Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 80
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212

    Të vjellat e shpeshta gjatë shtatzanisë

    kam shume frike se kam degjuar se po volle shume ne shtatzani ta heqin femijen...une kam shume te vjella nuk po mbaj dot ushqimin jam ne javen e 10,,,nuk jam dobesuar,,,

  2. #2
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Po jo mi zemer nuk ke pse te frikesohesh .
    Degjo e dashur sa me pak ankth ne shtatzani sepse ankthi nuk eshte gje e mire as per ty dhe as per femijen .Disa shtatzani kane te vjella disa jo .

  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    kam shume frike se kam degjuar se po volle shume ne shtatzani ta heqin femijen...une kam shume te vjella nuk po mbaj dot ushqimin jam ne javen e 10,,,nuk jam dobesuar,,,
    Mos u bej merak fare per te vjellat...keshtu ndodh gjithmone kur e ke vajze...vjellje te shpeshta ne javen e pare.Mundohu te marresh sa me shume vitamina jo me ane te ushqimit.

  4. #4
    Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
    Anëtarësuar
    11-07-2009
    Postime
    369
    Nje pjese e madhe e shtatezanive kane te vjella. Ti psh sje dobesuar, ndersa une 3 muajt e pare humba 5 kg (rreth 11 lb). Keshilla e vetme qe mund te jap, dhe qe mua me ndihmoi eshte ginger, ose ne pije ose ushqime per perberje te tille. Une me ginger ale, deri sa me erdhi ne maje te hundes dhe tani nuk e shikoj dot me sy. Por me ndihmoi jashte mase. Thjesht provoje, por cdo shtatezani eshte ndryshe.

    Mos harro vitaminat prenatal.

  5. #5
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    kam shume frike se kam degjuar se po volle shume ne shtatzani ta heqin femijen...une kam shume te vjella nuk po mbaj dot ushqimin jam ne javen e 10,,,nuk jam dobesuar,,,
    kush te ka thene kshu mi? sa te paditure qe jane njerezit. lol

    sikur te thame me nje teme tjeter, qe ka kokrra qe te lehtesojne te vjellat dhe te perzierat. Ti vazhdon akoma ketu. Shko te doktori dhe merri, se do thuash "ku paskam qene me pare". sa rri ketu e ben pyetje koti.

    edhe sikur mos marresh asgje, nuk te gjen gje. Thjesht do torturohesh ti, po femijen sta heq njeri. Se na habite.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Citim Postuar më parë nga ♥ Ela ♥ Lexo Postimin
    Nje pjese e madhe e shtatezanive kane te vjella. Ti psh sje dobesuar, ndersa une 3 muajt e pare humba 5 kg (rreth 11 lb). Keshilla e vetme qe mund te jap, dhe qe mua me ndihmoi eshte ginger, ose ne pije ose ushqime per perberje te tille. Une me ginger ale, deri sa me erdhi ne maje te hundes dhe tani nuk e shikoj dot me sy. Por me ndihmoi jashte mase. Thjesht provoje, por cdo shtatezani eshte ndryshe.

    Mos harro vitaminat prenatal.
    Faleminderit do vete te ble nga keto pije...po doktoresha deri tani nuk me ka dhene as nje ilac pervec acidit folik qe e pi cdo dite,,,vitaminat prenatal tani pihen qe ne muajt e pare

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    kush te ka thene kshu mi? sa te paditure qe jane njerezit. lol

    sikur te thame me nje teme tjeter, qe ka kokrra qe te lehtesojne te vjellat dhe te perzierat. Ti vazhdon akoma ketu. Shko te doktori dhe merri, se do thuash "ku paskam qene me pare". sa rri ketu e ben pyetje koti.

    edhe sikur mos marresh asgje, nuk te gjen gje. Thjesht do torturohesh ti, po femijen sta heq njeri. Se na habite.
    ti u merzite po lere me tjetren se eshte ne hall dhe ndihmojeni,,,ajo po thote qe doktori nuk po i jep ilace,,

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    ela mos ki frike te vjellat ne shtatzani jane normale,,perpiqu te hash pak ,,ha gjera te thata

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    po ti perpiqu te dallosh cfare ushqimesh te japin te vjellura dhe evitoji ato.
    nuk ke cfare ti besh jane hormonet ato qe shkaktojne ndjeshmerine e tepert ndaj eromave dhe te vjellurat, keto hormone bijne pas tre muajve te pare te shtatzanise.
    Ndodhin aq ndryshime ne trupin e femres sa eshte normale te habitesh me barren e pare.
    Kam qeshur nje dite me nje shoqe ajo e kishte te shoqin zezak dhe gjate barres nuk ja duronte dot eren dhe e nxorri nga shtepia i shkaktonte te vjellura
    ndersa une c'do gje qe gatuaja vete nuk i haja dot me pas , ushqimi arrinte tek macet poshte dritares , aq u shtuan ato ate periudhe kohe, miau , miau gjithe diten ato.
    Haja gjera te gateshme dhe cfare benn te tjeret derisa me kaloi , tani kam shtu nja 10 kile dhe zoti e di si do duroj deri ne fund me peshen qe po shtohet dita dites ..........;;

  10. #10
    Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
    Anëtarësuar
    11-07-2009
    Postime
    369
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Faleminderit do vete te ble nga keto pije...po doktoresha deri tani nuk me ka dhene as nje ilac pervec acidit folik qe e pi cdo dite,,,vitaminat prenatal tani pihen qe ne muajt e pare
    Prenatal rekomandohen dhe para se te ngelesh shtatezane (dmth kur je duke provuar qe te ngelesh). Muajt e pare rekomandohet me shume akoma, por sdo te thote gje. Une psh ne javen e 8te i fillova.

    Disave te vjellat u kthehen prape ne muajt e fundit (psh mua me pushuan ne muajin e katert dhe fillova prap ne muajin e 8te, po nuk zgjaten shume). Pink e ka mire, nese te shqeteson merr ilace nga doktori. Mua me tha doktoresha, por ishte zgjedhja ime personale mos te pija ilace gjate shtatezanise.

    Dhe nje gje tjeter, nese di anglisht, te them te vizitosh babycenter.com. Aty ke informacion te ndryshme per shtatezanine dhe bebet. Ve dhe daten kur e ke per te lindur dhe te tregon cdo jave cfare ndryshimi ka trupi dhe sa rritet bebi. Pastaj kur lind ve daten kur ka lindur, dhe prap jave per jave te tregon per bebin tend ne rritje. Shpresoj mos te ma hiqni kete link, eshte thjesht ndihme per nenat e reja.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ♥ Ela ♥ : 27-11-2010 më 10:34

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Rrofsh Ela per ndihmen bleva nga ai lengu ginger ale me gaz eshte po e pi dhe po me pelqen kam gromsira ,,po kam keto dy dite nuk po vjell ,,ndoshta lengjet e tjera me sillnin te vjellat,,ti kur pije me gas e kishe se nuk gjeta pa gas,te prishin keto me gas,pashe dhe per vitaminat pranatal po kishte shume ne farmaci nuk dija ke te merja,,,,te falenderoj nga zemra

  12. #12
    thuaji doktoreshes ela te te rekomandoje vitamina mos mer cte thone cdo doktor ka recetat e tij
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  13. #13
    ღ Ƴℓℓëʓ ღ Maska e RiGerta
    Anëtarësuar
    01-11-2010
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    946
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Mos u bej merak fare per te vjellat...keshtu ndodh gjithmone kur e ke vajze...vjellje te shpeshta ne javen e pare.Mundohu te marresh sa me shume vitamina jo me ane te ushqimit.
    Po ku din ti mer? Nuk eshte e vertete.Une s'kam vjelle hic po vajze e kam pas.
    Jo moj ela kush te ka shti ankthin dhe ty.Po mos degjo boten moj po kap lexo nje liber qe flet mbi 7zanine edhe kohen kalon edhe dicka meson, e vren qe jane vetem thashetheme nga njerez te paditur ato qe ke degjuar

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    ginekologia ime me rekomandoi oligobs maxiod , sepse zona ku jetoj eshte e varfer ne iod dhe me tha te haj sa me shume peshq sepse permban fosfor dhe ndihmon ne zhvillimin e trurit te femijes.
    Ato vitamina here i mar e here si mar se perpiqem te haje sa me shume fruta, fruta, fruta dhe ushqim te variuar, nuk dua ta ngop femijen qe tani me prodhime farmaceutike dhe kjo puna e fosforit sikur te ishte aq e vertete i bie qe te gjithe bregdetaret te ishin gjeni

    ps permbajtjen e nje kokre polivitaminash e gjen ne nje kokerr portokalle
    Ndryshuar për herë të fundit nga Marya : 28-11-2010 më 02:52

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    Ela sa te mushesh mujin e 3te do te ikin te vjellat,une si me cuni ashtu dhe me gocen skam pas te vjella kurr.tani ne kete shtatzani me duhet te marr hekur dhe magnesium une po i marr rregullisht
    gjith te mirat
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  16. #16
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    kush te ka thene kshu mi? sa te paditure qe jane njerezit. lol

    sikur te thame me nje teme tjeter, qe ka kokrra qe te lehtesojne te vjellat dhe te perzierat. Ti vazhdon akoma ketu. Shko te doktori dhe merri, se do thuash "ku paskam qene me pare". sa rri ketu e ben pyetje koti.

    edhe sikur mos marresh asgje, nuk te gjen gje. Thjesht do torturohesh ti, po femijen sta heq njeri. Se na habite.

    lol .... po jo o pink se nuk po thote se do ja heqe njeri me dore femijen, por besoj se mendon qe nga te vjellat, nga sforcimi, i del femija,,,pa dashje. Une keshtu e kuptoj.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  17. #17
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON Lexo Postimin
    lol .... po jo o pink se nuk po thote se do ja heqe njeri me dore femijen, por besoj se mendon qe nga te vjellat, nga sforcimi, i del femija,,,pa dashje. Une keshtu e kuptoj.
    Aaaaaa, po kjo sna thote ashtu. Sna shpjegon, nga sforcimi i stomakut, fap mund te dali femija. LOL

    As nga sforcimet nuk del. Mos te kete merak. Femija "del", kur sforcohesh fizikisht, ngre pesha te renda, vrap, lodhje me pak fjale, ose nga stresi, merzitja sometimes. Ose varet nga pozicioni i mitres e shume faktore, shkaktojne abortim padashje te femijes. Nga sforcimi i stomakut, te vjellave, skam degjuar ndonjehere. Vetem syte kallup te dalin, asgje me shume lol.Une i kam shume frike te vjellat, nje torture e vertete. Po thx god, teknologjia, ka dal me kokrra te vogla fare, qe jane mrekulli, t'i heqin si me shkop magjik perzierjet., dhe skane asnje efekt te femija.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  18. #18
    E larguar pergjithmone Maska e izabella
    Anëtarësuar
    12-07-2009
    Vendndodhja
    Ne nje cep te kesaj bote...
    Postime
    1,780
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    kam shume frike se kam degjuar se po volle shume ne shtatzani ta heqin femijen...une kam shume te vjella nuk po mbaj dot ushqimin jam ne javen e 10,,,nuk jam dobesuar,,,
    Nga te vjellurat nuk ta heq kush femijen mos u bej merak por te keshilloj sic te kane thene dhe te tjeret me lart te maresh ato ilacetqe jane kunder te vjellurave dhe mundohu te hash shpesh dhe nga pak dhe ushqime sa me te lehta per stomakun
    Uroj ta kalosh sa me shpejt kete faze

    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Mos u bej merak fare per te vjellat...keshtu ndodh gjithmone kur e ke vajze...vjellje te shpeshta ne javen e pare.Mundohu te marresh sa me shume vitamina jo me ane te ushqimit.
    E kush e tha qe kur e ke vajze ke te vjellura???
    Dy vajza kam lindur dhe se di se cfare eshte e vjellura gjate shtatzanise.
    Non mollare mai !!!!

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    duro dhe dy jave te tjera se zakonisht ndalojn pas 12 javesh, dhe sigurohu qe te jesh hydrated
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    kush te ka thene kshu mi? sa te paditure qe jane njerezit. lol

    sikur te thame me nje teme tjeter, qe ka kokrra qe te lehtesojne te vjellat dhe te perzierat. Ti vazhdon akoma ketu. Shko te doktori dhe merri, se do thuash "ku paskam qene me pare". sa rri ketu e ben pyetje koti.

    edhe sikur mos marresh asgje, nuk te gjen gje. Thjesht do torturohesh ti, po femijen sta heq njeri. Se na habite.
    Dhe ilace po pi per te vjellen dhe nuk me pushon e vjella

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •