Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,790
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 13 postime

  Selami-Prshndetja Islame

  Selami - Prshndetja Islame


  1. Kur t takohet shoku me shokun e tij mjafton q t prshndetet me selam duke ia shtrnguar dorn, kurse t marrurit n'gryk vjen n shprehje vetm kur t kthehet nga udhtimi. E gjith kjo sht nj sjellje e mir (mustehab) duke u mbshtetur n fjaln e Enes bin Malikut i cili thot: Kur takoheshin shokt e Pejgamberit (a.s), ia shtrngonin dorn njri-tjetrit e kur vinin nga udhtimi merreshin n'gryk. (Transmeton Taberaniu, kurse Hejthemiu thot se transmetuesit e hadithit jan autentik).

  2. Parimisht, selami sht i plot kur thuhet: Esselamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu. Pr kt bazohemi n hadithin ku Umran bin Husejni thot: Erdhi nj njeri te Pejgamberi alejhis-selam dhe tha: Esselamu alejkum. Pejgamberi ia ktheu e ai u ul. Ather Pejgamberi alejhis-selam tha: Dhjet. Pastaj erdhi tjetri dhe tha: Esselamu alejkum ve rahmetull-llah. Edhe ktij ia ktheu dhe ky u ul. Pas ksaj Pejgamberi alejhis-selam tha: Njzet. Pastaj erdhi nj tjetr dhe tha: Esselamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu. Edhe ktij ia ktheu e edhe ky u ul. Kurse pr kt Pejgamberi alejhis-selam tha: Tridhjet. (Transmetojn Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Nesaiu me sened t fort).

  3. Selami nuk shprehet me fjalt: Esselamu ala menit-tebeal huda nse ai q e prshndesim sht musliman, por ky selam prdoret veanrisht pr jomuslimant. Pejgamberi alejhis-selam n letrn e tij drguar Herakleut shkruante: N emr t All-llahut t Gjithmshirshmit, Mshiruesit. Prej Muhammedit, robit t All-llahut dhe t drguarit t Tij deri te Herakleu, madhria e romakve (bizantinasve). Selamun ala menit-tebeal huda (Selami i qoft atij q e pranon udhzimin).

  Ndrsa urtia e paraqitjes ndaj tyre me an t ksaj shprehjeje (versioni) - Zoti e di se m s miri sht q t'i zbus zemrat e t thirrurve dhe se ata do t ndihen t qet dhe t sigurt nse e pranojn ate (kushtet e tij). Ktu sht pr qllim udhzimi, kurse sa i prket besimtarit kjo nuk vjen parasysh, ngase ai sht prej t udhzuarve pa kurrfar dyshimi, andaj edhe nuk vjen n shprehje dhe nuk lejohet q t prshndetet me kto fjal shpresdhnse.

  4. Esht e paplqyer t thuhet selami me fjalt Alejkesselam, duke u bazuar n transmetimin i cili prcillet nga Ebu Tumejme el Huxhejmi, e ky nga nj njeri prej popullit t tij (n disa transmetime ceket me emr Ebu Xhura el Huxhejmi) i cili thot: E krkova Pejgamberin alejhis-selam e nuk mund ta gjeja dot, andaj edhe u ula. Kur ja, nj grup prej njerzve e n mesin e tyre gjendej edhe ai, por un nuk e njihja. Ai ishte duke i pleqruar e kur u lirua, u ngrit e me t u ngritn edhe disa prej tyre t cilt than: O Resulull-llah. Kur e pash at, fillova t them: Alejkesselam ja Resulull-llah, alejkesselam ja Resulull-llah, alejkesselam ja Resulull-llah. Ai ma ktheu: Dije se alejkesselam sht prshndetje e t vdekurve, dije se alejkesselam sht prshndetje e t vdekurve, dije se alejkesselam sht prshndetje e t vdekurve. Pastaj mu afrua dhe tha: Kur njeriu takon vllain e tij besimtar, le t'i thot: Es selamu alejkum ve rahmetull-llah. Kt prshndetje Pejgamberi alejhis-selam ma ktheu duke m thn: Ve alejke ve rahmetull-llah, ve alejke ve rahmetull-llah, ve alejke ve rahmetull-llah. (Transmetojn Tirmidhiu, Ebu Davudi, Ahmedi e t tjer)

  5. Lejohet t ngriturit n kmb kur jepet selami pr prurim apo ngushllim. Gjithashtu t ngriturit pr t'i ndihmuar t paaftit (t gjymtit), ngritja e t birit pr baban e tij, e gruas pr burrin e saj dhe e kundrta. Po ashtu t ngriturit e nj personi nga vendulja e tij pr t'i dal prpara musafirit t tij apo atij q vjen nga udhtimi. Kjo duke u mbshtetur n argumentet e theksuara pr kto shtje, por t cilat sipas shtrirjes s librit nuk kemi vend pr t'i cekur. Por nuk lejohet t'i ngrihemi nj personi apo edhe m tepr nj personi tjetr i cili sht ulur, si sht rasti me mbretrit dhe diktatort. Nga ky rregull bn prjashtim nse t ngriturit bhet me ndonj interes (dobi), si sht rasti i ngritjes s Ma'kal bin Jesarit kur ai e mnjanon degn e nj peme nga koka e Resulull-llahut alejhis-selam gjat kohs kur bhej besatimi. (Transmeton Muslimi). Sa i prket t ngriturit kur shohim ndonj njeri, sikur kur jan njerzit n nj mexhlis (tubim) dhe hyn nj njeri e ata ngrihen dhe e prshndesin, mendimi m i sakt pr kt sht se nj sjellje e till sht e ndaluar. Kjo, sipas nj transmetimi ku thuhet se Muaviu ka hyr n nj shtpi n t ciln gjendeshin Ibni Amiri dhe Ibni Zubejri. Ibni Amiri u ngrit kurse Ibni Zubejri mbeti ulur. Ather Muaviu r.a. i tha (Ibni Amirit): Ulu se un e kam dgjuar Resulull-llahun sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem duke thn: Kush gzohet kur t'i shoh njerzit se jan ngritur pr te, le ta bj gati ulsen e tij prej zjarri. (Transmetojn Ahmedi, Ebu Davudi, Tirmidhiu e t tjer)

  6. Nuk do t ishte i plot selami sikur t bhej vetm me shenj pa mos ia shoqruar shenjs edhe fjalt e selamit, duke u bazuar n hadithin q e transmeton Xhabiri r.a. ku thuhet: Mos u prshndetni si prshndeten ifutt, sepse prshndetjet e tyre bhen me kok, duar dhe isharet. (Transmeton Nesaiu me sened t mir). Ky rregull i dedikohet atij q ka aftsi artikulluese (folse) dhe i nnshtrohet imperativit fetar. Prndryshe, nj gjest i till do t ishte n frym t Sheriatit islam kur personi n fjal do t ishte i preokupuar me di q do ta pengonte n kthimin e selamit, si sht rasti me falsin e namazit, me at q sht larg, at q sht shurdh apo memec etj.

  7. Nxitja pr ta prhapur selamin sa m shum dhe t mos bhemi koprrac ndaj tij, sipas hadithit: A doni q t'ju udhzoj n nj gj q nse e punoni do t duheni: - Prhapeni selamin mes jush. (Transmeton Muslimi). Ky urdhr pr ta prhapur selamin u dha q t prhapet hajri (dobia), t bashkohen zemrat dhe t unjsohen radht tona.

  8. S'sht mir q selamin ta lm e mos ta prdorim me fmijt, sipas transmetimit i cili prcillet nga Enesi r.a. kur ai ishte duke kaluar pran disa fmijve dhe iu dha selam. Pastaj shtoi: Nj gj t till Pejgamberi alejhis-selam e vepronte. (Transmetojn Buhariu dhe Muslimi). Kjo me t vrtet sht nj nga sjelljet m madhshtore t Resulull-llahut alejhis-selam dhe edukats s tij t prkryer. Ngase n te kemi prova se si duhet fmijt t'i ushtrojm q ta msojn Sunnetin e Pejgamberit alejhis-selam dhe strvitje pr ta pr t'i msuar rregullat e Sheriatit islam, ashtu q t bhen t edukuar me etikat e tij.

  9. Nuk duhet ta harrojm selamin kur ndahemi nga mexhlisi, sipas hadithit t Pejgamberit alejhis-selam: Kur dikush prej jush vjen n mexhlis le t jap selam, e nse e sheh se m mir sht t ulet, le t ulet. Nse ndrkoh ngrihet e t tjert ende jan t ulur le t jap selam ngase selami i par (kur hyri n mexhlis) nuk sht m i vlefshm se selami tjetr. (Transmetojn Ahmedi dhe t tjert. Hadithi sht sahih).

  10. Nuk lejohet q mosbesimtarin ta prshndesim me selam, sipas hadithit: Mos i prshndetni ifutt dhe t krishert me selam, por nse i takoni, detyroni ata q t'u prmbahen anve t rrugs. (Transmeton Muslimi).

  Esselamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

 2. #2
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,790
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 13 postime
  Selami-Vlera dhe dobit e tij
  Selami-Vlera dhe dobit e tij

  Falnderimet i takojn Zotit t botve dhe paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi zotriun e t Drguarve,mbi familjen e tij,mbi shokt e tij dhe mbi t gjith ata t cilt e pasojn rrugn e tij deri n ditn e fundit.

  Motra ime muslimane;Selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu.
  (Paqja,bekimi dhe shptimi i Zotit qofshin mbi ju).

  do umet prej umeteve ka traditn e cila qarkullon n mesin e tyre,ndrsa kt umet Allahu e ka dalluar me prshndetjen e Islamit e cila i dallon ata nga t tjert.
  Islami i nxit njerzit pr prhapjen e saj ndrmjet tyre dhe i Drguari i Allahut selamin e ka konsideruar si nj t drejt prej t drejtave q i ka muslimani ndaj vllait t vet musliman sepse sht shkak pr lidhjen dhe dashurin ndrmjet muslimanve.
  Allahu i Lartsuar thot;"Kur prshndeteni me ndonj prshndetje,ju ktheni prshndetje edhe m t mir,ose e ktheni ashtu.Allahu llogarit pr do send."(En Nisa;86)

  Ibn Kethiri Allahu e mshiroft ka thn:
  "Kur t'iu prshndet nj musliman kthejani atij prshndetjen edhe m t mir se q iu ka prshndetur ose kthejani atij ashtu t njjt si ju ka prshndetur sepse t shtosh sht e plqyer ndrsa t'ia kthesh prshndetjen t njjt si t ka prshndetur sht e obliguar."

  Allahu i Lartsuar ka urdhruar q kur t hyhet n shtpi t fillohet me selam. Ai thot:
  "Kur t hyni n ndonj shtpi prshndetni (ata q jan n to) me nj prshndetje t caktuar nga Allahu (me selamun alejkum) q sht e bekuar dhe e kndshme." (En-Nur;61)

  Domethnia e prhapjes s selamit (prshndetjes).
  Prhapja e tij duke e prshndetur at q e njeh dhe at q nuk e njeh.

  Njerzit m t afrt te Allahu jan ata t cilt fillojn t part me selam.
  Ebu Umame radijall-llahu anhu ka transmetuar se i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn:
  "Njerzit m t afrt te Allahu jan ata t cilt fillojn me selam."
  (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

  Hyn n xhennet me selam (i shptuar)

  Ebu Jusuf Abdull-llah ibn Selami radijall-llahu anhu ka thn:
  ''E kam dgjuar t Dguarin e Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t duke thn:
  "O njerz,prhapeni selamin,ushqeni t varfrit,mbani lidhjet farefisnore,faluni natn kur njerzit flejn,do t hyni n xhenet me selam." (Tirmidhiu)

  sht prej shkaqeve t hyrjes n Xhenet

  Ebu Hurejra radijall-llahu anhu ka transmetuar se i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn:
  "Nuk do t hyni n Xhenet deri sa t besoni dhe nuk do t besoni deri sa t duheni;a t'iu udhzoj pr nj gj t ciln nse e veproni do t duheni? Prhapeni selamin ndrmjet jush." (Muslimi)

  Jemi urdhruar pr shtat gjra

  Ubu Umare El Berra bin Azibi radijall-llahu anhu thot:
  I Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t na ka urdhruar me shtat gjra:
  "Vizitn e t smurit,prcjelljen e xhenazes (pr meshkujt),krkimin e shndetit pr at q teshtin,ndihmn e t dobtit,ndihmn e t shtypurit,prhapjen e selamit;paqes dhe pranimin e betimit t atij i cili betohet." (Mutefekun alejhi)

  Prshndetja e pjestarve t familjes tnde

  Enesi radijall-llahu anhu ka transmetuar se i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn:
  "O djalosh,kur t hysh te familja jote prshndeti me selam q t ket bereqet mbi ty dhe mbi familjen tnde."(Tirmidhiu)

  E prmendm kt hadith sepse shum prej muslimanve Allahu i udhzoft kur hyjn n shtpit e tyre nuk i prshndesin familjet e tyre.

  Prshndetja e fmijve

  Transmetohet se Enesi radijall-llahu anhu ka kaluar pran fmijve dhe i ka prshndetur me selam,dhe ka thn:
  "Kshtu vepronte edhe i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t." (Mutefekun alejhi)
  Nse takohesh me motrat tua n Islam prshndeti me selam.
  Ebu Hurejra radijall-llahu anhu ka transmetuar se i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn:
  "Kur dikush prej jush e takon vllain e vet ta prshndes me selam,nse ata i ndan ndonj dru,ose ndonj mur dhe prsri takohen,le ta prshndes at." (Ebu Davudi)

  Selami kur hyjm dhe kur dalim nga mexhlisi

  Transmetohet nga Ebu Hurejra radijall-llahu anhu se i Drguari i Allahut ka thn:
  Kur ndonjri prej jush vjen n ndonj tubim t prshndes me selam dhe kur dshiron t largohet,t prshndes me selam.
  Nuk sht i pari m i vlefshm se i fundit."
  (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu thot se sht hadith hasen)

  Mnyra e dhnies s selamit

  Mustehab (e plqyer sht q ai q fillon me selam t thot:
  “Esselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu.”
  (Paqja,shptimi,mshira dhe bekimi i Allahut qofshin mbi ju)
  T prshndes n shums e jo n njjs edhe nse i prshndeturi sht nj person.
  Ndrsa,ai q ia kthen selamin duhet t'i thot:
  “Ue alejkumus selam ue rahmetull-llahi ue berekatuhu”,gjithashtu n shums por me lidhsen “ue” n fillim.
  (Edhe mbi ju qoft paqja,mshira dhe begatia e Allahut)

  Transmetohet nga Imrane bin Husejni radijall-llahu anhu se ka thn:
  Erdhi nj njeri te i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t dhe tha:
  ''Esselamu alejkum",e i Drguari ia ktheu selamin.
  Njeriu u ul e i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t tha:
  “Dhjet.”

  Pastaj,erdhi nj njeri tjetr dhe tha:
  "Esselamu alejkum ue rahmetull-llah",e i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ia ktheu selamin.
  Njeriu u ul dhe Pejgamberi tha: “Njzet.”
  M von erdhi nj njeri tjetr dhe tha:
  "Esselamu alejkum ue rahmetull-llahi ue berekatuhu",i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ia ktheu selamin.
  Njeriu u ul dhe i Drguari i Allahut tha:
  “Tridhjet.” (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

  Dobit dhe frytet e selamit

  Selami ka dobi dhe fryte t shumta,prej tyre:
  Selami sht pasim i t Drguarit t Allahut,paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t.
  Selami sht ringjallje e sunetit t Ademit alehis selam.
  Selami sht prej shenjave t Islamit,gj q dshmon Islamin e personit i cili e bart kt.
  Selami sht prej t drejtave t muslimanve q kan ndrmjet njri tjetrit.
  Selami sht shkak pr arritjen e dashuris ndrmjet muslimanve.
  Selami sht shkak pr hyrjen n xhenet.
  Selami sht prej veorive t ktij umeti.
  Njerzit m t afrt te Allahu jan ata t cilt fillojn t part me selamin.
  Selami sht shkak pr shumfishimin e shprblimit.
  Selami sht shkak pr arritjen e bereqetit.
  Selami sht shkak pr arritjen e paqes.
  Selami sht nj nga emrat e Allahut t Lartsuar.
  Selami sht sadaka pr njerzit.
  Selami sht prshndetje e banorve t xhenetit.
  Selami sht shkak pr faljen e mkateve.
  Selami sht njra prej atyre gjrave q na e kan zili jehudt.
  Prhapja e selamit sht njra prej tri shkaqeve t cilat bhen shkak pr hyrjen n xhenet me paqe.
  Selami sht ndr punt m t mira n Islam.

  Edukata (edebet) e selamit

  Selami ka edebe t shumta,prej tyre jan:
  Kur ta takosh motrn tnde muslimane fillo e para me selam,se njerzit m t afrt te Allahu jan ata t cilt fillojn t part me selam.
  Transmetohet nga Ebu Umame radijall-llahu anhu se i Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn:
  "Njerzit m t afrt te Allahu jan ata t cilt fillojn me selam."
  (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

  Prshndete si at q e njeh ashtu edhe at q nuk e njeh prej muslimanve.
  Nse t prshndet motra jote muslimane ktheja selamin t njjt ose m t mir se ajo,me buzqeshje dhe me prgjigje t dgjueshme.
  I Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn:

  "Buzqeshja n fytyrn e vllait tnd sht sadaka."
  "Njerzit me imanin m t kompletuar jan ata q e kan moralin m t mir." (Tirmidhiu)
  "Mos nnmoni dika prej t mirs edhe nse sht ta takosh vllain tnd me fytyr t buzqeshur." (Muslimi)

  Nuk lejohet t'ia kthesh:
  “Mir se erdhe” e t ngjashme,vetm nse sht pas selamit nuk ka problem.

  Nse je n makin ose n nj distanc largsie me motrn tnde muslimane,bashk me selamin ngrije dorn n mnyr q t'ia vrtetosh se po e prshndet.

  Nse shkon pr ta vizituar nj motr mos qndro para ders n t djatht ose t majt t ders,por prshndete dhe krko leje pr t hyr,nse t jepet leje hyn e nse jo kthehu e mos lejo t ngel dika n vetvete pr motrn tnde.

  Nse t thuhet: Kush je ti?Prmende emrin dhe mos thuaj vetm: "Un."

  Nse dikush ta prcjell nga tjetri selamin thuaj:
  Ue alejke ue alejhis selam ue rahmetull-llahi ue berekatuhu.
  (Edhe mbi ty,edhe mbi at qoft paqja,begatia dhe mshira e Zotit).

  Nse dikush sht duke fjetur mos e ngrej zrin shum gjat prshndetjes por vetm aq sa t dgjoj ai q sht zgjuar.
  Kur t fillosh me prshndetjen mos thuaj:
  “Alejkes selam” sepse sht prshndetje e t vdekurve.

  Kalorsi e prshndet at q sht n kmb,ai q sht duke ecur e prshndet at q sht ulur i vogli e prshndet t madhin dhe pakica e prshndet shumicn.

  Nse dikush fillon t t flas pa t dhn selam mos iu prgjigj.
  Mnjanoj,mos i prdor shprehjet e huaja t cilat jan prhapur n shoqrin ton si shprehja: hello,… etj.,krenohu me fen tnde se kush krkon krenari jo n fen e Allahut,Allahu do ta nnmoj.

  Vlera e prshndetjes me dor

  Dije Allahu t mshiroft se prej kulturs islame pr t ciln Allahu i Lartsuar na ka premtuar se ka shprblim sht edhe dhnia e dors.
  T prshndeturit me dor i fshin mkatet.
  I Drguari i Allahut paqja dhe shptimi i Zotit qofshin mbi t ka thn

  "Kur besimtari e takon nj besimtar e prshndet dhe ia japin dorn njri-tjetrit,iu bien mkatet si bien gjethet e pemve. (Zinxhir i haditheve Sahih)
  "Kur takohen dy musliman n mes veti dhe prshndeten,Allahu i Lartsuar ua fal mkatet e tyre para se t ndahen."
  (Ahmedi ndrsa Albani thot se sht Hasen)

  Bhu e kujdesshme,motr e dashur,pr kt synet pr t cilin jan hutuar nga vlera e tij shum prej muslimanve.
  Prshndete me dor dhe me buzqeshje motrn tnde muslimane.
  Dije,motr e dashur Allahu t mshiroft se e ke t ndaluar t'ia japsh dorn meshkujve t huaj me t cilt ju lejohet martesa dhe meshkujt e kan t ndaluar q t'ia japin dorn femrave t huaja me t cilat ju lejohet martesa.

  I Drguari i Allahut ka thn:“Un nuk ua jap dorn femrave.” (Ahmedi)
  Aishja radijall-llahu anha ka thn:
  "Pasha Allahun nuk ka prekur dora e t Drguarit t Allahut dor femre kur sht br betimi,vetm thonin me fjal:

  “Ta kam dhn besn pr kt”(Buhariu) pa ia dhn dorn t Drguarit.
  Dhnia e dors meshkujve t huaj dhe anasjelltas sht shkak pr prhapjen e fitnes dhe feja ka vn pengesa pr at gj e cila t on deri te kjo.
  Allahu e din m s miri.

  Prktheu;Merita Rexha

  Esselamun alejkum.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •