Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
  1. #1

    Lightbulb Pacolli: Unë do të jem Tito i Kosovës

    Zagreb, 1 dhjetor - Lideri i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, në një intervistë dhënë revistës kroate “Globus”, ka thënë se në planin e vet afatgjatë synon që të bëhet presidenti i parë i zgjedhur drejtpërsëdrejti i Kosovës. “Do të jem Tito i Kosovës”, është shprehur ai.
    Në intervistë Pacolli ka folur për raportet e tij me Hashim Thaçin, për liderin e tij të adhuruar Stipe Mesiq, dhe ka zbuluar se nuk i ka kërkuar e as nuk i kërkon liderit të Libisë njohjen e shtetit të Kosovës. “Për shkak të presionit nga Serbia, miku im Gaddafi ende nuk e ka njohur Kosovën, e unë as që e kërkoj këtë gjë nga ai”, ka theksuar Pacolli për “Globus”.

    Serbia, më herët se mendojnë shumë njerëz, do ta pranojë Kosovën dhe këto dy shtete do të hyjnë së bashku në Bashkimin Evropian. Është ky vizioni i biznesmenit të Kosovës, politikanit dhe miliarderit me karrierë botërore, Behgjet Pacolli (59). Kështu i ka thënë Behgjet Pacolli “Globusit” të Zagrebit.
    Nga fundi i viteve shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, ai ishte njeriu që gëzonte besimin më të madh të Josip Broz Titos, në përcjelljen e të cilit kishte qenë i angazhuar si ushtar i ri. Në vitet nëntëdhjetë, ai u pasurua si drejtues i kompanisë ndërtimore “Mabetex”, e cila kreu projekte kryesisht në Rusi dhe Kazakistan, derisa gjatë viteve të fundit ai i është përkushtuar politikës në Kosovë, në vendlindjen e tij.
    Partia e tij, Aleanca Kosova e Re (AKR), partia kryesore opozitare në parlamentin e këtij shteti, në fillim të këtij muaji e kishte siguruar shumicën parlamentare, e cila e rrëzoi qeverinë e Hashim Thaçit.
    Kosovarët më 12 dhjetor do të dalin në zgjedhje, të parat pas shpalljes së pavarësisë, në të cilat Pacolli është i bindur se do ta marrë pushtetin.
    Ai na thotë se ky do të jetë vetëm hapi i parë, pasi që nëse e siguron shumicën, ai do ta kërkojë ndryshimin e Kushtetutës, për futjen e zgjedhjeve indirekte presidenciale, ashtu si në Kroaci, mirëpo ku kompetencat e presidentit do të ishin dukshëm më të mëdha. Presidenti, ka sqaruar ai, do të kishte rolin e liderit, gjë që në shoqërinë tradicionale si ajo kosovare, është parakusht për mirëqenien dhe stabilitetin politik.
    Pacolli nuk e fsheh se prej mesit të viteve nëntëdhjetë e deri më sot ka investuar dhjetëra miliona euro në lobimin për pavarësinë e Kosovës. Selia e kompanisë së tij është në Lugano të Zvicrës, në kantonin italian, ku gjithçka mban erë të mirë. Atje është edhe zyrtarisht shtëpia e tij, ku e presin bashkëshortja, rusja Masha dhe e bija 6-vjeçare si dhe i biri 4-vjeçar. Ai e ka të vështirë t’u sqarojë atyre se përse babai po kalon gjithnjë e më pak kohë me ta dhe gjithnjë e më shumë kohë në Prishtinë, ku kohë më parë është vendosur në një vilë të porsandërtuar, midis një prone të madhe me kopshte franceze.
    Me aeroplanin e tij privat, ai u nis të premten nga Prishtina për në Lugano, ku edhe biseduam në hotelin e tij, “Swiss Diamond”, njërin prej më luksozëve buzë liqenit të Luganos, ku kohën e lirë e kalon elita prej të gjitha pjesëve të botës.
    Menjëherë të hënën ai ia mësyu Taxhikistanit, ku e priti presidenti i atij shteti dhe të nesërmen u kthye në Prishtinë, pasi që fushata parazgjedhore tashmë është nxehur, shkruan “Globus”.
    “Është bërë shumë tashmë për normalizimin e raporteve midis Serbisë dhe Kosovës, pasi që kjo është zgjidhja e vetme e mençur. Serbët në Kosovë do të dalin normalisht në zgjedhje, ndonëse autoritetet në Beograd nuk e duan një gjë të tillë, pasi që për ta ata zakonisht brengosen vetëm gjatë fushatave parazgjedhore. Problemi më i madh është veriu i Kosovës, ku është popullata më e madhe serbe. Kur më 2007, në intervistën për “Zërin e Amerikës” i pata paralajmëruar bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë, disa prej bashkatdhetarëve të mi në Kosovë ma patën zënë për të madhe. Ajo deklaratë më pati dëmtuar shumë në zgjedhjet e atij viti. E tani një gjë e tillë po ndodh. Dallimi është se Serbia dhe Kosova tani ulen në tavolinë si të barabarta – si dy shtete të pavarura”, sqaron Pacolli.
    “Serbia nuk mund të hyjë në BE para se ta pranojë Kosovën. Deri atëherë do të ketë mjaft kohë që ta pranojë realitetin. Në Kosovë ka pasur luftë, ka pasur shkatërrime dhe sot 170.000 të pensionuar nuk i marrin pensionet që i fituan në Serbi.
    Pacolli po ashtu zbulon se gjatë kohës kur Mesiqi ishte president, përmes tij i kishte dorëzuar letër Qeverisë kroate, ku shkruante për synimin e tij që ta blinte Spitalin Universitar në Zagreb. Ai kurrë nuk mori përgjigje.

    Kompanitë e mia në Kosovë bashkëpunojnë me kompanitë kroate dhe besoj se një ditë do të realizojmë edhe disa projekte të mëdha. Kosovën dhe Kroacinë duhet t’i lidhim në të gjitha mënyrat”, thekson Pacolli. Thotë se prej të gjithë politikanëve që i ka njohur, më së shumti e kishte fascinuar Josip Broz Tito, që ishte unik dhe i papërsëritshëm. Menjëherë pas tij në vendin e dytë e vë Mesiqin, të cilin e konsideron model të tij politik.
    “Po të bëhem president i Kosovës, do të qeverisja si Mesiqi. Atë e kam si vëlla dhe prijës shpirtëror. Ka bërë shumë për Kosovën”, pohon Pacolli.

    Në rast se qytetarët tregohen racionalë, atëherë nuk do të votojnë për partitë, të cilat deri më tash e kanë udhëhequr Qeverinë dhe të cilat janë përgjegjëse për gjendjen e rëndë ekonomike në Kosovë”, shpjegon Behgjet Pacolli. Ai më tutje thotë se Thaçi po sillet si mbret i Kosovës, pasi ai vetë i ka mbikëqyrur të gjitha ministritë, policinë dhe ligjorin. Pacolli shpreson se zgjedhjet e dhjetorit do të jenë të drejta.
    Ai ka zgjidhjen edhe për veriun e Kosovës. Ai serbëve të atjeshëm nuk do t’u jepte autonomi politike, por atë ekonomike.
    “Veriun e Kosovës do ta shpallja zonë të lirë ekonomike. Në këtë zonë do të vinin disa kompani të mëdha nga Perëndimi, me të cilat tashmë kam lidhur parakontrata dhe të cilat aty do të zhvendosnin prodhimtaritë e tyre, për shkak të fuqisë shumë më të lirë të punës dhe tatimeve më të ulëta. Për këtë gjë kam biseduar edhe me përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare, të cilët janë pajtuar se zona e lirë ekonomike është një zgjidhje e mirë. Kjo zonë mund të ishte shumë interesante për investues potencialë dhe për bankat e mëdha, të cilat do të mbikëqyrnin të gjitha rrjedhjet e parave – si në Zvicër”, thotë Pacolli, i cili konsideron se për Kosovën janë njësoj kaq të rëndësishme.

    “Me Gaddafin gjatë dy viteve të fundit jam takuar disa herë. Për shkak të presionit të Serbisë, Gaddafi ende nuk e ka njohur zyrtarisht Kosovën, e unë as që e kërkoj një gjë të tillë nga ai. Derisa Libia ishte nën embargon ndërkombëtare, Serbia i dërgonte ilaçe. Gaddafi më tha haptazi – serbët janë miqtë e mi, por ju jeni vëllezërit e mi. Unë ju njoh de facto. Lirisht ejani dhe punoni me ne”, përshkruan Pacolli, i cili gjatë viteve 90 të shekullit të kaluar ka qenë tejet i afërt me presidentin e atëhershëm rus, Boris Yeltsin. Kur më 1999, Slobodan Milosheviq e nisi luftën në Kosovë, Pacolli, thotë ai, e kishte bindur Yeltsinin që të dërgonte ministrin e tij të Punëve të Jashtme, Chernomirdin, në Beograd, që të tentonte të bindte Milosheviqin të tërhiqte ushtrinë nga Kosova. Këtë episod, Pacolli e përshkruan në hollësi në librin e tij: “Nga sfida, në sfidë”, i cili përgatitet për botim dhe do të duhej të dalë në shitje nëpër libraritë e Kosovës deri në fund të këtij muaji, pikërisht në prag të zgjedhjeve. Menjëherë më pas do të botohet edhe versioni në gjuhën italiane.
    Pacolli nuk beson se në një të ardhme të afërt do të mund të vinte deri te bashkimi politik i Shqipërisë dhe i Kosovës, e një gjë e tillë as që është qëllim i tij politik. Ai konsideron se dy shtetet do të duhej t’i ndërtonin marrëdhëniet e mira fqinjësore përmes ekonomisë. Edhe Kosova, edhe Shqipëria, sipas mendimit të Pacollit, duhet të synojnë anëtarësimin në BE, ku kufijtë figurojnë vetëm në letra. Sipas një hulumtimi të publikuar ditëve të fundit, të cilin për BE-në e bëri agjencia “Gallup”, vetëm 29.2 për qind e kosovarëve dhe 33.7 për qind e të anketuarve në Shqipëri mbështesin bashkimin e dy shteteve. Mirëpo, Shqipërinë e madhe, së cilës përveç Kosovës do t’i bashkohej edhe Maqedonia, e mbështesin madje 80 për qind e shqiptarëve nga Kosova, 62 për qind të atyre në Shqipëri dhe 51 për qind të shqiptarëve në Maqedoni.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2010
    Postime
    520
    Citim Postuar më parë nga ARIANI_TB Lexo Postimin
    Zagreb, 1 dhjetor - Lideri i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, në një intervistë dhënë revistës kroate “Globus”, ka thënë se në planin e vet afatgjatë synon që të bëhet presidenti i parë i zgjedhur drejtpërsëdrejti i Kosovës. “Do të jem Tito i Kosovës”, është shprehur ai.
    Në intervistë Pacolli ka folur për raportet e tij me Hashim Thaçin, për liderin e tij të adhuruar Stipe Mesiq, dhe ka zbuluar se nuk i ka kërkuar e as nuk i kërkon liderit të Libisë njohjen e shtetit të Kosovës. “Për shkak të presionit nga Serbia, miku im Gaddafi ende nuk e ka njohur Kosovën, e unë as që e kërkoj këtë gjë nga ai”, ka theksuar Pacolli për “Globus”.

    Serbia, më herët se mendojnë shumë njerëz, do ta pranojë Kosovën dhe këto dy shtete do të hyjnë së bashku në Bashkimin Evropian. Është ky vizioni i biznesmenit të Kosovës, politikanit dhe miliarderit me karrierë botërore, Behgjet Pacolli (59). Kështu i ka thënë Behgjet Pacolli “Globusit” të Zagrebit.
    Nga fundi i viteve shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, ai ishte njeriu që gëzonte besimin më të madh të Josip Broz Titos, në përcjelljen e të cilit kishte qenë i angazhuar si ushtar i ri. Në vitet nëntëdhjetë, ai u pasurua si drejtues i kompanisë ndërtimore “Mabetex”, e cila kreu projekte kryesisht në Rusi dhe Kazakistan, derisa gjatë viteve të fundit ai i është përkushtuar politikës në Kosovë, në vendlindjen e tij.
    Partia e tij, Aleanca Kosova e Re (AKR), partia kryesore opozitare në parlamentin e këtij shteti, në fillim të këtij muaji e kishte siguruar shumicën parlamentare, e cila e rrëzoi qeverinë e Hashim Thaçit.
    Kosovarët më 12 dhjetor do të dalin në zgjedhje, të parat pas shpalljes së pavarësisë, në të cilat Pacolli është i bindur se do ta marrë pushtetin.
    Ai na thotë se ky do të jetë vetëm hapi i parë, pasi që nëse e siguron shumicën, ai do ta kërkojë ndryshimin e Kushtetutës, për futjen e zgjedhjeve indirekte presidenciale, ashtu si në Kroaci, mirëpo ku kompetencat e presidentit do të ishin dukshëm më të mëdha. Presidenti, ka sqaruar ai, do të kishte rolin e liderit, gjë që në shoqërinë tradicionale si ajo kosovare, është parakusht për mirëqenien dhe stabilitetin politik.
    Pacolli nuk e fsheh se prej mesit të viteve nëntëdhjetë e deri më sot ka investuar dhjetëra miliona euro në lobimin për pavarësinë e Kosovës. Selia e kompanisë së tij është në Lugano të Zvicrës, në kantonin italian, ku gjithçka mban erë të mirë. Atje është edhe zyrtarisht shtëpia e tij, ku e presin bashkëshortja, rusja Masha dhe e bija 6-vjeçare si dhe i biri 4-vjeçar. Ai e ka të vështirë t’u sqarojë atyre se përse babai po kalon gjithnjë e më pak kohë me ta dhe gjithnjë e më shumë kohë në Prishtinë, ku kohë më parë është vendosur në një vilë të porsandërtuar, midis një prone të madhe me kopshte franceze.
    Me aeroplanin e tij privat, ai u nis të premten nga Prishtina për në Lugano, ku edhe biseduam në hotelin e tij, “Swiss Diamond”, njërin prej më luksozëve buzë liqenit të Luganos, ku kohën e lirë e kalon elita prej të gjitha pjesëve të botës.
    Menjëherë të hënën ai ia mësyu Taxhikistanit, ku e priti presidenti i atij shteti dhe të nesërmen u kthye në Prishtinë, pasi që fushata parazgjedhore tashmë është nxehur, shkruan “Globus”.
    “Është bërë shumë tashmë për normalizimin e raporteve midis Serbisë dhe Kosovës, pasi që kjo është zgjidhja e vetme e mençur. Serbët në Kosovë do të dalin normalisht në zgjedhje, ndonëse autoritetet në Beograd nuk e duan një gjë të tillë, pasi që për ta ata zakonisht brengosen vetëm gjatë fushatave parazgjedhore. Problemi më i madh është veriu i Kosovës, ku është popullata më e madhe serbe. Kur më 2007, në intervistën për “Zërin e Amerikës” i pata paralajmëruar bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë, disa prej bashkatdhetarëve të mi në Kosovë ma patën zënë për të madhe. Ajo deklaratë më pati dëmtuar shumë në zgjedhjet e atij viti. E tani një gjë e tillë po ndodh. Dallimi është se Serbia dhe Kosova tani ulen në tavolinë si të barabarta – si dy shtete të pavarura”, sqaron Pacolli.
    “Serbia nuk mund të hyjë në BE para se ta pranojë Kosovën. Deri atëherë do të ketë mjaft kohë që ta pranojë realitetin. Në Kosovë ka pasur luftë, ka pasur shkatërrime dhe sot 170.000 të pensionuar nuk i marrin pensionet që i fituan në Serbi.
    Pacolli po ashtu zbulon se gjatë kohës kur Mesiqi ishte president, përmes tij i kishte dorëzuar letër Qeverisë kroate, ku shkruante për synimin e tij që ta blinte Spitalin Universitar në Zagreb. Ai kurrë nuk mori përgjigje.

    Kompanitë e mia në Kosovë bashkëpunojnë me kompanitë kroate dhe besoj se një ditë do të realizojmë edhe disa projekte të mëdha. Kosovën dhe Kroacinë duhet t’i lidhim në të gjitha mënyrat”, thekson Pacolli. Thotë se prej të gjithë politikanëve që i ka njohur, më së shumti e kishte fascinuar Josip Broz Tito, që ishte unik dhe i papërsëritshëm. Menjëherë pas tij në vendin e dytë e vë Mesiqin, të cilin e konsideron model të tij politik.
    “Po të bëhem president i Kosovës, do të qeverisja si Mesiqi. Atë e kam si vëlla dhe prijës shpirtëror. Ka bërë shumë për Kosovën”, pohon Pacolli.

    Në rast se qytetarët tregohen racionalë, atëherë nuk do të votojnë për partitë, të cilat deri më tash e kanë udhëhequr Qeverinë dhe të cilat janë përgjegjëse për gjendjen e rëndë ekonomike në Kosovë”, shpjegon Behgjet Pacolli. Ai më tutje thotë se Thaçi po sillet si mbret i Kosovës, pasi ai vetë i ka mbikëqyrur të gjitha ministritë, policinë dhe ligjorin. Pacolli shpreson se zgjedhjet e dhjetorit do të jenë të drejta.
    Ai ka zgjidhjen edhe për veriun e Kosovës. Ai serbëve të atjeshëm nuk do t’u jepte autonomi politike, por atë ekonomike.
    “Veriun e Kosovës do ta shpallja zonë të lirë ekonomike. Në këtë zonë do të vinin disa kompani të mëdha nga Perëndimi, me të cilat tashmë kam lidhur parakontrata dhe të cilat aty do të zhvendosnin prodhimtaritë e tyre, për shkak të fuqisë shumë më të lirë të punës dhe tatimeve më të ulëta. Për këtë gjë kam biseduar edhe me përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare, të cilët janë pajtuar se zona e lirë ekonomike është një zgjidhje e mirë. Kjo zonë mund të ishte shumë interesante për investues potencialë dhe për bankat e mëdha, të cilat do të mbikëqyrnin të gjitha rrjedhjet e parave – si në Zvicër”, thotë Pacolli, i cili konsideron se për Kosovën janë njësoj kaq të rëndësishme.

    “Me Gaddafin gjatë dy viteve të fundit jam takuar disa herë. Për shkak të presionit të Serbisë, Gaddafi ende nuk e ka njohur zyrtarisht Kosovën, e unë as që e kërkoj një gjë të tillë nga ai. Derisa Libia ishte nën embargon ndërkombëtare, Serbia i dërgonte ilaçe. Gaddafi më tha haptazi – serbët janë miqtë e mi, por ju jeni vëllezërit e mi. Unë ju njoh de facto. Lirisht ejani dhe punoni me ne”, përshkruan Pacolli, i cili gjatë viteve 90 të shekullit të kaluar ka qenë tejet i afërt me presidentin e atëhershëm rus, Boris Yeltsin. Kur më 1999, Slobodan Milosheviq e nisi luftën në Kosovë, Pacolli, thotë ai, e kishte bindur Yeltsinin që të dërgonte ministrin e tij të Punëve të Jashtme, Chernomirdin, në Beograd, që të tentonte të bindte Milosheviqin të tërhiqte ushtrinë nga Kosova. Këtë episod, Pacolli e përshkruan në hollësi në librin e tij: “Nga sfida, në sfidë”, i cili përgatitet për botim dhe do të duhej të dalë në shitje nëpër libraritë e Kosovës deri në fund të këtij muaji, pikërisht në prag të zgjedhjeve. Menjëherë më pas do të botohet edhe versioni në gjuhën italiane.
    Pacolli nuk beson se në një të ardhme të afërt do të mund të vinte deri te bashkimi politik i Shqipërisë dhe i Kosovës, e një gjë e tillë as që është qëllim i tij politik. Ai konsideron se dy shtetet do të duhej t’i ndërtonin marrëdhëniet e mira fqinjësore përmes ekonomisë. Edhe Kosova, edhe Shqipëria, sipas mendimit të Pacollit, duhet të synojnë anëtarësimin në BE, ku kufijtë figurojnë vetëm në letra. Sipas një hulumtimi të publikuar ditëve të fundit, të cilin për BE-në e bëri agjencia “Gallup”, vetëm 29.2 për qind e kosovarëve dhe 33.7 për qind e të anketuarve në Shqipëri mbështesin bashkimin e dy shteteve. Mirëpo, Shqipërinë e madhe, së cilës përveç Kosovës do t’i bashkohej edhe Maqedonia, e mbështesin madje 80 për qind e shqiptarëve nga Kosova, 62 për qind të atyre në Shqipëri dhe 51 për qind të shqiptarëve në Maqedoni.
    megjithe respektin si bisnesmen,,pacolli e di mire qe gjate regjimit te Titos shume bashkatdhetar te te tije ,kosovar u masakruan ,u dogjen ,u vrane ,u terorizuan, ishte pra Tito qe vazhdoje masakrat ndaj kosovarve,,,,,eshte tito qe dergoje me mijra shqiptar ,si turq ne turqi,ishte tito qe deshi shqiperine republike te ish jugosllavise
    Pacolli na e servir Kadafin si mik,kete kriminil qe filloje i pari lojen e rembimit te avioneve civil , nuk eshte ethene qe me qe ke do pare di edhe te meresh me politike titon mbahe per vete Shoku Pacolli shqiptaret nuk duane nje shembull te till,qyshe ketu ti i ke mar vott vec atyre qe ne kohe te tites bene palle ne kurize te pjeses tjeter, hajde shnet pacolli

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga ARIANI_TB Lexo Postimin
    Zagreb, 1 dhjetor - Lideri i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, në një intervistë dhënë revistës kroate “Globus”, ka thënë se në planin e vet afatgjatë synon që të bëhet presidenti i parë i zgjedhur drejtpërsëdrejti i Kosovës. “Do të jem Tito i Kosovës”, është shprehur ai.
    Në intervistë Pacolli ka folur për raportet e tij me Hashim Thaçin, për liderin e tij të adhuruar Stipe Mesiq, dhe ka zbuluar se nuk i ka kërkuar e as nuk i kërkon liderit të Libisë njohjen e shtetit të Kosovës. “Për shkak të presionit nga Serbia, miku im Gaddafi ende nuk e ka njohur Kosovën, e unë as që e kërkoj këtë gjë nga ai”, ka theksuar Pacolli për “Globus”.

    Serbia, më herët se mendojnë shumë njerëz, do ta pranojë Kosovën dhe këto dy shtete do të hyjnë së bashku në Bashkimin Evropian. Është ky vizioni i biznesmenit të Kosovës, politikanit dhe miliarderit me karrierë botërore, Behgjet Pacolli (59). Kështu i ka thënë Behgjet Pacolli “Globusit” të Zagrebit.
    Nga fundi i viteve shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, ai ishte njeriu që gëzonte besimin më të madh të Josip Broz Titos, në përcjelljen e të cilit kishte qenë i angazhuar si ushtar i ri. Në vitet nëntëdhjetë, ai u pasurua si drejtues i kompanisë ndërtimore “Mabetex”, e cila kreu projekte kryesisht në Rusi dhe Kazakistan, derisa gjatë viteve të fundit ai i është përkushtuar politikës në Kosovë, në vendlindjen e tij.
    Partia e tij, Aleanca Kosova e Re (AKR), partia kryesore opozitare në parlamentin e këtij shteti, në fillim të këtij muaji e kishte siguruar shumicën parlamentare, e cila e rrëzoi qeverinë e Hashim Thaçit.
    Kosovarët më 12 dhjetor do të dalin në zgjedhje, të parat pas shpalljes së pavarësisë, në të cilat Pacolli është i bindur se do ta marrë pushtetin.
    Ai na thotë se ky do të jetë vetëm hapi i parë, pasi që nëse e siguron shumicën, ai do ta kërkojë ndryshimin e Kushtetutës, për futjen e zgjedhjeve indirekte presidenciale, ashtu si në Kroaci, mirëpo ku kompetencat e presidentit do të ishin dukshëm më të mëdha. Presidenti, ka sqaruar ai, do të kishte rolin e liderit, gjë që në shoqërinë tradicionale si ajo kosovare, është parakusht për mirëqenien dhe stabilitetin politik.
    Pacolli nuk e fsheh se prej mesit të viteve nëntëdhjetë e deri më sot ka investuar dhjetëra miliona euro në lobimin për pavarësinë e Kosovës. Selia e kompanisë së tij është në Lugano të Zvicrës, në kantonin italian, ku gjithçka mban erë të mirë. Atje është edhe zyrtarisht shtëpia e tij, ku e presin bashkëshortja, rusja Masha dhe e bija 6-vjeçare si dhe i biri 4-vjeçar. Ai e ka të vështirë t’u sqarojë atyre se përse babai po kalon gjithnjë e më pak kohë me ta dhe gjithnjë e më shumë kohë në Prishtinë, ku kohë më parë është vendosur në një vilë të porsandërtuar, midis një prone të madhe me kopshte franceze.
    Me aeroplanin e tij privat, ai u nis të premten nga Prishtina për në Lugano, ku edhe biseduam në hotelin e tij, “Swiss Diamond”, njërin prej më luksozëve buzë liqenit të Luganos, ku kohën e lirë e kalon elita prej të gjitha pjesëve të botës.
    Menjëherë të hënën ai ia mësyu Taxhikistanit, ku e priti presidenti i atij shteti dhe të nesërmen u kthye në Prishtinë, pasi që fushata parazgjedhore tashmë është nxehur, shkruan “Globus”.
    “Është bërë shumë tashmë për normalizimin e raporteve midis Serbisë dhe Kosovës, pasi që kjo është zgjidhja e vetme e mençur. Serbët në Kosovë do të dalin normalisht në zgjedhje, ndonëse autoritetet në Beograd nuk e duan një gjë të tillë, pasi që për ta ata zakonisht brengosen vetëm gjatë fushatave parazgjedhore. Problemi më i madh është veriu i Kosovës, ku është popullata më e madhe serbe. Kur më 2007, në intervistën për “Zërin e Amerikës” i pata paralajmëruar bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë, disa prej bashkatdhetarëve të mi në Kosovë ma patën zënë për të madhe. Ajo deklaratë më pati dëmtuar shumë në zgjedhjet e atij viti. E tani një gjë e tillë po ndodh. Dallimi është se Serbia dhe Kosova tani ulen në tavolinë si të barabarta – si dy shtete të pavarura”, sqaron Pacolli.
    “Serbia nuk mund të hyjë në BE para se ta pranojë Kosovën. Deri atëherë do të ketë mjaft kohë që ta pranojë realitetin. Në Kosovë ka pasur luftë, ka pasur shkatërrime dhe sot 170.000 të pensionuar nuk i marrin pensionet që i fituan në Serbi.
    Pacolli po ashtu zbulon se gjatë kohës kur Mesiqi ishte president, përmes tij i kishte dorëzuar letër Qeverisë kroate, ku shkruante për synimin e tij që ta blinte Spitalin Universitar në Zagreb. Ai kurrë nuk mori përgjigje.

    Kompanitë e mia në Kosovë bashkëpunojnë me kompanitë kroate dhe besoj se një ditë do të realizojmë edhe disa projekte të mëdha. Kosovën dhe Kroacinë duhet t’i lidhim në të gjitha mënyrat”, thekson Pacolli. Thotë se prej të gjithë politikanëve që i ka njohur, më së shumti e kishte fascinuar Josip Broz Tito, që ishte unik dhe i papërsëritshëm. Menjëherë pas tij në vendin e dytë e vë Mesiqin, të cilin e konsideron model të tij politik.
    “Po të bëhem president i Kosovës, do të qeverisja si Mesiqi. Atë e kam si vëlla dhe prijës shpirtëror. Ka bërë shumë për Kosovën”, pohon Pacolli.

    Në rast se qytetarët tregohen racionalë, atëherë nuk do të votojnë për partitë, të cilat deri më tash e kanë udhëhequr Qeverinë dhe të cilat janë përgjegjëse për gjendjen e rëndë ekonomike në Kosovë”, shpjegon Behgjet Pacolli. Ai më tutje thotë se Thaçi po sillet si mbret i Kosovës, pasi ai vetë i ka mbikëqyrur të gjitha ministritë, policinë dhe ligjorin. Pacolli shpreson se zgjedhjet e dhjetorit do të jenë të drejta.
    Ai ka zgjidhjen edhe për veriun e Kosovës. Ai serbëve të atjeshëm nuk do t’u jepte autonomi politike, por atë ekonomike.
    “Veriun e Kosovës do ta shpallja zonë të lirë ekonomike. Në këtë zonë do të vinin disa kompani të mëdha nga Perëndimi, me të cilat tashmë kam lidhur parakontrata dhe të cilat aty do të zhvendosnin prodhimtaritë e tyre, për shkak të fuqisë shumë më të lirë të punës dhe tatimeve më të ulëta. Për këtë gjë kam biseduar edhe me përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare, të cilët janë pajtuar se zona e lirë ekonomike është një zgjidhje e mirë. Kjo zonë mund të ishte shumë interesante për investues potencialë dhe për bankat e mëdha, të cilat do të mbikëqyrnin të gjitha rrjedhjet e parave – si në Zvicër”, thotë Pacolli, i cili konsideron se për Kosovën janë njësoj kaq të rëndësishme.

    “Me Gaddafin gjatë dy viteve të fundit jam takuar disa herë. Për shkak të presionit të Serbisë, Gaddafi ende nuk e ka njohur zyrtarisht Kosovën, e unë as që e kërkoj një gjë të tillë nga ai. Derisa Libia ishte nën embargon ndërkombëtare, Serbia i dërgonte ilaçe. Gaddafi më tha haptazi – serbët janë miqtë e mi, por ju jeni vëllezërit e mi. Unë ju njoh de facto. Lirisht ejani dhe punoni me ne”, përshkruan Pacolli, i cili gjatë viteve 90 të shekullit të kaluar ka qenë tejet i afërt me presidentin e atëhershëm rus, Boris Yeltsin. Kur më 1999, Slobodan Milosheviq e nisi luftën në Kosovë, Pacolli, thotë ai, e kishte bindur Yeltsinin që të dërgonte ministrin e tij të Punëve të Jashtme, Chernomirdin, në Beograd, që të tentonte të bindte Milosheviqin të tërhiqte ushtrinë nga Kosova. Këtë episod, Pacolli e përshkruan në hollësi në librin e tij: “Nga sfida, në sfidë”, i cili përgatitet për botim dhe do të duhej të dalë në shitje nëpër libraritë e Kosovës deri në fund të këtij muaji, pikërisht në prag të zgjedhjeve. Menjëherë më pas do të botohet edhe versioni në gjuhën italiane.
    Pacolli nuk beson se në një të ardhme të afërt do të mund të vinte deri te bashkimi politik i Shqipërisë dhe i Kosovës, e një gjë e tillë as që është qëllim i tij politik. Ai konsideron se dy shtetet do të duhej t’i ndërtonin marrëdhëniet e mira fqinjësore përmes ekonomisë. Edhe Kosova, edhe Shqipëria, sipas mendimit të Pacollit, duhet të synojnë anëtarësimin në BE, ku kufijtë figurojnë vetëm në letra. Sipas një hulumtimi të publikuar ditëve të fundit, të cilin për BE-në e bëri agjencia “Gallup”, vetëm 29.2 për qind e kosovarëve dhe 33.7 për qind e të anketuarve në Shqipëri mbështesin bashkimin e dy shteteve. Mirëpo, Shqipërinë e madhe, së cilës përveç Kosovës do t’i bashkohej edhe Maqedonia, e mbështesin madje 80 për qind e shqiptarëve nga Kosova, 62 për qind të atyre në Shqipëri dhe 51 për qind të shqiptarëve në Maqedoni.


    Sa Debilla te poshter qe jan kta gazetaret tane o zote si e kan manipulare konstruktuar ter intervisten e Behgjet Pacollit sipas deshires se tyre idiotike pa fije turpi.








    Ja intervista te cilen e ka dhen Pacolli te "Revistes Globus" ku askund Pacolli nuk esht shpreh se do te jet TITO I KOSOVES.



    Behgjet Pacolli (59), najbogatiji kosovski Albanac, milijarder sa sjedištem u švicarskom Luganu, osnivač i čelnik Saveza za novo Kosovo (AKR), glavne oporbene stranke što je srušila Vladu Hashima Thaçija, govori o svojem dugoročnom planu – da postane prvi izravno izabrani predsjednik Kosova

    Srbija će, prije nego što mnogi očekuju, priznati Kosovo i dvije će države zajedno ući u Europsku Uniju. Vizija je to kosovskog biznismena, političara i milijardera sa svjetskom karijerom Behgjeta Pacollija (59).

    Potkraj 70-ih godina prošloga stoljeća bio je čovjek od najvećeg povjerenja Josipa Broza Tita, u čijoj je pratnji bio angažiran kao mladi vojnik, 90-ih se obogatio kao čelnik građevinske kompanije Mabetex, koja je odradila velebne projekte ponajviše u Rusiji i Kazahstanu, a posljednjih se godina posvetio politici na rodnom Kosovu.

    Njegova stranka Savez za novo Kosovo (AKR), glavna oporbena snaga u parlamentu te države, početkom ovog mjeseca okupila je parlamentarnu većinu koja je srušila vladu Hashima Thaçija.

    Kosovari će 12. prosinca izaći na izbore, prve nakon proglašenja neovisnosti, na kojima će Pacolli, uvjeren je, osvojiti vlast.

    To bi, kaže nam, bila tek prva stepenica jer će, osvoji li većinu, zatražiti promjenu Ustava, kojom bi se uveli neposredni predsjednički izbori kao u Hrvatskoj, ali bi ovlasti predsjednika bile neusporedivo veće nego kod nas. Predsjednik bi, objašnjava, imao ulogu vođe, što je u tradicionalnom društvu poput kosovskog preduvjet za izgradnju blagostanja i političke stabilnosti. Pobjeda na predsjedničkim izborima njegov je politički cilj do kojeg se, kao i u poslu vodi, uzrečicom svoga djeda Osmana koja kaže da čovjek može uspjeti u svemu za što ima neograničen entuzijazam.

    Pacolli ne skriva da je od sredine 90-ih do danas uložio desetke milijuna eura u lobiranje za neovisnost Kosova. Sjedište njegove tvrtke u mondenom je Luganu u Švicarskoj, u talijanskom kantonu, gdje ama baš sve miriše na raskoš. Tamo je službeno i njegov dom, gdje ga očekuju supruga Ruskinja Maša te kći od 6 i sin od 4 godine. Teško mu je, priznaje, objasniti im zašto tata sve manje vremena provodi s njima, a sve više u Prištini, gdje se nedavno uselio u novoizgrađenu vilu usred velikog imanja s francuskim vrtovima.

    Svojim privatnim zrakoplovom u petak je iz Prištine doletio u Lugano, gdje smo i razgovarali u njegovu hotelu Swiss Diamond, jednom od najluksuznijih uz lugansko jezero, gdje slobodno vrijeme provodi elita iz svih krajeva svijeta. Već u ponedjeljak se uputio u Tadžikistan gdje ga je očekivao tamošnji predsjednik, a idući dan natrag u Prištinu jer se predizborna kampanja već prilično zahuktala.

    “Već je mnogo napravljeno za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova jer je to jedino mudro rješenje. Srbi na Kosovu normalno će izaći na izbore, iako vlasti u Beogradu to ne žele jer se o njima obično brinu samo u predizborno vrijeme. Najveći je problem sjeverno Kosovo gdje je većinsko srpsko stanovništvo. Kad sam 2007. u intervjuu za Voice of America najavio razgovore između Kosova i Srbije, tada su mi to neki moji zemljaci na Kosovu dosta zamjerili. Ta izjava mi je te godine dosta naštetila na izborima. A sada se to ostvaruje. Razlike je što sada Srbija i Kosovo sjedaju za stol ravnopravni – kao dvije samostalne države”, objašnjava Pacolli. Tvrdi kako mu je domoljublje jedini motiv za sve što radi na Kosovu i da nema niti jedan drugi razlog zbog kojeg bi lagodan život u Švicarskoj zamijenio za uzavrelu političku arenu najmlađe europske države.

    Kosovo naime od kraja rujna nema ni predsjednika jer je Fatmir Sejdiu podnio ostavku na tu funkciju nakon što je Ustavni sud ustvrdio da je prekršio Ustav jer ne može istodobno biti predsjednik države i predsjednik stranke Demokratska liga Kosova, koja je glavni koalicijski partner Demokratske stranke Kosova koju vodi bivši premijer Thaçi.

    “Srbija ne može ući u EU prije nego što prizna Kosovo. Do tada će imati dovoljno vremena da prihvati realnost. Na Kosovu se vodio rat, dogodilo se razaranje, a danas 170.000 umirovljenika ne prima mirovinu koju su zaradili u Srbiji. Moramo se za početak dogovoriti o kontroli zračnog prostora jer svi avioni koji lete na Kosovo zaobilaze Srbiju. Moramo surađivati kao susjedi, provoditi zajedničke ekonomske projekte i u konačnici ukinuti granice”, kaže Pacolli kojeg posebno raduje normalizacija odnosa Hrvatske i Srbije. Uz Hrvatsku ga posebno veže prijateljstvo s bivšim predsjednikom Stjepanom Mesićem. Prije nekoliko godina Pacolli je najavio da će u Zelini graditi terme, što bi bio njegov prvi hrvatski projekt nakon kojeg bi uslijedile investicije u hotele u Zagrebu i na obali.

    Pokušaji u Hrvatskoj. Kad je u Zelini bilo sve spremno za početak gradnje, uspostavilo se, govori Pacolli, da je Grad Zelina za njegov projekt namijenio zemlju koja nije gradska, nego pripada Fondu za privatizaciju te su imovinsko-pravni odnosi neriješeni.

    Dok je Mesić bio predsjednik, Pacolli je, otkriva nam, preko njega podnio hrvatskoj Vladi pismo namjere da kupi Sveučilišnu bolnicu u Zagrebu. Nikada nije dobio odgovor. Htio je u zapuštenoj zgradi urediti veliki dom za starije, a u dijelu kompleksa i privatne klinike po projektu koju su izradili njemački stručnjaci. U sklopu bolničkog kompleksa bilo bi i rodilište.

    “Baš u to vrijeme je Sanader podnio ostavku. Premijerki Jadranki Kosor i njezinoj Vladi ne zamjeram što mi se nitko nije javio. U posljednje vrijeme se nisam previše za to zanimao jer su svi kapaciteti moje tvrtke trenutačno zauzeti na nekoliko velikih gradilišta u Kazahstanu i u Libiji gdje restauriramo povijesno središte Tripolija. Moje tvrtke na Kosovu surađuju s hrvatskim tvrtkama i vjerujem da ćemo jednoga dana ostvariti i neke velike projekte. Kosovo i Hrvatsku treba na sve načine još bolje povezati”, ističe Pacolli. Kaže kako ga je od svih političara koje je upoznao najviše fascinirao Josip Broz Tito, koji je bio jedinstven i neponovljiv, a odmah uz njega na drugo mjesto stavlja Mesića kojega smatra svojim političkim uzorom.

    “Da postanem predsjednik Kosova, vladao bih kao Mesić. On mi je kao brat i duhovni vođa. Mnogo je napravio za Kosovo”, tvrdi Pacolli. Za vrijeme intervjua mobitel mu neprestano zvoni. Od svih poziva javlja se samo kad je na ekranu ugledao ime Mimoze Kusari, svoje najbliže suradnice u stranci, koju naziva jednom od najsposobnijih žena na Kosovu i stoga je, ako pobijede na izborima, vidi na mjestu premijerke.

    Obrazlaže zašto je u Parlamentu pokrenuo postupak za izglasavanje nepovjerenje vladi Hashima Thaçija.

    “Moja je stranka u početku podržala njegovu vladu, iako imamo različite političke svjetonazore. Mnogo sam liberalniji od njega i bilo je neprirodno da idemo u koaliciju. No, rekao sam mu da ću ga podržati samo ako bude radio u interesu Kosova. Uoči proglašenja neovisnosti u nas su bile uprte oči cijeloga svijeta. Nisam kao opozicija htio stvarati probleme. Okrenuo sam mu leđa kad sam se uvjerio da loše radi svoj posao. Thaçi mi je nudio da sa svojim ljudima uđem u njegovu Vladu i da postanem predsjednik države. To sam odbio jer se mjesto predsjednika ne može pokloniti nego ga treba osvojiti na izborima.

    Stoga ćemo ići na izbore. Ja nisam na prodaju i nitko me ne može kupiti. U zadnje tri godine smo kao opozicija više puta vladajućima slali svoje programe. Nisu imali nikakav program oporavka ekonomije, ali uglavnom nisu htjeli prihvatiti naše sugestije. O rezultatima takve politike najbolje govore grozni gospodarski pokazatelji. Ako građani budu racionalni, neće glasati za partije koje su do sada vodile Vladu i koje su odgovorne za ovako teško ekonomsko stanje na Kosovu”, objašnjava Behgjet Pacolli. Dodaje da se Thaçi ponašao kao kralj Kosova jer je sam nadzirao sva ministarstva, policiju i pravosuđe.

    Nada se da će izbori u prosincu biti pošteni. Sklopio je sporazume s desetak manjih stranaka. Kontaktira i s predstavnicima srpskih stranka.

    Uhodani poslovi. Iako u posljednje vrijeme mnogo više vremena i radne energije posvećuje politici na Kosovu nego svom poslovnom carstvu, kaže nam da mu posao ne trpi. U svojim je tvrtkama na odgovorne funkcije postavio ljude od povjerenja. Pacolli je već godinama najveći investitor na Kosovu gdje zapošljava 3000 ljudi. Smatra da je to ipak premalo, jer je velika nezaposlenost.

    “Nažalost mnogi ljudi još realno ne shvaćaju situaciju, pa po inerciji glasaju za stranke koje su i dosad vladale premda su one jako malo napravile za narod. Mi moramo početi raditi. Polovica radno sposobne radne snage je bez posla, a svake godine se na tržištu rada pojavljuje 30.000 mladih ljudi. Još ne postoji sustav zdravstvene zaštite. Imamo program gospodarskog oporavka. Nikad ne bismo toliko ulagali u cestogradnju, nego prvenstveno u poljoprivredu da se ljudima osigura posao i bolji standard. Nisam protivnik autocesta, ali ugovori za gradnju moraju biti transparentni. Kosovo plaća kilometar autoceste 7 milijuna eura, a ja dobro znam da se jednako kvalitetno taj posao može napraviti dvostruko jeftinije”, tvrdi kosovski političar dodajući kako zasigurno ima istine u ispitivanjima javnoga mišljenja prema kojima je Tachijava vlada korumpirana. No tako nešto Pacolli ne može tvrditi dok ne vidi prvu presudi za političku korupciju. Ima rješenje i za sjeverno Kosovo. Tamo Srbima ne bi dao političku nego ekonomsku autonomiju.

    “Sjever Kosova proglasio bih slobodnom ekonomskom zonom. U takvu zonu bi došle neke velike tvrtke sa Zapada s kojima sam već sklopio predugovore i koje bi dolje preselile svoju proizvodnju zbog mnogo jeftinije radne snage i nižih poreza. O tome sam razgovarao i s predstavnicima međunarodne zajednice koji su se složili da je slobodna ekonomska zona jako dobro rješenje. Taj kraj može biti veoma zanimljiv potencijalnim ulagačima i velikim bankama koje bi nadzirale sve tokove novca – kao u Švicarskoj”, govori Pacolli koji smatra da su za Kosovo podjednako važni dobri odnosi s SAD-om i EU-om, ali i nekim drugim moćnim svjetskim državama u kojima on osobno ima čvrste političke i gospodarske veze. Jedna od njih je i Libija u koju je prije mjesec dana poveo kosovsku delegaciju od stotinjak ljudi. Gadafi ih je primio u svom šatoru.

    Poziv u Libiju. “S Gadafijem sam se u posljednje dvije godine sreo nekoliko puta.

    Zbog pritiska Srbije Gadafi još nije službeno priznao Kosovo, niti to od njega tražim. Dok je Libija bila pod međunarodnim embargom, Srbija joj je slala lijekove. Gadafi mi je otvoreno rekao – Srbi su moji prijatelji, ali vi ste moja braća. Ja vas de facto priznajem. Slobodno dođite i radite s nama”, opisuje Pacolli koji je 90-ih godina prošloga stoljeća bio blizak s tadašnjim ruskim predsjednikom Borisom Jeljcinom. Kad je 1999. Slobodan Milošević pokrenuo rat na Kosovu, Pacolli je, kaže nam, nagovorio Jeljcina da pošalje svog ministra vanjskih poslova Černomirdina u Beograd da pokuša uvjeriti Miloševića da povuče vojsku s Kosova. Tu epizodu Pacolli detaljno opisuje u svojoj knjizi “Iz izazova u izazov”, koja je spremna za tisak te bi se krajem ovoga mjeseca, uoči izbora na Kosovu, trebala pojaviti u tamošnjim knjižarama, a ubrzo nakon toga slijedi i talijansko izdanje.

    http://globus.jutarnji.hr/svijet/mil...srbe-i-albance


    Turp per gazeten KOHA DITORE te regjistruar ne Beograd dhe te hapur me udhzime te veqnte nga slobodan Miloshevici
    Ndryshuar për herë të fundit nga Prishtina.C : 02-12-2010 më 14:55

  4. #4
    Mjafton te jet nje person siq ishte ish Presideti Dr.Prof Ibrahim Rugova te cilen e quajm edhe Gand i Ballkanit...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    A THUA KA NEVOJË KOSOVA PËR NJË TITO?

    Prishtinë, 3 dhjetor 2010 (Kosovapress) Koha 15:36


    Muharrem Xhemajli

    Pas të gjitha katrahurave që bota i ka karakterizuar si eksperimente gjenocidale të një sistemi dhe ideologjie politike tragjike, posaqërisht ndaj shqiptarëve (në tokat e okupuara shqiptare), të bëra nga Tito e këlyshet e tij, të deklarosh se unë do të JEM TITO I KOSOVËS nuk është asgjë tjetër përveç nostalgji kanceroze, që lajmërohet vetëm te ata persona që mund të kualifikohen si lugetër të kufomës së tij!
    A thua ky Tito, na paska qenë engjull i shqiptarëve!? O zot, a e dinë këta njerëz apo ‘shoku’ Behxhet Pacolli, se po ky Tito, ishte shumë më i rafinuar se vet Vladan Gjorgjeviqi, i cili në Konferencën e Londrës 1912, atëbotë kur grithej e përplasej, perkulej e lutej te të gjithë anëtarët të kësaj konference që çështjen shqiptare ta përcoptojnë në shumë pjesë me të vemtin qëllim që ky përcoptim t’i zhdukte nga Ballkani. Ose, a e di zotëriu se po ky Tito në krye me Zhujoviqin e Gjillasin, Radosavleviqin e tjerë, pas Luftës së Dytë Botërore 1945, i përcoptojë këto toka në tri shtete, me të vetmin qëllim që të mos realizohet vendimi i Kuvendit të Bujanit 1943/44?.
    Se çfarë të mire patën shqiptarët nga ky far Tito, ja disa të dhëna për krime të bëra ndaj shqiptarëve:
    Në kohën kur forcat jugosllave zhvillonin operacionet më të përgjakshme në Drenicë, më 8 shkurt 1945, komandanti suprem i UNÇJ-së J.B.Tito me urdhër të veçantë nr.31 vendosi administrimin ushtarak në Kosovë. Këtë vendim e mori më 7 shkurt 1945 në Beograd, në një takim me ushtarakët serb: Savo Dërleviqin,Gjuro Medenicën dhe Kërsto Filipoviqin. Me këtë urdhër, i tërë pushteti në Kosovë do t´i kaloi një grupi të caktuar ushtarakësh serbo-malazez, të cilët do të ushtronin pushtetin politik, ekzekutiv. Në bazë të dokumenteve që ruhen në Beograd, dhe në bazë të dokumenteve tjera, ndër të tjera thuhet se në Gjilan me rrethinë janë likuiduar 7845 veta; në Drenicë 4820; në Tetovë 4100 ; në Bihor 3820; në Prishtinë 3675; në Pejë 3540; në Tivar 2629; në Mitrovicë dhe rrethinë 1450; në Podujevë 1670; në Pazar 1410, në Shkup me rrethinë 1450; në Ferizaj mbi 1260; në Prizren 1250; në Tutin 900; në Gjakovë 730; në Gostivar 700; në Rozhajë 735; Plavë dhe Guci 710; në Rahovec 750; në Kumanovë 780; në Preshevë 690; në Dragash 500; në Kërqovë 490; në Ulqin 515; në Suharekë 320; në Dubrovnik 120; në rrugën Kukës - Shkodër 110; në Trogir 80; në Vërshac 30 dhe në Deqan 30 vetë. Të gjithë këta janë shqiptar të vrarë gjatë vitit 1945. Pra, sipas këtyre dokumenteve, më 1945 u vranë 42165 shqiptarë.
    Vetëm në vitin 1948, regjimi komunist, arrestoi dhe nxori përpara gjyqit 306 shqiptarë, të akuzuar për vepra penale kundër shtetit. Nga viti 1974 deri në vitin 1980, pra për gjithsej 6 vjet janë burgosur 616 persona, prej të cilëve 175 janë dënuar me shumë vite burgim.
    Gjatë këtyre operacineve të përgjakshme këto forca kryen krimet më të shëmtuara ndaj popullatës shqiptare, si dhe konfiskuan, plaçkitën, dogjën e shkatërruan pamëshirshëm pronat e tyre. Gjatë kësaj periudhe janë vrarë e masakruar në mënyrat më mizore 47.300 shqiptarë. Në këtë situatë e tërë pasuria e shqiptarëve të vrarë ishte konfiskuar, asgjësuar ose ishte plaçkitur nga kolonistët serbë, që qenë kthyer sipas direktivave të Byrosë Politike të KQ të PKJ-së.
    Në bazë të hulumtimit sistematik të dy shërbimeve konzullare (sektorit të pasaportave) jugosllave dhe turke, dëshmohet se në periudhën 1951-1968 prej Jugosllavisë në Turqi janë shpërngulur 414.500 shqiptarë... ndërsa gjatë periudhës në fjalë (bazuar në statistikat sekrete jugosllave) në Kosovë ishin sjellur në heshtje 63.000 kolonë sllavë, prej të cilëve, pas rënjes së Rankoviçit (1966) duke mos u duruar një farë "barazie" me shqiptarët, shumica prej tyre udbashë e kriminelë marrin ikën për Serbi. Ndërkaq sipas statistikave të publikuara më vonë del se në periudhën 1952-1965 për në Turqi janë shpërngulur 452.371 shqiptarë.Shpërngulja është bërë me këtë dinamikë:

    Më 1952 Janë shpërngulur----- 37.000 shqiptarë
    Më 1953---------------------------- 19.300 “
    Më 1954---------------------------- 17 500 “
    Më 1955---------------------------- 51.000 “
    Më 1956---------------------------- 54.000 “
    Më 1957---------------------------- 57.710 “
    Më 1958---------------------------- 41.300 “
    Më 1959---------------------------- 32.000 “
    Më 1960---------------------------- 27.980 “
    Më 1961---------------------------- 31.600 “
    Më 1962---------------------------- 15.910 “
    Më 1963---------------------------- 25.720 “
    Më 1964---------------------------- 21.530 “
    Më 1965---------------------------- 19.821 “"

    Në ato vite me dhunë detyrohen të shpërngulen edhe mijëra shqiptarë, kryesisht nga Mali i Zi (nga Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Vuthaj, Ulqini, Tivari, Triepshi, Shpuza, Kraja etj.) për në SHBA, Kanada, Australi e vende të tjera tejoqeanike.

    Në dimrin e vitit 1955/56 organizon aksionin për mbledhjen e armëve dhe gjatë këtij procesi të dhunshëm i keqtrajtuan në format më mizore mëse 30.000 shqiptarë.

    Këto janë vetëm disa nga krimet e kryera ndaj popullit shqiptar nga ana e regjimit Titist.

    Autori është Kryetar i OVL të UÇK-së.
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  6. #6
    Kush ja paska shkrujte kta rreshta keti komunistit te LPK.se Muharrem Xhemajli une e di se ky esht analfabet njesoj si Analfabeti dhe Profiteri tjeter i lufets Hashim Thaqit .


    Te te perukjtoje nje gje ty Llapceni se Hashim Thaqi ka 7 vllezer dhe asnjeri prej tyre nuk ka marre pjes ne lufte perveq Profiterit Azilantit pastrusit te makinave dhe hajnit te LLeviskave ne zvicer HASHIM Thaqit i cili u emrua si perfaqsues politik i UCK.se nga LPK.ja ndersa ter kohen sillej me kurva neper hotele te Tiranes dhe Slovenis ku e priste dhe e sistemonte Hetem Ramadani ndersa ne kosove behej Gjenocid


    Lapcen pyte Hashim Thaqin ku i mbeti POLAKJA Lucija Serdzija me te cilen i kalonte vikendet ne sloveni ne (HOTEL LOVEC) ndersa kosova digjej flake

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Kosova ka nevoj gjithqysh mi hjek keta plaqkash te kryesis, HAJNA, GJEPAROSHA.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga Prishtina.C Lexo Postimin
    Kush ja paska shkrujte kta rreshta keti komunistit te LPK.se Muharrem Xhemajli une e di se ky esht analfabet njesoj si Analfabeti dhe Profiteri tjeter i lufets Hashim Thaqit .


    Te te perukjtoje nje gje ty Llapceni se Hashim Thaqi ka 7 vllezer dhe asnjeri prej tyre nuk ka marre pjes ne lufte perveq Profiterit Azilantit pastrusit te makinave dhe hajnit te LLeviskave ne zvicer HASHIM Thaqit i cili u emrua si perfaqsues politik i UCK.se nga LPK.ja ndersa ter kohen sillej me kurva neper hotele te Tiranes dhe Slovenis ku e priste dhe e sistemonte Hetem Ramadani ndersa ne kosove behej Gjenocid


    Lapcen pyte Hashim Thaqin ku i mbeti POLAKJA Lucija Serdzija me te cilen i kalonte vikendet ne sloveni ne (HOTEL LOVEC) ndersa kosova digjej flake
    ti balit mos ofendo
    e di dhe po shifesh se je shum nervoz
    por mbaje veten pak e une jam Llapi e jo siq po me ofendon por kulturen dhe edukaten ta kan dhan prindit keshtu

    e na as nuk jemi kan ne luft as nuk kemi ba asgje per kosove por quditerisht populli po na don po na e jap voten
    prandaj ne po bajmi qka te dojm e qka te na don zemra haaaaaaa
    e ju shani e ofendoni sa te doni qokja spo na e nien qka thoni ju hiq
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Pacolli thot qe do behet si Tito e Drashkoviqi , se tash ka ardh nga kazikistani e ka gjet kosoven e lire dhe mund te pretendon edhe per president "ftyr majmuni".

  10. #10
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Flora82 Lexo Postimin
    Pacolli thot qe do behet si Tito e Drashkoviqi , se tash ka ardh nga kazikistani e ka gjet kosoven e lire dhe mund te pretendon edhe per president "ftyr majmuni".
    Te lutem mos ofendo majmunet!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga Flora82 Lexo Postimin
    Pacolli thot qe do behet si Tito e Drashkoviqi , se tash ka ardh nga kazikistani e ka gjet kosoven e lire dhe mund te pretendon edhe per president "ftyr majmuni".
    Ky fetyr majmuni se e quan ti,nuk ka ardhur pikrisht qe e gjet Kosoven e lir,por edhe kur erdhi ndihmoi shume popullin ,dhe vazhdon ende te kontriboj...sepaku nuk ka nevoj te pasurohet ne kurriz te dikujt ,sepse e ka ftuar me djersen e vet...

  12. #12
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Oj Nete,le te vije moj,por jo si Tito,se na mori djalli atehere,e sa per qe ka mos mendo qe te pasurit ngopen ndojhere!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  13. #13
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    asepake nuk duhet te inkuadrohen ne politike, bisnes menat si z Pacolli, ase qe kan nevoje ta bejen ate, pse e ben z Pacolli , nuk dihet? pritet te shifet.
    Nuk di shum per kete njeri, vetem keta qe lexoj nga prodhuesit e shpifurinave.
    edhe njehere, nuk jam simpatizues i z Pacolli, por nuk mendoj ta kete thene kete qe po an servohet ketu nga njerz qe jan deshmu me kohe , me te tilla shpifje i kan pri percamjes nder shqyptare.
    Nese vertete e ka thene, ta dij mire z Pacolli se ka gabu rende. ka ofendua 90 % te shqyptareve. ky shkavelli qe ceket ketu, ishte ne fillim ideol vetem i nja 2-3 % i shqyptarve komunist, duke fillu qe nga fadil e enver hoxhet me partizanet e tyne e deri te mbetja e asaj pislleku 50 vjecare, jo me shume se nja 10 % e kamunistave shqipfolesa e kan pas ideol coftinen, gogolin cifuto-polako-rus. Pacolli ka ku te krenohet, nese do me i kontribu Kosoves dhe Shqyptaris.
    Nuk kem nevoj dikush te na e kujton te kaluemen e hidhun titisto-enveriste dhe ate per shembell te mire!
    E dim se sa zemer gjan u tregua ndaj nesh gogoli tito, ai nuk ishte paranoj si liliputi ti enveri, te mbyllej en kafaz nga anemiqet e mbrndeshem dhe te jashtem e me mbase nga basheke punetoret e ti! gogoli ishte rrenagjiu pallavragjiu me i madh i kohes vete.
    Kuregje su fali shqyptareve. Ate qe ua garanton natyra, Zoti me ligje nderkomebtare, cdo komeb e kombesi i takojen te drjetat elemntare, ate qe dikuj i dukej se ishte me i but me shqyptaret, aj nuk e bente se i vinte keqe ,ja se kishte meshire per komebin ton, por e bente per veti, per ndryshe nuk muned te mbahej ne te dy anet edhe em Washington dhe Moskfen.
    E mbanete nje baraz peshim nate jugosllavi shum kombeshe ne krye me gjelatet serb, por shqyptaret ne krahasim me ate qe ju garantonete kushtetuta federale jugosllave, ne krahasim me tjeret nuk gezuan ase 1 % te drejtave elementare si shqyptar mendoj, nuk them si jugosllav . O sa poshtersi jan perdor ne kurriz te kombit tone! mu nga liliputet e gogolit tit, na shkruan libra dikush e livdonte dikush e kritikonet! ne realitet te dy anete ishen te nejte per shqyptarin. enveri na tregonte sa i keq ashete titoizmi!!!! medet medet
    per naj 5 vjete ne fillim kur pranoj vete titoizmin, nuk la gje pa bo ne shqyptaret, nuk la shqyptar pa vra qe ishte kunder tites!! pastaj njete vazhedoj sa here nderronete udhe rrefyesit ideolet e vete.Liber titoistat! medet medet, asenjeher se penguan serbomedhejt enverin ton, krejte e keqja ju kishte aredhe shqyptareve nag titoistat!Asnjehere nuk tha shkiet serb! Do Zoti e dalin shkollar te menqem e i pastrojen keto marrezina gjyse shekullore qe na lan kamonistat e te dy aneve, titisto-enversto-stalinisto-maucedonisto. E tashe z Pacolli pse behet hyrrenek i gogoli tito. mjafet kemi laperat enevrist LPRK-istat, hashen, alin, me sejment e tyne,na kenaqen per keto 20 vite demokraci.
    Rrofet AMERIKA me NATO, se na myten hajnat ,kriminelat, kuqaloshat te cdo lloji e sorrollapi!
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    PO nuk pyetet Pacolli se kushe do te jete kryetar i Kosoves! pytet populli i Kosoves, dhe Pacolli ka te drejt te jep intervista, qfare te done, por populli vendos, nese populli e zgjedhe kryetar[nese kalon zgjedhja e kryetarir nga parlamenti ne populle] ateher ja pafte hajrin, pse jo nje mandat dy mandate por ndoshta edhe tre.., pse na ne forume te mirremi me intervistat e Pacollit, asgje te keqe nuk ka fole ne shqiptarin!

  15. #15
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Te lumet o DardaniAU, ja qe plaku i ka dhene foret e si doket ti me 3 fjale ke thene me shum se une, nje kerr me shkrola e kerkun nuk jam fare, menova ta spjegoj ate qe ndoshta ia kan ngjit? pune gogolit, si dihet, po z Pacolli ka te drjete te inkuadrohet ku tia doj qefi dhe aty ku aj mendon se ka pregaditje te duhun per te kontribu.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PLAKU : 04-12-2010 më 10:20
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  16. #16
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Sa nacisti e sa titisti e dreqi e i biri na doli ne Forumin Shqiptar,dreqi marrt vesh!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Spo e kom dron se do behet bigjeti tito,se duhet me i plotsu disa kritere ...
    1Duhet me kan mullingji
    2me lind ne kumrovec
    edhe me syneti se di si qendron Be i ha
    Deri kure do pushojn se sulmuari ket burre te burrav qe dha shum lek per kosoven e sja mori as nji cent .Sasht ky balit si kta hajnat qe si lan Kosoves dy lek ne gjep mas hoteleve te Lublanes e gjer te Arabia saudite.Beha i beri me biznese e djers paran e nuk e vodhi popullin e vet si kta milionerat me kumarllak te Vuk Drashkoviqit.

  18. #18
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Mire e ki gani+met,ky nuk di me vjedhur pak besa,ky kur vjedh vjedh!
    Shyqyr qe nuk u takua me personin qe ne zgjedhjet e kaluara i premtoj te ja ndertoj shtepin,dhe vetem sa doli neper gazeta i shkreti e asgje nuk beri per te!Nese nuk beson te jap edhe emrin e mbiemrin e tij,qe atehere nga gezimi flutronte i shkreti!
    Ndryshuar për herë të fundit nga e panjohura : 04-12-2010 më 12:54
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Pacolli eshte toshe fare...,nuk te vyne leket,nese nuk ke menquri,dhe bagazhe te punve te mira,qe i ke bere per popullin shqiptar...
    Ky u taku disa here me Miloshovicin,presidentin e Rusis ne ate kohe.
    Nuk pi kryne pun leket,gjithe keto para i ka dhe ende nuk e fitoje nje Komune pff.ehhh po leket nuk te bejne te menqur.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  20. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914

    Smile

    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Mire e ki gani+met,ky nuk di me vjedhur pak besa,ky kur vjedh vjedh!
    Shyqyr qe nuk u takua me personin qe ne zgjedhjet e kaluara i premtoj te ja ndertoj shtepin,dhe vetem sa doli neper gazeta i shkreti e asgje nuk beri per te!Nese nuk beson te jap edhe emrin e mbiemrin e tij,qe atehere nga gezimi flutronte i shkreti!
    e panjohura sa per mua lete vij ne pushtet kush te doj ,edhe djalli le te vij se une kom rrugen time dhe jeten time.Sinqerisht po te them se nuk shpresoi ne as nji lider te me sjelli qumesht zogu ,bile as buke gruri.Jom i kalitur ne punet e dyjallakut.Per Kosoven mburrem se mbaj koken lart kure flitet se filani e fisteku nuk dha per Kosoven .Ne ket aspekt jom ne rregull e kom ndergjegjen si uji i kroit te ahishtes.. shum te paster
    Familjen e kom pas gjithnji me popullin, e partive ua kemi dhen kartuq te kuq,sidomos vlen te thekso se nga fshati qe une vij se kemi pas as nji antar te LKJ.Para dhe gjak kemi dhen e do japim sa her e do nevoja per ket Kosoven qe e dua si syt.
    Sot nuk ka nevoj Kosova per gjak perveq repartit spitalor te Dializes dhe ket mund te bejm me para po edhe ne ket aspekt per humanizem kom dhen 5 her.
    Kosova sot ka nevoj per voten dhe une as nji her se kom ven ne dyshim qe voten do ta jap vetem sipas bindjes sime,dhe ate qe kom menduar se esht mese miri.
    Njerzit i vlersoi sipas punve dhe jo sipas fjalve .E nderuar une nuk kom degjuar per vjedhjet e kti zotriut Behgjet Pacolli .
    Mund te jen genjeshtra qe si rezultat i lobimit nga ana e Behgjet Pacollit,jemi njoft nga disa shtete.Kom degjuar se me disa milion ka liruar nji aktiviste shqiptare te kindapuar nga talebanet e Karzait apo kshtu diq,ne Af gani te stanit.
    Si do qe te jet mbetet te shihet ,po ky bam mires kom degju se ka ndertu disa shtepi ne shenj bammirsie per shum skamnor.NJi mik i imi ne dash une te qoj edhe te shpia e tij 3 kateshe te ndertuar nga behgjet Pacolli,dhe me ka then se behej prapagant se Behgjeti nuk i paguan puntoret ,e ai shoku me tha vallahi te kan rrejt po une i thash se te ka pagu ty nashta tjert si ka pagu .Ai solli koken dhe qa me tha me tha edhe atje ne Kazaki stan ka vende te mira per raki te shtrejt po edhe per diqa qe kom harru ihuuu.
    Nashta me te madhe vjedh po fukarat skan mer e PAnjohura e kta edhe me vakcina kunder gripit te derrit u pasuruan se as nji se kan bler .Shtrohet pytja sikur tna kish prek gripi ,kish me u shku ftyra po edhe gripi po i do kta hajna LDK`#Pdk.Do me me kqyr pra Albinin e Behgjetin qa po bajn se edhe me alfabet jon ngata ngat.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •