Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 149
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214

    Si te shprehemi

    Kete teme po e hap per te diskutuar problemet e gjuhesore qe kane te bejne me dialektet,per kete po sjell nje shembull te thjeshte.
    Si do te kishte kuptim per ju shprehja
    KAM DALE apo JAM DALE.
    Shembull
    1-Sot kam dale te ble dicka.
    2-Sot jam dale te ble dicka.
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e kryenece
    Anėtarėsuar
    17-01-2005
    Postime
    167
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Kete teme po e hap per te diskutuar problemet e gjuhesore qe kane te bejne me dialektet,per kete po sjell nje shembull te thjeshte.
    Si do te kishte kuptim per ju shprehja
    KAM DALE apo JAM DALE.
    Shembull
    1-Sot kam dale te ble dicka.
    2-Sot jam dale te ble dicka.
    Per mua ka kuptim shprehja e pare: "kam dale te blej dicka".

  3. #3
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Kete teme po e hap per te diskutuar problemet e gjuhesore qe kane te bejne me dialektet,per kete po sjell nje shembull te thjeshte.
    Si do te kishte kuptim per ju shprehja
    KAM DALE apo JAM DALE.
    Shembull
    1-Sot kam dale te ble dicka.
    2-Sot jam dale te ble dicka.
    Absolutisht "kam"! Jane qe te dyja folje ndihmese por kuptimi i tyre nuk eshte i njejte.
    Ne shembullin ne fjale -kam dale te blej dicka. Ndersa me foljen jam mund te thuhet : jam duke dale te blej dicka.
    Dmth, kam perdoret per nje veprim qe eshte kryer (kam dale), nderkohe qe folja jam per nje veprim qe do kryhet se shpejti.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anėtarėsuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Kete teme po e hap per te diskutuar problemet e gjuhesore qe kane te bejne me dialektet,per kete po sjell nje shembull te thjeshte.
    Si do te kishte kuptim per ju shprehja
    KAM DALE apo JAM DALE.
    Shembull
    1-Sot kam dale te ble dicka.
    2-Sot jam dale te ble dicka.
    Perderisa folja eshte BLE asnjera ska kuptim , e me pa qen folja BLEJ vlen opsioni i pare

    Sot kam dale te blej dicka Po me siguri eshte gabim drejtshkrimi.

  5. #5
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Kete teme po e hap per te diskutuar problemet e gjuhesore qe kane te bejne me dialektet,per kete po sjell nje shembull te thjeshte.
    Si do te kishte kuptim per ju shprehja
    KAM DALE apo JAM DALE.
    Shembull
    1-Sot kam dale te ble dicka.
    2-Sot jam dale te ble dicka.
    Nė radhė tė parė, folja dalė duhet shkruar dhe poashtu theksuar dalur, pa e pėrgjysmuar.
    Si shembull do tė marr disa folje, tė cilat na e mundėsojnė tė njohim edhe vendin e duhur tė foljeve ndihmėse kam dhe jam;

    Kam dalur, kam marrur, jam hedhur, kam mbledhur, jam hypur, jam lindur, etj

    ...

    Love has no limits

  6. #6
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Nė radhė tė parė, folja dalė duhet shkruar dhe poashtu theksuar dalur, pa e pėrgjysmuar.
    Si shembull do tė marr disa folje, tė cilat na e mundėsojnė tė njohim edhe vendin e duhur tė foljeve ndihmėse kam dhe jam;

    Kam dalur, kam marrur, jam hedhur, kam mbledhur, jam hypur, jam lindur, etj

    ...


    Sorry per nderhyrjen,

    Kam dale, kam marre, kam hipur. ( vetem nje here ok)
    Dola, mora, hipa.....

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-09-2008
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Nė radhė tė parė, folja dalė duhet shkruar dhe poashtu theksuar dalur, pa e pėrgjysmuar.
    Si shembull do tė marr disa folje, tė cilat na e mundėsojnė tė njohim edhe vendin e duhur tė foljeve ndihmėse kam dhe jam;

    Kam dalur, kam marrur, jam hedhur, kam mbledhur, jam hypur, jam lindur, etj

    ...


    Folja DAL, DOLA, DALĖ zgjedhohet si vijon (MĖNYRA DĖFTORE): dal, del, del; dalim, dilni, dalin ( e tashme) ; jam duke dalė, je duke dalė, ėshtė duke dalė; jemi duke dalė, jeni duke dalė, janė duke dalė( e tashme e caktuar); kam dalė, ke dalė, ka dalė; kemi dalė, keni dalė, kanė dalė (e kryer); dilja, dilje, dilte; dilnim, dilnit, dilnin (e pakryer); isha duke dalė, ishe duke dalė, ishte duke dalė; ishim duke dalė, ishit duke dalė, ishin duke dalė ( e pakryer e caktuar); dola, dole, doli; dolėm, dolėt, dolėn (e kryer e thjeshtė) etj. S'po vazhdojmė mė tutje pasi kėto kohė janė mė "problematike". Kjo folje nė kohėt e pėrbėra zgjedhohet me foljen ndihmėse KAM. P.sh. : kam dalė, ke dalė, ka dalė etj.
    Kjo ėshtė norma e regjistrit STANDARD.
    Nė dialekte, nėndialekte e tė folme tė ndryshme, nė ligjėrimin bisedor haset edhe kėshtu: jam(jum, ja) dalė; jemi(jimi) dalė, jeni(jini, ini) dalė...etj.

    Foljet supletive(ato qė e ndryshojnė zanoren e rrėnjės kur zgjedhohen), tė cilat nė vetėn e parė njėjės mbarojnė me -l, -ll, -rr nė trajtat e tyre tė pjesores nuk marrin formantin -ur. P.sh. : vjel, vola, vjelė( jo vjelur); sjell, solla, sjellė (jo sjellur);
    tjerr, tora, tjerrė(jo tjerrur).

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    me shume kuptim do kishte 'jam duke dal jashte'- kete shprehje mund ta perdoresh ne dy situata te ndryshme 1. ne rast se je duke dal jashte per te pire ndonje birre a ku di une. dhe 2. ne rast se je duke dhj.ere, po vetem se do t'ja transmetosh ne menyre me delikate mesazhin se ca je duke bere ne ato momente qe je duke fol me te ne tel.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  9. #9
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    me shume kuptim do kishte 'jam duke dal jashte'- kete shprehje mund ta perdoresh ne dy situata te ndryshme 1. ne rast se je duke dal jashte per te pire ndonje birre a ku di une. dhe 2. ne rast se je duke dhj.ere, po vetem se do t'ja transmetosh ne menyre me delikate mesazhin se ca je duke bere ne ato momente qe je duke fol me te ne tel.

    Ti po qe mer vesh nga gramatika... gramatika...
    https://www.behance.net/robberysk1100

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Ti po qe mer vesh nga gramatika... gramatika...
    po bereqaves ka dhe me keq lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  11. #11
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga Vesel Hysa Lexo Postimin
    Folja DAL, DOLA, DALĖ zgjedhohet si vijon (MĖNYRA DĖFTORE): dal, del, del; dalim, dilni, dalin ( e tashme) ; jam duke dalė, je duke dalė, ėshtė duke dalė; jemi duke dalė, jeni duke dalė, janė duke dalė( e tashme e caktuar); kam dalė, ke dalė, ka dalė; kemi dalė, keni dalė, kanė dalė (e kryer); dilja, dilje, dilte; dilnim, dilnit, dilnin (e pakryer); isha duke dalė, ishe duke dalė, ishte duke dalė; ishim duke dalė, ishit duke dalė, ishin duke dalė ( e pakryer e caktuar); dola, dole, doli; dolėm, dolėt, dolėn (e kryer e thjeshtė) etj. S'po vazhdojmė mė tutje pasi kėto kohė janė mė "problematike". Kjo folje nė kohėt e pėrbėra zgjedhohet me foljen ndihmėse KAM. P.sh. : kam dalė, ke dalė, ka dalė etj.
    Kjo ėshtė norma e regjistrit STANDARD.
    Nė dialekte, nėndialekte e tė folme tė ndryshme, nė ligjėrimin bisedor haset edhe kėshtu: jam(jum, ja) dalė; jemi(jimi) dalė, jeni(jini, ini) dalė...etj.

    Foljet supletive(ato qė e ndryshojnė zanoren e rrėnjės kur zgjedhohen), tė cilat nė vetėn e parė njėjės mbarojnė me -l, -ll, -rr nė trajtat e tyre tė pjesores nuk marrin formantin -ur. P.sh. : vjel, vola, vjelė( jo vjelur); sjell, solla, sjellė (jo sjellur);
    tjerr, tora, tjerrė(jo tjerrur).
    Nė rregull sa i pėrket kohėve tė tjera, por nuk e kuptoj dot pse pėrgjatė zgjedhimit me foljen ndihmėse kam ju e pėrgjysmoni foljen dalur more Vesel i nderuar?

    Unė u rrita duke mbjellur speca dhe patate , punėtore e zellshme me mėngėt pėrvjelur.

    Sidoqoftė, fshat e zanat, qytet e adet - themi ne.
    Love has no limits

  12. #12
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
    Sorry per nderhyrjen,

    Kam dale, kam marre, kam hipur. ( vetem nje here ok)
    Dola, mora, hipa.....
    Nuk jam kėtu pėr t`ua mbushur mendjen se ju mendjen e kishit tė mbushur
    Por do tė doja tė di mendimin tuaj se ēfarė trajte merrė folja lind, duke u zgjedhuar pėrmes foljes ndihmėse kam / jam...
    Love has no limits

  13. #13
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Meqėnėse kam pak kohė tė lirė, mendova ta shfrytėzoj kėtu.
    Po ju sjell disa shembuj konkret dhe ju do mė tregoni se si duken nėse ia kėpusim -ur:

    Kam ardhė qė nė mėngjes por ti nuk ishe.

    I ka kėputė karajfilat mė tė bukur pėr t`ia dhuruar tė dashurės.

    Ka sjellė me vete edhe njė libėr.

    I kanė ulė kokat dhe aspak s`u ndihet zėri.

    Mbolla, kam mbjellė edhe do tė bjellė deri nė frymėn time tė fundit.


    Sinqerisht, mė duket sikur shkrova/fola nė dialektin e gegėrishtes.

    Ps. shpeshherė iu them tė afėrmve, kur tė shkruani sms nė celular, shkruani gegėrisht, nė kėtė rast kurseni shkronjat, ndėrkohė i kurseni lekėt.

    Tung.
    Love has no limits

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-09-2008
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    me shume kuptim do kishte 'jam duke dal jashte'- kete shprehje mund ta perdoresh ne dy situata te ndryshme 1. ne rast se je duke dal jashte per te pire ndonje birre a ku di une. dhe 2. ne rast se je duke dhj.ere, po vetem se do t'ja transmetosh ne menyre me delikate mesazhin se ca je duke bere ne ato momente qe je duke fol me te ne tel.
    Missi margaritas ante porcos!

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-09-2008
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Nė rregull sa i pėrket kohėve tė tjera, por nuk e kuptoj dot pse pėrgjatė zgjedhimit me foljen ndihmėse kam ju e pėrgjysmoni foljen dalur more Vesel i nderuar?

    Unė u rrita duke mbjellur speca dhe patate , punėtore e zellshme me mėngėt pėrvjelur.

    Sidoqoftė, fshat e zanat, qytet e adet - themi ne.
    As s'e kam "pėrgjysmuar" unė, SinFoni, as s'e ke "plotėsuar" ti. Kėshtu na dikton e obligon tė gjithėve norma gjuhėsore, nėse duam ta zbatojmė, ashtu siē bėjnė e veprojnė kombet e qytetėruara. Na duhet pak mė shumė zell t'i "pėrvjelim" mėngėt pėr tė "mbjellė" pėrfundimisht nė mendėsinė tonė nevojėn e pėrdorimit tė regjistrit standard e pėr ta shmangur anarkinė ...

  16. #16
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Nuk jam kėtu pėr t`ua mbushur mendjen se ju mendjen e kishit tė mbushur
    Por do tė doja tė di mendimin tuaj se ēfarė trajte merrė folja lind, duke u zgjedhuar pėrmes foljes ndihmėse kam / jam...

    E dashur, Sinfoni, une nuk e kam shkruar per te te mbushur mendjen ty, une vetem sa e kam shprehur, me gjuhen qe kemi ne nga Shqiperia e jugut.
    Per kete eshte dhe titulli i temes "Si te shprehemi".

    Ju nga Maqedonia shprehuni si te doni, secili shprehet si t'i pelqeje, mjafton te ndihet mire ne menyren e tij kur shprehet!!.
    Nuk eshte e thene qe te gjithe te shprehen njelloj, secili ka mesuar kete ose ate dialekt. Me e mira eshe qe kuptohemi midis nesh!!.

    Me shume respekt!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga Vesel Hysa Lexo Postimin
    Missi margaritas ante porcos!
    Ma ke stai dicento, aoo?




    stronzo lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
    E dashur, Sinfoni, une nuk e kam shkruar per te te mbushur mendjen ty, une vetem sa e kam shprehur, me gjuhen qe kemi ne nga Shqiperia e jugut.
    Per kete eshte dhe titulli i temes "Si te shprehemi".

    Ju nga Maqedonia shprehuni si te doni, secili shprehet si t'i pelqeje, mjafton te ndihet mire ne menyren e tij kur shprehet!!.
    Nuk eshte e thene qe te gjithe te shprehen njelloj, secili ka mesuar kete ose ate dialekt. Me e mira eshe qe kuptohemi midis nesh!!.

    Me shume respekt!
    E dashur? Lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Nė rregull sa i pėrket kohėve tė tjera, por nuk e kuptoj dot pse pėrgjatė zgjedhimit me foljen ndihmėse kam ju e pėrgjysmoni foljen dalur more Vesel i nderuar?
    Veseli e ka shpjeguar, po ti nuk paske kuptuar gjė dhe vazhdon tė pyesėsh si shkruhet folja lind.

    Foljet qė mbarojnė me l, ll dhe rr, (dal, vjel, sjell, marr etj), tė cilat kur zgjedhohen, ndryshojnė rrėnjėn (dal-dola, vjel-vola, sjell-solla, marr-mora), nė pjesore dalin me ė (kam dalė, kam vjelė, kam sjellė, kam marrė).

    Kjo rregullė nuk vlen pėr foljet qė nuk ndryshojnė rrėnjėn kur zgjedhohen (ul-ula, shpall-shpalla, mbyll-mbylla etj.). Nė pjesore kėto dalin me ur (kam ulur, kam shpallur, kam mbyllur).

    Ti pyete si shkruhet folja lind. Kjo folje nuk mbaron me l, ll ose rr dhe nuk ndryshon rrėnjėn kur zgjedhohet, kėshtu qė shkruhet lindur.

    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@
    Unė u rrita duke mbjellur speca dhe patate , punėtore e zellshme me mėngėt pėrvjelur.
    Shkruhet: U rrita duke mbjellė speca me mėngėt pėrvjelė.

  20. #20
    Moderator
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Si duhet "Kjo rregulle" apo "Ky rregull"?

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •