Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anėtarėsuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-kėndej
    Postime
    3,131

    Pse krishteret shprehen kunder krishterimit ?

    Kam verejt nje gje tek disa antar krishter ne forum , ata jan shprehur pro ndaleses se simboleve fetare , perfshi ketu edhe kryqin , e qe kjo eshte ne kundershtim me kerkesen e Kishes Katolike e cila kerkonte qe te lejohet vendosja e kryqave ne shkolla.

    Poashtu me heret e mbaj mend , kishte nje tem per edukaten fetare dhe prap disa antar krishter , ishin kategorikisht kunder mesimin te fese ne shkolla.

    Poashtu ofendojn femren muslimane per shkak te mbuleses se saj , ndersa mbules mbajn edhe murgjeshat krishtere.

    Prandaj pyes , ja duan te miren krishterimit ose thjesht jan anti Islamik ? ( Per inat te rejes me vdekt djali)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Renea : 21-12-2010 mė 13:26
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  2. #2
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    kete e bejn sepse jan thjesht anti islam
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  3. #3
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Ty shkollen e drejtesise ta meson Dik Marti. Mjeri ti kush po te meson me fol pa kurrfare argumenti.

    Nuk ke fakte se nje i krishter ofendon nje femer myslimane.

    Une personalisht jam qe ne shkollat e Kosoves dhe Shqiperise te vendoset nga nje kryq ne cdo klase, pasi kjo do t'ia jepte identitetin e vertete nxenesve, pasi Krishti eshte 'rruga, e verteta dhe jeta', por edhe se besimi krishter eshte tradite e te pareve tane, qe nga Iliret e deri tek arbreshet. Asnje mysliman nuk mund te thote se nuk eshte ashtu, sepse edhe myslimanet qe besojne sinqerisht nuk besojne se Jezusi ka genjyer, dhe nese ai person eshte besimtar ne Zotin, gjate te lexuarit te Bibles shpirti i tij dhe mendja e tij do te prekej nga fjalet e buta dhe shpirterore qe thote Jezusi, sado paragjykime te kete. Normal se ka mysliman qe e shan edhe Jezusin, por ai ose eshte fetar i manipuluar ose eshte njeri i coroditur qe nuk din cka flet. Ka myslimane qe alfabet e ka te flase kunder te krishtereve dhe kunder besimit krishter. Tani s'mund te themi se krejt myslimanet jane ashtu.

    Jam kunder qe shkollat tona te behen qerdhe te fese dhe fanatizmit fetar islam. Jam kunder sepse nuk besoj se kjo do t'i ndihmonte nxenesit, por te kunderten, vetem do t'i fuste ne paranoja te fese dhe do t'i detyronte te mirreshin me kotesira te pedofileve arabe. Nuk jam kunder krishterimit asgje, as kunder fese katolike e asaj ortodokse, por as kunder myslimaneve. Jam kunder fanatikeve dhe fanatizmit... tung

  4. #4
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Pse nuk e hap nje teme qe ka me rendesi sesa qfare flasin antaret e forumit.


    PSE MUSLIMANET JANE KUNDER ISLAMIT?????

    SHEMBULL E KE SHAMIN DHE 90% TE SHQIPTARVE.
    Praises due to the most high, Allah

    Praises due to the most fly, Prada

    Baby, I'm magic, ta-dah

  5. #5
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin

    Une personalisht jam qe ne shkollat e Kosoves dhe Shqiperise te vendoset nga nje kryq ne cdo klase, pasi kjo do t'ia jepte identitetin e vertete nxenesve,
    po ore mesi. si urdheron...

    te zbatojme edhe ligjet biblike meqe jemi??? si thua ti?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #6
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    po ore mesia4ever. si urdheron...

    te zbatojme edhe ligjet biblike meqe jemi??? si thua ti?
    Une jam pro Admiral Kortez.

    Disa nga to...

    ...
    Nuk do tė pėrkulesh para tyre dhe as do t`i shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijve tė tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,

    dhe unė pėrdor dashamirėsi pėr mijėra, pėr ata qė mė duan dhe qė zbatojnė urdhėrimet e mia.

    Nuk do ta pėrdorėsh emrin e Zotit, tė Perėndisė tėnd, kot, sepse Zoti nuk do tė lėrė tė pandėshkuar atė qė pėrdor kot emrin e tij.

    Mbaje mend ditėn e shtunė pėr ta shenjtėruar.

    Do tė punosh gjashtė ditė dhe nė ato do tė bėsh tė gjithė punėn tėnde;

    por dita e shtatė ėshtė e shtuna, e shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd; nuk do tė bėsh nė atė ditė asnjė punė, as ti, as biri yt, as bija jote, as shėrbėtori yt, as shėrbėtorja jote, as kafshėt e tua, as i huaji qė ndodhet brenda portave tė tua;

    sepse nė gjashtė ditė Zoti krijoi qiejt dhe tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė to, dhe ditėn e shtunė ai pushoi; prandaj Zoti e ka bekuar ditėn e shabatit dhe e ka shenjtėruar atė.

    Do tė nderosh atin tėnd dhe nėnėn tėnde, me qėllim qė ditėt e tua tė jenė tė gjata mbi tokėn qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep.

    Nuk do tė vrasėsh.

    Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

    Nuk do tė vjedhėsh.

    Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd.


    Nuk do tė dėshirosh shtėpinė e tė afėrmit tėnd; nuk do tė dėshirosh gruan e tė afėrmit tėnd, as shėrbėtorin e tij, as shėrbėtoren e tij, as lopėn e tij, as gomarin e tij, as asgjė tjetėr qė ėshtė e tė afėrmit tėnd".

  7. #7
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Une jam pro Admiral Kortez.


    Nuk do tė vrasėsh.

    Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

    Nuk do tė vjedhėsh.

    Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd.

    .
    hahaha! cfare naiviteti. si nje femije i pafajshem. lol
    ne fakt kur eshte zbatuar ligji biblik ne te kaluaren, nuk ka pasur vrasje, tradheti bashkeshortotre, vjedhje e krime te tjera sa te duash.

    mesia. Bibla eshte ne kontradikta totale me kushtetutat e vendeve perendimore. e di ti kete apo jeton akoma ne mesjete???

    Bibla eshte kundra te drejtave themelore te njeriut.
    barazine pa dallim seksi, race, gjuhe dhe feje Bibla e shkele me kembe sa e sa here...
    nese ne vende islamike femra nuk ka te drejta... sikur te kishim ligj biblik femra do te ishte edhe me e poshteruar.

    Bibla lejon skllaverine... imagjinoje. skllaveri ne vitin 2011.
    Bibla lejon qe nje baba te shese bijat e veta si skllave.

    shteti duhet te jete laik......
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #8
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ty shkollen e drejtesise ta meson Dik Marti. Mjeri ti kush po te meson me fol pa kurrfare argumenti.

    Nuk ke fakte se nje i krishter ofendon nje femer myslimane.

    Une personalisht jam qe ne shkollat e Kosoves dhe Shqiperise te vendoset nga nje kryq ne cdo klase, pasi kjo do t'ia jepte identitetin e vertete nxenesve
    pasi Krishti eshte 'rruga, e verteta dhe jeta', por edhe se besimi krishter eshte tradite e te pareve tane, qe nga Iliret e deri tek arbreshet. Asnje mysliman nuk mund te thote se nuk eshte ashtu, sepse edhe myslimanet qe besojne sinqerisht nuk besojne se Jezusi ka genjyer, dhe nese ai person eshte besimtar ne Zotin, gjate te lexuarit te Bibles shpirti i tij dhe mendja e tij do te prekej nga fjalet e buta dhe shpirterore qe thote Jezusi, sado paragjykime te kete. Normal se ka mysliman qe e shan edhe Jezusin, por ai ose eshte fetar i manipuluar ose eshte njeri i coroditur qe nuk din cka flet. Ka myslimane qe alfabet e ka te flase kunder te krishtereve dhe kunder besimit krishter. Tani s'mund te themi se krejt myslimanet jane ashtu.

    Jam kunder qe shkollat tona te behen qerdhe te fese dhe fanatizmit fetar islam. Jam kunder sepse nuk besoj se kjo do t'i ndihmonte nxenesit, por te kunderten, vetem do t'i fuste ne paranoja te fese dhe do t'i detyronte te mirreshin me kotesira te pedofileve arabe. Nuk jam kunder krishterimit asgje, as kunder fese katolike e asaj ortodokse, por as kunder myslimaneve. Jam kunder fanatikeve dhe fanatizmit... tung
    Ne Shqiperi mbi 70% e popullisese jane myslimane, ndaj venja e Krishtit neper klasa s'do kishte kuptim fare!

    Ne fillim thua qe duhet vene Krishti ne menyre qe ti tregoj nexenesve rrugen e vertete, e pastaj ne fund konkludon duke thene : jam kunder fanatikeve. Ke quan fanatik ti? Sepse une personalisht fanatik ndaj fese do quaja pikerisht ato persona si puna jote qe kerkojne te vene Krishtin ne klasa apo ne zyra e istitucione te tjera jo fetare. Ti mendon kete nderkohe qe nje mysliman mund te ngrihet e te thote: le te shtrojme tapete ne shkolle qe femijet te ulen e te luten ne oraret e caktuara.... etj etj.

    E vetmja fjali me te cilen jam dakord eshte qe nuk jane te gjithe myslimanet njelloj. Te njejten pergj do i jepja hapesit te temes : as te krishteret nuk jane te gjithe njelloj, ka nga ato qe kundershtojne ca gjera te fese se tyre... ndaj nuk eshte cudi ti lexosh te tilla komente ne forum.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  9. #9
    Nuk ka te krishtere qe flasin kundra fese se vet ( krishtere), por ka masone te

    ciletet shtiren si te krishtere ( qe besa edhe si muslimane) dhe e shajne fene

    krishtere.

    Nese dikush eshte i krishtere i vertete dhe e shan fene e vet, atehere kjo eshte

    vetvrasje , kurse vetvrasje ben vetemse ai qe eshte psikolabil !

  10. #10
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Kjo nuk eshte e vertete

    Ne Shqiperi mbi 70% e popullisese jane myslimane, ndaj venja e Krishtit neper klasa s'do kishte kuptim fare!
    ne Republiken e Shqiperise ka vetem rreth 46 % mysliman
    Pjesa tjeter eshte rreth 30 % kristian ( Ortodoks, Katolik, Protestant), dhe rreth 15 % Ateist, pjesa tjeter rreth 8 % Bektashij. Dhe 1 % i ke fe te tjera.


    E vetmja fjali me te cilen jam dakord eshte qe nuk jane te gjithe myslimanet njelloj. Te njejten pergj do i jepja hapesit te temes : as te krishteret nuk jane te gjithe njelloj, ka nga ato qe kundershtojne ca gjera te fese se tyre... ndaj nuk eshte cudi ti lexosh te tilla komente ne forum.
    Po kjo eshte e vertete sepse brenda kristianizmit ka kisha te ndryshme dhe brenda myslimaniuzmnit ka sekte te ndryshme.

    Brenda myslimanizmit ka rreth 50 sekte te ndryshme

    Brenda Kristianizmit ka 3 kisha te ndryshme: Katolik, Protestant, Ortodoks.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga albani1 Lexo Postimin
    ne Republiken e Shqiperise ka vetem rreth 46 % mysliman
    Pjesa tjeter eshte rreth 30 % kristian ( Ortodoks, Katolik, Protestant), dhe rreth 15 % Ateist, pjesa tjeter rreth 8 % Bektashij. Dhe 1 % i ke fe te tjera.

    Po kjo eshte e vertete sepse brenda kristianizmit ka kisha te ndryshme dhe brenda myslimaniuzmnit ka sekte te ndryshme.

    Brenda myslimanizmit ka rreth 50 sekte te ndryshme

    Brenda Kristianizmit ka 3 kisha te ndryshme: Katolik, Protestant, Ortodoks.
    Une i perfshiva te gjitha sektet ne nje kur thashe qe 70% jane myslimane, dmth ato 50 sektet qe shkruan ti. Edhe bektasinjt te myslimanet hyjne apo jo? Nuk ma do mendja qe 15% e shqiptareve te jene ateist, per mendimin tim jane ne nje perqindje me te vogel...
    Gjithsesi, kryeson feja myslimane... ne mos 70%, do jene me pak por po afer kesaj perqindjeje.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  12. #12
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga albani1 Lexo Postimin
    Brenda myslimanizmit ka rreth 50 sekte te ndryshme
    Brenda Kristianizmit ka 3 kisha te ndryshme: Katolik, Protestant, Ortodoks.
    lol!!! sa objektive qe jane disa.
    50 sekte per muslimanet dhe vetem 3 ndarje per te krishteret. hahaha!
    nuk e di sa sekte ka brenda muslimanizmit por e di qe brenda krishterimit ka shume me shume se tre.

    deshmitaret e jehovait cfare jane? budiste?
    po ajo qe quhet rosicrucian fellowship cfare eshte? po martinizmin nuk e ke degjuar ndonjehere?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  13. #13
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    lol!!! sa objektive qe jane disa.
    50 sekte per muslimanet dhe vetem 3 ndarje per te krishteret. hahaha!
    nuk e di sa sekte ka brenda muslimanizmit por e di qe brenda krishterimit ka shume me shume se tre.

    deshmitaret e jehovait cfare jane? budiste?
    po ajo qe quhet rosicrucian fellowship cfare eshte? po martinizmin nuk e ke degjuar ndonjehere?
    edhe mua me cuditi ai nr 50. me sa di une myslimanet kan 12 sekte....

    La vita non si spiega, si VIVE!

  14. #14
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    edhe mua me cuditi ai nr 50. me sa di une myslimanet kan 12 sekte....
    as qe ia kam idene. vetem sunite e shiite njoh dhe te them te drejten nuk e di as ndryshimin mes tyre.

    e po do mesosh shume gjera ketu ne FSH. eshte plot me eksperte...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  15. #15
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    as qe ia kam idene. vetem sunite e shiite njoh dhe te them te drejten nuk e di as ndryshimin mes tyre.

    e po do mesosh shume gjera ketu ne FSH. eshte plot me eksperte...

    haha, faktikisht qysh kur jam bere anetare e rregullt e forumit eshte rritur IQ ime

    Une kam degjuar qe jane 12, por keto dyja qe ke permendur ti jane dy me te medhajat... e ndryshimi eshte vetem sepse te paret jane shume praktikant (do i quaja fanatik te fese) e te dytet jane me tolerant. Me mire te mos i hyme kesaj teme se do plasi sherri keq pastaj

    La vita non si spiega, si VIVE!

  16. #16
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    hahaha! cfare naiviteti. si nje femije i pafajshem. lol
    ne fakt kur eshte zbatuar ligji biblik ne te kaluaren, nuk ka pasur vrasje, tradheti bashkeshortotre, vjedhje e krime te tjera sa te duash.
    Like an innocent child... Sa prekese Admiral Kortez. wow

    Prince Double H, yo yo, Unikatil.

  17. #17
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Like an innocent child... Sa prekese Admiral Kortez. wow

    Prince Double H, yo yo, Unikatil.
    lol! dmth e pranon apo jo qe aplikimi i ligjit biblik ne shoqerine e sotme do te perbente nje shkelje te te drejtave themelore te njeriut???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  18. #18
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    lol! dmth e pranon apo jo qe aplikimi i ligjit biblik ne shoqerine e sotme do te perbente nje shkelje te te drejtave themelore te njeriut???
    the admiral, pershendetjet e mia!

    Pa dashur tė zgjatna ne kete temė, dua tė bėj vetem njė korigjim tė vogel!

    Per tė krishterėt, fjala perfundimtare e Perendisė ėshtė Jezusi, prandaj, ky (Jezusi) ėshtė edhe ligji, shkolla dhe vet Jeta e ēdo tė krishteri. Jezusi ka dhėnė urdhėrin dhe ligjin per ata qe i besojnė; Ai urdhėron se ta duam Zotin me gjithė zemėr, me gjithė shpirt, me gjithė mendje dhe Ai thotė se i dyti urdhėr dhe i ngjashėm me kėtė, ėshtė: "Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten", pra per tė Krishterėt kėto dy urdhėrime varet i tėrė ligji dhe profetėt. Ky ėshė ligji i tė krishterve dhe mbi ēdo ligj dhe profet.

    Kur erdhi Krishti, edhe Ai u ballafaque pikėrisht me keto qe ti i thua, por Ai tha se ""Mos t'iu shkoj ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin e Profetet! Jo s'erdha te shlyej, por tė perkryej". Pra qellimi i Krishtit dhe ardhja e Tij ishte persosmeria-perkryrja.

    Kemi disa raste ku Krishti hasi nė kundershtime me ligjet e Izraelit, per tė shpjegua ma mirė, dua tė postoj disa raste - mėsime tė Krishtit te cilat hedhin poshtė ēdo dylemė dhe shpjegojnė mėsė miri se cilat janė ligjet e Zotit tek te krishterėt?

    Kjo nuk do tė thotė kunderthėnje, por shpjegohet se nė at kohė, Hebrenjtė Ligjin e kuptonin dhe e pranonin porsi fjalė definitive dhe tė pandryshueshme gati si personifikim hyjnor. Mirpor asnjėher dhe askund nė Besėlidhjen e Vjetėr, Hyji nuk foli nė kėtė mėnyre definitive as perfundimtare, perkunder asaqj, ne Beslidhjen e Vjeter dhe ato shkrime si edhe nga besimi i hebrenjėve, pritej Mesia. Pra, Fjala definitive e Hyjit ėshtė Jezusi (Gjn 1, 14).

    Ke durim te lutem dhe lexo kėta rreshta te shkėputur nga libri "Si na ėshtė zbuluar Zoti" te njė autori kosovar dhe qe janė te shenuara nė Beslidhjen e Re:


    Jezusi, rreth ligjeve tė Izraelit.
    "....Ai shumė herė mėsonte nepėr sinagoga dhe polemizon me kundershtar mbi zbatimin e normave etike, kulturore dhe politike. Mėson mbi Mesinė dhe ngjalljen e tė vdekurve. Vendimi dhe mėndimi i tij kerkohet edhe nė zgjidhjet e problemeve familjare (Lk 12, 13). Jezusi ishte Mėsues. Mėsuesi tek hebrenjtė ishte teolog dhe jurist. Qendrimin e Jezusit ndaj Ligjit e shohim tek Mateu (5, 17), ku shkruan "Mos t'iu shkoj ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin e Profetet! Jo s'erdha te shlyej, por tė perkryej". Ligji ėshtė shprehje e vullnetit hyjnor, pėr kėtė askush nuk ka tė drejtė ta anulojė vleren e tij. Jezusin e akuzuan porsi armik tė Ligjit, si njė njeri i cili Ligjin nuk e respekton, ai nuk kishte kėtė qellim qė tė ishte kundėr Ligjit. Hebrenjtė Ligjin e kuptonin dhe e pranonin porsi fjalė definitive dhe tė pandryshueshme gati si personifikim hyjnor. Mirpor nė Besėlidhjen e Vjetėr Hyji nuk foli nė kėtė mėnyre definitive. Fjala definitive e Hyjit ėshtė Jezusi; "E Fjala u bė njeri e banoi ndėr ne" (Gjn 1, 14). Pasi qė ai ishte fjala definitive, ka pushtet dhe detyra e tij ėshtė ta plotėsojė dhe perkryej Ligjin.

    Jezusi denon vrasjen:
    Ju keni dėgjuar se u qe thėnė tė lashtėve: "Mos vrisni"; dhe: "Kushdo qė vret do t`i nėnshtrohet gjyqit"; por unė po ju them: "Kushdo qė zemėrohet pa shkak kundėr vėllait tė tij, do t`i nėnshtrohet gjyqit; dhe kush i thotė vėllait tė vet: "Rraka", do t`i nėnshtrohet sinedrit; dhe kush do t`i thotė: "Budalla", do t`i nėnshtrohet zjarrit tė Gehenės. (Mt 5, 21-22)

    Jezusi denon hakmarrjen:
    Ju keni dėgjuar se qe thėnė: "Sy pėr sy dhe dhėmb pėr dhėmb". Por unė po ju them: Mos i rezisto tė ligut; madje, nė qoftė se dikush tė qėllon mbi faqen e djathtė, ktheja dhe tjetrėn, dhe nė qoftė se dikush do tė tė nxjerrė nė gjyq pėr tė tė marrė tunikėn, jepi edhe mantelin. (Mt 5, 38-40).
    Nė se yt vėlla mėkaton kundėr teje, qortoje; dhe nė se pendohet, fale. Edhe sikur tė mėkatonte shtatė herė nė ditė kundėr teje, dhe shtatė herė nė ditė do tė kthehet te ti duke thėnė: Pendohemi, fale! (Lk 17, 3-6)

    Jezusi denon shkeljen e kurores:
    Ju keni dėgjuar se tė lashtėve u qe thėnė: "Mos shkel kurorėn". Por unė po ju them se kushdo qė shikon njė grua pėr ta dėshiruar, ka shkelur kurorėn me tė nė zemrėn e vet. Qe thėnė gjithashtu: "Kush e lė gruan e tij, le t`i japė letrėn e ndarjes". Por unė po ju them: Kushdo qė e pėrzė gruan e tij, me pėrjashtim tė rastit tė kurvėrisė, e bėn atė tė shkelė kurorėn; dhe kushdo qė martohet me njė grua tė ndarė, shkel kurorėn. (Mt 5, 27-32)

    Jezusi, duani armiqtė tuaj:
    Ju keni dėgjuar se qe thėnė: "Duaje tė afėrmin tėnd dhe urreje armikun tėnd". Por unė po ju them: "Duani armiqtė tuaj, bekoni ata qė ju mallkojnė, u bėni tė mirė atyre qė ju urrejnė, dhe lutuni pėr ata qė ju keqtrajtojnė dhe ju pėrndjekin, pėr tė qenė bij tė Atit tuaj, qė ėshtė nė qiej, sepse ai bėn tė lindė diellin e tij mbi tė mirėt dhe mbi tė kėqijtė, dhe bėn tė bjerė shi mbi tė drejtėt dhe tė padrejtėt. Sepse, po tė doni vetėm ata qė ju duan, ēfarė shpėrblimi do tė keni? A nuk bėjnė kėshtu edhe tagrambledhėsit? Dhe nėse pėrshendetni vetėm vėllezėrit tuaj, ēfarė bėni tė veēantė? A nuk bėjnė kėshtu edhe tagrambledhėsit? Jini, pra, tė pėrkryer, ashtu siē ėshtė i pėrsosur Ati juaj, qė ėshtė nė qiej". (Mt 5, 43-48)

    Jezusi pėr ligjin e martesės:
    Atėherė iu afruan disa farisenj pėr ta provokuar dhe i thanė: "A ėshtė e lejueshme qė burri ta ndajė gruan pėr njė shkak ēfarėdo?".
    Dhe ai, duke u pėrgjigjur u tha atyre: "A nuk keni lexuar ju, se ai qė i krijoi qė nė fillim, i krijoi mashkull dhe femėr? Dhe tha: "Pėr kėtė arsye njeriu do ta lėrė babanė dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet; dhe tė dy do tė jenė njė trup i vetėm". Dhe kėshtu ata nuk janė mė dy, por njė trup i vetėm; prandaj; atė qė Zoti e ka bashkuar, njeriu tė mos e ndajė".
    Por ata vijuan dhe i thanė: "Atėherė pėrse Moisiu urdhėroi tė jepet letėrndarja dhe tė lėshohet?". Jezusi u tha atyre: "Moisiu ju lejoi t'i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur, sepse nė fillim nuk ka qenė kėshtu. Kurse unė ju them se kushdo qė e lėshon gruan e vet, pėrveē rastit tė kurvėrisė, dhe martohet me njė tjetėr, shkel kurorėn; edhe ai qė martohet me gruan e ndarė, shkel kurorėn". (Mt 19, 3-9) ...."

    Jezusi tregon pėr mė tė madhin ligj:
    ".. Mėsues, cili ėshtė urdhėrimi i madh i ligjit? Dhe Jezusi i tha: "Duaje Zotin, Hyjin tėnde me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd dhe me gjithė mendjen tėnde". Ky ėshtė urdhėrimi i parė dhe i madhi. Dhe i dyti, i ngjashėm me kėtė, ėshtė: "Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten". Nga kėto dy urdhėrime varet i tėrė ligji dhe profetėt". (Mt 22; 36-40)...."


    .............................."
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 23-12-2010 mė 09:58
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-09-2010
    Postime
    75

    Askush nuk mund te luftoj kunder vetes!

    Cfare mund te thuash me shume,kush do le te besoje ,kush nuk do le te shkoje atje ku ka marre rrugen..................

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anėtarėsuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-kėndej
    Postime
    3,131
    Cfar kontradikta na ka shkruar toni77-toni , me nje fjal Bibla qenka e pazbatushme.

    Qe esht e pazbatushme e deshmon Papa Benedikti qe fshehu pedofilet dhe qe ne rinin e tij ishte nje nacist i ri. http://1.bp.blogspot.com/_14j4K9YR8C...ict+hitler.jpg

    Cka behet puna me ato kreret e Vatikanit qe per 1900 vite kishin ushtrin e tyre , qe e dergonin ne luft her kunder ortodoksve e her kunder muslimanve , nganjeher edhe kunder paganeve. Poashtu vrisnin shtrigat e shtriganet , heretiket e blasfemuesit. ( perfshi ktu edhe protestantet).

    Poashtu disa antar ketu thojn se Kanuni i Lek Dukagjinit esht nje ligj krishter i dalur prej Bibles , nje mburoj e krishterve kundrejt muslimaneve. Ndersa ti thua se Bibla esht kunder hakmarrjes. Poashtu Kanuni e lejon shkurorzimin dhe ri-martimin , por Bibla thot jo.
    Cka u kishe then ti ketyre antarve ketu ne forum , per te cilet e kam hap temen , e qe hedhin posht Biblen , vetem per te tregu anti-Islamizmin e tyre.

    Poashtu edhe Dom Shan Zefi , thot se mos te ishin katoliket , Kosova sdo te ishte e pavarur , ndersa ti thua se Bibla esht kunder vrasjes , a don te thot kjo se Adem Jashari bente nje veprim te ndaluar dhe NATO e bente te njejten. A do te beheshim nje dit te pavarur duke i bekuar serbet ??!!
    Shqiperi eshte edhe Cameria

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •