Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 172
  1. #41
    Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
    Cmimet nuk jane as te larta. Jane dyfish me lire se ne Malin e Zi, e shumefish me lire se ne Kroaci. Te huajt e bejne gjumin ne hotele, por zakonisht ushqehen jashte, neper restaurante te ndryshme jo luksoze...sepse restaurantet luksoze i kane edhe atje ne vendin nga vijne. Per ata interesante jane lokalet afer plazhit ose diku ne natyre...e qe zakonisht jane biznese te vogla familjare. Aty ka mungese te stafit qe komunikon ne anglisht.
    Une e kam fjalen per hotele dhe restorante te njohur, s'do te thote patjeter luksoze se ne fund te fundit, cfare mund te konsideroj une luks, ndoshta ti nuk e konsideron te tille dhe vice versa. Sa per mom-pop shops apo bizneset e vogla familjare, edhe nje turist i huaj nuk pret qe ata te flasin gjuhen e tij, prandaj dhe ata vijne te pergatitur me nje fjalor apo me nje liber me frazat kryesore qe perdoren ne ate gjuhe. Une nuk mund te pretendoj qe te shkoj neser ne nje fshat te Kines dhe ajo plaka ne dyqan te flasi shqip apo anglisht.

    Gjithsesi ka disa gjera qe cdo turist kerkon kur shkon diku, sic jane: qetesia e atij vendi, bukurite natyrore, arkitektura, antikiteti, bregdeti, cmimi i avionit, hotelit, ushqimit, pastertia, infrastruktura, e shume gjera te tjera.

    Une nuk flas dot per Shqiperine si vend turistik sepse nuk kam udhetuar ne vendin tim sidomos keto kohet e fundit kur thone qe shume gjera jane permiresuar ne kete drejtim. Une pushimet e veres i kaloja me familjen cdo vit te Uji i Ftohte ne Vlore dhe ne plazhin VIP te Semanit. Megjithate shpresoj qe te vij dita qe te bej nje udhetim nga veriu e deri ne jug te Shqiperise qe te pakten te them qe e di se cfare bukurish ka vendi im.

  2. #42
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
    Turizmi ne Shqiperi ka ende per te bere, sidomos duke u nisur nga zeroja, sic e filluam ne. Ajo qe dihet eshte qe ka permiresime dhe kete e ve re nga viti ne vit, sidomos dy vitet e fundit me permiresimin e infrastruktures. Nuk e di kur kane shkuar ne Shqiperi nga Argjentina, por nese do lexosh cfare thote departamenti i shtetit amerikan apo cfare pershtypje kane patur amerikane qe e kane vizituar Argjentinen, do pyesja cfare nuk iu ka pelqyer atyre nga Shqiperia. Shqiperia mbetet nje destinacion shume i pelqyeshem per bukurite qe ka, me cmimet qe ofron. Sfida e momentit per turizmin shqiptar, mbetet pastertia. Vendosja ne liste eshte nje reklame e mire dhe qe do jete shtyse per me shume permiresime.
    Publiciteti eshte gje shume e mire dhe flm amerikaneve qe na kane permendur...dhe per kete jam e kenaqur.
    Po une dua te shikoj se sa do zgjase turizmi i vertete...se qe Shqiperia te ece, dhe te kete rendimente nga turizmi, nuk ka nevoje vetem per publicitet por per turizem te vertete..Turizmi i vertete do sektoret e vet te studimit, jo mer e livadhis si te doje qefi, do Zgjuarsi dhe dinakeri gje qe nuk e kemi sepse per fatin tone te keq kemi pare pak..pastaj pamjet nuk diskutohen qe jane te bukura e s'kane cfare te thone..Mos harroni se ka shuume vende te tjera qe ofrojne bukuri natyrore dhe komoditete..kaq me shume nuk di cfare te them .
    https://www.behance.net/robberysk1100

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Shiperia eshte e bukur ! Ne bejme si UFO , kur na e thote CNN-i ! Duket sa koketrashe jemi !
    Pse nuk kemi sy ne balle vete neve ? Pse nuk kemi pare jashte vendit , po ashtu edhe vendin tone ?

    Pse nuk kemi aq tru neve sa te dallojme se ku eshte ndryshimi , nga jashte me brenda Shiperise ?

    Dhe ne rast se jemi pesimiste eshte sepse , vertete Shiperia eshte vend i bukur , por dora njerezore dhe qeverisese e katandis cdo dite dhe me keq !

    Shikoni pyjet ! Shikoni cfare mbrojtje dhe sistemim e kane ne perendim , madje dhe ne lindje , dhe shikoni ne Shqiperi ku jane cfarrosur krejt !

    Shikoni vendet malore , cfare sistemimi kane ne vendet perendimore dhe shikoni si jane cpopulluar dhe lene pa asnje investim ne Shqiperi ! Doni Gjirokastren ? Shikoni si po zhduket gjithe trashegimia ndertimore , se si po shemben nje e nga nje te gjitha shtepite , si po cahen dhe zhduken kalldremet , se si rrenohet perdite jeta ekonomike dhe sociale e nje gjirokastriti qe deri dje rrinte si zagar tek dera e konsullates greke per nje vize ! Qe te shkonte dhe te vilte ullinjte tek afendikoi !

    Ja per keto nuk na vjen mire neve dhe jo pse zoti e ka bere Shqiperine te bukur !

    Madje une mendoj se nje fluks i parakohshem turistesh ne Shqiperi , kur neve nuk jemi akoma gati , me shume do t'i bente dem Shqiperise se sa do ta ndihmonte !

    Une kam takuar turiste te huaj ne Shqiperi , ku vertete vendin e quanin nje perle , por qe kishin nje mal me verejtje per investimet dhe infrastruturen turistike , ku fusnin qe nga udhetimet , akomodimet , sherbimin , apo evidentimin e vecansive shqiptare etj. etj.

    Ne fund biseda me ta te linte pershtypjen se neve shisnim mend me dheun , shkembin , bregun e detit (qe te gjitha jane te natyres ) dhe me asgje tjeter ! Ishte vertet trishtuese per dike qe mendon !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bamatat : 03-01-2011 mė 12:30

  4. #44
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    turizmi eshte nder pasionet e mia me te medha. udhetoj shpesh. disa here ne vit. perdori eshe mjaft faqe interneti per udhetare.
    te them te drejten kur lexoj opinionet e turisteve per shqiprine, shumica jane pozitive. rreth 60%.
    kjo per te te hedhur poshte ate qe the me lart.
    Degjo..Nuk do te thote qe ne qoftese vendi eshte i bukur ti preferon te kalosh pushimet..edhe mua me pelqen Afrika po mendohem dy here te shkoj apo jo..pastaj ju nuk kuptoni...qe eshte e bukur eshte nje gje reale, qe te kalojne pushimet njerezit eshte tjeter...kshuqe mire folen edhe argjentinasit por u kthyen...a kupton cfare dua te them...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  5. #45
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Degjo..Nuk do te thote qe ne qoftese vendi eshte i bukur ti preferon te kalosh pushimet..edhe mua me pelqen Afrika po mendohem dy here te shkoj apo jo..pastaj ju nuk kuptoni...qe eshte e bukur eshte nje gje reale, qe te kalojne pushimet njerezit eshte tjeter...kshuqe mire folen edhe argjentinasit por u kthyen...a kupton cfare dua te them...
    me fal por ajo qe thua ti eshte nje gje shume kontradiktore...

    -me pelqeu shume parisi, por nuk durova te rri me shume se 3 ore...
    kjo eshte qesharake. atehere nuk te ka pelqyer fare sepse po te te kishte pelqyer do rrije aq sa ke pasur plan.

    askush nuk jep nje opinion pozitiv per nje vend ku nuk ka duruar as te perfundoje pushimet. askush.

    sdq une jam shume i ndergjegjshem qe jemi vite drite pas vendeve te tjera mesdhetare europiane.
    shkoj cdo vere nga 2-3 dite ne mal te zi dhe e shoh ndryshimin...
    kemi mangesi ne infrastrukture dhe ne hotele per se mbari.

    p.s. te pelqen afrika por mbatesh dy here te shkosh??? pse?
    une ne afrike kam kaluar nje pjese te pushimeve verore vjet. ia kam kaluar super.
    edhe aty krahasimi me shqiperine ishte i pavend fatkeqesisht.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #46
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    me fal por ajo qe thua ti eshte nje gje shume kontradiktore...

    -me pelqeu shume parisi, por nuk durova te rri me shume se 3 ore...
    kjo eshte qesharake. atehere nuk te ka pelqyer fare sepse po te te kishte pelqyer do rrije aq sa ke pasur plan.
    Nuke eshte aspak qesharake, thjesht nuk e kuptove. Ne qoftese Gjirokastra eshte e bukur po nuk ka rruge per te shkuar te jete e bukur sa te doje nuk shkon njeri..Ne momentin qe me pelqen natyra po nuk kam ate qe prisja nuk rri..Pastj leje Parisin se ska lidhje fare..Gjithsesi mendoje si te duash..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Robbery : 03-01-2011 mė 15:55
    https://www.behance.net/robberysk1100

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Nuke eshte aspak qesharake, thjesht nuk e kuptove. Ne qoftese Gjirokastra eshte e bukur po nuk ka rruge per te shkuar te jete e bukur sa te doje nuk shkon njeri...Pastj leje Parisin se ska lidhje fare..Gjithsesi mendoje si te duash..
    po prape rruga per te vajt atje do ishte e padurueshme jo vendi. prape edhe ketu ja fute cik kot, po hajt mo. lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    po prape rruga per te vajt atje do ishte e padurueshme jo vendi. prape edhe ketu ja fute cik kot, po hajt mo. lol
    Rruga nga Ballshi deri ne Gjirokaster eshte ne rikonstruksion e siper.
    Une nuk e di se kur perfundon.
    Por nese per ne Gjirokaster kalon nga Vlora , drejt Sarandes e nga Saranda shkon ne Gjirokaster, me siguri qe mbresat jane te pashlyeshme.
    Eshte pak te themi se pamjet dhe infrastruktura jane nje mrekulli.
    E vetmja gje qe ende nuk eshte ne lartesine e duhur ne kete pjese rruge, jane restorantet.
    Deri ne Llogara ke per te ngrene e per te pire sa te duash dhe gatimet tradicionale jane te shkelqyera dhe cmimet relativisht te lira.
    Saranda eshte shndruar ne nje perle te vertete, me infrastukture hotelerie shume te mire.Butrinti eshte qytet me vlera hstorike , kulturore dhe arkitekturore
    Gjirokastra vertet te ofron gjera teper te rralla, te cilat nuk arrin ti shohesh dot ne nje vizite te shkurter. Nese nuk e keni bere ndonjehere kete udhetim , mos nguroni.
    Do te mbeteni vertet te kenaqur.
    Rruga e bregut, nga Vlora ne Sarande eshte dicka me te cilen mund te krenohemi.
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  9. #49
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Nuke eshte aspak qesharake, thjesht nuk e kuptove. Ne qoftese Gjirokastra eshte e bukur po nuk ka rruge per te shkuar te jete e bukur sa te doje nuk shkon njeri..Ne momentin qe me pelqen natyra po nuk kam ate qe prisja nuk rri..Pastj leje Parisin se ska lidhje fare..Gjithsesi mendoje si te duash..
    po njerezit shkojne ne angkor pasi bejne nga 13 ore fluturim dhe me pas bejne disa ore ne rruge te paasfaltuar... e di ti?
    po rruga per te shkuar ne machu picchu qe eshte ne 2500 meter mbi nivelin e detit e di si eshte??? autostrade mendon ti???

    te thashe edhe me lart qe nese dikush viziton nje vend dhe e le pushimin pergjysem, eshte e pamundur qe ky person te kete nje opinion pozitiv mbi vendin e vizituar...

    pastaj une e di mire si si eshte infrastruktura ne shqiperi. kjo eshte arsyeja qe nuk kam vizituar asnjehere beratin, gjirokastren, butrintin dhe tere bregtetin e jonian.
    me vie turp qe kam vizituar 29 "pasuri te njerezimit" neper bote dhe as edhe nje ne shqiperi.
    jam shume ne dieni se si eshte situata.
    kemi nje aeroport te vetem. nuk kemi hekurudha etj etj. i di te gjitha se nuk jetoj ne hene...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #50
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    pastaj une e di mire si si eshte infrastruktura ne shqiperi. kjo eshte arsyeja qe nuk kam vizituar asnjehere beratin, gjirokastren, butrintin dhe tere bregtetin e jonian.
    me vie turp qe kam vizituar 29 "pasuri te njerezimit" neper bote dhe as edhe nje ne shqiperi.
    jam shume ne dieni se si eshte situata.
    kemi nje aeroport te vetem. nuk kemi hekurudha etj etj. i di te gjitha se nuk jetoj ne hene...
    Po ca do mo ti? Ti shqipetar e nukk ke pa vendin tend, po ke preferuar vende te tjera..se mungon infrastruktura..ri aman e leme me kaq se sk kuptim...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  11. #51
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Po ca do mo ti? Ti shqipetar e nukk ke pa vendin tend, po ke preferuar vende te tjera..se mungon infrastruktura..ri aman e leme me kaq se sk kuptim...
    une u mora vetem me ate qe the me pare: "Po une mendoj qe per shume turist do jete zhgenjim" dhe te thashe qe shumica e turisteve nuk dalin aspak te zhgenjyer nga shqiperia...
    ti po e zgjat kot.

    bej nje kerkim online dhe veje re vete a dalin te zhgenjyer apo jo!!!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #52
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    une u mora vetem me ate qe the me pare: "Po une mendoj qe per shume turist do jete zhgenjim" dhe te thashe qe shumica e turisteve nuk dalin aspak te zhgenjyer nga shqiperia...
    ti po e zgjat kot.

    bej nje kerkim online dhe veje re vete a dalin te zhgenjyer apo jo!!!
    Mire...ashtu po e bej...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    po pse me duket shqiperia mua vendi me i keq aty ?


    ti hongert mortja tgjith ata qe kan bo perzgjedhjen e fotove .......... kan zgjedh me tkeqen per SHQIPERINE ...... apo skishte me te mire??????????????????
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Disa me duket se ja fusin kot ne kete teme.
    Eshte mire qe Shqiperija eshte radhitur ne top vendet per tu vizituar.Dhe shumica nga ju mendoni se turistet do vijne per te fjetur rehat ose per te ngrene.Turistet qe vijne ne Shqiperi i kane shtreterit dhe ushqimin sigurisht shumfish me te mire se sa mund ta gjejne ne Shqiperi.
    Me turizem duhet nenkupktuar shume faktore,e para vendet per tu vizituar,siguria,jeta e nates e shume tjera.Nuk eshte vetem nje shtrat i bute dhe nje darke me mish e lire ajo qe e bene nje vend turistik.
    Njoh shume njerez qe vizitojne vende aziatike dhe si turist bejne jete si te ishin vendas,duke ngrene oriz te lire neper rruge etj,mirepo qellimi i tyre nuk eshte qe te shkojne diku si turist e te trashen duke ngrene mire neper restorante mirepo eshte kualiteti i vendeve dhe oferta e shtetit per keta turist.Nese oferta e vetme eshte se "kemi darka te mira dhe shtreter te bute dhe te lire"atehere sdo kete turizem te suksesshem.
    Dubrovniku eshte nje nder destinacionet qe kushton me se shtrenjti,dhe prapeseprape njerezit e vizitojne.Pse?
    Shqiperija me shume duhet ti jap vlere dhe rendesi monumenteve historike,vlerave te trasheguara si vend dhe komb nese deshiron te kete turizem te suksesshem.Tekefundit duhet llogaritur se turistet e huaj nuk e qajne edhe fort per cmimet e ulta,ata deshirojne kualitet-jo vetem ne nje burek dhe pule te pjekur por edhe kualitet shpirteror.Kualitetin material ata e kane ne shtepite e veta me te larte sesa qe e gjejne ne Shqiperi.
    Egjipti eshte nder vendet me te vizituara ne bote,mendoni se vizitohet per shkak te shtreterve te bute dhe bukes se lire?Jo.
    Kete strategji duhet ta ndjek edhe shteti shqiptar,sepse tekefundit per 2 jave pushime njerezit nuk mundohen te kursejne,pasi edhe jane pushime per qejf.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fattlumi : 03-01-2011 mė 22:35

  15. #55
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    bravo shqiperia ajde edhe me lart
    Partizoni

  16. #56
    Shqiperia si bukuri natyrore eshte fantastike! Une kam vizituar shume qytete te shqiperise (per te mos thene te gjithe), edhe pushime verore kam kaluar ne bregdetin e jugut (vlore - jonufer -sarande) edhe jam sh e kenaqur.
    I vetmi problem eshte infrastruktura por ama per hotele e pasterti nuk eshte aspak keq. Edhe nje dhome me qera te marresh e jo hotel, i ke te tera kushtet brenda...

    Vjet nje cift i moshuar italjan vajti ne Sarande per te ndenjur 10 dite... por ka ndenjur tere muajin gusht, dhe kur i takova ne shtator me folen jashtezakonisht mire! Ishin sh te kenaqur dhe i kishin keshilluar te gjithe miqte e tyre qe te shkonin. Si keto, njof dhe disa te tjere qe kane preferuar vendet veriore, te cilet kane mbetur shume shume te kenaqur.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  17. #57
    Shume pozitive. Pa diskutim qe do rrisi numrin e turisteve te huaj ne Shqiperi. Sikur nje perqindje minimale nga lexuesit e CNN te bindet, do ket rritje te ndjeshme ne ruzimin shqiptar.

  18. #58
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Vjet nje cift i moshuar italjan vajti ne Sarande per te ndenjur 10 dite... por ka ndenjur tere muajin gusht, dhe kur i takova ne shtator me folen jashtezakonisht mire! Ishin sh te kenaqur dhe i kishin keshilluar te gjithe miqte e tyre qe te shkonin. Si keto, njof dhe disa te tjere qe kane preferuar vendet veriore, te cilet kane mbetur shume shume te kenaqur.
    ashtu edhe nje mik i imi. ka pas vizituar shqiperine para nja 10 vjetesh dhe i ka pas pelqyer shume. qe atehere shkon cdo vit. e njeh shqiperine shume me mire se une.
    madje para 2 vitesh u martua me nje vajze shqiptare.
    ai ia ka keshilluar shume miqeve te tij si psh nje cifti te cilet kane bere muajin e mjaltit diku ne jug.
    si personalisht ashtu edhe ne web kam njohur dhjetra te huaj qe kane vizituar shqiperine dhe opinionet e shumices jane shumica pozitive.

    nuk jane te gjithe ne kerkim te luksit.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  19. #59
    JUDO Maska e Gogi
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,669
    Mua me eshte dukur vend shume shume i mire plazhi nga rajoni i Jugut, kam qene ne Vlore Dhermi dhe Himare, nuk e di se mund te kete plazh me te mire se tek Dhermiu, ajo qe nuk me ka pelqyer ka qene vetem disa tabela me mbishkrime greqisht.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    ashtu edhe nje mik i imi. ka pas vizituar shqiperine para nja 10 vjetesh dhe i ka pas pelqyer shume. qe atehere shkon cdo vit. e njeh shqiperine shume me mire se une.
    madje para 2 vitesh u martua me nje vajze shqiptare.
    ai ia ka keshilluar shume miqeve te tij si psh nje cifti te cilet kane bere muajin e mjaltit diku ne jug.
    si personalisht ashtu edhe ne web kam njohur dhjetra te huaj qe kane vizituar shqiperine dhe opinionet e shumices jane shumica pozitive.

    nuk jane te gjithe ne kerkim te luksit.
    Po me ke shume te drejte se ka relativisht shume raste te tilla , por ky nuk eshte turizem !

    Turizmi eshte industri ! Me makinerite , teknologjine , fuqine punetore , disiplinen e punes , kualifikimin e punetoreve dhe me kontrollorin e cilesise se produktit ! Me marketingun , me shitesin etj.etj. mekanizma qe perbejne zinxhirin !

    Ndryshe do te flisnim per turizem qe ne kohen e Lord Bajronit ......

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •