Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 113
 1. #81
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Mire e thua o chino, por kur flitet per nje serb si Millosheviēi..., ē'ke qe i ngaterron gjerat me fene, thuaj serbet dhe jo "feja serbe"...,
  Kjo pyetje ishte sa per te shtuar numrin e postimeve, apo pati vertet nje qellim?
  Po mendoj cdo gje e ke te shkruar me lart. Pyetja ime ishte e menduar si sqarim. I tregova biseduesit nepermjet te nje shembulli te kapshem per te (Milloshevicin dhe fene e serbeve, ortodoksine) ku ai (biseduesi) gabon. Fene serbe une e perdori si sinonim per Djallin. Keshtu e perdora edhe ne kete rast. Kete e bej cdo here kur flas me shqiptare nga Kosova. Sepse nuk kam deagjuar te kete njeri atje qe nuk eshte ne njohuri per vlerat me inhumane ne bote qe kjo fe terheq pas vetes.

  pasi qe jo vetem qe po deformon temen pasi je duke diskutuar per fene islame na dole tek ajo orthodhokse...
  Jo, nuk deformova temen. Sepse shembullin e Milloshevicit dhe fese kriminale te popullit te tij, e mora vetem shkurtimisht si shpjegim. Ne cdo teme duhet te kalohet nganjehere ne shembuj, krahasime, e argumente te jashtme. Edhe ti e ben kete gje ne biseda. Edhe Bibla, edhe gjykatesi, tere bota.

  Dhune dhe gjakterdhje ke edhe ne Bibel...
  As qe e kam mohuar kete gje ndonje here. As qe mohon kjo teme kete gje. Por prape se prape une nuk jam i nivelit te njerezve si ti. Qe thone: Pasi qe ka edhe ne Bibel dhune, atehere dhuna e Kuranit eshte normale. Une shoh dhune ne te dy librat. Dhe ate liber, te cilin e shoh si me te rrezikshem ne kete aspekt per shoqerine, atij libri i dedikohem se pari. Dhuna e Bibles eshte rrethprere ne Perendim. Eshte domestikuar bisha qe del nga Bibla. Ndaj nuk ka shume rrezik nga kjo. Ndryshe eshte puna me Kuranin.

  Pse pak kane bere gjakderdhje edhe te krishteret, kryesisht ata latine..., flas jo vetem per kryqezatat..., mendo sa popuj u zhduken nen kryqet e drunjte qe sollen nga Evropa...
  Shume e vertete. As Milloshvici, as Hitleri, as Enver Hoxha e as gjithe dilktatoret me te medhenje ne bote se bashku nuk kane vrare njerez me shume sesa "besimtaret e Bibles". E njejta vlen per besimtaret e Kuranit. Dhe keta te fundit ende nuk e kane mbaruar kete mision. As ata te Biles teresisht jo, por te pakten ne sferen e jeteses tone, ne Europe, po.

  Jo o vella i nderuar, duke sulmuar shqiptari shqiptarin ne Besim, nuk do te shkojme kurre perpara,
  Po o vella, shkojme edhe fort mire. Sepse kur i tregon njeriut se Kurani permban dhune dhe gjera qe njerezimi i quan krime e pislleqe, atehere njeriu (shqiptari musliman, njeriu normal) fillon te mendoj: Zoti im qenka kriminel? A eshte Zoti kriminel? Jo, nuk ben. Cfare qenka ne pyetje? Me siguri eshte ne pyetje se Kurani nuk ka lidhje me Zotin (njejte si Bibla). Dhe keshtu fillon domestikimi i bishes se Kuranit njejte si asaj te Bibles. Lexo postimin me lart si e shpjegoj, si e argumentoj, perse Kurani eshte i pandashem nga ekstremizmet islame.

  duhet te diskutohet pa u ofenduar, e ndoshta ndokujt edhe mundesh ti, une, tjetri, ti hapim syte, por kurre me urrejtje dhe akuza...,
  Ne shumicen mbiabsolute te rasteve nuk ofendohet. Por thjesht citohen fjali, te cilat urdherojne dhune e krime ndaj jobesimtareve. Pra flitet me argumente. Por puna eshte se keto fjali thjesht jane per te u urrejtur. Sepse jane per mua shtazarake. Prapa tyre shoh nje bishe, nje magjyp qe sapo del nga shpella dhe fillon te genjeje boten mbi Zotin dhe parafytyrimet e Zotit. Me rendesi eshte se une nuk sulmoj, ofendoj apo akuzoj ke i pari. Ndersa kur lexoj fjali ne Kuran qe thone "Ai qe s'lufton per Allahun, lufton per Djallin", e ofendoj "Zotin" qe ka shkruar kete fjali, njerin qe e beson dhe cdo gje qe ka lidhje me te. Une s'kam lidhje me Djallin. Prandaj eshte ofendim per mua te me veje dikush ne konotacion me Djallin. Per kete arsye ofendoj mrapa, akuzoj mrapa.

  pasi qe nuk eshte shkaktar per vrasjet e binladenit nje mysliman shqiptar..., po ashtu si nuk mund te jete fajtor nje katolik shqiptar per ē'farosjen ne mase te indios-ve ne amerikat, e po keshtu orthodhokset shqiptar per krimet e millosheviēeve serb, pra feja s'ka pune ne konstatimet e tua.
  Nuk e thashe qe shqiptari musliman apo katolik eshte shkaktar per krimet fetare. Por - lexo temen - behet fjale per nje tentim per te parandaluar realizimin e mendimeve djallezore qe permban Kurani (njejte si Bibla, por qe flitet ne tema tjera per te). Pra per mosrealizimin e mendimeve te Kuranit qe kam cituar ne kete teme. Nuk gjeni askush asnje norme (vlere, rregull) shqiptare, sipas te ciles keto citime nuk jane urdhera per veprime inhumane. Nese gjeni nje, ketu jam, ju mirepres te gjithe. E vetmja vlere shqiptare qe u permend deri tani ne lidhje me njerin (vetem njerin) nga citimet e mia te Kuranit, ishte vetembrojtja, pra e drejta per vetembrojtje. Por ne saje te bisedes, ne saje te kunderargumenteve qe pasuan, u sqarua - te pakten per mua - se nuk behet fjale per vetembrojtje, por se nje mbareveshtrim i fjalive qe kam cituar tregon se Kurani miraton dhe rekomandon dhune ndaj jobesimtareve. Vlera tjera shqiptare me te cilat mund te justifikohen keto citime nuk u sollen. Po pate ti ndonje, urdhero.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga chino : 01-12-2010 mė 07:05

 2. #82
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  O Chino, nėse dikush mė sulmon dhe tenton apo edhe mė dėbon me dhunė nga shtėpia ime, trualli im, nuk ka nevojė as Zoti, as Kur“ani, as bibla e as dreqi, e bile, as ti, tė mė thotė luftoje apo vrite atė( sulmuesin), por, po pata mundėsi, jo se e luftojė por edhe e vras e rjepi pėr sė gjalli. Kėshtu i kuptoj unė kėto fjali.
  Jo o Sami, e thua kot se kinse behet fjale per vetembrojtje. I dhash argumentet perse nuk behet fjale per vetembrojtje, por per urdherim te dhunes derisa te pushtohet tere bota. Per hegjemonizem islam.

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime
  [QUOTE=Pa_doreza2;2937284]
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin

  Si mbase teje Historia duhet te shkruhet si mbase Kuranit
  Jo, jo, mė ke keqėkuptuar. Nėse dikush studion Kur`anin, duhet studiuar edhe historia e atij populli, nga rrjedhė Kur`ani.

 4. #84
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Vet o Sami e pranon qe ka njerez te besimeve te ndryshme qe jane te drejte pamvaresisht se te ē'fare besimit jane..., po ashtu si edhe une fola me larte me chinon, ka edhe turq te mire po ka edhe greke te mire, ka edhe arab te mire si ka pa tjeter serb te drejte..., pamvaresisht se ē'fare bindjesh kemi ne, ē'fare paragjykimesh kemi dhe sa dijeni kemi ne eksperiencen e jetuar o te trashegimuar..., kryesore eshte qe ka njerez te mire ne tere boten, nuk ka se si te akuzohet nje besim ne veēanti..., te pakten kjo s'duhet te ndodhe midis shqiptareve.., pasi nuk vlen per tolerancen..., por per ndarje...
  Njerezit qe i takojne nje besimi, i cili thote se njerezit qe nuk i takojne ketij besimi dhe qe nuk luftojne per kete besim, i takojne besimit ne Djallin dhe luftojne per Djallin, nuk mudn te jene te mire. Keshtu qe "serbet", "arabet", "greket" e mire per te cilet ju flisni nuk jane serbe, greke e arabe fare. Sepse nuk besojne keso mbeturinash, kur keto ju shkruhen ne "libra te shenjte".

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Sahih Bukhari 97/24, 10/129

  Ne diten e gjykimit, Zoti do te hape kemben e Tij dhe do t'ia tregoj Profetit

  Zoti do te shfaqe kemben e Tij tek besimtaret dhe ata pastaj do te perulen
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 6. #86
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  [QUOTE=Sami Hyseni;2937291][QUOTE=Pa_doreza2;2937284]

  Jo, jo, mė ke keqėkuptuar. Nėse dikush studion Kur`anin, duhet studiuar edhe historia e atij populli, nga rrjedhė Kur`ani.[/QUOTE]

  Fjala Kuran rrjedhe nga shpella e Kumranite afer detit te Vdekur
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 7. #87
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,392
  Faleminderit
  392
  246 falenderime nė 210 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  O Chino, nėse dikush mė sulmon dhe tenton apo edhe mė dėbon me dhunė nga shtėpia ime, trualli im, nuk ka nevojė as Zoti, as Kur“ani, as bibla e as dreqi, e bile, as ti, tė mė thotė luftoje apo vrite atė( sulmuesin), por, po pata mundėsi, jo se e luftojė por edhe e vras e rjepi pėr sė gjalli. Kėshtu i kuptoj unė kėto fjali.
  Gjithashtu edhe une.....por kur diskutojme per Islam, kemi parasysh gjithmone Harapet!! A mund te me thuash se ne ēfare territori shtriheshin myslimanet perpara Islamit dhe ne ēfare territori shtrihen tashi??!!
  A e din ti nese ka akoma egjiptiane qe flasin gjuhen e tyre apo berbere ne territoret e meparshme??!!...etj,etj.....
  Jarigas

 8. #88
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin

  Jo, jo, mė ke keqėkuptuar. Nėse dikush studion Kur`anin, duhet studiuar edhe historia e atij populli, nga rrjedhė Kur`ani.
  Kurani thote per vete se eshte fjala e Zotit, pra ajo se si duhet ketuar per te shkuar ne rruge te Zotit. Nuk thote se eshte liber historik. Nuk mund te varesoje Zoti fjalen e tij dhe me te fatin e njerezimit nga njohja e historise se nje populli te caktuar. Per shume arsye nuk mundet. P.sh. sepse historia eshte lende subjektive. Interpretohet nga njerezit ndryshe. Eshte lende kontroverze. Pergenjeshtrohet pjeserisht. Eshte lende jo ekzakte. Permban shpesh gabime, qe gjinden shekuj me vone. Keto gjera i tregon thjesht historia arabe, ku mbi cdo veprim te Muhamedit ka te pakten 10 interpretime, 10 pershkrime te ndryshme. Zoti duhet te kete qene budalla i shkalles se larte po te kete varesuar fjalen e tij, fatin e njerezimit nga nje lemi kaq labile.

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Jo o Sami, e thua kot se kinse behet fjale per vetembrojtje. I dhash argumentet perse nuk behet fjale per vetembrojtje, por per urdherim te dhunes derisa te pushtohet tere bota. Per hegjemonizem islam.
  E po mirė, pra tek ne akoma nuk kam ndėgjuar se njė shqiptar musliman, ka tentuar, tenton t`ia imponoj fenė Islame njė shqiptari krishter apo ateist, me dhunė apo vrasje.
  Nėse ka raste tė tilla, unė, si musliman ( jofanatik) e akuzojė dhe dėnojė kategorikisht.

 10. #90
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  O Chino, nėse dikush mė sulmon dhe tenton apo edhe mė dėbon me dhunė nga shtėpia ime, trualli im, nuk ka nevojė as Zoti, as Kur“ani, as bibla e as dreqi, e bile, as ti, tė mė thotė luftoje apo vrite atė( sulmuesin), por, po pata mundėsi, jo se e luftojė por edhe e vras e rjepi pėr sė gjalli. Kėshtu i kuptoj unė kėto fjali.
  Ti po, por a mund te jete edhe Zoti keso bishe?
  Dyshoj. Keso gjera nuk do kishin pranuar te bejne as shumica e njerezve, e lere me nje Zot. Ky eshte ai demi qe shkakton Islami ne njerez. I binde se Zoti eshte kriminel, gjakatar, perverz, asocial. Dhe i kryejne te gjitha krimet, bishesite, perverzitetet e asocialitetet duke u referuar ne te (ne Zotin). Per te mos patur shume keso njerez, hapen keso tema si kjo. Kur magjypi te meson per Zotin, Zoti del si magjyp. Ndaj meso veten per Zotin, se me mire te bie.

 11. #91
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  E po mirė, pra tek ne akoma nuk kam ndėgjuar se njė shqiptar musliman, ka tentuar, tenton t`ia imponoj fenė Islame njė shqiptari krishter apo ateist, me dhunė apo vrasje.
  Nėse ka raste tė tilla, unė, si musliman ( jofanatik) e akuzojė dhe dėnojė kategorikisht.
  Nuk mund te na mjaftoje qe nuk ka shqiptare te tille. Duhet te merremi me berthamen, me Kuranin. Nese Kurani urdheron keso gjera, s'me mjafton qe shqiptaret nuk bejne keso gjera, sepse neser vje ndonje gabel prej Arabise dhe ju mbyll te gjithe shqiptareve gojen duke u thene "S'keni lidhje ju si duhet te kuptohet Kurani, ecni pas meje se une ju mesoj."

  Kur te kemi arritur nje siguri qe kjo nuk ndodh, kur kemi deklaruar te gjithe shqiptaret se kjo nuk ndodh, dhe kur kemi obliguar te gjithe veten per mbajtjen e desaj deklarate, atehere une jam i qete. Me fjale tjera kur kemi deklaruar se Kushtetuta Shqiptare eshte mbi cdo ligj tjeter ne te kaluaren dhe ne te ardhmen pavaresisht a e quan veten ligj i Zotit, i Gjysemzotit apo kujt tjeter.

 12. #92
  Inxhinier Maska e albani1
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  842
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Kjo eshte aresyeja qe............

  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."

  Sure 2, Fjalia 193: "I luftoni deri sa joshja (ne mosbesim) te kete mbaruar dhe besimi ne Allahun te zoteroje ..."

  Sure 2, Fjalia 216: "Ju eshte urdheruar luftimi, por ju nuk e doni luftimin. Por ndoshta ju nuk e doni nje gje qe eshte e mire per ju dhe ndoshta doni nje gje qe eshte e keqe per ju. Allahu e di, ju nuk e dini."

  Sure 4, Fjalia 74: "Dhe keshtu duhet te luftoje ne rrugen e Allahut ai qe e ka shitur jeten tokesore per Pasjeten. Dhe ai qe lufton per Allahun, pavaresisht a fiton apo vdes, atij i dhurojme shperblim te madh."

  Sure 4, Fjalia 76: "Kush beson, lufton per rrugen e Allahut, dhe kush nuk beson, lufton per Djallin. Luftoni miqte e Djallit. Dhe dijeni aftesite e Djallit ne lufte jane te dobeta."

  Sure 4, Fjalia 84: "Lufto ne rrugen e Allahut; vetem ti te jesh i obliguar per kete; dhe i nxit besimtaret (te luftojne)..."

  Sure 4, Fjalia 89: "Ata deshirojne qe ju te beheni jobesimtare si ata qe jane. Mos merni asnje prej tyre per mik, para se te kthehen ne rruge te Allahut. Dhe nese (pas kthimit ne rruge te Allahut) ju kthejne shpinen, i zini dhe i vritni kudo qe i takoni. ..."

  Sure 4, Fjalia 92: "Nje besimtar nuk guxon te vret nje besimtar, perpos aksidentalisht; dhe ai qe vret nje besimtar aksidentalisht, ai le te liroje nje (besimtar) te burgosur."

  Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"

  Sure 8, Fjalia 12: "... Sigurisht ne zemrat e jobesimtareve, une hedh frike. I goditni ne qafe dhe ju keputni gishterinjte."

  Sure 8, Fjalia 39: "Luftoni kunder tyre deri sa te mos kete me lufte fare dhe cdokush te besoje Allahun.."

  Sure 8, Fjalia 41: "Dini se kur te vidhni (zaptime lufte) nje e peseta i takon Allahut dhe te Deleguarit dhe kusherinjeve te tij.."

  Sure 8, Fjalia 60: "Mobilizoni kunder tyre cdo force dhe arme qe keni qe t'i veni te gjithe ne frike: Armiqte e juaj, armiqte e Allahut dhe ata tjeret qe ju nuk i njihni, por qe i njeh Allahu..."

  Sure 9, Fjalia 5: "Kur te kene mbaruar muajte e shenjte, i vritni paganet (idhujtaret) kudo qe i zini, i rrethoni dhe ju beni kurtha kudo qe mundeni. Por nese tregojne pendim dhe nese i paguajne taksat, i leni te shkojne. E shihni, Allahu eshte i meshirshem."

  Sure 9, Fjalia 111: "Shiko, Allahu ka blere besimtareve jeten dhe pasurine qe keta te kene Parajsen. Ndaj le te luftojne (besimtaret) dhe te vriten dhe te vrasin.. Gezohuni se keni bere nje marreveshje te mire (me Allahun)."

  Sure 9, Fjalite 44 dhe 45, Fjalite 90 - 93: thone qe vetem jobesimtaret lusin per lejese per te mos luftuar, perpos te semureve.

  Sure 9, Fjalia 41: "Merni boten, te lehtet dhe te rendet (ne armatim), luftoni me gjak dhe zjarr ne rruge te Allahut."

  Sure 9, Fjalia 52: "U thuaj: A mos pritni ju (jobesimtaret) qe neve nje dite nuk do te na ndodh nje nga dy gjerat e mira: Vdekja martire ose ngadhenjimi? Ne presim qe Allahu t'ju dergoje (juve jobesimtareve) nje denim, qofte nga Ai vete, qofte nga dora jone. E pritni kete. Edhe ne presim me ju."

  Sure 61, Fjalite 3 dhe 4: "Urrejtje te madhe mbjell tek Allahu, kur ju thuani gjera, te cilat nuk i beni. Dini se Allahu i do vetem ata qe ne rrugen e tij ne renditjen e betejes qendrojne si fortifikata gjigante."

  Sure 4, Fjalia 104: "Mos u lodhni se perndjekuri popullin (e jobesimtareve); nese ju vuani, vuajne edhe ata."

  Sure 47, Fjalia 35: "Mos u dobesoni dhe mos i ftoni ata ne paqe perderisa keni epersi; ..."

  Sure 5, Fjalia 38 (42): "Dhe hajnit apo hajneshes ia keputni duart si shperblim per veprat e tyre. Ky eshte shembull per Allahun, dhe Allahu eshte i fuqishem dhe i mencur."


  Egzistojne sot dhe kane egzistuar perhere kamikaze dhe grupe radikale ekstremiste Islamik
  Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

 13. #93
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,101
  Faleminderit
  54
  146 falenderime nė 126 postime
  Kjo pyetje ishte sa per te shtuar numrin e postimeve, apo pati vertet nje qellim?
  O chino djali..., na rrofsh per neser
  Hajt pra kenaqu me " solitario-n" tende...
  Por kujdes me rregullat...:-)
  “Po kur tė vijė i Biri i njeriut, vallė, a do ta gjejė besimin mbi dhe?”

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Haj medet mos paq pun me budall , shum qart shkruan ne Kuran se kur duhet te luftosh dhe si , ndersa ky prap e qon me at te veten. Hajde edhe njeher ti japim nje shikim , ku eshte sulmi i muslimaneve ne keto vargje te Kuranit :

  - e nėse ju sulmojnė, atėherė sulmoni edhe ju ata

  - pėrveē rastit kur ata ju sulmojnė aty brenda

  - luftoni nė rrugėn e Allahut ndaj atyre qė luftojnė kundėr jush, por mos e kaloni kufirin, se Allahu nuk i do ata qė e kalojnė kufirin.

  - Vallė, a nuk do tė luftoni kundėr atyre qė e kanė shkelur besėlidhjen, janė pėrpjekur ta dėbojnė tė Dėrguarin dhe kanė filluar tė parėt t’ju sulmojnė?!

  - luftoni tė gjithė kundėr idhujtarėve, ashtu si luftojnė ata tė gjithė kundėr jush.

  - luftoni tė gjithė idhujtarėt pa dallim, siē ju luftojnė ata juve pa dallim

  - Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).

  - Por, nė qoftė se ata heqin dorė nga lufta kundėr jush, atėherė s’ka armiqėsi, pėrveēse kundėr keqbėrėsve.

  - Nė qoftė se ata tėrhiqen prej jush, nuk hyjnė nė luftė kundėr jush dhe ju ofrojnė paqe, atėherė pėr ju Allahu nuk lė shteg qė tė luftoni kundėr tyre.

  - E nė qoftė se ndalen (nga propaganda dhe lufta), atėherė lėreni armiqėsinė, pėrveē atyre qė janė zullumqarė.  Tani pjes e dyte diskutimit esht hamendja e disave se a mundet Zoti te urdheroj ne luft, perfshi ktu edhe chinon i cili ka then se eshte ne prag te katolicizimit te tij, dmth. e njef Biblen dhe katolicizmin, tani pasi qe habitet me lejimit e luftes ne Kuran nga ana e Zotit ateher un e pyes , cka mendon ai per Zotin e Bibles ( pasi qe ne ket menyr e ka merak me i ndajt gjerat: Zoti i Kuranit , Zoti i Bibles...) , Zotin e dhjates se vjeter , i cili jo vetem qe e lejonte luften por sic thuhet aty ndihmonte ne ato luftra:

  13Dhe Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

  14"Ēoje atė blasfemues jashtė kampit; tė gjithė ata qė e kanė dėgjuar tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e tij dhe gjithė asambleja ta vrasė me gurė.

  16Dhe kushdo qė e shan emrin e Zotit do tė dėnohet me vdekje; tėrė asambleja do ta vrasė me gurė. I huaj apo i lindur nė vend, ai qė blasfemon emrin e Zotit do tė dėnohet me vdekje.

  ...

  13

  Nė qoftė se dikush ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė ashtu si ato qė bėhen me njė grua, qė tė dy kanė kryer njė degjenerim tė neveritshėm, do tė dėnohen pa tjetėr me vdekje; gjaku i tyre do tė bjerė mbi ta.

  ...

  1
  Bekuar qoftė Zoti, kėshtjella ime, qė i mėson duart e mia pėr luftė dhe gishtėrinjtė e mi pėr betejė.

  ...

  6Vritni deri nė shfarosje pleq, tė rinj, virgjiresha, fėmijė dhe gra, por mos u afroni asnjerit mbi tė cilin ėshtė shenja; filloni nga shenjtėrorja ime". Kėshtu ata filluan me pleqtė qė ishin para tempullit.

  7Pastaj u tha atyre: "Ndotni tempullin dhe mbushni oborret me tė vrarė. Dilni!". Atėherė ata dolėn dhe bėnė kėrdinė nė qytet.

  8Ndėrsa ata po bėnin kėrdi dhe unė kisha mbetur vetėm, rashė me fytyrė dhe bėrtita, duke thėnė: "Oh, Zot, Zot, a do ta shkatėrrosh ti tėrė mbetjen e Izraelit, duke e zbrazur tėrbimin tėnd mbi Jeruzalemin?".

  9Ai m`u pėrgjigj: "Paudhėsia e shtėpisė sė Izraelit dhe asaj tė Judės ėshtė jashtėzakonisht e madhe; vendi ėshtė plot gjak dhe qyteti plot me korrupsion. Nė fakt thonė: "Zoti e ka braktisur vendin, Zoti nuk shikon".

  10Prandaj edhe syrit tim nuk do t`i vijė keq dhe nuk do tė kem aspak mėshirė, por do tė bėj qė t`u bjerė mbi kokė sjellja e tyre".

  ___

  Un besoj se Zoti krijoi njeriun dhe besoj se Ai nuk lindi me lindjen e Islamit (Kuranit) dhe se ka pasur edhe te Derguar tjer te Zotit , qe kan shpallur mesime pak te ndryshme nga mesimet qe ju shpallen muslimaneve.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e Ndoshta
  Anėtarėsuar
  31-10-2010
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Medemek Allahu nuk i dashka harapet qe filluan luften kunder Izraelit??!!!
  Ne fakt, Allahu ka marre anen e ēifuteve dhe ua ka luajtur fene harapeve....krejt per faj te Muhamedit...

  Jargias pik spari tkshilloj qe te lexosh historin dhe ngjarjen qe ka ndodh ne ate koh,e tani ne debatojm.
  Mos fol aq sa din,degjo lexo meso tani eja ketu debato ose shkurt si thot populli : Mos i rras hunet atu ku nuk te takon.

  Se u bere hor, nuk je duke nderlidhur asgje krejt e ke perzi,pershtatju temes

  Ketu flitet per Mekken dhe kohen e Muhamedit s.a.w.s e nuk flitet per israelin ,por mushrikt e mekes,e mos tkem keqkuptime dhe devijime !
  Tu kisha lut shum ne kete moment per ty heshtja esht me mire se berdhogu qe del prej gojes tende qe je duke shkarravitur e sje ka din qa je tu fol.

  met mira

 16. #96
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  O chino djali..., na rrofsh per neser
  Hajt pra kenaqu me " solitario-n" tende...
  Por kujdes me rregullat...:-)
  E po, kur me akuzon ne ate menyre, me ben qe te sqarohem.
  Flm, te njejten ta uroj dhe ty.
  Mos ta ndien ty se sa per ka ana intelektuale, tere islamin e shti ne xhep. Besen po ta jap.

 17. #97
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Shum te shpejt ne perjashtimin e Gj.Fishtes , ju lumt.
  E pe se si ofendonte e kercenonte i pari apo jo?
  Nuk te le Kurani te besh kete gje. Per krime ndaj jobesimtareve Kurani thone nuk ka nevoje per "justifikim".

  Po ky qe sesht ndal duke shajt prej kur esht regjistru ne ket forum , cka bohet puna ?
  Meso njehere cfare eshte sharja se nuk je femi. Kur une refuzoj fene, kritikoj fene, thumboj ikonat e saj, e keso gjera, nuk ofendoj aske. Ofendimi ka te bej me nderin personal. Nderi yt persoan as nuk preket kur une flas ashtu per fene. Sepse as nuk je i biri i fese, e as i biri i Muhamedit e as, e as.

  Nese ai u perjashtua per sharje , ateher pse i falet ketij ?
  Sepse ndryshe secili mund te ofendoj ke do dhe ta vej ate para kesaj situate:

  1. Ose te mos ktheje ofendimin,
  2. Ose te ktheje ofendimin dhe te perjashtohet.

  Rasti nen 1 do ishte kerkese qe nuk mund t'i behet askujt. Askush nuk pranon t'i shkelet nderi personal per te marre pjese ne forum. Rasti nen 2 do ishte poashtu absurd. Sepse ofendimi mrapa eshte gje e kuptueshme. Legale. Nga nje sjellje legale nuk mund te sanksionohet (me perjashtim nga forumi) dikush. Per kete arsye duhet te ekzistoje variacioni i trete:

  3. Kush ofendon mrapa, vepron legalisht.

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Ndoshta
  Anėtarėsuar
  31-10-2010
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Hajt pra ti i dijshem, pergjigju pyetjes sime!!!
  [/B]Or ti hoxhe, njeriu flet per ate qe din dhe jo per ate qe s'din!!! Keshtu te meson Kurani ty, a??!! E pastaj, kush je ti qe na tregon se ku duhet te fusim hundet??!! A ia tregove turkut kur te perdhosi ne fare e fis??!!
  Krejt e kam perzi??!! Pse nuk e pranon qe s'je ne gjendje te kuptosh??!!
  Ketu, hoxhe, po flitet per dhunen qe perhapet nepermjet Kuranit!!
  Deshmi e sulmit qe myslimanet i kane bere botes, eshte territori i gjithe gadishullit arabik dhe i Afrikes veriore!!
  Hajt ma mbyll pak gojem me logjiken tende superracionale!!! ....hoxhe me zile...


  Shkruhet "me t'mira", oj kokerr analfabeti.....

  Ti je duke folur per ata qe zdin se qetu esht problemi sepse ti nuk je duke ju pergjigjur temes .
  Ketu qendron problemi.

  Jo turku nuk tperdhosi far e fis se turku nuk ta mori asnje prej tokes tende, me duket qe te perdhosen fqinjt.

  Mduket se je shum gabim,se me shum sulmojn bota,Arabin dhe vendet Islame se Gadishulli Arabik,pom vjen shum keq,un nuk shof qe Afganistani e Iraku qe ka shku te pushtoj tokat Te huaja,Amerik,Europ Ose Azi por NATOJA esht ka sulmon atje.

  E Pjes e Sures qe thot " 2:190. Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn) " Ketu esht ne Kohen e Muhamedit A.S

  Dhe kjo te takon edhe tasht " Nese te sulmohet ty a te rrish me duar kryq qe te sulmojn a po do jav kthesh ne te njejten menyre ?

  "2:190. Dhe Luftoni Rrugen Allahut kunder atyre qe ju sulmojn...

  Ketu quan te fajshem qe te lufton kunder atyre qe ju sulmojn,A jeni normal ju edhe qe te mbrohet Muslimani nuk ben qe te sulmoj,sepse nuk ka te drejt ngase esht Musliman.

  Ju qysh koh me pare e keni mbyll gojn sepse nuk keni se cfar te thoni ju qfar thoni jan te kota,gjera qe shihen ashiqare qe nuk ka te bej fare me Islamin ose Kuranin
  Ju jeni duke i perzier gjerat dhe duke then te Kunderten at qe pasqyron dhe qfar Udhzon Islami.

  Te gjith e dim se Amerika,Europa NAtoja Krejt Bota esht kunder Islamit gjithcka cka behet behet kunder Islamit,edhe ju jeni pjes e ketyre qe ceka me lart...

 19. #99
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,392
  Faleminderit
  392
  246 falenderime nė 210 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ndoshta Lexo Postimin
  Ti je duke folur per ata qe zdin se qetu esht problemi sepse ti nuk je duke ju pergjigjur temes .
  Ketu qendron problemi.
  Tema flet per dhunen qe rrezaton Kurani, apo jo?!!
  Jo turku nuk tperdhosi far e fis se turku nuk ta mori asnje prej tokes tende, me duket qe te perdhosen fqinjt.
  Pse, ēfare prisje ti, qe ta ēonte Ballkanin ne Anadoll turku...ahahahhah...sa gjoja zgjut!!!
  Sipas teje, mendjendritur, kur te marr me force djemte e ti bej ushtaret e mij, ti ve emra turqish apo harapesh, t'ia nderroj fene dhe besen, ti mesoj se si te luftojne kunder familjes se tyre, nuk eshte "perdhosje" e fares dhe fisit??!! A nuk ishte kjo,ēka benin turko-harapet osmanllinj??!!
  Po te sulmosh nje popull te tere ne emer te Allahut dhe Kuranit,nuk ka lidhje me temen??!!
  Mduket se je shum gabim,se me shum sulmojn bota,Arabin dhe vendet Islame se Gadishulli Arabik,pom vjen shum keq,un nuk shof qe Afganistani e Iraku qe ka shku te pushtoj tokat Te huaja,Amerik,Europ Ose Azi por NATOJA esht ka sulmon atje.
  Ti nuk shef me larg se sa te kane mesuar harapet!!
  Pse nuk i pergjigjesh pyetjes sime: Ku shtriheshin harapet perpara Muhamedit dhe ku shtrihen sot????
  Per sa i perket 500 vjeteve roberi pastaj, ēfare thote historia jote: "ishin Shqiptaret qe sulmuan myslimant turq apo ndodhi e kunderta"????
  E Pjes e Sures qe thot " 2:190. Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn) " Ketu esht ne Kohen e Muhamedit A.S
  Pra Gjergji luftoi ne rruge te Allahut, kur i shkoi ne teh te shpates zullumqaret myslimane turq??!! Pergjigju!!!
  Dhe kjo te takon edhe tasht " Nese te sulmohet ty a te rrish me duar kryq qe te sulmojn a po do jav kthesh ne te njejten menyre ?
  Sill shembuj e prova qe po ndodh e kunderta!!!
  "2:190. Dhe Luftoni Rrugen Allahut kunder atyre qe ju sulmojn...

  Ketu quan te fajshem qe te lufton kunder atyre qe ju sulmojn,A jeni normal ju edhe qe te mbrohet Muslimani nuk ben qe te sulmoj,sepse nuk ka te drejt ngase esht Musliman.
  Ne teori, komunizmi eshte ideologjia me mrekullueshme e perpunuar ndonjehere nga mendja njerezore....ne praktike, eshte krejy ndryshe....!
  E njejta gje vlen edhe per myslimanet!!
  Ju qysh koh me pare e keni mbyll gojn sepse nuk keni se cfar te thoni ju qfar thoni jan te kota,gjera qe shihen ashiqare qe nuk ka te bej fare me Islamin ose Kuranin
  Ju jeni duke i perzier gjerat dhe duke then te Kunderten at qe pasqyron dhe qfar Udhzon Islami.
  Ku e kam bere kete??!! Sill prova, genjeshtar!!!
  Te gjith e dim se Amerika,Europa NAtoja Krejt Bota esht kunder Islamit gjithcka cka behet behet kunder Islamit,edhe ju jeni pjes e ketyre qe ceka me lart...
  Mua me rezulton e kunderta: "eshte Islami i cili qe prej 14 shekujsh sulmon gjithe boten"!!! Perndryshe, sill probe dhe fakte!!

  P.S. Me kane fshire disa postime, mendoj per arsye se te kam quajtur "turqeli"!! A mund te me tregoje modi qe i ka fshire se si mund te quhet nej person qe perbuz para-ardhesit e mij shqiptare duke i quajtur njerez te eger e duke levduar ne te njejten kohe pushtuesit turq??!!
  Jarigas

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e dijetari
  Anėtarėsuar
  30-03-2009
  Postime
  1,251
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Xhepi i .....?

  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  E po, kur me akuzon ne ate menyre, me ben qe te sqarohem.
  Flm, te njejten ta uroj dhe ty.
  Mos ta ndien ty se sa per ka ana intelektuale, tere islamin e shti ne xhep. Besen po ta jap.

  Un e kam kuptue intelektualitetin tende chio i...,islamin per ta shti ne gjep do te duheshin shekuj vetem me kuptue rrendesin e abdesit[ te rreferohem ty],gje qe intualelegeni i chios nuk e acepton as tani as kurre,esht rrealitet,ti ke aftesi apo ke tregue aftesi vetem ne nje gje ,qe me pelqen se si e arrine ate gje,nuk edi aka nevoj me te pyet...por jo nuk po te pyes se edi pergjegjen tende apo pergjegjet tuaja.

  Me shekuj jo besimtaret kan tentua qe ta shvlersojn drejtesin dhe fuqine e pakontestueshem te Kuranit .por gjdoher kan ngelur te mahnitur me pastertin meshiren qe Kurani ka pasur per te gjith njerzin e botes po ashtu edhe per ty qe ke mundesin ter islamin ta futesh ne nje xhep...mos dije ,hiqi krijohet prej hiqit dhe kalbet ne harres te hiqit,dhe hiqgjeja si je ti kalon ne analet e antikombit kalon ne vlerat e hiqeve te shekujve qe ne gjdo menyre kan qen inicijatoret e qregullimeve kombetare per te na zhduk si kombe ,po po ,te porositure nga qarqe anti shqiptare e kombetare , por chio ,shqiptaret e fes tjeter nga feja ime islame shqiptare trajtohet si anetare i sofres se shtepis apo vatres sime ,po te isha fanatik si je ti ,un nuk do te shkruaj as nje gje per At fishten , Bogdanin,Lasgush poradecin,Thimi mitkon etjer,por do beja sikur qe ben ti me injorimin total te nje shumice shqiptare me fe islame ,kujdese kujdese se nuk egziston fuqi ne tok qe do te na ndroj orjentimin dhe te qenurit shqiptare me fe islame , pra eshte e kote hiqat te bejn nje gje qe stuhit shekullore nuk kane arrite te bejn lol.
  [COLOR="Blue"][/COLO

  Duart e plakes, jan duar te arta.

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •