Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Konferenca Shkencore: Shqipja n etapn e sotme (prfundimet e konferencs)

  Konferenca Shkencore: "Shqipja n etapn e sotme: politikat e prmirsimit dhe t pasurimit t standardit"

  Durrs, m 15, 16 dhe 17 dhjetor 2010

  PRFUNDIME

  Konferenca Shkencore Shqipja n etapn e sotme: politikat e prmirsimit dhe t pasurimit t standardit, e organizuar nga Qendra e Studimeve Albanologjike, Tiran, me pjesmarrjen e specialistve nga tr hapsira shqiptare, i zhvilloi punimet m 15-17 dhjetor n Durrs.

  Konferenca u zhvillua n pes sesione. N secilin sesion u paraqitn dy referate q solln trajtime t thelluara t tems s sesionit, si dhe nj numr prej pes deri shtat kumtesash q u prqendruan n problemet e veanta. Mbi referatet dhe kumtesat e paraqitura n sesione u zhvilluan diskutime n prfundim t do sesioni, n t cilat diskutuesit solln argumentet e tyre n mbrojtje, n kundrshtim, ose n specifikim t problemeve t veanta.

  Pes sesionet patn prkatsisht kt tematik:

  I - Historia e formimit t standardit. Standardi dhe legjislacioni;

  II - Probleme gramatikore t standardit;

  III - Probleme t drejtshkrimit dhe t pasurimit t standardit;

  IV - Marrdhniet e standardit me dialektet. Norma leksikore;

  V - Standardi dhe norma letrare (letrsia, shkolla, mediat).

  Konferenca i zhvilloi punimet n frymn e nj debati konstruktiv dhe bashkpunues, i karakterizuar nga profesionalizmi shkencor dhe, prgjithsisht, nga interesi pr t dgjuar argumentet e kolegve dhe pr t qen i hapur ndaj tyre.

  Konferenca arriti n prfundimet e mposhtme:

  1) Megjithse u vendos n nj epok t ngarkuar me ideologji dhe me munges t liris shkencore, standardi gjat gjith ktyre viteve e ka dshmuar vlefshmrin e tij.
  2) Praktika e prdorimit t shqipes standarde n kto dyzet vjet dshmon se shqipja, ashtu si t gjitha gjuht e lvruara, ka nevoj q ti nnshtrohet periodikisht nj shqyrtimi shkencor lidhur me funksionimin e sistemit n t gjitha segmentet.
  3) sht e nevojshme q t shqyrtohen m tej disa rregulla t drejtshkrimit, me qllim njsimin e tyre dhe shmangien e konflikteve t krijuara si pasoj e zbatimit t dy parimeve t ndryshme njhersh (atij fonetik dhe atij morfologjik). N mnyr t veant, drejtshkrimi i zanores - ka nevoj pr rishqyrtim.
  4) T rishikohet prdorimi i shkronjs s madhe, drejtshkrimi i emrave t huaj t
  prvem, si dhe drejtshkrimi i toponimeve.
  5) Leksiku i standardit t shqipes t jet i hapur ndaj prurjeve nga dialektet, sidomos nga dialekti geg dhe nga autort e tradits letrare n kt dialekt. T vazhdoj puna pr pasurimin e leksikut me krijime t reja sipas gjedheve fjalformuese t shqipes, si dhe pr pastrtin ndaj huazimeve t panevojshme.
  6) T thellohet puna pr begatimin, njsimin dhe kodifikimin e terminologjis n t gjitha fushat.
  7) N sistemin morfologjik, t rishqyrtohet formimi i shumsit t emrave, pr nj
  saktsim t mtejshm paradigmatik, duke synuar njsimin dhe shmangien e
  prjashtimeve t shumta.
  8) T studiohet mundsia e integrimit t paskajores gege n standardin e shqipes.
  9) Studimet dhe hulumtimet t jen t hapura edhe n fushn e sintakss.
  10) Nxnia e shqipes n shkoll, n t gjith hapsirn shqiptare, ka shfaqur vshtirsi dhe probleme, ndaj propozohet prmirsimi i kurrikulave, i teksteve, i metodave t msimdhnies, si dhe aftsimi i mtejshm i msuesve t gjuhs amtare.
  11) N konferenc u shfaqn edhe shum mendime e teza t veanta lidhur me standardin dhe me prdorimin e shqipes. Konferenca dshmon se debati pr shtjet e norms s shqipes dhe t prdorimit t saj sht nj debat pjellor, i cili e pasuron mendimin gjuhsor shqiptar dhe hap perspektiva studimore e krkimore t domosdoshme pr etapn e sotme t zhvillimit t shqipes.
  12) Krijimi i Kshillit Mbarshqiptar pr Gjuhn, me statusin e personit publik, mund t jet nj rrug e mir pr tu gjetur zgjidhje shtjeve t rndsishme t politikave gjuhsore, t planifikimit t gjuhs, dhe t strategjis pr zhvillimin dhe mbrojtjen e shqipes.

  Komisioni Shkencor i Konferencs vlerson se konferenca i mbylli punimet me sukses dhe se, n perspektivn e prfundimeve m sipr, duhet vijuar me studime t thelluara pr shtje t veanta, si dhe duhen gjetur mnyrat dhe mundsit q puna e nisur t vazhdoj n mnyr periodike, n prputhje edhe me porosin e dal nga Kongresi i Drejtshkrimit, n t cilin u sanksionua kodi normativ i shqipes:Struktura e sotme e gjuhs letrare sht e hapt e do t mbetet e till. Prndryshe zhvillimi i gjuhs letrare do t ndrpritej. Ai q ne
  quajm kristalizimi prfundimtar i norms n t vrtet nuk sht kurr prfundimtar, i prjetshm, statik; ai duhet kuptuar si vendosje e nj qndrueshmrie tipike, por relative t norms, e cila sht dinamike, zhvillohet e prsoset.

  Komisioni Shkencor i Konferencs:

  Prof. Dr. Ardian Marashi, kryetar
  Akademik Kolec Topalli, antar
  Akademik Ethem Likaj, antar
  Prof. Dr. Imri Badallaj, antar
  Prof. As. Dr. Valter Memishaj, antar

  ___________

  Lista e plot e pjesmarrsve n Konferenc:

  Abdulla Ballhysa - Universiteti i Elbasanit
  Agron Duro - QSA Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis
  Ali Jashari - Universiteti i Kors
  Aljula Jubani - Fakulteti Histori-Filologji, UT
  Anila Omari - QSA, Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis
  Ardian Klosi - Albanolog, prkthyes
  Ardian Marashi - QSA, Tiran
  Ardian Vehbiu - Gjuhtar, SHBA
  Asllan Hamiti - Universiteti i Shkupit
  Bahri Beci - Akademia e Shkencave, Tiran
  Bahtiar Kryeziu - Universiteti i Prishtins
  Bardh Rugova - Universiteti i Prishtins
  Bardhyl Demiraj - Universiteti i Mynihut, Gjermani
  Besim Bokshi - Akademia e Shkencave dhe Arteve, Prishtin
  Besim Kabashi - Universiteti i Nurenbergut, Gjermani
  Blert Ismajli - Universiteti i Prishtins
  lirim Bidollari - QSA, Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis
  David Luka - Gjuhtar
  Enver Muhametaj - QSA, Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis
  Ethem Likaj - Akademia e Shkencave, Tiran
  Ferdinand Leka - Gjuhtar, prkthyes
  Hasan Mujaj - Universiteti i Prishtins
  Haxhi Shabani - Gjuhtar, Mali i Zi
  Imri Badallaj - Universiteti i Prishtins
  Jorgji Gjinari - Gjuhtar
  Julia Mai-Kolgjini - Universiteti Amerikan i Kosovs
  Kolec Topalli - Akademia e Shkencave, Tiran
  Ledi Shamku-Shkreli - Gjuhtare
  Lindita Rugova - Universiteti i Prishtins
  Mehmet Celiku - Gjuhtar
  Mehmet Elezi - Leksikograf, shkrimtar
  Mimoza Kore - Fakulteti Histori-Filologji, UT
  Mustafa Ibrahimi - UEJL, Tetov
  Rexhep Ismajli - Akademia e Shkencave dhe Arteve, Prishtin
  Rrahman Paarrizi - Universiteti i Prishtins
  Seit Mansaku - QSA, Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis
  Shkumbin Munishi - Universiteti i Prishtins
  Tomor Plangarica - Instituti i Gjuhve dhe Qytetrimeve Orientale, Paris
  Valter Memisha - QSA, Instituti i Gjuhsis dhe Letrsis
  Wilfried Fiedler - Gjuhtar, albanolog, Gjermani
  Life's too short to remove USB safely.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  VETEM PO PERSERITEN GABIMET e vitit 1972,kurgja tjeter.Populli shqipetar nuke do te eci perpara,keto jane gabimet trashanike,gjuha jone pas disa viteve do te shkatrohet plotesisht.mbajten mbledhje edhepse shumica jane kunder ,pjesmaresit nuke luftojne per gjuhe,te gjithe jane te koruptuem,ne lamin e gjuhes dhe nuke miren vesh me gjuhen,une protestoj ne ket menyre.

 3. #3
  Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
  Antarsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
  Mosha
  38
  Postime
  585
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Kjo puna e paskajores gege nuk me pelqeu. Pse u dashka futur me zor nje gjuhe dicka qe nuk shkon, vetem e vetem per t'u bere qefin disa .....Ky eshte nje gabim, se paskajorja gege nuk i shton asgje, dhe as e pasuron standartin. Ma ha mendja se kerkojne te zevendesojne me te paskajoren e sotme. Kjo eshte qesharake!
  Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

  Nisuni ju para, sa te therras Saliun

 4. #4
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Konferenca: Gjuha standarde vlen, thjesht t pasurohet

  Konkluzioni: Megjithse u vendos n nj epok t ngarkuar me ideologji e munges t liris shkencore, standardi gjat gjith ktyre viteve e ka dshmuar vlefshmrin e tij

  Konferenca shkencore Shqipja n etapn e sotme/ Politikat e prmirsimit dhe t pasurimit t standardit, e cila zhvilloi punimet e saj n Durrs gjat 3 ditve t fundit, doli me nj deklarat prkatse, q konfirmon se megjithse u vendos n nj epok t ngarkuar me ideologji dhe me munges t liris shkencore, standardi gjat gjith ktyre viteve e ka dshmuar vlefshmrin e tij.

  Ajo shton gjithsesi edhe faktin se praktika e prdorimit t shqipes standarde n kto dyzet vjet dshmon se shqipja, ashtu si t gjitha gjuht e lvruara, ka nevoj q ti nnshtrohet periodikisht nj shqyrtimi shkencor lidhur me funksionimin e sistemit n t gjitha segmentet.

  sht e nevojshme q t shqyrtohen m tej disa rregulla t drejtshkrimit, me qllim njsimin e tyre dhe shmangien e konflikteve t krijuara si pasoj e zbatimit t dy parimeve t ndryshme njhersh (atij fonetik dhe atij morfologjik). N mnyr t veant, drejtshkrimi i zanores - ka nevoj pr rishqyrtim.

  T rishikohet prdorimi i shkronjs s madhe, drejtshkrimi i emrave t huaj t prvem, si dhe drejtshkrimi i toponimeve, citon deklarata e prbashkt e firmosur nga Komisioni Shkencor i Konferencs, i prbr prej kryetarit Ardian Marashi dhe antart Kolec Topalli, Ethem Likaj, Imri Badallaj e Valter Memishaj.

  Sipas tyre, leksiku i standardit t shqipes t jet i hapur ndaj prurjeve nga dialektet, sidomos nga dialekti geg dhe nga autort e tradits letrare n kt dialekt.

  T vazhdoj puna pr pasurimin e leksikut me krijime t reja sipas gjedheve fjalformuese t shqipes, si dhe pr pastrtin ndaj huazimeve t panevojshme.

  T thellohet puna pr begatimin, njsimin dhe kodifikimin e terminologjis n t gjitha fushat.

  N sistemin morfologjik, t rishqyrtohet formimi i shumsit t emrave, pr nj saktsim t mtejshm paradigmatik, duke synuar njsimin dhe shmangien e prjashtimeve t shumta.

  T studiohet mundsia e integrimit t paskajores gege n standardin e shqipes.

  Studimet dhe hulumtimet t jen t hapura edhe n fushn e sintakss.

  Nxnia e shqipes n shkoll, n t gjith hapsirn shqiptare, ka shfaqur vshtirsi dhe probleme, ndaj propozohet prmirsimi i kurrikulave, i teksteve, i metodave t msimdhnies, si dhe aftsimi i mtejshm i msuesve t gjuhs amtare, prfundon deklarata.

  Konferenca pr gjuhn shqipe, dshmoi se debati pr shtjet e norms s shqipes dhe t prdorimit t saj sht nj debat pjellor, i cili e pasuron mendimin gjuhsor shqiptar dhe hap perspektiva studimore e krkimore t domosdoshme pr etapn e sotme t zhvillimit t shqipes.

  ABC
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Jam i sigurt q 70% e pjesmarrsve n kt konferenc, edhe pse kan tituj t ndryshm shkencor, jan gjysmanalfabet dhe nuk e njohin mir gjuhn zyrtare dhe gramatikn. E di q shumica nuk e beson kt, por sikur t ishte e mundur t merreshin t gjith n provim nj e nga nj, do ta shihnit q sht kshtu si thash.

  Pr fat t mir, kto lloj konferencash nuk marrin vendime, por jan mbledhje ku t gjithve u bhet qejfi dhe u jepen premtime se idet e tyre do t shqyrtohen. T shpresojm q kto ide nuk do t shqyrtohen e zbatohen, se prndryshe gjuha do t bhet lesh arapi.

  Aty jo vetm q sht krkuar futja e paskajores gege, por qenka krkuar edhe heqja e zanores ! Ja t'i shqyrtojm disa nga kto q jan thn n konferenc:

  1) Megjithse u vendos n nj epok t ngarkuar me ideologji dhe me munges t liris shkencore, standardi gjat gjith ktyre viteve e ka dshmuar vlefshmrin e tij.
  Kur e ka dshmuar vlefshmrin, pse u dashka ndryshuar?

  2) Praktika e prdorimit t shqipes standarde n kto dyzet vjet dshmon se shqipja, ashtu si t gjitha gjuht e lvruara, ka nevoj q t’i nnshtrohet periodikisht nj shqyrtimi shkencor lidhur me funksionimin e sistemit n t gjitha segmentet.
  Gjuha duhet t qndroj e pandryshueshme. Sa m shpesh t ndryshohet, aq m keq sht.

  3) sht e nevojshme q t shqyrtohen m tej disa rregulla t drejtshkrimit, me qllim njsimin e tyre dhe shmangien e konflikteve t krijuara si pasoj e zbatimit t dy parimeve t ndryshme njhersh (atij fonetik dhe atij morfologjik). N mnyr t veant, drejtshkrimi i zanores - ka nevoj pr rishqyrtim.
  Ja far krkojn disa, heqjen e zanores ! Kta jo vetm q nuk e shqiptojn dot kt zanore, por as nuk e kuptojn dot pse sht vendosur. sht e vrtet q n shumicn e rasteve -ja sht e pazshme, por ajo sht vendosur pr t ndjekur traditn, si dhe formon shumsin e emrave.

  Emri puntor n shums bn puntor. N t dy numrat, zanoret nuk shqiptohen dhe lexohen puntor. far duhet t bjm, numrin njjs ta bjm puntor dhe numrin shums ta bjm puntora?

  7) N sistemin morfologjik, t rishqyrtohet formimi i shumsit t emrave, pr nj saktsim t mtejshm paradigmatik, duke synuar njsimin dhe shmangien e prjashtimeve t shumta.
  Sipas ksaj, nuk duhet t ket prjashtime t emrave n numrin shums! Shumsi i kalit nuk duhet t jet kuaj, por kala!


  4) T rishikohet prdorimi i shkronjs s madhe.
  Sipas ksaj, duhet t fillojn me shkronj t madhe t gjitha fjalt q fillojn me shkronj t madhe edhe n anglisht. Kjo nuk sht e nevojshme t bhet, por sht thjesht majmunri.

  MAJMUNRI f. sh. keq.

  2. Imitim i verbr i dikujt.

  4. T rishikohet drejtshkrimi i emrave t huaj t prvem...
  Sipas ksaj, duhet q Nju Jork t shkruhet New York dhe Majkll t shkruhet Michael. N pikn 3 u krkua q t hiqen -t n baz t parimit nj shkronj nj tingull, ndrsa n kt rast nuk duhet t vlej, sepse kta q e krkojn kan msuar anglisht dhe u duket e uditshme q New York t shkruhet Nju Jork. Kjo sht nj tjetr shfaqje majmunrie.

  5. T vazhdoj puna pr pasurimin e leksikut me krijime t reja sipas gjedheve fjalformuese t shqipes, si dhe pr pastrtin ndaj huazimeve t panevojshme.
  Kjo sht e vetmja pik q prkrah.

  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 18-12-2010 m 23:13

 6. #6
  Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
  Antarsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
  Mosha
  38
  Postime
  585
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Jam i sigurt q 70% e pjesmarrsve n kt konferenc, edhe pse kan tituj t ndryshm shkencor, jan gjysmanalfabet dhe nuk e njohin mir gjuhn zyrtare dhe gramatikn. E di q shumica nuk e beson kt, por sikur t ishte e mundur t merreshin t gjith n provim nj e nga nj, do ta shihnit q sht kshtu si thash.

  Pr fat t mir, kto lloj konferencash nuk marrin vendime, por jan mbledhje ku t gjithve u bhet qejfi dhe u jepen premtime se idet e tyre do t shqyrtohen. T shpresojm q kto ide nuk do t shqyrtohen e zbatohen, se prndryshe gjuha do t bhet lesh arapi.

  Aty jo vetm q sht krkuar futja e paskajores gege, por qenka krkuar edhe heqja e zanores ! Ja t'i shqyrtojm disa nga kto q jan thn n konferenc:


  Kur e ka dshmuar vlefshmrin, pse u dashka ndryshuar?


  Gjuha duhet t qndroj e pandryshueshme. Sa m shpesh t ndryshohet, aq m keq sht.  Ja far krkojn disa, heqjen e zanores ! Kta jo vetm q nuk e shqiptojn dot kt zanore, por as nuk e kuptojn dot pse sht vendosur. sht e vrtet q n shumicn e rasteve -ja sht e pazshme, por ajo sht vendosur pr t ndjekur traditn, si dhe formon shumsin e emrave.

  Emri puntor n shums bn puntor. N t dy numrat, zanoret nuk shqiptohen dhe lexohen puntor. far duhet t bjm, numrin njjs ta bjm puntor dhe numrin shums ta bjm puntora?


  Sipas ksaj, nuk duhet t ket prjashtime t emrave n numrin shums! Shumsi i kalit nuk duhet t jet kuaj, por kala!  Sipas ksaj, duhet t fillojn me shkronj t madhe t gjitha fjalt q fillojn me shkronj t madhe edhe n anglisht. Kjo nuk sht e nevojshme t bhet, por sht thjesht majmunri.

  MAJMUNRI f. sh. keq.

  2. Imitim i verbr i dikujt.  Sipas ksaj, duhet q Nju Jork t shkruhet New York dhe Majkll t shkruhet Michael. N pikn 3 u krkua q t hiqen -t n baz t parimit nj shkronj nj tingull, ndrsa n kt rast nuk duhet t vlej, sepse kta q e krkojn kan msuar anglisht dhe u duket e uditshme q New York t shkruhet Nju Jork. Kjo sht nj tjetr shfaqje majmunrie.


  Kjo sht e vetmja pik q prkrah.

  .
  Me duket gjitheshka ke theksuar eshte e drejte.

  Ne nuk duhet te imitojme ndonje gjuhe tjeter dhe te deformojme gjuhen tome!
  Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

  Nisuni ju para, sa te therras Saliun

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Jam i sigurt q 70% e pjesmarrsve n kt konferenc, edhe pse kan tituj t ndryshm shkencor, jan gjysmanalfabet dhe nuk e njohin mir gjuhn zyrtare dhe gramatikn.
  Disa emra qe po i shoh une te Kosoves, jo vetem qe jane njohes te mire te standardit gjuhesor dhe gramatikes, por edhe te dialekteve ne trojet shqiptare si dhe njohes te mire te arberishtes dhe ligjerues te saj (kane kaluar me dhjetra vite te jetes se tyre ne studimin e saj dhe bashkepunimin me arbereshe) si dhe jane profesore mesimdhenes ne Kosove dhe Shqiperi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 19-12-2010 m 10:54

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Disa emra qe po i shoh une te Kosoves, jo vetem qe jane njohes te mire te standardit gjuhesor dhe gramatikes, por edhe te dialekteve ne trojet shqiptare si dhe njohes te mire te arberishtes dhe ligjerues te saj (kane kaluar me dhjetra vite te jetes se tyre ne studimin e saj dhe bashkepunimin me arbereshe) si dhe jane profesore mesimdhenes ne Kosove dhe Shqiperi.
  Keta ketu jo qe nuke dijne gjuhen shqipe,pore jane mbeturinat e gjuhes shqipe,keta nuke dijne qka ashte gjuha SHQIPE.Keta u mbledhen mesheftas dhe BAM,qiten kurgja ne DRITE.Keta qe mueren pjes ,keta jane anmiqet e gjuhes.PSE? Sepse nuke kane njohuri asete nji FILLESTARI te GJUHES SHQIPE.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga kutje Lexo Postimin
  Keta ketu jo qe nuke dijne gjuhen shqipe,pore jane mbeturinat e gjuhes shqipe,keta nuke dijne qka ashte gjuha SHQIPE.Keta u mbledhen mesheftas dhe BAM,qiten kurgja ne DRITE.Keta qe mueren pjes ,keta jane anmiqet e gjuhes.PSE? Sepse nuke kane njohuri asete nji FILLESTARI te GJUHES SHQIPE.
  Pse po mendon ti Kutje qe ata nuk e dine gjuhen shqipe? A ka mundesi me elaborue me shume.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Pse po mendon ti Kutje qe ata nuk e dine gjuhen shqipe? A ka mundesi me elaborue me shume.
  Me gjith qef,se pari te them shumica e albanolgeve ket mbledhje, refuzuen bojkotuen.Kapaku i kesaj ashte se jane ra ne hall,se shumica munden ta hupin punen.Kane frige se ashte dale gjuha e vjeter dhe ashte ne qarkullim,e mjerishte keta nuke dine dhe nuke kane informata.E dyta ai njohesi ma i madhe i ALBANOLOGJIS,shqipetari,nuke ju erdh ne mbledhje.Arsye nuke kane lek me pague.Ne vitin 2011 2012 ashte parashtrue te jepet mesimi ne universitete,europiane gjuha shqipe,e cila do te jet nji krahe me gjuhet tjera te vjetra,dhe kryesorja Instituti i vlerave ,po me duket se i ka keto,dhe jane ra ndesh.Krejt keto kushtojne,sepse ashte KODI i GJUHES SHQIPE,kurse asnjeni nuke i ka kodet e gjuhes shqipe.Asnjeni prej listes qe u parashtrue.Tashe ashte pyetja,kush jane ata intelektual,qe posedojne gjuhen e vjeter,dhe a do ta bejne permirsimet,ku do te knaqeshin edhe gega edhe toska.Mirepo zyrtarisht,nuke ashte e mundur,sepse shifet kush udheheq keto akademi te albanologjis.Albanologjija dhe KETA ZYRTARE,ashte barazi me gjuhen shqipe ketu ashte gabimi,pa asnji fjale te re ma se 100 vjet,dhe plus viti 1972,vjedh njenin dijalekt {gege] vjedh tjetrin dialekt {toska} dhe keshtu humbe gjuha,sepse duhet ditun trungun ,dhe rranjen e gjuhes shqipe,dmth.FILLIMI,ZHVILLIMI,PERFUNDIMI i gjuhes,pastaj te kalohet ne nji gjuhe te re,pa prekun gjuhen e vjeter pa e damtue ,asnji dialekt,prandej edhe nji here. FILLIMI o ZHVILLIMI o FUNDI o gjuha e re ? si ? kure nuke dihet FILLIMI,ZHVILLIMI PERFUNDIMI.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-07-2010
  Postime
  149
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kutje Lexo Postimin
  Me gjith qef,se pari te them shumica e albanolgeve ket mbledhje, refuzuen bojkotuen.Kapaku i kesaj ashte se jane ra ne hall,se shumica munden ta hupin punen.Kane frige se ashte dale gjuha e vjeter dhe ashte ne qarkullim,e mjerishte keta nuke dine dhe nuke kane informata.E dyta ai njohesi ma i madhe i ALBANOLOGJIS,shqipetari,nuke ju erdh ne mbledhje.Arsye nuke kane lek me pague.Ne vitin 2011 2012 ashte parashtrue te jepet mesimi ne universitete,europiane gjuha shqipe,e cila do te jet nji krahe me gjuhet tjera te vjetra,dhe kryesorja Instituti i vlerave ,po me duket se i ka keto,dhe jane ra ndesh.Krejt keto kushtojne,sepse ashte KODI i GJUHES SHQIPE,kurse asnjeni nuke i ka kodet e gjuhes shqipe.Asnjeni prej listes qe u parashtrue.Tashe ashte pyetja,kush jane ata intelektual,qe posedojne gjuhen e vjeter,dhe a do ta bejne permirsimet,ku do te knaqeshin edhe gega edhe toska.Mirepo zyrtarisht,nuke ashte e mundur,sepse shifet kush udheheq keto akademi te albanologjis.Albanologjija dhe KETA ZYRTARE,ashte barazi me gjuhen shqipe ketu ashte gabimi,pa asnji fjale te re ma se 100 vjet,dhe plus viti 1972,vjedh njenin dijalekt {gege] vjedh tjetrin dialekt {toska} dhe keshtu humbe gjuha,sepse duhet ditun trungun ,dhe rranjen e gjuhes shqipe,dmth.FILLIMI,ZHVILLIMI,PERFUNDIMI i gjuhes,pastaj te kalohet ne nji gjuhe te re,pa prekun gjuhen e vjeter pa e damtue ,asnji dialekt,prandej edhe nji here. FILLIMI o ZHVILLIMI o FUNDI o gjuha e re ? si ? kure nuke dihet FILLIMI,ZHVILLIMI PERFUNDIMI.
  kutje, a po behesh burre e na trego : kush eshte ai njohesi i madh i albanologjise?
  Qyre burre,mos shih kusur,se u ma shume mirrna me sport...a te puna e gjuhes,me interesojne gjanat.
  Nje kafe ta kam borxh,si te na e tregosh emrin e albanologut ne fjale.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Se shpejti do ti dali libra,dhe mundesh me ble,ate liber.Pore problemi ashte se duhur blemur ende pa u botue.Sepse ashtu duhet shkaku i kopijimeve te librit.2 milon libra duhet te botohen se paku,mirepo tue pa se si shiten dhe vjedhen autorsit,ateher dihet mir.

 13. #13
  Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
  Antarsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
  Mosha
  38
  Postime
  585
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga kutje Lexo Postimin
  Se shpejti do ti dali libra,dhe mundesh me ble,ate liber.Pore problemi ashte se duhur blemur ende pa u botue.Sepse ashtu duhet shkaku i kopijimeve te librit.2 milon libra duhet te botohen se paku,mirepo tue pa se si shiten dhe vjedhen autorsit,ateher dihet mir.
  Ti shoku miku, ik meso nje here te shkruash, pastaj hajde dhe na jep mende neve ketu.
  Ndryshuar pr her t fundit nga peshkaqeni33 : 19-12-2010 m 18:50
  Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

  Nisuni ju para, sa te therras Saliun

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Bato!

  Jam i sigurt q 70% e pjesmarrsve n kt konferenc, edhe pse kan tituj t ndryshm shkencor, jan gjysmanalfabet dhe nuk e njohin mir gjuhn zyrtare dhe gramatikn. E di q shumica nuk e beson kt, por sikur t ishte e mundur t merreshin t gjith n provim nj e nga nj, do ta shihnit q sht kshtu si thash.
  Pak iperbolike do te thosha BATO, megjithese per sa i perket asaj qe thua se nuk merren vendime ne kete rast bashkohem me mendimin tend.

  Pjesemarres nga Shqiperia nuk kishte pervec drejtuesve.............

  Disa nga pjestaret ne konference(te pakten) jane kokat e shqipes, por nuk mjafton te arrijne ne vendime, duhen $, kohe dhe perkrahje nga qeveria/te(perfshi Kosoven) per te marre vendime, besome, jane ne gjendje disa prej pjesemarresve te sjellin shkencerisht shqipen ne nivelin e duhur te shekullit te ri, kjo duhet te behet dhe do te behet. Po, shqipja kerkon rikonstruksion, sepse shume nga vlerat e saj jane lene ne harrese, pak rendesi kane arsyet, jane duke i'u nenshtruar ndryshkut te viteve, dikush duhet te marre persiper inisiativen e pasurimit dhe intelektualet jane te ndergjegjshem se u takon atyre detyra kombetare dhe historike e pasurimit dhe rinjehesimit te saj te plote, kete radhe pa asnje ndalese ideologjike.

  Po nuk investuam nuk do te kemi rezultat.
  Kjo me pelqeu
  12) Krijimi i Kshillit Mbarshqiptar pr Gjuhn, me statusin e personit publik, mund t jet nj rrug e mir pr t’u gjetur zgjidhje shtjeve t rndsishme t politikave gjuhsore, t planifikimit t gjuhs, dhe t strategjis pr zhvillimin dhe mbrojtjen e shqipes.  Me qenese ra fjala
  Emri puntor n shums bn puntor. N t dy numrat, zanoret nuk shqiptohen dhe lexohen puntor. far duhet t bjm, numrin njjs ta bjm puntor dhe numrin shums ta bjm puntora? - sikur ta bejme puntor dhe shumsin psh.. kjo haet... po kngtar si do ta bjm po mendohem, do te duket si kinesce..provoje.

 15. #15
  petrol
  Antarsuar
  20-05-2009
  Vendndodhja
  Rr.''Luigj Gurakuqi'', p.15,sh.4, a.25,Tirane, Albania
  Mosha
  54
  Postime
  482
  Faleminderit
  0
  61 falenderime n 56 postime

  Standarti i gjuhs letrare shqipe

  Konferenca Shkencore: "Shqipja n etapn e sotme: politikat e prmirsimit dhe t pasurimit t standardit" ndr konkluzionet prfundimtare theksoi:
  ''T vazhdoj puna pr pasurimin e leksikut me krijime t reja sipas gjedheve fjalformuese t shqipes, si dhe pr pastrtin ndaj huazimeve t panevojshme''.
  dhe eshte i mirekuptuar e pranuar nga te gjithe shqiptaret.
  Sa per perpjekjet per ndryshimin e standartit, apo zevendesimin e tij me dialektin geg, kjo do te ishte marrezi dhe ATENTAT NDAJ GJUHES E KOMBIT TE UNIFIKUAR SHQIPTAR. Ata qe bejne keto perpjekje kullosin ne grazhd te huaj. Kete e kane kuptuar me mire se kushdo gjuhetaret kosovare te cilet ende e kane lirine te neperkembur dhe qe u kullon gjak. Ata dhane nje shembull te shkelqyer atdhetar kur u distancuan nga keto ''kurthe'' paka se jan m geg se kushdo tjeter.
  Gjuha letrare moderne shqipe i ka te ngjizura dhe mund te marre nga te dy dialektet, por kurrsesi te deformohet, pasi na kthen 50-vjet prapa.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  1) Megjithse u vendos n nj epok t ngarkuar me ideologji dhe me munges t liris shkencore, standardi gjat gjith ktyre viteve e ka dshmuar vlefshmrin e tij.
  2) Praktika e prdorimit t shqipes standarde n kto dyzet vjet dshmon se shqipja, ashtu si t gjitha gjuht e lvruara, ka nevoj q t’i nnshtrohet periodikisht nj shqyrtimi shkencor lidhur me funksionimin e sistemit n t gjitha segmentet.
  Qe ka funksionuar nuk ka dyshim besoj. Nje standard duhej patjeter se nuk mund te ekzistoje nje shtet me disa versione gjuhe. Por edhe duhet te shqyrtohet dhe permiresohet vazhdimisht, se njerezimi ecen perpara, Shqiperi ecen perpara, dhe gjuha duhet te beje te njejten gje.

  3) sht e nevojshme q t shqyrtohen m tej disa rregulla t drejtshkrimit, me qllim njsimin e tyre dhe shmangien e konflikteve t krijuara si pasoj e zbatimit t dy parimeve t ndryshme njhersh (atij fonetik dhe atij morfologjik). N mnyr t veant, drejtshkrimi i zanores - ka nevoj pr rishqyrtim.
  4) T rishikohet prdorimi i shkronjs s madhe, drejtshkrimi i emrave t huaj t
  prvem, si dhe drejtshkrimi i toponimeve.
  Kunder ketyre dy pikave. Mbase shkronja "" mund te rishqyrtohet per ndonje fjale te vecante, por ne asnje menyre nuk duhet te kete ndryshime te pergjithshme per rolin e shkronjes ne gjuhen shqipe.
  Sa per shkronjen e madhe, mendoj se eshte ajo qe ka thene edhe Bato qe po synohen te behet nje njehesim me gjuhen angleze ku ka shume konflikte me shqipen ne lidhje me perdorimin e shkronjes se madhe. Nese behet fjale me verte per kete, me duket nje ulje per gjuhen shqipe qe te imitoje te tjerat dhe te filojn ti shkruajme ditet e jave, muajt apo edhe "Un" me te madhe.

  5) Leksiku i standardit t shqipes t jet i hapur ndaj prurjeve nga dialektet, sidomos nga dialekti geg dhe nga autort e tradits letrare n kt dialekt. T vazhdoj puna pr pasurimin e leksikut me krijime t reja sipas gjedheve fjalformuese t shqipes, si dhe pr pastrtin ndaj huazimeve t panevojshme.
  6) T thellohet puna pr begatimin, njsimin dhe kodifikimin e terminologjis n t gjitha fushat.
  Dakort me keto dy pika. Shqipja ka gjithmone vend per permiresim dhe pasurim. Nese ka shprehje apo fjele gege qe kane nje kuptim me te qarte se ajo ne standard, apo ka fjale qe nuk ekzistojne fare ne standard, atehere domosdoshmerisht qe duhen futur ne gjuhen standarde shqipe.

  7) N sistemin morfologjik, t rishqyrtohet formimi i shumsit t emrave, pr nj
  saktsim t mtejshm paradigmatik, duke synuar njsimin dhe shmangien e
  prjashtimeve t shumta.
  Nuk e di nese eshte e nevojshme qe te rregullohet ndonje rast i vecante, por nuk besoj se shqiptaret ne pergjithesi kane probleme me shumesin. Perjashtime do kete patjeter se po flasim per gjuhe dhe jo per matematike. Jo cdo gje eshte krijuar me laps e me leter e me nje plan te qarte se nuk ka filluar shqipja ne vitet 70.

  8) T studiohet mundsia e integrimit t paskajores gege n standardin e shqipes.
  9) Studimet dhe hulumtimet t jen t hapura edhe n fushn e sintakss.
  10) Nxnia e shqipes n shkoll, n t gjith hapsirn shqiptare, ka shfaqur vshtirsi dhe probleme, ndaj propozohet prmirsimi i kurrikulave, i teksteve, i metodave t msimdhnies, si dhe aftsimi i mtejshm i msuesve t gjuhs amtare.
  11) N konferenc u shfaqn edhe shum mendime e teza t veanta lidhur me standardin dhe me prdorimin e shqipes. Konferenca dshmon se debati pr shtjet e norms s shqipes dhe t prdorimit t saj sht nj debat pjellor, i cili e pasuron mendimin gjuhsor shqiptar dhe hap perspektiva studimore e krkimore t domosdoshme pr etapn e sotme t zhvillimit t shqipes.
  12) Krijimi i Kshillit Mbarshqiptar pr Gjuhn, me statusin e personit publik, mund t jet nj rrug e mir pr t’u gjetur zgjidhje shtjeve t rndsishme t politikave gjuhsore, t planifikimit t gjuhs, dhe t strategjis pr zhvillimin dhe mbrojtjen e shqipes.
  Paskajorja ekziston ne standardin shqip, por edhe nese futet ajo gege besoj se nuk eshte ndonje ndryshim dhe aq i madh se ajo perdoret gjeresisht ne gjuhen e folur. Mbase per emertimin e foljeve, eshte me e qarte paskajorja gege. Une se shof si problem edhe keshtu sic eshte, por nese mund te behet dicka qe do ta permiresonte sadopak gjuhen shqipe, atehere le te behet.

  Mesimdhenia gjithashtu duhet permiresuar vazhdimisht se kohet ndryshojne, mentaliteti i studenteve ndrysheon dhe mjetet dhe mundesite per mesimdhenie shtohen vazhdimisht.

  Krijimi i Kshillit Mbarshqiptar pr Gjuhn eshte gjithashtu dicka shume pozitive, por shpresoj qe ky keshill te mbushet me njerez qe njohin me se miri gjuhen shqipe dhe jo te behet sa per te kaluar rradhen e per te dhene ca rroga e fonde.

 17. #17
  petrol
  Antarsuar
  20-05-2009
  Vendndodhja
  Rr.''Luigj Gurakuqi'', p.15,sh.4, a.25,Tirane, Albania
  Mosha
  54
  Postime
  482
  Faleminderit
  0
  61 falenderime n 56 postime
  Arbn Xhaferri ''Mbi prdorimin e standardit te gjuhes shqipe"

  Te nderuar, ne rast se keni medyshje po ju paraqes mendimet e nje personaliteti:
  te njohur te politikave unifikuese mbareshqiptare
  Citim:
  H pr h pr shqiptart i vetmi ind koheziv kombtar ka mbetur gjuha standarde shqipe. Mirpo, koht e fundit edhe ajo po sulmohet nga njerz jokompetent, t pavetdijshm pr pasojat e veprimeve t tyre. Si thot gjuhtari dr.Ferid Rustemi gjuha e standardizuar shqipe ka mbet pa zot, vemas n Kosov. Pas lirimit t Kosovs, pas ekzaltimit t natyrshm me iden e pavarsis s Kosovs jan shtuar zrat pr kodifikimin e nj gjuhe t re, q do t ishte baz pr krijimin e identitetit t ri kombtar, ashtu si ndodhi kryesisht me sllavt. Pjesa drmuese e mediave elektronike kosovare tolerojn t folmet lokale n dm gjuhs standarde. sht e habitshme sesi gazetart i japin rndsi gjuhs standarde angleze dhe sa pak respekt tregojn ndaj gjuhs standarde shqipe. Ky sht fenomen i ri, q nuk prputhet as me interesin as me prcaktimet kombtare m t hershme ose t sotme t elits politike dhe intelektuale kosovare.
  Per me teper mund t"i referoheni sajtit
  http://vargmal.org/dan2104
  N kt betej t rrnimit t indit t vetm koheziv kombtar, t gjuhs standarde shqipe m t zshm jan sidomos ata q nuk kan kompetenca shkencore gjuhsore, as kapacitete politike vendimmarrse. Kjo kategori e njerzve tradicionalisht kan vuajtur nga smundja e egzoglosis. Pr ta gjuha shqipe nuk ka qen asnjher e mjaftueshme pr t’i shprehur mendimet apo mesazhet e tyre “t thella”. N kohn e Jugosllavis ata shpeshher prdornin gjuhn serbe pr t’i shprehur opinionet e tyre, ndrkaq sot shrbehen me anglishten. Argumenti kryesor i tyre kundr gjuhs standarde sht konstatimi se kjo gjuh sht imponuar nga sfera e politiks duke mos ditur faktin elementar se do gjuh standarde dhe e kodifikuar sht projekt politik q quhet planifikim gjuhsor. do popull modern n bot pr ta rritur kohezionin e brendshm dhe pr ta lehtsuar komunikimin e ndrsjell e standardizon gjuhn, n prputhje me interesin kombtar dhe prmes vendimmarrjes politike.

  Popujt m modern t bots kan arritur t’i standardizojn gjuht e tyre duke filluar nga anglishtja, gjermanishtja, italishtja, frngjishtja, spanjishtja, prfunduar me greqishten dhe hebraishten. Kta popuj, ndonse jetojn n katr ant e bots, ndonse kan t folme t ndryshme, dallime t mdha kulturore, megjithat kan arritur q ta imponojn prdorimin e gjuhs standarde n administrat, n mediume dhe n sfera t tjera publike.

  N kt mnyr kto kultura kan krijuar nj strumbullar t prbashkt, q e forcon identitetin e tyre kombtar.

  Refuzimi i respektimit t gjuhs standarde sht n fakt mbulimi i injorancs gjuhsore si dhe projekt me elemente antikombtare.

  Popujt modern, anglezt, francezt, gjermant, hungarezt etj, kan krijuar komisione shtetrore, q kontrollojn procesin e planifikimit gjuhsor, procesin e deprtimit t huazimeve dhe t zhvillimit gjuhsor n prgjithsi.

  Nga ky prcaktim bn prjashtim vetm bota sllave, e cila n funksion t ekspansionizmit ka zbatuar procesin e disperzionit gjuhsor, krijimin e kombeve me veori artificiale gjuhsore, saq jan krijuar konteste t ndryshme, si sht rasti ndrmjet bullgarishtes dhe maqedonishtes.

  Nga aspekti gjuhsor, do dialekt, do e folur mund t kodifikohet dhe t standardizohet. Kjo varet nga prcaktimet politike dhe kombtare. N Kosov ekzistojn tendenca t ndrojtura pr nj aventur t ktill q nuk prkon me traditn, interesat dhe prcaktimet e shumics s qytetarve t Kosovs. Fatmirsisht, n Maqedoni ku shqiptart jan t liruar nga idet, projektet shtetformuese, tendenca t ktilla nuk ekzistojn. N kushtetutn e Maqedonis shqiptart jan t kategorizuar si pjes e popullit shqiptar, kshtu q ata vazhdojn ta ndjekin me fanatizm rrugn e kombformimit. N mediumet elektronike shqiptare n Maqedoni nuk vrehen fare tendencat pr mosrespektim t gjuhs standarde shqipe. Madje, sht arritur q n Maqedoni zyrtarisht t festohen datat historike t rndsishme pr shqiptart, si sht 22 Nntori dita e miratimit t alfabetit t sotm t gjuhs shqipe.

  Procesi i shtetformsis n Kosov duhet t ket nj limit t caktuar q parandalon dmtimin e mtejshm t vlerave kombformuese.

  Ka ardhur koha q prdorimi i gjuhs unike, standarde shqipe t mbrohet me ligj, t formohen komisione shtetrore q do ta mbikqyrin zbatimin e tij. sht momenti i fundit q Kuvendi i Kosovs, ai i Shqipris t’i dalin zot gjuhs standarde shqipe, indit t vetm koheziv kombtar. Kt gjithsesi do ta bj edhe Sobrania e Maqedonis...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •