Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime

  Vdes Foshnja 3 Muajsh. Familjart: Mori T Ftoht, U Prmbyt Banesa

  VDES FOSHNJA 3 MUAJSH. FAMILJART: MORI T FTOHT, U PRMBYT BANESA

  Nj foshnje 3 muajshe e komunitetit rom ka gjetur vdekjen sot n maternitetin e Shkodrs, ndrsa familjart e fmijs fajsojn prmbytjet si shkakun kryesor q smuri e m pas solli vdekjen e bebes.

  Foshnja ishte shtruar n maternitetin e Shkodrs prej dits s djeshme pasi gjendja shendetsore e fmijs ishte e prkeqsuar. Sot foshnja humbi jetn n spital, ndrsa deshmitaret u shprehen se shkak pr gjith kt sht br situata ku prej ditsh mbizotron n Shkodr.
  Deshmitare rrfyen pr TVNews24 se familja e foshnjs jeton n hyrje t Shkodrs, pare lumit Buna, pjesa e t cils qndron prej ditsh e prmbytur. Banesa ka qn prej 5 ditsh nn uj, fmija mori t ftoht keq, tha deshmitarja.
  Sipas gruas t komunitetit rom, foshnja qndroi n banesn me uj prej m shum se 5 ditsh dhe vetm dje u b e mundur evakuimi i familjeve nga banesat e prmbytura dhe akomodimi i tyre n ambientet e sigurua nga pushteti vendor.
  Vetm dje na hoqn prej andej, por pr 5-6 dit nna qndroi n at shtpi me fmijn, ku fmija u smur me ftohje n mushkri dhe vdiq sot n spital, ku ndodhet ende atje se prindrit nuk kan lek t paguajn varrimin.
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #2
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  S H E K U L L I, 02/12/2010

  Humor i zi me Shkodrn
  MERO BAZE

  Kur Shkodra pushoi s prodhuari barsoleta pr regjimin, ndodhi q regjimi po prodhon barsoleta pr Shkodrn. Nse i hedh nj sy arkivs elektronike t qeveris shqiptare, nga prmbytjet e ktij fillimviti deri n prmbytjet e ktij fundviti n Shkodr, e kupton qart se komedia ka kaluar nga qytetart pr qeverin, tek qeveria pr qytetart. Nj vit m par, kur Shkodra u gjend nn uj si sot, Berisha filloi t prodhoj argumente kozmike pr situatn.

  S pari, shpiku nj "hn blu" q pasksh dal nj nat prmbi Lezh dhe kishte ngritur detin n kmb kundr tokave tona. Pastaj, kur pa se hna nuk e ndihmonte dot, arriti n prfundimin se kjo ishte nj fatkeqsi q ndodhte nj her n njqind vjet.

  Por, pr t dal nga situata, i duhej nj premtim, dhe e bri. Brenda vitit, tha, n Shkodr do t bhen investimet m t mdha publike, diga, argjinatura, do t thellohet Buna, do t ngrihet bregu i Liqenit, do t sistemohet shtrati i Drinit dhe Shkodra do t kthehet n nj nga vendet m t bukura turistike. Si gjithmon, si e ka ai, m e mira n bot.

  Ende pa u mbyllur viti, (jo 100 vjet), Shkodra u prmbyt pr her t pest. Tallja e Berishs me at qytet, ngjan sot si nj humor i zi, q ka zvendsuar humorin e shkodranve pr qeveritart qesharak t gjith kohrave. Nse vitin e kaluar debati ishte mbi fajin, ose jo, t Dritan Priftit pr keqmenaxhimin e kaskads s Drinit, sivjet faji sht i qart dhe pa asnj t panjohur.

  Gjithka vjen nga fakti se qeveria gnjeu dhe nuk bri asgj pr t shmangur kt katastrof. Dhe si pr ta br m qesharake kt situat, dgjoni arsyetimin gjeografik t Jozefina Topallit, e cila zbuloi pas shkolls s nats q ka br, q faji qenka i Liqenit t Shkodrs, pasi aty u zbrazkan gjith lumenjt e Ballkanit jugperndimor.

  Tani ka pak shanse t ket zgjidhje radikale. Qyteti dhe Nnshkdora do t jetojn emergjencn e prodhuar nga paprgjegjsia e qeveris. Ata tashm kan nevoj pr buk, uj, streh, ngrohje dhe siguri pr pronat e tyre, t cilat me siguri q do t'iu mungojn. Por, problemi sht si do t jetoj m tej kjo zon?

  Deri m sot, qeveria ka shpallur disa prioritete, si sht tuneli i Elbasanit apo Unaza e Tirans, t cilat do t zgjidhin probleme t rndsishme t transportit urban n Shqipri t mesme. Deri m sot kemi harxhuar me qindra-miliona euro pr projekte politike dhe shpesh pr nevoja korruptive t Familjes n pushtet.

  Por, Shkodra sot sht nj komunitet i rrezikuar pr t'u zhdukur, nse nuk ndrhyhet shpejt dhe me vizion t qart. Shkodra sht sot nj zon, ku njeriu pr t qen i qet duhet t ket dy shtpi, nj pr ver, ku t jetoj n tokat e prmbytura, dhe nj pr n dimr, ku t jetoj atje ku nuk e kap uji.

  Ajo po i ngjan dita-dits Kuksit t Vjetr, q zbulohet kur nuk bien shira. Pr kt arsye, ajo ka nevoj pr nj projekt serioz, thelbsor dhe strategjik q t zgjidh perspektivn e mbijetess s saj.

  Gnjeshtrat e Sali Berishs, nj vit m par, i ka prmbytur prsri uji. Paret q kan zhvatur njerzit e Familjes me punt q prokuron direkt ai dhe njerzit e Familjes s tij, jan nn uj. Asnj investim i qeveris nuk duket brenda vitit, ndrkoh q prioritet e qeveris nuk kan t bjn fare me Shkodrn dhe n t ardhmen.

  Dhe sikur t mos mjaftonin kto, Shkodra duhet t duroj dhe mbledhjet e qeveris n qytetin e prmbytur si pr t'u dukur q qeveria sht pran saj.
  Zoti Berisha bn mir q mbledhjet t'i bj n Tiran, mundsisht t mbyllura q t mos i verifikohen gnjeshtrat nj vit m von, dhe, s paku, t ket kuraj t marr ndonj vendim konkret pr Shkodrn.

  sht qesharake dhe cinike q n ditn kur Shkodra mbytet, kryeministri e ka mendjen tek sulmet ndaj rivalit t tij, t cilin e krcnon pse nuk e ka zbukuruar Tirann, si bn ai pr koncertet e tij festive.

  N nj vend ku qytetart mbyten dhe qeveritart krihen, e ke t vshtir t shikosh shpres pr t ardhmen tnde. Mbledhja e djeshme e qeveris n Tiran dhe shpallja e Edi Rams si problemi i saj kryesor sht humori m i zi q mund t bsh me nj qytet t prmbytur dhe nj zon t tr t ln n mshir t Zotit, q duket se i ka mallkuar ata njerz. Shkodra ka filluar t prmbytet nga Liqeni, por mund t vazhdoj t prmbytet dhe nga Buna e Drini.

  Ka vetm nj mnyr q kjo fatkeqsi t ndalet dhe t mos ndikoj m mbufatin e atij qyteti, dhe kjo sht q t hartohet me qetsi dhe profesionalizm nj plan pr digat, hidrovoret dhe kanalet bonifikuese t ksaj zone, e cila rrezikon t zhduket nga harta jon, nse qeveria do t vazhdoj t bj humor t zi me ta, si po bn tani.

 3. #3
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  VDES FOSHNJA 3 MUAJSH. FAMILJART: MORI T FTOHT, U PRMBYT BANESA

  Nj foshnje 3 muajshe e komunitetit rom ka gjetur vdekjen sot n maternitetin e Shkodrs, ndrsa familjart e fmijs fajsojn prmbytjet si shkakun kryesor q smuri e m pas solli vdekjen e bebes.

  Foshnja ishte shtruar n maternitetin e Shkodrs prej dits s djeshme pasi gjendja shendetsore e fmijs ishte e prkeqsuar. Sot foshnja humbi jetn n spital, ndrsa deshmitaret u shprehen se shkak pr gjith kt sht br situata ku prej ditsh mbizotron n Shkodr.
  Deshmitare rrfyen pr TVNews24 se familja e foshnjs jeton n hyrje t Shkodrs, pare lumit Buna, pjesa e t cils qndron prej ditsh e prmbytur. Banesa ka qn prej 5 ditsh nn uj, fmija mori t ftoht keq, tha deshmitarja.
  Sipas gruas t komunitetit rom, foshnja qndroi n banesn me uj prej m shum se 5 ditsh dhe vetm dje u b e mundur evakuimi i familjeve nga banesat e prmbytura dhe akomodimi i tyre n ambientet e sigurua nga pushteti vendor.
  Vetm dje na hoqn prej andej, por pr 5-6 dit nna qndroi n at shtpi me fmijn, ku fmija u smur me ftohje n mushkri dhe vdiq sot n spital, ku ndodhet ende atje se prindrit nuk kan lek t paguajn varrimin.
  Fmija ka qn n muajin e nt n barkun e nns, ende i pa lindur dhe mjekt kan konstatuar se zemra e tij nuk punonte, fmija u nxor i vdekur n spital.
  Gjithsesi nuk besoj se shkaku i vdekjes s foshnjes ka qn qndrimi n uj i nns, ki parasysh q jan t komunitetit rom (arrixhinj), ata tr ditn n uj rrin zbathur pa kpuc (edhe kur nuk ka uj do krkojn ta gjejn ku t ket dhe do futen brnda)
  Prandaj ka dal edhe ajo shprehja pr ata:"Nuk ajm b.yth nga era, nuk ajm b.yth nga shiu, jemi rrac e fort rrac arrixhiu"

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Nga Alba Malltezi


  Nnqeshjet me dramn e nns rome


  Me rastin dramatik t nj nne t re rome nga Shkodra, q humbi fmijn e saj n muajin e nnt t shtatzanis, dalin n siprfaqe, si nga uji i pist i ktyre prmbytjeve, prbindsha primitiv q fshihen n barkun shoqris son dhe n radh t par sht mungesa e humanizmit dhe racizmi. Gruaja e re, vetm 18 vjee, jetonte me bashkshortin n kasollet e familjeve rome buz Buns. Ndr t parat t prmbytura me uj n prmbytjet e ktij viti. Me mbrritjen e gazetarve dhe telekamerave t News24 n Shkodr, komuniteti rom tregon historin. E tregojn ashtu si e kan dgjuar ata, q nj nn ka humbur fmijn nga prmbytjet. Flet dhe babai i fmijs: ujin n kasolle e kishim deri n gju, e m pas shkoi deri n bark ditn q gruaja shkoi n maternitet dhe pan q kishte fmijn t vdekur. Komuniteti rom, babai, nna e re, mendojn se fmija ishte mir, gruaja kishte shtatzani t mbar. Ata menduan dhe than para gazetarve se uji, i ftohti, prmbytjet, shkaktuan vdekjen e papritur t fmijs n bark. Nna e re, n muajin e nnt, me kmb n uj, mes t ftohtit, ishte marr me transportimin dhe shptimin e atyre pak orendive e rrobave q gjendeshin n kasolle. Por nuk sht i ktij mendimi Drejtori i spitalit gjinekologjik t Shkodrs, i cili, n prononcimin e tij, nuk ishte aspak i sigurt se pse kishte vdekur fmija (ka arsye nga m t ndryshmet – thot ai – q nj fmij t vdes n barkun e nns. Por se pse, ai s’e di). Ai sht tepr i sigurt, q “s’ka mjek n bot q t’i thot asaj (nns) q ka vdekur fmija se uji i ka shkuar deri n bark”.
  N Balkaneb sht dhe video e ktij mjeku... drejtori. Sa me bezdi flet ai pr nnn rome q paska guxuar t thot q “fmija i vdiq se qndroi me dit t tra me kmb n uj e duke transportuar “rreckat” e kasolles. Si nnqesh edhe pse flet vetm pr nj infeksion n rrugt e urins dhe nj albumin t rritur dhe vet numron se gruaja e re s’ka pasur tension t rritur, nuk paraqet asnj problem, s’ka qene e ftohur, nuk kishte kmb t fryra. Ky mjek, sht shum i shqetsuar, m shum se pr fmijn q vdiq, pr nnn q nga shtrati ku vazhdon ende t jet e shtrir, (nga shtpia e prindrve n Peshkopi, jo t kasollja e saj e prmbytur n Shkodr), t prgnjeshtroj se fmija nuk vdiq nga prmbytjet dhe nga i ftohti. Sepse nuk do ta shnoj kt fmij si statistik vdekjeje e situats tragjike t krijuar. Vetm pr kt, sht i bindur absolutisht.
  Kur flas pr prbindsha t fshehur n barkun e shoqris son, q n shum raste dalin n siprfaqje, mendoj dhe at njerzillk q shum nuk jan n gjendje ta tregojn edhe prball fatkeqsis. Nuk e di se far mund t’i them un nj mjeku pr shtje humanizmi, m duket e teprt edhet ta shkruaj kt, por do t doja q rastsia t bnte, q atij, drejtorit t Maternitetit t Shkodrs, ndonj familjareje t tij, n muajin e nnt t shtatzanis, t’i qllonte t qndront pr disa dit me uj n kasolle, n t ftoht e t transportonte plakat e lagura t shtpis. Nuk e di, ns n kt rast, drejtori, do t vazhdonte t nnqeshte e t ishte “absolutisht i sigurt”, se nj grua shtatzn, fmija, nuk do t kishte pasoja psikologjike dhe fizike nga uji dhe i ftohti. Edhe pse sht nn rome e msuar me vshtirsit.
  (BalkanWeb)
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Eshte e pamundur te konsiderohet "njeri" ky drejtor. Sigurisht per te ka vlere vetem paraja, te cilen nuk mund ta merrte nga kjo familje. Sesi mund te zgerdhihesh me fatkeqesine e pacientit dhe te marresh poza "politike", vetem kafshe mund t`i vihet emri, atij dhe atyre qe e kane vene atje.

  Pritni pak i nderuar, se do te vije ndonjehere edhe dita e mjerimit tuaj dhe e emeruesve tuaj!
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #6
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  O Ilia, mjeku tha q kjo grua nuk ka qn asnjher n klinik pr tu vizituar gjat 9 muajve t shtatzanis dhe rrjedhimisht nuk ka qn nn kontrollin e mjekve.
  Prandaj mos ja fut kot me ato shkrime gazetash.
  Arrixhofka nuk ka br asnj vizit dhe na paska "shtatzani t mbar" nga e mori vesh?
  Arrixhinjt jo vetm nuk vizitohen asnjher por shumica e tyre as nuk i regjistrojn fmijt pasi lindin dhe nuk meret vesh sa jan, sa lindin dhe sa vdesin.
  Leri prrallat me arrixhinj dhe gjej ndonj gj tjetr.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  femija si duket ka qen teper intelrgjent dhe ka ber vetvarje ,dhe ska dashur te lindi ne token e shqiptarve.
  do e bej tjatrin pas 7 muajve nena e deshmorit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganimet : 02-12-2010 m 10:52

 8. #8
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  357
  Faleminderit
  5
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  VDES FOSHNJA 3 MUAJSH. FAMILJART: MORI T FTOHT, U PRMBYT BANESA

  Nj foshnje 3 muajshe e komunitetit rom ka gjetur vdekjen sot n maternitetin e Shkodrs, ndrsa familjart e fmijs fajsojn prmbytjet si shkakun kryesor q smuri e m pas solli vdekjen e bebes.

  Foshnja ishte shtruar n maternitetin e Shkodrs prej dits s djeshme pasi gjendja shendetsore e fmijs ishte e prkeqsuar. Sot foshnja humbi jetn n spital, ndrsa deshmitaret u shprehen se shkak pr gjith kt sht br situata ku prej ditsh mbizotron n Shkodr.
  Deshmitare rrfyen pr TVNews24 se familja e foshnjs jeton n hyrje t Shkodrs, pare lumit Buna, pjesa e t cils qndron prej ditsh e prmbytur. Banesa ka qn prej 5 ditsh nn uj, fmija mori t ftoht keq, tha deshmitarja.
  Sipas gruas t komunitetit rom, foshnja qndroi n banesn me uj prej m shum se 5 ditsh dhe vetm dje u b e mundur evakuimi i familjeve nga banesat e prmbytura dhe akomodimi i tyre n ambientet e sigurua nga pushteti vendor.
  Vetm dje na hoqn prej andej, por pr 5-6 dit nna qndroi n at shtpi me fmijn, ku fmija u smur me ftohje n mushkri dhe vdiq sot n spital, ku ndodhet ende atje se prindrit nuk kan lek t paguajn varrimin.
  Tragjedi........
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Permbytje ka ne shume pjes te ballkanit,dhe per ket fajtor eshte berisha,me duket qe sikur edhe ne kin te ket permbytje ky far dujesiveten do ta akuzoj berishen.
  Kujdes berish se tani shqipetaret po te konsideroin si me te afermin e zotit qe nuk po interrvenon tek zoti per te mos ra shi ne ate mas sa te bej vershime.
  Qka nuk ndegjon njeriu ne keto kohra moderne me njerz te mbrapambetur

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga G.S.Vangjeli Lexo Postimin
  Tragjedi........
  Po ateher kur ska ra fare shi dhe kan vdek foshnjet,kush ka qen fajtor,vdekja eshte nje proces natyror dhe vdekja nuk zgjedh as ven as koh por ajo vjen.
  Prandaj mos derdhni lot krokodili se paska vdek nje femij dhe fajtor qenka permbysjet.
  Qdo kund kur kur ka tragjedi natyrore vdesin njerzit,sot ka permbysje neser do ket drdhje toke pasneser ndonje murtaj e tje etj,por mos akuzoni njeri sepse keto jan pune te tjeter kujna

 11. #11
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  llomi shkon te llomi, o llomcak!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •