Close

Rezultati i Sondazhit: Kush e vrau Jezusin?

Votues
31. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • satani

    1 3.23%
  • njeriu

    11 35.48%
  • Hebrenjte

    12 38.71%
  • Perendia

    4 12.90%
  • Romaket

    3 9.68%
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 69 prej 69
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Nuk jam i aft te jap nje pergjigje thjesht do sjell disa pjes te bibles.

    Krishti u kthye ne atdheun e tij ne Nazaret dhe u perpoq te sillte ungjellin e tij tek bashkatdhetaret e vet. Ata e perbuzen dhe u perpoqen ta rrezojne nga nje lartesi, ne ate cast Krishti thjesht u largua nepermes turmes pa patur asnje njeri mundesin ti bej dem. Kjo ndodhi (thot bibla) sepse nuk kishte ardhur ora e Tij (per te vdekur).

    Gjithashtu shkruhet se ne castin e fundit mbi kryq Krishti dorezoi vet shpyrtin e Tij.

    Diku tjeter shkruhet se Krishti reagoi ashper kunder Pjetrit kur ai (Pjetri) foli per shmangje te sakrifices te Krishtit.

    Tradhetia, hipokoricia, dhe zemrat pre guri jan gjera qe u permenden nga Krishti.

    Mbase jam gabim por besoj se nuk e tradhetuam dhe perbuzem Krishtin vetem nje here, para 2014 vitesh, kam frik se akoma dhe sot vazhdojm te njejten gje!

    Krishti pranoi te plotesoj deshiren e Atit dhe te mbaj mbi krahet e tij ne kryq gjith mekatet e njerzimit. Po te kuptonim sikur edhe pak sakrificen e Krishtit qe eshte i pa fajshem, zemra ton nuk do e duronte dot kete.

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Citim Postuar mė parė nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Me duket se e di,aktin e kryqzimit nje rit me origjini egjiptiane qe hebrejte e kopjuane njejte si me adhurimin e viqit prej ari kur Moisiu ishte ne turi sina.
    Akti i kryqezimit, me sa di une, nuk ka qene rit(ual) por ka qene nje metode torturimi, menyre ndeshkimi, e cila eshte perderur edhe shume me heret. Mbase edhe ne kohen e egjiptasve te vjeter. Dhe nuk lidhet, aq sa di une, fare me adhurimin e viēit.
    Kryqezimi i Jezuit eshte nje akt krejt tjeter. Eshte demonstrim se si njeriu, sejcili nga ne (kur te na vije koha), duhet te ndahemi nga trupi yne. Do te ndahemi. Ky eshte shpelimi. Meqe e kemi kryer misionin tone ne bote (Toke). Ky eshte iniciacioni i 5-te (ku permenda me poshte procesin e iniciacionit)


    Norqa thashethemet se elita qe e drejton boten(shoqerit sekrete),ka perfaqesuar kete fe,se kam lexuar diku se masoni i grades 33 adhuron idhulin e quajtur bal.Sa kane te verteta keto infomarcione.
    Keto "thashethemet" qe thua ti, jane kryesisht teori konspirative. Ka ca te verteta ne ato teori por dhe ka shume te paverteta. Masoneria e lire (freemasonry) ne fakt eshte nje religjion i vjeter, megjithese eshte i devijuar mjaft (sikur qe i kemi te gjithe fete e devijuara sot) dhe nuk ka te beje me idhujtari. Nga masoneria e lire, meqenese kete e ka me te spikaturen, mund te mesojme se si evoluon njeriu. Pra, mesojme evolucionin sipas procesit te iniciacionit... Natyrisht, si gjithkund, edhe tek masonet ekzoston Llozha e Zeze, e cila thirret ne masonery por realisht zbatone metodologji sataniste... Elitat sekrete ne fakt dhe nuk jane aq sekrete. Shumicen syresh mund t'ia hasesh neper institucione te mirenjohura si BB, IMF...etj.
    klipp&klar

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anėtarėsuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    [QUOTE=Norēa.li;3773170]Akti i kryqezimit, me sa di une, nuk ka qene rit(ual) por ka qene nje metode torturimi, menyre ndeshkimi, e cila eshte perderur edhe shume me heret. Mbase edhe ne kohen e egjiptasve te vjeter. Dhe nuk lidhet, aq sa di une, fare me adhurimin e viēit.
    Kryqezimi i Jezuit eshte nje akt krejt tjeter. Eshte demonstrim se si njeriu, sejcili nga ne (kur te na vije koha), duhet te ndahemi nga trupi yne. Do te ndahemi. Ky eshte shpelimi. Meqe e kemi kryer misionin tone ne bote (Toke). Ky eshte iniciacioni i 5-te (ku permenda me poshte procesin e iniciacionit)


    Norqa,viqin qe hebrejte e adhuruan ishte njeri prej idhujve qe egjiptasit e adhuronin,edhe kryqzimi lidhet me Osirisin,edhe historia(biografia) e Jezusit qe krishteret e trasmetojne ka poashtu lidhje me historin e Osirit,mesa kam lexuar gjithsesi faleminderit.
    Norqa masoneria e mirfillte qfare eshte,qfare objektiva ka,qfare synon?.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Urimy-meraga : 12-12-2014 mė 06:44

  4. #64
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Citim Postuar mė parė nga Urimy-meraga Lexo Postimin

    Norqa,viqin qe hebrejte e adhuruan ishte njeri prej idhujve qe egjiptasit e adhuronin,edhe kryqzimi lidhet me Osirisin,edhe historia(biografia) e Jezusit qe krishteret e trasmetojne ka poashtu lidhje me historin e Osirit,mesa kam lexuar gjithsesi faleminderit.
    Norqa masoneria e mirfillte qfare eshte,qfare objektiva ka,qfare synon?.

    Urimy, ku e gjete te shtrosh aq shume pyetje ne nje nenforum te gabuar? Po te kishte qene ndonje nenforum tjeter ("Tolerance fetare", ta zeme), do te isha pergjigjur me gjate...

    Ketu ekziston rreziku te (me) fshihen postimet dhe i gjithe mundi me shkon huq...

    *

    Adhurimi i viēit ne fakt eshte perhapja e materializimit, deshira per t'u pasuruar, ne shpine te shumices... sic e kemi situaten edhe sot (e gjithe diten)...

    Religjionet, me kalimin e kohes, sic e deshmon dhe historia, devijojne.

    Sejcili religjion, ne kuptimin e pernjemendte te tij, e ka nje "direktive", nje cak te vetem: Afrimi afer Krijuesit. Keshtu eshte dhe me masonerine... Ndersa devijimi eshte ceshtje tjeter.


    ***
    klipp&klar

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anėtarėsuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin

    Urimy, ku e gjete te shtrosh aq shume pyetje ne nje nenforum te gabuar? Po te kishte qene ndonje nenforum tjeter ("Tolerance fetare", ta zeme), do te isha pergjigjur me gjate...

    Ketu ekziston rreziku te (me) fshihen postimet dhe i gjithe mundi me shkon huq...

    *

    Adhurimi i viēit ne fakt eshte perhapja e materializimit, deshira per t'u pasuruar, ne shpine te shumices... sic e kemi situaten edhe sot (e gjithe diten)...

    Religjionet, me kalimin e kohes, sic e deshmon dhe historia, devijojne.

    Sejcili religjion, ne kuptimin e pernjemendte te tij, e ka nje "direktive", nje cak te vetem: Afrimi afer Krijuesit. Keshtu eshte dhe me masonerine... Ndersa devijimi eshte ceshtje tjeter.


    ***
    Epo kerkoj djese dhe te jam mirnjohes norqa.

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Citim Postuar mė parė nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Epo kerkoj djese dhe te jam mirnjohes norqa.
    Te them te drejten, ndjej kenaqesi kur dikush shtron pyetje me patekeq, gje qe ndodhe shume rralle (ne mos fare) ketu.

    Edhe nje here:

    Megjithese ne vend (nenforum) te gabuar, kisha kenaqesi.

    Gjitha te mirat.

    *
    klipp&klar

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anėtarėsuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    Te them te drejten, ndjej kenaqesi kur dikush shtron pyetje me patekeq, gje qe ndodhe shume rralle (ne mos fare) ketu.

    Edhe nje here:

    Megjithese ne vend (nenforum) te gabuar, kisha kenaqesi.

    Gjitha te mirat.

    *
    Si e dite apo si je kaq i sigurt qe pyeta pa qellim te keq norqa?I vetmi qellim qe interesi per njohuri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Urimy-meraga : 12-12-2014 mė 18:51

  8. #68
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    1. Jezusin e vrau Perendia (duke e dhene si flijim per mekatet).
    2. Jezusin e vrau Satani (duke u munduar ta tendonte qe te hiqte dore nga vullneti i tij per te vdekur per mekatet e botes)
    3. Jezusin e vrane njerezit (pra cifutet dhe romaket) pasi ata mendonin se ishte profet i rreme qe hiqej si 'perendi'.

    Nga Bibla duket se te trija keto kendveshtrime kane baze. Replikat jane te mireseardhura.

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Pyetje per besimtaret e krishtere: Ortodokse, katolik, protestant

    Ja kush e vrau Jezusin.

    Gjoni"19:8-11.
    "Kur Pilati i dėgjoi kėto fjalė, kishte akoma mė shumė frikė; dhe, si u kthye nė pretorium, i tha Jezusit: “Nga je ti?.” Por Jezusi nuk i dha kurrfarė pėrgjigje. Pėr kėtė arsye Pilati i tha: “S’po mė flet? ti s’e di qė unė kam pushtet tė tė kryqėzoj dhe pushtet tė tė liroj?.” Jezusi u pėrgjigj: “Ti nuk do tė kishe asnjė pushtet pėrmbi mua, po tė mos tė qe dhėnė prej sė LARTI"

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •