Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 172
  1. #21
    Nganjehere mund te jesh aty dhe nuk 'te shikojne'. Zgjedhja ne liste eshte lajm i mire, eshte nje reklame me shume, jane te ardhura nga turizmi me shume, mundesi me shume....
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  2. #22
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Nese nuk besoni ne kapacitetin e turizmit te Shqiperise ne te ardhmen, shkoni dhe pyesni greket, kroatet dhe malazezet... se ata ju tregojne me mire. lol
    Shqiperia do te jete top-destinacion turistik per disa dekada me rradhe, ne kete pjese te Europes.

  3. #23
    Si eshte sherbimi ne restorante e hotele ne keto vendet perrallore dhe "te fshehura" te Shqiperise?

    P.S. Lajm shume i mire!

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Po nuk eshte te flasesh keq..Thjesht ne mendojme se ne baze te ketyre te dhenave do jete vertete keshtu e na duket sikur Shqiperia po ecen perpara..Po nuk eshte keshtu...Pastaj pse deri dje nuk e kishin vene ne listat e turizmit Shqiperine apo e zbuluan sot?
    Ti je goc me shkolle
    Kjo eshte nje pyetje e varfer
    Shqiperia cdo dite perparon, nga pak nga pak se e kemi filluar me mungesa te medha
    dhe gjithmon ka nje here te pare qe mezi e kemi pritur.
    Duhet te gezohemi per kete, pasi pavaresisht se nuk kemi infrastukturen e shume shteteve te tjera, se paku kemi aritur sigurine ne nivele te kenaqshme
    Deri dje nuk guxonin te vinin ambasadoret e jo me turistat.
    Dhe e di perse?
    Se i mernin peng me gjithe femije
    Gezohuni njerez
    Sado pak turiste te vijne e rendesishme eshte qe Shqiperia dhe shqiptaret tashme shihen si njerez te barabarte me te tjeret dhe jo si kriminele, sic i kishim nxjere namin vetes deri dje.
    Kjo i ben mire edhe dinjitetit te shqiptareve ne emigrim , kudo ku ata jane.
    Shqiperia tashme shihet si vend i respektuar dhe shqiptaret gjithashtu
    Te tjeret na hedhin lule mbi atdhe, kurse ne e mbulojme me balte.
    Pik e zeze.
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  5. #25
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    Ti je goc me shkolle
    Kjo eshte nje pyetje e varfer
    Shqiperia cdo dite perparon, nga pak nga pak se e kemi filluar me mungesa te medha
    dhe gjithmon ka nje here te pare qe mezi e kemi pritur.
    Duhet te gezohemi per kete, pasi pavaresisht se nuk kemi infrastukturen e shume shteteve te tjera, se paku kemi aritur sigurine ne nivele te kenaqshme
    Deri dje nuk guxonin te vinin ambasadoret e jo me turistat.
    Dhe e di perse?
    Se i mernin peng me gjithe femije
    Gezohuni njerez
    Sado pak turiste te vijne e rendesishme eshte qe Shqiperia dhe shqiptaret tashme shihen si njerez te barabarte me te tjeret dhe jo si kriminele, sic i kishim nxjere namin vetes deri dje.
    Kjo i ben mire edhe dinjitetit te shqiptareve ne emigrim , kudo ku ata jane.
    Shqiperia tashme shihet si vend i respektuar dhe shqiptaret gjithashtu
    Te tjeret na hedhin lule mbi atdhe, kurse ne e mbulojme me balte.
    Pik e zeze.
    Pyetja ishte retorike...Po une mendoj qe per shume turist do jete zhgenjim...lajmi eshte i mire ne vetvete po problemi eshte qe nuk ishte momenti i duhur ky per te shpallur Shqiperine nder pikat me turistike...Une kam nje shok argjentin dhe me kujtohet qe prinderit e tij u nisen per ne Shqiperi dhe pas 2 ditesh u kthyen...Me arsyen qe Ishte e lodhshme dhe jo komode..Une jam mese e lumtur qe Shqiperia te ec perpara..po me duket nje loje shume e piset kjo e Amerikaneve qe pas dy vitesh do krijohet nje ide jashte shtetit per Shqiperine, qe askush nuk do e preferoje me pasi e ka vizituar...sepse e dine qe Shqiperia mund te behet pike turistike se ka pamje te mrekullueshme...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  6. #26
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Si eshte sherbimi ne restorante e hotele ne keto vendet perrallore dhe "te fshehura" te Shqiperise?

    P.S. Lajm shume i mire!
    Ushqimi eshte shume i mire, cmimet jane te arsyeshme, lokalet mund te rregullohen edhe pak me mire....por te vetmin problem e shoh te mungesa e komunikimit ne anglisht.
    Me kishte tregu nje i huaj se diku ne jug te shqiperise, mishin e pules e kerkonte duke bo ko-ko-ko, e te lopes duke bo muuuuuuuu.

    Ne kete drejtim duhet te punojne ne te ardhmen.

  7. #27
    Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
    Ushqimi eshte shume i mire, cmimet jane te arsyeshme, lokalet mund te rregullohen edhe pak me mire....por te vetmin problem e shoh te mungesa e komunikimit ne anglisht.
    Me kishte tregu nje i huaj se diku ne jug te shqiperise, mishin e pules e kerkonte duke bo ko-ko-ko, e te lopes duke bo muuuuuuuu.

    Ne kete drejtim duhet te punojne ne te ardhmen.
    Me c'kam degjuar, sidomos per jugun e Shqiperise, cmimet e dhomave te hoteleve nuk jane aq te uleta. Habitem se si ne keto hotele apo restorante te jete punesuar nje staf qe nuk di gjuhe te huaja.

  8. #28
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
    Nganjehere mund te jesh aty dhe nuk 'te shikojne'. Zgjedhja ne liste eshte lajm i mire, eshte nje reklame me shume, jane te ardhura nga turizmi me shume, mundesi me shume....

    Po eshte lajm shume i mire, po sa keq qe nuk me duket ne favorin tone...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  9. #29
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Me c'kam degjuar, sidomos per jugun e Shqiperise, cmimet e dhomave te hoteleve nuk jane aq te uleta. Habitem se si ne keto hotele apo restorante te jete punesuar nje staf qe nuk di gjuhe te huaja.
    Cmimet nuk jane as te larta. Jane dyfish me lire se ne Malin e Zi, e shumefish me lire se ne Kroaci. Te huajt e bejne gjumin ne hotele, por zakonisht ushqehen jashte, neper restaurante te ndryshme jo luksoze...sepse restaurantet luksoze i kane edhe atje ne vendin nga vijne. Per ata interesante jane lokalet afer plazhit ose diku ne natyre...e qe zakonisht jane biznese te vogla familjare. Aty ka mungese te stafit qe komunikon ne anglisht.

  10. #30
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ky eshte lajm i mire! I hap rrugen Shqiperise ne fushen e turizmit, dhe i jep nje dore qe te zhvillohet akoma dhe me shume. Te gjithe e dime, dhe jemi koshient qe ka me shume vend per permisim, por prape, ja vlen. Riviera eshte e bukur, gati e pashfrytezuar nga dora e njeriut, qytetet e vjetra dhe karakteristike qe mbartin historite e tyre, jane po ashtu interesante per turistat dhe te gjithe te tjeret per ti eksploruar, malet e veriut e shume gjera te tjera... Sa per sistemin e hotelerise dhe sherbimeve, ka ecur goxha keto vitet e fundit. Pa polituazuar situaten fare atje, ka zhvillim. Nuk eshte me si me pare. Si turist nuk kalohet keq atje. Kenaqesh, gjen gjera qe europa apo pjesa e tjeter e botes nuk ti ofron.

    Lajmi eshte optimistik, dhe do i hyj ne pune Shqiperise ne vitet qe do vine. Nuk eshte e thene, se do i hypin gomereve dhe zbarkuan qe neser turistet atje, por ka prespektive shume per te ardhmen, dhe per vete njerezit atje, qe ti perdorin bukurite e natyres dhe mikpritjen e shqiptarit si perparesi per vete zhvillimin e ekononomise atje fillimisht dhe per kenaqesine e turisteve me pas. Te gjithe fitojne.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Pyetja ishte retorike...Po une mendoj qe per shume turist do jete zhgenjim...lajmi eshte i mire ne vetvete po problemi eshte qe nuk ishte momenti i duhur ky per te shpallur Shqiperine nder pikat me turistike...Une kam nje shok argjentin dhe me kujtohet qe prinderit e tij u nisen per ne Shqiperi dhe pas 2 ditesh u kthyen...Me arsyen qe Ishte e lodhshme dhe jo komode..Une jam mese e lumtur qe Shqiperia te ec perpara..po me duket nje loje shume e piset kjo e Amerikaneve qe pas dy vitesh do krijohet nje ide jashte shtetit per Shqiperine, qe askush nuk do e preferoje me pasi e ka vizituar...sepse e dine qe Shqiperia mund te behet pike turistike se ka pamje te mrekullueshme...
    Turizmi ne Shqiperi ka ende per te bere, sidomos duke u nisur nga zeroja, sic e filluam ne. Ajo qe dihet eshte qe ka permiresime dhe kete e ve re nga viti ne vit, sidomos dy vitet e fundit me permiresimin e infrastruktures. Nuk e di kur kane shkuar ne Shqiperi nga Argjentina, por nese do lexosh cfare thote departamenti i shtetit amerikan apo cfare pershtypje kane patur amerikane qe e kane vizituar Argjentinen, do pyesja cfare nuk iu ka pelqyer atyre nga Shqiperia. Shqiperia mbetet nje destinacion shume i pelqyeshem per bukurite qe ka, me cmimet qe ofron. Sfida e momentit per turizmin shqiptar, mbetet pastertia. Vendosja ne liste eshte nje reklame e mire dhe qe do jete shtyse per me shume permiresime.
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  12. #32
    sylar Maska e Jackie
    Anėtarėsuar
    21-10-2010
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    539
    Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
    Cmimet nuk jane as te larta. Jane dyfish me lire se ne Malin e Zi, e shumefish me lire se ne Kroaci. Te huajt e bejne gjumin ne hotele, por zakonisht ushqehen jashte, neper restaurante te ndryshme jo luksoze...sepse restaurantet luksoze i kane edhe atje ne vendin nga vijne. Per ata interesante jane lokalet afer plazhit ose diku ne natyre...e qe zakonisht jane biznese te vogla familjare. Aty ka mungese te stafit qe komunikon ne anglisht.
    Po ca flet o njeri.

    Ne mal te zi nje dhome hoteli ne budva na kushtoi 20euro. Me gjithcka brenda.
    Te darkosh ne nje restorant mesatar ,4 persona = 30 euro.

    ne shqiperi vetem nje zog fshati te ben 15euro. lol
    hotelet i ke 60euro e siper sezoni veror. dhe nuk ka kurrfar lluksi ne krahasim me turqine , kroacine e malin e zi. Plazhin gjithashtu e ke te piset nga vete lokalet rreth e perqark qe derdhin ujerat e zeza.

    nejse ...ne na intereson qe imazhi shqiperise te reklamohet per mire. por fatkeqsisht ky eshte realiteti.
    Against all odds..

  13. #33
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga B.Jack Lexo Postimin
    Po ca flet o njeri.

    Ne mal te zi nje dhome hoteli ne budva na kushtoi 20euro. Me gjithcka brenda.
    Te darkosh ne nje restorant mesatar ,4 persona = 30 euro.

    ne shqiperi vetem nje zog fshati te ben 15euro. lol
    hotelet i ke 60euro e siper sezoni veror. dhe nuk ka kurrfar lluksi ne krahasim me turqine , kroacine e malin e zi. Plazhin gjithashtu e ke te piset nga vete lokalet rreth e perqark qe derdhin ujerat e zeza.

    nejse ...ne na intereson qe imazhi shqiperise te reklamohet per mire. por fatkeqsisht ky eshte realiteti.
    Ku flejte ne Budva, ne spital a?
    Darka mundet me t'kushtu edhe 3 euro nese han burek.

    Kam qene edhe ne Budva, por po i krahasoi cmimet Ulqin-Vlore, apo Ulqin- Sarande. Secili artikull kushton me lire ne Shqiperi se ne Mal te Zi, duke i perfshi edhe restaurantet.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Mer ben pershtypje qe me perjashtime te pakta, ata qe nuk gezohen per Shqiperine , jane po ata qe e shajne qeverine ne cdo postim.
    Shqiperia do ishte e bukur dhe e pelqyeshme per turistet vetem po te jete ne pushtet PS. Perndryshe cmimet do jene te larta, papastertia skandaloze, rruget me gropa, hotelet e shtrenjta bile edhe bujaria e shqiptareve do u mungoje turistave.
    Mblidhni mendjen o njerez
    Tjeter Shqiperia e tjeter qeveria
    Qeveri ka nderuar shume ky vend, por Shqiperia mbetet e jona.
    E nese keni ndonje mendje se si behet me mire, ejani ta bejme se bashku.
    Mjaft futet gure nen rrotat e dheut tuaj.
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  15. #35
    sylar Maska e Jackie
    Anėtarėsuar
    21-10-2010
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    539
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    Mer ben pershtypje qe me perjashtime te pakta, ata qe nuk gezohen per Shqiperine , jane po ata qe e shajne qeverine ne cdo postim.
    Shqiperia do ishte e bukur dhe e pelqyeshme per turistet vetem po te jete ne pushtet PS. Perndryshe cmimet do jene te larta, papastertia skandaloze, rruget me gropa, hotelet e shtrenjta bile edhe bujaria e shqiptareve do u mungoje turistave.
    Mblidhni mendjen o njerez
    Tjeter Shqiperia e tjeter qeveria
    Qeveri ka nderuar shume ky vend, por Shqiperia mbetet e jona.
    E nese keni ndonje mendje se si behet me mire, ejani ta bejme se bashku.
    Mjaft futet gure nen rrotat e dheut tuaj.
    sa i ceket qe je.

    clidhje ka qeveria. shqiperia me cmime ka abuzu gjithmone si ne kohen e t'majteve ashu dhe ne te djathteve. pse e politizo cdo gje.

    ps. ilyrian spo bejme lojra fjalesh. hotel me 3 yje ,20euro kom pagu. m'duket se po flas shqip.
    Against all odds..

  16. #36
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga B.Jack Lexo Postimin
    ps. ilyrian spo bejme lojra fjalesh. hotel me 3 yje ,20euro kom pagu. m'duket se po flas shqip.
    Ok, B. Jack...po me duket shume lire.
    Ndoshta jashte sezonit, ndoshta......nejse futja.

  17. #37
    sylar Maska e Jackie
    Anėtarėsuar
    21-10-2010
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    539
    Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
    Ok, B. Jack...po me duket shume lire.
    Ndoshta jashte sezonit, ndoshta......nejse futja.
    n'fakt fund sezoni ka qene. fillimi shtatorit. por qe plazh behej akoma.
    Against all odds..

  18. #38
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga B.Jack Lexo Postimin
    n'fakt fund sezoni ka qene. fillimi shtatorit.
    Prandaj B. Jack...

    Me beso se ne korrik dhe gusht eshte me shtrenjte. Eshte top-destinacion i te ashtuquajturve VIP-a, nga Serbia, Mali i Zi etj.
    E ka oferten e vogel, dhe kerkesen shume te madhe gjate sezonit.

  19. #39
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Drit7 Lexo Postimin
    lajm teper i mir.... duhet me u vizitu Shqiperia se asht vend i botes se 3 dhe vendi i mbyllur jo se esht vend turistik..ve bast se rrall turist vijn me shum se 2 her,,.. me ato cmime qe jan ne Shqiperi do kalosh pushime ne Marbella ,pa pluhun ,me rrug per te ec njerezit,pa m.ut ne det...shko e vizito naj bregdet te Europes pastaj na shisni men ju....
    ne marbella??????? mos u bej qesharak aman...

    cmimet ne shqiperi nuk krahasohen me malin e zi sepse jane shume me te uleta, e ti po na e krason me spanjen...

    kam shetitur une bregdetin e vendeve tjera europiane dhe po te them 100% qe ti po ia fut kot...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #40
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Pyetja ishte retorike...Po une mendoj qe per shume turist do jete zhgenjim...lajmi eshte i mire ne vetvete po problemi eshte qe nuk ishte momenti i duhur ky per te shpallur Shqiperine nder pikat me turistike...Une kam nje shok argjentin dhe me kujtohet qe prinderit e tij u nisen per ne Shqiperi dhe pas 2 ditesh u kthyen...Me arsyen qe Ishte e lodhshme dhe jo komode..Une jam mese e lumtur qe Shqiperia te ec perpara..po me duket nje loje shume e piset kjo e Amerikaneve qe pas dy vitesh do krijohet nje ide jashte shtetit per Shqiperine, qe askush nuk do e preferoje me pasi e ka vizituar...sepse e dine qe Shqiperia mund te behet pike turistike se ka pamje te mrekullueshme...
    turizmi eshte nder pasionet e mia me te medha. udhetoj shpesh. disa here ne vit. perdori eshe mjaft faqe interneti per udhetare.
    te them te drejten kur lexoj opinionet e turisteve per shqiprine, shumica jane pozitive. rreth 60%.
    kjo per te te hedhur poshte ate qe the me lart.

    pastaj une personalisht nuk e njoh mire vendin tim. eshte turp ta them, por eshte e verteta.
    ne ato 3 "UNESCO world heritage sites" qe kemi nuk kam vizituar asnjerin.
    per aq sa kam vizituar une shqiperine, jemi shume shume prapa malit te zi. imagjino te krahasohemi me vende te tjera...
    problemi kryesore eshte transporti.
    ne kete aspekt jemi vendi i fundit ne europe.
    Vasudhaiva Kutumbakam

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •