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  31
  Postime
  3,858
  Faleminderit
  173
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga injejti Lexo Postimin
  Guardian: Hashim Thaēi, “bosi i mafies"
  14-12-2010 17:28 CET

  Kryeministri i Kosovės, ėshtė shef i njė grupi “mafioz” shqiptarėsh pėrgjegjės pėr kontrabandė me armė, drogė dhe organe tė njerėzve pėrmes Evropės lindore, thuhet nė njė raport hetues tė Kėshillit tė Evropės mbi krimin e organizuar.

  Hashim Thaēi ėshtė identifikuar si “bosi” i njė rrjeti qė ka filluar tė merret me shantazhe kriminale pas luftės sė Kosovės nė vitin 1999, dhe ka mbajtur ndikim tė fuqishėm nė qeverisjen e vendit qė nga ajo kohė.

  Raporti i njė hetimi dy-vjeēar, i cili citon burime tė FBI-sė dhe tė shėbimeve tjera tė inteligjencės, ėshtė marrė nga gazeta britanike, “The Guardian”. Nė tė Thaēi pėrmendet si ushtrues i “kontrollit tė dhunshėm” nė tregtinė me heroinė.

  Figura nga rrethi i ngushtė i akuzohen se kanė mbajtur nė mėnyrė tė fshehtė robėr pėrgjatė kufirit nė Shqipėri pas luftės, ku thuhet se disa serbė janė vrarė pėr veshkėt e tyre, tė cilat janė shitur nė tregun e zi.

  Dick Marty, hetues pėr tė drejtat e njeriut prapa kėtij hetimi, do ta paraqes raportin e tij para diplomatėve evropianė nga tė gjitha 47 shtetet anėtare gjatė njė takimi nė Paris ditėn enjte.

  Raporti i tij thekson se lidhjet e Thaēit me krimin e organizuar datojnė qysh njė dekadė mė parė, kur besnikėt e Grupit tė tij tė Drenicės, siē raporton “The Guardian”, u bėnė fraksion dominues pėrbrenda UĒK-sė.

  (vazhdon....)
  Mendoj se kto qe publikojn kto lajme jan dashakeqesit e Kosoves ne favor te serbit.Me duket shum absurd si lajm the totalisht i pabesueshem.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 20. #180
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  Ketu shifet se sa e duam kombin,kesaj i thone,,Per inati te nuses,me vdekt djali''!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

Faqja 9 prej 53 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •