Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 101
 1. #41
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Ne Elbasan vetvaren nga tre cdo dite.
  Kete e dine te gjithe
  A ju jeni ftof ne thyb.
  Ca t'bojm lol ka fillu bora dhe ngrica ketu ne NY , eshte normale ! Po andej nga Shqiperia shikoj qe nje pjese si e jotja qeka ftof ne koke dhe eshte problem i madh !

  Se p.ordhet e b.ythes edhe durohen , por p.ordhet e mendjes dhe te gojes nuk durohen hic !

  Ha....ha...ha...

  Se bona shaka !

  Po shiko interesohu nji here se sa % e popullsise eshte e diagnostikuar ne Shqiperi me semundje mendore dhe cili eshte raporti real me ata qe nuk jane diagnostkuar si te tille ! D.m.th. sa te tjere duhet te jene por qe nuk jane diagnostikuar si te tille . Interesohu dhe silli ketu shifrat !

  Une i kam shifrat nga institucionet shqiptare . Kur t'i sjellesh ti na be edhe analizen sociale po pate mundesi !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bamatat : 07-01-2011 mė 10:00

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-12-2010
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ja edhe ktu nje grup i vogel qe diskuton rreth kesaj ceshtje mund te marrim flake lehte kur flasim rreth kesaj teme jo me po te ishim nen efektet e alkolit dhe te ishim perball me njeri tjetrin kushedi car do ndodhte sidomos po ta shpinim punen deri te bindjet tona politike

  ... Ska gje me te mire se gjakftohtesia...

 3. #43
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ironia e fatit, po flisnit per Elbasanin kur....

  07 Janar 2011 - 15:49 | Shqiperi

  Elbasan, plagoset me armė njė 45-vjecar

  ELBASAN- Plagosje me armė zjarri nė Elbasan. Njė 45-vjecar i identifikuar si Artur Biba, ka mbetur i plagosur sot pas tė shtėnave me armė zjarri. Ngjarja ndodhi nė lagjen “5 Maj” ndėrsa autorėt nuk janė identifikuar ende.

  Sipas policisė sė kėtij qyteti 45-vjecari u qėllua nga njė automjet, tė cilin dyshohet se e kishte parakaluar me makinėn e tij. Pas njė grindje pėr parakalimin, Artur Biba ėshtė qėlluar me armė. Policia e mbėrritur menjėherė nė vendngjarje ka nisur hetimet pėr zbardhjen e plotė tė ngjarjes dhe pėr identifikimin e autorėve.

  I plagosuri ėshtė transportur menjėherė drejt spitalit tė Elbasanit.
  (m.a/BalkanWeb)

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Vetvrasjet nė Shqipėri nė shifra rekord

  Vetvrasjet nė Shqipėri kapin shifra rekord. Njė studim i institutit tė shėndetit publik tregon se vetėm nė Tiranė 11,4 % e femrave dhe 6,2 % e meshkujve mendojnė vetvrasjen. Specialistet kėrkojnė bashkėpunimin e mediave pasi sipas tyre pėrshkrimet me sensacion tė ngjarjeve, ndikojnė nė shtimin e rasteve tė vetvrasjeve.

  Vetvrasjet
  Eshtė njė fakt i pa mohueshėm tashmė, qė nė dekadėn e tranzicionit, pėr shkak tė njė vakumi shpirtėror, ideologjik dhe moral, si dhe problemeve tė pabarazisė ekonomike, faktorė kėta qė i dhanė tipare tė reja shoqėrisė shqiptare, e cila qė atėherė po pėrjeton njė krizė identiteti, fenomeni i vetėvrasjes ėshtė bėrė pjesė e jetės sė pėrditshme tė shqiptarėve. Ēdo ditė nėpėr gazeta lexojmė mbi njė apo dy vetėvrasje apo tentativa vetėvrasjesh, qė pėr nga mėnyra ngjasojnė shumė me njėra-tjetrėn. Ashtu siē mund tė pritej nė njė periudhė tranzicioni gjithėpėrfshirės, problemet e shėndetit mendor kanė dalė dukshėm nė pah. Shqiperia gjithmone e me teper pas ndryshimeve te mėdha politike tė pas vitit 1990 po influencohet nga ndryshime po aq dramatike tė mėnyrės sė jetesės dhe tė mjedisit, c’ka e ekspozon individin shqiptar gjithmonė e me shumė ndaj risqeve pėr shėndetin.
  Problemet e shėndetit mendor mendohet se pėrbėjnė njė nga shkaqet kryesore te sėmundshmėrise dhe paaftėsisė nė tė gjithė botėn dhe mendohet se njė nė katėr familje ka eksperienca me njė shėndet mendor tė keq, nderkohė qė depresioni madhor unipolar konsiderohet shkaku kryesor i paaftėsisė. Ne Shqiperi informacioni lidhur me shendetin mendor eshte mjaft i copėzuar dhe i paplotė. Pėrvec tė dhėnave mbi vetėvrasjet tė cilat tregojnė rritje pėr tė gjitha grupmoshat, plus disa tė dhėna mbi pėrdoruesit e drogės qė pėrdorin shėrbimet shendetėsore, ka shumė pak informacion, pa folur pėr studime analitike mbi shėndetin dhe mirėqenenien.
  II. Shkaqet
  1. Shėndeti mendor
  2. Shkaqet ekonomike
  3. Shkaqet sociale
  4. Varėsia nga alkooli, droga dhe medikamentet
  Shėndeti mendor
  Ky ėshtė njė ndėr faktorėt madhorė qė e shtyjnė njė ididivid nė vetėvrasje. Informacioni nė lidhje me barrėn nga problemet e shėndetit mendor nė Shqipėri ėshtė jashtėzakonisht i paplotė e madje disa herė kontradiktor. Ēregullimet mendore u shfaqėn si shkak i vdekshmėrisė vetėm pas vitit 1990. Mė pas ato bien nga 3.5 nė 1.9, duke mbetur nė pėrgjithėsi konstante deri nė vitin 2001, kur ka njė rritje tė konsiderueshme deri dy herė pėr tė arritur nė 3.7 pėr 100 mijė banorė. Ērregullimet mendore dhe emocionale janė pjesė e realitetit tė pėrditshėm, e megjithatė kjo sferė e sėmundjeve mbetet mė pak e njohur dhe e pranuar dhe mė e stigmatizuar nga shoqėria. Ky ėshtė edhe nėj factor i rėndėsishėm i neglizhencės sė trajtimit tė tyre qė ēon nė mėnyrė tė pashmangshme drejt vetėvrasjes. Nė kėtė drejtim, nuk mund tė rrimė pa pėrmendur rolin e medias. Shumė herė stigma qė rrethon personat e prekur nga sėmundje mendore nė Shqipėri ndikohet negativisht nga shtypi dhe emisionet e reportazhet televizive, ku zelli pėr informacione sensacionale dominon mbi etikėn profesionale. Si pasojė, ėshė ende e zakonshme tė gjenden nė shtypin e ditės, ose nė mediat e tjera tė gjejmė tituj shokues si: ‘njė ditė nė shtėpinė e tė ēmendurve’ ose nofka tė ngjashme pėr tė sėmurėt. E njėjta vlen edhe pėr imazhet televizive, ku shfaqen sjelljet mė tė ēuditshmė tė personave me skizofreni pa empatinė ose ndjeshmėrinė normale qė tregohet zakonisht pėr njė peson tė sėmurė. Kėto pamje gjenerojnė njė imazh negativ tė sėmundjes mendore nė publik, frikė nga personat qė vuajnė nga kėto sėmundje dhe njė tendencė pėr t’i shmangur dhe izoluar ato. Si pasojė, stigma dhe diskriminimi vetėm mund tė rriten vazhdimisht.Shpesh, nė dramė dhe letėrsi, vetėvrasja romantizohet dhe paraqitet tėrheqėse, duke u pėrshkruar me terma tė tillė si “gjest fisnik dhe i lartė”. Mirėpo, nė tė vėrtetė, nė Shtetet e Bashkuara, dukuria e vetėvrasjes ėshtė cilėsuar si krizė kombėtare, duke rezultuar nė 32 mijė vdekje nė vitin 1994 dhe nė 110 mijė hospitalizime pėr tentativė vetėvrasjeje
  Shkaqet ekonomike
  - Papunėsia
  - Humbjet ne sistemin piramidal
  - Emigracioni
  - Papunėsia ėshtė njė faktor madhor qė, pėrveē nevojės ekonomike, krijon tek individi ndjenjėn e tė qenit i pavlefshėm. Pėrveē papunėsisė sė regjistruar ka njė numėr tė madh personash qė, ose kanė humbur besimin tek sistemi, ose pėrpiqen tė gjejnė punė tė pėrkohshme jozyrtare (punėsim i paregjistruar). Njė studim i vitit 1998 zbuloi rreth 150 mijė persona tė papunė dhe tė paregjistruar qė pėrbėjnė 7% tė popullsisė nė moshėn 15 vjeē. Shifrat pėr papunėsinė e regjistruar nė zyrat e punėsimit tregojnė se 60% e personave qė kėrkojnė punė i pėrkasin grupmoshės 16-34 vjeē.
  Studimi ndėrmjet manaxherėve tė shėndetit, personelit mjekėsor dhe pėrfaqėsuesve tė familjeve tregoi se shkaku kryesor pėr ēreullimin e shėndetit mendor dhe si pasojė shtysat drejt vetėvrasjes perceptohej tė ishte pikėrisht kjo situatė.
  - Pėr pjesėn mė tė madhe tė historisė sė pasluftės, nė Shqipėri ishte i pranishėm njė regjim komunist vecanėrisht i ashpėr qė nuk toleronte asnjė disidencė shtypi, cdo formė tė praktikave fetare dhe e mbajti vendin tė izoluar nga pjesa tjetėr botės. Vetėm nė fillim tė viteve 1990 u vendos demokracia shumėpartiake, paralelisht me lirinė e fjalės dhe ndėrgjegjes. Shumė shqiptarė lanė vendin nė kėrkim tė punės dhe paratė e dėrguara prej tyre kanė qenė dhe mbeten njė burim i rėndėsishėm tė ardhurash pas kolapsit tė bazės industriale tė periudhės komuniste tė vendit.
  Emigrimi nė vendet e huaja, qė nuk ekzistonte nė Shqipėri deri nė vitin 1989 ka ndikuar nėmėnyrė dramatike nė demografinė shqiptare, si dhe nė jetėn sociale dhe ekonomike tė vendit. Emigracioni i njė pjestari tė ēiftit, shpesh i shoqėruar nga fėmijė tė moshės shkollore, ndonėse me njė natyrė tė pėrkohshme, ka shkaktuar problemet e vazhdimėsisė sė jetės familjare dhe sociale, ka kėrcėnuar strukturat tradicionale tė familjes, ka prodhuar mė tepėr rreziqe pėr njė shendet tė varfėr mendor.
  Personat nė moshė tė thyer janė njė tjetėr kategori e prekur nga anėt negative tė emigracionit. Njė studim I kryer me personat e moshuar nė vitin 1997, nė qytetin e Tiranės, tregoi se shumė gra tė moshuara jetonin vetėm dhe nė kushte tė paqendrueshme social-ekonomike, si pasojė e vėshtirėsive ligjore tė hasura pėr t’u ribashkuar me fėmijėt e tyre qė punonin jashtė vendit, duke qenė njė faktor shtesė nė morinė e shkaqeve tė vetėvrasjeve.
  - Tė paktėn nga ana statistikore ekonomia filloi rimėkėmbjen nė vitin 1993, nė sajė tė reformave strukturore dhe tė shfaqjes sė sektorit privat. Por, kjo rritje pėrfundoi papritur nė vitin 1997, me kolapsin e njė skeme mashtruese investimesh qė precipitoi nė trazira tė papritura ekonomike, sociale dhe politike. Vendi ra nė njė periudhė anarkie, gjatė sė cilės mbi dy mijė persona u vranė dhe shumė ndėrtime u shkatėrruan. Pasojat ekonomike tė krizės ishin gjithashtu tė rėnda, u rrit papunėsia dhe shumė familje ranė nė varfėri. Kjo dukuri ende sot vazhdon tė shfaqė pasojat e saj nė shėndetin mendor dhe masat ekstreme, siē ėshtė vetėvrasja.
  Shkaqet shoqėrore
  - Kriza e identitetit (veēanėrisht mosha rinore)
  - Konfliktet nė familje
  - Stresi
  - Konfliktet ndėrpersonale
  Njė aspekt tjetėr i arsyeve qė cojnė nė vetėvrasje, janė edhe shkaqet sociale, ku faktor madhor ėshtė kriza e identitetit, qė ėshtė pasojė e mungesės sė pikave tė referimit. Nga njė sistem i izoluar totalitar, me njė figurė qendrore dhe mjetet dhe organet pėr ruajtjen e kėtij organizimi, shqiptarit iu desh tė pėrballej me njė situatė krejtėsisht tė re qė ofronte mundėsi tė pakufizuara zgjedhjeje pėr jetėn e vet, pa njė drejtim, pa njė orientim, pa mjetet pėr t’u pozicionuar diku nė kėtė botė tė re qė iu hap pėrpara, e mbi tė gjitha nė njė gjendje ateizmi tė induktuar. Pasojė e kėtij ēorientimi ishin ndryshimet nė strukturėn e familjes shqiptare, kontradiktat nė familje, pėrfshi dhe dhunėn ndaj grave dhe tė miturve, stresi, qė nė shumicėn e rasteve pėrfton pėrmasat e kompromentimit tė shėndetit mendor, konfliktet ndėrpersonale pėr shkak tė bindjeve ideologjike, kthimit tė pronave, pėrplasjes sė brezave. Nė dhjetėvjecarin e fundit, si nė tė gjitha fusha, edhe familja pėsoi ndryshime nė strukturėn e saj. U rrit shumė numri i divorceve dhe kjo bėri qė tė rritj numri i familjeve me njė prind. Ndonėse nuk ka tė dhėna tė qarta, familjet me njė prind tė vetėm, si pasojė e vdekjes sė prindit tjetėr, pėrbėn pjesėn dominuese. Nga disa studime tė pjesshme, tregohet se gratė dejtojnė 80% tė familjeve me njė prind.
  Dhe ky ėshtė njė faktor madhor stresi qė shpesh mund tė ketė pasoja dramatike si vetėvrasja. Tashmė dihet se dhuna nė familje i kapėrcen tė gjithė kufijtė dhe ėshtė przente nė tė gjitha kulturat dhe cėnon kyesisht gratė dhe shėndetin mendor tė fėmijėve. Dhuna ndaj grave ėshtė njė problem i thellė shėndetėsor qė ka pasojė vdekjen dhe plagosjen, cėnon mirėqenien e grave dhe shkatėrron dinjitetin dhe vetėvlerėsimin e tyre. Si rezultat i traditave tė forta patriarkale tė Ballkanit, shoqėria shqiptare ka qenė historikisht e dominuar nga meshkujt. Gave u ėshtė diktuar prej kohėsh qė tė pranojnė rolin e tė nėnshtruarave. Gjatė regjimit komunist u krijua njė hendek i thellė midis teorisė pėr emancipimin e gruas dhe realitetit tė saj tė pėrditshėm. Mė 1991, pas pėrmbysjes sė regjimit komunist, pas ndryshimet qė pėsoi shoqėria shqiptare, filluan pėrpjekjet pėr emancipimin e grave. Megjithatė, barazia gjinore ėshtė pėr shoqėrinė shqiptare njė parim i ri, qė nuk ėshtė pėrqafuar ende nga njė pėrqindje e konsiderueshme e popullsisė.
  Dhe, pikėrisht kjo dukuri i vėndos gratė pėrballė rrezikut tė shumė problemeve tė shėndetit mendor dhe fizik, si plagosjet, depresioni, ankthi, shqetėsimet e stresit post-traumatik, vetėvlerėsimi i ulėt, pag! jumėsia e deri nė pasoja fatale, si ėshtė vetėvrasja.
  Varėsia kimike (alkooli, drogat, medikamentet)
  Mendohet qė nė Shqipėri, numri I pėrdoruesve tė drogės e kalon numrin 20 000. Ndėrkohė qė pėdorimi I alkoolit mbetet njė problem I dukshėm dhe ėshtė llogaritur se abuzimi me tė I kushton vendit rreth 5 pėr qind tė prodhimit tė pėrgjithshėm kombėtar. Kėto substanca modifikojnė perceptimin e realitetit. Duke marrė parasysh specifikat e zhvillimit psikik nė adoleshencė, alkooli pėrbėn rrezik tė madh nė stabilizimin e psikikės. Dukuria e pėrdorimit tė alkoolit ėshtė mė e shpeshtė tek meshkujt adultė. Njė studim i fundit, i kryer nga ISHP, tregoi se prevalenca e pėrdorimit tė alkoolit nė qytetin e Tiranės, ndėrmjet popullaės adulte isht 22% dhe prevalenca ndėrmjet meshkujve ishte 10 herė mė e lartė se tek femrat. Pėrdorimi i rregullt i alkoolit dhe drogave ēon nė varėsi fizike dhe psikike dhe nė momente depresive, kjo varėsi e ēon individin nė vetėvrasje.
  III. Faktorėt e riskut pėr vetėvrasje
  Arsyeja pse njė individ kryen vetėvrasje, shpesh ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktohet. Nga shtysat madhore mė tė shpeshta janė: dėshpėrimi, humbja e shpresės, sėmundja, papunėsia, humbja e njė marrėdhėnieje, vdekja e njė personi tė dashur, faji dhe zhgėnjimet psikotike.
  IV. Natyra e vetėvrasjeve
  Sipas studimeve modeste qė janė bėrė nė kėtė fushė, ėshtė vlerėsuar qė nė Shqipėri, shkalla e vetėvrasjeve ėshtė nė rritje, duke arritur nė 110 raste nė vitin 2001, me njė predominim dėrrmues nė meshkuj. Vetėvrasjet pėrbėjnė shkakun kryesor tė vdekjes nė grupmoshėn 15-19 vjeē, ndėrkohė qė ėshtė me e shpeshtė nė moshat e mesme, mbi 40 vjeē.
  Megjithėse kjo numri i tentativave pėr vetėvrasje ėshtė mė i madh tek femrat, numri i vetėvrasjeve tė realizuara ėshtė mė i shpeshtė tek burrat, tė cilėt, zakonisht zgjedhin armėt pėr tė realizuar kėtė qėllim, ndėrsa femrat parapėlqejnė helmin, zakonisht fostoksinėn.
  V. Ndikimi nė shoqėri
  Njė ndėr pasojat negative tė dukurisė sė vetėvrasjes, pėrveē humbjes sė njė qenieje njerėzore, ėshtė edhe ndikimi nė shoqėri. Shembulli qė i jepet rinisė, si njė mėnyrė e lehtė pėr zgjidhjen e problemeve pėrbėn njė rrezik shumė tė madh. Gjithashtu, duhet pėrmendur edhe pasojat negative tek tė afėrmit e viktimės, qė mund tė ēojė nė drama tė tjera shpirtėrore.
  Dhe jo pa rėndėsi janė edhe dėmet ekonomike, duke patur parasysh qė ata qė vetėvriten janė kryesisht meshkuj, tė cilėt janė kryefamiljarė dhe burimi kryesor i tė ardhurave.
  VI. Propozimi pėr parandalimin e kėsaj dukurie
  Vetėvrasjet mund tė reduktohen ndjeshėm me anė tė zbulimit tė hershėm dhe trajtimit efektiv tė shkaqeve tė tij. Nė Shqipėri nuk ka struktura shtetėrore apo dhe joshtetėrore qė synojnė parandalimin e vetėvrasjeve.
  Trajtimi i dukurisė sė vetėvrasjes konsiston nė kėto pika:
  • Identifikimi i personave me tendenca vetėvrasėse
  • Ndihmė psikologjike dhe sociale
  • Pėrmirėsimi i kushteve ekonomike
  • Rehabilitimi i personave qė kanė tentuar vetėvrasjen
  - Duhet patur parasysh se asnjė pėrpjekje pėr vetėvrasje nuk duhet anashkaluar dhe nėnvlerėsuar! Rreth 30-40 pėr qind e kėtyre viktimave kanė bėrė mė parė njė tentativė dhe rreziku i njė vetėvrasjeje tė suksesshme pėr kėta persona ėshtė 100 herė mė i lartė nė vitin e parė pas tentativės.
  - Shqipėria ka vetėm 1,5 mjekė psikiatėr pėr ēdo 100 mijė banorė dhe shėrbimet psikiatrike janė jashtėzakonisht tė centralizuara nė kaėr rrethe. Nuk ka mė tpėr se dyqind infermiere qė punojnė nė mjediset shėndetėsore tė shėrbimit tė psikiatrisė dhe kurrikuli pėr arsimimin e infermierėve nuk e pėrfshin diagnozėn dhe trajtimin e problemeve psikiatrike. Kujdesi psikiatrik, jo vetėm qė ėshtė ofruar tradicionalisht nw mwnyrw tė centralizuar, por edhe mbetet i orientuar drejt aspekteve biologjike dhe i fokusuar drejt simptomave. Ndėrkohė qė shėrbimi i psikoterapisė pothuajse nuk ekziston nė Shqipėri. Pėrveē katėr spitaleve psikiatrike nė vend, tashmė funksionojnė tė paktėn 6 qendra komunitare tė shendetit mendor nė rrethe tė ndryshme tė vendit.
  - Krijimi i ambienteve tė mira tė jetesės dhe punės mund tė ndihmojnė nė rritjen e vetėvlerėsimit tek individi dhe harmoninė brenda shoqėrisė nė ruajtjen e marrdhėnieve tė mira shoqėrore, gjė qė i mundėson individit qė tė pėrballojė mė mirė situatat dhe ngjarjet stresuese. Nga ana tjetėr, zbutja e problemeve si papunėsia, pėrjashtimi shoqėror dhe varfėria kanė ndikim tė ndjeshėm nė reduktimin e problemeve tė shėndetit mendor.
  VII. Objektivat e politikės qė duhet tė ndiqet pėr pėrmirėsimin e shėndetit mendor:
  - Krijimi i kushteve tė jetesės dhe punės qė ndihmojnė pėr njė shėndet mendor mė tė mirė
  - Krijimi i shėrbimeve moderne tė shėndetit mendor, sidomos nė drejtim tė hetimit tė hershėm dhe trajtimit efikas.
  - Plotėsimi i nevojave tė tė rinjve, tė cilėt janė veēanėrisht tė predispozuar pėr ēregullime mendore
  - Thyerja e tabuve nė lidhje me problemet e shėndetit mendor, nė mėnyrė qė njerėzit tė mos heqin dorė nga kėrkimi i ndihmės dhe mjekimit.
  - Sensibilizimi i autoriteteve kombėtare dhe opinionit publik pėr pėrballimin e sfidave.
  - Futja e shėrbimit tė psikologut dhe asistentit social nė sistemin shkollor.
  - Trajnimi i mėsuesve nė fushėn e psikologjisė sė moshės sė adoleshencės.

  Njė mėnyrė e parandalimit tė vetėvrasjeve ėshtė trajtimi i ēregullimeve mendore dhe/ose emocionale qė kanė ēuar nė tendenca vetėvrasėse. Megjithėse shumica e personave potencialė pėr tė kryer vetėvrasje nuk u drejtohet pėr ndihmė qendrave tė specializuara, ata pėrpiqen tė kėrkojnė ndihmė me sa munden. Kur pyeten pėr kėtė, shumica i deklarojnė qėllimet e tyre pėr vetėvrasje.
  Specialistėt e shėndetit mendor duhet tė reagojnė me shpejtėsi dhe tė veprojnė me vendosmėri nė njė gjendje krize. Terapisti duhet tė jetė i gjindshėm nė ēdo kohė dhe tė tjerėt, si anėtarėt e familjes, mjekėt, miqtė dhe klerikėt duhet tė vihen nė gatishmėri. Trajtimi i pacientėve me tendenca vetėvrasėse kėrkon shumė mjeshtėri, empati, durim dhe mirėkuptim. Nuk ka njė terapi apo mjekim qė tė jetė i vlefshėm nė tė gjitha rrethanat dhe rastet. Terapistėt qė merren me kėtė ēėshtje duhet tė kenė shumė pėrvojė dhe tė jenė nė gjendje qė tė sakrifikojnė dhe pėrballojnė ndėrhyrjen nė jetėn e tyre personale.
  Terapitė konjitive dhe bihejviorale janė shumė tė suksesshme nė trajtimin e pacientėve me risk, me anė tė futjes sė koncepteve tė reja mbi mėnyrėn e sjelljes dhe tė menduarit dhe nė gjetjen e zgjidhjeve dhe qendrimeve tė reja ndaj problemeve. Terapia konjitive synon ta aftėsojė pacientit qė tė njohė ndhenjat e veta, positive apo negative dhe tė zbulojė mėnyra tė tjera tė menduari. Ndėrsa terapia bihejviorale pėrfshin zhvillimin e aftėsive pėr zgjidhjen e problemeve, aftėsive shoqėrore dhe mėnyrave pėr pėrballimin e stresit, depresionit dhe ankthit.
  VIII. Strategjia e OBSH
  Strategjia e Kujdesit Primar pėr Shėndetin pėrfshin kėta elementė themelorė:
  - Organizimi i veprimtarive globale, rajonale dhe kombėtare pėr rritjen e ndėrgjegjėsimin nė lidhje me sjelljet me natyrė vetėvrasėse dhe parandalimin e tyre efektiv.
  - Forcimi i kapacitetit tė vendeve pėr tė zhvilluar dhe vlerėsuar politika dhe plane pėr parandalimin e vetėvrasjeve.
  Objektivat e OBSH
  - Mbėshtetje dhe trajtim tė popullatave me risk (psh. Njerėz me depression, tė moshuar, tė rinj)
  - Reduktim i mjeteve mundshme pėr vetėvrajse (substanca toksike, armė etj)
  - Krijimi i grupeve tė suportit tė tė mbijetuarit nga vetėvrasjet
  - Trajnim i punonjėsve tė shėndetit primar dhe sektorėve tė tjerė.
  Aktivitetet e OBSH
  - Studim i shkallės sė vdekshmėrisė nga vetėvrasjet
  - Ndihmė teknike pėr vendet e ndryshme
  - Seminare rajonale dhe kombėtare
  - Sensibilizim
  - Studime mbi sjelljet me natyrė vetėvrasėse
  IX. Pėrcaktimi i detyrave tė ēdo pjesėtari tė shoqėrisė pėr tė parandaluar kėtė dramė.
  Tė afėrmit dhe miqtė duhet tė jenė vigjilentė ndaj personit qė shfaq tendencė pėr vetėvrasje dhe pėr ta kuptuar kėtė duhen patur parasysh disa shenja paralajmėruese, si:
  - Kėrcėnimet verbale si “Do ishe mė mirė pa mua” apo
  “Mbase unė nuk do jem mė…”
  - Shprehje e mungesės sė shpresės apo zhgėnjim
  - Tentativa tė mėparshme pėr t’u vetėvrarė.
  - Sjellje e guximshme dhe e rrezikshme pėr vetė personin
  - Ndryshime nė personalitet (mbyllje nė vetvete, agresivitet, ndryshime tė gjendjes shpirtėrore).
  - Depresion.
  - Personi i fal tė tjerėve gjėra tė tija me vlerė
  - Mungesė interesi pėr tė ardhmen.
  Ēfarė duhet bėrė nėse njė i afėrm apo shok shfaq tendenca vetėvrasėse?
  - Besoji instiktit tėnd dhe beso se personi ėshtė nė gjendje tė kryejė vetėvrasje.
  - Fol me personin pėr kėtė shqetėsim dhe siguroje pėr mbėshtetjen dhe ndihmėn tėnde.
  - Drejtoji pyetje tė drejtpėrdrejta. Sa mė i hollėsishėm tė jetė plani i tyre, aq mė imediat ėshtė rreziku qė ta realizojnė.
  - Ki parasysh se gjėja mė e rėndėsishme ėshtė tė dėgjosh.
  - Drejtohu tek njė specialist – edhe nėse personi e kundėrshton njė gjė tė tillė.
  - Mos e lėr vetėm atė person.
  - Mos u beto se do ta mbash sekretin e tij.
  - Mos reago i tronditur dhe mos e gjyko personin.
  - Mos jep kėshilla, sepse mund tė krijosh distancė mes teje dhe atij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga 2043 : 07-01-2011 mė 10:26
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 5. #45
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Anėtarėsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,141
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Hidhet nga trageti njė 30 vjeēar shqiptar, po kėrkohet trupi i tij

  Njė 30 vjeēar eshte hedhur nga trageti i linjės Durrės-Bari ndersa trupi i tij ende rezulton i zhdukur. Ngjarja ndodhi gjatė orėve tė natės, 4 orė pas nisjes sė tragetit nga Durrėsi. Mesohet se 30 -vjeēari po udhėtonte me te fejuarn e tij me te cilen ka patur disa mosmarreveshje, te cilat mendohet se kane ēuar ne ngjarjen e rende. Policia po kėrkon pėr gjetjen e trupit tė 30-vjeēarit, i cili paraditen e sotme u identifikua nga Agjencia me te cilen udhetonte, Eduard Teodori. Per gjetjen e tij jane angazhuar 5 tragete dhe njė helikopter.

  shekulli.com.al
  Kjo duhet te klasifikohet te krizat e dashurise
  Fajin per kete ngjarje duhet me ja adresu qeverise dhe Brukselit qe liberalizoi vizat...........

 6. #46
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Hidhet nga trageti njė 30 vjeēar shqiptar, po kėrkohet trupi i tij

  Njė 30 vjeēar eshte hedhur nga trageti i linjės Durrės-Bari ndersa trupi i tij ende rezulton i zhdukur. Ngjarja ndodhi gjatė orėve tė natės, 4 orė pas nisjes sė tragetit nga Durrėsi. Mesohet se 30 -vjeēari po udhėtonte me te fejuarn e tij me te cilen ka patur disa mosmarreveshje, te cilat mendohet se kane ēuar ne ngjarjen e rende. Policia po kėrkon pėr gjetjen e trupit tė 30-vjeēarit, i cili paraditen e sotme u identifikua nga Agjencia me te cilen udhetonte, Eduard Teodori. Per gjetjen e tij jane angazhuar 5 tragete dhe njė helikopter.

  shekulli.com.al

  me te shumten e rasteve ngjarje te tilla dalin ne rezultat vrasje edhe jo vetvrasje. do zoti ti gjejn trupin.
  I LOVE GOD

  j&g

 7. #47
  Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
  Anėtarėsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
  Mosha
  38
  Postime
  585
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Kaq te pa afte jane keta njerez?!

  Ata te ministrise se brendeshme duhen cuar per sapun. Edhe ne 97' kur nuk ekzistonte shteti nuk kishte kaq krime. Per cfare paguhen ata, per te rrahur pensionistet kur dalin ne ndonje protest. Ne me mire funksionojme pa shtet se me keto plehra.
  Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

  Nisuni ju para, sa te therras Saliun

 8. #48
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  Edhe per problemet e dashurise e dy njerezve e paska fajin shteti ?

  Te ishte kaq perfekt shteti nuk do kishte ndodhur asnje vrasje ne bote, Kaq gje s'kuptoni ju ?

  Mos flisni pa pike llogjike , s'jeni kalamoj te vegjel
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Noellag : 07-01-2011 mė 11:58
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

 9. #49
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  ka lezet sa me kulture,,,,
  cdo problem me vrasje
  hajde te mos kene edukate pastaj haaaa

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Hidhet nga trageti njė 30 vjeēar shqiptar, po kėrkohet trupi i tij

  Njė 30 vjeēar eshte hedhur nga trageti i linjės Durrės-Bari ndersa trupi i tij ende rezulton i zhdukur. Ngjarja ndodhi gjatė orėve tė natės, 4 orė pas nisjes sė tragetit nga Durrėsi. Mesohet se 30 -vjeēari po udhėtonte me te fejuarn e tij me te cilen ka patur disa mosmarreveshje, te cilat mendohet se kane ēuar ne ngjarjen e rende. Policia po kėrkon pėr gjetjen e trupit tė 30-vjeēarit, i cili paraditen e sotme u identifikua nga Agjencia me te cilen udhetonte, Eduard Teodori. Per gjetjen e tij jane angazhuar 5 tragete dhe njė helikopter.

  shekulli.com.al

  me te shumten e rasteve ngjarje te tilla dalin ne rezultat vrasje edhe jo vetvrasje. do zoti ti gjejn trupin.
  Hidhet nje budalla ne lum, i shkojne 5 tragete nga mrapa

 11. #51
  sylar Maska e Jackie
  Anėtarėsuar
  21-10-2010
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  544
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Hidhet nga trageti njė 30 vjeēar shqiptar, po kėrkohet trupi i tij

  Njė 30 vjeēar eshte hedhur nga trageti i linjės Durrės-Bari ndersa trupi i tij ende rezulton i zhdukur. Ngjarja ndodhi gjatė orėve tė natės, 4 orė pas nisjes sė tragetit nga Durrėsi. Mesohet se 30 -vjeēari po udhėtonte me te fejuarn e tij me te cilen ka patur disa mosmarreveshje, te cilat mendohet se kane ēuar ne ngjarjen e rende. Policia po kėrkon pėr gjetjen e trupit tė 30-vjeēarit, i cili paraditen e sotme u identifikua nga Agjencia me te cilen udhetonte, Eduard Teodori. Per gjetjen e tij jane angazhuar 5 tragete dhe njė helikopter.

  shekulli.com.al

  me te shumten e rasteve ngjarje te tilla dalin ne rezultat vrasje edhe jo vetvrasje. do zoti ti gjejn trupin.
  po ky miku c'pati?Apo mori vesh qe i flirton e dashura n'forum me brarin? lol
  Against all odds..

 12. #52
  Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
  Anėtarėsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
  Mosha
  38
  Postime
  585
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga B.Jack Lexo Postimin
  po ky miku c'pati?Apo mori vesh qe i flirton e dashura n'forum me brarin? lol
  Cfare, Brari ka dashnore.... qe kur keshtu!!!!

  E kam thene une, ai djal dicka na fsheh.
  Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

  Nisuni ju para, sa te therras Saliun

 13. #53
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  14 Janar 2011 - 21:47 | Shqiperi


  Tiranė, sherr me thika mes dy grupeve, plagosen dy persona
  Tiranė, sherr me thika mes dy grupeve, plagosen dy personaTIRANĖ- Mbrėmjen e sotme rreth orės 21:00 dy persona kanė mbetur tė plagosur rėndė pas njė sherri me thika. Bėhet fjalė pėr njė pėrplasje mes dy grupeve, ndėrsa ende nuk bėhen tė ditura identitetet e tė plagosurve.

  Ngjarja e rėndė ndodhi nė afėrsi tė zonės sė Xhamllikut, ndėrsa policia e mbėrritur nė vendngjarje sqaron se sheri ka ndodhur pėr motive tė dobėta.

  Blutė e Tiranės deklarojnė se janė shoqėruar nė polici disa persona, ndėrsa tė plagosurit janė dėrguar menjėherė drejt Spitalit Ushtarak. Pritet qė me marrjen nė pyetje tė personave tė pėrfshirė nė sherrin me thika tė zbardhen edhe mė shumė detaje.
  (m.a/BalkanWeb)

 14. #54
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  15 Janar 2011 - 13:00 | Shqiperi

  Elbasan,konflikti, Hedh granatėn nė banesėn e ish- gruas

  ELBASAN- Njė 30 vjecar nga fshati Gjyrale e Elbasanit ka tentuar tė vrasė sot ish gruan e tij.

  Policia thotė se konflikti mes Indrit Metės dhe ish gruas sė tij kishin lindur pėr shkak tė kujdestarisė sė fėmijės sė tyre.
  Fillimisht 30 vjecari ka tentuar tė godasė ish bashkėshorten me thikė, por mė vonė ka shkuar tek automjeti i tij i parkuar pranė banesės dhe ka marrė njė granatė pėr ta hedhur nė shtypinė ku banonte ish bashkėshortja.

  Nga shpėrthimi ėshtė dėmtuar njė kalimtare shtetasja S.M, vjec 50, i e cila nė atė moment ka qenė duke kaluar pranė shtėpisė ku zhvillohej konflikti. I lėnduara ėshtė dėrguar menjėherė nė spitalin rajonal tė Elbasanit pėr tė marrė ndihmėn e shpejtė. Policia arreston autorin.
  (s.g/balkanWeb)

 15. #55
  In My Dreams... Maska e linnda...
  Anėtarėsuar
  26-11-2010
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ē'do dit e ma shumė po shkatėrrohet dynjaja.
  Po ti shikosh lajmet nė Shqiperi ėshtė tmerr,sepse ka raste shumė tė renda p.s beri vetvrasje,vrau te shoqen,u hidh nga ballkoni etj etj,se jan te panumerta

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  Hidhet nje budalla ne lum, i shkojne 5 tragete nga mrapa
  hahahhahahha
  Jo vetem 5 tragete por edhe Edvini me compani
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e stern
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,052
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 12 postime
  Sa do deshiroja qe NDONJEHERE te kishim lajme te mira
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


 18. #58
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Sepse jan acaru adoleshentet dhe dalin te gjith me thika e pistoleta si sherifat, ndaj edhe forcat renea kan nis te bejn raprezalje kudo neper tirane, edhe shqiperi. Mire te na behet, kshu esht kur dum me lujt filma me chuck norris neper rruget e qytetit.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 19. #59
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Hidhet nga trageti njė 30 vjeēar shqiptar, po kėrkohet trupi i tij

  Njė 30 vjeēar eshte hedhur nga trageti i linjės Durrės-Bari ndersa trupi i tij ende rezulton i zhdukur. Ngjarja ndodhi gjatė orėve tė natės, 4 orė pas nisjes sė tragetit nga Durrėsi. Mesohet se 30 -vjeēari po udhėtonte me te fejuarn e tij me te cilen ka patur disa mosmarreveshje, te cilat mendohet se kane ēuar ne ngjarjen e rende. Policia po kėrkon pėr gjetjen e trupit tė 30-vjeēarit, i cili paraditen e sotme u identifikua nga Agjencia me te cilen udhetonte, Eduard Teodori. Per gjetjen e tij jane angazhuar 5 tragete dhe njė helikopter.

  shekulli.com.al

  me te shumten e rasteve ngjarje te tilla dalin ne rezultat vrasje edhe jo vetvrasje. do zoti ti gjejn trupin.
  Edhe ky rast vrasje eshte, se nuk ma don mendja qe nga nje zenk me te dashuren te besh harakiri .

  Le te shpresojm t'ia gjejn trupin , te dine te femiljes ku ta qajne .
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 20. #60
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  15 Janar 2011 - 13:46 | Shqiperi


  Kruje, 2 grabitje nė njė natė, banorėt frikėsohen
  Kruje, 2 grabitje nė njė natė, banorėt frikėsohenKRUJE- Dy grabitje janė shėnuar vetėm brenda pak minutash nė qytetin e Krujės duke pėrhapur frikė tek banorėt e kėtij qyteti.

  NEWS24 raporton se nė orėt e vona tė sė premtes duke u gdhirė e shtuna ėshtė raportuar pėr njė grabitje nė njė servis makinash dhe vetėm 100 metra mė tutje ėshtė vjedhur njė dyqan mishi.

  Policia thotė se nė servilin e makinave janė marrė tė gjitha pajisjet dhe makineritė moderne, duke shkaktuar njė dėm qė perllogaritet rreth 3 milionė lekė tė reja. Nuk dihet saktė se cfarė ėshtė vjedhur nė dyqanin e mishit.

  Vetėm para pak ditėsh nė qytetin e Krujės u informua pėr grabitjen e 6 banesave nga njė grup hajdutėsh tė armatosur.
  Pėr momentin ende nuk dihet nėse kėto ngjarje janė kryer nga e njėjta bandė apo nga persona tė tjerė. Policia nis hetimet pėr tė zbardhur autorėt e kėtyre grabitjeve.
  (s.g/balkanWeb)

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •