Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 66
 1. #41
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,791
  Faleminderit
  66
  66 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga leci Lexo Postimin
  vere te kuqe te bere vete?
  se mos dali si midhjet me birre...
  sa te rrosh do te mesosh,nejse te lumshin duart,por te pakten na dergo ndonje shishe ta provojme.
  Ti provoje njehere si recete perpara se t'i heqesh nga lista

  Per veren me gjithe qejf, po edhe mua ma kishin bere dhurate
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Antarsuar
  02-09-2009
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po me vjen per te ngtren mua tani qe pash keto...Fiori... dhe ato proncat e shigjetes jan te shishme

 3. #43
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Kete vit ne vend te lengut me miell dhe leng/yndyre gjeli (gravy) beme nje lloj supe me te brendshmet e gjelit. Ne varesi te gjalpit, vezeve dhe miellit qe perdor per supen ne vazhdim mund te dale shume here me e lehte se lengu.


  Supe me copa gjeldeti

  Gjithmone per permasat e perberesve duhet te perdorni pak dhe arsyetimin tuaj. Ne pergjithsi per kete lloj supe jane si ne vazhdim:

  • Dy filxhan kos (edhe me pak mund te perdorni, por mua me pelqen shija qe i jep kosi)
  • Te brendeshme gjeli dhe copa te vogla (sipas deshires)
  • 1 luge gjelle miell
  • 1/2 filxhani oriz
  • majdanoz i prere holle
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper
  • 1 veze
  • karrota te fresketa te grira holle  Fillimisht zieni mire te brendeshmet dhe copat e gjelit. Une i preferoj te ziera mire sepse behen pak si pulled pork. Kur e ndieni qe mishi ka ziere sa deshironi, shtoni orizin dhe karrotat.

  Gjate kohes qe keto ziejne ne nje tigan skuqni miellin me pak gjalpe. Kur mielli te filloje te marre ngjyre shtoni pak nga lengu i mishit qe po zien. Sa kjo mase te filloje te mare vale, bashkojani lengut te mishit me oriz dhe karrota. Ne fund shtoni kosin dhe lerini te gjitha te ziejne.

  Pasi e kini hequr supen nga zjari mund ta prisni me nje veze (ose thjesht te verdhe veze) si dhe mund ti hidhni siper majdanoz te grire.
  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  bon apptit a vous
  Si pamje duket e mire,por kujdes se mos kalon shigjeta andeja dhe i hedh nje kanae birre,per ti shtuar guston.
  pershendetje fiori
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 5. #45
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  74 falenderime n 65 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Kete vit ne vend te lengut me miell dhe leng/yndyre gjeli (gravy) beme nje lloj supe me te brendshmet e gjelit. Ne varesi te gjalpit, vezeve dhe miellit qe perdor per supen ne vazhdim mund te dale shume here me e lehte se lengu.


  Supe me copa gjeldeti

  Gjithmone per permasat e perberesve duhet te perdorni pak dhe arsyetimin tuaj. Ne pergjithsi per kete lloj supe jane si ne vazhdim:

  • Dy filxhan kos (edhe me pak mund te perdorni, por mua me pelqen shija qe i jep kosi)
  • Te brendeshme gjeli dhe copa te vogla (sipas deshires)
  • 1 luge gjelle miell
  • 1/2 filxhani oriz
  • majdanoz i prere holle
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper
  • 1 veze
  • karrota te fresketa te grira holle  Fillimisht zieni mire te brendeshmet dhe copat e gjelit. Une i preferoj te ziera mire sepse behen pak si pulled pork. Kur e ndieni qe mishi ka ziere sa deshironi, shtoni orizin dhe karrotat.

  Gjate kohes qe keto ziejne ne nje tigan skuqni miellin me pak gjalpe. Kur mielli te filloje te marre ngjyre shtoni pak nga lengu i mishit qe po zien. Sa kjo mase te filloje te mare vale, bashkojani lengut te mishit me oriz dhe karrota. Ne fund shtoni kosin dhe lerini te gjitha te ziejne.

  Pasi e kini hequr supen nga zjari mund ta prisni me nje veze (ose thjesht te verdhe veze) si dhe mund ti hidhni siper majdanoz te grire.
  Bon Appetit
  Mire qe duhet te jete e shijshme sipas perberesve , por u dukerka edhe e bukur. Good job!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #46
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Kohet e fundit kemi gjetur jo shume larg nje treg fshataresh ku bleme perime, mish e veze te fresketa...& shumicen e rasteve organike. Heren e fundit kur ishim atje morrem dy lepuj te vegjel. Une kam ngrene shpesh lepur dhe shumicen e rasteve ne restorante franceze, por asnjehere s'i kisha gatuar vete dhe ashtu ne qese me dukeshin sikur sapo kishin vrare 'Benny Bunny'


  Lepur me vere e qepujka

  Receta me poshte eshte shume e thjesht dhe perberesit apo permasat varen 100% nga shija e personit qe po i gatuan, rendesi ka te kini lepurin : )

  • Nje lepur (pa koke)
  • Dy gota vere te kuqe (ka njerez qe pelqejne te bardhen ne kete rast)
  • Nje dore me hudhra te qerruara (mund edhe mos perdorni hudhra nq se nuk i pelqeni)
  • Qepujka te qerruara (keto jane cik siklet per tu qerruar dhe une nuk i qerrova vete, por edhe qepet e bardha te medha njesoj e bejne punen)
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper te zi (piperi i zi mund te perdoret kokerr, ose i sapo bluar)
  • dafine  Lani lepurin mire, nxirrini te brendshmet dhe prijeni ne thela per ta patur me te lehte gatimin. Ne nje tigan, skuqni pak qalpe/vaj ulliri vendosni felat e lepurit dhe shtoni dafinen, hudhren, kripen e piperin. Pasi te jene skuqur pak nga te dyja anet, hidhini veren e kuqe, mbylleni kapakun dhe lereni te zijne ne nje zjarr mesatar per nje ore.

  Ne fund, shtoni qepujkat dhe pak leng/ose uje, me kapak te mbyllur lerini te ziejne dhe per nje ore tjeter.

  Mos e teproni me ujin qe do te shtoni, sepse nuk kane nevoje te valojne ne uje apo leng, thjesht mjaft sa mos te ngjiten apo me keq te digjen : ) Kam idene gjithashtu qe sa me shume qendron ne zjarr aq me i mire behet si lepuri ashtu dhe qepujkat.

  Lepurin tjeter do e gatuaj krejt ndryshe (eksperiment); gjithashtu dhe ndonje menyre e re qe nuk eshte permendur ne forum me pare, se si te gatuhet lepuri eshte e mirepritur.

  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #47
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  74 falenderime n 65 postime
  Sa do thoja " O korcare, o hic fare", por pashe qe e paske shkruar vete.
  Te lumshin duart e goc! Mire do ishte te sillje edhe nje foto te bashkeshortit duke ngrene. Aty do kuptonim sa e shijshme eshte bere. j/k...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 8. #48
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Me sa kam vene re ne dimer gatuaj me shpesh dhe mundohem te provoj gjera te ndryshme. Ndoshta sepse kur eshte -10C jashte...nuk ka gje me te mire se sa nje gote me kakao te ngrohte dhe arome te mire ushqimesh ne kuzhine.


  Qofte me yucca (cassava)

  Ta dija qe kishin perqindje toksike nuk e kisha marre mundimin t'i gatuaja, por ate gje e morra vesh kur isha duke i ngrene : ) Me shume informacion per cfare behet fjale e gjeni ketu : http://en.wikipedia.org/wiki/Cassava

  • Dy rrenje yucca
  • Dy gota djathe mozarella te grire
  • Buke te thate te grire (kete ose mund ta beni vete ose mund te perdorni te parapergatitur; une perdora progresso me hudhra dhe ereza; si shije i dhane shume te mire por kam idene nq se buka e grire ishte pak me te trashe, qoftet ne fund do ishin skuqur me lehte)
  • vaj ulliri per skuqjen
  • kripe & piper te zi  Qerroni yucca, pak a shume sic do qerronit patatet dhe vendosini te ziejne ne nje ene me uje dhe pak kripe. Kur jeni duke i qerruar do vini re se yucca kane nje ere te vecante (mua s'me pelqeu), plus lekurren e kane me te trashe se patatja. Gjate zierjes duhet te kini parasysh qe mos i zieni as me shume sec duhet dhe as me pak. Nq se ziejne me pak jane toksike me sa lexova, nq se ziejne me shume eshte e veshtire t'u japesh formen e qofteve.

  Pasi te kene zier vendosini ne nje grirese ushqimesh. Une perdora 'blender' ne vend te 'food processor' ne kete rast, dhe ne fakt e pata te veshtire te beja purene. Pastaj pertova te beja gjithe enet pis dhe u hodha pak nga lengu ku ziene qe i bera pure. Por nq se i kini te dyja, me mire do ishte te zgjidhnit griresen e ushqimeve. Brenda jane pak a shume si plantain...dhe kur po i beja pure dolen disa si fije. Nuk e di nq se fijet ishin ne zemren e rrenjes apo nq se duhet t'i kisha qerruar me shume nga jashte.

  Pasi t'i kini bere pure, mund t'u hidhni pak gjalpe, piper te zi dhe hudhra te grira dhe t'i hani ashtu, ose mund te vazhdoni te beni qoftet si ne kete rast. Per cdo qofte merrni pak pure, vendosni ne mes djathe te grire, jepuni formen rrumbullake dhe me pas rrotullojini mbi buken e grire qe te marrin nje si lloj korre.

  Me pas skuqini ne zjarr te ngadalte dhe sherbejini me ndonje salce djegese sipas shijes.


  Ne fakt edhe pse nuk duken shume te bukura, edhe pse aromen fillimisht s'e kishin te shkelqyer, si shije nuk ishin keq. Gjithsesi nuk mendoj se jane perberes qe do i perdor serisht ne kuzhine.


  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 9. #49
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  74 falenderime n 65 postime
  Cilat,xhukat kane permbajtje toksike? Pse s'thua ti,qe mua me paska ruajtur Zoti?!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #50
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Sipas wikit (lidhjen e kam vene me lart) :

  ...Rrnjt e yucca/cassava dhe gjethet nuk duhet t konsumohen te pagatuara sepse ato prmbajn glucosides cyanogenic, linamarin dhe lotaustralin. Kto dekompozohen nga linamarase, nj enzim natyrore qe ndodhet n Cassava, e cila liron hidrogjen cyanide (HCN). Llojet e Cassava kategorizohen ne te mbla ose te hidhura, respektivisht nenkuptojne mungesen ose pranine e niveleve toksike t glucosides cyanogenic. Cassavat e mbla (ose me mire qe nuk jane te hidhura) mund t prodhojn deri ne 20 miligram cyanide (CN) pr kilogram t rrnjve t freskta, ndrsa ato t hidhura mund t prodhojn m shum se 50 her m shum (1 g / kg). Cassavas e rritura n thatsir kan nje nivel veanrisht t larte t ktyre toksikeve. Nj doz prej 40 mg cassava cyanogenic glucoside sht e mjaftueshme pr t vrar nj lop... etj etj...

  Keto wiki s'jane gjithmone te besueshme ne fakt

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,240
  Faleminderit
  84
  77 falenderime n 62 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Kohet e fundit kemi gjetur jo shume larg nje treg fshataresh ku bleme perime, mish e veze te fresketa...& shumicen e rasteve organike. Heren e fundit kur ishim atje morrem dy lepuj te vegjel. Une kam ngrene shpesh lepur dhe shumicen e rasteve ne restorante franceze, por asnjehere s'i kisha gatuar vete dhe ashtu ne qese me dukeshin sikur sapo kishin vrare 'Benny Bunny'


  Lepur me vere e qepujka

  Receta me poshte eshte shume e thjesht dhe perberesit apo permasat varen 100% nga shija e personit qe po i gatuan, rendesi ka te kini lepurin : )

  • Nje lepur (pa koke)
  • Dy gota vere te kuqe (ka njerez qe pelqejne te bardhen ne kete rast)
  • Nje dore me hudhra te qerruara (mund edhe mos perdorni hudhra nq se nuk i pelqeni)
  • Qepujka te qerruara (keto jane cik siklet per tu qerruar dhe une nuk i qerrova vete, por edhe qepet e bardha te medha njesoj e bejne punen)
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper te zi (piperi i zi mund te perdoret kokerr, ose i sapo bluar)
  • dafine
  Lepurin tjeter do e gatuaj krejt ndryshe (eksperiment); gjithashtu dhe ndonje menyre e re qe nuk eshte permendur ne forum me pare, se si te gatuhet lepuri eshte e mirepritur.

  Bon Appetit
  edhe une kehtu e gatuaj vecse kur e skuq shtoj edhe nje luge mielli qe te behet pak lengu pak me konsisten dhe hedh edhe karrota te grira imet dhe me shume vere qe ti jape me shume thartesi.

 12. #52
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  6
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Imam Bajelldi
  (hoxhes i ra te fiket)


  Ka shume menyra per te gatuar kete lloj recete. Besoj te gjithe fillimisht jemi mbeshtetur tek ajo cfare kemi mesuar nga mamate tona dhe me pas kemi shtuar apo kemi hequr dicka gjate viteve sipas shijes personale. Ne fund e gjithe shija e kesaj pjate varet tek pergatitja e qepes dhe patellxhaPneve.

  Per menyren si e kam gatuar une me poshte do ju duhen:

  • 6 patellxhana te vegjel
  • 7 kokra mesatare qepe
  • karrota/piperka/domate sipas deshires
  • kokra piperi te zi
  • piper i kuq dy luge gjelle
  • nje luge kafeje piper cajun (pak djeges)
  • mish i grire sipas deshires
  • 5-6 fije dafine
  • hudhra sipas deshires
  • 5-6 luge gjelle vaj ulliri
  • 1 filxhan kafeje vere e kuqe


  Fillimisht pergatiten patellxhanet. Disa lloje patellxhanesh jane te hidhur ndaj pasi i lani mund t'ju duhet ti zieni per 10 min, zbrazni ujin e pare e me pas mund ti vini te ziejne per 15-20 min me pak kripe.

  Qepet qerrohen dhe prihen ne kuba te vegjel. Une kam marre makine per prerjen e qepeve por zakonisht pertoj me shume te ve makinen ne pune e ta pastraoj se sa ti pres vete. Kur prisni qepe mbani prane nje ene me uje ose nje qiri te ndezur, zakonisht syte djegin me pak kur ndiqen keto menyra. Per prerje te lehte, ndaheni qepen ne dy pjese, vendoseni gjysmen te mbeshtetur nga ana e prere dhe prisni thela te holla. Mundoheni duke prere thelat ta mbani formen e qepes sic eshte, rrotullojeni nga ana tjetren dhe prisni perseri fela te holla (si rrjedhim jeni duke krijuar kubat e vegjel). Perdorni te njejten menyre per gjysmat e tjera.

  Ne nje tigan qe nuk ngjit hidhni vajin e ullirit, qepet, karrotat, piperkat, hudhrat, domatet, piperin e kuq, piperin e kuq djeges dhe filloni ti kaurdisni ne zjarr mesatar.

  Pasi patellxhanet te kene ziere, nxirrini nga uji qe te ftohen dhe vendosini mbi tepsine ku do te gatuani taven. Tani ketu vjen dhe personalizimi i kesaj recete per mua, sepse une kam qejf patellxhanet te ziere mire dhe pasi piqen behen shume te shijshme. Pasi te ftohen, beni nje prerje ne mes te patellxhaneve dhe nxirrni farat. Kjo pjese duke qene se ka ziere mire, mund te prihet holle dhe ti hidhet mases se qepeve qe jane duke u gatuar ne tigan.

  Sa me shume te gatuhet qepa perseri aq me e shijshme behet. Ne gatim e siper mund te shtoni dhe veren. Pasi e gjithe masa eshte gatuar sipas pelqimit tuaj, hiqeni nga zjarri dhe mbushni patellxhanet qe kini vendosur ne tave. Pjesen tjetren shtroheni ne pjesen bosh te tepsise.

  Persiper mund ti hidhni pak vaj ulliri dhe piper te zi sipas deshires. Vendosni fijet e dafines, hidhni nje gote me uje dhe vendoseni te piqet ne 375F per 30min.

  Haet e ngrohte me buke te thekur dhe pak vere te kuqe.  Bon Appetit

  p.s. shigjeta, faleminderit! E dija une qe kish nje arsye perse e vura receten me pule te paren (thjesht e kapa me vonese).
  Kjo eshte nje recete tipike e stines se veres. Une zakonisht si erza perdor gjethe menderze te fresketa te grira holle ose rigon te thate.Gjithashtu perdor edhe sedano te grire holle, merr nje arome te pa pare..
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 13. #53
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  74 falenderime n 65 postime
  Kerkoj ndihme per te pergatitur dicka nga kumquat (pervec recelit, qe e kam provuar , sigurisht) Jo receta nga interneti, por ne rastin kur e keni provuar ta beni vete, ose ndonje i aferm. Se ndryshe kur te thote njeri beje keshtu se del e mire dhe ndryshe kur e ben pa ditur se cdo te dale, se s'kam nerva sot, ta gatuaj e ta hedh ne plehra.
  Ndryshuar pr her t fundit nga MI CORAZON : 03-02-2012 m 13:31 Arsyeja: Nuk po i bashkangjis dot nje foto. (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #54
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  edhe une kehtu e gatuaj vecse kur e skuq shtoj edhe nje luge mielli qe te behet pak lengu pak me konsisten dhe hedh edhe karrota te grira imet dhe me shume vere qe ti jape me shume thartesi.
  Miellin e mendova, por nuk e perdora kete rradhe. Ndersa per veren ke te drejte, edhe une i hodha gati nje shishe te tere. Karrotat dhe perimet e tjera nuk i perdora per kete recete, thjesht sepse ne ate mendje isha ate dite : )  Citim Postuar m par nga EDLIN
  Kjo eshte nje recete tipike e stines se veres. Une zakonisht si erza perdor gjethe menderze te fresketa te grira holle ose rigon te thate.Gjithashtu perdor edhe sedano te grire holle, merr nje arome te pa pare...
  Zakonisht une e gatuaj nga vjeshta kete lloj tave, kur fillon ftohet pak koha, sepse ne vere sikur nuk iken gjithe javen era e qepeve. Por ke te drejte eshte tave e lehte per trupin, qepe dhe perime ka me shume, ndaj mund te haet ne cdo stine. Kush quhet gjethe menderze? Do provoj sedanon heren tjeter.

 15. #55
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Ketej nga bregu jone, ne nuk i perdorim shume kumquat, ndaj nuk gjenden gjithmone ne kuzhinen time qe te te beja ndonje gje per prove : ). Megjithate gjera te provuara qe dalin mire jane 'kumquat bread' - Kek me kumquat ose Krepa me kumquat. Kekun me kumquat e bej zakonisht si mund te beja Kekun me Banane(jap kete si shembull sepse dhe e konsumojme me shpesh). Por sot nuk po bej kekun duke qene se receta per te kerkon shume gjalpe etj etj dhe e di qe do perfundoj ta ha te teren vete.

  Si per kekun ashtu dhe per krepat, kumquat parapergatitet njesoj. I pret ne dy pjese, ju heq farat dhe pastaj ose i grin holle, ose futi ne grirese frutash dhe i ben atje si pure.


  Krepa

  Krepat i bej zakonisht me kos, dmth si petulla te fshira, duke qene se vete e kam qejf thartiren e kosit, por kete rradhe zgjodha te bej krepa origjinale, pra thjesht me qumesht e veze.

  • 1 gote miell (une perdor miell organik te pa zbardhur, por cdo lloj mielli ben per kete recete)
  • Dy veze te medha
  • Gjysem gote qumesht (gota ne fotografi eshte e ndarre ne masa, dmth kur them nje gote behet fjala per nje gote sasi matese)
  • Gjysem gote uje (une ne fakt i hodha nje gote te plote qumesht, harrova kur po mbushja goten)
  • Dy luge gjelle gjalpe te shkrire
  • Kripe sipas deshires
  • Fruta, arra, bajame, recel, cokokrem sipas deshires


  Fillimisht ne nje ene te thelle perzieni vezet me miellin, me pas shtoni gjalpin e shkrire dhe ne fund shtoni qumeshtin dhe ujin. Vazhdoni te perzieni masen derisa te mos kete me kokrra mielli (nq se keto do ishin krepa me kumquat, perzierjes do i shtonit dhe purene e dy kokrrave mesatare).

  Ne zjarr mesatar nxehni tiganin dhe hidhni 1/4 gotes nga masa qe sapo pergatitet. Tiganin mund ta lyeni pak me gjalpe qe te mos ngjitet peta, por ne rastin tim dhe pa gjalpe fare, dolen shume mire. Pasi te hidhni lengun ne tiganin, ngrini tiganin dhe rrotullojeni nga pak qe gjithe lengu te mbuloje siperfaqen e tiganit.

  Per t'i pjekur krepat, mjaftonjne 45 sec per cdo ane. Me pas mund t'i mbushni me cokokrem, recel, fruta...ose mund ti shoqeroni me djathe te bardhe dhe sallam. Secili sipas shijes se vet  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 04-02-2012 m 12:46

 16. #56
  FH7
  Antarsuar
  19-02-2012
  Vendndodhja
  Anonim
  Mosha
  18
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  a mundet dikush te ma jap nje recet te lehte per mengjes per shkolle ??

 17. #57
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  6
  5 falenderime n 5 postime
  Kush quhet gjethe menderze? Do provoj sedanon heren tjeter.
  Menderza ose gjethe mente
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 18. #58
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Per besimtaret orthodokse, e diela e kaluar shenonte diten e fundit te ngrenies se mishit deri per Pashke, ndersa pas dites se neserme nuk haen as bulmetrat apo produkte te tjera kafshesh. Me sa kuptoj edhe besimtare te feve te tjera ne kete periudhe mbajne kreshma qe ju pershtaten besimeve te tyre. Personalisht perfitoj gjithmone nga kjo kohe e vitit per te pastruar organizmin si dhe per te mesuar ndonje restorant apo recete te re vegjetariane.

  Kete rradhe provova per here te pare te gatuaja dicka nga kuzhina indiane. Ne pergjithsi i kam shume qejf ushqimet pikante, por dhe nuk mund te ha ne te gjitha restorantet ku serviren keto lloj ushqimesh ndaj kur pashe sa e lehte ishte receta me poshte vajta bleva menjehere erezat e ndryshme.


  Chana Masala (qiqra djegese) me Spinaq

  Dhe ne te vertete i gjithe suksesi i kesaj recete varet tek perdorimi i erzave. Nje shishe e vogel nga keto erza kushtonte rreth $10, por jam e sigurt nq se i merr ne dyqane indiane apo ethnike i gjen dhe me lire. Me poshte do i vendos emrat e erzave ne anglisht sepse nuk jam e sigurt si i qaujme ne shqip dhe nuk dua te prish gjithe idene e recetes me shqiperime.

  • Dy kuti me qiqra ne uje, ose nq se i zieni vete duhen rreth 3 gota (mase) qiqra te ziera
  • Nje qepe e qerruar dhe e grire holle
  • 5 - 6 thelpinj hudhre te prera holle
  • vaj ulliri per skuqjen
  • 3 luge gjelle vaj ulliri
  • lengun e nje limoni (perafersisht 2 luge gjelle)
  • Nje luge e gjysem pluhur curry
  • Nje luge pluhur coriander (une perdora kokrra sepse s'gjeta pluhur)
  • Nje luge e gjysem pluhur cumin
  • Nje luge e gjysem pluhur garam masala
  • Nje tufe e madhe me spinaq
  • Gjithashtu une shtova nje maje luge piper cayenne sepse kur po e gatuaja sikur s'mu duk shume djegese  Fillimisht ne nje tigan hidhni vajin, qepet dhe hudhrat dhe lerini keto te fundit te zbuten disi ne zjarr mesatar. Pas 4 - 5 minutash hidhni dy kutite me qiqra me gjithe ujin qe kane ne kuti. Shtoni me pas erzat dhe lengun e limonit dhe lerini te ziejne perseri ne zjarr mesatar. Kur keto te gjitha te kene marre vale, shtoni dhe spinaqin dhe gjithe masen lereni te zieje derisa te jete gatuar spinaqi. Gjate zierjes provova nje nga qiqrat dhe vendosa t'i lija te zienin pak me gjate (rreth 30 min gjithsej) ne menyre qe qiqrat te thithnin lengun me ereza.

  Gjate kohes qe isha duke gatuar masen me lart, ne nje tenxhere me tre gota uje (ose leng perimesh) gatova nje gote e gjysem oriz dhe bera pilaf te cilin e shoqerova me pas me qiqrat dhe spinaqin.


  Jo vetem qe shtepia mbante arome te mire por dhe ushqimi ishte shume here me i lehte se cdo ushqim indian qe kisha ngrene ndonjehere. Duke pasur parasysh sa pak kohe mu desh te gatuaja kete recete, kam idene do e provoj perseri here tjeter.  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 19. #59
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,017
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 10 postime
  Per nje mbasdite romantike duke pare Oscars, me ne fund perdora cokollaten qe kisha dhe bera nje tufe me luleshtrydhe dhe cokollate.


  Luleshtrydhe me cokollate

  Arsyeja perse e kisha lene pas dore kete lloj 'embelsire' eshte sepse gjithmone me dukej sikur do me duhej shume kohe dhe tasa/pjata per te shkrire cokollaten. Por me te pyetur u zgjidh puna : ). Copen e cokollates e vendosa ne nje ene qelqi dhe e shkriva ne mikrovale. Cokollata lihet ne mikrovale vetem 15 sec, nxirret trazohet dhe vendoset perseri 15 sec. Vazhdohet keshtu derisa te jete shkrire plotesisht.

  • Luleshtrydhe
  • Cokollate e zeze e paperpunuar dhe pa sheqer te shtuar (ose cfare te preferoni)
  • Shkopa te holle qe perdoren per BBQ
  • Rrip i holle jeshil qe perdoret per buqeta lulesh
  • Nje vazo te vogel lulesh


  Luleshtrydhet me cokollate mund te behen ne shume menyra, ndoshta dhe me te thjeshta se kjo qe perdora une, psh mund te blini cokollate te shkrire te parapergatitur, mund te gjeni shkopa jeshile etj Por une zgjodha kete menyre ne varesi te gjerave qe me ndodheshin ne kuzhine ne ato momente.

  Fillimisht pastroni luleshtrydhet dhe kulloni ujin qe mos jene te lagura kur ti lyeni me cokollate. Me pas, zvogeloni shkopinjte e holle ne varesi te vazos qe do perdorni. Vendosni nga nje luleshtrydhe ne shkop dhe thurni rripin e holle jeshil rreth tyre qe te japin idene e bishtit te luleve. Gjate kohes qe jeni duke u marre me keto parapergatitje, vazhdimisht vendosni cokollaten ne mikrovale per 15 sec dhe trazoheni qe mos kete flluska.

  Me pas futini luleshtrydhet ne cokollaten e shkrire dhe vendosini ne vazo sipas deshires. Sa me shume luleshtrydhe aq me bukur duket buqeta, gjithashtu dhe fruta te tjera mund te shtohen per te krijuar idene e nje buqete te vertete. Une u mundova mos beja shume sepse zakonisht perfundoj ha me shume vete nga keto gjera. Vetem gjate pergatitjes hengra gjysmen e cokollates se shkrire vetem sepse dukej e mire : )

  Me pas luleshtrydhet me cokollate i vendosa ne frigorifer per aq kohe sa mu desh te hiqja nga kuzhina gjithe gjerat e vogla qe perdora per t'i pergatitur. Ne fund do te shoqerohen me shampanje dhe bajame.


  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 27-02-2012 m 09:38

 20. #60
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  74 falenderime n 65 postime
  Wow, beautiful! Se per te shijshme dihet.
  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •