Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
  1. #21
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Faleminderit ...... ne shpirt kisha shprese te dilja ilir...paskam dale kelt po ca deshen keltet deri ne malet e Skraparit nga vijne stergjyshet ec e merre vesh.Kurse nga kirgistani skam shpetuar ende se me mungon pjesa e nenes ,nga babi jane te gjithe te gjate gjysem bjonde e me sy blu kurse nga nona, ububbu, te gjithe si jenicera duken, te vegjel ,rromaduca.....

    Hajt or burre mos u ben merak se me rendesi esht te mos dalim knojsi apo Alien.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865

    erdhi pergjigjja nga nena

    Greke te vjeter (ancient Greek) bILE E KAM BERE ANALIZE te shkalles shume te larte kete te nenes....1 gje nuk marr vesh te dali nga baba Grek i vjeter nuk do me dukej cudi pasi Ostrovica dhe Greqia nuk jane larg por meqe eshte nga nena (pra studiohet vetem nena e nenes ,gjyshja ,katragjyshja....etj deri tek viti 900 para eres sone,)tani puna eshte gjyshja ime ka ardhur nga Kosova ne kohe te Zogut,si ka pra mundesi qe ta kem origjinen nga Greket e vjeter ? ?????????????
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga medaur : 10-02-2011 mė 13:46
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  3. #23
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Greke te vjeter (ancient Greek) bILE E KAM BERE ANALIZE te shkalles shume te larte kete te nenes....1 gje nuk marr vesh te dali nga baba Grek i vjeter nuk do me dukej cudi pasi Ostrovica dhe Greqia nuk jane larg por meqe eshte nga nena (pra studiohet vetem nena e nenes ,gjyshja ,katragjyshja....etj deri tek viti 900 para eres sone,)tani puna eshte gjyshja ime ka ardhur nga Kosova ne kohe te Zogut,si ka pra mundesi qe ta kem origjinen nga Greket e vjeter ? ?????????????
    Medaur,

    Mos e merr seriozisht ... per nje arsye!

    Sepse tested ADN nuk kane databaze te plote mbi levizjen e popullsive gjate koheve te hershe. P.sh nje fakt interesant:

    - Arbereshet e Greqise, thuhet se jane shperngulur per ne Greqi (Peloponez) gjate shekullit XIII me kerkese te perandorit Bizantin, per te populluar zonat e shpopulluara (Referenca ka ne kete forum mbi kete ceshtje, nese dikush i risjell ketu do bente mire). Nje pjese e kesaj mase popullore vinin nga viset qe sot quhet Kosove... Aristidh Kola psh. mbante veten si Arberesh me prejardhje nga Kosova.

    Tani po te keshe parasysh qe Greket modern autokton mbahen nga thellesite e Greqise (Kushtimisht Peloponezi i shpopulluar dhe i Populluar me Arber nga Kosova) nga ku jane ose mund te jene marre shumica e kampioneve per krahasim, mos u cudit qe nje kusho yt i larget nga kosova qe tashti quhet GREK, te del gjak nga ana e nenes.

    Kete fakt nuk e dine ato te testeve te ADN prandaj, une testin tend nuk e shof aspak te keq ne fakt nga ana e nenes mund te mburresh . Urime

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865

    Pergjigje perfundimtare!

    Fisi i tim eti.
    1.Kelte
    2.Helene -opa , po kjo nga na doli tani ....
    Me nje pergjigje poshte.I nderuar Medaur ..bla bla...ne nuk mund te percaktojme me njohurite qe ka sot shkenca nese i perkisni popullit Kelt apo Helen pasi keni kromosome nga te 2 popujt .

    2.Fisi i nenes
    Helene.

    Ec e boj si patriot po deshe .Sja kam tregu shokeve se do tallen do me therrasin vorio-epiriot tani.Si tha Koco Devole te humori ,a ca na bone mer amerikono ,mer gjermono ,mer francezo a car je ti...Domethene sipas tyre jam, helen nga nena +gjysem helen nga babi=75% helen +50 % kelt.. nga im ate .po mire mo po shqiptar nuk qenkam fare une ??????
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga medaur : 29-06-2011 mė 16:04
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    Medaur,mos u brengos he burr,se jam i bindur se ti je shqiptar hakikat,edhe vazhdo edhe me tej behu patriot hahaa.
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Fisi i tim eti.
    1.Kelte
    2.Helene -opa , po kjo nga na doli tani ....

    Me nje pergjigje poshte.I nderuar Medaur ..bla bla...ne nuk mund te percaktojme me njohurite qe ka sot shkenca nese i perkisni popullit Kelt apo Helen pasi keni kromosome nga te 2 popujt
    Ne ate web qe paske bere analizat, qenkan tallur me ty se R1b nuk eshte haplogoup kelte (kjo eshte shumice absolute edhe tek basket,portugezet, e shume fise/popuj ndryshem qe skane asnje lidhje me keltet e vjeter), e as helenet nuk kane pasur haplogrupin e tyre te vecante.

    Na thuaj haplogrupin e nenes se cila ishte, sepse ai haplogrup sipas gjitha gjasave eshte iliro-thrake (ose me sakte ballkanike).

    Dhe ty qe te kane percaktuar si kelt apo helen, behet fjale per para 3000 vitesh, ne ate kohe nuk kishte shqiptar, ishin vetem iliret, thraket apo daket qe mund jemi pasardhesit e tyre.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
    Ne ate web qe paske bere analizat, qenkan tallur me ty se R1b nuk eshte haplogoup kelte (kjo eshte shumice absolute edhe tek basket,portugezet, e shume fise/popuj ndryshem qe skane asnje lidhje me keltet e vjeter), e as helenet nuk kane pasur haplogrupin e tyre te vecante.

    Na thuaj haplogrupin e nenes se cila ishte, sepse ai haplogrup sipas gjitha gjasave eshte iliro-thrake (ose me sakte ballkanike).

    Dhe ty qe te kane percaktuar si kelt apo helen, behet fjale per para 3000 vitesh, ne ate kohe nuk kishte shqiptar, ishin vetem iliret, thraket apo daket qe mund jemi pasardhesit e tyre.
    1:R1b1a2a1 R-L150 baba.
    2. J -nga nena
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  8. #28
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Fisi i tim eti.
    1.Kelte
    2.Helene -opa , po kjo nga na doli tani ....
    Me nje pergjigje poshte.I nderuar Medaur ..bla bla...ne nuk mund te percaktojme me njohurite qe ka sot shkenca nese i perkisni popullit Kelt apo Helen pasi keni kromosome nga te 2 popujt .

    2.Fisi i nenes
    Helene.

    Ec e boj si patriot po deshe .Sja kam tregu shokeve se do tallen do me therrasin vorio-epiriot tani.Si tha Koco Devole te humori ,a ca na bone mer amerikono ,mer gjermono ,mer francezo a car je ti...Domethene sipas tyre jam, helen nga nena +gjysem helen nga babi=75% helen +50 % kelt.. nga im ate .po mire mo po shqiptar nuk qenkam fare une ??????
    Gjenealogjia duhet te permiresoj raportet edhe me shume me historine, por para se te ndodhe kjo...duhet qe historia te permiresoj raportet me vetveten.
    Kufizimi i qellimshem apo jo deri ne 900 vite p.e.s...duhet te shkoje akoma me larg. Ndoshta duhet kohe, ndoshta edhe sinqeritet...qe te shkohet deri te pellasget.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    1:R1b1a2a1 R-L150 baba.
    2. J -nga nena
    Cilen subklade te J?...J1 (kjo eshte prezent tek shumica arabe, hebrenjet, sirianet etj), J2e (eshte prezent kryesisht tek shqiptaret,ballkaniket, italianet Veriore etj), J2a (eshte prezent kryesisht tek greket, italianet jugor, qipriotet, turqit).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fishtani1 : 30-06-2011 mė 07:24

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Shume interesante
    Me intereson gjenetika.
    Mund te me thuash ēfare fenotipi je?
    Paraqitja dmth si je ne pamje.
    Ne Shqiperi R1b eshte 16%.

  11. #31
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anėtarėsuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar mė parė nga safinator Lexo Postimin
    Shume interesante
    Me intereson gjenetika.
    Mund te me thuash ēfare fenotipi je?
    Paraqitja dmth si je ne pamje.
    Ne Shqiperi R1b eshte 16%.
    Ne Shqiperi R1b eshte 16% = Qe do te thote ..."!
    $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334
    Citim Postuar mė parė nga safinator Lexo Postimin
    Ne Shqiperi R1b eshte 16%.
    Nvaret nga cili studim i ke marrur, se R1b ne dy studime tjera eshte 22% dhe 25%, edhe Kosove nese nuk gaboj eshte 22 apo 23%.

    Njekohesisht ky haplogrup ne ballkan, e ka epiqendren me te larte tek shqiptaret qe do thote kemi jetuar bashke me fiset romako-kelte etj. (iliret kane qene te rrethuar me keto fisesh dhe normalisht jane perzier mes vete). Ndryshe tek boshnjaket eshte afer 1% poashtu dhe sllavet e ballkant kane me pak se 10%. Qe verteton qe nuk kane jetuar mes romakeve dhe grekeve (pasi sic dihet u dynden ne ballkanin ne shekullin e VII)

    R1b mendohet se ishin te paret qe e kolonizuan Ballkanin-Anatoline para se te vinin njerezit e kohes mesolitike (E-V13, qe te shqiptaret mesatarisht eshte 40%) dhe Neolitike (J2, shqiptaret 15%) dhe qe sollen civilizimin ne Evrope.

    Gjithesesi asnje popull ne Evrope nuk eshte i paster gjenetikisht perveq Basket qe jane mbi 92% (R1b) dhe Islandezet (mbi 90% I1), kurse me te perziern jane Gjermanet bashke me Skandivianet, edhe pse nga ana racore skandivianet jane pothuajse gjithe nordik (bjond) por gjenetikisht jane me shume variacione.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fishtani1 : 30-06-2011 mė 16:04

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
    Nvaret nga cili studim i ke marrur, se R1b ne dy studime tjera eshte 22% dhe 25%, edhe Kosove nese nuk gaboj eshte 22 apo 23%.

    Njekohesisht ky haplogrup ne ballkan, e ka epiqendren me te larte tek shqiptaret qe do thote kemi jetuar bashke me fiset romako-kelte etj. (iliret kane qene te rrethuar me keto fisesh dhe normalisht jane perzier mes vete). Ndryshe tek boshnjaket eshte afer 1% poashtu dhe sllavet e ballkant kane me pak se 10%. Qe verteton qe nuk kane jetuar mes romakeve dhe grekeve (pasi sic dihet u dynden ne ballkanin ne shekullin e VII)

    R1b mendohet se ishin te paret qe e kolonizuan Ballkanin-Anatoline para se te vinin njerezit e kohes mesolitike (E-V13, qe te shqiptaret mesatarisht eshte 40%) dhe Neolitike (J2, shqiptaret 15%) dhe qe sollen civilizimin ne Evrope.

    Gjithesesi asnje popull ne Evrope nuk eshte i paster gjenetikisht perveq Basket qe jane mbi 92% (R1b) dhe Islandezet (mbi 90% I1), kurse me te perziern jane Gjermanet bashke me Skandivianet, edhe pse nga ana racore skandivianet jane pothuajse gjithe nordik (bjond) por gjenetikisht jane me shume variacione.
    Nga Eupedia i kam marre te dhenat

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Fisi i tim eti.
    1.Kelte
    2.Helene -opa , po kjo nga na doli tani ....
    Me nje pergjigje poshte.I nderuar Medaur ..bla bla...ne nuk mund te percaktojme me njohurite qe ka sot shkenca nese i perkisni popullit Kelt apo Helen pasi keni kromosome nga te 2 popujt .

    2.Fisi i nenes
    Helene.

    Ec e boj si patriot po deshe .Sja kam tregu shokeve se do tallen do me therrasin vorio-epiriot tani.Si tha Koco Devole te humori ,a ca na bone mer amerikono ,mer gjermono ,mer francezo a car je ti...Domethene sipas tyre jam, helen nga nena +gjysem helen nga babi=75% helen +50 % kelt.. nga im ate .po mire mo po shqiptar nuk qenkam fare une ??????
    urime per testin dhe me teper pergezime per gjetjen e rrenjeve te prej ardhjes fisnore.
    (nigjo murgo vetem deget Keltike e shif mos bohet noi marifet ne GJermani ose nga Inglizi...shif gjithashtu mundesine e ndonje ngaterese nga ana e labioratorit......
    Po mir nuk eshte nje cik si vone per te daje Hale'n .....po kjo eshte prova me e mire per nje pencion te garantuar......po ce do tani u jane shpuar kuletat e nuk ben dot nje aplikim per vorio-pencion...)
    nje shaka e vogel dhe besoj te mos me keqkuptosh...
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    nga ana e babes me doli R1B1b2 R-M 269 kurse nga e nenes sme ka dale akoma .....spo e marr vesh e kujt populli eshte se fleta sme ka ardhur akoma vec nje Email a merr vesh ndonje ketu .....do zoti sdal nga nonji nen si kirgistani....
    hhahah pa bej njehere google me "R1B1b2 R-M 269 " marker te shikosh se mos ka ndonje artikull...sa te kushtoj ta besh> dhe mua me pelqen shume te bej nje test te tille...por kam degjuar qe jan te shtrejnta
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  17. #37
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anėtarėsuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Fisi i tim eti.
    1.Kelte
    2.Helene -opa , po kjo nga na doli tani ....
    Me nje pergjigje poshte.I nderuar Medaur ..bla bla...ne nuk mund te percaktojme me njohurite qe ka sot shkenca nese i perkisni popullit Kelt apo Helen pasi keni kromosome nga te 2 popujt .

    2.Fisi i nenes
    Helene.
    Nje gje s'marr vesh - Ben DNA test dhe te thone qe je kaq % nga nena dhe PROBABLY kaq % nga babai...

    ...tani me kete DNA test na u gjetka prejardhja jone Grek , Kelt ...etc ?! - Na cuditet fare !

    DNA nuk eshte 100% e bindur per babane , let alone per prejardhjen . Me mire te bazohemi tek Darwin = MAJMUNE JEMI !
    $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Ta shpjegoj une:

    Y-Kromosomi lidhet me me anen e babait dhe vetem meshkujt mund ta trashegojne ate.
    Kurse Mtdna e trashegojne si meshkujt dhe femrat.
    Keto dyja na tregojne kush ka qene parardhesi yne i pare(2000-3000 vite me pare)
    R1b ne Shqiperi nuk eshte i se njejtes branke te atij Anglez ose Irlandez.

  19. #39
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    S'e bej fare, s'dal gje tjeter pos kaurr.

  20. #40
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anėtarėsuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    S'e bej fare, s'dal gje tjeter pos kaurr.
    Mire e ke ti Chino :kaurr , Hitler ose gjen nqs gjyshet na kane tradhetuar me ndonje race tjeter .
    $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •