Palca kurrizore ėshtė pjesė e SNQ, bashke me trurin me tė cilin ėshtė e lidhur drejtpėrsėdrejti. Ndodhet nė shtyllėn
kurrizore dhe ka formėn e njė cilindri tė gjatė, paksa i shtypur para dhe mbrapa, i gjatė rreth 44 cm, me njė diametėr
mesatar 1 cm dhe peshe 28 g. Lidhet me periferinė me njė seri dyfishe prej 33 nervash shpinore qė dalin nga shtylla
kurrizore nėpėrmjet vrimave ndėrvertebrore. Ēdo nerv degėzohet nė dy rrėnje, njė tė parė dhe njė tė pasme, qė janė
tė lidhur me palcėn kurrizore.