Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 58 prej 58
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga ramazan_it Lexo Postimin
    Alejkum selam Disa.

    A mos vallë me votimet e juaja për këta ajna doni të vendosni ligjin e All-llahut në parlament.


    Nuk ka nevojë ligji i All-llahut për parlament. Por ai ligj vlen gjdoher për nji besimtar të devotshëm, kjo është spjegimi që ti nuk e ke të qartë vëllau Disa.

    Esselamun alejkum.
    Ok vella nuk po votojme,por me trego ti mua,qysh me punuar njerezit me ligjin e ALLAHUT,pa hyre ne Paralment?!!!


    Ti jeton ne Kosove,ke leternjoftim,pasaport,apo edhe dokumente tjera,ato dokumenta atyre ligjeve qe i neshtrohesh ti jan te njerzeve pra ti po hyn ne gjynah sepse ato ligje i kan nxjerr njerezit qe nuk jan bazuar ne ligjin e ALLAHUT dhe jan haram apo?!

    Ashtu po te them edhe une,sikurse te tha antari "Prishtina le".mjafton ta ndegjosh Hoxh Enis Rama dhe te bindesh,se si ne menyren me te mire dhe me te qarte e shpjegon se pse duhet me votu.

    Selam Alejkum.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-11-2010
    Postime
    24
    Allahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, deri sa ata ta ndryshojnë veten e tyre”. (Rad: 11)

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-11-2010
    Postime
    24
    Ashtu siç transmetohet nga Pejgamberi (a.s) se ai ka thënë:
    “Një popull përpara jush e mashtroi shpresa duke ëndërruar në falje, derisa dolën nga dynjaja pa punuar asnjë të mirë duke thënë: Ne mendojmë mirë për Allahun. Në fakt, ata gënjyen, sepse po të kishin pasur mendim të mirë për Të (Allahun) do të kishin punuar mirë”.
    Vëllezër dhe motra besimtarë, a nuk i ngjan gjendja e myslimanëve të sotëm këtij hadithi të Pejgamberit (a.s), sepse myslimanët shpresojnë dhe ëndërrojnë duke menduar se ndryshimi dhe përmirësimi do të vijë pa punuar për të dhe pa derdhur djersën dhe mundin e duhur. Madje edhe lutje dhe dua përtojnë të bëjnë, qëndrojnë duke biseduar dhe bërë muhabet, në vend që të zgjaten pak dhe të kërkojnë ndihmë prej Zotit të tyre, t’i dhurojë forcë dhe fuqi për të përballuar përtacërin dhe mungesën e seriozitetit në jetën e tyre.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-11-2010
    Postime
    24
    Vëllezër dhe motra ndryshimi vjen përmes punës, prandaj puna është fe (adhurim). Zoti i Lartësuar thotë:
    Kurrë nuk do të ndryshojmë në qoftë se mbesim duke u mbështetur te të tjerët. Mevlana Shejkh Sharavi ka thënë: “Ai i cili nuk ushqehet nga puna e sëpatës së tij, nuk vendos për fatin e vet nga koka e tij”.
    Si të vendosë për fatin e vet kur ai për ushqim mbështetet tek të tjerët. Çfarë mund të themi për një ummet, kur burrat e tij shkojnë në punë për të fjetur, ose sa për të kaluar kohën, lodhin trurin për gjëra kote dhe jo për artet e prodhimit, për mënyrat se si t’i shfrytëzojnë begatitë dhe mirësitë e Krijuesit të tyre.
    Së fundi, të mos harrojmë se takimi me Zotin patjetër do të vijë, dhe kush e dëshiron atë takim:

  5. #45
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Dr. Shefqet Krasniqi në Klan Kosova - Pse e përkrahni AKR-në?!

    Influenca e deklaretës së Dr. Shefqet Krasniqit tek popullata kur kerkoi të martën në Radion Kosova e Lirë të votohet Koalicioni për Kosovën e Re ka bërë që të kemi të ftuar special në Klan Kosova për të treguar më tepër rreth kësaj. Argument i rradhës rreth autoritetit të tij. Ju lutem shikojeni dy gjëra prezentimin që ia bënë gazetari në fillim si person me ndikim të jashtëzakonshëm në Prishtinë dhe Kosovë dhe e dyta shikojeni pergjigjën në pyetjen se sa ndikon deklarata e tij tek votat.



    Ndryshuar për herë të fundit nga PrisHtiNa-Lee : 10-12-2010 më 20:38

  6. #46
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga logjik Lexo Postimin
    Vëllezër dhe motra ndryshimi vjen përmes punës, prandaj puna është fe (adhurim). Zoti i Lartësuar thotë:
    Kurrë nuk do të ndryshojmë në qoftë se mbesim duke u mbështetur te të tjerët. Mevlana Shejkh Sharavi ka thënë: “Ai i cili nuk ushqehet nga puna e sëpatës së tij, nuk vendos për fatin e vet nga koka e tij”.
    Si të vendosë për fatin e vet kur ai për ushqim mbështetet tek të tjerët. Çfarë mund të themi për një ummet, kur burrat e tij shkojnë në punë për të fjetur, ose sa për të kaluar kohën, lodhin trurin për gjëra kote dhe jo për artet e prodhimit, për mënyrat se si t’i shfrytëzojnë begatitë dhe mirësitë e Krijuesit të tyre.
    Së fundi, të mos harrojmë se takimi me Zotin patjetër do të vijë, dhe kush e dëshiron atë takim:



    Kosova dhe shqipetaret ne pergjithesi nuk duhet te merren me Mulla Kerkusha, dhe me Mevlana Sheika arabe . Me siguri se Zot,i nuk bene diskriminim ndaj shqipetareve . Mos shiqoni politiken dhe religjionin per t'a dominuare nje popull qe i eshte kanosur farferia e pa skajshme, dhe emigrimi. Kosoves dhe gjithe shqipetareve ju duhet nje Parlamente ku prodhon drejtesi pune ,shkollim ,zbulim mireqenie sociale stabilitet ekonomik dhe prosperitet per nje popull , e jo nje Parlamente i shendruare ne ""Industri te Hajnave "". Edhe sa shekuj me rradhe duhet qe te tjeret te mbajne barren e rende ekonomike per shqipetaret. Paramendoni si politika gjithashtu edhe religjioni te shqipetaret jane shendruare ne Industri hajnash.

    Politikanet e Kosoves aktualishte bejne gara politike me liberalizimin e vizave , duke mos e llogaritur se 1, milion shqipetare nga Kosova, kane emigruare pa liberalizim te vizave nepr rruget e evropes dhe botes .

    Pse keto politika dhe hoxhallare, kurre dalin para mases nuk i numerojne njerezit ,dhe ti bejne pyetje vetes ?? Ku e kame popullin tim ???

  7. #47

    Kështu sillni shembuj të mirë nga feja

    1.

    Citim Postuar më parë nga logjik Lexo Postimin
    Vëllezër dhe motra ndryshimi vjen përmes punës, prandaj puna është fe (adhurim). Zoti i Lartësuar thotë:
    Kurrë nuk do të ndryshojmë në qoftë se mbesim duke u mbështetur te të tjerët. Mevlana Shejkh Sharavi ka thënë:

    “Ai i cili nuk ushqehet nga puna e sëpatës së tij, nuk vendos për fatin e vet nga koka e tij”.

    Si të vendosë për fatin e vet kur ai për ushqim mbështetet tek të tjerët. Çfarë mund të themi për një ummet, kur burrat e tij shkojnë në punë për të fjetur, ose sa për të kaluar kohën, lodhin trurin për gjëra kote dhe jo për artet e prodhimit, për mënyrat se si t’i shfrytëzojnë begatitë dhe mirësitë e Krijuesit të tyre.
    Së fundi, të mos harrojmë se takimi me Zotin patjetër do të vijë, dhe kush e dëshiron atë takim:
    2.

    Citim Postuar më parë nga logjik Lexo Postimin
    Ashtu siç transmetohet nga Pejgamberi (a.s) se ai ka thënë:

    “Një popull përpara jush e mashtroi shpresa duke ëndërruar në falje, derisa dolën nga dynjaja pa punuar asnjë të mirë duke thënë: Ne mendojmë mirë për Allahun. Në fakt, ata gënjyen, sepse po të kishin pasur mendim të mirë për Të (Allahun) do të kishin punuar mirë”.

    Vëllezër dhe motra besimtarë, a nuk i ngjan gjendja e myslimanëve të sotëm këtij hadithi të Pejgamberit (a.s), sepse myslimanët shpresojnë dhe ëndërrojnë duke menduar se ndryshimi dhe përmirësimi do të vijë pa punuar për të dhe pa derdhur djersën dhe mundin e duhur. Madje edhe lutje dhe dua përtojnë të bëjnë, qëndrojnë duke biseduar dhe bërë muhabet, në vend që të zgjaten pak dhe të kërkojnë ndihmë prej Zotit të tyre, t’i dhurojë forcë dhe fuqi për të përballuar përtacërin dhe mungesën e seriozitetit në jetën e tyre.
    logjik, me shumë respekt të përshëndes për këta shembuj brilantë që solle. Ky le të jetë një shembull për gjithë ata që predikojnë fenë, që të sjellin gjera të bukura nga feja. Nga këta shembuj sillni ata që flasin për rëndësinë e punës si më kryesorja, pastaj për mirësjelljen e shumë gjera të tjera pozitive. Kësi shembujsh unë kam dëgjuar nga shoikët e mi ne¨kohën e rinisë, të atij muslimanllëkut që fola më lartë, në të cilin ka shumë dashuri dhe asnjë urrejtje për të tjerët. Kot falesh, jo pesë herë por edhe 15 herë në ditë nëse e ke zemrën e prishur e me urrejtje e me bërje të punëve të këqija, bile përkundrazi ti rëndohesh më shumë se ai që nuk falet.

    Për rënde¨sinë e punës edhe unë pa jap një shembull që e kam dëgjuar unë nga miqtë e mi ( tash hoxhallarë ).
    Unë po e parafrazoj:

    Zotii Madhërishëm, atij i qofshim falë ka thënë: Për me zor askush nuk ka çka më bën edhe askush nuk mundet asgjë me më marrë me zor. Por, është një që ma merr "me zor " ( natyrisht ai ai jep shpërblim këtë ), e ai është punëtori.Vetëm me punë mbërrihet gjithcka. Dhe puna është ajo që të liron nga skllavëria e nga varshmëria nga të tjerët.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 10-12-2010 më 21:22
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  8. #48
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Prishtina Lee, la ku e ke Dijetrain e shekullit Shejh Albanin rahimullah dhe ndigjoje se a është e vërtetë ajo se çka thotë hoxhë Enis Rama?




    Ja këtu po ta sjell edhe Shejh Abadin se çka thotë në lidhje me veotimin:



    Poqese për ty është më e dobishme ajo që thotë Enis Rama dhe Shefeqet Krasniqi, për mua nuk duhet të jetë ashtu, se unë mendoj se është më e logjikës me fol me argumente nga Kur'ani dhe jo nga dëshira dhe për këtë e mar atë çka thotë Shejh Albani, All-llahu e mëshiroftë.

    Esselamun alejkum.

  9. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Citim Postuar më parë nga ramazan_it Lexo Postimin
    Prishtina Lee, la ku e ke Dijetrain e shekullit Shejh Albanin rahimullah dhe ndigjoje se a është e vërtetë ajo se çka thotë hoxhë Enis Rama?

    http://www.youtube.com/watch?v=QOF7y...eature=related


    Ja këtu po ta sjell edhe Shejh Abadin se çka thotë në lidhje me veotimin:

    http://www.youtube.com/watch?v=e_IGN...eature=related

    Poqese për ty është më e dobishme ajo që thotë Enis Rama dhe Shefeqet Krasniqi, për mua nuk duhet të jetë ashtu, se unë mendoj se është më e logjikës me fol me argumente nga Kur'ani dhe jo nga dëshira dhe për këtë e mar atë çka thotë Shejh Albani, All-llahu e mëshiroftë.

    Esselamun alejkum.
    Shejh Albani
    Shejh Uthejmini
    Shejh Bin Bazi
    Nuk e konsiderojnë kufër daljen në zgjedhje, madje për muslimanët e Kosovës Shejh Uthejmini ka thënë se është Vaxhib dalja në zgjedhje

  10. #50
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga PrisHtiNa-Lee Lexo Postimin
    Shejh Albani
    Shejh Uthejmini
    Shejh Bin Bazi
    Nuk e konsiderojnë kufër daljen në zgjedhje, madje për muslimanët e Kosovës Shejh Uthejmini ka thënë se është Vaxhib dalja në zgjedhje
    A din se muslimani muslimanit i jep selam Prishtina-Lee, apo ke frikë se do hyn ndonji prej atyreve që nuk i përkasin këtij komunitet dhe do të thotë, se pse nuk përshëndetni me përshëndetje shqiptare? Dhe nji gjë duhet me e ditë, se unë kurrë si kam thënë askuj prej muslimanëve se është qafir. Por vetëm se kam thënë atë që kanë thënë dijetarët dhe jo se çka mendoj unë. Për atë më sipër që ke thënë, na i bjer argumentet se është vaxhib dalja në votime! Ajo çka ka thanë Enis Rama, për mu nuk vlejnë se nuk ka pru asnji argument nga Kur'ani dhe Sunneti.

    Esselamun alejkum.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ramazan_it : 11-12-2010 më 15:44

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anëtarësuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    ky tipi osht hoxh apo?? le t'merret me gjona shpirtnore Allahile...ai qe fut hunt ku nuk i takon s'vyn sen ashiqare ...
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  12. #52
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Citim Postuar më parë nga Hanny Lexo Postimin
    ky tipi osht hoxh apo?? le t'merret me gjona shpirtnore Allahile...ai qe fut hunt ku nuk i takon s'vyn sen ashiqare ...
    Zgjedhjet janë pjesë e çdo shoqërie qoftë fetare, kulturore, artistike etj.
    Ketu preket popullata dhe pjesë e popullates janë edhe hoxhollarët dhe kanë të drejtë t'i shprehin qendrimet e veta.

  13. #53
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Citim Postuar më parë nga ramazan_it Lexo Postimin
    A din se muslimani muslimanit i jep selam Prishtina-Lee, apo ke frikë se do hyn ndonji prej atyreve që nuk i përkasin këtij komunitet dhe do të thotë, se pse nuk përshëndetni me përshëndetje shqiptare? Dhe nji gjë duhet me e ditë, se unë kurrë si kam thënë askuj prej muslimanëve se është qafir. Por vetëm se kam thënë atë që kanë thënë dijetarët dhe jo se çka mendoj unë. Për atë më sipër që ke thënë, na i bjer argumentet se është vaxhib dalja në votime! Ajo çka ka thanë Enis Rama, për mu nuk vlejnë se nuk ka pru asnji argument nga Kur'ani dhe Sunneti.

    Esselamun alejkum.
    ALEJKUM SELAM

    Ti ne postimin tënd nuk fillove me selam qysh me ta kthy?!
    Nuk jam i obliguar të ti sjell argumentet, e as të merrem me përkthimin e videove nga gjuha arabe e të humbas kohë.
    Thjeshtë dhe qartë jeni duke manipuluar me ligjeratat dhe videot në YouTube shumë fetwa kom ndëgju në YouTube e që në realitet po ata dijetar kanë qendrim të kundërt. E din edhe ti se fetwaja ipet për vendin e caktum për rrethanat e caktume në kohën e caktume, dihen ato fetwa që janë të përgjithshme.
    Sa i përket thënies së Uthejminit, një vlla studion dhe jeton në Medine dhe ma ka thënë këtë duke u betuar.
    Tash bone mend edhe vet, në YouTube kam lexu qisi video manipulime që Shejh Albani i lejon "operacionet shehide", në një video tjetër kam ndëgju zërin e tij duke thënë se keto që ndodhin aktualisht nuk kanë të bëjnë asgjë me operacione shehide dhe janë vetvrasje + i shpjegon rregullat se në çfarë situatash duhet të ndodh ajo me urdher të komandantit etj. Si do që të jetë neve nuk është duke na interesu çështja e ketij rregulli, mirëpo po na intereson manipulimi që po bahet në emër të dijetarëve, me disa shkrime nga shqiptarët musliman kinse ky dijetar ka thënë kështu e ky kështu. Prandaj për mua YouTube-ja nuk është argument!

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anëtarësuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    Citim Postuar më parë nga PrisHtiNa-Lee Lexo Postimin
    Zgjedhjet janë pjesë e çdo shoqërie qoftë fetare, kulturore, artistike etj.
    Ketu preket popullata dhe pjesë e popullates janë edhe hoxhollarët dhe kanë të drejtë t'i shprehin qendrimet e veta.
    kur hoxhallart, priftat e Co. ja nisin me shti hunt n'politik flliqet puna...nejse, e falenderoj qe na paska kshillu...personalisht i kom pak alergji ata qe m'kshillojn ku me votu e sene veq nqs najkujna i kan bo mir kshillat e ktij shyqyr, ishalla ka bo ma mir...
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  15. #55
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Citim Postuar më parë nga Hanny Lexo Postimin
    kur hoxhallart, priftat e Co. ja nisin me shti hunt n'politik flliqet puna...nejse, e falenderoj qe na paska kshillu...personalisht i kom pak alergji ata qe m'kshillojn ku me votu e sene veq nqs najkujna i kan bo mir kshillat e ktij shyqyr, ishalla ka bo ma mir...
    Qe mu per veti nuk um pengon kur um kshillon dikush me votu dikon, mirpo um pengon fanatizmi partiak, jo veq qikjo parti edhe u kry.

  16. #56
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511


    Dr. Shefqet Krasniqi thërret për të votuar Koalicionin për Kosovën e Re

    Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Dr. Shefqet Krasniqi, në një emision televiziv ka bërë thirrje për ta votuar Koalicionin për Kosovën e Re të udhëhequr nga Behgjet Pacolli.

    "Mos voto asnjë Parti tjetër perveç, partisë së AKR-së në krye me Behxhet Pacollin, me Ferid Aganin dhe me burra të tjerë të mëdhenj dhe me përgjegjësi të mëdha, të cilët janë zotuar që me sinqeritet do të punojne që feja Islame të jetë e lirë në praktikim, të lejohet bartja e shamive nëpër shkolla, te lejohet futja e lëndës Islame nëper shkolla. O Musliman, të kemi frikë Allahun xh.sh. dhe mos të lejojm të luajnë me neve njerëzit ashtu si të dojnë ata. T'i themi njëherë e përgjithmon stop mashtrimeve, te dalim me 12 dhjetor në zgjedhje të votojmë për ata njerëz që po punojnë për dinin Islam, për motrat tona, që të shkollohen dhe të jenë të lira në bartjen e mbulesave, ...të votojme AKR..nr 31 ..dhe vëllezërit tanë, të cilët janë mysliman të sinqert dhe falin 5 kohë namaz, dhe kanë frik Allahun, të cilët kanë konkuruar për deputet në Kuvendin e Kosoves. Voto nëse do që feja Islame të mbizotrojë në Kosovën tonë. Voto nëse don që lënda Islame të futet në shkollat tona. Voto nëse don që motrat tona të jenë të lira në bartjen e mbuleses. Allahu ju nderoftë!", ka thënë Krasniqi.

    Kjo nuk është hera e parë që hoxhallarët përzihen në politikë. Shpesh-hërë në fushatën elektorale kemi parë hoxhallarët duke qenë prezent në tubime të partive të ndryshme. /Infosot/




  17. #57
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Selam alejkum Prishtina-Lee!

    Ti ke thënë:

    " Ti ne postimin tënd nuk fillove me selam qysh me ta kthy?! "

    E para: Nuk mund ta gje atë që thua se unë nuk të kam dhënë selam, po në rastëse e gjen ma bjer se dua ta shoh. E dyta: Edhe në rastëse kam harru, ti si vëlla musliman, a mendon se nuk duhet me më dhan selam?

    Pastaj ke thënë:

    " Nuk jam i obliguar të ti sjell argumentet "

    Atëherë unë jam i obliguar të mos i ndigjoj ata që flasin pa argumente, se Feja Islame e din shumë mirë se pa argumente nuk pranon asgjë.

    Esselamun alejkum.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2010
    Postime
    3

    A janë votimet e lejuara në Islam.flv

    Citim Postuar më parë nga PrisHtiNa-Lee Lexo Postimin
    Kjo ishte ligjerata e Dr. Shefqet Krasniqit për të cilën edhe është hap tema dhe po debatojmë, ndërkaq krahas kësaj kam sjell edhe një pjesë nga ligjerata e Hoxhës Enis Rama

    http://www.youtube.com/watch?v=vlnJM...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=bZjnJ...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=dkESieCfFlI
    ky është linku

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •