Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Prezantohet projekti i autostrads Prishtin-Shkup
  Prezantohet projekti i autostrads Prishtin-Shkup

  Ministri n largim i Transportit, Fatmir Limaj gjat prezantimit t projektit Autostrada Prishtin-Shkup theksoi se ky projekt do t ndrtohet n nj trase trsisht t re, me gjatsi prej 55 kilometrash....
  Postuar: 12:10:46 / 25.11.2010
  Limaj bri t ditur se autostrada do ti kt dy seksione, at verior dhe jugor. Ai tha se prve autostrads, e cila do ta lidh Kosovn me Maqedonin, ajo do ta lidh edhe Maqedonin me Bullgarin edhe Turqin. Autostrada do t ket tri tunele, ndrsa m i gjati do t jet ai i Kaanikut, me 2,2 kilometra. Pr mnyrn e financimit t ksaj autostrade, Limaj tha se do ti jepet prparsi partneritetit publiko-privat. Ai po ashtu theksoi se autostrada do t ket katr ura, dhe se shpejtsia maksimale e saj do t jet 120 kilometra n or. Projektin e ksaj autostrade e ka prgatitur kompania franceze Egis BCEOM Internationale.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Prezantohet projekti pr autostradn Prishtin-Shkup
  Nga Express m 25 nntor 2010 n ora 14:44
  Ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, me rastin e pranimit t projektit t detajuar final t autostrads Prishtin-Shkup, nga kompania e njohur franceze Egis BCEOM Internationale, e ka vlersuar si projekt shum t rndsishm, q do t lidh Kosovn me shum shtetet e rajonit.

  Projektin e ksaj autostrade e ka prgatitur kompania franceze Egis BCEOM Internationale, ndrsa autostrada do t jet e gjat 55 kilometra, ndrsa ndrtimi i saj planifikohet t bhet prmes partneritetit publiko-privat.

  Me kt rast ministri Limaj ka thn se realizimi i ndrtimit t autostrads Prishtin-Shkup sht planifikuar me standarde m t larta ndrkombtare, duke shtuar se nga projekt do t hapet mundsia dhe dera pr t tu orientuar drejt fillimit t ndrtimit t ktij korridori strategjik pr vendin ton.

  Projekti i autostrads Prishtin-Shkup prfundimisht Kosovn e lidh jo vetm me vendin fqinj, Maqedonin, por krijon hapsir dhe korridorin e qndrueshm dhe prjetsisht t shfrytzueshm edhe pr Maqedonin edhe pr Bullgarin dhe pr Turqin edhe pr lindjen e largt, ka theksuar Limaj.

  Gjatsia e autostrads sht e 55 kilometra, ndrsa sht e ndar n dy seksione. Seksioni verior q fillon nga veriu i Lipjanit deri n Kaanik, me nj distanc prej 42 kilometra. Seksioni jugor nga Kaaniku deri n kufi me nj distanc prej 13 kilometra. Ndarja e projektit n dy seksione lejon kryerjen e ndrtimit n disa faza.

  Ministri Limaj ka thn se prioriteti i qeveris sht q t shkohet deri n Kaanik, ndrsa pjesa e dyt duhet t vlersohet dhe shikohet kur jan kushtet dhe mundsit e nevojshme t bhet.

  Ai ka shtuar se kjo autostrad do t ket lidhje edhe me autostradn tjetr t Prishtin-Durrs.

  Ai ka shtuar se pr realizimin e ktij projekti, prparsi ka partneriteti publiko-privat dhe analizat tregojn q kjo rrug ka fizibilitet dhe ka interes t shkohet drejt nj sistemi t till.

  Ky sht projekt dhe mbetet q ky projekt t gjer nesr, t jet nj nga prioritet pr t realizuar dhe nj nga mundsit pr tu realizuar, sht projekti prmes partneritetit publiko-privat, sepse e thash sot n Kosov n kt rrug kalojn 17 deri n 18 mij automjete n dit. Dhe interesi i nj kompanie private pr t marr n menaxhim sht jashtzakonisht i madh, ka thn ai.

  Nga ana tjetr drejtori i kompanis q ka br kt projekt, Gilles Pequeux ka thn se ky projekt sht shum i rndsishm dhe shtyll kryesore e pr zhvillimin ekonomik.

  Ne jemi ne mesin e kompanive m t mira pr infrastruktur n bot dhe kemi ndrtuar nj pjes t madhe t autostradave n Franc. Ne jemi t knaqur q jemi prfshir n kt projekt, sepse ky projekt ka qasje n rrjetet evropiane, dhe trafiku sht shum i rndsishm dhe ky rrjet sht nj shtyll kryesore ekonomike pr vendin dhe rajonin, ka thn ai.

  I gjith projekti kalon n nj trase krejtsisht t re, duke ruajtur trasen ekzistuese, duke i krijuar mundsi alternative qytetarve t Kosovs.

  N pjesn veriore standardet jan pr nj shpejtsi 120 km/h. sht projektuar rruge me dy korsi me nga 3.75 metra secila, brezi i gjelbr 4 metra, shiriti ndihms 3 metra, ndrsa gjersia e prgjithshme e trases s autostrads do t jet 28 metra.

  Seksioni verior do t ket 33 mbi kalime dhe nnkalime, t cilt do tu mundsojn banorve t lvizin normalisht. Do t ket nj kalim hekurudhor, po ashtu do t ket 4 ura mbi lum dhe 34 struktura hidrologjike n kt seksion.

  Seksioni jugor do t ket dy viadukte t mdha, 7 viadukte t tjera m t vogla, 8 mbikalime dhe nnkalime. N kt seksion kufizimet topografike kushtzojn uljet e shpejtsis n 100 km/h.

  Autostrada do t ket tri tunele, ndrsa m i gjati do t jet ai i Kaanikut, me 2,2 km, ndrsa tuneli i Lacit 0.9 km dhe tuneli i Kashanit do t jet 200 metra. /kosovapress
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,246
  Faleminderit
  54
  44 falenderime n 43 postime
  U lumte te gjithe atyre qe e kane nxitur hartimin e ketij projekti!

  Sot per sot ajo eshte rruga me qarkullimin me te dendur ne Kosove dhe ndoshta ajo duhej te ishte financuar me heret. Po me mire vone se kurre!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  896
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Pr mnyrn e financimit t ksaj autostrade, Limaj tha se do ti jepet prparsi partneritetit publiko-privat.
  Per nje cast me ndali zemra, thashe se do e jepnin me koncesion fare...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2009
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Koha eshte e modernizimit te te gjitha rrugev dhe rrugicave nuk eshte koha ma te shkohet me buje dhe magar ne europ siq po pretendojen disa individe dhe parti,,,po mendojen se paret e bugjetit te kosoves ti hajen lemoshe ndihma sociale ,,po shteti ashtu nuk zhvillohet as nuk ecen para ,po vetem me keto investime,,po fatkeqsishte do po deshirojen ta kthejen kosven atu ku ishte para \ viteve ,,po kurr ma kurr

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2009
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zoti Basha Lexo Postimin
  Per nje cast me ndali zemra, thashe se do e jepnin me koncesion fare...
  po kjo ty edhe mundet me te ndodhe se jeni i mesuare ne nje qeverisje te kohes se komunizmit dhe te kaluar,,dhe nuk deshiron qe ta shifesh kosoven duke ecurr rruges se mbar po ke qefe ti kthehet rruges se komunizmit

 7. #7
  MiLaNisT Maska e sLimShady
  Antarsuar
  22-04-2004
  Vendndodhja
  Shif ka mrapa m'ke
  Mosha
  32
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Fatmi Lima edhe inxhinier jo vetem minister
  M&M

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  896
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga deqani2009 Lexo Postimin
  po kjo ty edhe mundet me te ndodhe se jeni i mesuare ne nje qeverisje te kohes se komunizmit dhe te kaluar,,dhe nuk deshiron qe ta shifesh kosoven duke ecurr rruges se mbar po ke qefe ti kthehet rruges se komunizmit
  E kisha nga ana pozitive. DUA ta japin me koncesion. Eh, cna gjeti...

 9. #9
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Antarsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  758
  Faleminderit
  36
  3 falenderime n 3 postime
  po ma mir von se kurr.
  po keto rrug mor burra qe po shtrohen sot , u kan dasht qysh moti mi shtru e mos mu mirr me keto pun mo, po qka ti bojsh Ex qeverit ato ishin permbindsha te kosoves ato punojshin vetem kunder kosoves, asgje nuk punojshin por vetem qe e futshin vendin ne humner .
  por faliminderimi i takon zotit qe ja kthjelloi njiher mendjen popullit dhe votuan ket qeveri tani qe e kem dhe kjo qeveri po punon nat e dit per te miren e ketij populli , sic po shihet kjo qeveri do ti jep pak drit kesaj kosove te shkret qe deri dje nuk kishte as rrym e as rrug , nuk ishte as shtet , e sot duke i faliminderu ket qeveri , sot kemi shtetin , kemi rrym , kemi rrug te cilsis evropiane ,kemi shkolla universitete, dhe me ket qeveri do te jem te barabart me qdo shtet evropian .
  Rroft Qeveria Thaqi ,posht komunizmi , perpara ministra , se ska kush qe ju ndalon , Zoti eshte me ju .

 10. #10
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  29
  Postime
  3,791
  Faleminderit
  141
  105 falenderime n 90 postime
  Urime pra per prezantimin e projektit.Uroj qe te nisin sa me shpejte punimet.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,188
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime
  Projektin e kesaj rruge e ka bere kompania franceze "Egis BCEOM Internacionale" e cila sipas te gjitha gjasave edhe do ta ndertoi me koncesion.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e tullumi
  Antarsuar
  26-09-2007
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shum mir .Por se dij a do ta ndertoj mbi rrugicen QMI-Prishtin apo do te vazhdoj me rrugic deri ne Bllac.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •