Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
  Antarsuar
  25-11-2010
  Vendndodhja
  Long Island NY
  Mosha
  26
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Post Tort Me okollat  Prbrsit: 8 vez,8 lug sheqer,8 lug miell,3 lug kakao,100 gr gjalp,1 pluhur paste,400 gr okollat,4 dcl ajk t mbl,3 lug liker portokalli ose lvore portokalli e kaluar n rende,flet okollate pr zbukurim.  Tunden t bardhat e vezve n shkum t qndrueshme. Shtohen t verdhat nj nga nj duke i tundur vazhdimisht me mikser.Mielli przihet me pluhur paste e kakao dhe, duke e przier brumin me lug,qitet pak e nga pak.Shtohet gjalpi i shkrir e i ftohur dhe przihet me lug gjersa masa t kompaktsohet.Brumi derdhet n kallp pr tort t shtruar me letr t yndyrshme dhe futet n furr t nxeht me temperature 170*C pr t’u pjekur pr 50 min. Pasi t piqet,qndron n furr edhe nj or gjersa t ftohet.  Ndrkoh,shkrihet okollata e grimcuar n en t vendosur mbi avull.Vean tundet ajka gjersa t bhet nj mas e dendur.Shtohet okollata e shkrir e ftohur dhe me mikser tundet s bashku me ajk gjersa t fitohet nj mas e njllojt.

  Torta pritet horizontalisht n tri pjes dhe lyhet n mes,mbi dhe anash me kremin e prgatitur.Zbukurohet sipas dshirs ose sikurse n foto me trndafil t sheqerosur dhe gjethe okollate./1000Recetat e Cekes/.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dolce_Angelo : 02-12-2010 m 12:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •