Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 100
 1. #61
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga Explorer Lexo Postimin
  Nje i krishtere praktikant nuk do te merte nje muslimane per shkat te bindjeve te tija radikale
  ....kjo ndoshta mund te relativohet.........papa i ndjeri john paul the second, se paku i quajti edhe muslimanet ne frymen e "fese", dhe i vendosi diku para deres qiellore....
  albanish by nature

 2. #62
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
  Dmth qe nqs prinderit vendosin qe ta rrisin femijen si myslyman, nuk eshte problem nese mamaja e femijes eshte myslymane dhe babai i krishtere, apo jo?

  ....nga pikepamja "hyjnore" PO, nga pikepamja politike JO.......ne praktik kjo mund te haset ndoshta ne 10 000 martesa, NJE HER....nuk ka gjasa gruaja te mbetet muslimane e devotshme dhe njekohesisht e martuar me nje te krishtere praktikant....shancat nga te dija anet jane thuajse zero....por pasi kemi te bejm me hipoteza, nje rast i tille mund te ndodh, por jo ne nje shtet musliman......thjesht sepse ligji e ndalon nje gje te tille (ne menyre illegale natyrisht se po). Sheriati nuk parasheh martese te tille. Natyrist eshte obligim i ligjit te mbroj shtetin e vet. Per martesa nderfetare vlen sheriati, dhe ai ndalon nje martese te tille. Nuk ka ajete kuranore mbi kete, vetem per burrat qe jane te pafe, perderisa ata konvertojn dhe behen musliman. Ithtaret e librit trajtohen ne vecanti, dmth. martesa me nje te krishtere apo cifute eshte per muslimanin e lejuar....per anasjelltas nuk ka ajete........

  Ne shumicen e rasteve, thuajse gati ne 100%, burri kthehet musliman, sic ka ndodhur me futbollistin e njohur frances Franck Ribery.....


  flm
  albanish by nature

 3. #63
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Muslimanėt besojn qe te krishterėt kan devijuar, per kete, jemi tė bindur si s'ka me ndryshe !

  Keshtu qe per ne eshte shum normale qe nje e krishtere te martohet me ne, dhe pastaj ta udhėzojm atė me ndihmen e Zotit deri tek adhurimi i nje Zoti te vetem.

  Kurse muslimanja nese martohet me nje te krishter besimtar, ajo do te lind femij qe i ati, gjyshi e gjyshja do ta udhezojn (devijojn per ne) ne krishterizėm ku konceptin e Zotit do ta kupton si 3 ne 1. apo 1 ne 3. Dhe kjo per cilin do musliman eshte mekat i pafalshem !
  Nga doli ky konkluozion??
  Jeni ju qe e mendoni keshtu pasi per ju mashkulli eshte i pari, eshte ai qe drejton, atij duhet ti bindemi etj etj.... por ne te vertete, nuk eshte aspak e vertete qe femija merr fene e babait patjeter! I gjithe problemi juaj qendron qe nuk i pranoni personat e feve te tjera.... per ju ato nuk ekzistojne!

  Prinderit e mi jane te dy feve te ndryshme e asnjehere nuk na kane imponuar asgje ne lidhje me fene... Rezultati ka qene qe ne femijet e tyre te kemi zgjedhur midis fese se babit apo te mamit... pa asnje lloj problemi, edhe pse jemi rritur ne te njejten familje.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 4. #64
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime

  Smile Jo valla se ke problem!

  Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
  Pėr mua ska ndonjė problem t'a kem partenerėn katolike, apo tė krishtere pavarėsisht cilit rit i takon.
  Jo valla se kie problem, se e shtren dry(STUPC) deri ta thot shahadetin .
  Hajte se spo ham bari ne .

 5. #65
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  ....nga pikepamja "hyjnore" PO, nga pikepamja politike JO.......ne praktik kjo mund te haset ndoshta ne 10 000 martesa, NJE HER....nuk ka gjasa gruaja te mbetet muslimane e devotshme dhe njekohesisht e martuar me nje te krishtere praktikant....shancat nga te dija anet jane thuajse zero....por pasi kemi te bejm me hipoteza, nje rast i tille mund te ndodh, por jo ne nje shtet musliman......thjesht sepse ligji e ndalon nje gje te tille (ne menyre illegale natyrisht se po). Sheriati nuk parasheh martese te tille. Natyrist eshte obligim i ligjit te mbroj shtetin e vet. Per martesa nderfetare vlen sheriati, dhe ai ndalon nje martese te tille. Nuk ka ajete kuranore mbi kete, vetem per burrat qe jane te pafe, perderisa ata konvertojn dhe behen musliman. Ithtaret e librit trajtohen ne vecanti, dmth. martesa me nje te krishtere apo cifute eshte per muslimanin e lejuar....per anasjelltas nuk ka ajete........

  Ne shumicen e rasteve, thuajse gati ne 100%, burri kthehet musliman, sic ka ndodhur me futbollistin e njohur frances Franck Ribery.....


  flm
  Me sa di une, besimi eshte hyjnor ne vetvete dhe nuk ka te beje as me politiken dhe as praktiken.

 6. #66
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
  Jo valla se kie problem, se e shtren dry(STUPC) deri ta thot shahadetin .
  Hajte se spo ham bari ne .
  ..ndoshta kan me shume vlere "kualitetet" tjera.....
  albanish by nature

 7. #67
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
  Me sa di une, besimi eshte hyjnor ne vetvete dhe nuk ka te beje as me politiken dhe as praktiken.
  ............ki eshte shkaku kryesore, dallimi mes besimit, qe ne terminologjine islame quhet "iman", dhe rrendit shoqerore.....nga ki problem vuajn muslimanet me se shumti, sepse nuk jane ne gjendje te bejne dallimin, cdo problem e nderlidhin me imanin.........edhe ne veprat me te thjeshta meret sunneti ndoshta me i forte se farzi (e njeh dallimin mes sunnetit dhe farzit ??).....

  Interesante eshte nje studjim mbi femijet ne turqi per emrat Allah dhe Muhamed.
  Shumica e femijeve intuitiv e barazojn emrin Allah me attribute negative.

  Kjo vjen nga perditshmeria, ku edukimi i femijes fokuzohet per Allahun, i cili e mer poziten e "mbikqyresit" dhe "denuesit", kurse Muhamedi "te keshilluesit" apo "mesuesit"....thjesht, kur femija eshte i trazuar nena per ta zbut i thot "mos ben keshtu e keshtu se te vret Allahu"......"mos e shkel grimcen e bukes se te sakaton Allahu" etj....kjo dukuri kultivohet me kohen dhe automatizohet, keshtuqe edhe si i rritur, edhe pse i kupton dallimet dhe sidomos poziten e Allahut, prapseprap ndergjegjesisht e mban nje distance "respekti" ndaj Allahut, se paku keshtu e quan, e cila ne fakt eshte "frige".........nga kjo rrezullton domethenja e "sunnetit" ne perditshmeri..........sjellja e mesuesit te pare na shmang denimin.......keshtuqe nga friga mos na "sakaton" Allahu, sillemi sic na ka mesuar pejgamberi........por kjo nuk eshte univerzale, sidomos nuk i reziston kohes deri ne kijamet........ne kete humnere gjindenm muslimanet, paaftesia te dalin nga humnera......per ta bere kete mjaftojn 99 emrat e te madheruarit Allah........me attributet me te bukura dhe me pozitive..........kurse ne e njohim me attributet me negative dhe me te ereta....


  Per imanin pra, nuk ka vlere matese martesa, aman, per shoqerine, se ajo nana e meson femijen e vet..........duhet tja mesoj 99 emrat e Allahut, e jo se cka ndodhe, nese e ben shurren ne ujin qe nuk ec.....une perzonalisht mendoj, se me nje qasje bashkkohore edhe Al Azhari ne kajro mund te dal ne perfundimin, se martesa e muslimanes me te krishterin nuk eshte haram.....por kushtet per kete jan aq te rrenda, dhe rrethanat duhet te jene aq "ideale", saqe ne praktik nje gje e tille per tu mbajtur deri ne fund eshte e pamundshme......per tju shmangur gjith kesaj barre, burri thejsht behet musliman, ose gruaja e krishtere, dhe mbaron problemi.....

  tung
  albanish by nature

 8. #68
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Merre shembullin e Dom Nikolle Kacorrit, nenen muslimane e i ati katolik. Cfar ben i ati ? E merr te birin dhe e dergon ne manastir per tu ber prift per qefin e gjyshit te tij katolik !
  po pse me nje shembull e verteton teorine ti?

  sa shembuj te tjere mund te kete qe femija influencohet me shume nga nena??? sa te duash.
  nje shok i imi ka babain musliman (musliman "shqiperie") dhe nenen katolike (katolike "shqiperie"). ai thote se eshte katolik......
  Vasudhaiva Kutumbakam

 9. #69
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
  Jo valla se kie problem, se e shtren dry(STUPC) deri ta thot shahadetin .
  Hajte se spo ham bari ne .
  Jo bre pse e shtren stupc ti sdo me than qe njojt veprojn edhe tjeret.

  Vazhdoj ta kem ate qendrim nuk um pengon krishterimi i femres (partneres)

 10. #70
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  po pse me nje shembull e verteton teorine ti?

  sa shembuj te tjere mund te kete qe femija influencohet me shume nga nena??? sa te duash.
  nje shok i imi ka babain musliman (musliman "shqiperie") dhe nenen katolike (katolike "shqiperie"). ai thote se eshte katolik......
  Kam shume shembuj, por e morra kete.
  Njeriu per hir te tolerances, nuk e ben femiun prift duke e ditur qe nga ana e gruas jan te gjithe musliman. Por ja qe edhe kjo behet, dhe eshte normale. Prandaj i eshte ndaluar nje gruaje qe te martohet me nje jo-musliman.

 11. #71
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Nga doli ky konkluozion??
  Jeni ju qe e mendoni keshtu pasi per ju mashkulli eshte i pari, eshte ai qe drejton, atij duhet ti bindemi etj etj.... por ne te vertete, nuk eshte aspak e vertete qe femija merr fene e babait patjeter! I gjithe problemi juaj qendron qe nuk i pranoni personat e feve te tjera.... per ju ato nuk ekzistojne!

  Prinderit e mi jane te dy feve te ndryshme e asnjehere nuk na kane imponuar asgje ne lidhje me fene... Rezultati ka qene qe ne femijet e tyre te kemi zgjedhur midis fese se babit apo te mamit... pa asnje lloj problemi, edhe pse jemi rritur ne te njejten familje.
  Mos me keqkupto, nese ne e pranojm qe krishterizmi qenka "fe", dhe qenka e vertet, ateher Islami s'ka pasur kurfar arsye te dali ne sken. E verteta eshte tek adhurimi i Zotit, ne besojm qe Zoti eshte 1, dhe s'mund te jet 3, sepse s'eshte llogjike qe Zoti te behet embrion, e ta lind nje gruaje, e qe ajo gruaje ta rrit "zotin", t'ia meson nje profesion, dhe me von, po ky Zot te vritet nga sherri i hebrenjeve dhe duart e romakeve (jobesimtareve).

  Ne kemi tjeter koncept te Zotit.
  Dhe koncepti yn, eshte me i drejti dhe pikerisht per kete arsye ndalohet martesa e nje muslimane me nje te krishter, sepse ai si burr, edhe mund t'ia impunon besimin e tij, ndoshta jo ne ditet e sodit, por ka mundur shume mir t'ia impunon para 20 vite e me tej.

 12. #72
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Prandaj i eshte ndaluar nje gruaje qe te martohet me nje jo-musliman.
  se cfare ka deshire gruaja, nuk i intereson askujt. apo jo?
  Vasudhaiva Kutumbakam

 13. #73
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
  Jo valla se kie problem, se e shtren dry(STUPC) deri ta thot shahadetin .
  Hajte se spo ham bari ne .
  Bari ndoshta jo, vec dicka te ngjashme me siguri qe po.

  A e din ti, qe s'ke kurfar dobie ta obligosh dike ta thot shehadetin pa e kuptuar e pa e besuar ne ate qe e thot ?!

  Mos u behuni qesharaka, se bash ne Islam nuk mund te impunosh asgje kur behet fjal per individin dhe sferen e tij private.

 14. #74
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  se cfare ka deshire gruaja, nuk i intereson askujt. apo jo?
  Feja eshte kėshillė !… hadithe nga Muhamedi a.s.

  Le te martohen sa pėr mua ,

 15. #75
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Feja eshte kėshillė !… hadithe nga Muhamedi a.s.

  Le te martohen sa pėr mua ,
  po po te ishte keshtu, do ishte ne rregull, por ja qe ka shtete qe nuk e lejojne nje gje te tille...

  nese femra eshte muslimane dhe deshiron te martohet me nje mashkull te krishtere, shteti kerkon qe ky mashkull te konvertohet.
  per ndryshe nuk e lejojne martesen...
  Vasudhaiva Kutumbakam

 16. #76
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  po po te ishte keshtu, do ishte ne rregull, por ja qe ka shtete qe nuk e lejojne nje gje te tille...

  nese femra eshte muslimane dhe deshiron te martohet me nje mashkull te krishtere, shteti kerkon qe ky mashkull te konvertohet.
  per ndryshe nuk e lejojne martesen..
  .
  Kete gje e kane edhe Hebrejet, na rrofshin keto ligje fetare , tek ne keto pallavra nuk jane te vleshme as per humor.  Njeriu duhet te martohet ne baz te dashurise dhe jo duke u bazuar ne ligje fetare,shtetrore,familjare etj...
  Praises due to the most high, Allah

  Praises due to the most fly, Prada

  Baby, I'm magic, ta-dah

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Anėtarėsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  ej, edhe ti je "kryqali" shtrij duart dhe vertetoje se ti trupi ėshtė kryq

  hajde te miqassohemi une dhe ti, ose jepma vajzen per djal, ose ta jap vajzen per djalin tend!


  o kryqali po ta jap une ose djalin ose vajzen te miqesohemi bashke mbase do mesojne dhe te tjeret. tani per tani skam femij por kur ti kem do ta jap njerin me kenaqesi.

 18. #78
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Njoh edhe nje rast qe ska te bej me te krishter, por me dervish.
  Nje muslimane nga familja ime eshte martuar me nje dervish, kjo "muslimane" vetem me emer, besimtare e thjesht. Dhe pas 5 vite martes, fillonte e na vajtonte historin e Imam Hysenit e Imam Mehdijes !!!!! OOo !!
  Oooo Ilirian, hallall vėlla, nuk e ke idenė se ēka kam qeshur me kete thėnje tėnde...!
  Lere ore vėlla se mirė ja keni bėrė se nuk e keni ngucur gocen, kryesorja ajo tash qenka e lumtur, edhe "Imam Hysenit e Imam Mehd" i paska pelqye...!

  Sikurse e kam thėnė, martesat e perziera realisht nuk jane treguar edhe aq te sukseshme, jo ēdo her, ka ndodhur se edhe po, por pak. Suksese kan nese konvertohet njėri dhe pastaj ata dy kan te njėjten fe, per ndryshe eshte e vertetė se nuk jane bash te sukseshme. Por, mendoj se nėse ndodhė dhe dashurohen dy persona ne mes veti, dhe ajo dashuri nuk eshte per avantura dhe pollavra por realisht per martesė, nuk eshte mirė qe tė pengohen nga dikudh per arsye te besimeve. Nese ndodhė dhe pengohen, pos qe eshte mėkat, shumė lehtė ata njerėz nuk mund tė jenė tė lumtur kurr. Per ndryshe, edhe nese ndodhė dhe martohen, eshte mirė qe mos te detyrohen qe gruaja per rasye te burrit, apo burri per arsye te gruas, tė konvertohen, konvertimi duhet tė ndodhė vetem nė liri te plotė dhe nė bindjet e tij. Gjithsesi, dashuria e vertetė, e sinqert dhe pa hile, i bėnė tė lumtur familjarėt dhe martesat. Aty ku ka dashuri, mirkuptim dhe sinqeritet, ka edhe bekim te Zotit. Pa kėto, aty ku ka shkelje te kurorave te martesave, aty ku ka dhunė, mashtrime dhe tradhti, nuk ka Zot as bekim tė Tij, kjo pavarsisht se cilit besim i takon ajo familje.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 19. #79
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kanina Lexo Postimin
  o kryqali po ta jap une ose djalin ose vajzen te miqesohemi bashke mbase do mesojne dhe te tjeret. tani per tani skam femij por kur ti kem do ta jap njerin me kenaqesi.
  Qofsh me jetė, kjo ka ndodhur dhe ndodhė gjithmonė nder Shqiptar. Jo pse shqiptarėt janė njerėz tė pa fe, por neve kurr nuk na ka penguar perkatsia fetare ne mes veti qe tė jemi shokė, kusheri dhe fis, miq, kojshi, kumar... dhe vėllezer.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 20. #80
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  Qofsh me jetė, kjo ka ndodhur dhe ndodhė gjithmonė nder Shqiptar. Jo pse shqiptarėt janė njerėz tė pa fe, por neve kurr nuk na ka penguar perkatsia fetare ne mes veti qe tė jemi shokė, kusheri dhe fis, miq, kojshi, kumar... dhe vėllezer.
  E kuptoj qe ti do te tregosh qe nuk e ke problem qe femijet e tu te martohen me dike te nje feje tjeter megjithate ajo qe me ben pershtypje ne kete mes dhe qe nuk e prisja ne fakt eshte se si ti nuk merr ne konsiderate aspak deshirat dhe ndjenjat e femijeve te tu. A mos ndoshta do ishte me mire sikur te thoshit qe vajza apo djali juaj mund te martohen me ke t'ju doje zemra atyre dhe nuk ka rendesi aspak per ty si baba perkatesia fetare e nuses apo dhendrit te ardhshem?

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •