Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 173 prej 173
  1. #161
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Sedi qka diskutoni per kete Tradite kur 500 vjete turku ka sundu te ne, e ne sekemi mare kete tradite?

  2. #162
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Te ne nuk ndodh, por per keto sektet e reja, qe thirren ne emer te muslimaneve shqiptare, eshte gjeja me normale e mundshme. Mos e identifikoni ju veten me ta, se ata vec ne Arabi e kane vendin. Po ka faj shteti ketu.
    Po normal ,pse done te thuash se ne Kosove kane filluar ti praktikojne ketu martesa a,se njohe bajagu shume fetare te devotshem,si femra e mashkujt dhe beso qe shpesh u bej pyetje,nuk kame hase te degjoje nga ta nje gje te shpifur martesa me vajze te agjes ,apo tjeter apo ndoshta po e mbajkan fshehur...

  3. #163
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Nete Lexo Postimin
    Po normal ,pse done te thuash se ne Kosove kane filluar ti praktikojne ketu martesa a,se njohe bajagu shume fetare te devotshem,si femra e mashkujt dhe beso qe shpesh u bej pyetje,nuk kame hase te degjoje nga ta nje gje te shpifur martesa me vajze te agjes ,apo tjeter apo ndoshta po e mbajkan fshehur...
    N'Kosove nuk e praktikojne se ne jemi shqiptare dhe nuk e lejon tradita jone shqiptare. 400-500 breza nuk e lejon kanuni yne perzierjen e ai eshte shpirti i shqiptarit, pavaresisht fese. Te jesh musliman s'do te thote te jesh arab. Duhet te gjykohet ai rasti ne Shqiperi, e jo te arsyetohet sic mundohen disa vetem per shkak te fese se perbashket, se ajo nuk eshte dukuri e shqiptareve muslimane.

  4. #164
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ..........feja Islame e ndalon vetem martesen me brezin e pare (nenen, baben, motren, tezen, hallen etj..), ceshtjet tjera i rregullon ligji.....martesa me vajzen e axhes eshte praktikuar ne cdo kulture dhe kohe, qofte per shkaqe dashurie, shkaqe ekonomike, shkaqe trashigimie etj...

    tung
    Me pak fjale ti je kundra marteses me brezin e dyte apo je pro ?
    Sepse ja cilat jane martesat e ndaluara ne Islam

    MARTESAT E NDALUARA NE ISLAM


    1. NDALESAT E PËRGJITHSHME


    a. NGA AFËRSIA E GJAKUT:


    • Nëna, Nëna e Nënës, Nëna e Babës
    • Vajza, Vajza e Djalit, Vajza e Vajzës
    • Motra, Motra prej Nënës, Motra prej Babës
    • Vajza e Vëllait, Vajza e Vëllait prej Babës, Vajza e Vëllait prej Nënës
    • Vajza e Motrës, Vajza e Motrës prej Nënës, Vajza e Motrës prej Babës
    • Halla, Halla e Nënës, Halla e Babës
    • Tezja, Tezja e Nënës, Tezja e Babës.


    b. NGA MIQËSIA

    • Gruaja e Babës
    • Gruaja e Djalit
    • Nëna e Gruas (Ndalesa e tyre vjen në Konsiderim posa të bëhet Kurora me të)
    • Vajza e Gruas (pasi të ketë pasur diqka me Nënën e saj)



    c. NGA QUMËSHTI

    • Nëna nga Qumështi, Nëna e Nënës, Nëna e Babës
    • Motra nga Qumështi
    • Vajza e Vëllait nga Qumështi
    • Vajza e Motrës nga Qumështi
    • Halla nga Qumështi
    • Tezja nga Qumështi
    • Vajza nga Qumështi (që ka pi Qumësht nga Gruaja juaj)


    2. NDALESAT E PËRKOHSHME

    • Bashkimi i dy Motrave në një Kurorë
    • Bashkimi i Gruas me Hallën e saj, i Gruas me Tezen e saj (në një Kurorë)
    • Martesa me më shumë se katër Gra (në një Kurorë)
    • Martesa me Paganen ( Idhujtaren)
    • Gruaja e martuar
    • Gruaja, derisa është në Idet
    • Gruaja e lëshuar mbi 3- herë -radhas.



    E njëjta gjë vlen edhe për Femrat sa u përket Martesës me Meshkujt, p.sh. Femrës i ndalohet të martohet me Babin, Gjyshin, Djalin e Djalit etj…



    Tani ; nese ju jeni kundra martesave me vajzat e xhaxhait etj, keni vepruar kundra fjales se Allahut, nese jeni dakord, keni vepruar kundra tradites shqiptare dhe njerzore
    Ndryshuar për herë të fundit nga EuroStar1 : 17-01-2011 më 12:55
    Revolution 1848

  5. #165
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga anita340 Lexo Postimin
    Hapesi i temes ka kerkuar te diskutojme ne lidhje me ceshtjen e jo te fyejme. Rastet kur djali marton vajzen e axhes nuk kane te bejne fare me fe mendoj une. E bejne edhe te krishteret gjermanet psh ndonese jo shpesh. e bejen edhe spanjollet a bejne francezet. E benin madje edhe familjet mbreterore keshtuqe kujdes kur jep vleresime paushall. Derisa une ste fyej do te duhej qe as ti te mos me fyeje apo jo. Sepse me sa di une krishterimi ndalon fyerjet.
    Mund te thuash se nuk i zbuloi Islami, por nuk mund te thuash se nuk kane te bejne me fe. Sepse martesat ne fjale lejohen ne Kuran. Ne ate fjaline qe t'u tregua.

  6. #166
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    do ju lutesha moderatoreve ta mbyllin temen..martesa me vajzen e axhes nuk eshte zakon shqipptar..nuk eshte edhe zakon islamik..ky eshte zakon i vendeve dhe kulturave me te cilat nuk identifikohen shqiptaret apo islami..

    nuk ja vlen te diskutohet me...
    Si ore nuk qenka zakon Islamik ? Po i lexon ajetet qe te kam sjelle dhe a po i degjon qe edhe keto muslimanet thone qe Islami eshte nje ne tere boten...Nese Islami eshte nje dhe rregullat duhen ndjekur, ky Islam i lejon keto martesa dhe muslimanet shqiptar e kan per detyre ti zbatojn urdheresat e Allahut.
    Revolution 1848

  7. #167
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Fakti qe muslimanet cmenden kur ju tregon se Kurani lejon martesen me vajze te axhes, tregon se grindemi kot. Nuk ka shqiptar qe nuk e sheh kete gje si perverzitet. Nuk ka shqiptar musliman.

  8. #168
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga amra27 Lexo Postimin
    shiqo ti jarigas nuk me intereson ti dhe te tjeret cfar do thoni dhe cfar do llomotitni si eshte islami
    A te intereson cfare shkruan ne Kuran atehere?
    Ja ku te eshte dhene fjalia e Kuranit qe tregon se Allahu meson pislleqe.

    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Nese ti ndihesh e fyer nga fjala e Zotit tend , ky eshte problemi yt. Une thjesht solla fjalen e Zotit te besimtareve dhe i pari qe ka zbatuar porosin e Zotit ka qene profeti Muhamed...

    Ja edhe shkrimi ne fjale qe po ta servir te fresket nga kurani

    33:50. O ti Pejgamber, Ne t'i kemi lejuar gratë, të cilave u ke dhënë shpërblimin e kurorës, dhe ato që me ndihmën e All-llahut hynë në posedimin tënd (robëreshat e luftës) dhe bijat e axhës tënd, bijat e hallave tua, bijat e dajës tënd, bijat e tezeve tua (të janë lejuar, pos grave me niqah dhe të afërtat), të cilat kanë migruar (kanë bërë hixhret) si ti, dhe një grua besimtare nëse ajo ia falë veten Pejgamberit dhe nëse Pejgamberi dëshiron të martohet me të (një martesë e tillë pa shpërblim të niqahut) duke qenë kjo (rast) vetëm për ty e jo edhe për besimtarët. Ne e dimë se ç'u kemi bërë atyre obligim rreth grave të tyre dhe rreth atyre që i kanë në pronësinë e vet, ashtu që ti të mos keshë vështirësi, e All-llahu është që falë shumë, është mëshirues.

  9. #169
    Përkthyes i Anglishtes Maska e Viti5
    Anëtarësuar
    19-04-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë, Republika e Shqipërisë
    Postime
    15
    Martesa me vajzen e axhes dmth amorilitet i llojit te vet.Po, anuk ka vjaz ate tjera pak me larg, a?
    XHIKNA Company LMT

  10. #170
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Me pak fjale ti je kundra marteses me brezin e dyte apo je pro ?
    Sepse ja cilat jane martesat e ndaluara ne Islam

    MARTESAT E NDALUARA NE ISLAM


    1. NDALESAT E PËRGJITHSHME


    a. NGA AFËRSIA E GJAKUT:


    • Nëna, Nëna e Nënës, Nëna e Babës
    • Vajza, Vajza e Djalit, Vajza e Vajzës
    • Motra, Motra prej Nënës, Motra prej Babës
    • Vajza e Vëllait, Vajza e Vëllait prej Babës, Vajza e Vëllait prej Nënës
    • Vajza e Motrës, Vajza e Motrës prej Nënës, Vajza e Motrës prej Babës
    • Halla, Halla e Nënës, Halla e Babës
    • Tezja, Tezja e Nënës, Tezja e Babës.


    b. NGA MIQËSIA

    • Gruaja e Babës
    • Gruaja e Djalit
    • Nëna e Gruas (Ndalesa e tyre vjen në Konsiderim posa të bëhet Kurora me të)
    • Vajza e Gruas (pasi të ketë pasur diqka me Nënën e saj)



    c. NGA QUMËSHTI

    • Nëna nga Qumështi, Nëna e Nënës, Nëna e Babës
    • Motra nga Qumështi
    • Vajza e Vëllait nga Qumështi
    • Vajza e Motrës nga Qumështi
    • Halla nga Qumështi
    • Tezja nga Qumështi
    • Vajza nga Qumështi (që ka pi Qumësht nga Gruaja juaj)


    2. NDALESAT E PËRKOHSHME

    • Bashkimi i dy Motrave në një Kurorë
    • Bashkimi i Gruas me Hallën e saj, i Gruas me Tezen e saj (në një Kurorë)
    • Martesa me më shumë se katër Gra (në një Kurorë)
    • Martesa me Paganen ( Idhujtaren)
    • Gruaja e martuar
    • Gruaja, derisa është në Idet
    • Gruaja e lëshuar mbi 3- herë -radhas.



    E njëjta gjë vlen edhe për Femrat sa u përket Martesës me Meshkujt, p.sh. Femrës i ndalohet të martohet me Babin, Gjyshin, Djalin e Djalit etj…



    Tani ; nese ju jeni kundra martesave me vajzat e xhaxhait etj, keni vepruar kundra fjales se Allahut, nese jeni dakord, keni vepruar kundra tradites shqiptare dhe njerzore

    ........bukur, citim i Al Karadavit...........

    Une kurre nuk jam kunder fjales Allahut, as kunder tradites Shqiptare.
    Martesa eshte baza e shoqerise, baza e ekzistences..........nga kjo barre e rrende, qe mban ki elemnt i shoqerise, duhet te jete deri ne maksimum fleksibel, qe te siguroj ne menyre te "patjetersueshme" ardhmerine e shoqerise...........perkundrazi, islami me kete fleksibilitet deshmon karakterin univerzal per kohen......

    Tradita shqiptare eshte deshmi e qyteterimit te gjate qe kemi. Per te rregulluar martesen ne kete shkalle (me se paku brezi i shtate) nje populli i nevojitet thjesht eksperience (per te mesuar nga gabitemt, defektet).........martesa ne fakt nderlidh marredhenjet farefisnore dhe eshte edhe "arme" shume e forte politike.......populli yne kete "arme" e ka leshaur, qe do me thene se ne aspektin social ka qene i avanacuar dhe ka dijtur me i "barazuar" pasojat e lidhjes se gjakut.........e ka zhvilluar tematiken dhe e ka fut nen umbrellen "fis".......nderlidhje fisnore, qe e hap rrethin politik.....une jam krenar per aftesite mendore te paraardhesve te mi.....

    tung
    albanish by nature

  11. #171
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Kush te ndalet, Allahu me kerkesat e tija per te kurveruar ne familje?
    Une e ndali ate. Boll po e ftoj, por morr Zot ish kone, vec ne bire te miut po rrin.
    chino, a te shkon nder mend se ja ke tepruar shumë duke fye Zotin? Kjo sjellje e jotja veq sa na forcon bindjen se je ekstrem dhe njeri qe urrenë Zotin. Mos harro se je ne sherbim te armikut te njeriut, ai don të nxitë njerëzit kunder njëri tjetrit dhe ta ofendojnë Zotin. Ti mund të mos pranojsh dhe mos te besojsh ne Zot sepse ke lirinë tënde, ti mund te dhash mendimet tua dhe te mos pajtohesh me besimin e dikujt, mund te kritikojsh ligjet dhe rregullat qe mendon se jane te gabuara, por te fyhet ZOTI eshte e tepruar dhe e turpshme per njeriun. Ti po tregohesh njeri pa ndjena dhe pa shpirt, kjo veq sa e zbeh dinjitetin njerzor.

    As unë nuk pajtoj me at ligj - rregull qe lejon te martohet dikush me vajzen e agjes, asnjë shqiptar nuk pajton me këtë mentalitete (pa dallime fetare), nuk pajton as ..., dhe eshte per kritikë, por Zoti...! Jo Zoti te fyhet....!!!

    Mos harro se unë po lexoj shumher nga disa njerëz ketu ne këtë forum, disa paraqiten edhe si kritik dhe e bëjnë duke fye Zotin, besimin, Kishen, Xhaminë dhe....! Edhe ne këtë temë paraqiten si kinse jane kunder marteses me vajzen e agjes apo...! Jo pse ato ligje janë ne rregull, mirpor fatbardhsisht, unë i njoh ata morra, i njoh per afer se çfar helaqesh janë, po more chino nuk lajnë gja pa ba, edhe magji ushtrojnë per besë te Zotit dhe jetojnë - besojnë në to, futin armiqesi ne mes te vëllezerve dhe farefisit, futin urrejtje, rrena dhe armiqesi ne mes të afermëve, prandaj i rritet fëmija pa kontakt - pa e pa (edhe pse i ka afer) asnjë axhë, as hallë as gjysh as gjyshe dhe te aferm te tjerë.... etj etj kurveri e flligshti...... se nuk mund te pershkruhen! Per shembull, nuk te duket ky rast i njëjtë sikurse nese marton martese te gabuara? Ngoje vëllaun tënd chino, poshtersitë janë poshtersi, punët e liga janë të liga, veprimet e pa-moralshme janë pa moral dhe veprimet e pista jane te pista, djalli eshte djall dhe i KEQ...., por ato dallojnë vetem ne emer sepse e keqja eshte e keqe. Edhe kjo eshte e ndaluar ne rregullat e njerzve, raporte farefisnore, traditen shqiptare dhe te Zotit. Ai person, e bënë këtë dhe s'ka turp te del këtu (anonim) ne forum dhe na shet po.... e shitet kritike ndaj tjerëve kinse eshte dikushi, eshte berllogu i te gjithe dynjasë. Unë e quaj gjithnjë MORR qe infekton edhe te tjerët.

    Unë kuptoj mosbesimin tënd, por kam besuar ne sinqeritetin tënd, ende besoj, por si mik qe të kam, te lutem, per arsye te besimit dhe ligjeve te dikujt (pa dallim feje) qe ka vendosur ne emer te Zotit, mos e fyej Zotin por nderoje emrin e Tij. Ai është i mirë dhe botes gjithmonë i ka sjellur Dashuri dhe Lumturi, ne çdo familje se realisht qe e ka pranuar Zotin ashtu siq eshte, ajo familje ka jetuar e lumtur. Ai na don dhe kurr nuk hjekë dorë nga njeriu pavarsisht se nuk e meritojmë. Ai nuk i dallon njerezit as ngjyrat, as racat as gjinitë, te gjithë njerëzit janë te barabartë per të. Njeriu i ndikuar nga i keqi e paraqet para botes një zot te keq dhe ai (djalli) i bëhet zot, me urrejtje, me kacafytje, me ligje te keqija dhe msheh veprimet dhe ligjet e tij mrapa emrit te Zotit të Shenjt, jo vëlla, Ai JO. ZOTI eshte i mirë - i Shenjt. LAVDI ZOTIT.

    Gjithë të mira vëlla, kerkoj mirkuptim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 17-01-2011 më 22:55
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  12. #172
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Pse me jane fshi postimet????
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  13. #173
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    E ke mirekupimin tim, Toni. Por duhet te te deshproj ne kete pike. Sa here qe vijne njezit dhe mesojne se Zoti lejon perverzitete apo ndonje te keqe tjeter, und do jem me 100 % te bindjes dhe veprimeve "armik" i ketij Zoti dhe do e shpreh kete bindje. Pavaresisht cilit Zot, pavaresisht ku jam. Jam kaurr i vertete. Per te krishteret antikrishti ne person. Cfare te duash. Kryesorja jam njeriu qe ia shiloi Zotit per motive te pasterta.

    Perderisa e di qe eshte mu ky Zoti morr per te cilin fola, i cili nuk le gje te shenjte timen pa share e kercenuar, nuk ma prishe askush ndergjegjen.

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •