Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1

    Identifikimi i një qelizë kanceroze vetëm me anë të një analize gjaku

    Zbulimi i kancerit, tashmë realitet

    Disa shkencëtarë identifikuan një qelizë kanceroze vetëm me anë të një analize gjaku

    Të arrish të zbulosh një qelizë kancerogjene të vetme në mes miliarda të tjerash, t`ja dalësh të diagnostikosh një kancer pa bërë biopsinë, kolonoskopinë apo të gjitha analizat e tjera të perdorura deri më tani, nuk është më një ëndërr por një e vërtetë e zbuluar nga kërkuesit shkencorë të spitalit qëndror të Massachussets, në SHBA.

    Shkencëtarët në fjalë, kanë arritur të zbulojnë një qelizë kanceroze vetëm me anë të një analize gjaku.

    Do të jetë shumë e dobishme, për pacientët të cilët vuajnë nga kanceri në protastë, në mushkëri etj.


    Është e ngjashme me një biopsi likuide konfirmon një nga profesorët.

    Aspekti revolucionar i analizës më të re konsiston në injektimin në vena të një mikrocipi elektronik i cili do të ndricojë vetëm qelizat kanceroze, gjë që do të ndihmojë në diagnostimin e saktë dhe të shpejtë duke rritur kështu mundësitë e shërimit

    ABC

    ************

    Eshte nje test akoma ne fillimet e tij. Trupi ka qeliza kancerogjene, por qe mund te mbeten gjithmone 'te fjetura'. Testi per momentin identifikon edhe te tilla, qe ndoshta nuk eshte e nevojshme te luftohen. Prandaj tani per tani ky test do perdoret vetem per te semuret, qe jane nen trajtim, per te pare me shpejt nese kimio-terapia ose rrezet jane duke dhene rezultat. Per te ardhmen synohet qe kjo analize te identifikoj ato qeliza kancerogjene qe kalojne ne shkallen me lart, zhvillohen ne kancer dhe ta luftojne kete semundje qe ne hapat e para.
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    e degjova tek italia1 kete ne dreke, si lajm.

    bere shume mire shigjeta qe e solle ketu.

    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    ou sa mbrapa
    tani e kane zbuluar kancerin vetem nepermjet halenes

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
    Anëtarësuar
    04-11-2007
    Postime
    423
    ne nje tem te mehershme ktu ne forum ishte fjala se qdo te ndodhe ne 2012 dikush tha perfundimi i ksaje bote ndersa nje antare tha se do zbulohet vaksina kunder kancerit si duket ky parashikim do jet i sakte.

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    ou sa mbrapa
    tani e kane zbuluar kancerin vetem nepermjet halenes
    Per kuriozitet, kujt i referoheni me - halenes?
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    Citim Postuar më parë nga shigjeta Lexo Postimin
    Per kuriozitet, kujt i referoheni me - halenes?
    mekanizmi eshte i njejti si te besh nje alkoolotest
    dmth te ekspirosh apo te fryshe ne nje tub
    a i jep makines ti shoqe?

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •