Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 240
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    oo benyyyy tfala Adem gashin e tregoj per fitoren sa nuk na Uroj hiqq e po tutna mos ka vdek kur e ka degjue kete lajme PDK-ja FITUSE.
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  2. #42
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Ja ka kthy more Zoti Adem edhe e ka zdrite per faqe te bardhe Drenicen e kuqe.....
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  3. #43
    Citim Postuar më parë nga anita340 Lexo Postimin
    Z. Adem,
    nese me lejohet sqarimi(po kerkoj leje sepse ka ketu te atille qe mendojne se grate duhet te lajne pelena):




    "Përshëndetje ANita dhe Brari
    Do të përpiqem të jap një sqarim në lidhje me vargjet që i ka sjellë Brari. Unë po e jap variantin tim, por do të kisha dëshirë që edhe dikush që e di më mirë ta plotësojë.

    Anita, nëse je kosovare, besoj e di se në regjimin serbë këngët e këtilla kanë qenë të ndaluar dhe shumë këngëtarë për motive të tilla edhe janë burgosur. Dhe kjo ka zgjatur po thuajse një shekull."



    Une jam kosovare nga Drenica dhe besome qe e di mire çfare ishte e ndaluar. I kam perjetuar edhe vete te gjitha keto te ndaluarat qe ne moshen 2 vjeçe.Une isha pjese e nje populli te ndaluar njesoj si shumica e shqiptareve.

    "Besoj në një situatë të tillë, përpara xhandarmërisë barbare edhe unë, edhe ti edhe Brari, besa edhe goxha do trima të tjerë e kishim kënduar të njëjtën këngë me të njëjtat vargje.."



    Une ta thashe edhe njehere qe nuk dija shume per historine e kesaj kenge ose dija pak turbull.Une vetem desha te them qe Azem Bejta ka qene i perkrahur nga drenicaset.


    "P.S. Do të kisha dëshirë ta konfirmonte dikush vërtetësinë për këtë që e shkrova - rastin e Dervish Goxhulit."


    Une e pyeta babane tim ne lidhje me kete kenge.Sepse une nuk e mbaja mend mire po e di qe diqka prinderit na e kishin thene per te.As ai nuk eshte 100% i sigurte por thote qe sipas variantit qe atij i ka treguar axha i tij kengen e ka bere D.Goxhuli por nje burre nga Abria e ka nderruar tekstin nga "hajri" ne "sherri".
    E dashur anita340. une shumë të faleminderit për mundin që ke marrë për të hulumtuar mbi problemin që shtrova më lart në lidhje me këngën. Nëpërmjet teje dua ta përshëndes edhe babain tënd për kontributin e dhënë. Mua më bëri përshtypje përgjigja jote shumë e kulturuar. Dhe kur lexoj shkrime të këtilla më bëhet zemra mal se edhe ne në Drenicë e kemi të emancipuar botën femërore. Dhe ta dinë të gjithë se pa emancipimin e botës femërore nuk mund të quhet e zhvilluar një shoqëri. Këtë e ka thënë edhe Sami Frashëri qe një shekull më parë, por fatkeqësisht edhe në ditët e sotme gjen mendjemykur që mendojnë se bota femërore është vetëm për të larë e për të gatuar.

    Po e them edhe këtë: "Fatkeqësisht" ( po them fatkeqësisht sipas botkuptimeve prapanike të mykura ) shumë herë gjen më shumë burrëri te ca femra, se disa që i thonë vetes goxha burra!!

    Respekt për ty e për fmiljen tënde që kanë rritur një vajzë kaq të edukuar,
    xhaxhi Adem Gashi, mësues
    Danimarkë
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #44

    Mos dil nga tema

    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    oo benyyyy tfala Adem gashin e tregoj per fitoren sa nuk na Uroj hiqq e po tutna mos ka vdek kur e ka degjue kete lajme PDK-ja FITUSE.
    Të fala paç! Unë askund nuk e kam përmendur PDK-në as ndonjë parti tjetër, prandaj lexoje teksin e temës:


    Citim Postuar më parë nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Drenicë ke qenë ( dhe je ende, ndoshta edhe pak ) vend i nderit, burrërisë, trimërisë, diturisë e qëndresës.

    Drenicë, disa nga bijtë tu, duke shfrytëzuar respektin që kanë të tjerët për TY, po t’i shpërfillin këto epitete të larta që ke,

    Drenicë, tokë e larë me gjak, dikush po luan me gjakun e derdhur, dikush po luan me nderin tënd, …

    Andaj,

    Drenicë, siç ke ditur ta godasësh çdokend që të ka prekur në nder e dinjitet, dënoje dhe këtë herë të pabesin që ta shpëtosh nderin tënd!

    Drenicë dy rrugë ke: o ta dënosh krimin ( që fatkeqësisht po del nga gjiri yt ), o ta përkrahësh atë.

    E di se e ke vështirë, por aman Drenicë, bëje edhe këtë sakrificë, mos e humb atë që e ke fituar nëpër shekuj me shumë skrifica.

    Drenicakë të dashur, nënshkruajuni këtu: jeni që Drenica të marshojë akoma ballëhapur, apo ta mbroni të keqen e të jetojmë me faqe të zezë.

    Unë të kam dashur, bile shumë të kam dashur Drenica ime. Dua që edhe më tej të të dua!
    Respekt për ty e për gjithë ata që ia duan të mirën Drenicës,
    Adem Gashi, Danimarkë
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 09-01-2011 më 20:58
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Ja ka kthy more Zoti Adem edhe e ka zdrite per faqe te bardhe Drenicen e kuqe.....
    Adriana nëse nuk je e Drenicës mos fol për Drenicën.
    Faktet flasin ndryshe.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Adriana nëse nuk je e Drenicës mos fol për Drenicën.
    Faktet flasin ndryshe.
    Adem eshte hera e dy çe i drejtohesh nje femre siç eshte Ardiana po ashtu edhe te Panjohures po me te njejetin fjalor te mos flasine per Drenicen .Pse e bene ket gje nuk po e kuptoj . Po pse mos te flet per Drenicen ajo e done me shpirte sepse eshte nje Atdhetare e fort !!!!!
    Ajo e ka kuptue poenten tende qe je kunder PDK-es dhe eshte e drejte e jote te jeshe kunder por jo ti thohet te tjerve mos bisedo per Drenicen sepse po deli disi si qesharak .Edhe pse je nje njeri i Arsimuar dhe i edukuar nuk te bene mire keto shprehje Mbetesh i pershendetur
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  7. #47
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    VETËVENDOSJE! DO TA BËJË SHQIPËRIN!

    Kili
    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    Drenica e kuqe a?!!!

    Po e kuqe valla si flamuri i leninit!

    Mos mbet mu lavdëru Drenica në hijenat e veshur në të kuqe , se i shkoj mundi huq!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  8. #48
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    Adem eshte hera e dy çe i drejtohesh nje femre siç eshte Ardiana po ashtu edhe te Panjohures po me te njejetin fjalor te mos flasine per Drenicen .Pse e bene ket gje nuk po e kuptoj . Po pse mos te flet per Drenicen ajo e done me shpirte sepse eshte nje Atdhetare e fort !!!!!
    Ajo e ka kuptue poenten tende qe je kunder PDK-es dhe eshte e drejte e jote te jeshe kunder por jo ti thohet te tjerve mos bisedo per Drenicen sepse po deli disi si qesharak .Edhe pse je nje njeri i Arsimuar dhe i edukuar nuk te bene mire keto shprehje Mbetesh i pershendetur
    Hmmm,mund te ma ndali frymen dikush(ne at menyren e vet si jane mesua),por kurr te ma ndaloj kush te flas per Drenicen!Drenicen nuk e dua per parti,por e dua per njerezi!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Ndryshuar për herë të fundit nga lum lumi : 10-01-2011 më 09:49

  10. #50

  11. #51
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    nuk del vidio nuk dij pse?
    Ndryshuar për herë të fundit nga e panjohura : 10-01-2011 më 09:59
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    VETËVENDOSJE! DO TA BËJË SHQIPËRIN!

    Kili
    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    Drenica e kuqe a?!!!

    Po e kuqe valla si flamuri i leninit!

    Mos mbet mu lavdëru Drenica në hijenat e veshur në të kuqe , se i shkoj mundi huq!


    Jo Kili jo! Drenica ishte e kuqe shume kohe para Leninit. Qe prej atehere kur drenicasit e ngjyrosen me gjak pushtuesish turq. Dhe e ringjyrosen shume shpesh derisa perzune qdo pushtues bashke me shekullin e kaluar. Mos ia shtrembero historine Drenices.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472

  15. #55
    Citim Postuar më parë nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    Adem eshte hera e dy çe i drejtohesh nje femre siç eshte Ardiana po ashtu edhe te Panjohures po me te njejetin fjalor te mos flasine per Drenicen .Pse e bene ket gje nuk po e kuptoj . Po pse mos te flet per Drenicen ajo e done me shpirte sepse eshte nje Atdhetare e fort !!!!!
    Ajo e ka kuptue poenten tende qe je kunder PDK-es dhe eshte e drejte e jote te jeshe kunder por jo ti thohet te tjerve mos bisedo per Drenicen sepse po deli disi si qesharak .Edhe pse je nje njeri i Arsimuar dhe i edukuar nuk te bene mire keto shprehje Mbetesh i pershendetur
    Përshëndetje pa dorëza. Vërtet është e dyta herë që po ma tërheq vërejtjen për të njëjtin person.

    Shikoje tekstin cka ka shkruar personi në fjalë dhe pse i kam thënë mos fol për Drenicën. Une¨si drenicak që jam nuk duroj që dikush ta poshtërojë Drenicën. Drenica ka një histori për ta lakmuar. Sikur ju që keni të drejtë ta shani edhe unë kam të drejtë ta mbroj.
    Derisa ju e mbroni Drenicën e poshtëruar, unë dua të kemi një drenicë ballëhapur. Derisa ju e ngritni Drenicën për atë që u trupërua e që s'i kishte hije të turpërohej, unë e këshilloja Drenicën që të mos katandsiej në ujëra të ndyra.

    Drenica ka pasur burra që kanë lënë nam. Prandaj unë kërkova prej jush që ta dënonim vetë aktin e turpshëm, me të cilin u shkel mbi gjakun e derdhur, për të cilin akt edhe bota na kritikoj, si rezultat i këtij akti të turpshëm dolëm të vetmit në Kosovë ( përjashtimisht edhe pak Decani ). Për hir të gjakut të dredhur nuk na kishte hije të binin në këso pozite.

    Unë e dua atë Drenicë sic i ka hije të jetë edhe sic faktikisht ishte, jo sic e doni ju një Drenicë hajneshë e të poshtëruar!!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    nuk del vidio nuk dij pse?
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=00gSOKN298E


    provo tash

  17. #57
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Përshëndetje pa dorëza. Vërtet është e dyta herë që po ma tërheq vërejtjen për të njëjtin person.

    Shikoje tekstin cka ka shkruar personi në fjalë dhe pse i kam thënë mos fol për Drenicën. Une¨si drenicak që jam nuk duroj që dikush ta poshtërojë Drenicën. Drenica ka një histori për ta lakmuar. Sikur ju që keni të drejtë ta shani edhe unë kam të drejtë ta mbroj.
    Derisa ju e mbroni Drenicën e poshtëruar, unë dua të kemi një drenicë ballëhapur. Derisa ju e ngritni Drenicën për atë që u trupërua e që s'i kishte hije të turpërohej, unë e këshilloja Drenicën që të mos katandsiej në ujëra të ndyra.

    Drenica ka pasur burra që kanë lënë nam. Prandaj unë kërkova prej jush që ta dënonim vetë aktin e turpshëm, me të cilin u shkel mbi gjakun e derdhur, për të cilin akt edhe bota na kritikoj, si rezultat i këtij akti të turpshëm dolëm të vetmit në Kosovë ( përjashtimisht edhe pak Decani ). Për hir të gjakut të dredhur nuk na kishte hije të binin në këso pozite.

    Unë e dua atë Drenicë sic i ka hije të jetë edhe sic faktikisht ishte, jo sic e doni ju një Drenicë hajneshë e të poshtëruar!!
    Jo nuk ka nevoj ta ,,poshtroj'' Drenicen askush,boll po i delni Ju si Drenicas,ta poshtroni!
    Drenica nuk do te jete e poshtruar kurr,Drenicen ka kush t'a mbroj, jo nga ,,Shpati''
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  18. #58
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga lum lumi Lexo Postimin
    Flm.Te pershendes....
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  19. #59
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Jo nuk ka nevoj ta ,,poshtroj'' Drenicen askush,boll po i delni Ju si Drenicas,ta poshtroni!
    Drenica nuk do te jete e poshtruar kurr,Drenicen ka kush t'a mbroj, jo nga ,,Shpati''
    Po prandaj unë po e ngrit zërin nga shpati aman "drenicas" mos e poshtëroni drenicën se ia qitët faqen e zezë. Dhe po e ngris zërin se e dua Drenicën, por një Drenicë sic ishte dikur dhe jo kështu sic e keni katandisur ju drenicasit ( drenicasit qysh po thua ti, se duhet drenicakët ) ia keni qitur faqen e zezë në botë. Nuk e meritonte këte Drenica prej jush drenicasve.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  20. #60
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Po prandaj unë po e ngrit zërin nga shpati aman "drenicas" mos e poshtëroni drenicën se ia qitët faqen e zezë. Dhe po e ngris zërin se e dua Drenicën, por një Drenicë sic ishte dikur dhe jo kështu sic e keni katandisur ju drenicasit ( drenicasit qysh po thua ti, se duhet drenicakët ) ia keni qitur faqen e zezë në botë. Nuk e meritonte këte Drenica prej jush drenicasve.
    Z.Projekti,vertet keni ngel pa projekt...Edhe vet e dini qe cdo Drenicasi iu dukte si ofendim termi ,,dreni-cak''!
    2.Hmmm ,,Ia keni qitur faqen e zeze''-Pse nuk e thua,,Na e keni''pasi edhe Ju beni pjese ne kete ,,faqe te zeze''!Nese jeni Drenicas!(Ani qe asnje faqe te zeze nuk beme)Gjithkund ne bote ka parregullesi,por ta poshtrosh nje Drenice te tere kjo nuk me hy ne koke fare!Lutem qe mos te Ju lexojn nxenesit Tuaj!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •