Shtatzėnia llogaritet prej ditės sė parė tė menstruacioneve tė fundit dhe
jo ditės sė hedhjes sė spermės nė mitėr.

Arsye e kėsaj ėshtė se njė numėr i vogėl i femrave (10-15%) e ka ciklin e plotė i cili zgjat 28 ditė, kėshtu qė, nuk mund tė llogaritet dita e saktė se kur ka ndodhur bashkimi i spermatozoidit me qelizėn vezė.
Rreth ditės sė gjashtė pas
bashkėdyzimit blastocista kapet pėr mukozėn e mitrės dhe futet nė tė
derisa indi makuzal i mitrės e mbulon atė nė tėrėsi. Nė kėtė moment
shtatzėnia veē ka filluar dhe nyja embrionale e ka marrė formėn e
njė disku tė shtypur. Tash atė e ushqen trofoblasti i cili rritet afėr
mukozės sė mitrės. Tani pėr herė tė parė nėna e ushqen dhe e mbron atė.

Java e katėrt
Tani zigoti arrin nė mitėr qė pėr pak noton lirshėm e pastaj pėrforcohet pėr
mukozėn e mitrės. Zhvillohen qendrat prej tė cilave zhvillohen organet
qė janė tė domosdoshme pėr vazhdimin e mėtutjeshėm tė
shtatzėnisė. Disku embrional bėhet nė formė ovale. Embrioni shihet dhe
ka madhėsi sa njė pikė.

Java e pestė
Nė javėn e pestė fillon tė zhvillohet sistemi nervor, organet sensitive,
indi epitelial, mushkėritė, zorrėt, indi kockor, muskujt, trakti urinar
dhe organet gjenitale. Nė fund tė kėsaj jave embrioni ėshtė i gjatė
rreth 2 mm dhe pėrafėrsisht ēdo ditė i dyfishohet vėllimi. Disku e
dhe organet e jashtme tė frymėmarrjes. Nė njėrėn anė tė embrionit
lajmėrohet njė e ngritur prej tė cilės do tė zhvillohet koka kurse nė
anėn tjetėr formohet njė bisht pjesa mė e madhe e tė cilit do tė humbet
dhe prej saj do tė mbetet vetėm kocka.
Gypi i zemrės tregon njė zgjatje dhe nga ajo formohet zemra.
Lidhja me qarkullimin e gjakut me nėnėn vendoset dhe kėshtu hormonet e formuara te embrioni gjenden edhe nė qarkullimin e gjakut tė nėnės.

Java e gjashtė
Zemra e vėrtetė ende nuk e ka marrė formėn pėrfundimtare. Ajo pėrbėhet prej dy kanaleve tė lidhura me kapilarė tė gjakut dhe kėshtu
qarkullimi ėshtė vendosur dhe zemra “troket”.
Nė ultrazė embrioni shihet nė formė tė disa vijave paralele nė mes tė
cilave shihet puna e zemrės dhe tani me siguri dihet se beba ėshtė e
gjallė. Embrioni tash e ka kokėn, bazėn e trurit dhe katėr tė ngritura prej
tė cilave mė vonė do tė formohen duart dhe kėmbėt. Tani formohen
buzėt, nofullat dhe dhjetė folikulėt e dhėmbėve. Embrioni tani ka gjatėsi
6 mm dhe peshon sa 1-2 kokrra tė farave tė mollėve.

Java e shtatė
Nga ato katėr tė ngriturat tani veē formohen duart dhe kėmbėt dhe
vėrehen shenjat ku do tė rriten gishtėrinjtė. Shtylla kurrizore dhe
truri veē janė zhvilluar, koka duket si e njeriut por ėshtė mė e madhe
se trupi dhe ėshtė e kthyer kah trupi. Nė fundin e javės sė shtatė nė
ultrazė (jo te tė gjitha rastet) vėrehen lėvizjet e shkurtra tė kokės
pėrpara dhe prapa dhe pjesa e fundit e trupit i lėviz anash. Embrioni tani
ka gjatėsi 13 mm.

Java e tetė
Edhe pse shumica e organeve vitale janė formuar ato ende nuk e kryejnė
funksionin e tyre. Zemra e embrionit troket dy herė mė shpejt se sa zemra e personit tė rritur, pra, rreth 140-150 herė nė minutė. Tani janė formuar sytė, veshėt dhe buzėt tė cilat embrioni mund t'i hapė. Duart dhe kėmbėt
janė mjaft tė gjata ashtu qė beba mund t’i lėvizė dhe kėto lėvizje shihen
nė ultrazė. Beba ka gjatėsi 2.2 cm dhe peshon 2.5 gram.

Java e nėntė
Nė kėtė javė shputat dhe gishtat e duarve janė mė mirė tė zhvilluara sesa
shputat dhe gishtat e kėmbėve. Beba tash i bėn lėvizjet mė tė
ndėrlikuara duke pėrfshirė rrotullimin, largimin dhe afrimin e dorės.
Gjatėsia e bebės tash ėshtė 3.5 cm dhe peshon 3 gram.

Java e dhjetė
Gishtat janė plotėsisht tė zhvilluar dhe nyjet formohen. Koka rritet
shpejt pėr shkak tė vendit tė nevojshėm pėr trurin. Bishti qė ka qenė
i pranishėm mė nuk ekziston. Gjatėsia mbetet 3.5 cm kurse pesha rritet
dhe bėhet 5 gram.

Java e njėmbėdhjetė
Beba tash quhet fetus dhe jo embrion. Kjo do tė thotė qė nė kėtė
javė pėrfundon zhvillimi i tė gjitha organeve tė kokės.
Periudha kritike e ndieshmėrisė veē ka kaluar. Vezorėt dhe testisėt janė tė formuar, te meshkujt formohet edhe penisi. Koka pėrbėn 1/3 e gjatėsisė sė
trupit. Gjatėsia e fetusit tash ėshtė 5.5 cm ndėrsa peshon 10 gram.

Java e dymbėdhjetė
Nė kėtė javė shihet koka e rrumbullakėt dhe simetrike. Shihen sytė e
mbyllur, shtylla kurrizore, duart dhe kėmbėt. Fetusi noton dhe ju
pėrkdhelė edhe pse nėna nuk e ndien kėtė. Fillojnė lėvizjet e kafazit tė
krahėrorit dhe i ngjajnė frymėmarrjes. Tani fetusi e ka gjatėsinė 6.5 cm
dhe peshon 18 gram.

Java e trembėdhjetė
Beba juaj tani i ushtron muskujt e buzėve qė janė tė nevojshėm pėr
thithje. Koka nuk ėshtė mė joproporcionale nė krahasim me trupin.
Gjatėsia tani ėshtė 7.5 cm dhe pesha 30 gram.

Java e katėrmbėdhjetė

Nė javėn e katėrmbdhjetė tė gjitha pjesėt e trupit pjeken dhe zhvillohen.Koka merrė propurcionin qė i ngjanė kokės sė lindur. Qafa ėshtė mė e zhvilluar dhe mjekrra e fetusit nuk mbėshtetet mė pėr gjoksi. Kėtė javė fetusi ka gjatėsi 9 cm dhe peshė 60 gram.
Pėr nėnat: lirohuni, keni kaluar tre muajshin e parė me plotė mundime…tash ėshtė mė qetė. Nėse nuk jeni shtatėzėnė pėr hėrė tė parė tani ėshtė koha qė tė veshni rrobat e shtatėzanisė, kurse nėse bėhet fjalė pėr shtatėzaninė e parė pėr kėtė ende ka kohė.

Java e pesėmbėdhjetė

Kėtė javė beba fillon tė thithė gishtin!
Beba i ngjan njeriut, kėmbėt janė mė tė gjata se duartė dhe skeleti ėshtė mirė i zhvilluar. Tani janė zhvilluar edhe shumė qendra nervore. Nervat e trurit zhvillohen dhe pėr pak kohė do tė fillojnė tė shkojnė informatat prej organeve tjera nė tru dhe prej trurit nė organet tjera. Beba ka gjatėsi 12 cmm dhe peshon 100 gram.

Java e gjashtėmbėdhjet

Me lėvizje tė ndryshme tė fytyrės, fetusi i juaj shpreh ndienjat e tij, por fatkeqėsisht kjo nuk duket nė ultraza. Kėtė javė zhvillohen mushkėritė fetale dhe fėmiu bėn ushtrime tė frymėmarrjes ēdo ditė. Tani fetusi ka gajtėsi 16 cm dhe peshė 135 gram.
Pėr nėnat: Nėnat tė cilat kanė qenė shtatėzėnė edhe mė parė tani mund t’i ndiejnė lėvizjet e para tė bebės. Tash ėshtė koha pėr kontrollin e parė nė ultraza.

Java e shtatėmbėdhjetė

Kėtė javė paraqiten vetullat dhe qerpikėt. Beba ka gjatėsi 18 cm dhe peshė 185 gram. Pėr nėnėt: Barazpesha hormonale rregullohet, dhe ju kthehet dėshira pėr marrėdhėnie intime.

Java e tetėmbėdhjetė

Lėkura e fetusit ėshtė e tejdukshme dhe e hollė sepse ende nuk e ka indin nėnlėkuror. Kėtė javė zhvillohen veshėt dhe beba juaj tani e ndėgjon zemrėn tuaj dhe punėn e zorrėve…kėto janė tinguj mė tė cilat do tė mėsohet beba juaj, dhe kėtė mund ta vėrtetoni pas lindjes sė bebės kur tė vendosni bebėn tuaj tė mbėshtetur pėr gjoksi. Beba ka gjatėsi 21 cm dhe peshė 235 gram
Pėr nėnat: Tani mund t’i ndieni lėvizjet e para tė bebės. Pesha juaj duhet tė shtohet qė nga fillimi i shtatėzanisė deri tani vetėm 4 kg, dhe kujdes nė ngrėnien e tepėrt. Mbani higjenėn e gojės.

Java e nėntėmbėdhjetė

Rritja e bebės nuk ėshtė shumė e shpejtė, tash ajo mė shumė shton peshė. Formohet indi yndyrorė i cili i ndihmon nė rregullimin e temperaturės trupore. Formohen edhe folikulat e dhėmbėve tė pėrhershėm. Beba ka gjatėsi 23 cm dhe peshė 285 gram
Pėr nėnat: Barku juaj tani rritet rreth 20%.

Java e njėzetė

Nė lėlurėn e fetusit fillon tė formohet “verniks kazeoza” njė lyerje e bardhė e cila e mbron lėkurėn e fetusit nga lėngu amniotik. Fetusi u pėrgjigjet nė prekje, me shtypje tė lehtė palpative tė nėnės shkakton lėvizjet e fetusit. Nėse beba ėshtė femėr nė kėtė kohė do tė formohet mitra dhe kanali i vaginės i cili do tė zhvillohet gradualisht. Gjatėsia e besės ėshtė 25.5 cm dhe pasha 340 gram.
Pėr nėnat: Tani mirta juaj do tė rritet nga 1 cm nė javė, dhe ėshtė koha pėr kontraollin e dytė nė ultraza.

Java e njėzetė e njė

Nė tėrė lėkuren e fetusit do tė lamėrohet “lanugo”, qimet e vogla dhe tė rralla. Dėgjimi ėshtė aq i zhvilluar saqė beba mund t’i ndėgjoi zėrat nga jashtė. Gjatėsia e besės tani ėshtė 28 cm dhe pasha 400 gram.
Pėr nėnat: Kujdes nė barazpeshėn e ushqimit.

Java e njėzet e dytė

Qendrat e trurit zhvillohen shumė shpejt sidomos ato qė janė pėrgjegjese pėr tė menduarit, mėsuarit dhe tė kujtesės. Edhe kockat tani janė dukshėm mė tė forta dhe lėkura bėhėt mė e trashė dhe mė pak e tejdudshme.
Pėr nėnat: Ėshtė e mundur tė lajmėrohen problemet nė zgjėrimin venave. Beba lėviz edhe mė shumė sidomos atėhetė kur ju pushoni.

Java e njėzet e tretė

Madhėsia e trupit tė fetusit tani ėshtė defenitivisht nė proporcion me madhėsinė e kokės dhe fetusi ngjan me tė pasalindurin. Nėse ėshtė mashkull tani zhvillohen mirė skrotumi, kurse nėse ėshtė femėr vezoret, tė cilat pėrmbajnė mė miliona qeliza vezė tė cilat fillojnė tė shkatėrrohen tė cialt deri nė momentin e lindjes mbesin vetėm 10 % tė tyre. Gjatėsi e bebės ėshtė 31 cm dhe pasha 440 gram.
Pėr nėnat: Edhe pse koha ndoshta nuk ėshtė shumė e ftohtė ju do tė ndieni tė ftohtė pėr shkak tė shumėzimit tė homoneve !

Java e njėzet e katėrt

Beba juaj e ka tė zhvilluar ritmin ditor, dhe kėtė e vėreni se si i ndryshon aktiviteti i bebės gjatė gjithė ditės, herė herė ėshtė shumė aktive pastaj mė e dobėt deri nė qetėsi tė plotė. Zemra e bebės mund tė ndėgjohet me ndėgjojse tė thjeshtė. Tani ka gajtėsi 33 cm dhe peshė 500 gram.
Pėr nėnat: Nė trup mun t’iu paraqiten disa vija tė zeza tė cilat zhduken pas lindjes, shkaku i tyre ėshtė shumėzimi i hormoneve.

Java e njėzet e katėrt

Zhvillimi i trurit ėshtė shumė i komplikuar sepse zhvillohen edhe funksione tė tjerė tė cilat janė tė nevojshme pėr bebėn pas lindjes. Beba rritet edhe 1 cm dhe shton edhe 100 gram tė tjera.
Pėr nėnat: Lajmėrohen mundimet si: shtrėngime, frymėmarrje mė e vėshtirėsuar.

Java e njėzet e gjashtė

Yndyra nė indin nėnlėkuror zhvillohet edhe mė tutje me shtimin e peshės. Tani ka gjatėsi 35 cm dhe peshė 700 gram.
Pėr nėnat: Nėse nga gjinjėt vėreni se ju del njė lėng i verdhė mos u merakosni, fjala ėshtė pėr kolostorumin, qumėshtin e parė i cili zakonisht lajmėrohet edhe para lindjes dhe kjo nuk ėshtė jonormale nėse ju lajmėrohet tani.

Java e njėzet e shtatė

Kapakėt e syrit janė aq tė zhvilluar sa beba juaj mund t’i hap sytė dhe shikon nė mitren tuaj, po ashyu e vėren edhe driten qė depėrton nėpėr shtresat e barkut. Beba juaj e ushton gėlltitjen dhe e thith gishtin e madh duke ushtruar frymėmarrjen. Nėse beba juaj lind tani qė ėshtė para kohe ka gjasa me mbijetu. Gjatėsia e bebės ėshtė 36 cm dhe pasha 800 gram.
Pėr nėnat: Pėrgatituni pėr lindje, lingamentet e juaja vetėm po lirohen…Ky lirim dhe ky shtrėngim mund tė shkaktoi dhembje therrėse dhe nė ēdo shtatėzani tė ardhshme kjo dhembje mund tė jetė edhe mė e madhe.

Java e njėzetetetė

Tani fėmija juaj merr frymė sikurse qė merr frymė edhe pas lindjes, vetėm se tash thith dhe nxjerr lėngun amniotik.
Gjatėsia e bebės ėshtė 37 cm dhe pesha 900 gram.

Java e njėzetenėntė

Nė ultrazė fetusit i shihen tė gjitha detalet e secilit organ. Nė kokė i rriten flokėt. Gjatėsia e fetusit ėshtė 38 cm dhe pesha 1000 gram.
Pėr nėnat: Trupi juaj e merr njė formė interesante nė mėnyrė qė tė shfrytėzojė edhe pak hapėsirė pėr rritje tė bebės suaj. Kur organet e juaja qė gjenden nė zgavrėn e abdomenit ngriten mbi nivelin e diafragmės, kafazi juaj i krahėrorit do tė zgjerohet pėr disa centimetra dhe nė kėtė mėnyrė mushkėrive iu sigurohet hapėsirė mė e madhe. Mushkėritė e juaja punojnė nė mėnyrė efikase dhe nxjerrin sasi mė tė mėdha tė ajrit nė krahasim me kohėn para shtatzėnisė. Ēdo atlet do ta vėrejė kėtė.

Java e tridhjetė

Nė kėtė javė i rritet sasia e indit yndyror nėnlėkuror. Beba i hap sytė dhe e shikon mitrėn dhe nė kėtė mėnyrė i ushtron muskujt me tė cilėt mė vonė do tė ketė mundėsi tė fiksojė fotografitė.
Gjatėsia e bebės tani ėshtė 39 cm dhe pesha 1100 gram.
Pėr nėnat: Problemet me fjetje rriten gjithnjė e mė shumė. Ju pengon barku, nė shpinė nuk mund tė shtriheni dhe jeni e shqetėsuar. Pėr kėtė arsye, kur keni mundėsi qė tė fleni shfrytėzojeni rastin!

Java e tridhjetenjėtė

Organet janė tėrėsisht tė formuara pėrveē mushkėrive sepse ende nuk janė tė hapura tėrėsisht alveolat qė ajri tė mund tė hyjė lirisht nė to.
Gjatėsia e bebės ėshtė 40 cm dhe pesha 1400 gram.
Pėr nėnat: Nė javėt e fundit beba liron rreth 0,5 l urinė nė ditė nė lėngun amniotik dhe e thith pak, mė pak se kėtė sasi gjatė ditės. Ndoshta, kjo ju duket jo e kėndshme por jashtėqitja e bebės ėshtė sterile. Sasia e madhe e lėngut amniotik tregon se beba nuk po e gėlltit atė mjaft dhe pėr kėtė arsye mund tė lajmėrohen probleme shumė serioze. Mund tė lajmėrohen edhe kontraksionet e mitrės.

Java e tridhjetedytė

Lėkura e bebės e ndėrron ngjyrėn nga e kuqja e mbyllėt nė ngjyrė trėndafili. Beba e merr njė pozitė tė caktuar nė mitėr e cila nuk do tė thotė se ėshtė pėrfundimtare. Gjatėsia e bebės ėshtė 40,5 cm dhe pesha 1600 gram.
Pėr nėnat: Mitra ėshtė rritur mjaft shumė dhe e zė vendin mė tė madh tė zgavrės sė barkut. Edemat (tė ajurat) nė duar dhe nė kėmbė janė normale. Nėse lajmėrohen nė pjesėn e sipėrme tė trupit dhe nė fytyrė menjėherė vizitoni mjekun!

Java e tridhjetetretė

Mbėshtjellėsi i barkut tė fetusit, i cili e mbulon lėkurėn, bėhet mė i trashė. Thonjtė nė tė gjithė gishtėrinjtė rriten. Tani beba merr pozitėn pėrfundimtare me kokė tė kthyer nga hapja e qafės sė mitrės. Gjatėsia e bebės tani ėshtė 41.5 cm dhe pesha 1800 gram.
Pėr nėnat: Nė kėrthizė ndodhin disa ndryshime: Kur beba me shpinė mbėshtetet nė tė ajo do tė del jashtė, kurse kur largohet ajo do tė kthehet nė vendin e vet.

Java e tridhjetekatėrt

Edhe pse mushkėritė janė tėrėsisht tė formuara nuk ėshtė e sigurt se beba nuk do tė ketė problem me frymėmarrje. Gjatėsia e bebės ėshtė 43 cm dhe pesha 2300 gram.

Java e tridhjetepestė

Do tė zvogėlohet sasia e lėngut amniotik. Mitra do tė zgjatet pėrkohėsisht. Beba ndonjėherė lėviz.
Gjatėsia e bebės ėshtė 44.5 cm dhe pesha 2300 gram.

Java e tridhjetegjashtė

Nėse lind tani beba ka gjasa tė jetoj nė 100% tė rasteve. Gjatėsia ėshtė 46 cm dhe pesha 2500 gram.
Pėr nėnat: Ka mundėsi qė koka e bebės tė lėshohet poshtė, por ka mundėsi qė kjo tė ndodh pak para lindjes. Nėse kjo ndodh ju mund tė merrni frymė mė lehtė sepse ėshtė zvogėluar presioni nė zgavrėn e barkut dhe mushkėritė mund tė lėvizin lirshėm.

Java e tridhjeteshtatė

Beba juaj i humb qimet me tė cilat ka qenė e mbėshtjellur nė tėrė trupin pėrveē nė krahė, nė duar dhe nė kėmbė. Beba tani prodhon vet hormone. Mė e rėndėsishmja prej tyre ėshtė kortizoni i cili ndihmon nė pjekjen pėrfundimtare tė mushkėrive. Gjatėsia e bebės tani ėshtė 47 cm dhe pesha 2750 gram.

Java e tridhjetetetė

Beba ėshtė e gatshmė pėr lindje. Zorrėt i ka tė mbushura me mekon e cila ka ngjyrė tė gjelbėrt tė mbyllėt dhe ėshtė jashtėqitja e parė qė do ta nxjerrė beba juaj. Kjo pėrmbajtje shkakton lėvizje tė zorrėve dhe kjo lėvizje e zorrėve mund tė nxjerrė jashtėqitjen gjatė kohės sė lindjes, por kjo ndodh zakonisht pas lindjes. Te meshkujt testiset janė tė lėshuara nė skrotum (qese). Gjatėsia e bebės ėshtė 48 cm dhe pesha 3000 gram.
Pėr nėnat: Problemet me jashtėqitje rriten. Hani pemė tė ziera dhe kivi!

Java e tridhjetenėntė

Organet e bebės punojnė ashtu siē punojnė edhe pas lindjes.
Gjatėsia e bebės ėshtė 49 cm dhe pesha 3200 gram.

Java e dyzetė

Beba ka marrė pozitėn mė tė pėrshtatshme pėr daljen jashtė. Trupin e ka tė pėrkulur.
Gjatėsia e bebės ėshtė 50 cm dhe pesha 3500-4000 gram.
Pėr nėnat: Urime! Ēdo moment pritet tė shkoni pėr lindje, tė gjitha mundimet pėr pak ēaste pėrfundojnė dhe do t'i kujtoni vetėm momentet e mira.