Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 42
 1. #1
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Lightbulb Pacolli: Un do t jem Tito i Kosovs

  Zagreb, 1 dhjetor - Lideri i Aleancs Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, n nj intervist dhn revists kroate Globus, ka thn se n planin e vet afatgjat synon q t bhet presidenti i par i zgjedhur drejtprsdrejti i Kosovs. Do t jem Tito i Kosovs, sht shprehur ai.
  N intervist Pacolli ka folur pr raportet e tij me Hashim Thain, pr liderin e tij t adhuruar Stipe Mesiq, dhe ka zbuluar se nuk i ka krkuar e as nuk i krkon liderit t Libis njohjen e shtetit t Kosovs. Pr shkak t presionit nga Serbia, miku im Gaddafi ende nuk e ka njohur Kosovn, e un as q e krkoj kt gj nga ai, ka theksuar Pacolli pr Globus.

  Serbia, m hert se mendojn shum njerz, do ta pranoj Kosovn dhe kto dy shtete do t hyjn s bashku n Bashkimin Evropian. sht ky vizioni i biznesmenit t Kosovs, politikanit dhe miliarderit me karrier botrore, Behgjet Pacolli (59). Kshtu i ka thn Behgjet Pacolli Globusit t Zagrebit.
  Nga fundi i viteve shtatdhjet t shekullit t kaluar, ai ishte njeriu q gzonte besimin m t madh t Josip Broz Titos, n prcjelljen e t cilit kishte qen i angazhuar si ushtar i ri. N vitet nntdhjet, ai u pasurua si drejtues i kompanis ndrtimore Mabetex, e cila kreu projekte kryesisht n Rusi dhe Kazakistan, derisa gjat viteve t fundit ai i sht prkushtuar politiks n Kosov, n vendlindjen e tij.
  Partia e tij, Aleanca Kosova e Re (AKR), partia kryesore opozitare n parlamentin e ktij shteti, n fillim t ktij muaji e kishte siguruar shumicn parlamentare, e cila e rrzoi qeverin e Hashim Thait.
  Kosovart m 12 dhjetor do t dalin n zgjedhje, t parat pas shpalljes s pavarsis, n t cilat Pacolli sht i bindur se do ta marr pushtetin.
  Ai na thot se ky do t jet vetm hapi i par, pasi q nse e siguron shumicn, ai do ta krkoj ndryshimin e Kushtetuts, pr futjen e zgjedhjeve indirekte presidenciale, ashtu si n Kroaci, mirpo ku kompetencat e presidentit do t ishin dukshm m t mdha. Presidenti, ka sqaruar ai, do t kishte rolin e liderit, gj q n shoqrin tradicionale si ajo kosovare, sht parakusht pr mirqenien dhe stabilitetin politik.
  Pacolli nuk e fsheh se prej mesit t viteve nntdhjet e deri m sot ka investuar dhjetra miliona euro n lobimin pr pavarsin e Kosovs. Selia e kompanis s tij sht n Lugano t Zvicrs, n kantonin italian, ku gjithka mban er t mir. Atje sht edhe zyrtarisht shtpia e tij, ku e presin bashkshortja, rusja Masha dhe e bija 6-vjeare si dhe i biri 4-vjear. Ai e ka t vshtir tu sqaroj atyre se prse babai po kalon gjithnj e m pak koh me ta dhe gjithnj e m shum koh n Prishtin, ku koh m par sht vendosur n nj vil t porsandrtuar, midis nj prone t madhe me kopshte franceze.
  Me aeroplanin e tij privat, ai u nis t premten nga Prishtina pr n Lugano, ku edhe biseduam n hotelin e tij, Swiss Diamond, njrin prej m luksozve buz liqenit t Luganos, ku kohn e lir e kalon elita prej t gjitha pjesve t bots.
  Menjher t hnn ai ia msyu Taxhikistanit, ku e priti presidenti i atij shteti dhe t nesrmen u kthye n Prishtin, pasi q fushata parazgjedhore tashm sht nxehur, shkruan Globus.
  sht br shum tashm pr normalizimin e raporteve midis Serbis dhe Kosovs, pasi q kjo sht zgjidhja e vetme e menur. Serbt n Kosov do t dalin normalisht n zgjedhje, ndonse autoritetet n Beograd nuk e duan nj gj t till, pasi q pr ta ata zakonisht brengosen vetm gjat fushatave parazgjedhore. Problemi m i madh sht veriu i Kosovs, ku sht popullata m e madhe serbe. Kur m 2007, n intervistn pr Zrin e Ameriks i pata paralajmruar bisedimet midis Kosovs dhe Serbis, disa prej bashkatdhetarve t mi n Kosov ma patn zn pr t madhe. Ajo deklarat m pati dmtuar shum n zgjedhjet e atij viti. E tani nj gj e till po ndodh. Dallimi sht se Serbia dhe Kosova tani ulen n tavolin si t barabarta si dy shtete t pavarura, sqaron Pacolli.
  Serbia nuk mund t hyj n BE para se ta pranoj Kosovn. Deri ather do t ket mjaft koh q ta pranoj realitetin. N Kosov ka pasur luft, ka pasur shkatrrime dhe sot 170.000 t pensionuar nuk i marrin pensionet q i fituan n Serbi.
  Pacolli po ashtu zbulon se gjat kohs kur Mesiqi ishte president, prmes tij i kishte dorzuar letr Qeveris kroate, ku shkruante pr synimin e tij q ta blinte Spitalin Universitar n Zagreb. Ai kurr nuk mori prgjigje.

  Kompanit e mia n Kosov bashkpunojn me kompanit kroate dhe besoj se nj dit do t realizojm edhe disa projekte t mdha. Kosovn dhe Kroacin duhet ti lidhim n t gjitha mnyrat, thekson Pacolli. Thot se prej t gjith politikanve q i ka njohur, m s shumti e kishte fascinuar Josip Broz Tito, q ishte unik dhe i paprsritshm. Menjher pas tij n vendin e dyt e v Mesiqin, t cilin e konsideron model t tij politik.
  Po t bhem president i Kosovs, do t qeverisja si Mesiqi. At e kam si vlla dhe prijs shpirtror. Ka br shum pr Kosovn, pohon Pacolli.

  N rast se qytetart tregohen racional, ather nuk do t votojn pr partit, t cilat deri m tash e kan udhhequr Qeverin dhe t cilat jan prgjegjse pr gjendjen e rnd ekonomike n Kosov, shpjegon Behgjet Pacolli. Ai m tutje thot se Thai po sillet si mbret i Kosovs, pasi ai vet i ka mbikqyrur t gjitha ministrit, policin dhe ligjorin. Pacolli shpreson se zgjedhjet e dhjetorit do t jen t drejta.
  Ai ka zgjidhjen edhe pr veriun e Kosovs. Ai serbve t atjeshm nuk do tu jepte autonomi politike, por at ekonomike.
  Veriun e Kosovs do ta shpallja zon t lir ekonomike. N kt zon do t vinin disa kompani t mdha nga Perndimi, me t cilat tashm kam lidhur parakontrata dhe t cilat aty do t zhvendosnin prodhimtarit e tyre, pr shkak t fuqis shum m t lir t puns dhe tatimeve m t ulta. Pr kt gj kam biseduar edhe me prfaqsuesit e bashksis ndrkombtare, t cilt jan pajtuar se zona e lir ekonomike sht nj zgjidhje e mir. Kjo zon mund t ishte shum interesante pr investues potencial dhe pr bankat e mdha, t cilat do t mbikqyrnin t gjitha rrjedhjet e parave si n Zvicr, thot Pacolli, i cili konsideron se pr Kosovn jan njsoj kaq t rndsishme.

  Me Gaddafin gjat dy viteve t fundit jam takuar disa her. Pr shkak t presionit t Serbis, Gaddafi ende nuk e ka njohur zyrtarisht Kosovn, e un as q e krkoj nj gj t till nga ai. Derisa Libia ishte nn embargon ndrkombtare, Serbia i drgonte ilae. Gaddafi m tha haptazi serbt jan miqt e mi, por ju jeni vllezrit e mi. Un ju njoh de facto. Lirisht ejani dhe punoni me ne, prshkruan Pacolli, i cili gjat viteve 90 t shekullit t kaluar ka qen tejet i afrt me presidentin e athershm rus, Boris Yeltsin. Kur m 1999, Slobodan Milosheviq e nisi luftn n Kosov, Pacolli, thot ai, e kishte bindur Yeltsinin q t drgonte ministrin e tij t Punve t Jashtme, Chernomirdin, n Beograd, q t tentonte t bindte Milosheviqin t trhiqte ushtrin nga Kosova. Kt episod, Pacolli e prshkruan n hollsi n librin e tij: Nga sfida, n sfid, i cili prgatitet pr botim dhe do t duhej t dal n shitje npr librarit e Kosovs deri n fund t ktij muaji, pikrisht n prag t zgjedhjeve. Menjher m pas do t botohet edhe versioni n gjuhn italiane.
  Pacolli nuk beson se n nj t ardhme t afrt do t mund t vinte deri te bashkimi politik i Shqipris dhe i Kosovs, e nj gj e till as q sht qllim i tij politik. Ai konsideron se dy shtetet do t duhej ti ndrtonin marrdhniet e mira fqinjsore prmes ekonomis. Edhe Kosova, edhe Shqipria, sipas mendimit t Pacollit, duhet t synojn antarsimin n BE, ku kufijt figurojn vetm n letra. Sipas nj hulumtimi t publikuar ditve t fundit, t cilin pr BE-n e bri agjencia Gallup, vetm 29.2 pr qind e kosovarve dhe 33.7 pr qind e t anketuarve n Shqipri mbshtesin bashkimin e dy shteteve. Mirpo, Shqiprin e madhe, s cils prve Kosovs do ti bashkohej edhe Maqedonia, e mbshtesin madje 80 pr qind e shqiptarve nga Kosova, 62 pr qind t atyre n Shqipri dhe 51 pr qind t shqiptarve n Maqedoni.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2010
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Zagreb, 1 dhjetor - Lideri i Aleancs Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, n nj intervist dhn revists kroate Globus, ka thn se n planin e vet afatgjat synon q t bhet presidenti i par i zgjedhur drejtprsdrejti i Kosovs. Do t jem Tito i Kosovs, sht shprehur ai.
  N intervist Pacolli ka folur pr raportet e tij me Hashim Thain, pr liderin e tij t adhuruar Stipe Mesiq, dhe ka zbuluar se nuk i ka krkuar e as nuk i krkon liderit t Libis njohjen e shtetit t Kosovs. Pr shkak t presionit nga Serbia, miku im Gaddafi ende nuk e ka njohur Kosovn, e un as q e krkoj kt gj nga ai, ka theksuar Pacolli pr Globus.

  Serbia, m hert se mendojn shum njerz, do ta pranoj Kosovn dhe kto dy shtete do t hyjn s bashku n Bashkimin Evropian. sht ky vizioni i biznesmenit t Kosovs, politikanit dhe miliarderit me karrier botrore, Behgjet Pacolli (59). Kshtu i ka thn Behgjet Pacolli Globusit t Zagrebit.
  Nga fundi i viteve shtatdhjet t shekullit t kaluar, ai ishte njeriu q gzonte besimin m t madh t Josip Broz Titos, n prcjelljen e t cilit kishte qen i angazhuar si ushtar i ri. N vitet nntdhjet, ai u pasurua si drejtues i kompanis ndrtimore Mabetex, e cila kreu projekte kryesisht n Rusi dhe Kazakistan, derisa gjat viteve t fundit ai i sht prkushtuar politiks n Kosov, n vendlindjen e tij.
  Partia e tij, Aleanca Kosova e Re (AKR), partia kryesore opozitare n parlamentin e ktij shteti, n fillim t ktij muaji e kishte siguruar shumicn parlamentare, e cila e rrzoi qeverin e Hashim Thait.
  Kosovart m 12 dhjetor do t dalin n zgjedhje, t parat pas shpalljes s pavarsis, n t cilat Pacolli sht i bindur se do ta marr pushtetin.
  Ai na thot se ky do t jet vetm hapi i par, pasi q nse e siguron shumicn, ai do ta krkoj ndryshimin e Kushtetuts, pr futjen e zgjedhjeve indirekte presidenciale, ashtu si n Kroaci, mirpo ku kompetencat e presidentit do t ishin dukshm m t mdha. Presidenti, ka sqaruar ai, do t kishte rolin e liderit, gj q n shoqrin tradicionale si ajo kosovare, sht parakusht pr mirqenien dhe stabilitetin politik.
  Pacolli nuk e fsheh se prej mesit t viteve nntdhjet e deri m sot ka investuar dhjetra miliona euro n lobimin pr pavarsin e Kosovs. Selia e kompanis s tij sht n Lugano t Zvicrs, n kantonin italian, ku gjithka mban er t mir. Atje sht edhe zyrtarisht shtpia e tij, ku e presin bashkshortja, rusja Masha dhe e bija 6-vjeare si dhe i biri 4-vjear. Ai e ka t vshtir tu sqaroj atyre se prse babai po kalon gjithnj e m pak koh me ta dhe gjithnj e m shum koh n Prishtin, ku koh m par sht vendosur n nj vil t porsandrtuar, midis nj prone t madhe me kopshte franceze.
  Me aeroplanin e tij privat, ai u nis t premten nga Prishtina pr n Lugano, ku edhe biseduam n hotelin e tij, Swiss Diamond, njrin prej m luksozve buz liqenit t Luganos, ku kohn e lir e kalon elita prej t gjitha pjesve t bots.
  Menjher t hnn ai ia msyu Taxhikistanit, ku e priti presidenti i atij shteti dhe t nesrmen u kthye n Prishtin, pasi q fushata parazgjedhore tashm sht nxehur, shkruan Globus.
  sht br shum tashm pr normalizimin e raporteve midis Serbis dhe Kosovs, pasi q kjo sht zgjidhja e vetme e menur. Serbt n Kosov do t dalin normalisht n zgjedhje, ndonse autoritetet n Beograd nuk e duan nj gj t till, pasi q pr ta ata zakonisht brengosen vetm gjat fushatave parazgjedhore. Problemi m i madh sht veriu i Kosovs, ku sht popullata m e madhe serbe. Kur m 2007, n intervistn pr Zrin e Ameriks i pata paralajmruar bisedimet midis Kosovs dhe Serbis, disa prej bashkatdhetarve t mi n Kosov ma patn zn pr t madhe. Ajo deklarat m pati dmtuar shum n zgjedhjet e atij viti. E tani nj gj e till po ndodh. Dallimi sht se Serbia dhe Kosova tani ulen n tavolin si t barabarta si dy shtete t pavarura, sqaron Pacolli.
  Serbia nuk mund t hyj n BE para se ta pranoj Kosovn. Deri ather do t ket mjaft koh q ta pranoj realitetin. N Kosov ka pasur luft, ka pasur shkatrrime dhe sot 170.000 t pensionuar nuk i marrin pensionet q i fituan n Serbi.
  Pacolli po ashtu zbulon se gjat kohs kur Mesiqi ishte president, prmes tij i kishte dorzuar letr Qeveris kroate, ku shkruante pr synimin e tij q ta blinte Spitalin Universitar n Zagreb. Ai kurr nuk mori prgjigje.

  Kompanit e mia n Kosov bashkpunojn me kompanit kroate dhe besoj se nj dit do t realizojm edhe disa projekte t mdha. Kosovn dhe Kroacin duhet ti lidhim n t gjitha mnyrat, thekson Pacolli. Thot se prej t gjith politikanve q i ka njohur, m s shumti e kishte fascinuar Josip Broz Tito, q ishte unik dhe i paprsritshm. Menjher pas tij n vendin e dyt e v Mesiqin, t cilin e konsideron model t tij politik.
  Po t bhem president i Kosovs, do t qeverisja si Mesiqi. At e kam si vlla dhe prijs shpirtror. Ka br shum pr Kosovn, pohon Pacolli.

  N rast se qytetart tregohen racional, ather nuk do t votojn pr partit, t cilat deri m tash e kan udhhequr Qeverin dhe t cilat jan prgjegjse pr gjendjen e rnd ekonomike n Kosov, shpjegon Behgjet Pacolli. Ai m tutje thot se Thai po sillet si mbret i Kosovs, pasi ai vet i ka mbikqyrur t gjitha ministrit, policin dhe ligjorin. Pacolli shpreson se zgjedhjet e dhjetorit do t jen t drejta.
  Ai ka zgjidhjen edhe pr veriun e Kosovs. Ai serbve t atjeshm nuk do tu jepte autonomi politike, por at ekonomike.
  Veriun e Kosovs do ta shpallja zon t lir ekonomike. N kt zon do t vinin disa kompani t mdha nga Perndimi, me t cilat tashm kam lidhur parakontrata dhe t cilat aty do t zhvendosnin prodhimtarit e tyre, pr shkak t fuqis shum m t lir t puns dhe tatimeve m t ulta. Pr kt gj kam biseduar edhe me prfaqsuesit e bashksis ndrkombtare, t cilt jan pajtuar se zona e lir ekonomike sht nj zgjidhje e mir. Kjo zon mund t ishte shum interesante pr investues potencial dhe pr bankat e mdha, t cilat do t mbikqyrnin t gjitha rrjedhjet e parave si n Zvicr, thot Pacolli, i cili konsideron se pr Kosovn jan njsoj kaq t rndsishme.

  Me Gaddafin gjat dy viteve t fundit jam takuar disa her. Pr shkak t presionit t Serbis, Gaddafi ende nuk e ka njohur zyrtarisht Kosovn, e un as q e krkoj nj gj t till nga ai. Derisa Libia ishte nn embargon ndrkombtare, Serbia i drgonte ilae. Gaddafi m tha haptazi serbt jan miqt e mi, por ju jeni vllezrit e mi. Un ju njoh de facto. Lirisht ejani dhe punoni me ne, prshkruan Pacolli, i cili gjat viteve 90 t shekullit t kaluar ka qen tejet i afrt me presidentin e athershm rus, Boris Yeltsin. Kur m 1999, Slobodan Milosheviq e nisi luftn n Kosov, Pacolli, thot ai, e kishte bindur Yeltsinin q t drgonte ministrin e tij t Punve t Jashtme, Chernomirdin, n Beograd, q t tentonte t bindte Milosheviqin t trhiqte ushtrin nga Kosova. Kt episod, Pacolli e prshkruan n hollsi n librin e tij: Nga sfida, n sfid, i cili prgatitet pr botim dhe do t duhej t dal n shitje npr librarit e Kosovs deri n fund t ktij muaji, pikrisht n prag t zgjedhjeve. Menjher m pas do t botohet edhe versioni n gjuhn italiane.
  Pacolli nuk beson se n nj t ardhme t afrt do t mund t vinte deri te bashkimi politik i Shqipris dhe i Kosovs, e nj gj e till as q sht qllim i tij politik. Ai konsideron se dy shtetet do t duhej ti ndrtonin marrdhniet e mira fqinjsore prmes ekonomis. Edhe Kosova, edhe Shqipria, sipas mendimit t Pacollit, duhet t synojn antarsimin n BE, ku kufijt figurojn vetm n letra. Sipas nj hulumtimi t publikuar ditve t fundit, t cilin pr BE-n e bri agjencia Gallup, vetm 29.2 pr qind e kosovarve dhe 33.7 pr qind e t anketuarve n Shqipri mbshtesin bashkimin e dy shteteve. Mirpo, Shqiprin e madhe, s cils prve Kosovs do ti bashkohej edhe Maqedonia, e mbshtesin madje 80 pr qind e shqiptarve nga Kosova, 62 pr qind t atyre n Shqipri dhe 51 pr qind t shqiptarve n Maqedoni.
  megjithe respektin si bisnesmen,,pacolli e di mire qe gjate regjimit te Titos shume bashkatdhetar te te tije ,kosovar u masakruan ,u dogjen ,u vrane ,u terorizuan, ishte pra Tito qe vazhdoje masakrat ndaj kosovarve,,,,,eshte tito qe dergoje me mijra shqiptar ,si turq ne turqi,ishte tito qe deshi shqiperine republike te ish jugosllavise
  Pacolli na e servir Kadafin si mik,kete kriminil qe filloje i pari lojen e rembimit te avioneve civil , nuk eshte ethene qe me qe ke do pare di edhe te meresh me politike titon mbahe per vete Shoku Pacolli shqiptaret nuk duane nje shembull te till,qyshe ketu ti i ke mar vott vec atyre qe ne kohe te tites bene palle ne kurize te pjeses tjeter, hajde shnet pacolli

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Antarsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Zagreb, 1 dhjetor - Lideri i Aleancs Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, n nj intervist dhn revists kroate “Globus”, ka thn se n planin e vet afatgjat synon q t bhet presidenti i par i zgjedhur drejtprsdrejti i Kosovs. “Do t jem Tito i Kosovs”, sht shprehur ai.
  N intervist Pacolli ka folur pr raportet e tij me Hashim Thain, pr liderin e tij t adhuruar Stipe Mesiq, dhe ka zbuluar se nuk i ka krkuar e as nuk i krkon liderit t Libis njohjen e shtetit t Kosovs. “Pr shkak t presionit nga Serbia, miku im Gaddafi ende nuk e ka njohur Kosovn, e un as q e krkoj kt gj nga ai”, ka theksuar Pacolli pr “Globus”.

  Serbia, m hert se mendojn shum njerz, do ta pranoj Kosovn dhe kto dy shtete do t hyjn s bashku n Bashkimin Evropian. sht ky vizioni i biznesmenit t Kosovs, politikanit dhe miliarderit me karrier botrore, Behgjet Pacolli (59). Kshtu i ka thn Behgjet Pacolli “Globusit” t Zagrebit.
  Nga fundi i viteve shtatdhjet t shekullit t kaluar, ai ishte njeriu q gzonte besimin m t madh t Josip Broz Titos, n prcjelljen e t cilit kishte qen i angazhuar si ushtar i ri. N vitet nntdhjet, ai u pasurua si drejtues i kompanis ndrtimore “Mabetex”, e cila kreu projekte kryesisht n Rusi dhe Kazakistan, derisa gjat viteve t fundit ai i sht prkushtuar politiks n Kosov, n vendlindjen e tij.
  Partia e tij, Aleanca Kosova e Re (AKR), partia kryesore opozitare n parlamentin e ktij shteti, n fillim t ktij muaji e kishte siguruar shumicn parlamentare, e cila e rrzoi qeverin e Hashim Thait.
  Kosovart m 12 dhjetor do t dalin n zgjedhje, t parat pas shpalljes s pavarsis, n t cilat Pacolli sht i bindur se do ta marr pushtetin.
  Ai na thot se ky do t jet vetm hapi i par, pasi q nse e siguron shumicn, ai do ta krkoj ndryshimin e Kushtetuts, pr futjen e zgjedhjeve indirekte presidenciale, ashtu si n Kroaci, mirpo ku kompetencat e presidentit do t ishin dukshm m t mdha. Presidenti, ka sqaruar ai, do t kishte rolin e liderit, gj q n shoqrin tradicionale si ajo kosovare, sht parakusht pr mirqenien dhe stabilitetin politik.
  Pacolli nuk e fsheh se prej mesit t viteve nntdhjet e deri m sot ka investuar dhjetra miliona euro n lobimin pr pavarsin e Kosovs. Selia e kompanis s tij sht n Lugano t Zvicrs, n kantonin italian, ku gjithka mban er t mir. Atje sht edhe zyrtarisht shtpia e tij, ku e presin bashkshortja, rusja Masha dhe e bija 6-vjeare si dhe i biri 4-vjear. Ai e ka t vshtir t’u sqaroj atyre se prse babai po kalon gjithnj e m pak koh me ta dhe gjithnj e m shum koh n Prishtin, ku koh m par sht vendosur n nj vil t porsandrtuar, midis nj prone t madhe me kopshte franceze.
  Me aeroplanin e tij privat, ai u nis t premten nga Prishtina pr n Lugano, ku edhe biseduam n hotelin e tij, “Swiss Diamond”, njrin prej m luksozve buz liqenit t Luganos, ku kohn e lir e kalon elita prej t gjitha pjesve t bots.
  Menjher t hnn ai ia msyu Taxhikistanit, ku e priti presidenti i atij shteti dhe t nesrmen u kthye n Prishtin, pasi q fushata parazgjedhore tashm sht nxehur, shkruan “Globus”.
  “sht br shum tashm pr normalizimin e raporteve midis Serbis dhe Kosovs, pasi q kjo sht zgjidhja e vetme e menur. Serbt n Kosov do t dalin normalisht n zgjedhje, ndonse autoritetet n Beograd nuk e duan nj gj t till, pasi q pr ta ata zakonisht brengosen vetm gjat fushatave parazgjedhore. Problemi m i madh sht veriu i Kosovs, ku sht popullata m e madhe serbe. Kur m 2007, n intervistn pr “Zrin e Ameriks” i pata paralajmruar bisedimet midis Kosovs dhe Serbis, disa prej bashkatdhetarve t mi n Kosov ma patn zn pr t madhe. Ajo deklarat m pati dmtuar shum n zgjedhjet e atij viti. E tani nj gj e till po ndodh. Dallimi sht se Serbia dhe Kosova tani ulen n tavolin si t barabarta – si dy shtete t pavarura”, sqaron Pacolli.
  “Serbia nuk mund t hyj n BE para se ta pranoj Kosovn. Deri ather do t ket mjaft koh q ta pranoj realitetin. N Kosov ka pasur luft, ka pasur shkatrrime dhe sot 170.000 t pensionuar nuk i marrin pensionet q i fituan n Serbi.
  Pacolli po ashtu zbulon se gjat kohs kur Mesiqi ishte president, prmes tij i kishte dorzuar letr Qeveris kroate, ku shkruante pr synimin e tij q ta blinte Spitalin Universitar n Zagreb. Ai kurr nuk mori prgjigje.

  Kompanit e mia n Kosov bashkpunojn me kompanit kroate dhe besoj se nj dit do t realizojm edhe disa projekte t mdha. Kosovn dhe Kroacin duhet t’i lidhim n t gjitha mnyrat”, thekson Pacolli. Thot se prej t gjith politikanve q i ka njohur, m s shumti e kishte fascinuar Josip Broz Tito, q ishte unik dhe i paprsritshm. Menjher pas tij n vendin e dyt e v Mesiqin, t cilin e konsideron model t tij politik.
  “Po t bhem president i Kosovs, do t qeverisja si Mesiqi. At e kam si vlla dhe prijs shpirtror. Ka br shum pr Kosovn”, pohon Pacolli.

  N rast se qytetart tregohen racional, ather nuk do t votojn pr partit, t cilat deri m tash e kan udhhequr Qeverin dhe t cilat jan prgjegjse pr gjendjen e rnd ekonomike n Kosov”, shpjegon Behgjet Pacolli. Ai m tutje thot se Thai po sillet si mbret i Kosovs, pasi ai vet i ka mbikqyrur t gjitha ministrit, policin dhe ligjorin. Pacolli shpreson se zgjedhjet e dhjetorit do t jen t drejta.
  Ai ka zgjidhjen edhe pr veriun e Kosovs. Ai serbve t atjeshm nuk do t’u jepte autonomi politike, por at ekonomike.
  “Veriun e Kosovs do ta shpallja zon t lir ekonomike. N kt zon do t vinin disa kompani t mdha nga Perndimi, me t cilat tashm kam lidhur parakontrata dhe t cilat aty do t zhvendosnin prodhimtarit e tyre, pr shkak t fuqis shum m t lir t puns dhe tatimeve m t ulta. Pr kt gj kam biseduar edhe me prfaqsuesit e bashksis ndrkombtare, t cilt jan pajtuar se zona e lir ekonomike sht nj zgjidhje e mir. Kjo zon mund t ishte shum interesante pr investues potencial dhe pr bankat e mdha, t cilat do t mbikqyrnin t gjitha rrjedhjet e parave – si n Zvicr”, thot Pacolli, i cili konsideron se pr Kosovn jan njsoj kaq t rndsishme.

  “Me Gaddafin gjat dy viteve t fundit jam takuar disa her. Pr shkak t presionit t Serbis, Gaddafi ende nuk e ka njohur zyrtarisht Kosovn, e un as q e krkoj nj gj t till nga ai. Derisa Libia ishte nn embargon ndrkombtare, Serbia i drgonte ilae. Gaddafi m tha haptazi – serbt jan miqt e mi, por ju jeni vllezrit e mi. Un ju njoh de facto. Lirisht ejani dhe punoni me ne”, prshkruan Pacolli, i cili gjat viteve 90 t shekullit t kaluar ka qen tejet i afrt me presidentin e athershm rus, Boris Yeltsin. Kur m 1999, Slobodan Milosheviq e nisi luftn n Kosov, Pacolli, thot ai, e kishte bindur Yeltsinin q t drgonte ministrin e tij t Punve t Jashtme, Chernomirdin, n Beograd, q t tentonte t bindte Milosheviqin t trhiqte ushtrin nga Kosova. Kt episod, Pacolli e prshkruan n hollsi n librin e tij: “Nga sfida, n sfid”, i cili prgatitet pr botim dhe do t duhej t dal n shitje npr librarit e Kosovs deri n fund t ktij muaji, pikrisht n prag t zgjedhjeve. Menjher m pas do t botohet edhe versioni n gjuhn italiane.
  Pacolli nuk beson se n nj t ardhme t afrt do t mund t vinte deri te bashkimi politik i Shqipris dhe i Kosovs, e nj gj e till as q sht qllim i tij politik. Ai konsideron se dy shtetet do t duhej t’i ndrtonin marrdhniet e mira fqinjsore prmes ekonomis. Edhe Kosova, edhe Shqipria, sipas mendimit t Pacollit, duhet t synojn antarsimin n BE, ku kufijt figurojn vetm n letra. Sipas nj hulumtimi t publikuar ditve t fundit, t cilin pr BE-n e bri agjencia “Gallup”, vetm 29.2 pr qind e kosovarve dhe 33.7 pr qind e t anketuarve n Shqipri mbshtesin bashkimin e dy shteteve. Mirpo, Shqiprin e madhe, s cils prve Kosovs do t’i bashkohej edhe Maqedonia, e mbshtesin madje 80 pr qind e shqiptarve nga Kosova, 62 pr qind t atyre n Shqipri dhe 51 pr qind t shqiptarve n Maqedoni.


  Sa Debilla te poshter qe jan kta gazetaret tane o zote si e kan manipulare konstruktuar ter intervisten e Behgjet Pacollit sipas deshires se tyre idiotike pa fije turpi.
  Ja intervista te cilen e ka dhen Pacolli te "Revistes Globus" ku askund Pacolli nuk esht shpreh se do te jet TITO I KOSOVES.  Behgjet Pacolli (59), najbogatiji kosovski Albanac, milijarder sa sjedištem u švicarskom Luganu, osnivač i čelnik Saveza za novo Kosovo (AKR), glavne oporbene stranke što je srušila Vladu Hashima Thaija, govori o svojem dugoročnom planu – da postane prvi izravno izabrani predsjednik Kosova

  Srbija će, prije nego što mnogi očekuju, priznati Kosovo i dvije će države zajedno ući u Europsku Uniju. Vizija je to kosovskog biznismena, političara i milijardera sa svjetskom karijerom Behgjeta Pacollija (59).

  Potkraj 70-ih godina prošloga stoljeća bio je čovjek od najvećeg povjerenja Josipa Broza Tita, u čijoj je pratnji bio angažiran kao mladi vojnik, 90-ih se obogatio kao čelnik građevinske kompanije Mabetex, koja je odradila velebne projekte ponajviše u Rusiji i Kazahstanu, a posljednjih se godina posvetio politici na rodnom Kosovu.

  Njegova stranka Savez za novo Kosovo (AKR), glavna oporbena snaga u parlamentu te države, početkom ovog mjeseca okupila je parlamentarnu većinu koja je srušila vladu Hashima Thaija.

  Kosovari će 12. prosinca izaći na izbore, prve nakon proglašenja neovisnosti, na kojima će Pacolli, uvjeren je, osvojiti vlast.

  To bi, kaže nam, bila tek prva stepenica jer će, osvoji li većinu, zatražiti promjenu Ustava, kojom bi se uveli neposredni predsjednički izbori kao u Hrvatskoj, ali bi ovlasti predsjednika bile neusporedivo veće nego kod nas. Predsjednik bi, objašnjava, imao ulogu vođe, što je u tradicionalnom društvu poput kosovskog preduvjet za izgradnju blagostanja i političke stabilnosti. Pobjeda na predsjedničkim izborima njegov je politički cilj do kojeg se, kao i u poslu vodi, uzrečicom svoga djeda Osmana koja kaže da čovjek može uspjeti u svemu za što ima neograničen entuzijazam.

  Pacolli ne skriva da je od sredine 90-ih do danas uložio desetke milijuna eura u lobiranje za neovisnost Kosova. Sjedište njegove tvrtke u mondenom je Luganu u Švicarskoj, u talijanskom kantonu, gdje ama baš sve miriše na raskoš. Tamo je službeno i njegov dom, gdje ga očekuju supruga Ruskinja Maša te kći od 6 i sin od 4 godine. Teško mu je, priznaje, objasniti im zašto tata sve manje vremena provodi s njima, a sve više u Prištini, gdje se nedavno uselio u novoizgrađenu vilu usred velikog imanja s francuskim vrtovima.

  Svojim privatnim zrakoplovom u petak je iz Prištine doletio u Lugano, gdje smo i razgovarali u njegovu hotelu Swiss Diamond, jednom od najluksuznijih uz lugansko jezero, gdje slobodno vrijeme provodi elita iz svih krajeva svijeta. Već u ponedjeljak se uputio u Tadžikistan gdje ga je očekivao tamošnji predsjednik, a idući dan natrag u Prištinu jer se predizborna kampanja već prilično zahuktala.

  “Već je mnogo napravljeno za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova jer je to jedino mudro rješenje. Srbi na Kosovu normalno će izaći na izbore, iako vlasti u Beogradu to ne žele jer se o njima obično brinu samo u predizborno vrijeme. Najveći je problem sjeverno Kosovo gdje je većinsko srpsko stanovništvo. Kad sam 2007. u intervjuu za Voice of America najavio razgovore između Kosova i Srbije, tada su mi to neki moji zemljaci na Kosovu dosta zamjerili. Ta izjava mi je te godine dosta naštetila na izborima. A sada se to ostvaruje. Razlike je što sada Srbija i Kosovo sjedaju za stol ravnopravni – kao dvije samostalne države”, objašnjava Pacolli. Tvrdi kako mu je domoljublje jedini motiv za sve što radi na Kosovu i da nema niti jedan drugi razlog zbog kojeg bi lagodan život u Švicarskoj zamijenio za uzavrelu političku arenu najmlađe europske države.

  Kosovo naime od kraja rujna nema ni predsjednika jer je Fatmir Sejdiu podnio ostavku na tu funkciju nakon što je Ustavni sud ustvrdio da je prekršio Ustav jer ne može istodobno biti predsjednik države i predsjednik stranke Demokratska liga Kosova, koja je glavni koalicijski partner Demokratske stranke Kosova koju vodi bivši premijer Thai.

  “Srbija ne može ući u EU prije nego što prizna Kosovo. Do tada će imati dovoljno vremena da prihvati realnost. Na Kosovu se vodio rat, dogodilo se razaranje, a danas 170.000 umirovljenika ne prima mirovinu koju su zaradili u Srbiji. Moramo se za početak dogovoriti o kontroli zračnog prostora jer svi avioni koji lete na Kosovo zaobilaze Srbiju. Moramo surađivati kao susjedi, provoditi zajedničke ekonomske projekte i u konačnici ukinuti granice”, kaže Pacolli kojeg posebno raduje normalizacija odnosa Hrvatske i Srbije. Uz Hrvatsku ga posebno veže prijateljstvo s bivšim predsjednikom Stjepanom Mesićem. Prije nekoliko godina Pacolli je najavio da će u Zelini graditi terme, što bi bio njegov prvi hrvatski projekt nakon kojeg bi uslijedile investicije u hotele u Zagrebu i na obali.

  Pokušaji u Hrvatskoj. Kad je u Zelini bilo sve spremno za početak gradnje, uspostavilo se, govori Pacolli, da je Grad Zelina za njegov projekt namijenio zemlju koja nije gradska, nego pripada Fondu za privatizaciju te su imovinsko-pravni odnosi neriješeni.

  Dok je Mesić bio predsjednik, Pacolli je, otkriva nam, preko njega podnio hrvatskoj Vladi pismo namjere da kupi Sveučilišnu bolnicu u Zagrebu. Nikada nije dobio odgovor. Htio je u zapuštenoj zgradi urediti veliki dom za starije, a u dijelu kompleksa i privatne klinike po projektu koju su izradili njemački stručnjaci. U sklopu bolničkog kompleksa bilo bi i rodilište.

  “Baš u to vrijeme je Sanader podnio ostavku. Premijerki Jadranki Kosor i njezinoj Vladi ne zamjeram što mi se nitko nije javio. U posljednje vrijeme se nisam previše za to zanimao jer su svi kapaciteti moje tvrtke trenutačno zauzeti na nekoliko velikih gradilišta u Kazahstanu i u Libiji gdje restauriramo povijesno središte Tripolija. Moje tvrtke na Kosovu surađuju s hrvatskim tvrtkama i vjerujem da ćemo jednoga dana ostvariti i neke velike projekte. Kosovo i Hrvatsku treba na sve načine još bolje povezati”, ističe Pacolli. Kaže kako ga je od svih političara koje je upoznao najviše fascinirao Josip Broz Tito, koji je bio jedinstven i neponovljiv, a odmah uz njega na drugo mjesto stavlja Mesića kojega smatra svojim političkim uzorom.

  “Da postanem predsjednik Kosova, vladao bih kao Mesić. On mi je kao brat i duhovni vođa. Mnogo je napravio za Kosovo”, tvrdi Pacolli. Za vrijeme intervjua mobitel mu neprestano zvoni. Od svih poziva javlja se samo kad je na ekranu ugledao ime Mimoze Kusari, svoje najbliže suradnice u stranci, koju naziva jednom od najsposobnijih žena na Kosovu i stoga je, ako pobijede na izborima, vidi na mjestu premijerke.

  Obrazlaže zašto je u Parlamentu pokrenuo postupak za izglasavanje nepovjerenje vladi Hashima Thaija.

  “Moja je stranka u početku podržala njegovu vladu, iako imamo različite političke svjetonazore. Mnogo sam liberalniji od njega i bilo je neprirodno da idemo u koaliciju. No, rekao sam mu da ću ga podržati samo ako bude radio u interesu Kosova. Uoči proglašenja neovisnosti u nas su bile uprte oči cijeloga svijeta. Nisam kao opozicija htio stvarati probleme. Okrenuo sam mu leđa kad sam se uvjerio da loše radi svoj posao. Thai mi je nudio da sa svojim ljudima uđem u njegovu Vladu i da postanem predsjednik države. To sam odbio jer se mjesto predsjednika ne može pokloniti nego ga treba osvojiti na izborima.

  Stoga ćemo ići na izbore. Ja nisam na prodaju i nitko me ne može kupiti. U zadnje tri godine smo kao opozicija više puta vladajućima slali svoje programe. Nisu imali nikakav program oporavka ekonomije, ali uglavnom nisu htjeli prihvatiti naše sugestije. O rezultatima takve politike najbolje govore grozni gospodarski pokazatelji. Ako građani budu racionalni, neće glasati za partije koje su do sada vodile Vladu i koje su odgovorne za ovako teško ekonomsko stanje na Kosovu”, objašnjava Behgjet Pacolli. Dodaje da se Thai ponašao kao kralj Kosova jer je sam nadzirao sva ministarstva, policiju i pravosuđe.

  Nada se da će izbori u prosincu biti pošteni. Sklopio je sporazume s desetak manjih stranaka. Kontaktira i s predstavnicima srpskih stranka.

  Uhodani poslovi. Iako u posljednje vrijeme mnogo više vremena i radne energije posvećuje politici na Kosovu nego svom poslovnom carstvu, kaže nam da mu posao ne trpi. U svojim je tvrtkama na odgovorne funkcije postavio ljude od povjerenja. Pacolli je već godinama najveći investitor na Kosovu gdje zapošljava 3000 ljudi. Smatra da je to ipak premalo, jer je velika nezaposlenost.

  “Nažalost mnogi ljudi još realno ne shvaćaju situaciju, pa po inerciji glasaju za stranke koje su i dosad vladale premda su one jako malo napravile za narod. Mi moramo početi raditi. Polovica radno sposobne radne snage je bez posla, a svake godine se na tržištu rada pojavljuje 30.000 mladih ljudi. Još ne postoji sustav zdravstvene zaštite. Imamo program gospodarskog oporavka. Nikad ne bismo toliko ulagali u cestogradnju, nego prvenstveno u poljoprivredu da se ljudima osigura posao i bolji standard. Nisam protivnik autocesta, ali ugovori za gradnju moraju biti transparentni. Kosovo plaća kilometar autoceste 7 milijuna eura, a ja dobro znam da se jednako kvalitetno taj posao može napraviti dvostruko jeftinije”, tvrdi kosovski političar dodajući kako zasigurno ima istine u ispitivanjima javnoga mišljenja prema kojima je Tachijava vlada korumpirana. No tako nešto Pacolli ne može tvrditi dok ne vidi prvu presudi za političku korupciju. Ima rješenje i za sjeverno Kosovo. Tamo Srbima ne bi dao političku nego ekonomsku autonomiju.

  “Sjever Kosova proglasio bih slobodnom ekonomskom zonom. U takvu zonu bi došle neke velike tvrtke sa Zapada s kojima sam već sklopio predugovore i koje bi dolje preselile svoju proizvodnju zbog mnogo jeftinije radne snage i nižih poreza. O tome sam razgovarao i s predstavnicima međunarodne zajednice koji su se složili da je slobodna ekonomska zona jako dobro rješenje. Taj kraj može biti veoma zanimljiv potencijalnim ulagačima i velikim bankama koje bi nadzirale sve tokove novca – kao u Švicarskoj”, govori Pacolli koji smatra da su za Kosovo podjednako važni dobri odnosi s SAD-om i EU-om, ali i nekim drugim moćnim svjetskim državama u kojima on osobno ima čvrste političke i gospodarske veze. Jedna od njih je i Libija u koju je prije mjesec dana poveo kosovsku delegaciju od stotinjak ljudi. Gadafi ih je primio u svom šatoru.

  Poziv u Libiju. “S Gadafijem sam se u posljednje dvije godine sreo nekoliko puta.

  Zbog pritiska Srbije Gadafi još nije službeno priznao Kosovo, niti to od njega tražim. Dok je Libija bila pod međunarodnim embargom, Srbija joj je slala lijekove. Gadafi mi je otvoreno rekao – Srbi su moji prijatelji, ali vi ste moja braća. Ja vas de facto priznajem. Slobodno dođite i radite s nama”, opisuje Pacolli koji je 90-ih godina prošloga stoljeća bio blizak s tadašnjim ruskim predsjednikom Borisom Jeljcinom. Kad je 1999. Slobodan Milošević pokrenuo rat na Kosovu, Pacolli je, kaže nam, nagovorio Jeljcina da pošalje svog ministra vanjskih poslova Černomirdina u Beograd da pokuša uvjeriti Miloševića da povuče vojsku s Kosova. Tu epizodu Pacolli detaljno opisuje u svojoj knjizi “Iz izazova u izazov”, koja je spremna za tisak te bi se krajem ovoga mjeseca, uoči izbora na Kosovu, trebala pojaviti u tamošnjim knjižarama, a ubrzo nakon toga slijedi i talijansko izdanje.

  http://globus.jutarnji.hr/svijet/mil...srbe-i-albance


  Turp per gazeten KOHA DITORE te regjistruar ne Beograd dhe te hapur me udhzime te veqnte nga slobodan Miloshevici
  Ndryshuar pr her t fundit nga Prishtina.C : 02-12-2010 m 13:55

 4. #4
  In My Dreams... Maska e linnda...
  Antarsuar
  26-11-2010
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mjafton te jet nje person siq ishte ish Presideti Dr.Prof Ibrahim Rugova te cilen e quajm edhe Gand i Ballkanit...

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  A THUA KA NEVOJ KOSOVA PR NJ TITO?

  Prishtin, 3 dhjetor 2010 (Kosovapress) Koha 15:36


  Muharrem Xhemajli

  Pas t gjitha katrahurave q bota i ka karakterizuar si eksperimente gjenocidale t nj sistemi dhe ideologjie politike tragjike, posaqrisht ndaj shqiptarve (n tokat e okupuara shqiptare), t bra nga Tito e klyshet e tij, t deklarosh se un do t JEM TITO I KOSOVS nuk sht asgj tjetr prve nostalgji kanceroze, q lajmrohet vetm te ata persona q mund t kualifikohen si lugetr t kufoms s tij!
  A thua ky Tito, na paska qen engjull i shqiptarve!? O zot, a e din kta njerz apo shoku Behxhet Pacolli, se po ky Tito, ishte shum m i rafinuar se vet Vladan Gjorgjeviqi, i cili n Konferencn e Londrs 1912, atbot kur grithej e prplasej, perkulej e lutej te t gjith antart t ksaj konference q shtjen shqiptare ta prcoptojn n shum pjes me t vemtin qllim q ky prcoptim ti zhdukte nga Ballkani. Ose, a e di zotriu se po ky Tito n krye me Zhujoviqin e Gjillasin, Radosavleviqin e tjer, pas Lufts s Dyt Botrore 1945, i prcoptoj kto toka n tri shtete, me t vetmin qllim q t mos realizohet vendimi i Kuvendit t Bujanit 1943/44?.
  Se far t mire patn shqiptart nga ky far Tito, ja disa t dhna pr krime t bra ndaj shqiptarve:
  N kohn kur forcat jugosllave zhvillonin operacionet m t prgjakshme n Drenic, m 8 shkurt 1945, komandanti suprem i UNJ-s J.B.Tito me urdhr t veant nr.31 vendosi administrimin ushtarak n Kosov. Kt vendim e mori m 7 shkurt 1945 n Beograd, n nj takim me ushtarakt serb: Savo Drleviqin,Gjuro Medenicn dhe Krsto Filipoviqin. Me kt urdhr, i tr pushteti n Kosov do ti kaloi nj grupi t caktuar ushtaraksh serbo-malazez, t cilt do t ushtronin pushtetin politik, ekzekutiv. N baz t dokumenteve q ruhen n Beograd, dhe n baz t dokumenteve tjera, ndr t tjera thuhet se n Gjilan me rrethin jan likuiduar 7845 veta; n Drenic 4820; n Tetov 4100 ; n Bihor 3820; n Prishtin 3675; n Pej 3540; n Tivar 2629; n Mitrovic dhe rrethin 1450; n Podujev 1670; n Pazar 1410, n Shkup me rrethin 1450; n Ferizaj mbi 1260; n Prizren 1250; n Tutin 900; n Gjakov 730; n Gostivar 700; n Rozhaj 735; Plav dhe Guci 710; n Rahovec 750; n Kumanov 780; n Preshev 690; n Dragash 500; n Krqov 490; n Ulqin 515; n Suharek 320; n Dubrovnik 120; n rrugn Kuks - Shkodr 110; n Trogir 80; n Vrshac 30 dhe n Deqan 30 vet. T gjith kta jan shqiptar t vrar gjat vitit 1945. Pra, sipas ktyre dokumenteve, m 1945 u vran 42165 shqiptar.
  Vetm n vitin 1948, regjimi komunist, arrestoi dhe nxori prpara gjyqit 306 shqiptar, t akuzuar pr vepra penale kundr shtetit. Nga viti 1974 deri n vitin 1980, pra pr gjithsej 6 vjet jan burgosur 616 persona, prej t cilve 175 jan dnuar me shum vite burgim.
  Gjat ktyre operacineve t prgjakshme kto forca kryen krimet m t shmtuara ndaj popullats shqiptare, si dhe konfiskuan, plakitn, dogjn e shkatrruan pamshirshm pronat e tyre. Gjat ksaj periudhe jan vrar e masakruar n mnyrat m mizore 47.300 shqiptar. N kt situat e tr pasuria e shqiptarve t vrar ishte konfiskuar, asgjsuar ose ishte plakitur nga kolonistt serb, q qen kthyer sipas direktivave t Byros Politike t KQ t PKJ-s.
  N baz t hulumtimit sistematik t dy shrbimeve konzullare (sektorit t pasaportave) jugosllave dhe turke, dshmohet se n periudhn 1951-1968 prej Jugosllavis n Turqi jan shprngulur 414.500 shqiptar... ndrsa gjat periudhs n fjal (bazuar n statistikat sekrete jugosllave) n Kosov ishin sjellur n heshtje 63.000 kolon sllav, prej t cilve, pas rnjes s Rankoviit (1966) duke mos u duruar nj far "barazie" me shqiptart, shumica prej tyre udbash e kriminel marrin ikn pr Serbi. Ndrkaq sipas statistikave t publikuara m von del se n periudhn 1952-1965 pr n Turqi jan shprngulur 452.371 shqiptar.Shprngulja sht br me kt dinamik:

  M 1952 Jan shprngulur----- 37.000 shqiptar
  M 1953---------------------------- 19.300
  M 1954---------------------------- 17 500
  M 1955---------------------------- 51.000
  M 1956---------------------------- 54.000
  M 1957---------------------------- 57.710
  M 1958---------------------------- 41.300
  M 1959---------------------------- 32.000
  M 1960---------------------------- 27.980
  M 1961---------------------------- 31.600
  M 1962---------------------------- 15.910
  M 1963---------------------------- 25.720
  M 1964---------------------------- 21.530
  M 1965---------------------------- 19.821 "

  N ato vite me dhun detyrohen t shprngulen edhe mijra shqiptar, kryesisht nga Mali i Zi (nga Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Vuthaj, Ulqini, Tivari, Triepshi, Shpuza, Kraja etj.) pr n SHBA, Kanada, Australi e vende t tjera tejoqeanike.

  N dimrin e vitit 1955/56 organizon aksionin pr mbledhjen e armve dhe gjat ktij procesi t dhunshm i keqtrajtuan n format m mizore mse 30.000 shqiptar.

  Kto jan vetm disa nga krimet e kryera ndaj popullit shqiptar nga ana e regjimit Titist.

  Autori sht Kryetar i OVL t UK-s.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Antarsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kush ja paska shkrujte kta rreshta keti komunistit te LPK.se Muharrem Xhemajli une e di se ky esht analfabet njesoj si Analfabeti dhe Profiteri tjeter i lufets Hashim Thaqit .


  Te te perukjtoje nje gje ty Llapceni se Hashim Thaqi ka 7 vllezer dhe asnjeri prej tyre nuk ka marre pjes ne lufte perveq Profiterit Azilantit pastrusit te makinave dhe hajnit te LLeviskave ne zvicer HASHIM Thaqit i cili u emrua si perfaqsues politik i UCK.se nga LPK.ja ndersa ter kohen sillej me kurva neper hotele te Tiranes dhe Slovenis ku e priste dhe e sistemonte Hetem Ramadani ndersa ne kosove behej Gjenocid


  Lapcen pyte Hashim Thaqin ku i mbeti POLAKJA Lucija Serdzija me te cilen i kalonte vikendet ne sloveni ne (HOTEL LOVEC) ndersa kosova digjej flake

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Kosova ka nevoj gjithqysh mi hjek keta plaqkash te kryesis, HAJNA, GJEPAROSHA.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga Prishtina.C Lexo Postimin
  Kush ja paska shkrujte kta rreshta keti komunistit te LPK.se Muharrem Xhemajli une e di se ky esht analfabet njesoj si Analfabeti dhe Profiteri tjeter i lufets Hashim Thaqit .


  Te te perukjtoje nje gje ty Llapceni se Hashim Thaqi ka 7 vllezer dhe asnjeri prej tyre nuk ka marre pjes ne lufte perveq Profiterit Azilantit pastrusit te makinave dhe hajnit te LLeviskave ne zvicer HASHIM Thaqit i cili u emrua si perfaqsues politik i UCK.se nga LPK.ja ndersa ter kohen sillej me kurva neper hotele te Tiranes dhe Slovenis ku e priste dhe e sistemonte Hetem Ramadani ndersa ne kosove behej Gjenocid


  Lapcen pyte Hashim Thaqin ku i mbeti POLAKJA Lucija Serdzija me te cilen i kalonte vikendet ne sloveni ne (HOTEL LOVEC) ndersa kosova digjej flake
  ti balit mos ofendo
  e di dhe po shifesh se je shum nervoz
  por mbaje veten pak e une jam Llapi e jo siq po me ofendon por kulturen dhe edukaten ta kan dhan prindit keshtu

  e na as nuk jemi kan ne luft as nuk kemi ba asgje per kosove por quditerisht populli po na don po na e jap voten
  prandaj ne po bajmi qka te dojm e qka te na don zemra haaaaaaa
  e ju shani e ofendoni sa te doni qokja spo na e nien qka thoni ju hiq

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pacolli thot qe do behet si Tito e Drashkoviqi , se tash ka ardh nga kazikistani e ka gjet kosoven e lire dhe mund te pretendon edhe per president "ftyr majmuni".

 10. #10
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Citim Postuar m par nga Flora82 Lexo Postimin
  Pacolli thot qe do behet si Tito e Drashkoviqi , se tash ka ardh nga kazikistani e ka gjet kosoven e lire dhe mund te pretendon edhe per president "ftyr majmuni".
  Te lutem mos ofendo majmunet!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  Citim Postuar m par nga Flora82 Lexo Postimin
  Pacolli thot qe do behet si Tito e Drashkoviqi , se tash ka ardh nga kazikistani e ka gjet kosoven e lire dhe mund te pretendon edhe per president "ftyr majmuni".
  Ky fetyr majmuni se e quan ti,nuk ka ardhur pikrisht qe e gjet Kosoven e lir,por edhe kur erdhi ndihmoi shume popullin ,dhe vazhdon ende te kontriboj...sepaku nuk ka nevoj te pasurohet ne kurriz te dikujt ,sepse e ka ftuar me djersen e vet...

 12. #12
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Oj Nete,le te vije moj,por jo si Tito,se na mori djalli atehere,e sa per qe ka mos mendo qe te pasurit ngopen ndojhere!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 13. #13
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  asepake nuk duhet te inkuadrohen ne politike, bisnes menat si z Pacolli, ase qe kan nevoje ta bejen ate, pse e ben z Pacolli , nuk dihet? pritet te shifet.
  Nuk di shum per kete njeri, vetem keta qe lexoj nga prodhuesit e shpifurinave.
  edhe njehere, nuk jam simpatizues i z Pacolli, por nuk mendoj ta kete thene kete qe po an servohet ketu nga njerz qe jan deshmu me kohe , me te tilla shpifje i kan pri percamjes nder shqyptare.
  Nese vertete e ka thene, ta dij mire z Pacolli se ka gabu rende. ka ofendua 90 % te shqyptareve. ky shkavelli qe ceket ketu, ishte ne fillim ideol vetem i nja 2-3 % i shqyptarve komunist, duke fillu qe nga fadil e enver hoxhet me partizanet e tyne e deri te mbetja e asaj pislleku 50 vjecare, jo me shume se nja 10 % e kamunistave shqipfolesa e kan pas ideol coftinen, gogolin cifuto-polako-rus. Pacolli ka ku te krenohet, nese do me i kontribu Kosoves dhe Shqyptaris.
  Nuk kem nevoj dikush te na e kujton te kaluemen e hidhun titisto-enveriste dhe ate per shembell te mire!
  E dim se sa zemer gjan u tregua ndaj nesh gogoli tito, ai nuk ishte paranoj si liliputi ti enveri, te mbyllej en kafaz nga anemiqet e mbrndeshem dhe te jashtem e me mbase nga basheke punetoret e ti! gogoli ishte rrenagjiu pallavragjiu me i madh i kohes vete.
  Kuregje su fali shqyptareve. Ate qe ua garanton natyra, Zoti me ligje nderkomebtare, cdo komeb e kombesi i takojen te drjetat elemntare, ate qe dikuj i dukej se ishte me i but me shqyptaret, aj nuk e bente se i vinte keqe ,ja se kishte meshire per komebin ton, por e bente per veti, per ndryshe nuk muned te mbahej ne te dy anet edhe em Washington dhe Moskfen.
  E mbanete nje baraz peshim nate jugosllavi shum kombeshe ne krye me gjelatet serb, por shqyptaret ne krahasim me ate qe ju garantonete kushtetuta federale jugosllave, ne krahasim me tjeret nuk gezuan ase 1 % te drejtave elementare si shqyptar mendoj, nuk them si jugosllav . O sa poshtersi jan perdor ne kurriz te kombit tone! mu nga liliputet e gogolit tit, na shkruan libra dikush e livdonte dikush e kritikonet! ne realitet te dy anete ishen te nejte per shqyptarin. enveri na tregonte sa i keq ashete titoizmi!!!! medet medet
  per naj 5 vjete ne fillim kur pranoj vete titoizmin, nuk la gje pa bo ne shqyptaret, nuk la shqyptar pa vra qe ishte kunder tites!! pastaj njete vazhedoj sa here nderronete udhe rrefyesit ideolet e vete.Liber titoistat! medet medet, asenjeher se penguan serbomedhejt enverin ton, krejte e keqja ju kishte aredhe shqyptareve nag titoistat!Asnjehere nuk tha shkiet serb! Do Zoti e dalin shkollar te menqem e i pastrojen keto marrezina gjyse shekullore qe na lan kamonistat e te dy aneve, titisto-enversto-stalinisto-maucedonisto. E tashe z Pacolli pse behet hyrrenek i gogoli tito. mjafet kemi laperat enevrist LPRK-istat, hashen, alin, me sejment e tyne,na kenaqen per keto 20 vite demokraci.
  Rrofet AMERIKA me NATO, se na myten hajnat ,kriminelat, kuqaloshat te cdo lloji e sorrollapi!
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  PO nuk pyetet Pacolli se kushe do te jete kryetar i Kosoves! pytet populli i Kosoves, dhe Pacolli ka te drejt te jep intervista, qfare te done, por populli vendos, nese populli e zgjedhe kryetar[nese kalon zgjedhja e kryetarir nga parlamenti ne populle] ateher ja pafte hajrin, pse jo nje mandat dy mandate por ndoshta edhe tre.., pse na ne forume te mirremi me intervistat e Pacollit, asgje te keqe nuk ka fole ne shqiptarin!

 15. #15
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Te lumet o DardaniAU, ja qe plaku i ka dhene foret e si doket ti me 3 fjale ke thene me shum se une, nje kerr me shkrola e kerkun nuk jam fare, menova ta spjegoj ate qe ndoshta ia kan ngjit? pune gogolit, si dihet, po z Pacolli ka te drjete te inkuadrohet ku tia doj qefi dhe aty ku aj mendon se ka pregaditje te duhun per te kontribu.
  Ndryshuar pr her t fundit nga PLAKU : 04-12-2010 m 09:20
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 16. #16
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Sa nacisti e sa titisti e dreqi e i biri na doli ne Forumin Shqiptar,dreqi marrt vesh!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Spo e kom dron se do behet bigjeti tito,se duhet me i plotsu disa kritere ...
  1Duhet me kan mullingji
  2me lind ne kumrovec
  edhe me syneti se di si qendron Be i ha
  Deri kure do pushojn se sulmuari ket burre te burrav qe dha shum lek per kosoven e sja mori as nji cent .Sasht ky balit si kta hajnat qe si lan Kosoves dy lek ne gjep mas hoteleve te Lublanes e gjer te Arabia saudite.Beha i beri me biznese e djers paran e nuk e vodhi popullin e vet si kta milionerat me kumarllak te Vuk Drashkoviqit.

 18. #18
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Mire e ki gani+met,ky nuk di me vjedhur pak besa,ky kur vjedh vjedh!
  Shyqyr qe nuk u takua me personin qe ne zgjedhjet e kaluara i premtoj te ja ndertoj shtepin,dhe vetem sa doli neper gazeta i shkreti e asgje nuk beri per te!Nese nuk beson te jap edhe emrin e mbiemrin e tij,qe atehere nga gezimi flutronte i shkreti!
  Ndryshuar pr her t fundit nga e panjohura : 04-12-2010 m 11:54
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Pacolli eshte toshe fare...,nuk te vyne leket,nese nuk ke menquri,dhe bagazhe te punve te mira,qe i ke bere per popullin shqiptar...
  Ky u taku disa here me Miloshovicin,presidentin e Rusis ne ate kohe.
  Nuk pi kryne pun leket,gjithe keto para i ka dhe ende nuk e fitoje nje Komune pff.ehhh po leket nuk te bejne te menqur.

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime

  Smile

  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin
  Mire e ki gani+met,ky nuk di me vjedhur pak besa,ky kur vjedh vjedh!
  Shyqyr qe nuk u takua me personin qe ne zgjedhjet e kaluara i premtoj te ja ndertoj shtepin,dhe vetem sa doli neper gazeta i shkreti e asgje nuk beri per te!Nese nuk beson te jap edhe emrin e mbiemrin e tij,qe atehere nga gezimi flutronte i shkreti!
  e panjohura sa per mua lete vij ne pushtet kush te doj ,edhe djalli le te vij se une kom rrugen time dhe jeten time.Sinqerisht po te them se nuk shpresoi ne as nji lider te me sjelli qumesht zogu ,bile as buke gruri.Jom i kalitur ne punet e dyjallakut.Per Kosoven mburrem se mbaj koken lart kure flitet se filani e fisteku nuk dha per Kosoven .Ne ket aspekt jom ne rregull e kom ndergjegjen si uji i kroit te ahishtes.. shum te paster
  Familjen e kom pas gjithnji me popullin, e partive ua kemi dhen kartuq te kuq,sidomos vlen te thekso se nga fshati qe une vij se kemi pas as nji antar te LKJ.Para dhe gjak kemi dhen e do japim sa her e do nevoja per ket Kosoven qe e dua si syt.
  Sot nuk ka nevoj Kosova per gjak perveq repartit spitalor te Dializes dhe ket mund te bejm me para po edhe ne ket aspekt per humanizem kom dhen 5 her.
  Kosova sot ka nevoj per voten dhe une as nji her se kom ven ne dyshim qe voten do ta jap vetem sipas bindjes sime,dhe ate qe kom menduar se esht mese miri.
  Njerzit i vlersoi sipas punve dhe jo sipas fjalve .E nderuar une nuk kom degjuar per vjedhjet e kti zotriut Behgjet Pacolli .
  Mund te jen genjeshtra qe si rezultat i lobimit nga ana e Behgjet Pacollit,jemi njoft nga disa shtete.Kom degjuar se me disa milion ka liruar nji aktiviste shqiptare te kindapuar nga talebanet e Karzait apo kshtu diq,ne Af gani te stanit.
  Si do qe te jet mbetet te shihet ,po ky bam mires kom degju se ka ndertu disa shtepi ne shenj bammirsie per shum skamnor.NJi mik i imi ne dash une te qoj edhe te shpia e tij 3 kateshe te ndertuar nga behgjet Pacolli,dhe me ka then se behej prapagant se Behgjeti nuk i paguan puntoret ,e ai shoku me tha vallahi te kan rrejt po une i thash se te ka pagu ty nashta tjert si ka pagu .Ai solli koken dhe qa me tha me tha edhe atje ne Kazaki stan ka vende te mira per raki te shtrejt po edhe per diqa qe kom harru ihuuu.
  Nashta me te madhe vjedh po fukarat skan mer e PAnjohura e kta edhe me vakcina kunder gripit te derrit u pasuruan se as nji se kan bler .Shtrohet pytja sikur tna kish prek gripi ,kish me u shku ftyra po edhe gripi po i do kta hajna LDK`#Pdk.Do me me kqyr pra Albinin e Behgjetin qa po bajn se edhe me alfabet jon ngata ngat.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •