Skeleti ėshtė tėrėsia e kockave tė trupit, tė cilat
lidhen me njėra-tjetrėn me anė tė kyēeve. Boshti i
skeletit pėrfshin kockat e fytyrės, tė kafkės dhe tė
shtyllės vertebrore, ku qėndrojnė brinjėt. Skeleti
lidhet me gjymtyrėt e sipėrme me anė tė brezit tė
legenit. Ēdo pjesė e skeletit pėrmbush njė
funksion tė caktuar: kockat e boshtit tė skeletit
mbajnė trupin dhe mbrojnė organet jetėsore,
kurse kockat e gjymtyrėve bėjnė tė mundur
lėvizjet e shumėllojshme, kontribuojnė nė
qėndrueshmėrinė e trupit, bėjnė tė mundur ecjen
si dhe kapjen e shtrėngimin e objekteve.KOCKAT


Kockat mbahen nga njė sistem gjenial nyjesh dhe
menteshash qė i mundėsojnė kurrizorėve tė
lėvizin.Kockat nuk janė aq tė forta dhe tė rėnda
siē duken. Nga brenda kanė hapėsira boshe, qė i
bėjnė tė lehta dhe lejojnė kalimin e enėve tė
gjakut dhe tė nervave.Kockat janė inde tė gjalla -
ato rriten dhe shėrohen vetė, njė lloj si lėkura. Nė
raste tė thyerjes sė ndonjė kocke, indi i ri kockor
formohet me shpejtėsi dhe plotėson boshllėkun.
Me rastin e stėrvitjeve tė trupit ato ngjeshėn dhe
bėhen mė tė forta.Kockat lidhen ndėrmjet veti me nyje tė cilat ju mundėsojnė atyre njėherit qė tė mund tė lėvizin.
Nyjet tek gishtat, bėrrylat dhe gjunjėt punojnė si mentesha, duke kufizuar lėvizjen kryesisht vetėm nė njė drejtim. Po
ashtu ėshtė karakteristike edhe nyja e legenit dhe e shpatullave qė kanė formėn e njė topi brenda njė zgavre. Kjo
zgjidhje i lejon krahėt dhe kėmbėt tė lėvizin lirisht nė ēdo drejtim. Nė tė gjitha nyjet e lėvizshme ndodhet njė lėngė
qė rrethon nyjen dhe e bėn atė tė lėviz me lehtėsi.