Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 109
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Dikund e thash se me mire me pelqejne te vertetat e vogela se sa supozimet e medha, supozime pa baze.

    Me shkrime te tilla, ku edhe greqishtja na del nga shqipja, ku bota mendon shqip e flet dialekte, nuk arrihet asgje. Me kete deshmojme se kemi komplekse.
    .
    Ne duhet ta kemi te drejten e te pyesim kur dikush na prezentohet si specilaist i nje fushe te caktuar. Une po polemizoja me Nezir Myrten e madh, por nuk e dija, sepse ai quhej Iliriani dhe ky Ilriani ja se cka me shkroi per NEZIR MYRTEN: ( Me vone Dielli tregoi se ishte fjala per te njetin njeri: JA se cka pat shkruar:

    "!!! Studimet e albanologut a illirologut Prof. Nezir Myrta, jane publikuar jovetem ne internet, por ne shume revista letrare e shkencore boterore, bile edhe ne gjuhe te huaja...e as kete ti nuk e din vetem shpurdhe pluhur ne akull. !"

    Pra Iliriani me shkroi per albanologun dhe ilirologun Nezir Myrta!!!

    Mua nuk me pengojne keto kerkime, por nuk duhet tu imponohen njerzve si fakte shkecore...pa fakte...e ne fakt...nuk dua te behemi si romet te cilet deklaruan se Bill Clinton dhe Charli Chaplin ishin me origjine rome!!!
    Shkenca shqiptare ka nevoje per zbulime te ndergjegjshme, jo per shkence patriotike dhe te angazhuar, pa kurnjefare baze linguistike! ME shkrimet te tilla, gjuhesia shqiptare demtohet dhe na shndrrohet ne nje film vizatimor, si Popey!!!

    Fajet i kane edhe disa lavderues qe vetem shpendajne komplimente, dhe pastaj njeriu merr rrugen e gabuar. Te behemi serioz, une mendoj se emri: "Bombė", eshte teper i ri, dhe nuk mund te flitet se eshte fjale shqipe! Pikerisht kete e thot ai! Une nuk di se kjo fjala ka ekzistuar para zbulimit te bombes!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 09-03-2003 mė 16:30

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Ku eshte tema

    Nuk do ta marre rolin e avokatit te Nezir Myrtes, por vetem po e shprehe mendimin tim.

    Nuk mund te jap kurfare mendimi per gjuhen sepse nuk jam gjuhetar, por vetem mund te them ne baze te krahasimeve historike me studimet gjuhesore te Nezirit idete tona perputhen.

    Nje gje eshte shume e rendesishme. Nezir Myrta gjithe jeten ia ka kushtuar gjuhes. Ai nuk bene pjese ne grupin e gjuhetarve standard, te cilet jane pajtuar deri diku me ca rregulla gjuhesore dhe aty kane ngele. Une e kisha quajture Nezir Myrten nje rrebel gjuhesor. Them rrebel gjuhesor sepse Neziri e kupton qe gjuha si qfaredo aspekti tjeter zhvillohet, ndryshohet, tjetersohet. Nuk ekzistojne rregulla te perpikta. Gjitheqka eshte e hapur.

    Nje gje e kam mesuar koheve te fundit. Historia dhe gjuha jane si motra me vellan. Nese nje gjuhetar e di vetem gjuhen dhe jo historine, ai eshte i cunguar. Ai gjuhetar nuk mund te zbuloj asgje te re rrethe gjuhes, sepse nuk eshte i njoftuar me rrjedhat historike qe i perkasin gjuhes se atij kombi.

    Kjo eshte perparesia e Nezir Myrtes. Ai perveqe se eshte gjuhetar, eshte edhe historian.

    Duke mos dashte te bi ne nje mbrojtje te tepruar, sepse Nezeri nuk ka nevoj per kurfar mbrojtje, por vetem shperblime, vendosa te beje vetem nje krahasim me nje gjuhetar-historian tjeter.

    Ai quhet Skeder Rizaj. Eshte i gjenerates se pare qe morri titullin DR shkence ne Kosove. Ky Skender Rizaj, per dallim te Nezir Myrtes, se shpejti do ta botoj nje liber, permese se ciles do te mundohet, pra ne menyre shkencore te vertetoj se shqipja eshte gjuhe e zotit. Edhe Skender Rizaj, sikurse Nezir Myrta eshte rrebel historian. Kjo eshte edhe arsyeja pse ai gjate gjithe kohes kishte marrdhenje shume te kunderta me historianet tjere.

    Pa nje rrebelizem te till nuk ka perparim. Gjerat do te stagnonin aty ku jane edhe 1000 vite.

    ZBULUESIT ME TE MEDHENJE BOTEROR KANE QENE RREBEL NE SHKENCAT E TYRE PERKATESE

    E kush mund ti kritikoj ata? Mos humbni kohen!

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuk jane shkrime me rendesi ato qe shkruhen, por ato qe mbeten.
    Nese S.Riza e deshmon se Zoti ka folur shqip, atehere le te shkoje ne psikiatri. Shkrimet fetare nuk jane ne gjuhen shqipe. Nese mundohet t“i cmend shqiptaret dhe tua rrise krenarine imagjinare , le ta beje, sepse ne jetojme edhe me krenari dhe ushqehemi me ushqime te tilla, ku ne gjithmone jemi te paret, por praktikisht kudo te fundit, pikerisht shkaktuar nga keto permendore qe ia bejme vetes, permendore rere!

    Ne demokraci mund te botohet gjithcka, me apo pa vlere!
    Nese Riza per te deshmuar se Zoti ka folur shqip, bazohet ne perralla, do ta beje Zotin te qesh e shkencetaret te zgerdhihen! Ai dikund edhe Muhametin e ka quajtur me origjine shqiptare!!!

    Librin qe do ta botoje ai, pakkush do ta bleje! Shkences nuk i nevojiten rrebel, pro fakte shkecore qe mund te deshmohen.

    Me pare Rizes pak iu ka degjuar zeri, e tani do ta nxjerre edhe Zotin me origjine shqiptare. Nese nuk kemi shkrime seioze, se paku te kenaqemi me pamflete!!!

  4. #24
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Shen Albani ti noton ne te njejtat ujera si Iliriani, duke tu duk vetja me i mire. Per ate gjuhen e zotit, ajo eshte alegori, jo se ka fol me vertet, e mira do te jete ti lexosh te tjeret perpara se ti komentosh ose gjykosh.
    Pastaj as ty s'te njeh njeri, po pastaj, kjo ta jep te drejten te gjykosh. Gjithashtu ti harron kryesoren, eshte shume me lehte me "rrezu" se me "ngrit", kete lehtesi mos e merr per superioritet, as prove te se vertetes.
    Gjthashtu popullariteti s'eshte tregues as zotesie, as legjitimiteti, as zgjuarsie, ndryshe staret e muzikes e kinemase dhe best-selereve do orientonin boten.

    Ndersa per Myrten, mendoj se ai s'eshte REBEL, nje rebel eshte njeri i aksionit, i guximit, por kryesisht eshte nje SOLITER, ai s'ka nevoje per shoke, as per simpatizante, as per partizane, i mjafton vetja dhe vetbesimi.
    Myrta reagon krejt ndryshe, e keqja e vetme e tij eshte qe kerkon ti mbushe mendjen medoemos te tjereve, pa kuptuar se duke ndjekur udhen e vet ai e kryen me lehte kete.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Gjuha Shqipe

    Ornament, Pershendetje

    Vetem te mos keqekuptohemi rrethe fjales RREBEL. Me shume e mendoj ne aspektin e jashtzakonshem. Ne nje form te parregullte. Nje lloj rrebelizmi qe eshte i paknaqur me sistemin dhe shprehe deshiren qe te ndryshoj gjerat.

    Per Shėn Albanin ia ke qelluar. Se pari ai gjene arsye te kritikoj nje person i cili gjithe jeten ia ka kushtuar ketij kombi. Pastaj merre guximin te kritikoj edhe nje DR shkence per nje teme qe as qe e ka lexuar.

    Me siguri Shėn Albani do ta perqeshte (kritikonte) edhe Stephen Hawking, sikur te ishte ai Shqiptar.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Ornament,

    une vetem po them mendimin tim, per kete eshte i parapare ky forum. Nuk dua as te ngre dikend as te rrezoje, por shpreh mendimin tim thjesht per ate qe mendoj se di dicka. Sa i perket Myrtes ne boten shkencore nuk e njeh askush, e njohim ne ne forum. Fjalori i tij shume here nuk eshte i nje rrebeli, por i nje njeriu qe nuk ka respekt per mendime tjera. Shkencetaret nuk flasin dhe nuk shkruajne ashtu dhe shkencetaret nuk shkruajne ne forume, sepse eshet humbje kohe...per nivelin e tyre...Ne po flasim ketu per nje njeri i cili pohon se greqishtja e ka preardhjen prej shqipe, qe fjlaen BOMBE e konsideron me origjine shqipe, qe toponimin Oher e sqaron Oh-rri se eshte mire, paj ju lutem te behemi pak serioz...mandej nese zotriu nuk deshiron kritika nuk duhte te shkruaje ne forum, forumi nuk eshte rruge me nje kahje.

    Ornamenti mendon se une po kritikoj, jo Ornament, une po shprehem per nje teme te hapur. Kur hapet nje teme ka njerez qe e duartrokasin, me parsye, pa arsye dhe ata qe e injorojne. Une nuk duartrokase, kur ka shume arsye per te kunderten. Kritika ime, nese eshet e pabaze mund te rrezohet duke e deshmuar te kunderten e asaj qe them une, me fakte, nese ka, mirepo meqenese nuk ka, ju vazhdoni te duartrokitni per shkrime senzacionale pa kurrnjefare baze, e une do ta them mendimin tim, si gjithmone, duke kerkuar atterrim ne toke!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 11-03-2003 mė 03:27

  7. #27
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    ndihmonie shen albanin se ende eshte ne hava e nuk din ku te atterroje' dhe perpiqet edhe havane ta terroj... tash kur i duket ndonje gje e pabaze shkencore, le te na jep ndonje 'permiresim'
    por me pare te na tregoj kush eshte vertet personi qe fshihet nen masken 'shen alban' nese nuk i vjen zor

    mendoj se edhe shkencetaret duhet nganjehere te marrin pjese ne forume sidomos shqiptare, sepse opinioni yne ka nevoje per nje korrekture universale...e disa pritojne, jo qe nuk gjejne nje grime kohe, por kane ambiciet e tyre...e nuk eshte humbje kohe po nje afrim me masen...anipse e dij, se me nje shen nalban humbe kohe njeriu, por ketu ka shume qe lexojne e shkruajne (flasim me gishta)...e shihni Pelasgianin, thote se nuk eshte gjuhetar dhe ka mendime shume te pjekura...dhe ate fjalen rrebel fort mire me vend e perdori... po shen nallbani eshte ndonje gjuhetar a historian?

    Ketu eshte fjala per ethymologjine e fjales - komb, e aifar shen nalbani, as qe e din, po ka mbetur hava i shkreti...e nuk e thote asnje fjale per themen...

    u fol per fjalet: komb, zot, bombe... per fjalen komb une dhashe mendimin tim, e per 'shqipen si gjuhe te zotit' nuk e shpiku as Z. Rizai, as G.Catapano (Thoti tate parlava albanese, qe punoi ne ate veper mbi 40 vjet), as z. A.Kolia (Gjuha e perendive)...qe sic duket kyfar shen nalbani as qe i ka lexuar kurre... por, mendimi se Shqipja eshte gjuhe e zotit, apo zoti fliste shqip, ishte shume e hershme...sepse linguistika e sotme, vetem rrenjet e shqipes se vjeter, i njeh si spjeguese te antikuitetit te lashte (qe kemi mfate te dhena nga linguistet, historiane e filologet gjermanik, europian e boteror...
    Kurse fjala - bombe, eshte nje onomatope gjenerale e krismes - bum, e rrodhi fjala - bume, bumja, si onomatope eksplodimi - bombe, bomba (si fuqizim fonetik)...

    nuk eshte me rendesi cka flet ndonje shen nallban, por cka gjykojne masa edhe ketu ne internet...

    secili ben punen e tij per tjeret - a per vetveten (per popullin e vet)...e dikush eshte i prirur te veproj vetem per te tjeret e kunder vetvetes

    post skript: parase te te flisni perpiquni te gjeni ndonje kunderargument, antifakt, per esencen e fjaleve ne theme... se nuk eshte mencuri, te perpiqesh te hedhesh poshte nje theori, kur vet nuk din asgje...as gjen ndonje fakt me real per nje ethymologji fjale...

    ndjej kenaqesi kur bisedoj me juve tjereve, qe meritoni

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Mua nuk me pelqejne shume kercimet dhe injorimet e pyetjeve:

    Ti pohove se je ilirolog dhe albanolog, nje shkrues te quajti edhe historian:
    Ti the se ke botuar dhe publikuar, une nuk e pata kerkuar nje pergjigje te tille, por meqe e tha vet, atehere tash ta perserise per here te trete: Ku ke botuar ? Ne cilen gjuhe te huaj , ne cilen gazete dhe ne cilat revista shkencore BOTERORE?

    Eshte kjo deshire apo e vertete ?

    Nese nuk ke botuar askund pos ne internet, atehere kerko ndjese se ke thene nje te pavertete!
    Sa i perket fjales komb disa e kane shpjeguar me mire se ti.

    Te pelqen epiteti rrebel dhe te duket perkdheles, rrebelizimi nuk behet me senzacione te pafakte, por me njohuri te madhe ne kete fushe qe mendon se e zotron dhe duke u pranuar nga gjuhetaret shqiptare.

    Shkenca nuk eshte rend politik ku po dashka " rrebel" kryengrites, por shkenca kerkon prova, fakte dhe njohuri fundamentale!

    Nese mendon se shkrimet tua i kushtohen forumeve, atehere nuk kam asgje te shtoje, por nese mendon se shkrimet tua jane shkence, atehere epiteti " rrebel" duhet te jete ofendim! Dhe nese mendon se jane shkence sa here qe do te me duket se eshte perralle, une do ta them mendimin tim!

    por me pare te na tregoj kush eshte vertet personi qe fshihet nen masken 'shen alban' nese nuk i vjen zor
    Une nuk jam teme diskutimi, dhe pak eshte me rendesi se kush jam, jam nje lexues i forumit dhe me pelqen te shkruhem me shqiptare. Per ty mjafton kjo! Une nuk te pyeta se kush je, ti tregove si Illirian se kush ehste NEzir Myrta. Askend nuk e kam pyetur se kush eshte, e as ty nuk do te kisha pyetur kurre, sikur ti si ILIRIAN te mos provoje t“i beje permendore NEZIR MYRTES!

    Pseudonimet ne forum jane tradite, sic edhe ti ke masken tende " ILIRIANI

    Po me trego ti mua kete, si eshte e mundur qe Iliriani flet pozitivisht per Nezir Myrten. E tha kete pse nuk dija se me kend kisha pune, apo deshe ta ngrisish Nezir Myrten, duke pare se askush nuk e beri.
    E konsideronte Neziri emrin Illirian MASKE dhe prandaj lavderonin njeri tjetrin apo ku qendronte puna! Sie eshte e mundur qe ILLRIANI i ben KOMPLIMENTE Nezirit, kur eshte fjala per te njetin njeri. Pse ketij i pelqeka maska e vet, por sulmon te huajat! Pastaj une nuk te pata pyetur se kush je, ti deshirove te imponohesh jo me dituri dhe durim , por me te paverteta!

    Pra ke miresine dhe me sqaro kete shkrim:

    Iliriani shkroi:

    "!!! Studimet e albanologut a illirologut Prof. Nezir Myrta, jane publikuar jovetem ne internet, por ne shume revista letrare e shkencore boterore, bile edhe ne gjuhe te huaja...e as kete ti nuk e din vetem shpurdhe pluhur ne akull. !"


    Pra une pres informata, natyrisht nese e ke thene te verteten, nese jo, atehere injoroe pohimin tend dhe pyetjen time dhe keshtu i kthehemi temes!!! Une e kuptoj injorimin e pyetjes, keshtu e kuptojne edhe lexuesit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 12-03-2003 mė 15:17

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Albanologu dhe ilirologu thot:

    "Kurse fjala - bombe, eshte nje onomatope gjenerale e krismes - bum, e rrodhi fjala - bume, bumja, si onomatope eksplodimi - bombe, bomba (si fuqizim fonetik)..."

    Ketu kam nje pyetje:

    A thua kur bota zbuloi bomben erdhi te shqiptaret per te degjuar se si e quajne ata nje pelcitje. Nuk kane pasur ata shprehej per nje eksplodim te tille ? Kush e zbuloi bomben, kur dhe ku dhe kush i tregoi atij se ne shqip nej pelcitje te tille e quajne : bume !!!! Dhe para se te zbulohej bomba ishte zbuluar topi , tok me topin edhe pelcitja!!!

    Shpjegimi me ka bere te qeshem!

    Ja kjo eshte ajo qe tregon se zotriu ne fjale bazohet ne fonetike, ne fonetike dhe asgje tjeter, dhe kjo fjali me poshte deshmon se ky nuk ka fare iden se cka eshte gjuhesia: Lexoni se cfare shpjegimi jep:

    "bum, e rrodhi fjala - bume, bumja, si onomatope eksplodimi - bombe, bomba (si fuqizim fonetik)..."
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 12-03-2003 mė 18:26

  10. #30
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Shen Albani, ka pas qene nje sketch ne estrade qe tregonte se si "ballistet" ne kohe te luftes kapen nje gjerman dhe fillun ta marrin ne pyetje, ngaqe kujtonin se ishte agjent partizan qe i kamufluar ne gjerman (aleat i tyre) donte ti spiunonte.
    Ata per ta ditur ēfare ishte ne te vertete filluan ta torturonin, atehere ai filloi me bertit oh! oh!
    Njeri nga ballistet inkurajonte tjetrin duke i thene: a e sheh qe s'eshte gjerman, po lun rolin si i tille, se po te qe s'do bente oh! oh!
    A e di ti Shen Albani si bejne gjermanet kur i torturon, a bejne Oh! Oh! si ne apo tjeter lloj.

    Edhe puna BUMJES; BOMBES, ajo me te vertet mund te vije nga BUM! BOOM! dhe kjo eshte ajo ēfare ēdo njeri degjon kur ajo shperthen, edhe kafshet po te dinin te shkruajne do ta shkrunin njelloj, sepse edhe ato ket gje degjojne.
    Kjo nuk eshte fjale shqiptare por INTERNACIONALE.
    Psh, fjala GJYLE vjen nga GURE sepse gjylet e para fare, ato primitivet kane qene bere prej guri.

    (U)JK (shqip) L(U)PO (lat), ka per rrenje UUUUU! pikerisht ulerimen qe ben UKU, UUUUUK.
    E te tjera, e te tjera.
    Pse si mendon ti Shen Albani si jane formuar fjalet e para, mos valle eshte mbledh akademija shkencave dhe kane vendos, siē vendosin sot, per te njohur perdorimet e reja.

    Gjithashtu kjo "shkence" nuk eshte shkence e sakte, ashtu siē kerkon ti te jete. Perveē matematikes dhe Artit, asnje aplikim tjeter nuk eshte aplikim i SAKTE.
    Ne kurre nuk do ta dime me saktesi origjinen e gjerave, mirepo kjo s'duhet te na pengoje te "delirojme" nganjehere si dhe te mundohemi te zberthejme enigmat.
    Ne qofte se kjo eshte ne te miren tone, AQ ME MIRE per NE. Pse ti kujton se gjermanet jane siguri ARIANE dhe njerez superior nga te tjeret.
    Pak eshte e mundur, per te mos thene aspak.
    E gjitha kjo eshte teori si ajo e BIgBangut, por megjithese e tille, kjo ju vlejti gjermaneve me shume se nje teori "e vertete", si komunizmi i Marksit pershembell.
    Pra siē po e sheh dhe vete, SAKTESIA si dhe VERTETESIA pak rol luajne ne jeten tone.
    Eshte AKSIONI e vetmja gje qe sherben e nevojitet.

    Me respekt.

  11. #31
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Kish pas thene njehere Vetoni (Surroi) "Ne shqiptaret me shume merremi me formen se permbajtjen."

    Ketu me shume merremi me Ilirianin, se fjalen komb e studime tjera.

    Mund t'mos e diskutoni personin e Ilirianit, e t'i permbaheni temes?

    Ju flm.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Ornament

    ti kundershtove ate i cili thot se bomba eshte fjale shqipe dhe e nxorre me preardhje nderkombetare. Une nuk kam asgje kunder mendimeve tjera, por meqe po shkruhen ne forum, po e them edhe une mendimin tim.
    Ne nuk jemi ne forum vetem per te duartrokitur, por per t“i thene mendimet tona.
    E thash me larte se nese shkruhen per forum, atehere ne rregull, por nese pretendohet se eshte shkencerisht e bazuar, atehere nuk eshte e vertete, shkrimet e tija nuk kane " aparaturen " e nevojshme shkencore , por shkruhen ne menyre narrative. Ai bazohet ne fonetike dhe fonetiken histroike nuk e njeh as ai , sepse shkrimet tona jane te reja!
    Shume fjale te tija jane me se qesharake, si Ohri, bomba, vampiri e shume te tjera. Uen e kuptoj deshiren e tij per te qene i madh, por deshira nuk mjafton per te bere pune te madhe, duhet edhe dija!

    Sa i perket etimologjise se fjales dhe sqarimit te tyre ka rregulla ne gjuhesi qe duhet respektuar, keto rregulla Illiriani nuk i njeh dhe bazohet vetem ne fonetike!

    Fjala bombe:gjer. Bombe fr. bombe, it. bomba, latinisht :BOMBUS. qe dmth. zhurme shurdhuese!
    Meqenese ne latinisht eshte bombus, lehte mund te shpjegohet bum ne shqip: mirepo duke sjellur edhe shembuj per krahasim.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Ku eshte fjala

    Shėn Albani,

    Eshte bere pak veshtire per te kuptuar njeri ty. Po bie ne kundershtim me fjalet tua. Ne njeren ane studimet e Nezir Myrtes nuk ta mbushin mendjen sepse:

    ", shkrimet e tija nuk kane " aparaturen " e nevojshme shkencore , por shkruhen ne menyre narrative."

    Ndersa ne te njejten menyre kritikon Skender Rizajn, njeri qe kaloj 40 vite neper librarite e Londres, Parisit, Stambollit, Romes. Ndoshta edhe DR Rizaj nuk ka kete aparaturen e nevojshme per ty.

    "por shkruhen ne menyre narrative."

    Qka do te thote kjo narrative? A do te thote se Zoteri Myrta ne forum medoemos duhet te perdore terma dhe shprehje shkencore qe vetem ata te cilet kane studjuar gjuhen mund ta kuptojne, apo te shpjegoj ne nje menyre narrative qe secili ketu ta kuptoj.


    Eshte normale qe secili nga ne te jap mendimin personal per nje qeshtje, por shkrimet si kjo me poshte jane te demshme.

    "Nese S.Riza e deshmon se Zoti ka folur shqip, atehere le te shkoje ne psikiatri",

    Pra sipas jush te gjithe ata DR shkencave, nga nacionalitete te ndryshme boterore, qe jane marre me kete qeshtje me dhjetra vite, duhet te shkojne te psikiatri,


    Realizmi eshte nje gje, por edhe nenqmimi, mosvleresimi, shkaterrimi, mosnjohja, perbuzja, perqeshja, jane aspekte qe nuk e ndihmojne aspak ngritjen shkencore te nje individi.

    Fundi i fundit, secili bene per vete. Por mua me intereson me shume se kush bene per kombin.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Pelasgian,

    mua me ben krenar me shume nje poezi e mire, e shkruar mire, se sa shkrime te tilla senzacionale pa kurrnjefare baze. Te thuhet se Zoti ka folur shqip dhe te pohohet se kombet mendojne shqip, por flasin dialekte, eshte “jo senzacionale, por fluske sapuni!

    Per Rizen nuk di shume. Kame lexuar disa shkrime neper gazeta dhe nje shkrim sinteze ku duke cituar nja 20 historian serb, thot se shqiptaret jane konvertuar ne islam me deshire. Historiografia serbe kurre nuk ka qene proshqiptare, shkrimet se ne me deshire kemi ndrruar fe, nuk kane qene shkruar per te miren tone, por per te ndikuar ne harrimin tone, sic edhe pat ndodhur. Nese Riza ben dhe beson nje propagande te tille serbe, atehere eshte kunder historise dhe versionit aktual shqiptar. Dhe, nese ky me propagande te tille mundohet ta paraqese edhe Muhametin me origjine shqiptare, atehere ky njeri nuk eshte i mire per shqiptaret! Nese perpiqet ta paraqese Muhametin me origjine shqiptar, atehere ky nuk eshte Dr. por medioker para exellence, i cili eshte mire te shkruaje ne gazeta bulevardeske.

    Kombi duhet te ruhet nga keto senzacione qe krijojne krenari imagjinare, kombit i duhet e shendosha, e jo myku qe kalbet sapo te jete perfunduar ai shkrim.

    Shkrimet e Myrtes i kam lexuar edhe perpara, shumica jane qesharake psh. fjala latine , sipas ligjeve linguistike , "bombus, mund te jape "bumja", por "bum" nuk mund te jape kurre bombe!

    Shkrimet e Myrtes jane ne arbitalia.net, tani po pergaditen te futen ne shqiperia.com dhe paten nisur dikun tjeter dhe do te perfundojne dikund tjeter...

    Une nuk jam kunder askujt, po shprehem kunder tullumbaceve te fryra teper, te fryra jo me ajer, por me gas!
    Nese mendon se jemi ketu per te lavduar, si ne kongrese komuniste, atehere ti mund ta besh kete, une jo. Une do te them gjithmone ate qe e konsideroj te mire dhe te drejte dhe te kunderten e saj. Myrta eshte i paparim. Nese lexon shkrime te tija ofenduese te bera ndaj anetareve, nuk te shkon mendja se ai njeri te kete mbaruar fakultet, dhe sheh si hesht, ai thot se : Ka botuar ne revista shkencore boterore, por nuk mund t“i citoje. Cafre parimi kemi ketu ???E konsoderon e veten albanolog dhe illirolog, por kete askush nuk e beson! Per cka eshte fjala ketu te lutem????Ja, kjo eshte pozita e tij qesharake!

    E keqja me e madhe qe mund t“i behet nje njeriu eshte kjo: kur verejm se ai po gabon, ta lavderojme!

    Dje ne forumet serbe i kam lavdruar serbet per punen e Gjingjit, dhe mu bashkangjiten shume njerez!

  15. #35
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Shen Albani, ti mir ben QE mendon, QE shpreh si dhe QE dyshon per ēdo gje qe s'te perkon.
    Problemi eshte qe BISEDA ka rregulla morale e ndergjegjeje.
    Ketu tema eshte per kuptimin e origjines qe ka fjala KOMB, ti me ē'pashe asgje s'na the per temen ne fjale, por vetem shprehe faqe te tera me dyshime per nje person qe dha mendimin e tij MBI TEMEN, duke perdorur FAKTE te bazuara ne LLOGJIKEN e TIJ.
    Ti perserit pa mbarim; une S'BESOJ, DYSHOJ, S'APROVOJ, pa thene asgje per temen, pa treguar asnje kundra argument te pakten. E keshtu s'shkon, ketu ka abuzim e mos seriozitet.
    Asnje njeri nuk ka MERAK per dyshimet e tua, fare thjesht sepse ato nuk e avancojne temen, pra ēeshtjen qe po bisedojme ketu.

    ps; hap nje teme me vete per dyshimet e tua dhe mblidh aty gjith skeptiket e tjere si TY.
    Besoj se s'mi merr si sulm personal ndaj teje keto qe thashe.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Forumi eshte per te menduar , per tu shprehur ...etj. fjalen komb nuk po e trajton me askush, ata qe kishin dicka per te thene, e kane thene...mire e kuptova une kete dhe nuk do te shprehem me ne kete teme...kur te rrezohen permendoret, me perkujtoni me keqardhje....se pata kaluar ketupari....Per mua u sqarua nje pune, e kjo ishte Nezir Myrta....heren tjeter shpresoj se tregon te verteten...

    pac shendet ornament

  17. #37
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    shen alban, Se sa je ti shqiptar tregon vet, kur paske diskutuar e lavderuar serbet ne forumet serbe per Gjingjin - shko e rri atje se ata te lavderojne edhe ty si te tille!

    /Pa ferkime ju lutem/ASD

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Po Illirian i kam lavderuar serbet qe kane vrare Xhinxhiqin dhe do t“i lavderoje nese e vrasin Koshtunicen dhe ndonje tjeter, mirepo ty nuk te lavderoje kur e ke gabim, pse te dua! Se po te lavderoja kur je gabim, atehere mund te konsiderohem shizofren dhe joobejtkiv

    Nuk desha te deklarohem te kjo teme , por me detyrove, edhe nje here po ta sjelle mendimin e Illirianit qe shkroi per Myrten:

    Iliriani shkroi PER vetveten:

    "!!! Studimet e albanologut a illirologut Prof. Nezir Myrta, jane publikuar jovetem ne internet, por ne shume revista letrare e shkencore boterore, bile edhe ne gjuhe te huaja...e as kete ti nuk e din vetem shpurdhe pluhur ne akull. !"


    Para se te vazhdojme:

    Nese edhe kesaj here nuk sqaron kete mendim, atehere e konsideroj demaskimin tende te perkryer, dhe nuk do te pergjigjem!Jo i demaskuar nga une, por Neziri demaskoi Myrten!!!

    Po ta riperserise kete se ke ofenduar shume njerez dhe je shprehur ne menyre shume te ulet, ti ke paragjykime ndaj te gjitheve, sepse ti mendon se je i madh...Nuk te rrit mendimi yt per vetveten, por vlera qe ke te te tjeret. Dihet se truri nuk urren veten!

    Meqenese mendon se je
    Ilirolog dhe Albanalog, madje edhe historian, atehere shprehu si i ka hije nje njeriu te tille, e jo me perbuzje dhe ironi, si nuk i ka hije as nje ....!!!! !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 14-03-2003 mė 09:31

  19. #39
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Une ju lus qe te mbeteni brenda temes edhe njehere, e Shen Alban dhe Ilirian te mos mirreni me njeri-tjetrin.

    Nese nuk keni asgje per te shtuar mbi temen me, atehere mos e analizoni njeri-tjetrin se si njerez ne moshe e te pjekur qe jeni duhet te keni nje sens te respektimit te disa ligjeve te forumit.

    Ju flm per mirekuptimin.

    ASD

  20. #40
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    bomba e bomboni

    sa jane sensuale ethymologjikisht keto dy fjale?

    (b)om(b)a
    om
    om(i)

    kombi
    (k)om(b)i
    om
    om(a)=oma=ama=ema

    ..............

    post skript: ty shen alban, te deshproj, ti nuk i nevojitesh kombit tone - ik e sherohu! Ti je nje shen-djalli, a djalli gjoja i shenjteruar! Na le te qete, e ik te djajte tuaj! Mos e zgjat me teper, kur nuk sheh tejhunde! Vet e fillove me dokrra dhe nese perseri vijon, faji nuk eshte yti, sa i moderatoreve!

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •